Regering wijkt niet voor staking Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN I „Rust" aan het Koreaanse front Britse geleerde vertrok naar Hongarije Westerling gaat naar Engeland De daders van de moord Lahaut nog niet gevonden op tg 21 Aug. 1930 147e Jaargang No. 194 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Overleg over lonen en prijzen wordi voorigezei, maar zonder de E.V.C. Dr. Drees sprak over het stakingsgedruis Hei varkensvlees goedkoper? Na de Zweedse reuzen" nu weer visvangsi door elecirocuiie Uitvinding van twee Staking in havensteden duurt voort Zaandam staakt niet Duitse geleerden Nieuwe landing te Tsjangpyongni te zijn Een vierling in Nieuw Zuid-Wales Chinees tegenoffensief op het vasteland? Slowaaks olieveld brandt BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Acht rcLm 20, Tel. 2274 Directie: 3. BïJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCEI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 et p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten. TATERDAGAVOND heeft de minister-president, Dr. W. Drees, over de beide Nederlandse radiozenders een rede uitgesproken naar aanleiding van de sta kingen te Amsterdam en Rotterdam. Hierin heeft Dr. Drees er o.a. met klem op gewezen, dat de regering zich niet door de stakingen, of deze een grote omvang aannemen of niet, of zij lang duren of kort, zal laten afdringen van de weg, waarlangs naar haar overtuiging, de belangen van heel ons volk, ook van de arbeiders, het best worden gediend. De regering zal doen wat zij kan om de schade, die de stakingen toebrengen aan ons economisch leven, te beperken. Zij zal echter niet afwijken van haar standpunt, dat de regeling van de arbeidsvoor waarden wordt behandeld met de erkende vakverenigingen, die bereid zijn om „de regels van het spel te volgen". Noch met de E.V.C., noch met de z.g. Comïté's van Actie, waarachter zü zich verschuilt, zal worden onderhandeld. Dr. Drees zeide er op te vertrouwen, dat velen, als zij zich rustig bezinnen op de situatie, spoedig de arbeid zullen hervatten. „Het overleg over hetgeen ons te doen staat in verband met de prijs- en loonontwikkeling is in volle gang en zal tot een einde gebracht worden in de geest waarin het werd aangevangen, onver schillig welk stakingsgedruis daaromheen wordt verwekt", aldus de premier. VOORDAT de minister-president de stakingen in de havens en vele bouwbedrijven besprak, herinnerde hij aan het werk van de Stichting van de Arbeid, dat o.a. resulteerde in het bui tengewoon besluit arbeidsverhoudin gen dat teruggekeerde arbeiders recht gaf op herplaatsing, op de vervanging van de werklozensteun door een over- bruggingsregeling op veel betere grond slag en de verruiming van de ouder domszorg. Het College van Rijksbemiddelaars werd belast met de beslissing over de arbeidsvoorwaarden. Het spreekt van zelf, dat de genomen beslissingen niet altijd populair zijn er. dat er klachten blijven, aldus de premier. Het is ech te gelukt om een inflatie te voorko men en een grotere sociale rechtvaar digheid te verkrijgen. De minister zag het College van Rijksbemiddelaars niet als een blijvende instelling. Op den duur zullen de beslissingen weer veel meer in het bedrijfsleven zelf moeten vallen. Voor het ogenblik kunnen de bestaande bevoegdheden echter nog niet worden gemist. Spanningen groot MA gewezen te hebben op de vele col- lectieve arbeidscontracten die tot stand kwamen en de verruiming van de kinderbijslag, zeide dr. Drees, dat dit alles niet wegneemt, dat de span ningen groot zijn gebleven en de laat ste tijd weer zijn toegenomen. Span ningen zowel tussen lonen en prijzen als ook tussen lonen en winsten, waar van de grootte terecht aanstoot geeft in die gevallen, waarin het duidelijk is, dat de prijzen van belangrijke gebruiks artikelen lager zouden kunnen worden gesteld. Het omlaag brengen van de prijzen is in dit geval de beste methode omdat dat ook ten goede komt aan trekkers van kleine vaste inkomsten, van sociale renten, lijfrenten, pensioe nen e.d„ die het meest onder de wielen dreigen te raken. Voor zover het niet mogelijk blijkt stijging der prijzen te voorkomen, dringt zich de noodzake lijkheid op de regeling van lonen "•n andere dergelijke inkomsten opnieuw in overweging te nemen. Dat dient eeh- Dr. W. DREES klare taal ter te geschieden en zal ook geschieden langs dezelfde weg als tot nog toe is gevolgd. Tot de stakende bouwvakarbeiders te Amsterdam zeide Dr. Drees, dat als het bouwen in Amsterdam blijft stag neren, het Rijk genoodzaakt kan zijn materiaal en geld voor de woning bouw een andere plaats toe te wijzen. gCHERP hekelde de minister-president de methoden van communistische zijde, methoden, die sinds de bevrij ding hebben schipbreuk geleden. Thans meent de E.V.C. haar kans schoon te zien. Nu er het communisme in het algemeen veel aan gelegen is temidden van de wereld-politieke spanningen de positie van de vrije volken in elk opzicht te verzwakken, tracht zij ook hier het economisch leven te ontwrich ten. Veelal gaan de stakdngsplannen uit van z.g. „comité's van actie". In werkelijkheid worden zij georganiseerd door de E.V.C.. handelend naar voor schriften van de communistische oar- tij. De E.V.C. tracht een ogenblik uit te kiezen, waarop de normale vakver enigingen met werkgevers en ov;r. heid in overleg zijn over verbeterin gen en als die tot stand komen te doen voorkomen alsof zij door haar actie zijn verkregen. Het overleg ten aanzien van lonen en prijzen was reeds zoals de drijvers naar staking maar al te goed wisten in volle gang toen zij hun actie ontketenden. Dit overleg zal on danks hun afkeurenswaardige metho den, die in de dictatuurlanden, die de communisten volksdemocratieën ple gen te" noemen, de stakende arbeiders onvermijdelijk naar de concentratie kampen zouden'' hebben gebracht, wor den voortgezet! Ik vertrouw, aldus besloot dr. Drees, dat daarmede de ontwikkeling zal worden bestendigd, die ons land en ook onze arbeiders te- durende de laatste jaren ten goede is gekomen." De omvang van de varkensstapel Ss het laatste jaar met ruim veertig pro cent toegenomen. Het aantal varkens bedroeg in Mei van dit jaar 1.855.000 stuks, een aantal dat sinds Mei 1934 niet meer was bereikt. Verwacht kan worden dat reeds dit jaar de productie van het varkensvlees het dubbele zal bedragen van die van het rundvlees, waarmee, de vooroorlogse verhouding weer hersteld zal zijn aldus lezen we in het uitvoerig communiqué, uitgege ven door de Stichting van de Land bouw over de prijzen van het vlees. Voorspellingen doen over de prijzen zo lezen we verder is moeilijk en gewaagd. Indien men echter let op de productiecijfers laat het zich wel aan zien dat de prijs van het varkensvlees binnen niet al te lange tijd weer zal te ruglopen tot f 1.90 per kilo. Het beeld van de stakingen te Am sterdam en Rotterdam is Zaterdag niet veranderd. De directie van de stichting „Samenwerkende Havenbedrijven" te Amsterdam heeft de arbeiders verzocht het werk Dinsdagmorgen te hervatten, daar zij anders met ingang van morgen ontslagen zijn. Ook burgemeester Oud van Rotterdam deed een dringend be roep op zijn stakende stadgenoten het werk weer op te nemen. Naar wij vernemen, hebben de haven arbeiders te Zaandam en Dordrecht be sloten niet aan ,de staking deel te ne men. Vrijdag legden veertig vaste arbei ders bij een stoombootmaatschappij te Amsterdam uit angst voor molest van hun gezinnen het werk neer. Dit voor beeld werd gevolgd door het honderd man tellende personeel van een aanne mersbedrijf van scheepsonderhoudwerk- zaamheden. Bij een soortgelijk bedrijf legden tachtig man het werk neer De Amsterdamse politie trad op tegen een groep van honderd stakers, die in Oost trachtte een aantal schilders tot staking aan te zetten. Verschillende scheepvaartmaatschap pijen hebben in verband met de staking te Rotterdam hun schepen naar Bre men gedirigeerd. Weerbericht Verwachting tot morgenavond: Meer bewolking en enkele plaat selijke regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind over wegend uit Zuidelijke richtingen Voornamelijk in het Westen van het land iets minder warm. Dinsdag: Zon op 5.34. onder 19.51, Maan op 17.19, or der 23.87. Binnenkort zullen in de Noordzee proeven worden genomen met visvangst door eiectrocutie. Twee Duitse geleer den, ir. Herbert Peglow en de natuur kundige Conradin Kreutzer, hebben een toestel ontworpen, waardoor de vissen naar een magnetisch veld ge trokken worden, waar zij verlamd wor den. De uitvinders wilden geen nadere mededelingen doen over bijzonderhe den van het toestel, dat in een gewone treiler kan worden meegevoerd. Het ziet er uit als een kleine turbine, waar van twee kabels lopen naar een posi tieve en een negatieve pool in het wa ter. Het stelsel is al met succes toegepast in zoet water, dat minder geleidend is dan zeewater, zodat de stroom zich niet zo spoedig verspreidt. Regelmatige klei ne schokken in plaats van een voort durende electrische stroom voorkomen verspreiding, aldus de uitvinders. De frequentie en potentie der schokken zijn een geheim van de uitvinders. Gro te vissen zijn gevoeliger voor electri sche verlamming daar zij meer weer stand bieden aan de stroom dan klei nere, zodat over het algemeen kleinere vissen automatisch zullen ontkomen. In ieder geval is de verlamming tijdelijk en de niet gewenste vissen komen weer bij, wanneer zij in het water worden teruggeworpen. Het toestel, dat door Siemens te Er langen (Beieren) wordt vervaardigd, bevat een benzinemotor, die 400 watt gelijkstroom of 5000 watt wisselstroom kan opwekken. Hiermee wordt een bat terij gevoed, die aan de polen 200 tot 360 volt sterk is en 0.8 tot 15 ampère. De bemanning van de vissersboot loopt geen gevaar geëlectrocuteerd te wor den, voegden de uitvinders er aan toe. ARABISCHE LIGA ERKENT COMMUNISTISCH CHINA. NIET. Azzam Pasja, de secretaris-generaal van de Arabische Liga, heeft Zondag avond te Alexandrie verklaard, dat de Arabische landen bij hun besluit, om het communistische China niet te erkennen, zullen blijven. Prinses Margaret wordt vandaag 20 jaar Prinses Margaret, dochter van Koning George en Koningin Eliza beth van Engeland, viert heden Maandag haar twintigste ver jaardag. Een nieuwe foto van de Prinses, genomen op Buckingham Palace. De Prinses is gekleed in een wit satijnen japon, gedeco reerd met witte en rode rozen. Britse infanterie uit Honkong naar Poesan Over het algemeen kon gisteren aan de Koreaanse fronten van een rustige dag gsproken worden. MacArthur heeft thans officieel bekend gemaakt, dat Vrijdag Zuidkoreaanse mariniers na een kort bombardement te Tsjangpyongni zijn ontscheept. Zij ondervonden weinig of geen tegenstand en veroverden öe stad Tongyong. Zoals bekend voerden andere troepen van de V.N. een landing uit op een eiland van de Toktsjong-archipel, dat de haven van Seoel beheerst. Aangeno men wordt, dat de Noordelijken zich opmaken voor een nieuwe aanval op Poesan. Het legercommuniqué van Zondag meldt, dat het vijandelijke bruggen hoofd ten westen van Jongsan werd opgeruimd en het gehele terrein ten oosten van de rivier in handen van de Amerikanen is. De eerste zuidelijke divisie, versterkt dooi' eenheden van het Amerikaanse leger, is tot op twee kilometer ten noorden van Koemh- wandong opgerukt. Gisteren werd de ze aanval voortgezet. Ten westen van Haman vielen de Noordelijken aan. Tegelijkertijd drongen noordelijke pa trouilles voortdurend het gebied van Tsjindjoe binnen. De Amerikanen be heersen hier echter de situatie. Toestand verbeterd. Over het algemeen is de algehele positie van de strijdkrachten der V.N. aanzienlijk beter dan vier dagen gele den bü het begin van het rode offen sief. Ongeveer negentig Amerikaanse su perforten helbben Zaterdag militaire en industriële doelen in Noord-Korea De in Engeland opgeleide deskundige op het gebied van kosmische stralen, professor Lajos Janossy, is 11 Augus tus met zijn vrouw en vier kinderen per vliegtuig van Dublin naar Boeda pest vertrokken. Prof. Janossy heeft twaalf jaar wetenschappelijk onderzoek gedaan te Dublin en Manchester. Kort vóór zijn onverwacht vertrek vertelde hij zijn collega's, dat hij com munist was en dat "te Boedapest een rijk gemeubileerde villa voor hem ge reed stond. Zijn collega's hadden nooit eerder bespeurd, dat prof. Janossy een politieke overtuiging had. Prof. Janossy is 38 jaar. Zijn ouders en zijn broer wonen in Hongarije. De Britse geleerde dr. Burkhardt verklaarde, dat Janossy's vertrek „van strategisch standpunt bezien van geen belang was". Hij was echter van me ning, dat het later zeer belangrijk zou kunnen blijken. „Een man met zijn kennis kan deze ongetwijfeld ook aan andere dingen wijden", zo zeide hij. Hij bleek communist Sociale zekerheid Slagboom van de vrede De heer P. J, S. Serrarens, voorzitter van de oommissie voor sociale aange legenheden der Europeese Assemblee, heeft te Straatsburg in het algemeen debat over sociale kwesties verklaard, dat sociale zekerheid moet worden be schouwd als „de eerste defensielinie van ons allen." „Wij moeten een even wichtig stelsel van sociale zekerheid hebben, ontworpen op Europees plan Indien Europa zijn arbeiders in vijftien landen een werkelijke sociale zeker heid kon verschaffen, die hun een be hoorlijke levenssl andaard zou bezor gen, zou hiermee een slagboom in de strijd voor de vrede zijn opgericht", aldus Serrarens. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiu haar 1100-jarig bestaan hoopt te vie ren De feestelijkheden bestaan o.m. uit een historische revue, openlucht uitvoeringen, een kinder-operette en een hippisch concours. Natuurlijk zal een en ander zich 's avonds in een zee van (feest)-licht baden. Principe van vrijheid voor schrij vers en kunstenaars zal worden J-Joewe] de winter (naar wij stellig hopen, tenminste) pas over enkeie maanden zijn intrede zal doen, delen wij onze jaarlijks door kriebelende ke len en lopende neuzen geplaagde clien tèle alvast mede, dat de z.g. „anti histamine" bijna niet helpt tegen ver koudheid. De ondeugdelijkheid van dit met veel ophef aangekondigde middel werd door een speciale commissie, die proeven met 1550 vrijwilligers genomen heeft, onomstotelijk bewezen. D tr- - - Medisch nieuws uit Chili: De artsen fier een nieuwtje uit het rijk des gees- in de hoofdstad van het land waar vree- t6S' 1 PnnClpe Vnjheld V°°r ger de salpeter vandaan kwam zijn 24 uur in staking gegaan uit sympathie met het verzoek van de Chileense gezond heidsdiensten om betere arbeidsvoor waarden. En nu hopen alle Chilenen maar dat zij gedurende die dag en nacht geen last krijgen van acute - Diinde-darmen en zo Aan de Rivièra heerst ook een besmettelijke ziekte die alleen de rijken dezer aarde blijkt te treffen En wel in hunne \u- welenverzamelingen Voor de derde maal in één maand is een verzameling van deze schitterstenen geroofd, dit maal voor een waarde van 160.000 gul den. \/an het feest- en festival-front kun nen wij heden berichten, dat de goede stad Zaltbommel in de laatsre week van September op grootse wijze Ik mag mijn accu wel bij laten laden al$ Ik morgen ga vissen. besproken op een groot litterair congres dat in Edinburgh bijeen gekomen is. Vele wereldberoemde schrijvers, waar onder Lin Yu-tang, Robert Sherwood Denis Seurat en Rebecca West zullen aan het congres deelnemen. De Duit se politie heeft inmiddels in Wuppertal een dikke veertig ton communistisch propaganda-materiaal in beslag geno men. Het merendeel was illegaal lit de Sowjetzone ingevoerd Er waren 20 vrachtwagens nodig om de pamfletten, boeken en bladen uit het hoofdgebouw van de uitgeverij „Universum" weg te voeren. Over universum gesproken De goede raad, die onlangs in verschil lende bladen en periodieken werd ge geven om ter vermindering van aet gevaar voor blikseminslag de alleen staande bomen in grasland om te kappen, pen, kan zich niet in onverdeelde instem ming van 't Staatsbosbeheer verheugen; volgens deze instantie slaat in beuken de bliksem nooit en in paardenkastanjes m linden zeer zelden in. Bovendien wijst het Staatsbosbeheer op de goede invloed van de schaduw op de gezond heid van beschutting zoekende dieren en vestigt het er tenslotte de aandacht op, dat voor het verwijderen van oo- men nog steeds een kapvergunning nodig is En wij vinden zo'n boom mid den in een weiland alleen maar mooi en wat 't gevaar betreft: we kennen nog honderdmaal gevaarlijker sóhoon- hedaol Volgens autoriteiten te Singapore be vindt Westerling zich nog in deze stad waar hij zal blijven tot hij uitgewezen wordt, n.l. Din..dag. Deze mededeling is bevestigd door de advocaten van Wes terling. Raymond Westerling zal Dinsdag per vliegtuig uit Singapore vertrekken. Hij heeft passage geboekt voor Engeland. Hij is in het bezit van een Nederlands paspoort met visa voor Belgie en Span je. Men verwacht, dat hij van Londen naar Belgie zal gaan. Westerling zal door gewapende ge wapende rechercheurs naar het vlieg veld worden gebracht. Hij zal een vrij man zijn zodra het vliegtuig opstijgt. De politie zal -oorzorgsmaatregelen treffen tegen mogelijke demonstraties tegen hem op het vliegveld. Zijn plannen zijn onbekend, doch naar wordt vernomen heeft hij aanzien lijke aanbiedingen gekregen voor zijn levenshistorie met filmrechten van Hollywoodse producers. Enkele Lon- dense bladen hebben eveneens aan biedingen gedaan. DR. HIRSCHFELD HEDEN IN NEDERLAND. De constellation „Curasao", waarmede dr. Hirsehfeld naar Nederland reist heeft te Singapore motorpech gekregen, waardoor dr. Hirsehfeld pas heden in Nederland verwacht kan worden. met bijna 800 ton bommen bestookt. De verliezen van de Noordkoreanen worden tot nog toe op 50.000 man ge schat, waarvan 13 000 man in de laat ste drie weken. Tot 7 Augustus be droegen de verliezen van de Amerika nen 2616 deden, gewonden en vermis ten. Britse versterkingen. Uit Singapore wordt gemeld, dat een afdeling Britse infanterie van Honkong naar Korea is gezonden. De ze Britse hulp zou een antwoord bete kenen op het verzoek van MacArthur. Ook een Amerikaans vlooteskader, dat in de Middellandse Zee oefende, heeft de manoeuvres plotseling onderbroken en is vermoedelijk op weg naar Korea. Vierde baby vijftig uur jonger dan de eerste De 29-jarige Engelse oorlogsbruid Betty Sara te Bellingen (Nieuw-Zuid- Wales) heeft een vierling gekregen. Dit is de enige vierling, die zich thans in Australië bevindt. Het eerste kind, een meisje werd Donderdagnacht geboren. Het tweede, 'n jongen, kwam 26 uur en 2 minuten later. Het meisje woog 1.7 kilogram. De jongen was iets kleiner. Het der de kind, weer een meisje, werd 18 uur en 26 minuten na het tweede ge boren en het vierde, een jongen, volg de weer 6 uur en 5 minuten later, zo dat 't vierde kind 50 uur en 33 minu ten na het eerste werd geboren. Het vierde is volgens de artsen 't zwakst. Pas toen het eerste kind geboren was, werd aan de moeder medegedeeld, dat eên vierling verwacht werd. Zij had op een drieling gerekend. Honderden bezoekers zijn naar het plaatsje geko men, dat nog nooit zoveel pers- en radiomensen heeft aanschouwd. De moeder van de vierling is een tengere vrouw, die niet meer dan vijf tig kilo weegt. De vierling maakt het goed, aldus het jongste bericht van het ziekenhuis, en de toestand van de moeder is „zo bevredigend als ver wacht kan worden na een dergelijke beproeving". Het echtpaar had reeds een zoon van vier jaar. De eerste minister van nationalistisch China, Tsjentsjeng, heeft Zondagmid dag in het geheim besprekingen ge voerd met de generaal Tsjow Tsjijoe, opperbevelhebber der nationalistische strijdkrachten. Volgens welingelichte kringen zou deze conferentie een be langrijke weerslag hebben op de mili taire toestan-. Er zou o.m. besloten zijn, over te gaan tot een tegenoffensief op het vasteland. Algemene veront waardiging in Belgie De moord op de leider van de Bel gische communistische partij, Lahaut, wordt zowel door de linkse als dooi de rechtse bladen in Belgie ten sterk ste afgekeurd en algemeen wordt een snel en nauwgezet onderzoek geëist. De Belgische premier Pholien hield Zaterdag een radiorede, waarin hij zijn verontwaardiging uitsprak over de laffe moord en een strenge vervol ging van de daders in het vooruitzicht stelde. „Julien Lahaut verdedigde," al dus de premier, „met energie en moed een ideologie, die de meerderheid der Belgen verwerpt, doch in een demo cratisch land als het onze hebben alle Tien millioen voor de tunnel te Velsen Haarlem's Dagblad verneemt, dat de verwaohting is, dat op de Staatsbegro ting voor 1951 f 10 millioen zal worden uitgetrokken voor de hervatting van de bouw van de tunnel te Velsen. Dit is ongeveer 1/5 deel van de totale kos ten, waaruit kan worden afgeleid, dat vastgehouden wordt aan het plan dat de bouw van de tunnel ia vijf jaar voltooid zei zijn. politieke opinies het recht zich te uiten. De regering veroordeelt dan ook iedere daad van geweld". Ten slotte deed de heer Pholien een beroep op het Belgische volk zijn kalmte te be waren. In het bekken van Seraing de plaats waar Lahaut woonde hebben de mijnwerkers en de arbeiders in de voornaamste ijzer- en staalfabrieken het werk neergelegd. Het Algemeen Belgisch Vakverbond heeft een oproep gericht tot de arbeiders tegenwoordig te zijn bij de begrafenis van Lahaut. Inmiddels is de recherche erin ge slaagd de auteur van de aan Lahaut geadresseerde dreigbrieven te identi ficeren. Hij werd langdurig onder vraagd, doch kon een steekhoudend alibi opgeven. Een onbekende, die in de nacht van Vrijdag op Zaterdag werd gearresteerd en in het bezit was bevonden van een revolver van 6.35 blflft in hechtenis, alhoewel 't kaliber van zijn wapen niet overeenstemt met dat der patronen, die door de moorde naars zijn gebruikt. Zondagavond werd de hemel boven Wenen verlicht door ie gloed van een brand in het Slowaakse oliegebied Ma- lacky, 65 km van Wenen verwijderd. Er hebben zich in het betrokken ge bied ontploffingen voorgedaan veroor zaakt door olie of gas. Het gebied ligt H Km wan de Oostenrijkse grens.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1