„Ik word als misdadiger beschouwd LAATSTE NIEUWS Beperkte acties in Korea Met een vrachtboot naar de Oostzee (5) Landbouwerszoon gedood Predikbeurten BELGIE NEEMT WESTtRUNG OP Thiessen heeft echter goede hoop Mevr. Westerling onder vond moeilijkheden Radiopiraat veroordeeld Russen hebben nieuw type machinegeweer Bouwwerken weer open voor allen Gisteren rustigste dag sinds weken Luchtmanoeuvres hoven West-Europa Brandstichting kostte meisje het leven Enkele flitsen uit het %leven van alle dag HEILOO Bergen Wat er verloren werd Waar is Westerling? Egmond aan Zee Oudste inwoner 96 jaar VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1950 (Vervolg van pagina 1) onwetend van het laatste besluit van de Belgische regering en voordat hij zijn vergeefse autotrip naar de Luxemburgse grens aanving, stond een be drukte Westerling enkele journalisten te woord. In antwoord op een des betreffende vraag antwoordde hij, dat hij nog niet naar Nederland wenst terug te keren, „Ik heb thans de indruk, dat ik als misdadiger word beschouwd en ik als een speelbal van het ene land naar het andere zal worden gezonden". Westerling zeide verder, dat ondanks het feit, dat er geen aanhoudingsbevel tegen hem was uitgevaardigd, hij zelfs niet vrij was om koffie te drinken. Overi gens had hij niets dan lof over de ondervonden behandeling van de zijde der Belgische recherche. gering om Indonesië een plezier te doen en de goede betrekkingen te be vorderen, Westerling uitgeleverd. Te genover het recht stond een grote poli tieke intrige. Maar tijdens de tweede procesdag had de rechter het spel reeds geheel door." rtm kwart over vijf stapte John Thies- sen, de vriend en adviseur van Westerling, in het vliegtuig naar Am sterdam, om zoals hij bij vertrek van Meisbroek verklaarde, een aantal Ne derlandse politieke persoonlijkheden te ontmoeten „teneinde Westerlings te rugkeer naar Nederland te regelen". Bij zijn aankomst op Schiphol sprak de heer Thiessen groot en joviaal de hoop uit, dat Westerling op 31 Au gustus zijn verjaardag in Neder land zal kunnen zijn. Westerling is met opzet niet naar Nederland gekomen, aldus zijn vriend. „Niet om zijn hachje te redden, maar omdat hij er van over tuigd was, dat zijn komst de Neder landse regering in moeilijkheden zou brengen en er nog te veel scherpe kan ten aan het Indonesische probleem zijn om deze moeilijkheden thans wenselijk te achten. De heer Thiessen zal intus sen in Nederland pogingen in het werk stellen om de toelating van Westerling mogelijk te maken. Hij zal hiertoe on der meer een verzoek richten tot H M. de Koningin. In tegenstelling tot de verklaring, die Westerling zou hebben afgelegd in Brussel, deelde de heer Thiessen mede, dat hij twee telegrammen heeft ge zonden aan de Ver. Naties en Mac Arthur met het aanbod om een inter nationaal vrijwilligerscorps te vormen ter bescherming van de rechten van de mens. Deze telegrammen zouden beantwoord zijn en zelfs zou een spe ciale koerier in Singapore met Wester ling contact hebben opgenomen. In het bijzonder in Amerika is de belangstel ling voor dit plan niet te onderschat ten, aldus de t -r Thiessen. Ook vele oud-strijdmakkers hadden Westerling telegrafisch hun diensten aangeboden. Geen passage per KLM DIJNA een uur lang vertelde de heer Thiessen van de belevenissen van Westerling en hemzelf, zowel in Sin gapore als tijdens de reis naar Europa. Passage per KLM was niet toegestaan. De consul in Singapore had dienover eenkomstig instructies. Over het proces zeide Westerlings vriend nog: „Als ze maar een kansje hadden gezien, dan hadden de Britten, gesteund door een bepaalde groep in de Nederlandse re- Dinsdag is het opsporingsambtena ren van de P.T.T. velukt te Vrooms- hoop een der vele geheime zenders, die geregeld in Twente in de lucht zijn, te ontdekken. Reeds Woensdagmorgen werd de zaak van deze zgn. „radio piraat" door de Almelose rechtbank behandeld. De eigenaar van de zender was een 22-jarige fabrieksarbeider P., die al zijn spaarcentjes aan zijn lief hebberij besteedde en alleen gramo- foonmuziek de aether ingestuurd had. De opsporingsambtenaren hebben het in Vroomshoop niet gemakkelijk ge had. Nadat zij door middel van peilin gen de zender opgespoord hadden werden zij in de woning van P. met bijlen bedreigd. Conform de eis werd P. tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld. Hij verspeelde bovendien zijn apparaten, waarvan een deel was gehuurd. üok boycot op M baden ven Sowiet-schepen De havenarbeiders van de New- ^orkse „Longshoremens Association" oie kort geleden weigerden goederen uit de Sowjet-Unie te lossen, hebben thans besloten ook geen schepen te laden met goederen, bestemd voor de Sowjet-Unie of landen, welke nauw met haar verbonden zijn. Het eerste schip, waarop dit besluit betrekking heeft, is een schip van de „Moore- Cormack Lines" met Gdynia (Polen) tot bestemming. Een jaar gevangenis wegens mishandding van politieke delinquenten De rechtbank te Groningen heeft de vroegere commandant van het -raf- kamp in de Carel Coenraadpolder bij Finsterwolde, die in de eerste jaren na de bevrijding politieke delinquenten had mishandeld, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Drie bewakers kregen resp. een, twee en drie maan den gevangenistraf. Twee woningen afgebrand Een defect kooktoestel veroorzaakte Donderdag brand in de woning van de heer H. Molema in de Tolhuisgang re Groningen Het vuur greep snel om zich heen en kreeg ook vat op het naastgelegen huis, bewoond door mej. E. Bel Beide woningen gingen ver loren Een kindje van 2i/a jaar, dat in een kinderwagen lag te slapen, kreeg brandwonden en moest naar het zie kenhuis worden overgebracht. Mevrouw Westerling Het onderhoud met de pers werd af gebroken door de komst van mevrouw Yvonne Fernanda Westerling-Fournier, die met het vliegtuig uit Djakarta ar riveerde. Zij werd onder het felle licht der blitzlampen door de heer Thiessen allerhartelijkst begroet. Mevrouw Wes terling verklaarde slechts uit de kran ten, die zij in Genève gekocht had, te weten, wat zich de laatste dagen met haar man had afgespeeld. Op een vraag of zij commentaar wil de geven op het achterblijven van haar drie kinderen, de negenjarige Jacque line, de vpf-jarige Johnny en de twee jarige Zenia, zei zij: „Liever niet, want misschien zouden daar moeilijkheden uit kunnen voortkomen. Ik weet dat mijn kinderen goed zijn en mijn ouders voor hen zullen zorgen. Ik ben dan ook in het geheel niet bezorgd". Mevrouw Westerling vertelde enorm veel moeilijkheden te hebben onder vonden alvorens zij uit Djakarta mocht vertrekken. „Sedert het ogenblik, dat mijn man naar Singapore ging, ben ik er over doende geweest, maar men hield maar aan en ontnam mij mijn be wegingsvrijheid, omdat men mij wilde verhoren in verband met zijn daden. Ik heb echter nimmer contact met hem gehad gedurende de periode, die aan Bandung vooraf ging. Ik kon dus nie mand wijzer maken". Mevrouw Wes terling aal gaan logeren bij de familie Thiessen en zeide absoluut geen toe komstplannen te hebben: „Ik wacht er maar op tot mijn man naar Nederland zal kunnen komen en dan zullen wij wel verder zien". Volgens recente berichten van de Amerikaanse inlichtingendienst heb ben de Sowjetrussen een machinege weer ontwikkeld, dat zowel via een rechtstreekse electrische leiding als radiografisch bediend kan worden door manschappen, die honderden meters verwijderd zijn. Op deze wijze zou de bemanning, welke thans voor één ma chinegeweer nodig is, twaalf machine geweren kunnen bedienen terwijl* zij elders in betrekkelijke veiligheid ver scholen zit. De uitsluiting te Amsterdam In haven 1750 man zonder'' Het actiecomité van werkgevers en Uniebonden in het bouwbedrijf in Am sterdam heeft met ingang van van daag de bouwwerken weer opengesteld voor alle werknemers. De stakingsac tie van de EVC wordt veroordeeld en het vertrouwen wordt uitgesproken, dat thans een periode van rust In het bouwbedrijf zal intreden. Het actie-co mité zal paraat blijven. In de Amsterdamse havens hadden gistermorgen 1750 arbeiders het werk nog niet hervat. Deze mensen worden als ontslagen beschouwd, doch de EVC beschouwt zulks als een rancunemaat regel en heeft daarom het voortduren van de staking geproclameerd. Er zijn thans acties op beperkte schaal gaande, die ten doel hebben, de Noordkoreanen, die naar Poesan willen doordringen, uit hun sleutelstellingen te verdrijven. Met name de Australi sche en Amerikaanse gevechtsvliegtui gen zjjn daarbij zeer actief. Gisteren hebben zij herhaalde malen punten aangevallen, vanwaar men Noordelijke aanvallen kon verwachten. Overigens was het gisteren de rustigste dag sinds weken. In de sector van Taegoe zijn Ameri kanen en Zuid-Koreanen in Noord westelijke richting op de Noordkorea nen losgetrokken. Zij werden daarbij gesteund door tanks en mobiele kanon nen. Een sterke Noordelijke eenheid, die ten Noorden van Taegoe door de Zuidelijke linies was heengedrongen, werd in bedwang gehouden. Bij het Noordelijke bruggenhoofd over de 'Naktong bij Hjongpoe, twintig kilome ter ten Zuiden van Taegoe, is het rus tig. De Zuidelijken maakten vorderin gen langs de kust. Zij werden gesteund door scheepsgeschut. Britse comman do-eenheden hebben voorts een nieu we aanval op de haven van Intsjon on dernomen. Er werd een radiostation vernield. Militaire deskundigen laten zich met voorzichtig optimisme over de toestand in Korea uit Het feit, dat het front der V.N. stand heeft gehouden en dat zelfs aanvallen mogelijk waren, spreekt boekdelen, meent men. ..„jïïl VLIEGVELDEN Naar schatting houden de partijen in het conflict elkaar thans ongeveer in evenwicht. De Amerikanen hebben thans 70.000 man in Korea, de Zuide lijken 90.000. De Noordelijken, die met 200.000 man zijn begonnen, hebben er naar schatting 50.000 verloren. Het mo reel bij de Noordelijken schijnt slecht te zijn. Hun soldaten hebben gebrek aan voedsel als gevolg van de zware geallieerde bombardementen. Het aan tal overlopers neemt dan ook steeds toe. Bliksem in schrikdraad In de buurtschap Overberg bij Vee- nendaal sloeg dé bliksem in een schrik draad, juist toen een pink met deze onder zwakstroom staande afrastering in aanraking kwam. Het dier werd on middellijk gedood. De 21-jarige landbouwerszoon Willem Hardeman wilde het cadaver even la ter weghalen, doch ook hij raakte de schrikdraad en was op slag dood. Men vermoedt, dat op dat ogenblik wederom de bliksem in de afrastering sloeg. Maandagmorgen is in Deldenerbroek (Ovde boerderij van de landbouwer L. P. Hooymans tot de grond toe afge brand. Daarbij is de 25-jarige dochter des huizes omgekomen, de overige le den van het gezin konden zich met moeite in veiligheid brengen. Werd eerst gedacht aan de mogelijkheid van hooibroei of een defect in de electri sche leiding, nadien viel de verden king op de 17-jarige pleegzoon. Deze heeft nu bekend, het hooi in brand te hebben gestoken, Voordat hij met zijn pleegvader ging melken. Hij was tot deze afschuwelijke daad overgegaan, omdat hij naar zijn mening te weinig zakgeld kreeg. Amerika roept weer nieuwe reservisten op Het Amerikaanse leger maakt be kend, dat weer 47.000 reservisten zon der rang zullen worden opgeroepen om 10 November in actieve dienst te treden. Reeds eerder werden 63.000 reservis ten zonder rang en 8.432 reserve-offi cieren tot en met de rang van kapitein opgeroepen. VI. Eén van de dingen waar je in Zwe den eerst aan wennen moet, is het linkse verkeer. Bg het douanegebouw tje bij de aanlegplaats van de veer boot op Kopenhagen staat ook een waarschuwing voor de arriverende vreemdelingen. Geregeld denk je bij je zelf van een links rijdende auto „Maar nu zit je finaal op de verkeer de helft van de weg vader." Voora) bij het oversteken op kruispunten is het dan uitkijken. Aan je neus is niet te zien, dat je een vreemdeling bent. In Zweden is alles wat met het ver keer te maken heeft, zoals waarschu- schuwingsborden, vluchtheuvels en verkeerszuilen, overheersend geel ge schilderd. De politie-agenten hebben keurige donkere uniformen aan. Een tuniek met een rij koperen knopen, een lange broek en een mooie platte pet. In plaats van een sabel hebben ze een soort rechte degen opzij. De tram conducteur^ en bus- en taxichauffeurs dragen allen platte witte petten en we zagen heel veel jongens met rode en blauwe wollen puntmutsen met kwastjes lopen. Studenten zijn ken baar aan witte mutsen, die veel weg hebben van petten, waar de klep van verwijderd is. Fietsen zie je in Majmö veel. Alle maal sportmodellen in vrolijke kleurei gespoten. Een zwarte fiets is een zelci zaamheid. Veel fietsen hebben eei standaard. Die is tussen de wiele aangebracht, zoals bij de Solex of bi motorfietsen het geval is. Gelegenhei tot fietsen stallen is er genoeg. Over? zijn geel geschilderde beugels, wae het voorwiel in geschoven kan woi den Zij zijn bevestigd tegen de muu var jrote gebouwen oi aan lage hek jes '•ij de plantsoenen Stallen kos niets maar er wordt ook niet op de fietsen gepast. Vroeger lieten de men sen hun karretjes zo maar onbeheerd achter en ze verdwenen niet. Maar de laatste tijd met de vele vluchtelingen uit de Baltische landen, is het gera den de fiets op slot te zetten. Op verscheiden plaatsen in de stad, voornamelijk bij fietsenwinkels en re parateurs staat een bordje met „Fn luft", waar een uit de muur te voor schijn komende rubberslang hangt Iedere fietser kan er gratis en zon der enige inspanning zelf z'n banden oppompen. Op onze wandelingen langs de eta- -ages noteerden we voor de aardig heid de prijzen van enkele artikelen De Zweedse Kroon op 75 ct. stellen kwamen we tot de volgende uitkom sten: een behoorlijk costuum ƒ110. Herenschoenen (molières) tussen de ƒ20.en ƒ40.—. Maar voor een gul den of twaalf waren 'er ook nog mak kelijke opengewerkte schoenen i- krijgen. Damesschoenen ongeveer 2J met flinke variaties in prijs en kwa iteit. Overhemden ƒ12.japonne mprimé 16.damesbadpakke- an 9.— tot 18.—, nylons 7.85. Di rijs van Amerikaanse sigaretten lig ussen de 2% en 3 kr. Raleigh ƒ2.25 ■lorth State 1.95. Zweedse sigaret en kosten 2 kr., hetgeen dus op ee. 'aalder pei pakje komt. De sigaret en worden veel in automaten ver :ocht. Deze nangen meestal bij zaker lie behalve tabak, ook nog geïllu: reerde tijdschriften en vaak pren' •riefkaarten en souvenirs verkopen. Natuurlijk geven deze prijzen geen betrouwbare indruk van de kosten van levensonderhoud in Zweden of zelfs maar in Malmö. Bq de kruidenierswinkels staan vaak koffiemolens voor de ruiten. Van ko per of keurig verchroomd, staan ze met vliegwielen van meer dan een halve meter middellijk in batterijen van soms vijf bfl elkaar. Evenals in Nederland is in Zweden de koffie nog op de bon, al is er wel vrije verkoop. Maar dan moet de koffie een gulden of zes per pond kosten. Wat nog meer niet vrij is in Zwe den, is verkoop van alcoholica. Om de één of andere reden is het land enigs zins droog gelegd. Alleen bier is vrij te koop en mag thuis gedronken wor den. Wijn en sterke drank is alleen te krijgen in restaurants en moet bij het maal genuttigd worden. De praetijk is echter, dat men een maaltijd be stelt, de twee toegestane borrels drinkt en naar het volgende restau rant gaat. Dat er op deze manier heel wat eten verspild wordt is duidelijk Volgens de verordening mag er geen •vyn of sterke drank worden verkocht vóór twaalf uur 's middags. Van twaalf tot drie uur is een kleine hoeveelheid, na drieën een grotere toegestaan. De grotere hoeveelheid wordt echter al- een aan mannelijke gasten verstrekt, /oor lichte wijn gelden geen speciale 'erordeningen en de „latgrog", een nengsel van 25 cc. sterke drank met enminste 200 cc. water of een niet- ilcoholhoudende drank, kan zonder •aaltijd verstrekt worden. Ons verblijf was te kort om alles e kunnen zien wat het mooie Malmö e bieden heeft Graag hadden we ook vat meer van Skone, Zwedens Zui- lelijkste provincie gezien. Skone wordt mmers het kastelenland van Zweden .enoemd en naar de foto's bij de reis oureaux te oordelen is het een mach tig mooi land met meren, rivieren en watervallen waar je niet gauw uitge keken raakt. Het .afscheid van kapelaan Adank Het afscheid van kapelaan Adank, die dezer dagen benoemd werd tot kapelaan van de H. St. Josephkerk te Haarlem is een grootse huldiging geworden. Uit alles bleek, dat kapelaan Adank een geziene persoonlijkheid was en dat vooral de Jeugdverenigingen hem zullen missen, Het afscheidsfeest van de vertrekkende kapelaan begon met een inleidend woord door kapelaan Tetterode, waarna o.a, sprak de heer P. Kraakman namens de Bouwvakarbeidersbond, de heer Th. Kui per namens de muziekvereniging St. Cae- cilia; P. Kuiper namens de congregatie H. Familie; hopman De Wildt namens de Verkehners; W. v. Dongens namens R.K. Thuisfront en de jongens in Indonesië vertoevende; A. Dorst namens de toneel vereniging 't Masker; J. Bolten namens de KAB; C. Bakker namens de KJD en tenslotte Herm. Groot namens de R.K. gem. zangvereniging Nieuw Leven. De verschillende sprekers lieten hun woorden van waardering vergezeld gaan van een kist sigaren of een couvert met inhoud. Postoor v. Muyen en kapelaan Tetterode zetten nog eens al de verdiens ten van kapelaan Adank uiteen, waarna kapelaan Tetterode tenslotte mededeel de, dat voor de couverts met inhoud een tapijt was aangeschaft, dat zojuist gear riveerd was. Kapelaan Adank dankte tenslotte voor de grote lof die hem deze avond was toegezwaaid en voor de prachtige ca- deaux. Spreker spoorde nog eens aan het geestelijk leven groeiende te houden en zeide daarvoor vooral de steun van de jongeren te verwachten. Spreker ver klaarde verder, dat het niet meevalt naar een nieuwe parochie te gaan. Deze avond heeft er echter toe bijgedragen dat spre ker het nieuwe werk met vreugde zal aanpakken en met genoegen aan de ja ren in Heiloo doorgebracht, zal terug denken. Velen maakten hierna van de gelegen heid gebruik met een handdruk afscheid te nemen van de scheidende kapelaan. Burgerlijke Stand Geboren: Elisabeth A. M., d. van P. van Veen en A. Kleef. - Jaeobus A. G., z. van J. J Hoedjes en A. Kuijs. - Alida E. M., d. van J. Opdam en G. M. Borst. Ondertrouwd: Comelis Appelman (te Schermerhom) en Guurtruida W. M. Smit. - Hendrik J. Workum en Cornelia M. Klaver (te Alkmaar). Getrouwd: Theodoras Groefsema en Alida G. Opdam. Wilhelmus M. van der Peet en Catherina Chr. Swart. - Comelis A. Roemer en Johanna C. Ranzijn. Overleden: Elisabeth van Dijk, 34 jaar, gehuwd met G. Zwart (overleden te Alk maar). Arie Woudenberg, 75 jaar, gehuwd met M. Zonneveld (overleden te Alkmaar). Johanna Boom, 69 jaar, gehuwd met D. Horst. Nieuwe R.K. Meisjesschool Door het zeer sterk groeiende leer lingen-aantal aan de R.K. Meisjes school is het nodig gebleken, dat er een meisjesschool bijkomt. Dit jaar moeten pl.m. 400 leerlingen in de1 zes lagere klassen ondergebracht worden en pl.m. 120 op de voortgezette lager onderwijs-klasse. De minister heeft er in toegestemd zo spoedig als er ge legenheid is over te gaan tot bouwen van deze school. Th. Groot (CPN) bedankt als raadslid De heer Th. Groot (C.P.N.) heeft als raadslid bedankt, omdat hij elders werkzaamheden heeft aanvaard. In zijn plaats komt nu de heer H. Bos ma, een broer van het communistische raadslid, waarvoor de heer Th. Groot in de raad kwam, toen deze voor en kele jaren terug bedankte. Gevonden: rozenkrans, bruine shirt met gele kraag', ziiveren(?) ketting-armband, zak- kam in étui, 1 paar bruine glacé dameshand schoenen, metalen centimeter (1 meter), licht blauw regenkapje, zilveren schakelarmband, portemonnaie (portefeuille-model) met inhoud, huissleutel, rozenkrans (zwarte kralen), hanger, tje met 2 olifantjes en rozenkrans (blauwe kralen). Verloren: portefeuille (inh. ongeveer 75,— a f 80,—), broche (vis-model), vulpot lood (drukknop-systeem), wieldop van een Ci troen, een beige rubber jas en een blauwe plastic damesmantel, blauwe portemonnaie (in houdende 4 kwartjes), wegenbelastingkaart voor Solex (nr. 7585), gebloemde ceintuur, zwarte herenhandschoen, witte badhanddoek (inh. bl. badpak, badmuts en een blauwe kam), doublé horlogeketting (fijne schakels), polshorloge (chroom) nr 00375000, gouden schakelarmband met horlogekettingsluiting, zwart-witte dames parapluie, zilveren vulpotlood met inscriptie „1935", étui met zonnebril (lichtbruin mon tuur), groene rugzak (inh. een fototoestel, een rood truitje en 2 badhanddoeken), Lipssleutel, gouden broche (hagedis), bloedkoralen armband met gouden slot, g'rijs wollen slipover, gouden kettingbroche, grijs kinderjasje (Paris) van 3- jarig kind, zeildoeken badtasje met rode streep, bruin lederen portemonnaie (inh. enige zilver- bons ad f 2,50 en f 1,—), „box" fototoestel in étui en beige wollen vest met lange mouwen (dunne wol). Vermist: zwart gelakt damesrijwiel. Voor elck wat wils Voor oud ent voor jong was de Don derdag in De Rustende Jager weer vermaak, maarer bleven heel wat plaatsen onbezet: 's middags was het weer te mooi en lokte naar buiten en 's avonds werden velen door dreigende onweerswolken weerhouden het huis te verlaten. Verschillende radio-artisten brachten een zeer afwisselend programma. Dirk Gabel kwam met een praatje en een liedje, Lizzy Valesco bracht een ode aan oma en had verder o.m. succes met het declameren van „Verkeersbrigade" Dit tweetal artisten verzorgde een uit stekend cabaretprogramma. Cas Rus verleende zijn medewerking als piano virtuoos en vergastte zijn auditorium op accordeonklanken. Balsamo vertoonde staaltjes van de goochelkunst, die algemeen bewonde ring wekten. Het publiek gaf met veel applaus uiting van zijn waardering voor het geboden®. Ongecorrigeerd) De verblijfplaats van Westerling in Belgie is onbekend. Vermoed wordt dat hij bij vrienden buiten Brussel verblijf houdt. Intussen hebben d® autoriteiten te Brussel tegenover d® pers de wens uitgesproken dat zij niet zou trachten Westerling op te sporen en hem thans met rust zou laten. VOOR ZONDAG 27 AUG. ALKMAAR: Grote Kerk, 10 uur ds Den Oudsten; 5 uur ds Wesseldijk; Woensdag avond half 8 oecumenische avondwijding; Kapelkerk, 10 uur ds Van Wijk. Rem. Ger. Gemeente, half 11 ds Rappolö. Luth. Kerk (Oudegracht), av. half 7, ds Haan (bed. H. Doop). Doopsgez. kerk, 10,15 uur, ds Van der Sluis. Gereform. kerk, 10 uur ds Von Meijenfeldt (voor bereiding H. Avondmaal)5 uur ds De Jager van Utrecht. Baptisten Gem. (ia N. Doelen), 10 uur de heer Hofhuis; Zat.® Zo. en Do. half 9 av., openluchtsamen komst kleine Waagplein. Oud Kath. kerk, geen dienst. Herst. Apost. Gem„ Toussaintstraat, half 10 en 4 uur en Don- derdagav. 8 uur, dienst. Ned. Christ. GemeenschapsbondZat. half 9 open* luchtsamenkomst bij Waagtoren; Zo. half 6 idem in de Hout en om half 9 bij Waagtoren; Di. half 8 bijbelkring, Kr. v. Eltenweg 22; Do. half 8 evangelisatie-sa menkomst Waakt en Bidt, de heer Dam muller, na afloop openluchtsamenkomst bij Waagtoren. Leger des Heils, Lim merhoek 40 (William Booth), 10 uur heiligingsdienst; 12 uur Zondagsschool; half 4 openluchtsaraenkomst Kattenbergj 8 uur openbare dienst o.l.v. luits. Krom menhoek en Schriek uit Elburg; tijdens de kermis iedere avond zang en straat- prediking door kapt. Hassoldt en luit.o. Hartjes. Ned. Leger des Heils, Slik- steeg, 10 uur wijdingsdienst; 8 uur open bare verlossingssamenkomst o.l.v. majoor v. Reijn. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (in Valk's lunchroom), half elf Zondagsschool; 5 uur godsdienstbijeenkomst. Verbreiding der Waarheid, Brouwerstraat 3, av. half 8, ds Ruys. AKERSLOOT, 10 uur ds Kaptein. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds De Groot van Apeldoorn. Rehoboth, half elf, ds Bekius. Gereform. kerk, 9 uur, half 11 en half 5 ds Hommes van Win schoten. BERGEN AAN ZEE. 10,15 uur. ds Van Leeuwen van Roswinkel (Dr.) BROEK OP LANGENDIJK, Gereform. Kerk, 10 uur leesdienst; 7 uur ds Vegter van Noord-Scharwoude. Doopsgezinde ke^k, 10 uur, da Schepman. DE RIJP, geen dienst. DIRKSHORN, Herv. Kerk, av. 7 uur, ds Post. Gereform. Kerk, half 10 en 7 uur, cand. Goedendorf van Rotterdam. EGMOND AAN ZEE, Herv. Gem., 10 uur ds Roobol. Gereform. kerk, 9 uur (voorber. H. Avondmaal), half elf en half 5, telkens ds M. Ros van Hoofddorp. - Oud Kath. Kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. EGMOND AAN DEN HOEF, v.m. geen dienst; av. half 8 jeugddienst (voor de hele gemeente), de heer Wuis van Wes- terbork. GRAFT, geen dienst. GROET, 10 uur ds De Zeeuw van Broek op Langendijk. HEILOO, Herv. Gem., 10 uur, ds Schmidt van Oudkarspel. Evangelisatie Kerklaan, 10,15 uur, ds Wesseldijk van Alkmaar. Gereform. kerk (in Evang.- gebouw aan de Kerklaan), half 9 ds De Jager van Utrecht (voorber. H. Avond maal); 4 uur ds Von Meyenfeldt. HEERHUGOWAARD, Herv. Gem., 10 uur de heer Wuis. Gereform. Kerk, half 10 en half 3 cand. Pauwels van Vlaardingen. KOEDIJK, 10 uur de heer Slager. UMMEN, 10 uur, ds Teriet. NOORD-SCHARIWOUDE, Gereformeef- Kerk, 10 uur 4 uur ds Vegter. OBDAM, 9 uur ds Meyboom. OOST-GRAFTDIJK, 10 uur ds BoekeOw OTERLEEK, 10 uur ds Keja. OUDORP, half 11 ds Plug v. Egmond. SCHERMERHORN, Herv. Gem., 10 uur, ds Van Dijk. SCHOORL, achter de Roode Leeuw, half 11 en half 5, hagepreken, ds Ruys (bij ongunstig weer binnen.) SINT-PANCRAS, Gereform. kerk, 9 uur ds Vegter van N. Scharwoude; 4 uur STOMPETOREN, Evangelisatie, 10 uur, de heer Elzinga van Amsterdam, URSEM, half 11 ds Meyboom. WARMENHUIZEN, 10 uur ds Post. Aan de vooravond van haar 96e verjaardag brachten wij een bezoek aan de oudste in woonster van Egmond aan Zee, mevr. wed, A. Wijker—Schong. In haar vriendelijk huisje aan de Visser straat nr 8 troffen we het krasse oudje aan, zittend aan de tafel, temidden van enkele van haar kinderen, kleinkinderen en een achter kleinkind. Toen wij haar eenmaal aan de praat had den, raakte ze niet uitverteld over vroegere tijden. Ze werkte in haar jonge jaren bij haar vader, die viskoper was. Zij moest dan de vis in een draagmand van de afslag op het strand naar de viskopers brengen. Vier cent ontving ze voor één draagje. Haar hele leven heeft ze hard gewerkt in de vis. „Ik heb ook veel leed meegemaakt" vers telde het oudje. Twaalf kinderen heeft ze gehad, waarvan ex twee op zee het leven heb ben verloren. Eén kwam er om in 1917, toen de trawler PAX hier vlak voor het dorp op een mijn liep. „Sinds die datum kan ik het strand niet meer zien". Alles komt haar dan weer voor de geest en daarom is ze sinds die datum niet meer aan het strand geweest. Egmond is een oud plaatsjé, maar voor haar is het nieuw. Ze zou zo graag het nieuwe dorp willen zien, maar ze komt niet veel meer buiten. In 1942 is ze nog geëvacueerd naar El- burg'. Op 88-jarige leeftijd is ze toen met een taxi uit Elburg naar Heiloo gereden om tegen woordig te zijn op de begrafenis van haar zoon en haar schoondochter, die in Heiloo ten gevolge van granaatscherven het leven ver loren. Ze verwachtte op haar verjaardag nog al haar familie, als we goed geteld hebben met kleinkinderen en achterkleinkinderen meegere kend ongeveer 100. Het belooft een drukke dag te worden, vertelde haar dochter, maar ze komen met allemaal gelijk, want dat acra te druk worden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 7