De nieuWe Friese brug wordt in October aanbesteed FRANKENBERG n.v. Mimosa I KLECO Egyptisch tinne KLECO AART Een nieuwe vinding op de markt Stadgenoo Het Gulden Vlies totaal vernieuwd 1STITIIUT GLOBE In December wordt met het grote bouwwerk begonnen Brug wordt 14 meter breed AGENDA Laat er nu MUZIEK RESTAURANT „SCHUYT" zijn.... M.S DE SCHOOL BEGINT,.. TOVERZOLEN (Adv.) De Kaasmarkt Paarden, die de „poten" bewogen En toch Burgerlijke Stand Damclub WDO UW PLAATS Een zeldzaam ji Advertenties Tegen èlk insect een afdoend middel F. W. Zaadnoordijk ZELF TIMMEREI STEIJN aan de ZESWIELE1 II KOMT, HOI Ook dit ja< weer gevie Centr iedere avoi The Nic Vrij entree Toe< VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1950 J|ET VERHEUGT ONS te kunnen mededelen, dat de regering besloten heeft nog dit jaar te doen beginnen met de bouw van een nieuwe Friese brug. Begin October zal de bouw met bijkomende werken van rijkswege worden aanbesteed; de gunning zal omstreeks 1 November plaats vinden en met de uitvoering van de omvangrijke werkzaamheden hoopt men indien de win ter niet al te streng begint op 1 December een aanvang te maken. De bouw zal ongeveer anderhalf jaar vorderen, zodat men, buitengewone om standigheden voorbehouden, in de zomer van 1952 de nieuwe, brede brug in gebruik zal kunnen stellen. \\HJ vonden ir. J.^D. A. M. ten Brink, hoofdingenieur van de Rijks waterstaat in het arrondissement Alkmaar onder wiens directie het grote werk tot stand zal komen gaarne bereid ons nadere bijzonder heden te vertellen. Op onze vraag of de heer Ten Brink de ontwerper van de nieuwe brug was, antwoordde deze in ontkennende zin. De plannen zijn feitelijk reeds ruim 25 jaar oud, doch werden in 1938, 1944 en 1946 telkens herzien, zodat de komende Friese brug meerdere gees telijke vaders heeft gehad. En wan neer deze straks gereed zal zijn, zal de verbetering bijzonder groot zijn. De tegenwoordige brug heeft een breedte van 5 meter, de nieuwe krijgt een breedte van 14 meter. Niet alleen het verkeer te land zal van het nieuwe object profijt trekken, doch ook dat te water, aangezien de doorvaarthoog- te (dat is de ruimte tussen de onder zijde van de brug en het wateropper vlak) 3.85 meter zal bedragen. De meeste motorschepen zullen dus de brug kunnen passeren zonder dat deze zal behoeven te worden geopend. Zuidelijker. De brug zal 80 meter zuidelijker dan de oude worden gebouwd en komt, om zoveel mogeljjk schepen onbelemmerde doorvaart te verlenen, op hoog peil te liggen. Het is daarom noodzakelijk aan de beide landzijden opritten te maken, waarvan het hoogste punt 2.75 be draagt. De lengte van ieder der op ritten is ruim 100 meter, daar de hel ling 1 40 bedraagt. Ter voorkoming van verzakkingen enz. zal de oprit aan de beide landzijden door een zoge naamde keermuur worden gesteund. Het is jammer, dat van het Victorie park een oppervlak van 1400 vierkante meter zal moeten worden afgenomen, op welke ruimte een verkeerspoint zal worden aangelegd, waarbij drie vluchtheuvels voor een goede circula tie zullen zorgen. Aan de overzijde van het Noordhollands Kanaal zullen zes percelen, waarvoor zich thans nog een karakteristieke bomengroep bevindt, moeten worden afgebroken. De bewo ners daarvan hebben reeds aanzegging tot ontruiming vóór 1 November a.s. ontvangen. Aan deze zijde zal het aanzicht een nog meer gewijzigde aanblik onder gaan dan aan de stadszijde. Vanaf de Kanaaldijk zal in de rich ting van de Frieseweg achter het thans bestaande Noordhollandse Kof fiehuis om (het vroegere café De Boer) over een lengte van 80 meter een ge heel nieuw wegstuk worden aangelegd. De breedte daarvan zal 13 meter be dragen, zijnde een rijweg van 6 meter breedte en aan beide zijden een fiets pad van 2 meter en een trottoir van 1.50 meter. Behalve langs deze nieuwe weg zal ook de bestaande Kanaal dijk in de richting van de Nieuwe Schermerweg eveneens over een leng te van 100 meter moeten worden op gehoogd, waarbij het hoogste punt bijna 3 meter hoger dan thans komt te liggen. De bewoners van de aan de Kanaaldijk gelegen woningen tussen de Burgemeester Bosstraat en de thans af te breken percelen zullen voor een deel vanuit hun gelijkvloers gelegen vertrekken tegen de keermuur van het te maken talud moeten aanzien. Een oprit vanaf de Noorderkade naar de nieuwe brug zal niet worden aange legd, zodat het van of naar die kade gaand verkeer het nieuw aan te leg gen wegstuk zal moeten passeren. Het gedeelte van de Kanaaldijk tussen de nieuwe en de oude brug zal derhalve zogenaamd „dood" komen te liggen. Bascule-systeem. £)E NIEUWE BRUG zal veel over eenkomst vertonen met die over het Noordhodands Kanaal te Stolpen. Daaruit volgt, dat zij volgens het zo genaamde basculesysteem zal worden uitgevoerd. De kelderpijler komt aan de stadszijde en biedt bij 3 metei wa terdiepte nog een vaste doorvaart van 9 meter breedte. De hoofddoorvaart is echter 15 meter breed. Het openen en sluiten zal geheel electrisch ge schieden en verwacht wordt, dat dit minder brugpersoneel dan thans zal vereisen. De werkzaamheden zouden reeds in 1940 zijn uitgevoerd indien de oorlog zulks toen niet had verhinderd. De be groting bedroeg toen omstreeks 350.000.Rekening houdende met de sterke stijging van lonen en mate rialen is het dus wel duidelijk, dat dit project na voltooiing ver over een be drag van 1.000.000 zal blijken te kos ten. Nieuwe bestemming. De oude brug zal echter niet op non- actief worden gesteld of tot oud-roest en brandhout worden gedegradeerd. Na medio 1952 zal zij naar Buiksloot verhuizen om daar een houten in ver val zijnde brug over het Noordhollands Kanaal te vervangen, hetgeen reeds in 1940 had moeten geschieden. Op onze vraag wat er met de Vlot brug te Alkmaar zou gebeuren, ant woordde ir. Ten Brink, dat deze in stand zou blijven tot de geprojec teerde Willem de Zwijgerbrug over 't Noordhollands Kanaal nabij de Omval en liggende in het verlengde van de huidige Juliana van Stolberglaan en de daarop aansluitende in de polder Overdie en Achtermeer aan te leggen Willem de Zwijgerlaan gereed zal zijn. En dat zal nog vele jaren duren. Zou de gemeente Alkmaar dan niet temin op behoud van een verbinding van het Luttik Oudorp naar het Hei ligland prijsstellen dan zou daarover te praten zijn mits die gemeente uiteraard de kosten van overname onderhoud en bediening voor haar re kening zou willen nemen. Ten aanzien van de nieuwe brug komt alleen het onderhoud van de op rit aan de stadszijde ten laste der ge meente Alkmaar. Geheel midden- en noordelijk Noord- Holland kan zich er thans over ver heugen, dat binnen afzienbare tijd een grote, nieuwe brug van 14 meter breedte met een rijdek van 7 meter en aan de beide zijden een rijwielpad van 2 meter en een voetpad van 1.50 m het zo lang geleden verkeersleed ge- he»! za' doen vergeten. Ambtelijke molens mogen ogen schijnlijk wel eens wat langzaam ma len. hoofdzaak is, dat zij goed malen De nieuwe Friesebrug, onmisbaar voor een verhoogde welvaart, zal dit straks andermaal bewijzen. (Ontleend aan onz^Advertentie-rubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Seven Sweet hearts (alle leeft.)Victoria Theater, 8 uur: Abbott en Costello in het Wilde Westen (14 jaar)Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: We gaan naar Parijs (alle leeft.). Gymnasium, 1022 uur: Aquarium tentoonstelling Tropenweelde. ZATERDAG Kermis, 14 uur tot 1 uur 's nachts. Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Seven Sweethearts (alle leeftijden); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Abbott en Cos tello in het Wilde Westen (14 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: We gaan naar Parijs (alle leeftijden). Gymnasium, 1022 uur: Aquarium- tentoonstelling Tropenweelde. Gulden Vlies, 8 uur: Het Rotterdams Toneel met „De Opgaande Zon". Sportpark, 4 uur: Sintelbaanraces. tijdens de Kermis Zaterdags en Zondags in de Bar van Zolen en hakken in blik' De zalen kregen een keurig aanzien Agenda's Schriften Atlassen Woordenboeken Kladblocs Proefwerkblocs enz. Langestraat 28 In vier weken tijd zijn het café restaurant en de foyer van Het Gulden Vlies, die totdusver een ietwat ver ouderd aanzien hadden, radicaal gemo derniseerd. Kunstzin en vakmanschap hebben het interieur een prachtig aan zien gegeven. Men kan zonder enige overdrijving zeggen, dat hier sprake is van een grote aanwinst voor Alkmaar. En zulks temeer, omdat de toneettaal volgende maand nog voorzien zal wor den van nieuwe, handige, klapstoelen in staalconstructie en wijl er als zeer grote verbetering aan het einde van de gang een tweede vestiaire zal wor den aangebracht. Vooral de geregelde toneelbezoekers zulien cieze verbeterin gen ten zeerste weien te waarderen. Juist vóór de aanvang van de kermis en aan het begin van een nieuw speel seizoen is intussen de interne Verbou wing reeds gereed gekomen. De indruk, die het café-restaurant en de vergrote foyer thans maken, is zeer voornaam. Dat wil dus zeggen: zonder de overdreven luxe waaraan men zich in dergelijke gevallen veelal te buiten gaat. Er is een prachtige eiken betimmering aangebracht, waar bij een stemmige wandbekleding har monisch aansluit. De afscheiding tus sen café en foyer wordt gevormd door een reeks fraaie panelen, die tezamen een harmonicadeur vormen, die met éen handgreep kan worden ingescho ven, zodat beide zalen direct een ge- hiel vormen. Dit zal uiteraard in de pauzen bij voorstellingen en op feest avonden steeds het geval zijn. Overi gens «is de ruimere foyer, die eveneens in stijlvolle eiken betimmering is uit gevoerd, thans bij uitstek geschikt om als restaurantzaal te dienen: men zal m de provincie weinig zalen vinden die een warmer indruk geven. Deze indruk wordt, behalve door het tim merwerk, vooral gevormd door de vijf bijzonder mooie smeedijzeren licht kronen en door de nieuwe, in twee kleuren uitgevoerde meubilering. Een zeer modern buffet (met elec- tiische koeling) en hoge ramen in an tiek glas in lood met gebrande medail lons geven aan net café een bijzonder cachet, dat aparte accenten krijgt in een zeldzame bronzen klok en keurigs wandlampjes. Men kan zich nauwelijks indenken dat deze zeer harmonische herschep ping tot stand kwam zonder de hulp van een binnenhuisarchitect. Tóch is dat het geval. Enthousiaste samenwer king tussen de firma's W. Koster en gebr. Mooij hebben dit alles, onder de dagelijkse leiding van de heer W. Kos ter, gewrocht en dat strekt deze Alkmaarse zaken tot grote eer. Hier is met groot vakmanschap en met nog groter liefde voor de schoonheid ge werkt. Hetgeen wel bijzondere uiting kreeg in het feit, dat de arbeiders van de gezamenlijke firma's aan de direc- ti van het Gulden Vlies een oud-kope ren navigatielamp ten geschenke aan boden; het mooie geschenk kreeg een plaats naast andere koperen siervoor werpen, die op de luifel boven het buffet werden gezet. Daarbij zijn ge schenken van het personeel van Het Gulden Vlies zelf en van de directie der firma Koster. Zaterdag zal het gemetamorfoseer de café-restaurant zijn deuren weer openen. Het lijdt voor ons geen twijfel, dat de prachtige vernieuwing onver deelde waardering zal vinden. Moeder Aarde heeft al verschillende tijdperken gekend. Na het stenen tijd perk beheersten het brons en later weer het ijzer het leven hier op Aarde. Zonder nu te durven beweren, dat wij thans aan het begin van het „plastic"- tijdperk staan is het in deze tijd van evoluties wel snel duidelijk geworden dat plastic een zeer voorname rol in onze samenleving gaat spelen. Er zijn honderden soorten plastics en wij zijn gewend deze zonder meer te aanvaar den als een „nieuwigheidje. Bij het geen de Haarlemmer, de heer Van der Bent, ons gisteren in de zaak van de firma Roos liet zien, hebben wij echter met verbazing stilgestaan. Deze Haarlemmer brengt op het ogenblik namelijk een blikje in de handel dat een vloeibare massa in houdt die het best met dikke stroop is te vergelijken. Dit op zich zelf is uiter aard niets bijzonders, maar wel de mo gelijkheden welke de heer Van der Bent in die „dikke stroop" ziet. Hij vertelde ons namelijk dat zijn busjes vier tot zes schoenzolen en hakken inhouden en dat die door de eerste de beste leek onder de schoenen aange bracht kunnen worden Het klinkt on gelooflijk, maar met eigen ogen hebben wij gezien op welke zeer eenvoudige manier de uitvinder van de „zolen en hakken in blik" een paar schoenen van een nieuwe looplaag voorzag. Slechts één nacht behoeft deze laag te harden en de daarop volgende morgen heeft de schoen een veerkrachtige zool welke, naar men ons verzekerde, 2l/s maal zo sterk is als rubber en 8 maal zo sterk als leer. Als deze uit vinding in de practijk blijkt te vol doen, zal het een aanmerkelijke kos tenbesparing betekenen voor hen die zelf hun schoenen plegen te maken. Door toevallige omstandigheden heeft de heer Van der Bent zijn vinding reeds naar Duitsland kunnen expor teren waar men sinds enige maanden een gretig afzetgebied voor de „tover- zolen" vindt onder welke naam de Aan de wijze waarop twee onzer collega's gistermor gen hun jassen aantrok ken, bemerkten wij dat er iets bijzonders ging gebeu ren. „Wat gaan jullie doen?" „Wij gaan werken". Daar wij wisten dat on ze hoofdredacteur zulks op hoge prijs zou stellen, juichten we het plan van harte toe. „Wij gaan helpen de ker mis op te bouwen. We gaan zelf spouwen, schroeven vastdraaien, planken aan elkaar tim meren en zo. Dan zie je het kermisleven van een geheel andere kant en dan kan je er veel beter over schrijven dan wan neer je er alleen maar naar kijkt", zo legde de jongste collega ons ent housiast uit, eer hij de deur achter zich dicht trok. Wij besloten Van Gelder om een paar rol len papier extra te vra gen voor het exclusief verslag dat wij onze lezers nu misschien zouden kun nen voorleggen. Om een uur of drie zijn we eens naar het ivonder gaan kijken. We troffen onze beide collega's op het Canadaplein, waar zij druk bezig waren meer dan hun plicht te-doen. Dc jongste stond koper te poetsen of zijn leven er van afhing. Een exclusief kermisversiag maal toe probeerde hij een gesprek te beginnen met een in blauw-zwarte overall gestoken kermis- man, die dan even ophield met pruimen en tussen twee stralen tabakssap opmerkte: „Effe opschiete voaaer. We hebbe nou geen tijd voor proatjes". Onze tweede man ont dekten wij in de naast gelegen tent. Hij had zijn jasje uitgetrokken en zijn das afgedaan omdat hij anders helemaal niet in staat was de zware ijzeren platen te sjouwen. Hij scheen in vrij ernstige mate te transpireren, want waar hij even stond vormde zich dra een plasje water. „Bevalt het een beetje?" zo vroegen we belangstellend, doch hij scheen onze vraag niet te begrijpen. Eerlijk ge zegd maakte hij een enigs zins apathische indruk. Toen gisteravond om elf uur Van Gelder de extra rollen papier kwam le veren. doch er nog steeds geen exclusief kermis versiag in het copybakje lag, spoedden wij ons naar het huis waar een vriendelijke hospita onze Tot twee beide collega's met de beste zorgen pleegt te om ringen. „De heren zijn bo ven op hun kamer. Loopt u zachtjes en blijft u niet te lang?" zo vroeg ze ons op fluisterende toon. Ongerust haastten wij ons naar boven, waar 'n zacht gekerm ons beduidde op welke kamer wij moesten zijn. „Wat mankeren jullie?" vroegen we enigszins verbaasd toen we het slachtveld op de eerste verdieping aanschouwden „Spit" zei de een. „Rheumatiek" stamelde de ander. „Leg die kruik even hoger in m'n rug" „Het eh... het exclusief kermisversiag, eh waagden wij schuchter. De jongste probeerde zijn schouders op te halen doch slaagde daar niet in, ..Misschien wil jij daar voor zorgen" vroeg hij, terwijl hij ons aankeek op een wijze die zelfs het meest versteende hart week gemaakt zou heb ben. Toen wij ons opmaakten om de reis naar de Voor- dam te aanvaarden, wenk te de oudste van 't tweetal ons. Wij bogen ons diep over hef ziekbed en hoor den onze vriend stamelen: „Zeg even tegen die ker misexploitant dat wij morgen verhinderd zijn te komen". KEES. blikjes in de handel worden gebracht Eén der grootste schoenenfabrikanten in Nederland heeft inmiddels van zjjn belangstelling blijk gegeven en heeft plan een nieuwe schoen op de markt te brengen met „toverzolen" als loop- vlak. Het is wei duidelijk dat het hier geen vinding betreft door een handi» ge zakenman uitgedacht, om snel een kapitaaltje te vergaren. Bovendien zijn de zolen zeer gemakkelijk onder de schoen aan te brengen. Bij ieder busje bevindt zich een gebruiksaan- wijzing. Alleen de tijd zal moeten leren in hoeverre dit product in de practijk deugdelijk zal blijken. Lees vooral elders in dit blad de advertentie over Nauwelijks is de tentoonstelling „Van d.- Wadden tot het IJ" gesloten of er is ook een eind gekomen aan de ver regende kaasmarkt-Vrijdagen. Een vrolijk zonnetje bescheen vanmorgen het historische plein en er waren dit maal vele duizenden belangstellenden uit binnen- en buitenland gekomen om van het kleurige en fleurige schouw spel te genieten. Er waren ditmaal heel wat Zwitsers volwassenen en kinderen, die blijkbaar door diverse reisbureaux naar Alk maar gedirigeerd waren. Overstelpend was de belangstelling voor de kantklosters, maar om elf uur trok alles rennende en hollende weg naar de Bathbrug en omgeving om maar niets van het wonderlijke schouwspel van de ruitertjes te missen. Dat blijft altijd wel een van de groot ste atracties en het is elke week ver wonderlijk, hoe oud en jong door een paar draaiende schijven en een paar houten paardjes in extase geraken. Het kind in de mens leeft blijkbaar voort, ook al is hij ernstig en volwas sen geworden. Hedenmorgen waren ter markt aan gevoerd 10 stapels kleine fabriekskaas en 8 stapels kleine boerenkaas, totaal 18 stapels, wegende ruim 43000 kg. De prijzen waren voor fabriekskaas f 1.03 en voor boerenkaas f 1.07. Op de kaasmarkt te Bodegraven wa ren Dinsdag aangevoerd268 partijen eerste soort f 2 04f2.12, tweede soort f 1.95—f 2.03, zware tot f 2.30. Handel flauw. Woensdag waren op de kaasmarkt te Woerden aangevoerd 289 partijen le soort f 2.02f 2.12, 2e soort f 1.93 f 2, zware tot f 2.33. De handel was flauw. Op de kaasmarkt te Gouda waren gister aangevoerd 252 partijen: le kwa liteit met rijksmerk f 2.04f 2.14, 2e kwaliteit met rijksmerk f 1.96f 2.03, extra zware waliteit tot f 2.34 met een goede handel. Alles inclusief ex- pcrtverplichting en omzetbelasting. gr zjjn in en buiten de raad wel eens Alkmaarders, die voorstellen de onzedelijke kermis maar af te schaffen en wie dat kennisprobleem als vol wassene bekijkt maakt zich daar niet druk over. Kermis of geen kermis, ach, er zijn zoveel belangrijker vraagstukken in het leven, dat het weinig verschil maakt. Dan maar geen kramen en geen draaimolen, geen kop van Jut, geen spullen en geen stoomcaroussel. Daarvoor in de plaats dan maar een volksfeestje, wat kinderen in 't wit met versierde karretjes of een paar wedstrijden op het Sportpark, opge luisterd door de Postharmonie of Soli Deo Gloria. Zo denk je wel eens in een onver schillige bui als de kermisdatum nog ver in het verschiet ligt en er andere problemen zijn, die op dat ogenblik van heel wat ernstiger aard lijken. Kermisherin neringen En toch, als de hoog met planken beladen wagens de stad binnenrijden, als er hier en daar uit zo'n karrevracht de witte kop van een draaimölenpaard komt kijken en als je de tentjes van lattenhout er. beschilderd doek overal ziet verrijzen, kom je onwillekeurig in een bijzondere stemming. Dan word'i er iets wakker in je, iets, dat je dacht dat ai lang dood was en in je binnenste was begraven. Dan i vo'el je ineens weer iets van de extase waarmee je als kind de kermis be groet hebt, van de heerlijkheid een week lang door zo'n exotisch wereldje 'de lust bedwong om op zo'n steigerend tens was een onvergetelijke indruk gemaakt heeft. En dan besef je, dat je toch eigen lijk voor het behoud van de kermis moet zijn om er voor te waken, dat de kinderen die er nu zijn dit in hun jeugdleven niet zullen missen. Twee tenten hebben op schrijver dezes in de tijd, dat hij als jongetje over de kermis zwierf een onvergete lijke indruk gemaakt. Het kermiskapitaal bestond op zo'n middag, dat je naar hartelust door droomland mocht zwerven uit één sim pel dubbeltje, dat een geweldige schat was, niet het minst omdat je zelf mocht uitmaken hoe je dat geld zou besteden. Er lagen in een kraam geribbelde stukjes fondant, die zó lekker waren, dat je altijd weer voor de verleiding bezweek als je er langs kwam. Die schatten kosttendrie cent en dan bleven er nog twee over voor de draaimolen en vijf voor een van de spullen. Naast de draaimolen stond een man met een houten been, die een aan een paai bevestigde balk heen en weer trok waatfin een zogenaamde sleutel was gestoken. Wanneer je die sleutel er in het voorbijdraaien uit kon trek- keja mocht je een keer voor niks in de molen en dat was zó verleidelijk dat je moment, dat je wou schreeuwen om de „kloniaal" te waarschuwen, werd hij wakker, greep zijn geweer en schoot de Lombolcker dood. Jaren en jaren later hoorde je nog de knal van dat schot en zag je de bruine inlander roerloos op het toneel vloertje liggen.... Het kostte destijds de helft van je kermisgeld, maar je ging die week daar achter stond was je er maar een '10§ ^rie keer terug om het nog eens te beleven en je stopte de vingers m je oren op het moment dat je wist, dat de tweede een moest je staan, stuiver, maar dan wat naturlijk abso luut geen bezwaar was. Tussen de eerste en de tweede rang was een wit doek gespannen en als je tc- dwalen, te kijken naar de duizen den lichtjes, te luisteren naar de caco- phonie van geluiden, van knallen, or- gelklankqn en mensengescbreeuw waarboven de sirene van een stoom caroussel haar gierende schaterlac! doet horen. Dan ruik je ineens weer die typi sohe geur waarin de lucht van olie bollen en poffertjes domineert, dan voel je ineens weer hoe de combina tie van dat alles op het kind, dat je paard te gaan zitten om beter te kun nen grijpen. Als het je lukte om die sleutel te eroveren Schrijver dezes voelt nog iets na- -Joeien van de extase die je dan be delde. maar het is ai te lang geleden im deze impressie nog duidelijk te kunnen waargeven. Er was een spul. dat twee rangen had. De eerste kostte een dubbeltje en meter vanai, maar je kon er even goed naar kijken. Op het doek werd een militaire parade geprojecteerd, veel groter en veel mooier dan de voorstellingen van de toverlantaren, die je thuis had. En plotseling kwam dan de grote verrassing: de paarden bewogen de „poten". Je kon het niet geloven en je drukte je neus tegen het doek om niets ven het sensationele gebeuren te missen. Het w a s zo De paarden bewogen en een grote man met een helm op stak duidelijk zijn sabel naar boven. Als je er uitkwam vertelde je het opgetogen aan de jongens die buiten hadden staan wachten en dan werd je uitgelachen. „Och joh, dat kan immers niet". Maar de volgende middag offerde je met drie vriendjes opnieuw een van ie kostbare stuivertjes en dan triom feerde je want dan hadden ze het alle maal zelf gezien al was er niemand, die begreep hoe zo iets nou toch kan ge beuren. Er was nog een spul: „De expeditie van Lombok". De stuivers, die schrijver dezes daar aan verspeelde heeft hij nooit be treurd want wat daar vertoond wordt heeft jaren lang een onvergetelijk? indruk achtergelaten. Drie „klonialen" slapende op een wachtpost tussen van bordpapier ge fabriceerde heesters. Plotseling een donkerbruine inlander op blote voe ten, die onhoorbaar naderbij sloop en met zijn kris boven het hoofd van een slapende soldaat zwaaide. Net op het er zou worden geschoten. Weken na dat de kermis voorbij was speelde je thuis en op straat „expeditie van Lom bok" en alle jongens mochten om beurt voor soldaat spelen om met het klapperpistooltje te kunnen schieten. Zij, die de kermis uit moreel oog punt willen afschaffen zullen ,als zij dit ooit mochten lezen waarschijn lijk betogen, dat zoiets toch eigenlijk geen kindervoorstelling is geweest en er zullen allerlei paedagogische stel lingen zijn waarmee ze dat kunnen bewijzen. Het enige, dat schrijver dezes daar tegen kan aanvoeren is, dat hij die eerste voorstelling van de kinemato graaf en de geschiedenis in dat Lom boktentje niet graag in zijn jongens leven had willen missen. En dat hij het voor elke jongen, die nu zo enthousiast naar het opbouwen van de kermis kijkt van harte zou be treuren als zij niet meer in verrukking in de ware kermissfeer langs de ver lichte en met spiegelglas getooide ten ten zou gaan of op een steigerend paard zou zitten met de voeten in de beugels en de teugels in de hand met de gedachte, dat hij Buffalo Bill was en spoorslags door de prairiën draafde. Daar kan geen optocht van kinderen ■n het wit met versierde wagentjes 'egen concurreren. Dat is iets. dat je met hart en ziel beleeft, iets waaraan elke kermis on willekeurig weer herinneringen wak ker roept en dat je nóóit helemaal kunt vergeten. Geboren: Anna M., d. van P. H. L. Tros en C. M. Kleverlaan. Andries R., 2, van A. R. Rensmaag en M. van Wanrooij. Ondertrouwd: Jan M. Wentink en Gijsberlha H. Lina. Antonius van den Ende en Johanna L. M. ten Velden, Hubertus G. Sman en Antonia W. van der Kamp. Jan Dekker en Maria J. Kaandorp. Piet de Vet en Agnete Knudsen. Hendrikus M. Vosse en Johanna M. van Viegen. Getrouwd: George D. Bats en Hen- drika Kroese. Overleden: Pietertje Kroon, 61 jaar, g'ehuwd niet C. Blokker. Op de gister gehouden clubavond van WDO werden in de zomercompe titie de volgende resultaten behaald: C. Dammer—H. Kruider 0—2, J. SchipperR. Zaadnoordijk 02, H. J. Toepoel—J. Langras 1—1, D. Ki'ewitt— M. vd Pavert 11, D. Davelaar—J. Strijbis 2—0. C. Fok—P. Noom 2—0. J. HommaJ. Derckmann 02, J. HommaBosman 11. ONGELUK AAN EIGEN SCHULD TE WIJTEN. Gistermorgen om kwart vóór tien kwam een over de Geestersingel rij dende auto ter hoogte van de Berger- brug in aanrijding met een wielrijd- ster, die verzuimde voorrang te ver lenen. De dame liep enige schaafwon den Op en klaagde over pijn in de rug. Haar kleding werd vrij ernstig ge scheurd. Zij is per t«xi naar haar wo- nmg overgebracht. Daar zij geen voorrang verleend heeft en gebleken ii, dat de rem van het rijwiel in het geheel niet deugde is proces-verbaal opgemaakt. in de maatschappij wordt vooral bepaald door Uw practische be kwaamheid. Die bekwaamheid verkrijgt of ver groot U door de praktijkopleidin gen voor TYPEN - STENO - NEDERLANDS - ENGELS - DUITS - FRANS - BOEKHOUDEN - M. B. A. - MIDDENSTANDSDIPLOMA van v./h. S. A LUT1EROT KAMPE" VERDRONKEN OORD S». «Cl. 44' De heer W. C van di Zondag zal een onzer co! tus ziet onze stadgenoot, terug op een halve eeuw Nederlands-Indie. Wie dea vroeden, ,dat hij reeds vijf van de dagbladen, waara: bonden was. Met een wel zijn belevenissen in ons w hü van zijn liefde voor Insi een kwart eeuw heeft de nog dagelijks volgt hij mei Toen de Japanse bezetting en de bevrijding zoveel in Nederland teruggekeerd, g als redacteur van het orga te helpen de weg in de Ne vervult hij met een onvei ondernemingslust en het „iets groots Verricht hebbe Gedurende één dag zal i Meurs zijn werk onderbrf jaren journalistiek zullen i oog voorbij gaan, vijftig j; hij met gerechtvaardigde t rug zien. Is deze dag voor de journalistiek hem we want deze krachtige figuui stemd om in het zadel te st dat ogenblik nog verre z: derlandse journalistiek vai blik kan mensen als Van M node missen. Op 27 Augustus 1900 ze W. C. van Meurs de eerste het glibberige pad van c schrijver. Hij verbond ziel „De Telegraaf", alwaar hij werkzaam bleef. Hij vervul Grote voorraad Gabardine jassen enz BOTERSTRAAT I Alkmaar. ONDERWIJS IN LOPEND SCHUIN SCHR] Vraagt inlichtingen J. NIEBOER, lei Schoonschrijven M. Rozenstraat 16. N.B. Aan hetzelfde ad Frans en Duits voor bei nelingen. om speciaal te noemen muggen, mieren, mot ten, luizen, vlooien rupsen, oorwurmen wespen, houtwormen enz. Voorts: radicale middelen tegen: slakken, ratten, muizen Speciale afdeling Waagplein Alkmaar Telef. 2412 (K 2200) Wilt gij koopt dan uw HOUTI Telefoon K 2200-4726, Het vanouds bek Prima consumpti KOMT, HOO

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2