S3 Met een vrachtboot naar de Oostzee (3) BATAVUS Koninklijk) Chefarine .4' WEK DE GAL IN UW LEVER OP Bleekgezichf IJmuiden-Malmö Kruiswoordpuzzelaars aan de slag! Radioprogramma voor dit week-end R IJ W I E L E N Onze wekelijkse Puzzle-rubriek DAHPO HET CHINESE BEELDJE Tussen pretentie en prestatie DE BIJBEL, de gemeenschap der ge meente, het avondmaal en het ge bed, ik weet dat zij stuk voor stuk de luchtere Noordhollander vreemd en ver zijn. Maar hem alleen? Neen, ieder mens! Maar zou er in onze provincie ooit een kerk gebouwd zijn zonder bij bel, zonder een gemeenschap der ge meente, zonder avondmaal en gebed? Nooit en te nimmer! Indien gij dan uw kerk lief hebt, tracht dan met de in zet van uw persoonlijke leven deze vier genoemde momenten in praktijk te brengen. Dan zal het leven tussen pie- tentie en prestatie draaglijker worden. Meer: uw hele leven zal een nieuwe glans krijgen. Viervoudige werking van Chefarine „4". Grote blijdscl Piet Hein aan de Revanchewedstrijc wereldkampioen schappen ZATERDAG 19 AUGUSTUS I960 Het laden duurde even langer dan verwacht was, maar tegen vijven was de deklast aan boord. De aak die langs zij lag werd weggesleept en om circa half zes was de Gouwe los. Een sleep bootje van Goedkoop trok ons de haven uit, langs de Oranje, die trots en statig aan de kade lag en de Borneo van de SMN die net binnen kwam. Van de Javakade zagen we de Britse destroyer Hms. St. Kits, die voor een vijfdaags bezoek in Amsterdam was geweest door een sleepboot van de wal afge- 6leept worden. De zon scheen over de donkere kap van het Centraal Station, de vele kra nen, loodsen en grote en kleine vaar tuigen in de havens. Een windje uit het Noord-Westen woei net hard genoeg om lekker te zijn. Bij de ingang van het Noordzeekanaal haalde de St. Kits ons in. De kapitein blies op z'n fluitje, de vlag op het ach tersteven werd gestreken, om even la ter weer omhoog te gaan. Er werd te ruggegroet en de matrozen die stonden opgesteld op de geschutstorens op het voordek salueerden stram. Van de brug werd gesalueerd en gefotografeerd. Snel liep de destroyer ons voorbij. We hadden nog een bof, want we konden achter de Brit door de Hembrug, die anders pas om zeven uur zou opengaan. De zon stond recht boven het kanaal en het water blikkerde zo fel, dat het pijn aan de ogen deed om lang vooruit te zien. Het schip trilde helemaal niet en schoof rustig tussen de met riet begroeide oevers, waarachter de akkers met haver en tarwe en andere gewas sen zich uitstrekten. Een boot met schoolkinderen passeer de ons, langs de oever zaten hier en daar vissers, een dikke man wandelde in z'n zwembroek naar het water, een eind verder zat een meisje dat ons vriendelijk toewuifde, koeien in de wei, zwemmers bij de veerpont tussen de Hembrug en Velzen; even zo vele ver trouwde beelden van dit land. Bij Velsen liepen we weer in op de St. Kits, die lag te wachten voor de brug. Langzaam draaide de spoorbrug open en wij voeren heel kalm achter or.ze buitenlandse ruimbaanmaker aan. De destroyer voer naar de Grote sluis en wij zouden er ook nog wel bij kun nen. De zon wierp een gouden baan over het kalme water, terwijl de wind de rook van de hoogovens over het ka naal woei. Weldra hadden we het Noordzeekanaal nu achter ons en lagen we om even over achten broederlijk met de St. Kits in de Grote sluis. Nog even en we varen buitengaats. De zee was spiegelglad en er stond een beetje wind, toen we de pieren van IJmuiden achter ons lieten. Rustig stoomde de Gouwe in de vallende avond de Noordzee op, achter ons flit ste telkens het licht van de vuurtoren en voor ons uit voer de St. Kits, die snel kleiner werd Goed en wel buiten gaats werd de steven naar het Noorden gewend, waar het licht van Egmond aan Zee reeds wenkte. Het was al donker toen we Egmond aan Zee passeerden, terwijl er nu ook langs de boulevard heel wat lichtjes brandden. Een eind naar het Noorden nog een enkel lichtpuntje: Bergen aan Zee. Hoe vaak hebben we niet op de bou levard gestaan en door de kijker naar de voorbijvarende schepen getuurd, en nu stonden we zelf op zo'n schip en Lied van de week „Bleek zien" is voor dit najaar de mode. Een gmatte make-up, de wenkbrauwen ver doorge trokken en een somber, dot lip penrood. (Krantenbericht) Heel de lieve lange zomer Heeft de vrouw haar best gedaan, Om toch maar goed bruin te worden. Zónnendaar kwam het op aan. En nü decreteert de mode Plotseling een bléék gelaat. Ik moet eerlijk zeggen dat dit Vér boven mijn petje gaat. Mogelijk is de ontwerper Door de „Tijd" geïnspireerd, Want je wordt reeds bleek bij 't lezen Van 't nieuws dat men lanceert. En werp ik in 't huishoudboekje Van mijn vrouw een ènk'le blik, Dan word ik op dat moment óók Geel en groen en bleek van schrik. Hoe het zij, de dames trekken Straks de wenkbrauwstrepen door En de rest van het gelaat gaat Fijn een poosje in de chloor En maar bleken, en maar bleken 't Perzikachtig bakvisvel En de rimpelige huid van Eén die zeven kruisjes telt. Bleek gelaat en som'bre lippen Zij voorlopig het devies, Maar ik vind die combinatie Wel een beetje triest en vies. 'k Zie mijn vrouw en beide dochte Als een wassenbeeldenstel, Straks al aan mijn tafel zitten „Van de frisse", dank je wel. Over smaak valt niet te twisten Maar 'k heb veel meer appetijt In de fijne rode wangen Van een frisse boeremeid. Heus, wanneer men mij de keus lar Dan kus ik met veel meer pret Een natuurlijk meisje, dan zo'n Cultureel schilderspalet. JABSON keken naar de Noordhollandse kust, die met dit heiige weer, nog net als een donkere streep te zien was. Even gin gen onze gedachten naar Alkmaar, dat daar ergens achter de duinen moest liggen. Hemelsbreed maar een klein eindje weg en toch de eerste weken niet te bereiken. Nog een tijdje bleven we aan dek staan kijken naar de lichtende zee. Vooral waar de boeggolf van het schip omkrulde was de eigenaardige groene glans duidelijk te zien; een schouwspel dat niet vlug verveelde maar ten slotte joeg de slaap ons naar kooi. Vrijdagsochtends passeerden we Ame land. Het was nog steeds heiig en veel- was er niet te onderscheiden, 's Mid dags tegen zessen passeerden we het lichtschip Elbe I. Het begon te rege nen en weldra zaten we midden in een daverend onweer. De bliksem flitste aan alle kanten en aan het geluid van de donder te hor^n was het af en toe dichtbij. Het was ongeveer zoals het laatste grote onweer in Noord-Holland en de kapitein zei later: „Ik heb heel wat keren een onweer op zee meege- maakt maar toch niet vaak iets zoals dit". De regen plensde in stralen neer en het water stroomde eenvoudig over het dek. De steward vroeg of we de patrijs poorten wel goed hadden dicht gedaan omdat we anders wel met zwemvesten aan de hut moesten binnen komen. Nu, hij had gelijk, toen we onze hut bin nen kwamen stond de poort wijd open en in de hoek bij de bank stond ge woon een zeetje. Tegen zonsondergang nadat we nog de vuurschepen Elbe II en III waren gepasseerd kwam Cuxhafen in zicht. Om twaalf uur bereikten we Brunsbut- tel, aan de ingang van het Kieler ka naal. Om half één lagen we vast in de sluis. Ds passagiers gingen even aan wal en raakten in gesprek met een Duitser, die aan het Oostfront drie tanks met panzerfausten buiten gevecht had ge steld, een stuk uit z'n rij miste ten gevolge van een verwonding en nog wel weer aan de gang wilde. Hij was fel genoeg. Laten we hopen dat het nooit zover hoeft te komen. Wij kregen nog andere passagiers aan boord. Een vrouw met haar vijftien jarige zoon. Zaterdagmorgen moest de jongen in Kiel als mess-boy op een Noorse tanker monsteren. Hij wilde niet leren en had het in z'n hoofd ge zet om te gaan varen. Z'n moeder was oorlogsweduwe; haar man sneuvelde bij Maastricht. Ze was uit Stettin gevlucht en had nu met haar twee zoons een kamer in Bruns- buttel. In het plaatsje van oorspronke lijk 5000 inwoners waren nu 7000 vluch telingen ingekwartierd. Ja, de Duitsers voelen wel wat het is om verslagen te zijn, maar zowel de man op de sluis als deze vrouw, waren er heilig van overtuigd, dat Hitier niet dood was. Hij zou in een klooster in Tibet zitten volgens zeggen van de Oostfrontveteraan. Nu, het is ons om het even, als hij er dan maar blijft. Om een uur of twee kwam er een mist opzetten en weldra was het zo „dik" zoals ze hier aan boord zeggen, dat van de vele lampen, die langs het kanaal staan, er steeds nog maar één te zien was van de brug af, namelijk op zij van het schip. Om de paar minuten werden er twee stoten op de fluit ge geven. Bij het passeren van een tegen ligger kwamen we iets te veel naar stuurboord en schoof de boot even over de grond. Meteen rinkelde de telegraaf, we sloegen volle kracht achteruit en werd het gevaarsignaal gegeven: een lange en vier korte stoten. Er zaten drie schepen achter ons en later hoor den we, dat ze alle drie net als wij over de grond gegaan waren. De kapitein wilde het schip al vast leggen maar moest nog verder om bij een wijk te komen (een verwijding van het vaarwater) toen hij tegen de grauwe ochtendlucht ineens de draai brug bij Nübbel (Rensburg) halver wege het kanaal, zag. Bij de brug werd van loods gewisseld en een stukje ver der was er geen mist meer te beken nen. De eerste stuurman, die van vier tot acht wacht had, vertelde, dat hij reeën vlak bij het kanaal had gezien. De loods had gezegd, dat dit te danken was aan het feit, dat de Duitsers geen jachtgeweren meer mogen hebben. Ja, dat heb je er van als je te veel schiet. Het was een uur of negen, dat we in de sluis van Holtenau lagen. Het Kie- lerkanaal waren we door. Eenmaal bui ten de sluizen, kregen we een mooi gezicht op de kust. Het was hier vat heuvelachtig en het land liep een beet je steil op tot een hoogte van enkele tientallen meters boven zee. Er ston den veel bomen, voornamelijk populie ren. We voeren nu naar het Noorden. De heuvels aan stuurboord (rechts) waren wat minder begroeid en hier en daar was nog iets te zien, dat op ver sterkingen leek. Op een schiereilandje waar een klein park was aangelegd, stond een zuil, met een Duitse adelaar er op. Het had er veel van of de grote vogel net was neergestreken en juist de vleugels wilde vouwen toen hij ver steende. Een herinnering aan Nazi- Duitsland, maar niet lelijk om te zien. Bij het badplaatsje St. Labo, met -en smal strandj" en een kerkje tussen de bomen staat het hoge sobere monument van rode steen, voor de gevallenen van de marine van d* vorige wereld-oo 'ng. Door de Fehmarenbelt Varen we langs het Duitse eiland Fehmaren en komen dan in de Mecklenburgerbocht. Ten Zuiden van Gedser op het eiland Fal- ster bij boei 14 gaan we om de Noord en varen de Sont in. Van Geiser loopt een treinveer naar Warnemünde, dat een voorhaven van Rostock is. Verder is er nog een veer van Telleborg op Seeland naar Sussnitz op Rügen. Om vier uur 's morgens werden we op Zondag de 23ste gepord. We lagen voor Malmö. Vanuit de verte maakte het de indruk van een behoorlijk grote stad. We zagen grote lichtgroene koel huizen in zakelijke stijl uit beton op getrokken en ook andere gebouwen aan de haVbn hadden het zelfde strak ;e moderne uiterlijk. Een motorbootje bracht de spring naar de wal en het duurde niet lang of we lagen in de Industriehaven. We waren in Zweden. Horizontaal: 1 een even getal, 10 eerste (Frans), 11 Schim-geest, 13 afsluiting, 15 God der Liefde (Grieks), 16 vaarwel (Latijns), 17 ketting of touw zonder einde, 19 kleurling, 20 Ned. Fa brikaat, 21 deel v. e. ei, 23 niet voor, 25 zwart agaat, 27 deel v. h. hoofd, 29 soort, 31 getij, 33 Spaanse rekenmunt, 35 deel v. e. wiel, 36 vochtig, 37 Did (Latijns), 38 naam v. motorraces m Drente, 39 bouwmateriaal, 41 en (Frans), 42a getal, 44 berggeit, 45 plag. Verticaal: 1 een even getal, 2 ver voermiddel, 3 werkzaamheid v. h. stro mende water, 4 deel v. d. hals, 5 Zijne Majesteit (afk.), 6 boom, 7 tafeldoek, 8 langzaam-lui, 9 algemeenmaking, 12 titel (afk.), 14 soort vissen, 18 reiger kuif, 19 zouten V. h. salpeterzuur, 22 West-Indie (afk.), 24 rivier in Italië, 26 muziekterm, 28 goud (Frans), 30 reeds, 32 slaghout, 35 landmaat, 40 Ned. rivier, 42 1000 meter (afk.), 43 neen (Engels). VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 6. 8 en 11 uur. 6.15 Zangvereniging. 8.05 Muziekvereniging. 7.00 Artistieke staal kaart. 7.30 Mensen in Amerika. 7.45 Passepar tout. 8.15 Vindobona Sclirammel'n. 8.45 In het zonnebad. 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 Promenade-orkest. 10.45 De Papalagi. 11.15 Populair Nonstop. HILVERSUM Hr 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Rhythm-sextet. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.30 Strijd- kr ach ten. 7.15 Actualiteiten. 7.30 Promenade orkest, 8.05 Scarbo. 8.15 Lichtbaken. 8.40 Menuet. 8.43 Steek eens op, heren. 9.00 Opera concert. 9.40 Van Jeruzalem naar Jericho. 10.00 Weekend serenade. 10.35 Amerikaans commentaar. 10.45 Avondgebed. 11.15 Nieuws in Esperanto. 11.20 Maastrichts Stedelijk Or kest. VOOR ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 6.15, 8 en 11 uur. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Welkom thuis. 9.15 Men vraagt.... en wij draaien. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Omroep-Kamerorkest. 10.30 Met en zonder omslag. 11.00 Meisjeskoor. 11.15 Triangel. 12.00 The Vancouver Boy's Band. 12.30 De Zondagclub. 12.40 Pierre Palla. 1.15 The deep river boys en the melachrino strings. 1.50 Even afrekenen, heren. 2.00 Eerste ara besque. 2.05 Boekenhalfuur. 2.30 „La Son- nambula". 3.55 Filmpraatje. 4.10 „Twee Cracks". 4.20 Sportrevue. 5.00 Harmonie-gezel schap. 5.25 Dubbelmannenkwartet. 5.40 Mela- chrino-orkest. 6.00 Sport. 6.30 Kerkdienst. 7.00 Luisterclubs opg'elet. 7.35 Het woord speekt ons aan. 8.15 Het Promenadeorkest. 9.00 De trotseren de tijd door degelijkheid Puzzle 149. EEN LETTERGREEP-PUZZLE (Opl.) De 14 bedoelde woorden waren: 1. Jurisprudentie 2. Ultimatum; 3 Ne vada; 4. Interlaken; 5. Zevengebergte; 6. Opulentie; 7. Malversatie; 8. Estami- net ;9. Rozenobel; 10. Multiplicator; 11, Amalgama; 12. Areometer; 13. Nicara gua; 14. Divertissement. Zoals men ziet vormen de eerste let ters van boven naar beneden gelezen; JUNI-ZOMERMAAND. Een puzzle, die een bijzondere belang stelling genoot. Na loting onder de in zenders van een goede oplossing is de wekelijkse prijs a f 5 ditmaal ten deel gevallen aan de heer D. Visser, Zuider- havendijk 9193 te Enkhuizen. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. U zult 's morgeus „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletje». En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 150. DE MOEILIJKE DELING In het volgende diagram van een opgaande deling zijn alle cijfers 1 (één) die in de gehele bewerking voorkomen aangegeven. De acht cijfers van deler en quotient zijn alle verschillend en bevatten geen 0 (nul) of 3. XXX) XXXIXXXdXXXX XXX r. stem. 9.30 Orchestre miniature. 10.00 Lu- cienne Boyer. 10.35 Disco reisrubriek. 11.15 Dansend door de nacht. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 8, 9.30, 1, 7.30 en 11 uur. K 8.15 Frag menten uit „De Zilvervloot". 8.30 Hoogmis. 9.45 Gewijde muziek. 10.00 Kerkdienst. 11.30 Na de kerkdienst. 12.15 Apologie. 12.40 Orkest zonder naam. 3.15 Orgelconcert. 3.35 Strijk' kwartet. 3.55 Luitspel door Hermann Leeb. 4.10 Katholiek thuisfront overal. 4.15 Sport. 4.30 Vespers. 5.00 De kerk zingt. 5.45 Studio' dienst. 6.30 Regeringsuitzending. 7.00 Oratio. 7.15 „Viermaal ik". 7.45 Actualiteiten. 7.52 In 't Boeckhuys. 8.05 „Die Zauberflöte", opera in twee bedrijven. 11.15 Avondgebed. 11.30 Populair Nonstop. VOOR MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Carroll Gibbons en zijn orke#f. 8.45 Eddy Duchin. 9.00 Weens Philharmonisch-orkest. 10.00 Voor de oude dag. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Zweedse volksdansen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 De Regenboog. 11.25 Bespeling van carillon. 11.40 Arthur van Schendel. 12.00 Accordeola. 12.38 Dave Kaye. 1.15 Voor de middenstand. 1.20 Promenade-orkest. 1.50 Kees Manders zingt. 2.30 Tussen mens en nevel vlek. 2.45 Marek Weber en zijn orkest. 3.10 De redding. 4.00 Tsjechisch Philharmonisch- orkest. 5.00 Voor de kleuters. 5.15 We gaan kamperen. 5.30 Orgelspel door Cor Steyn. 6.20 Malando en zijn Tango-Rumba-orkest. 7.00 Mens en industrie. 7.15 Boston Promenade orkest. 7.25 Maria von Ilosvay. 7.45 Rhap- sodie in Blue. 8.15 Om de eenheid van Europa. 8.45 Veel gevraagde platen. 9.10 Actuele kanttekeningen. 9.45 De Raad van Europa. 10.00 Volksconcert. 11.15 Dansmuziek. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Te Deum Laudamus. 8.45 Sans Souci. 9.15 Ochtend bezoek bij onze jonge zieken. 9.30 Sympho- nisch morgenconcert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Divertimento. 11.20 Van oude en nieuwe schrij vers. 11.40 Martina Kal. 12.10 Lunchmuziek. 12.33 Ensemble Lachman. 1.15 Ensemble „Selecta". 1.45 Karl Erb. 2.00 Een leuk va- cantie-verhaal. 2.30 Trio Fantasia. 3.00 Om roeporkest. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Vocaal En semble. 5.00 Marianne Colijn. 5.15 Hongaarse Bhapsodie. 5.25 De vijf Zapakara's. 5.45 Rege ringsuitzending. 6.00 Populaire orgelbespeling. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Zigeunerkwintet. 7.40 „Vandaag". 8.05 Relais met de BBC. 9.00 „De Raad van Eurpoa te Straatsburg". 9.20 Gram.muziek. 9.30 In de schaduw van Moskou. 9.40 „The Deborah". 10.45 Avondoverden king. 11.15 Vrij en Blij. 11.45 Concertgebouw orkest. XXXI X1XX xxxx xxxx xxxx X1XX XIX XIX Gevraagd wordt deze som geheel vol ledig in te zenden. Oplossing (per briefkaart) tot en met Donderdag 24 Augustus aan de Redac tie van dit blad. Er wordt weer een prijs van f 5 ver loot onder de inzenders van een goede oplossing. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va- der. Moeder en kind. OPLOSSING KRUISWOORD- PUZZLE. Horizontaal: 1 zes en zestig, 10 pre mier, 11 spook, 13 kraan, 15 Eros, 16 vale, 17 noria, 19 neger, 20 N. F., 21 eiwit, 23 na, 25 git, 27 oor, 29 ras, 31 eb, 33 reaal, 35 as, 36 nat, 37 ora, 38 T. T., 39 steen, 41 et, 42a een, 44 gems, 45 zode. Verticaal 1 zes en negentig, 2 spoor, 2 erosie, 4 nek, 5 Z. M., 6 eik, 7 servet, 8 traag, 9 generalisatie, 12 prof, 14 alen, 18 aigrette, 19 nitraten, 22 W. I., 24 Po, 26 gs, 28 or, 30 al, 32 bat, 35 are, 40 Eem, 42 k.m., 43 no. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: .s. „Grote Beer" (2 Sept.); Antillen: s.s. „Baarn" (2 Sept.); Suriname; ss. „Helena" (30 Aug.). Door MYRA GAY -xxxx- 35) Zé wandelde naar de andere kant en veinsde belangstelling in de zeehonden die vrolijk in hun buiten-bassin rond zwommen en omhoog klommen opdat ze eraf konden duiken en de mensen „Oh" en „Ah" zouden roepen. Net als'Kip en zijn duik-voorstelling, dacht Julie. Haastig ging ze terug naar de muziektent. Hij zou er nu toch wei zijn. Maar hij was nergens te zien. In plaats van opluchting voelde ze een ijzige angst in zich opkomen. Ze kon deze spanning niet verdragen Waarom kwam hij nu niet, zodat dat ellendige ogenblik van verklaringen te moeten geven, maar voorbij was? Een plotselinge opwelling deed haar haar tas open maken. Ze deed alsof ze nair cigaretten zocht. Wat ze in wer kelijkheid wenste was nog eens een blik te werpen op het spekstenen pop petje met zijn vette grijns, dat zo zeer verschilde van de gemene, uitdagende glimlach van het jade beeldje als een renpaard verschilt van de knol van de voddenraper. Ze had de vorige avond haar zakdoek om het spekstenen fi guurtje gewikkeld toen ze het even in die Dickens kamer had gezien en sindsdien had ze er niet meer naar ge keken. Iedere maal ais ze haar tasje opende om er geld voor de tram uit te nemen had ze het beeldje aangeraakt. Iedere maal had het haar dwars ge zeten. Nu trok ze haar zakdoek er af en keek ernaar. De adem stokte haar in de keel en alles draaide een ogenblik om haar heen. Daar lag het Boosaardige Vrouw tje en keek haar met haar gemene uitdagende glimlach aan! HOOFDSTUK X, Julie wankelde onzeker naar een van de banken, die nog niet waren ge verfd. Ze beefde en vocht tegen een opkomende duizeling. Ze deed weer haar tas open. Het was geen gezichtsbedrog, in haar tas lag het jade beeldje. Ze bekeek het gesneden stuk jade aandachtig, maar hield het zorgvuldig verborgen onder in haar tasje. Ze durfde weer vrij te ademen. Het was niet gebarsten of op enigerlei wijze beschadigd. Ze huiverde toen ze re dacht hoe ze haar tas op de vloer ir- de tram had laten vallen. Het Boos aardige Vrouwtje had verpletterd kun nen zijn. Ze kreeg een idee. Misschien werd ze gevolgd. Dooi Nick of Willie Low of Parker Haines of misschien zelfs wel door Steve lu zou vlak achter haar hebben kunn- r zitten in de tram en toen ze haar tas je liet vallen zou hij handig het mooie beeldje hebben kunnen omwisselen 'e gen het spekstenen geval. Ze bekeek het volmaakt gesned" n gezichtje Het was het mooiste en e- gelijk het gemeenkte gezicht dat -e ooit had gezien, een gezicht zo vol boosaardigheid, dat ze er een beetje akelig van werd. Geen wonder dat het beeldje zo'n spoor van dood en vernie tiging achter zich liet. Ze ontdekte dat het lichaam van het Boosaardige Vrouwtje even schoon was als het gezichtje. De kunstenaar, die ongetwijfeld een grote vaardigheid moest hebben gehad in het snijden van zulke verfijnde schoonheid, had d» 'omtrekken van het vrouwelijke lichaam onder de ijle gewaden die ze droeg, doen uitkomen. Zo volmaakt en toch zo slecht, dacht ze. Ze raakte eensklaps in paniek. Ik moet terug naar de stad, ratelde het in haar hersens. Ik weet niet hoe ai deze dingen gebeuren of wie er de oorzaak van weg is. Maar ik moet zien dat ik hier weg kom en gauw ook. Ogenschijnlijk lette niemand op haar Voor zover ze kon zien werd ze niet gevolgd. Zonder verdere avontu ren maakte ze de lange vervelende hotsende tocht in de tram terug naar het centrum van de stad. Ze overlegde wat ze nu verder :ou doen Deze last was te zwaar voor haar om alleen te dragen Ze besloot Stee op te zoeken en de hele geschiedenis eruit te gooien Misschien zou hij haar niet geloven. Hij zou ook vast en 'O- ker woedend zijn dat ze hem het ver haai van het jade beeldje al niet vael eerder had gedaan Maar hoe Steve ook te keer zou gaan en boos op naar zou zijn. ze wist dat ze deze afsehu welijke angst die op stil1" voeten naast haar voortsloop en haar overal verge zelde. met iemand moest delen. Steve gebruikte gewoonlijk zijn lunch in een rustig klein café In Maidenlane. Ze hoopte dat hij daar ook vandaag zou zijn. Ze was op het punt in tranen uit te barsten toen ze het cafe binnentrad en Steve in zijn eentje aan een klein tafeltje zag zit ten eten. Voor hem, tegen een flesje tomaten-ketchup aangeleund stond 'n manuscript dat hij aan het lezen w rs, terwijl hij zijn biefstuk naar binnen werkte. Toen ze aarzelend op zijn tafeltje toekwam, keek hij op. Onmiddellijk sprong hij op, met een glimlach van welkom op de lippen. „Wel heb ik van mijn leven. Mijn mooie vrouwtje in eigen persoon. Dat is een prettige verrassing". Hij trok de tegenover hem staande stoel vooi haar bij en ratelde voort. „Ik hoop al leen. lieveling, dat jij niet zo'n vrouw zult worden die overal als een hondje achter haar echtgnoot aanloopt". Zijn ogen stelden vragen en zijn glimlach scheen een tikje geforceerd. Julie fluisterde ,Ik moet met je pra ten. Steve. Ik-ik was bang om naar mijn kamer terug te gaan, bang om alleen te gaan". Steve's glimlach verdween. „Wat 's er aan de hand. Julie?" vroeg hij def tig „Je ziet eruit of je een geest hebt gezien". (Wordt vervolgd) Geen vrede verdient de naam van vrede, wanneer daarin de kiem van een nieuwe oorlog verborgen ligt. KANT NAAR VASTE GRONO \Y/ANNEER ik hier allereerst over de pretentie van de Kerk van Chris tus in deze wereld wil spreken, wil ik er direct reeds op wijzen, dat ik deze pretentie gerechtvaardigd acht. Want het feit van het bestaan van een Kerk, van kerken, van gemeenten, van groe pen mensen die in Jezus Christus hun heil hebben gevonden, is een wonder, dat sociologisch of psychologisch niet kan worden verklaard. In de tweede helft van de eerste eeuw na Christus ongemerkt gegroeid, twee eeuwen daarna met hartstocht vervolgd; aan 't eind van de vierde eeuw staatsreligie; samengegroeid met machten en cultu ren, die haar vreemd waren; gebogen in revoluties; overwoekerd door bijge loof; in verval geraakt en altijd weer hernieuwd: dit alles is geen mensen werk en menselijke berekening. D» Kerk pretendeert met recht Kerk van Christus te zijn, door Hem -in stand ge houden te worden tegen het woeden der gehele wereld. Nu wil ik hier niet het overigens noodzakelijke, en toch nauwelijks te omschrijven onderscheid weergeven tussen wat ik boven in één adem noemde: Kerk, kerken, gemeenten en groepen mensen die in Jezus Christus hun heil hebben gevonden. Laat het voor dit keer genoeg zijn, wanneer ik samenvattend en tevens concretiserend zeg, dat ik het bestaan van kerken in onze Noordhollandse steden en dorpen een wonder Gods acht; en niet aller eerst een belangwekkende menselijke prestatie of een sociologisch verklaar baar feit. Y^IE deze gerechtvaardigde! pre tentie zich bewust maakt ten aan zien van eigen kerk, zal zich onmiddel lijk bewust worden van de diepe te genstelling die er bestaat tussen dit van-God-zijn en de uitingen van feite lijk zijn, die we samenvatten in het woord prestatie. Dé uitingen van ker kelijk leven, het leven van hen die bij de kerk zeggen te behoren, kortom al les wat we van onze eigen kerk feite lijk waarnemen, getuigen allerminst /an directe goddelijke inspiratie. We gaan op deze kloof want minder is het niet! tussen pretentie en prestatie niet nader in. We zouden slechts vele bekende dingen zeggen, waarin deeri- tiek op het kerkelijk leven z'n neerslag heeft gevonden. We willen liever con creet aangeven, hoe we deze kloof zou den moeten overbruggen, gesteld dat het ernst is met onze liefde voor onze kerk. DAN lees ik in het bijbelboek, dat „Daden der Apostelen" heet, over de eerste gemeente deze dingen: Zij b' -ven volharden bij het onderwijs der apostelen en de gemeenschap, het bre ken van het brood en de gebeden. Hier worden vier dingen genoemd, die elke Noordhollandse gemeente in praktijk zal moeten brengen, om de botsing tussen prestatie en pretentie minder schrijnend te naken. Allereerst wordt dan genoemd het blijven bij het onderwijs der apostelen. Dit wil toch niet veel anders zeggen, dan dat zij die tot de gemeente gerekend wensen te worden, zich steeds opnieuw «kullen moeten verdiepen in de profetische boodschap van de bijbel. Zowel in de kerkdienst, als in kleinere kringen en clubs jZal dit zich verdiepen in het evangelie moeten worden beoefend. Als tweede punt wordt genoemd net blijven bij de gemeenschap. Het blijven bij de gemeenschap is niet een vluchtig contact, maar een duurzame, persoon lijke betrekking. Sociale, financiële, geestelijke, menselijke, kortom in de hoogste zin persoonlijke contacten worden in het woord „gemeenschap" verondersteld. Het derde en vierde punt vat ik sa men. Hier worden aan de orde gesteld het avondmaal, de broedermaaltijd en het gebed Dit -amenvatten heeft zin. Want noch het avondmaal, noch het gebedsleven komen in onze Noordhol landse protestantse kerken tot hun recht. Het is alsof wij vergeten hebben, dat de mystieke deelname met Chris tus in gebed en avondmaal een onver gelijkelijke krachtbron zijn. Het leven der devotie is in protestantse kringen zeer verwaarloosd. Wanneer zware hoofdpijn, hevige periodieke- of andere pijnen niet te verdrijven zijn, neem dan eens Chefarine „4". Elk tablet bevat vier wereldberoemde genees middelen. Eén ervan - Chefarox- zorgt, dat zelfs de gevoeligste maag tèch niet van streek raakt. 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EEN TABLET, Koningin Juliana en Prins 1 Zeeland. Gisteren hebben zij 1 zijn zü uitermate hartelijk on de hoge gasten te begroeten, en blijde toejuichingen hebbel Nadat zij met de koninkli van Soestdijk naar Bergen waren gereisd, reden de Koi de Prins 's morgens om elf de brug over de Eendracht, len met de vaste wal verb eerst mocht het stadje Tholer. ninklijke paar begroeten. D meesters der verschillende g op het eiland en de leden Thoolse raad werden aan de voorgesteld, bloemen en ge werden aangeboden en na onderhoud met de verschillei wezigen reed het gezelschap versierde straten van de st Oud-Vossemeer. Het oponthi was slechts kort. Onmiddellijl ging de stoet door naar St. A Daar arriveerde het gezelsch cies om half twaalf. Een pei nog geen twee jaar bood hiei schoolplein de Koningin bloer Als 't u blieft, majesteit, zei hi ding onberispelijk. De Koninj zich over het kindje heen, dl vangen haar knuistje in de h de vreemde mevrouw voor hi Er was een chocolademodel dorpsmolen, en nog een schilc het zelfde instrument en er opgetogen bevolking. Toen volgde een van de moi menten van de dag: de overto Schouwen-Duiveland aan boo de Piet Hein. Het witte jacht escorteerd door wel dertig van de visservloot van Bruin: pavoiseerd en het eerbetoon b: dat alleen vorsten en admira deel valt. Op de plecht van pen stonden de vissersvrouw: hun kinderen. Op Schouwen-Duiveland w ontmoetingen met de verschill meentebesturen en de geschet de uitbundige toejuichingen, Zierikzee, waar geheel Schouv saamgestroomd, wel een ho< bereikten. De hele stad was f versierd. Er waren poppen in costuum voor de prinsesjes, er oude volksdansen vertoond. Van Zierikzee voer de Pie met de hoge bezoekers aan bo Kortgene op Noord-Beveland. zicht van de haven liep het jt een bank. Daardoor ontstond c onthoud, zodat de ontvangst h: ter moest zijn. Toch hebben i ningin en de Prins nog ken: maakt met de pachters van he' domein, die hier wonen. Via Veere is de Piet Hein 1 naar Middelburg gevaren, we schip om kwart voor acht aan! Duizenden stonden langs de 1 het Koninklijk Paar in de I hoofdstad te begroeten en dit werd nog overtroffen toen Koni Prins in een gesloten auto naar ning van de Commissaris der E reden. Omstreeks half elf stapte het 1 lijk Paar weer in de auto om ee maar triomfale tocht door de f< verlichte binnenstad te maken stadhuis op de Markt, waar eer. tie zou worden gegeven en wa: Dinsdag 22 Augustus zullen Olympisch Stadion te Amsterd revanchewedstrijden van de kampioenschappen te Luik wore houden. De deelnemers voor di strijd achter grote motoren ov km. zijn: Lesueur (Frankrijk) i kampioen, Frosio (Italië) (Zwitserland), Seres (Frankrijk verder de Nederlanders Pronk, 1 De Best en De Ruyter. Voor De is dit een debuut achter grote m Achtervolging: Bevilacqua wereldkampioen tegen Van Est Sprint voor profs: Harris (Ens wereldkampioen, Van Vliet (Ne Derksen (Ned.) Sprint voor amateurs: Verdeui ■wereldkampioen, Hijzelendoorn en Sacchi (Italië). Het programma wordt verder vuld met eén wedstrijd achter j toren voor 10 amateurs en een we voor amateurs over 8 kilometer. Ten slotte zullen alle were pioenen gehuldigd worden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6