D KOMT VOORUIT Instituut GLOBE Stad en Omgeving Trouwlust in Alkmaar sterkbekoeld AGENDA Orgelbouwer aan het Ritsevoort Er moet een achterstand van jaren worden ingehaald EgmondaanZ Ook sterke daling van het geboortecijfer Hoogenstraaten exporteert groot deel der productie Een jaar met studiebeurs naar Amerika Een hongerige slagersknecht Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Prachtige muziekcarrière thans bekroond Nieuwbouw te Alkmaar De badplaat DINSDAG 22 AUGUSTUS 1950 De eerste tijd na de oorlog gaf een buitengewoon sterke toename te zien van het aantal huwelijken in ons land. Alkmaar maakte op dit algemene beeld geenszins een uitzondering. Ook het geboortecijfer sprong kort na de oorlog tot een ongekend peil omhoog en ook dit verschijnsel deed zich in Alkmaar in aanzienlijke mate gelden. Het is merkwaardig te zien hoe deze en nog enkele andere demografische vloedgolven weer terug-ebben en hoe de Nederlanders in het algemeen zowel als de Alkmaarders in het bijzonder la dit opzicht weer geheel tot de voor-oorlogse allure terugkeren. In geheel Nederland plachten vóór 1910 gemiddeld per jaar en per duizend inwoners acht huwelijken te worden gesloten. Tijdens de oorlog vertoonde dit cijfer nog al wat schommelingen: de onzekerheid der tijden hield sommi gen van een huwelijk terug, maar daartegenover stond een sterke huwe lijkstoename toen velen dachten aan de verplichte uitzending naar Duits land door een huwelijk nog te kunnen ontkomen. Gerekend over de gehele periode van de oorlog handhaafde het gemiddelde huwelijkscijfer zich dien tengevolge op het oude peil en van een massa „uitgestelde huwelijken" kon in het jaar na de bevrijding dan ook niet gesproken worden. Dat des ondanks het huwelijkscijfer in 1946 een tophoogte bereikte van twaalf per duizend vijftig procent hoger dus dan het normale! is te opmerkelij ker omdat woningnood en meubel- schaarste in dat jaar toch wel zeer sterke remmen op de trouwlust wa ren. Het huwelijkscijfer van twaalf per duizend in 1946 zakte intussen gelei delijk terug tot elf in 1947 en tien in 1948, om in 1949 weer op het voor oorlogse niveau van acht per duizend te belandden. Ook in Alkmaar sprong het aantal huwelijken in 1946 tot twaalf per dui zend omhoog, terwijl het hier vóór de oorlog ook slechts acht per duizend be droeg. In 1947 daalde het tot elf per duizend, terwyl het in 1948 scherp in zakte tot zeven a acht per duizend, op welk peil het huwelijkscijfer ook in 1949 bleef staan. Sedert twee jaar is het aantal huwelijken in Alkmaar dus geringer dan het vóór de oorlog was! Een bijzonderheid, die geheel met de maatschappelijke omstandigheden van het ogenblik samenhangt, tekent zich af in de maandelijkse huwelijks cijfers. Van ouds is in ons land Mei de huwelijksmaand bij uitnemendheid. Ook nu nog zijn er streken, waar zeker een kwart van alle huwelijken in Mei gesloten worden en ofschoon dit ver schijnsel zich in de stad niet zo sterk heeft gehandhaafd als hier en daar op het platteland, gaf tot voor kort de Meimaand ook in de steden een zeer duidelijke huwelijks-top te zien. In 1949 echter is daarvan practisch in geen enkele stad meer sprake ge weest en veel meer dan de nawerking van de oude Mei-traditie bepaalt te genwoordig het gereed komen van grotere complexen nieuwgebouwde woningen wanneer de meeste huwelij ken gesloten worden. In Alkmaar lag het vorige jaar de huwelijks-top in Februari. In ons land. Het jaarlijkse geboortecijfer bedroeg in 1939 in ons land 20.6 per duizend; het sprong in 1946 omhoog tot 30.2, een vermeerdering dus met bijna do helft. Dit feit stelt de overheid nu reeds voor tal van uiterst moeilijke problemen en het zal dat nog enkele tientallen jaren blijven doen. Laten wij een paar voorbeelden noemen: er is in 1952 of 1953 plotseling vijftig pro cent méér plaatsruimte nodig in de laagste klassen van de scholen en elk volgend jaar zet zich deze behoefte ln een hogere klasse voort. Behalve meer schoolruimte zijn er ook meer leer krachten nodig. Zes jaar later onder gaat de jaarlijkse toevloed van leer lingen naar de middelbare en nijver heidsscholen een even plotselinge ver meerdering. Weer vijf of zes jaar la ter zal het jaarlijkse contingent stu denten zich plotseling met de helft uit zetten. Inmiddels heeft het bedrijfs leven eveneens het jaarlijkse aanbod van jeugdige arbeidskrachten eens klaps met de helft zien toenemen, enz. Slechts van tijdelijke aard Had het geboortecijfer zich op het topniveau van 1946 gehandhaafd, dan Ook in het boekjaar 1949-1950 heeft de N.V. Nederlandse fabriek van ver duurzaamde levensmiddelen v.h. W. Hoogenstraaten en Co., alhier, een be langrijk deel der productie naar het buitenland verkocht. Ten opzichte van de cijfers van het voorafgaande jaar viel nog een flinke uitbreiding te con stateren. Ondanks de grotere productie wer den alle voorraden flink geruimd, zo dat de totale omzet niet onbelangrijk st.eg. De gemiddelde prijs was echter lager dan in 1948-1949. Aan het eind van het boekjaar werd van overheids wege toestemming verleend tot fabri cage van soepen in blik, doch deze productie viel te laat in het boekjaar om nog van enige invloed op de ba lans uit te oefenen. De blikpositie was bevredigend, maar de prijzen van de blikemballage stegen na de devaluatie met circa 40 pet. De vooruitzichten voor het lopende boekjaar acht de directie onoverzichtelijk. Er werd een winst gemaakt van f 103.500 (1948 f 103.573). Wederom wordt 10 pet. dividend voor gesteld. zouden voor dit alles blijvende maat regelen genomen kunnen worden, maar 1947 gaf een geboortecijfer van 27,8 dat in 1948 gevolgd werd door 25,3 ter wijl 1949 het niet verder bracht dan 23,7. Geleidelijk maar zeker keert Ne derland tot het vóór-oorlogse geboor tecijfer terug en dit maakt de voor zieningen des te moeilijker omdat de golf van grote aantallen, die zich door de scholen, de universiteiten, de mili tie, het bedrijfsleven enz. zal voort planten, slechts een tijdelijk karakter zal hebben en alle maatregelen om deze golf afdoende op te vangen, na enkele jaren al weer te veel-omvattend zou den blijken. Interessante cijfers voor Alkmaar In Alkmaar bedroeg in 1939 het ge boortecijfer 21,4 per duizend; het sprong in 1946 omhoog tot 29,3. Maar ook hier trad reeds in 1947 een kentering in; dat jaar bedroeg ons plaatselijk geboorte cijfer 27,8; in 1948 gevolgd door 23,9 en in 1949 door 23. De opwaartse sprong ten opzichte van 1939, die in 1946 niet minder dan 37 pet bedroeg, blijkt dus al weer tot slechts 7 pet te zijn geredu ceerd. Een hoogst bedenkelijk verschijnsel in de eerste na-oorlogse jaren was de sterke toename van het aantal onwet tige geboorten. Bedroegen deze in ons land in 1939 dertien per duizend ge boorten in 1946 bleek dit verhoudings- cijfer gestegen te zijn to 26, dus tot het dubbele! Geleidelijk is ook hier geluk kig een terugkeer tot de oude normen merkbaar en in 1949 was de verhou ding reeds weer verbeterd tot vijftien per duizend geboorten. In Alkmaar beliep het aantal onwet tige geboorten in 1946 en 1947 bijna het drievoudige van dat van 1939, maar inmiddels daalde het aantal zodanig, dat het in 1949 beneden het cijfer van 1939 kwam te liggen. Ten slotte toonde ook het aantal doodgeboorten na de oorlog aanvanke lijk een sterke toename, goeddeels door late nawerking van geleden ontberin gen e.d., maar ook dit cijfer keert tot zijn vóór-oorlogse omvang terug. In (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 urn-: My dream is yours (tot 14 j. o.g.); Victoria Theater, 8 uur: Huwelijk is geen handelszaak (tot 14 jaar o.g.); Cinema Americain, 8 uur: Road tot Rio (alle leeftijden). Gymnasium, 1022 uur: Aquarium tentoonstelling. WOENSDAG Bioscopen, als Dinsdag; tevens in alle om 2.30 matinée. Gymnasium, 1022 uur: Aquarium tentoonstelling. Alkmaar 65 als U een goede praktijkopleiding volgt. Een goede praktijkopleiding voor TYPEN - STENO - NEDERLANDS - ENGELS - DUITS - FRANS - BOEKHOUDEN - M.B.A. - MID DENSTANDSDIPLOMA, wordt U gegeven door v.h. S. A. LUTTEROT-KAMPER VERDRONKENOORD 59. Tel. 4410. De heer J. J. L. ten Brink uit Alk maar is een van de acht Nederlandse studenten die van de Amerikaanse re gering een beurs hebben gekregen om een jaar lang in Amerika te mogen stu deren. Hij vertrok uit Amsterdam in gezel schap van mej. J. F. Wijsmuller, die eveneens tot de gelukkigen behoort. Mej. Wijsmuller studeert moderne mu ziek en kunst, de heer Ten Brink psy chiatrie en neurologie. Zij vertrokken naar Hoek van Holland, waar zij zich aansloten bij hun medeuitverkorenen. Van Plymouth gaan zij naar Londen en over enkele dagen met de Queen Mary naar Amerika. Wij vernemen nader, dat de heer Ten Brink naar de studiebeurs heeft medegedongen op grond van zijn goe de getuigschriften en rapporten. Hem werd een beurs toegewezen en de Ne derlandse regering toonde mede haar belangstelling door een gratis overtocht naar Amerika aan te bieden. Maandag hopen de studenten in Amerika te ar riveren. De bestemming van de heer Ten Brink is New Yersey, het States UIT HET ZAKENLEVEN. o ö- TT Als nieuwe handelszaken werden in Alkmaar daalde het aantal doodge- Hospital Marlboro. Hij heeft medecy- jjet Handelsregister ingeschreven: As- Op 7 Juni stapte de slagersknecht Petrus R uit Oudkarspel het kantoor van de heer B. binnen met het verzoek om inzage van een lastgeving tot ver koop van een huis, waarvan hij naar zijn bewering een ondeugdelijk af schrift had ontvangen. Nauwelijks had de secretaresse van de heer B. het des betreffende stuk getoond of R. dook er op af, griste het uit haar handen en scheurde er de rechterhoek met de on dertekening af, die hij opfrommelde en in zijn mond stak. „Waarom?" wilde de politierechter weten. „Misschien had ik wel honger", waag de de verdachte een grapje, maar het bleek, dat de heren achter de groene tafel daarvan niet gediend waren. Zij namen het slager R. zeer kwalijk dat hij het volgens hem vervalste stuk, met boze opzet had vernield en veroordeel de hem tot f 75.of 25 dagen. De eis was f 100.of 30 dagen. Reinier S. uit Alkmaar, die op 24 Mei te Egmond aan Zee vijf platen metaal weghaalde, werd hiervoor bij verstek conform de eis tot f 25.subs. 10 dagen veroordeeld. Kermisprogramma in 'f- Gulden Vlies Het speciale kermis-programma van het „Gulden Vlies" wordt Zaterdag en Zondag ingezet met twee opvoeringen van „De opgaande zon" van Herman Heijermans, te geven door het Rotter dams Toneel (Ko Arnoldi en Joan Rem- melts). De uitvoering van dit uitste kende toneelstuk van de bekende schrij ver door het Rotterdams Toneel mag subliem genoemd worden. Richard Flink vervult op perfecte wijze de hoofdrol .Naast hem hebben Jetty van Dijk als zijn vrouw en Mieke Flink als zijn dochter Sonja belangrijke rollen, Tevens verlenen hun medewerking Ge rard Schild, Louise Ruys, Stine Lerou, Ad. Noyons en Louis Vervoorn. Gedurende de kermis speelt 's avonds na de pauze in het geheel gerestau reerde café-restaurant het populaire ensemble Ko Sieuwerts en Ger Visser. Burgerlijke Stand Geboren: Joseph C., z. van C. P. Hoed jes en E. E. Schuijt. Hendrik N., z. van W. Ranzijn en C. N. Kramer. Antonia E. Cj d. van P. v. Langen en M. C. Punt. Johannes z. van J. Schneider en J. van Wanrooij. Mirjam, d. van J. Voorthuijsen en F. Ver ga aij. Joannes J. A., z. van J. Poland en A. Schipper Getrouwd: Nicolaas J. M. Aarts Elisa W. M. de Wild. boorten na een aanzienlijke stijging in 1945 geleidelijk tot beneden het aantal van 1939. Nieuwe vinding gedemonstreerd De mechanisatie van ons tand vordert gestaag. Nieuwe vindingen van binnen- en buitenlands fabrikaat op ieder ge bied verschijnen op de markt. Vooral in de landbouw zien we het gebruik van machines voortdurend groeien. De boeren zijn echter voorzichtig en willen weten was zij voor hun geld krijgen. Daarom vond er gistermiddag op het terrein van de heer Dekker aan de Kalkovensweg, alhier een demonstra tie plaats met een hooibouwmachine. Enige tientallen boeren waren hierbij aanwezig. De nieuwe machine keert twee zwaden tegelijk, door middel van zes wielen met uitstekende spaken. De algemene opinie is, dat men zo beter werkt dan met de oudere werkwijze, vooral door het grote voordeel bij har de wind met welk euvel wij in Noord- Holland veel te kampen hebben. De nieuwe machine draait het hooi name lijk terwijl de oudere het omgooit. De kosten van de gemoderniseerde ma chine zijn iets hoger, maar de voorde len wegen hier wel tegen op. nen gestudeerd is thans semiarts en komt nu in een inrichting met 3000 bedden, welke in het bijzonder voor psychiatrie en neurologie is in gericht. surantiekantoor „Noord-Holland", Hei loo, Kennemerstraatweg 624, eigenaar J. J. Veeken; Assurantiekantoor „Bosch", Bergen, Prinsesselaan 30, eigenaar H. F. Bosch. Tal van moeilijkheden had de heer C. Hein te overwinnen vóór hij dit prachtig staaltje van huisvlijt aan onze jotograaj kon tonen. „Nee meneer, ik heb nooit muziekles gehad, maar ik heb zelf noten ge leerd en ik speel ook veel uit mjjn hoofd. Orgels hebben altijd een diepe in druk op me gemaakt en Ik wilde er steeds graag zelf één hebben. Maar ja, een orgel is geen instrument, dat je zo maar kan kopen en daarom heb ik er zelf één gemaakt." Het verhaal, dat de heer C. Hein doet klinkt zeer simpel, doch de achtergrond van de woorden is zo diep en getuigt van zoveel door zettingsvermogen, dat wjj alle reden hebben deze eenvoudige doch energieke Alkmaarder vandaag een ereplaatsje in de courant te geven. De heer Hein is een self-made man en zijn gehele muziekcarrière is daar een voorbeeld van, Het begon heel eenvoudig. De man die nooit in de gelegenheid was ge weest een goede studie van de muziek te maken, maar die o zo graag zelf een instrument wilde bespelen, pakte de zaken flink aan. Hij kocht een ac cordeon, leerde zelf noten lezen en reeds spoedig was hij in staat een deuntje te spelen. Doch daar was hij niet mee tevreden. Door zich steeds meer in het spel te bekwamen werd hij op de duur een ware virtuoos en zijn naam werd meerdere malen met ere in de couranten genoemd. Op de duur bevredigde het accor- deonspel de Alkmaarder niet meer; machtige orgelklanken hielden hem in een ban en het verlangen zelf een der gelijk instrument te kunnen bespelen werd hoe langer hoe sterker. Maar een orgel is geen instrument dat je zo maar even kunt kopen. Daar is geld, veel geld voor nodig en er bleef dus weinig anders over dan te proberen er zelf een te maken. Twee-en-een-half jaar Twee-en-een-half jaar geleden besloot Hein de koe bij de horens te vatten. Door 's avonds bij feestjes en in café's op zijn accordeon te spelen verdiende hij wat geld bij en daarvan kon hij de materialen kopen die hij nodig zou hebben. Het zou een electrisch orgel worden, zo had hij gedacht. Hij wilde een ver binding tussen zijn accordeon en het orgel tot stand brengen, zodat hij, door op het eerste instrument te spelen, uit beide tegelijk of alleen uit het laatste, muziek kreeg. De heer Hein wist dat er een dergelijk orgel bestond, doch hij had dit muziekinstrument nog nooit gezien. Hij wist trouwens vrijwel niets van het moeilijke vak orgelbouwen en orgelstemmen af. Niettemin ging hij vol goede moed aan de arbeid. Het plan slaagde Hein heeft nooit geleerd schetsteke- ningen van een te bouwen object te maken. Onder het werk kwamen d,e ideeën en soms, als hij een goed denk beeld had, bleef hij 's nachts doorwer ken omdat hij bang was dat hij net an ders 's morgens vergeten zou zijn. Zo werkte hij door; gedurende twee-en- een-half jaar was ieder vrij uurtje ge wijd aan het orgel en langzaam maar zeker groeide onder zijn handen het zo begeerde instrument. Het huis achter café De Ooievaar aan het Ritsevoort is gezellig doch niet groot, zodat de heer Hein zich niet geheel kon uitle ven. Daar hij het instrument bovr t- dien gemakkelijk wil kunnen verplaat sen, was hij gedwongen een betrekke lijk klein orgel te maken. Niettemin werd het instrument ruim anderhalve meter hoog, één meter vijf en twintig lang en een halve meter diep. Het is nu bijna gereed; het moet nog wat opgeknapt worden en er moeten nog enkele raampjes in worden aange bracht, zodat de musicus het geluid kan laten aanzwellen en afnemen. Een merkwaardig orgel Verschillende kenners op het gebied van de orgelbouw hebben hun bewon dering uitgesproken over dit staaltje van huisvlijt. Ook wij hebben ons tot een deskundige gewend, die ons o.m. het volgende meedeelde: „Dit orgel is een indirect bespeel baar instrument zonder klavier of pe daal. Drie registers van drie octaaf om vang geven een geluid dat, wat karak ter betreft, overeenkomt met een com binatie van enkele viervoet-registers van een normaal kerkorgel. Wanneer door middel van de accordeon dit or gel speelt en het geluid zich vermengt, wordt voorlopig alleen de discant ver sterkt. Wanneer dit orgel eerstdaags ook van bassen zal worden voorzien, zijn hier voor het amusementsbedrijf in de muziek weer nieuwe perspectieven geopend. Een merkwaardig instrument, dat ook nog historische herinneringen oproept aan het thans tot volledige ontwikkeling gebrachte kerkorgel". Dit is de mening van een deskundige en toen wij dit hoorden vonden we dat deze amateur toch maar knap werk heeft geleverd. Een bijzonderheid is, dat de heer Hein dit orgel zelf ge stemd heeft, en dat hij ook enkele van de twee-en-zeventig pijpen zelf ve •- vaardigde. Merkwaardig is ook, dat hij links accordeon speelt Hij is waar schijnlijk de enige in ons land die dat kan. Wij hebben de grootste bewondering voor de man, die zijn muziekcarrière op deze wijze bekroond heeft. 54. De sluwe wolf heeft zijn zin gekregen. Pim, Pam en Pom zijn ont slagen als bewakers van Kippendorp, maar hebben nu een baantje als baby oppassers bij de wolf. Zodoende heeft de wolf tweemaal in de week een avondje vrijaf om op roof te gaan. Maar in Kippendorp heeft men óók niet stil gezeten. De Haan is bezwe ken voor de klachten en argumenten van al zijn vrouwen en heeft een nieu we bewaker aangesteld. En één, di« zijn taak serieus opvat! De hele dag zit hij met zijn neus ln de detective- boeken en leest hoe een goede speur der zich heeft te gedragen. „Spits d» Speurder" heet hij dan ook en belooft de Haan plechtig, dat er onder zijn leiding geen eitje of kippetje meer zal ontsnappen. Maar de wölf is er ook nog en hij heeft al weer een nieuw plannetje uitgebroed. De weg, lopende van het Noord hollands Kanaal ten Zuiden van het complex der Gemeente-Reiniging naar de Kennemerstraatweg bij de Vier Staten, beter bekend als Boekelerweg en later overgaande in de Heiloërdijk, is een route, die hoofdzakelijk in ge bruik is voor het vervoer van pro ducten van land- en tuinbouw, een weg van waaruit men een prachtig vergezicht op Alkmaar heeft. Aan deze zuidzijde ziet men hoe snel Alkmaar de bouwmoeilijkheden ten spijt zich gestadig uitbreidt. In de komende jaren zal deze uit breiding zo mogelijk in nog sneller tempo worden voortgezet, omdat de stad in de polder Overdie- en Achter- meer haar enige uitbreiding van be tekenis kan hebben. Overal elders ligt de gemeente prac tisch binnen haar al dan niet natuur lijke grenzen bekneld. Annexatie van delen van omliggende gemeenten zou hierin slechts verbetering kunnen brengen. In een niet al te ver verleden is helaas vruchteloos getracht de ge meente enigszins uit haar keurslijf te verlossen. Toch hoeft ook hier de re gel van uitstel komt afstel geenszins opgeld te doen en geeft o.a. het rapport van de commissie Ter Veen alle hoop voor de toekomst. Voorshands dient echter de ontwik keling van nieuwe stadskwartieren in de Overdie- en Achtermeer te wor den gezocht. Ware juweeltjes Sinds na de bevrijding de woning bouw ter hand kon worden genomen, zijn hier dan ook woonwijken ver rezen, die ware juweeltjes kunnen worden genoemd. De brede Karei Doormankade en het ruime Jan Evertsenplein en al de overige straten in deze omgeving vor men een treffend staaltje van voor uitgang in de bouw van zogenaamde woningwetwoningen. De Dienst der Gemeenteplantsoenen onderdeel van „Openbare Werken" heeft ook in dit stadsgedeelte het beste beentje voorgezet» zodat de f angelegde gazons en bloemperken een ware lust voor het oog vormen. „Volkshuisvesing" en de Christe lijke Woningbouwvereniging „De Voorzorg" hebben hier reeds enige +ijd hun voltooide woningblokken in exploitatie en binnenkort zullen 53 nieuwe woningen in beheer aan de R.K. Woningbouwvereniging „Goed Wonen" worden overgedragen. Wie deze woningen bekijkt, zal ze ker niet willen aannemen, dat het hier montagebouw betreft. Met hun bakstenen voorgevels vor men zij wel een scherp contrast met de o.i. troosteloze montagebouw, zo als die thans b.w te Amsterdam na bij de Nieuwe Oosterbegraafplaats wordt opgetrokken. Een ware uitkomst De duplexwoningen, zoals die nu hier ter stede verrijzen, vormen voor gehuwden zonder kinderen of zelfs met één kind een ware uitkomst. De normale ééngezinspercelen heb ben met het type kamer- en suite ge broken, zodat zij gelijkvloers één grote woongelegenheid bieden, die in stede van met schuifdeuren door het aanbrengen van tussengordijnen noch' tans in twee ruimten kan worden ver deeld. Beneden treffen wij voorts nog een standaard-kenteken en een keldertje aan, terwijl op de le verdieping flinke slaapkamers en een douche gelegenheid zijn aangebracht. Deze laatste bevindt zich trouwens ook in de duplexwoningen. Een vernuftig gemonteerd uitschuif- baar trapje geeft in beide typen toe gang tot de vliering De feitelijke montage beperkt zich vrijwel uitsluitend tot de binnen muren, die in plaats van uit bak steen uit gipsplaten bestaan. Wanneer de schilders en stucadoors hun werk zaamheden daaraan zullen hebben vol tooid, valt van enig onderscheid met geheel bakstenen woningen niets meer te bespeuren. De aannemers Schoonewil en Jonker hebben reeds enige tijd geleden een begin gemaakt met de bouw van de 76 woningen, bestemd voor de'uit Alk maar afkomstige gerepatrieerde- en gedemobiliseerde militairen. Wanneer dit grote werk omstreeks 1952 gereed zal zijn, zullen dit de eer ste woningen met 3 boven elkaar ge legen étages zijn, die hier ter stede tot dusverre werden gebouwd. Het valt te voorzien, dat hoogbouw steeds meer zal moeten worden toe gepast, omdat de kosten van opho ging van de grond zeer hoog zijn en overigens met de beschikbare gronden in ons overbevolkte land zeer spaar zaam moet worden omgesprongen. Waneer deze aan de geprojecteerde Willem de Zwijgerlaan gelegen wo ningen gereed zullen zijn, zal het noodzakelijk blijken de verbinding met de in het verlengde gelegen Ju- l.'ana van Stolberglaan door middel van een brede brug over het water van de Bleekerskade tot stand te brengen. Middenstandswoningen Ook de bouw van middenstandswo- r,:ngen beging sedert 1948 geleidelijk aan de op gang te komen. Dit type woning kan voorlopig ech- ter uitsluitend door koop worden ver kregen. Zo verrezen aan de tegenover de Van Houtenkade gelegen Anna van Burenstraat in korte tijd 14 riante per celen, terwijl inmiddels 7 andere in aanbouw zijn genomen. Ook hier treft men de duplex-bouw aan. Naar men weet ligt het echter in de bedoeling, dat na 10 jaren de beide delen van een duplex-woning tot één perceel zullen worden verenigd. In het Westelijk deel In het westelijk deel der gemeente is de woningvoorraad eveneens toege nomen. De Ruysdaelkade de uiterste grens der bebouwing is met een aantal fraai uitziende percelen ver rijkt terwijl de Bergerweg aan de zuidzijde in korte tijd geheel is vol gebouwd. Thans is men ook aan de Hoever- weg tegenover het kazerneterrein met het leggen der funderingen voor 6 middenstandswoningen begonnen. Dit alles is uiteraard zeer verheu gend, doch niet voldoende. Binnenkort zal Alkmaar zijn 40.000e inwoner kunnen begroeten en de Pla nologische Dienst heeft ons voorge rekend, dat dit aantal in de komende 2 decennia weder met ruim 10.000 zal stijgen. Een stad, die leeft dient in letter lijke zin aan haar toekomst te bou wen. Daarenboven is de huidige woning nood slechts door nieuwbouw afdoende te bestrijden. De tegenwoordige woningsituatie iaat momenteel helaas een energieke opruiming van talrijke, vreugdeloze- en zonloze krotwoningen nog niet toe. Er zijn evenwel in het bijzonder in ae omgeving van het fabriekscomplex der vroege Alkmaarsche IJzer- en Me- laalgieterij tal van straten, die geheel of bijna geheel dienen te worden ge saneerd. Dit betekent uiteraard niet, dat de situatie b.v. in het achter-Fnidsen of _de Liefdelaan en omgeving bijster flo- risant is. Integendeel. Nog in geen jaren werkloos heid Wanneer de financiering van de nieuwbouw ook maar slechts even mogelijk is. behoeven de Alkmaarse bouwvakarbeiders nog in geen jaren voor werkloosheid bevreesd te zijn. Nooit mag de zogenaamde schilder- achigheid van bepaalde stadsgedeel ten in stand gehouden worden ten koste van de gezondheid en levens vreugde van het daar wonend geslacht. In Alkmaar blijft er derhalve nog vele jaren, wat men noemt „werk aan de winkel" Dat is op zichzelf een zeer verheu gend feit, want het verrijzen van goede woningen en regelmatige arbeidsgele genheid, kunnen de welvaart van de burgerij slechts ten goede komen. Bekendmaking De Commissaris van Politie te Alk maar maakt bekend, dat hem is ge" bleken ,dat door inwoners dezer ge meente aan vreemdelingen nachtver blijf werd verschaft, zonder dat hij hiervan in kennis werd gesteld. In verband hiermede vestigt hij nog maals de aandacht op artikel 27 van het „Vreemdelingenreglement 1918", waarbij is bepaald, dat een ieder, die aan een vreemdeling nachtverblijf verleent, verplicht is daarvan binnen 24 uur, hetzij mondeling, hetzij schrif telijk, aan zijn bureau kennis te geven. Overtreding van dit voorschrift wordt gestraft met ten hoogste een maand hechtenis of een max. geldboe te van f 500. Het badseizoen 1950 begi ten einde te lopen, vooral nu niet meewerkt om de moed houden. Zo rijst, als aan het leder seizoen, de vraag, hoe weest is. Onomwonden kan d< Egmond aan Zee het antwoo lang niet slecht, vooral als ii king wordt genomen, dat bijna herfstachtig was. Over gebrek aan belangstel Egmond aan Zee niet te klaj Bad Egmond was in trek, dat die er deze zomer geweest «onstateren. En dit geldt i voor dagbezoek, maar ook vo ten en de vestiging. Egmond beleeft, buiten kijf, na de c tijd van geweldige opleving. voorheen alleen „bezoekt Eg Zee", thans staat daarnaast „vestigt U te Egmond aan deze heeft succes. Na de ooi de gemeente voldoende aan kracht te bezitten voor vest een 500-tal „vreemdelingen van plaatsen. Ook van de re den uit Indonesië kreeg het Velen van deze nieuwe bewoi een eigen huis bouwen, h< aanzien van de badplaats goede kwam. Met grote voortv zijn sinds het einde van de oc dan 100 huizen gebouwd en 1 terwijl ook het bouwvolume, 1950 vastgesteld is op 37, geht zenlijkt zal worden. Maar blijkt nog niet voldoende o overstelpende vraag te voldoe een behoorlijke lijst van de slechts op bouwvolume wach gaan bouwen. Ook over logeergasten ha geen klachten, maar helaas, .1 logeergasten nog wel te kl Egmond. Vele duizenden heef moeten teleurstellen wegens accomodate. Nog steeds heef het na de oorlog aangedurfd één van de badhotels te hert zijn er reeds meerdere pla ontworpen. Ook pensions zi en veel te weinig. De hotel- e juimte was zodoende omstre feeds voor de gehele zomer en al wie daarna kwam, moe elders verwezen worden. Zelfs voor hen, die gemeubi den huren, was er slechts in en naseizoen voldoende geleg Juli en Augustus overtrof verre het aanbod en moesten leurgesteld worden. Er is dr gebied voor de badplaats nog heid genoeg voor uitbreiding capaciteit op den duur volde om de steeds wassende stroom vragen te kunnen opvangen. Het merkwaardige is, dat alleen uit de wijde omtrek k< uit alle streken van ons lan uil het buitenland, vooraan staande uit Fransen, Belgen, en in vtat mindere mate uit nen, Zweden en Zwitsers. De waren op een gegeven mi goed vertegenwoordigd, dat z hoordijk voetbalelftal tegen konden opstellen! Nog nooit is het dagbezoel achterland en de Zaanstreel geweest als dit seizoen. Op merse dagen trok een file van fietsen van 's morgens vroeg de middag het dorp binnen, v. eldige parkeerterrein, da meente dit voorjaar aan de laten aanleggen, is dan ook veel te klein gebleken en verplicht de PA km lange en vele straten te gebruiken, fietsenstallingen konden het aan en ondanks noodvoorzien men op de allerdrukste dagen wone beeld aanschouwen, i gestelde fietsers Weer heengi Waaraan heeft bad Egmond te danken? Deze vraag stelde zich o stuur van de VVV van één o badplaatsen. Het zond op ee dag één zijner bestuursleden mond, die eens poolshoogte men met de verzuchting „H( maar Egmond, Egmond, Egr je hoort". De vraag stellen is echter, gemakxelijker, dan die bear Een feit is, dat de tijd waarin men van Egmond spra vissersplaats, die probeerde b worden. Nu is het zo ver, dat grote geïllustreerde bladen oi ZeevogelsEgmondi Zonaagin.ddag benanipten dige eerste elftallen van Zee Egmondia elkander om de do stuur van Zeevogels uitgelo werkrans. Egmondia liet zich verschil van twee klassen n minst intimideren en klopte op eigen terrein gedecideerd men verdiend met niet mir 3—0. Egmondia nam na de aftrap spel in handen. Vooral de rechtsbuiten Cor Zwart wt Een kwartier na het begin d hij, na de gehele verdedigin gelopen keeper Mannes inclr seerd te hebben, de bal net. verlaten doel (0—1). Egmor steeds terugkomen. Zeevogels weinig tegenover stellen en wonderde dan ook niemand, buiten Zwaan tien minuten vc van vlakbij met een schuivei op 02 bracht. Hiermee ging Ook na de rust bleef Egmo heersen. Het bleef echter bij en mooi doelpunt van linksbir 10 minuten na rust van d scoord. Voorzitter Ranzijn enkele toepasselijke woorde werkrans uit. Voorzitter Spit namens Egmondia en hoopt< goede verstandhouding tusser clubs bewaard zou blijven.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2