Alkmaars Festival 1950 Stad en Omgeving AGENDA „TROPENWEELDE" GESLOTEN Overwinningen voorTOGen HRC Roeske met Apollo": Concertgebouw-Orkest Die Schöpfung Dr J. J. Bruins gaat Alkmaar verlaten De heer Van Meurs hartelijk gehuldigd Uitstekende opvoering van „De opgaande Zon" Een buitengewoon gunstig resultaat Alkmaarse clubs in de verliezersronde Schermerhorn De cafe s in de kermisweek Noord-Scharwoude VAN MARSDIEP TOT IJ Derde stemming bouw tuinbouws MAANDAG 28 AUGUSTUS 1950 J^EN BEHOEFT geen aarts-pessimist te zijn om te erkennen dat deze tijden boordevol zorg, kommer en druk zijn. Deze tijd is als men tenminste niet ziende blind en horend doof is, uitermate donker. Daar zijn mensen die dus het itoofd in de sehoot leggen; er zijn anderen die met moedeloze moed voortgaan afwachten. En dan zijn er nog anderen; zij, die woekeren met wat ons aan geluk en hoop en schoonheid gelaten is. Die het eens, eeuwen geleden, ver worvene, behoeden en zich daaraan vastklampen en verheffen. Die nog geluk vinden in al dat goede, kostelijke en rijke wat van deze wereld is. Men zou dat laatste met goed recht kunnen beweren van 'de mensen der Alkmaarse Ned. Herv. Oratorium Vereniging, die thans de laatste hand leggen aan de verwezen lijking van het Festival 1950. Alkmaars Festival 1950! Wel, men is haast geneigd, na alle festivals van de laatste jaren in zoveel landen en steden, te glimlachen. Want is zulk een woord niet iets te groot van kaliber voor Alkmaar? Zijn de drie manifestaties, waaruit dat festival bestaat, die kwalificatie wel waard? Ja, Alkmaar krijgt een festival, waarvan de samenstelling met ere genoemd mag worden en waarvan de faam zeker over deze provincie verbreid zal worden. ]l/|En kent de aanleiding: de Orato riumvereniging bestaat een kwart eeuw en het bestuur vond in dit feit aanleiding tot een manifestatie te ko men, die ver buiten het verenigings verband de aandacht op muzikaal Alk maar zou vestigen. Het koos de vorm van het festival. En het realiseerde die vorm door drie uitvoeringen voor te bereiden, die stuk voor stuk op hoog niveau staan en waarvan men verwacht dat ze niet alleen door de Alkmaarse gemeenschap gewaardeerd zullen wor den, maar door een groot deel van die gemeenschap beleefd. Dat aantal wordt beperkt door de capaciteit van de Grote Kerk, maar die capaciteit zal in elk geval ten volle be nut worden. Het lijkt ons niet nodig uitvoerig op die kwarteeuw zangcultuur van de Oratoriumvereniging in te gaan. Waar om cijfers en waarom bijzonderheden, die ten slotte alleen een beperkt aan tal Alkmaarders interesseren? En men kent die historie: de geschiedenis van een koor, dat van enkele zangers uit groeide tot een ensemble van 145 leden en welks samenstelling thans van een prachtige homogeniteit is. Van dit koor is de heer Corn. Jonker directeur en zijn prestaties ermede zijn genoegzaam in Alkmaar bekend. Dat deze direc teur, gesteund door een uiterst voort varend bestuur, tot een inderdaad im posant aantal artistieke daden kwam is eveneens bekend. Daar was de vertol king van „Die Schöpfung", die van „Die Jahreszeiten", en die van de Mat- thaus-Passie. De laatste voor het eerst op 15 en 16 Mei 1943, in de donkerste dagen van de Tweede Wereldoorlog. Toen was daar in Alkmaar Bachs troostvol en inspiratief meesterwerk. En het werd enkele malen herhaald en iedere opvoering was een gebeurtenis. Men werkte in die jaren met de pro minente beroepsorkesten: het Resi dentie-orkest, de Haarlemse Orkest Vereniging en de Arnhemse Orkest Vereniging. En wilt u nog namen van solisten horen, uit al die jaren? Hélène Cals, Louis Zimmerman, To van der Sluis, Jo Vincent, Laurens Bogtman, Piet van Egmond, om er enkelen voor de vuist weg te noemen. En dit koor, dat bestuur en die diri gent organiseren thans het festival. Op 31 Augustus, dat is dus aanstaande Donderdag, komt Neerlands bekendste koorleider, Fred. J. Roeske, het openen met zijn koor van meer dan honderd zangers, de Koninklijke Mannenzang- vereniging „Apollo". Waarschijnlijk, neen wel zeker, het beste mannenkoor van ons land. Roeske.de 82-jarige muziekmees ter, uiterst vitaal en artist in hart en ziel. Roeske, van wie bekend is dat hij, ondanks die 82 jaren, toegankelijk is voor opvallend moderne opvattingen. Roeske, waarvan laatst in een Scandi navische krant gezegd werd: „Zie, wij hier in Noorwegen hebben jonge diri genten met oude liederen, maar daar, in Holland, heeft men oude dirigenten met jonge liederen". Zo is Roeske. Enkele malen mochten wij dat koor beluisteren en iedere maal was het een gebeurtenis die men niet meer vergeet. Dat zingen was van een cultuur, een lyrische bewogenheid en een artistieke allure zoals men dat slechts zelden ervaart. Maar waar vindt men een dirigent met de gave zo n orkest uit zulk materiaal te smeden? Als solisten werken mede de sopraan Erna Stellweg-Spoorenberg en de or ganist Simon C. Jansen. En dan volgt, op 19 Sept., de tweede uitvoering het optreden van het voltal lige Concertgebouw Orkest onder lei ding van Eduard van Beinum. Voor de eerste maal komt 's-lands eerste orkest naar Alkmaar en is 't nodig van deze musici nog te schrijven dat het stuk voor stuk meesters zijn? Omtrent de uit te voeren werken wordt nog over leg gepleegd, maar als zeer waarschijn lijk mag worden aangenomen dat de 7e van Bruckner daar bij zal zijn. Als sluitstuk zal dan de jubilerende vereniging zelf optreden met het ora torium „Die Schöpfung" van Joseph Haydn. Solisten Ida Maria Visser, Leo Larsen, Laurens Bogtmann. Orkest de Haarlemse Orkest Vereniging. Deze drie uitvoeringen vinden plaats in een gebouw hetwelk door toonkun stenaars en musici beschouwd wordt als 's-lands beste concertzaal: de Grote Kerk. Daar zal het zijn, dat dit muzi kale drieluik zijn vertolking vindt en daar zal een groot publiek de gelegen heid geboden worden zich neer te zetten en te luisteren naar het beste wat ons land op vocaal en instrumen taal gebied te bieden heeft. Het is wel zeker dat het uren van grote schoonheid zullen worden, uren waar van men zal kunnen getuigen: zie, dit zijn donkere tijden maar het licht werd ons toch niet geheel ontnomen. Dat is de achtergrond van dit festival, zijn zin en in feite zijn voornaamste be tekenis. Moge de Grote Kerk driemaal in successie gevuld zijn met ernstige mensen, die gehoor gaven aan de roep stem van zoiets goeds en edels als de muziek. Niet terwille van die jubile rende vereniging, ook al draagt men die een warm hart toe. Uitsluitend ter- wille van de mensen zelf, en terwille van het geluk dat altijd besloten ligt in de grootste aller kunsten: de mu ziek. Anthony van Kampen. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) MAANDAG Kermis, 16 uur tot 1 uur 's nachts. Café's geopend tot 1 uur 's nachts. Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Seven Sweethearts (alle leeftijden); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Abbott en Cos- tello in het Wilde Westen (14 jaar); Cinema Americain, 2.30, 7 en 9.30 uur: We gaan naar Parijs (alle leeftijden). Café Tom „De Vijf Witte Kraaien"; Café Bakkum; muziek; 't Wapen van Heemskerk: Dansorkest „Familie Kok" (besloten avond K.A.J.); Café Te Bos: Radio-pianist Jo Bos; Centrum Hotel: The Nigths Owls; Hotel London: The Micky Mouse Players; Aart Martin: Kermis-cabaret; Café Beemster: „The Instrumental Kings". Gulden Vlies, 8 u.: Amsterdams To neel met „Zij kregen wat zij wilden". DINSDAG Kermis, 16 uur tot 1 uur 's nachts. Café's geopend tot 1 uur 's nachts. Bioscopen als Maandag. Café's als Maandag. Gulden Vlies, 8 u.: Amsterdams To neel met „Zij kregen wat zij wilden". Burgerlijke Stand Geboren: Margaretha, dv F. Leu- sink en A. Bus; Jan, zv G. Kuijper van der Duijn en P. D. Huting; Cornelia H„ dv C. Rijswijk en C. Plomp; Anna J„ dv J. J. de Boer en E. Swagers. Gehuwd: K. Schoorstra en J. J Zwart. Overleden: A. Tensen. 76 jr., wed. van A. Roos; J. Kuik, 83 jr., wed. van D. Bartelds. Dr. J. J. BRUINS afscheid Naar wij vernemen zal met ingang van 1 September Dr. J. J. Bruins na 'n 30-jarige practijk als keel-, neus- en oorarts onze gemeente verlaten. De heer Bruins gaat zich in Z.O.-Beemster vestigen waar hij een huis heeft laten bouwen en zich aan zijn liefhebberijen kan wijden. De practijk in Purmerend zal hij van hieruit kunnen voortzetten. Op 9 December 1911 werd de heer Bruins huisarts en bleef dit gedurende een vijftal jaren. Anderhalf jaar stu deerde hij in Utrecht bij professor Quick en daarna anderhalf' jaar in Amster dam bij professor Burger. Hij vestigde zich op 19 April 1920 als keel-, neus- en oorarts te Alkmaar, waarna hij op 11 December 1921 promoveerde op het proefschrift „Onderzoek naar de maat schappelijke positie van doofstommen". Dr. Bruins stond bekend als een kin dervriend en alle patiëntjes, die uiter aard bevreesd waren om door de dok ter onderhanden te worden genomen, mochten een handjevol lekkers uit een schaal nemen, die altijd in de spreek kamer gereed stond. Na de zeer drukke praktijkjaren zal de heer Bruins hope lijk ruimschoots van een welverdiende rust kunnen genieten. Vele vrienden en collegae hebben Zaterdagmiddag ten hnize van mevr. Lind de heer W. C. van Meurs ter ge legenheid van zijn vijftigjarig journa listenjubileum hartelijk gehuldigd. De ontvangst, georganiseerd door de be sturen van de Rotary-club en de Inner Wheel Club, bracht velen bijeen, die in woord en geschenk van hun medele ven met dit gouden jubileum getuig den. Zo waren o.a. aanwezig afgevaardig den van de Vrijmetselaarsloge te Amsterdam en Alkmaar, generaal De Fremery en de heer Van Ketel, resp. voorzitter en secretaris van de Nibeg, de heer Lambooy, hoofdredacteur van het ANP en voorzitter van de Haagse Journalisten Vereniging, de heer Tj. N. Adema, voorzitter van de afdeling Noord-Holland-Noord van de N.J.K., de heren L. Schotting en C. Schotel, resp. voorzitter en secretaris van het seniorenconvent en de heer W. Mid delbeek, hoofdbestuurslid van de N.J.K. Nadat de heer Snijdewind namens de Amsterdamse vrienden had gespro ken dankte Generaal De Fremery, on der aanbieding van een fraaie bureau stoel, de jubilaris voor hetgeen hij voor de Nibeg had gedaan. De heer W. Middelbeek sprak namens het pe stuur van de Nederlandse Journalisten Kring, dat zeer erkentelijk is voor 't vele werk, dat de heer Van Meurs in de plaatselijke verenigingen en in .iet kringbestuur heeft verricht. Dankbaar is het kringbestuur voor het initiatief dat de jubilaris in 1940 nam. Toen Ne derland bezet werd, was de heer Van Meurs de eerste, die stappen on dernam om de zetel van de Kring naar het toen nog vrije NedcSlands-Indie over te brengen. De heer L. Schotting riep oude herinneringen op aan hun gezamenlijke Amsterdamse jaren. De welsprekende jubilaris dankte elk der woordvoerders op krachtige en geestige wijze. Na afloop van de receptie is de heer Van Meurs door de leden van de Alk maarse Rotary-club en Inner Wheel Club gehuldigd. Mr. C. P. Eecen sprak daarbij de jubilaris toe. Op de voordracht De heer J. F. Kuijper te Alkmaar, leraar in het tekenen aan de middel bare meisjesschool te Bergen komt als nummer één voor op de voordracht voor leraar in een niet volledige be trekking aan de Handelsdagschool te Zaandam. De heer G. J. den Hartog alhier, staat nummer twee op de voordracht voor leraar met een volledige betrek king voor het onderwijs in geschiede nis, staatsinrichting, staathuishoudkun de en recht van maatschappelijk ver keer aan deze school. De heer Den Har tog is leraar aan de HBS te Alkmaar, Enkhuizen en Den Helder. Kermisweek en toneelweek zijn voor het Gulden Vlies één. De directie heeft de liefhebbers de gelegenheid geboden van een drietal succesvolle toneelwer ken te genieten. En zo waren er Zater dag en Zondag opvoeringen van een van Heyermans' meest bekende stuk ken: „De opgaande zon". Dat dit spel van de middenstand wederom zo'n groot succes heeft behaald is een com pliment aan Het Rotterdams Toneel, dat onder regie van Richard Flink er een opvoering van heeft gegeven, die in alle opzichten gezien mocht wor den. Vele malen werden de uitvoeren den aan het slot onder daverend applaus teruggeroepen. Zoals men weet wordt in dit stuk de ondergang gedramatiseerd van een ge zin uit de middenstand. Het grote „Wa renhuis" dat de kleine concurrent lang zaam maar zeker vernietigt. In de hoofdfiguur van Matthijs de Sterke is de man getekend, die geleerd heeft over de dingen heen te lachen en die zijn lach als opperste wijsheid aan zijn dochter heeft meegegeven. Zwaar zijn de tegenslagen in de familie De Sterke, maar men wordt niet gebroken en leeft rijk door ervaring het leven verder. De prachtige rol van Matthijs de Sterke werd een daverend succes voor Richard Flink, die deze figuur op uit nemende wijze in het middelpunt plaat ste. Zijn samenspel met zijn dochter Sonja (een mooie rol van Mieke Flink) was zeer goed en het slot van het stuk maakte daardoor grote indruk. Bijzon der trof ook het spel van Frans Vorst man als Naphtalie de schoolmeester. Hij gaf deze persoon op uitnemende wijze zijn plaats in het milieu. Wat Kees Busse van de bekende figuur van Stuifzand maakte was in één woord voortreffelijk. Verder mogen zeker nog met veel waardering genoemd worden Louis Vervoorn als de oude grootvader met zijn klokken. Stine Lerou als de bovenbuurvrouw, Gerard Schild als een zeer goede Jensen en Frans van der Lingen als de substituut. Dat de fraai verbouwde zalen met de talrijke prachtige bloemstukken zeer de aandacht trokken, spreekt van zelf. De kermis-toneelweek is goed begon nen. Louis Saalborn en zijn mede spelenden zullen het feest voortzetten, G. Damkampioenschap van Alkmaar en omstreken De wedstrijden om de Alkmaarse damtitels behoren weer tot het verle den. Deze week zijn de laatste partijen gespeeld en kon de balans opgemaakt .worden. Zoals reeds gemeld, is F. Slot van Zuid-Scharwoude kampioen gewor den en gaat de fraaie wisselbeker dus naar de Langedijk. De Jong, DDD, werd tweede, op de voet gevolgd door He mels en Schuit, ook DDD-ers. De kam pioen van WDO, Piederiet, behaalde juist zijn gemiddelde. Een goede pres tatie na een zware start. De overige deelnemers in de finale stelden wel iets teleur. In de invallersronde is Verver (DDD) ongeslagen le prijs winnaar geworden, terwijl Tuinman (Heiloo) door zijn laatste partij van Kruider te winnen, beslag legde op de 2e prijs. 2e Klas kampioen J. Miedema; 3e klas P. de Wijn. Hier delen Veen en Bruggeman de 2e prijs. Vrijdag a.s. is er in Café Haring hul diging der kampioenen en prijsuitrei kingen tevëns een grote simultaan seance door de nieuwe Alkmaarse kampioen Fr. Slot. Iedere damlief hebber is welkom. De laatste uitslagen zijn: le Klasse: HemelsPiederiet 02; De JongDe Haas 11; BurgertM. Oud 11. B-klasse: VerverBooy 20; Tuinman Kruider 20. Er heerste gisteravond om ongeveer tien uur een opgewekte stemming in de aula van het Murmellius-gymnasi- um. En dat was geen wonder. Op het sluitingsuur van de tentoonstelling Kon worden geconstateerd dat de aula tien dagen lang in het middelpunt van de publieke belangstelling had gestaan. De organiserende vereniging „Rode Rio" had een schatting gemaakt van ongeveer tweeduizend bezoekers. Men had de plank wel heel ver misgesla gen. Ruim 5500 personen zijn de con trole gepasseerd. Bij dit getal zijn dan nog niet gerekend de schoolkinderen die in klasseverband de expositie be zochten. Met hen mee- werd de 6000 overschreden. Een blij gezicht kon ook worden ge zet door een der deelnemers aan de expositie, de heer Aubertijm. Zijn „bak" had in de afdeling „gezelschaps aquaria" de eerste prijs gewonnen. De jury had eenstemmig uitgemaakt dat dit aquarium de hoogste bekroning in deze afdeling toekwam. Bovendien had de bondskeurmeester, die alle tentoon stellingen in Nederland afreist, aan de zelfde bak het praedicaat „mooiste aquarium van de tentoonstelling" toe gekend. met een zeer goede punten waardering. De heer Aubertijm dingt nu mede naar een prijs, die door de landelijke bond beschikbaar wordt ge steld voor de bak met de hoogste pun tenwaardering van alle tentoonstellin gen die gedurende 1950 in Nederland worden gehouden. Maar nóg bleek dit niet genoeg te zijn. Het publiek dat de tentoonstelling bezocht, kon door mid del van een stembiljet bepalen welk aquarium zij het mooiste vond. Bij de voorlopige telling is gebleken dat de zelfde bak ook door het publiek als de mooiste werd gekwalificeerd. Als prijs werd aan de gelukkige winnaar een fraaie beker aangeboden, beschikbaar gesteld door administratiekantoor Duyff te Alkmaar. KLEINE AANRIJDING Op de hoek van de Bergerweg en de Jan van Scorelkade reed Zaterdag een uit Alkmaar komende autobus een van de Bergerhof komende auto aan. Hoe wel de auto voorrang had remde de rjestuurder krachtig om geen botsing te veroorzaken. Desniettegenstaande reed de autobus, die geen voorrang verleen de, de wagen aan, die hierdoor bescha digd werd. Postduivenvereniging „Steeds in spanning" De postduivenver. Steeds in Span ning hield een wedvlucht vanaf Libra- mont. De duiven werden om 7 uur ge lost, de wind was Zuidelijk en er ston den 142 duiven in concours. De uitslag was als volgt: 1, 13, 14 en 19 N. Wiese. De eerste werd om 10 uur 40 min. en 48 sec. geconstateerd. 2. C. Kiewitt; 3, 4. 5, 8, 10, 15 en 17 J. van Baden; 6. P. Elzinga, 7. A. Geerlings; 9. A. de Rooy 11, 12 en 27 P. Loute; 16 en 25 J. Birk- oven; 18 en 26 W. Peeters; 20 en 23. D. Kranenburg: 21. J. Kuipers; 22. J. van Staten; 24 en 28. N. Meijer. No. 11 won de wekelijkse taart, no, 13 het geldprijsje groot f 4.25 en no. 24, een paar badhanddoeken, welke door de dames van de leden beschikbaar werden gesteld. Op de twee vluchten van Roosendaal en Marbehan, resp. 123 en 327 km, welke gisteren gehouden werden con stateerde de heer N. Wiese op beide vluchten de eerste vogel in de vereni ging en wel van Roosendaal om 9 uur 53 min. 29 sec. en van Marbean op 13 uur 57 min. 12 sec. Hierdoor werd dooi de heer N Wiese het kampioenschap jonge duiven behaald. Een duif van de heer A. de Rooy werd kampioen vogel, Uit Het zakenleven Als nieuwe handelszaken werden in het Handelsregister ingeschreven: Chemische Fabriek „De Cobra" Hol land Plastic, Alkmaar, Schoutenstraat 2. Fabricage van plastic in vaste en vloeibare vorm en van chemische pro ducten. Eigenaar: C. P. Bakker. Fa. KomenKuin, Langedijk, Noord- scharwoude, Werfstraat 2. Reparatie- en revisiebedrijf van stationnaire ver brandingsmotoren. Vennoten: C. Komen en A. C. Kuin. Bloembollenbedrijf Molenaar en Bak ker, Koedijk, Kanaaldijk 159. Kweken en verhandelen van bloembollen. Ven noten J. Molenaar en K. Bakker. Uitslagen, Door een deskundige jury waren de aquaria voor de aanvang van de ten toonstelling gekeurd. De uitslag werd gisteravond door de heer De Wilde, voorzitter van de tentoonstellingscom missie, bekend gemaakt. Deze is alt volgt: Gezelschapsaquaria: 1. C. M. Auber tijm, bak no. 70; 2. H. Scheffel, bak no. 11; 3. P. den Das, bak no. 6; 4. J. Har laar, bak no. 51. Streekaquaria: 1. J. Th. Schouwer. wou,, bak no. 26; 2. L. Duyff, bak no. 22; 3, J. Th. Schouwerwou, bak no. 27; 4. J. Struyf, bak no. 20. Jongbroed: 1. L. T. Koersen, bak no. 37; 2. J. A. Elzinga, bak no. 24; 3. H. Smit, bak no. 46; 4. J. Th. Schouwer- wou, bak no. 29. Jeugdinzendingen: 1. J. Overman, bak no, 59; 2. K. Schutz, bak no. 57; 3. C. de Jager, bak no. 32; 4. Jb. Hart- land, bak no. 60. Maiig spel in hei Kaassiad-iournooi De Alkmaarse Boys openden giste ren officieus het voetbalseizoen door het organiseren van een tournooi, waaraan behalve door de geblokten werd deelgenomen door de 2e klassers TOG en HFC en de plaatselijke 4e kl. RK AFC. De loting bracht de Boys tegen TOG en de Helderse roodjakken tegen AFC in het veld. Wat de eerstgenoemde ontmoeting betreft, lieten de beide ploegen reeds terstond een even snel als enthousiast spel zien, zonder dat dit nochtans grootse momenten opleverde. In de eerste helft waren de partijen can ook aan elkaar gewaagd, zij het dat de Watergraafsmeerbewoners tech nisch beter waren. In het eerste kwartier kreeg linksbuiten Knip enige zeer goede kansen, die hij helaas niet wist te benutten. Ook de Amsterdam mers lieten zich niet onbetuigd, doch de Boys-verdediging waarin Krul uit blonk was er goed in evenals de mid- denlinie, waarin Bob Admiraal weer op de linkshalfplaats was opgesteld. De thuisclub had bepaald geluk toen de TOG-linksbuiten de bal hard in schoot en het leer door de op de grond liggende Kramer kon worden gekeerd hi de tweede helft pakte TOG nog iets energieker aan, zodat Kramer ver scheidene gevaarlijke schoten moest stoppen. Aan de overzijde faalde Jan Indri doordat zijn schot te zacht werd ingeschoten, want anders zou dit zeker deel hebben getroffen. In het vuur van het spel haakte Ad miraal de TOG-linksbinnen T. Karse- meyer in het beruchte gebied. Diens broer D. Karsemeyer plaatste de straf schop onfeilbaar in het doel. Weinige minuten later maakte de linksback der bezoekers hands in de directe nabijheid van het doel. Ditmaal voltrok Admiraal het vonnis, zodat de partijen weer op gelijke voet werden gebracht. Nadat T. Karsemeyer tegen de lat had gekogeld en Jan Indri opnieuw te zacht had ingeschoten, viel vier minu ten vóór tijd de beslissing. Bij een TOG-aanval kwam de bal voor de voet van de Amsterdamse linksbinnen, wiens harde schot Kramer te machtig bleek (1-2). Een fraaie kopbal van Admiraal zou de gelijkmaker hebben gebracht, in- chen een TOG-voet de bal niet op het laatste moment had weggewerkt. HRC—RK AFC 8—1. In deze wedstrijd trad het verschil in klasse terstond aan het licht. AFC maakte de kapitale fout zonder stop delijk op acht doelpunten te staan. Wel gaven de AFC-ers zich geheel, doch de technische meerderwaardig heid van de Heldersen was van dien aard, dat de Alkmaarders geen vol doende stootkracht konden ontwikke len op de Racers met resultaat te weerstaan. Reeds na vier minuten na men de roodjakken de leiding toen rechtsbuiten De Werker met een diago naal schot Popma passeerde. Even la ter ondernam de AFC-linksbinnen De Nijs een ren, die hij met een kogel besloot. De bal ging echter langs de paal. Inmiddels werd het spelpeil er niet beter op. De spelers werkten hard, doch te doorzichtig. Eenmaal kwam De Nijs alleen voor de doelman-veteraan Dijkshoorn, doch de bal werd op on begrijpelijke wijze naast geschoten. Toch gelukte het midvoor Tijm de gelijkmaker te scoren. Vanaf de aftrap werd de bal direct op het Alkmaarse doel gespeeld, waar de Racing-midvoor G. de Vries er 21 van maakte. Na de rust scoorde dezelfde speler (3—1). Daarna stortte de AFC-verdediging geheel in en was de wedstrijd het aan zien nauwelijks waard. Na de aftrap had de Werker er reeds 41 van ge maakt. Twee doelpunten van de Hel (Ierse midvoor G. de Vries, één van de linksbinnen van dezelfde naam en één van de rechtsbuiten De Werker brach ten tenslotte de stand op 81. Zondag, spelen derhalve TOG en HRC om de Zilveren Berrie met 11 echte kaasjes, terwijl de Alkmaarse per-spil te spelen, waardoor het doel telkens onvoldoende was gedekt. Dit I Boys en RK AFC elkaar in de verlie- kwam de Weoterwegbewoners uitein- j zersronde zullen bekampen. STUREN IN DE KNOOP. Zaterdag omstreeks zes uur reden enige dames zo innig met elkaar op en waren zo vlot met elkaar in gesprek gewikkeld, dat zij niet bemerkten, dat de sturen in elkaar raakten. Tenslotte kwamen de dames te vallen. Beiden en het kind dat de ene dame achterop vervoerde, liepen schaafwonden op, welke door een juist passerende dokter verbonden werden. VERWARRING DOOR INITIALEN. Dezer dagen stond voor de Meervou dige Kamer de Alkmaarder Jan S. te recht, wie verduistering van een accor deon ten laste was gelegd. In verband hiermede verzoekt ons de heer J. Schu van de Achterdam, die ook muzikant ge weest is, te willen melden dat hij in het geheel niet bjj deze zaak betrokken is DRONKENSCHAP Tijdens het afgelopen weekend zijn van de vele lieden die met een behoor lijk stuk in hun kraag door de stad scharrelden, er zes door de politie we gens openbare dronkenschap ter ont nuchtering op het bureau ingesloten. VOOR BEROEP BEDANKT Ds. W. van der Lingen alhier heeft bedankt voor een beroep naar Buiten post voor de Ger. Kerk onder art. 31 K.O. Uit boom gevallen Dezer dagen heeft een ernstig onge luk plaats gevonden. De heer J. Keyzer aan het Westeinde is uit een op zijn erf staande boom gevallen. Hij kwam zo on gelukkig terecht dat hij met een zware hersenschudding en inwendige kneuzin gen naar het St. Elisabethziekenhuis in Alkmaar overgebracht moest worden nadat de erste hulp door de doktoren Heringa en Wegdam verleend was. Zijn toestand is thans vrij bevredigend. De kermisweek zette Zaterdag niet bepaald gunstig in. Een dreigend ge rommel en enkele lichtflitsen waar schuwden de kermisgangers dat zij er ondanks het warme weer goed aan zouden doen een jas mee te nemen. Toen zich om negen uur een hevige re genbui ontlastte, wedijverden de por tiekjes in populariteit met de kermis tenten. Mede hierdoor was er van een rechte kermisstemming Zaterdag nog niet veel te bespeuren. Zondag was dat veel beter. Vele hon derden Alkmaarders en inwoners uit de buitengemeenten dromden voor de tenten tezamen en op de Nieuwesloot ken men maar voetje voor voetje voor uit komen. Uit de café's klonk vrolijke muziek en de stemming was opperbest. De café'* In café Tom aan het Waagplein is de bovenzaal speciaal voor het feest ingericht. Hier is gedurende de ker misweek ruime gelegenheid om te dansen op de muziek van de „Vijf Witte Kraaien". Ook in het Wapen van Heemskerk aan de Breedstraat is alle gelegenheid om te dansen. Hier speelt het grote dans- en showorkest van de familie Kok, dat waarlijk goede muziek ten gehore brengt. Dinsdagavond zal als gast optreden de bekende Hollands- Franse accordeonnist van de „Place Pigalle" Ab Kok. Hedenavond is er in het Wapen van Heemskerk een beslo ten dansavond voor de katholieke ar beidersjeugd, Donderdagavond voor de L.T.J. en Vrijdag voor het dansinsti tuut Arendsen. Bij Aart Martin aan het Waagplein houden een accordeonnist, een pianist en een drummer de stemming er in. De muziek wordt hier afgewisseld door cabaret. In café Beemster, eveneens aan het Waagplein, brengen een saxofonist, een accordeonnist en een violist goede dansmuziek en stemmingsmuziek ten gehore. In café Bakkum aan het Ritsevoort zagen wij de heer Hein, over wiens kunst als orgelbouwer wij onlangs schreven, accordeon spelen. Hij wordt begeleid door een drummer. In café London spelen gedurende de kermisweek de Micky Mouse Players. Het is een aardig klein orkestje waar naar men, gezeten in een van de ge makkelijke stoelen, met genoegen zal luisteren. In café Centrum tonen The Night Owls dat zij niet voor de andere orkes ten behoeven onder te doen. Er is hier ruime gelegenheid om te dansen. In café Te Bos aan de Zaadmarkt ten slotte speelt niet een geheel orkest doch slechts één man. Maar die doet het dan ook goed. Het is de bekende radio-pianist Jo Bos, die de kermis gangers in de juiste stemming houdt door beschaafde, prettige liedjes voor hen te spelen. SUCCESSEN MUZIEKCONCOURS. Het muziekkorps „Excelsior" heeft gisteren op het concours te Westzaan met 368 punten een tweede prijs be haald. Zaterdag is te Hoorn het nieuwe carillon in gebruik genomen, waarvoor de burgerij bijna f 39.000 heeft bijeen gebracht. De beroemde Mechelse beiaardier Staf Nees heeft het klok kenspel bespeeld D De gemeenteraad van Obdam heeft de politieverorde ning aangevuld met verschillende ae- palingen van drankmisbruik en zeden bederf. De gemeente Zaandam heeft ten behoeve van gedemobiliseerden een extra toewijzing vantwee duplex- woningen ontvangen De bewoners van de Czaar Peter' urt te Zaandam hebben B. en W. verzocht maatregelen te nemen tegen een moeder die uiteen sanatorium te Nunspeet is weggelopen en die bovendien haar beide kinderen die als t. b. c.-patiënten werden ver pleegd, uit het gemeentelijk ziekenhuis heeft gehaald. Op de Purmerender markt is een schaap verkocht dat het formidabele gewicht van 180 pond had Het ministerie van Wederopbouw heeft 'O plan goedgekeurd voor de bouw van 102 woningen O De gemeenteraad can Marken heeft een crediet van f 23.641 gevoteerd voor verbetering van het sportterrein en daarbij het besluit ge nomen, dat dit terrein nimmer dee Zondags mag worden gebruikt. De raad dezer gemeente k dagen in openbare vergade onder voorzitterschap van ter J. de Boer Wz. Aanwi alle leden. Ook de publie was goed bezet. De voorzi na de opening mede, dat e ratiën aan de brandspuit ken te zijn. Deze zijn inmic voerd. De woning van de school is aanbesteed voor d f 11970. Het werk is aanger J. Wester te St. Pancras. D van de nieuw te bouwen school is goedgekeurd. Vooi te bouwen lagere school rr len, is de officiële toewijzin afgekomen. De tekening vai te bouwen duplex-woning den. Ingekomen een reques' zetenen te Obdam om de nii wen tuinbouwschool alsnog breidingsplan te doen plaat; In dit schrijven werd er zen dat de plaats waar de gebouwd wordt, buitengewo is voor ruimte tijdens de vele andere gelegenheden, derheid van B. en W. steller op niet in te gaan. De werk die aan de bouw zijn voo zijn enorm, terwijl de aar reed staat het werk te beg ter blijft bij zijn standpunt, de protest aan tegen het schrijven als zou hij vloed van een bepaald pe stem hebben gegeven. P. c Henselmans herhalen hun men standpunt en verklarei dan ooit is gebleken, dat waar nu de Tuinbouwschool bouwd als een onding mo beschouwd. De minderheid W., de heer Dekker, verkla school daar niet op zijn pis al in verband met de in 1 dingsplan opgenomen planr weg via Spierdijk, welk langs de school zal k Wijs noemde het niet jdist ingekomen schrijven meldd mige raadsleden zich zout laten beïnvloedeh door ee persoon. Hij is en blijft te; voor het doen bouwen in 1 dingsplan. De voorzitter r nog dat het besluit in Nov en verwonderde zich er ov pas bleek, dat men behoeft' school daar niet te laten b Het ingekomen schrijven stemming gebracht en ver-' 4 tegen 3 stemmen. De schi na drie keer in stemming weest gebouwd worden teg raadhuis. B. en W. stellen voor in verbetering woning Pluister bijdragen. Aangenomen. Goedgevonden werd voor 4e kwartaal de uitkering v; toeslag aan de gemeenteaml doen plaats vinden. De gemeente heeft thans c heid een kapverbod uit te B. en W. stellen voor om v hele erf bij Huize St. Don kapverbod uit te vaardigen men. Verzoek r.k. schoolbestuv schikkingstellen van gelder ge art. 72 L.O.-wet ten behc inrichting van lokalen voor Deze gelden, f 3701, moet voor de aankoop van knip ken, stoelen en negen na plus voor het uitbreken vai je binnenmuur. B. en W. s deze gelden, nadat en voo behoefte daaraan naar het hun college aanwezig is, tc Aangenomen. Verzoek Steun Wettig subsidie. B. en W. stellen het hier gaat om kleine on als het beleggen, van nc vergaderingen enz. voor 19 drag van f 50 te ramen. Goe Verzoek van de commiss Protestantse Gezinszorg ir Hensbroek en Ursem om subsidie B. en W stellen v< hoeve van deze hoogst m welke deze vereniging zie te vervullen, het verzoek i gen. Gevraagd werd een van f 426. Öbdam zal 1/4 talen. B enW. stellen voor mede verlenen aan het verzoek pel om zijn woning te split Groot-Scherrr Een drukke spot Zondag was het weer e sportdag in Groot-Schermer, balelftallen van G.S.V. kwarr veld tegen S.S.V. uit Stompe1 Om 10 uur speelden de twee welke ontmoeting in een 5— G.S.V. eindigde, een zege die ment in gevaar is geweest. O was de beurt aan de adsp. deze kranige jongens wisten vankelijke 4—2-achterstand di volhouden nog een gelijk spel vuur te slepen. Om 2 uur traden de beide tallen in het veld. Het was de rust een mooie wedstrij nam G. de leiding, welke la werd opgevoerd. Doch nog v wist S. deze tot 21 te redu Na de rust wist S. door 1 doelpunen een 3—2-voorspro men. Maar daar bracht E. Ki tijen weer op gelijke voet. zc ze ontmoeting in een gelijk eindigde. TENTOONSTELLING FLC De jaarlijkse tentoonstellin Floraliavereniging is vastgesti dag io September. Er zal teve strijd zijn in blindroeien. ONDERHANDSE VERI Het woonhuis, eigendom i door de heer R. Plooyer, is handse verkoop overgegaan C. Pascna.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2