rSTE JWS Zweedse ontdekking veroorzaakte sensatie HET NIEUWE BOEK k* besproken Epilepsie Waar een getrokken kies moet worden vernietigd [owaard aan Zee 1 eervogels •binnen eet Anne Van sleutelbloem tot reuzenkonijn (1) Zij berust op wat anderen reeds vonden Over cellen en chromosomen Problemen van tandartsen in Australie's rimboe Interessant onderzoek bij de Austraalnegers DIE honderd blanken zullen allen wel wat aan hun tanden en kiezen wil len laten doen, nu voor het eerst de tandarts in hun eenzaamheid „aan de deur" komt. Hoeveel Austraalnegers voor het eerst van hun leven met de tandarts in aanraking zuilen komen zal helemaal afhangen van de over redingskracht van de tolken om hen uit het bos te lokken naar de vreemde wagen. markt van dag dat tegen de ver- tijd van het jaar ie afgelopen weken onvoldoende voldoen. Hierin ligt die maanden niveau stond, zich ich weer niet boven De dieren blijven en gemiddelde kg- e 2.75. e kalveren werden onormaal hoge prij- mnemen dat er ook ter stuk verhandeld rmeerdering van d« neemt ook de vraaf echter matig. Ge rijzen variëren van aanvoer van voldoende te zijn voldoen. De stug. Vraagprijzen kg hadden daarom esultaat dan dat de ijk voor 1,84 kens voor 1,83 tot rting op het leven- verkocht. i Floralia- g'ng iderde de Vereni- i café Evers, rden opgewekt om imaal in het jaar 5 gemeente bij el- ;s tot grotere bloei liging. n ingekomen ver- Sereformeerde in- lonstelling niet op n, werd door de hierop niet te ien de financiële gd, om werkstuk- ers des Zondags ig te ontrekken, gewenst. r de leden werd it tot 50 cent per i ouder. den mej Brouwer als bestuursleden het begin niet veel rvogels domineer- m het verwonder- d, toen de gasten ir hun linksbuiten liding namen, india viniger van nuten later maak- Dot schitterend ge in er nu beter in ing gaf midvoor iver Egmondia de Meervogels zeker aar Egmondia was lij een doorbraak rechtsbuiten Cor Even later knalde ïmer vier in het coorde linksbinnen 'orsteling nummer ondia de kans agt naken. Aanvoerder kennelijk in deze en verdiende straf te maken en schoot am het einde met ondia voor de zo- een hoger geklas- niet onder te doen ige, sportieve voet- Ie Akersloters zich Tonden. week-end i zeer succesvol slden de adspiran- ranten a van CSV inen gemakkelijk e junioren naar nemen aan het n DCO. Hieraan Bloemendaal, Half» wen en DCO. Hoe- ite spelers aan het tan. sleepten <19 rijs, een prachtige acht. sportpark be- ngste elftallen van vogels uit Aker- rste won met niet t tweede met 6—2 -2. Het was ius •eekend. EGMONDIA. in de opening van gmondia 1 Zondag en vriendschappe- i Oe nieuw opge- <ing Adelbertus. herschouw erde landen onder schouw over vaar- uggen, dammen en op Woens- Bij de herschouw bermen der we- igeerd) ritse prinses Eliza beth Allee Louise DINSDAG 29 AUGUSTUS 1950 Er is onlangs enige sensatie veroorzaakt door het bericht, dat drie Zweed se geleerden, de heren Haquist, Bane en Meiander, erin zijn geslaagd, door toevoeging van een chemisch preparaat aan het sperma van konynen een nieuw ras langoren te fokken, dat aanzienlijk grotere dieren omvat dan de tot dusverre bekende rassen. Reeds zag men in de geest het perspectief van een nieuw geslacht van menseiyke reuzen, op soortgelijke wijze verwekt. Inderdaad is dat een lichtelijk verbasterend vooruitzicht. Overigens dient men by een ontdekking als deze de zaken in het juiste verband te bezien en er rekening mee te houden, dat het hier gaat om de practische toepassing van een beginsel, dat andere geleerden al bij bepaalde insecten en plantensoor ten hadden opgespoord en in de practyk toegepast. Inderdaad is dat zo De geleerden zijn het er nu wel over eens. dat de chromosomen moeten worden be schouwd als de dragers van de erfe lijke eigenschappen van het organis me, in welks celkernen zij zijn opge nomen. Deze gedachte is al in 1889 uiteenge zet door onze landgenoot prof. dr. Hugo de Vries, de man, die het eerst de mu tatie-theorie formuleerde. Het heeft echter nog lang geduurd, voor en al eer men, verder op deze weg voort gaande, nieuwe ontdekkingen deed aangaande het wezen van het chromo some. Mutaties. Prof. De Vries had een belangrijke schrede op dit pad gezet, toen hij bij zijn studie van bepaalde soorten sleu telbloemen ontdekte, dat hierbij exem plaren voorkwamen, welker uiterlijke verschijningsvorm afweek van die der ouders. Deze afwijkingen waren niet te verklaren langs de weg der overerving. Bovendien bleken zij op zichzelf wel erfelijk te zijn, zodat hier volkomen „vanzelf" een nieuw lid van een be paalde plantenfamilie was ontstaan. Planten die tot dusverre een bepaalde Om duidelijk te maken, wat er aan de hand is, moeten we noodzakelijk eerst een enkele bijzonderheid ver tellen over de uitgangspunten voor al ait wetenschappelijke werk. Want zoals altijd in de natuurwetenschap wordt er niet in het wilde weg ge zocht, maar baseert men zich op fei ten, die sinds lang bekend en nauw keurig onderzocht zijn. Een van die .-feiten dan is, dat eik levend organisme is opgebouwd uit „cellen". Deze cellen bestaan uit zeer kleine klompjes levende stof, het z.g. protoplasma; men kan ze alleen met het microscoop bekijken en bestude ren. De cellen hebben een bepaalde structuur. Er is een eelwand, die het protoplasma omgeeft, en verder vin den we in de cel een onregelmatig ge vormde en met vloeistof gevulde ruimte, die als stofwisselingsorgaan blijkt te dienen. Maar het belangrijk ste en merkwaardigste orgaan in de cel is toch wel de celkern, een bol vormig lichaampje, dat gevuld is met een draderige massa. Het is deze cel kern, waarop de belangstelling van de geleerden zich in de laatste vijftig, zestig jaar heeft gericht. Want daar hoopte men de oplossing te vinden van allerlei mysteriën, waarvoor de ver schijnselen van leven, groei en dood de mens stellen. Hoe wy groeien Men is inderdaad in de loop van de jaren wel iets verder gekomen. Zo weet men, dat een organisme groeit, doordat uit de bestaande cellen nieu we worden gevormd door een inge wikkeld proces, dat men celdeling noemt. Daarbij wordt niet slechts door de bestaande cel heen een nieuwe cel- wand gevormd en een nieuw stofwis selingsorgaan afgesnoerd. Neen, de hoofdzaak is wel wat zich in de cel kern afspeelt, en dat de inleiding vormt voor de eigenlijke celdeling. Tegen dat de cel tot deling over gaat, vertoont de inhoud van. de kern een ingrijpende verandering. De dra derige massa verandert in een aantal licht gebogen staafjes, die men chro mosomen noemt Deze liggen door gaans paarsgewijs en de leden van een paar zijn ten naaste bij identiek. Deze chromosomen nu splitsen zich bij de aanvang van de deling overlangs in tweeën. Daardoor verdubbelt tijdelijk hun aantal, Vervolgens gaan zij uit een in groepen van volkomen gelijke samenstelling en aantal. Elk van de twee groepen legert zich aan een uit einde van de sterk uitgerekte celkern, die daarop in twee afzonderlijke de len uiteengaat. De %:rndeling heeft c-an haar beslag gekregen. Zij wordt gevolgd door de vorming van een nieuwe eelwand en een nieuw stof- wisselingsorgaan. Het aantal chromosomen van een soort dier of plant is steeds constant. Om een enkel voorbeeld te noemen: de vrouw heeft steeds 48 chromoso men, de man steeds 47. In dit ver band dienen we nog een merkwaar dig verschijnsel te noemen. Bij de vorming van eicellen en zaadcellen n.l. verloopt het proces van de deling iets anders dan bij de gewone groei van «en organisme. In dit geval n.l. wor den niet de chromosomen zelf gedeeld, doch de exemplaren van elk paar gaan uiteen. Zo vertoont de eicel van de vrouw steeds 24 eromosomen, de zaad. cel van de man 23 of 24. Het geslacht van het kind wordt dus bepaald door e omstandi«heid. oi een zaadcel met dan wel een met 24 chromosomen z.ch versmelt met een eicel Bij deze ersmelting wordt eerst de paars- e yze 'igging hersteld, waarna de n ~~.en celdeling en daardoor ontwikeling van het jonge individu een aanvang neemt. Dragers van erfelijke eigen- scappen. De vermelding van het hiervóór ge noemde verschijnsel maakt al eniger- mate duideujk, wat er met de chro mosomen aan de hand is. Wanneer één 'Utk een microscopisch klein staafje net geslacht van een nieuw dierlijk wezen kan bepalen, dan zou het we) eens kunnen zijn, dat de andere chromosomen weer andere eigen schappen vertegenwoordigen, die al- een en uitsluitend het kenmerk vor men van de diersoort „mens" Pro en contra preventieve oorlog Vorige week heeft de Amerikaanse minister van marine in een redevoe ring gezegd, dat Amerika zich bereid moest verklaren, een oorlog te begin nen, teneinde de vrede te redden. Zaterdagavond heeft een woordvoer der van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken deze verkin- ring afgekeurd. De minister antwoord de hierop, slechts zijn persoonlijke me ning te hebben gegeven. Ook Jules Moch, de Franse minister van defen sie. gaf commentaar op de redevoe ring en zei, dat de Franse regering op e meest off ciële vijze weigerde een dp! "cl ijk denkbeeld onder ogen te zien Frankrijk zal zich volgens ministér och verdedigen tegen aggressie, maar zal nooit de aanvaller zijn. gemiddelde grootte hadden vertoond, bleken plotseling nakomelingen op te leveren, die aanzienlijk groter of klei ner dan de ouders waren, om een enkel voorbeeld te noemen. Deze sprongs gewijze verandering in de erfelijke eigenschappen van de soort noemde prof. De Vries „Mutatie". Deze mutaties bleken trouwens niet uitsluitend te be staan in het optreden van nieuwe eigenschappen. Er konden ook afwij kende verschijningsvormen optreden, doordat bestaande eigenschappen blij vend verdwenen, of verdenene opnieuw te voorschijn kwamen. Toen deze feiten eenmaal bekend wa ren, stond men voor een aantal vragen. Hoe zat dat nu met die mutaties? Tra den die nu zomaar „vanzelf" op of was er een oorzaak voor te vinden? En als er oorzaken voor waren, zou het dan ook mogelijk zijn, dergelijke wij zigingen in het laboratorium te weeg te brengen? Gesteld, dat dat kon, wat ge beurde er dan precies?' Da1^ waren de vragen, waarmee men zich sinds de formulering van de mu tatietheorie heeft bezig gehouden. Prof. De Vries zelf sloot al dadelijk de mogelijkheid van concrete oorzaken niet uit. Hij gaf in 1904 het advies, om bij de bestudering van het vraagstuk der mutaties de- chromosomen ook eens met Röntgen- en radiumstralen te behandelen. Veel leverde dat advies de eerste laren niet op, naar later bleek, omdat men de stralen niet krachtig genoeg had genomen. Het duurde tot 1937, voordat men op deze weg een belangrijke stap verder kwam. De wijze, waarop men zijn in zicht in deze materie belangrijk heeft kunnen verdiepen, levert de stof op voor ons volgende artikel. „Zegen deze Handen", door Anne Paterson. Uitgave U. M. „West- Friesland" te Hoorn; 2e druk. „De roman van een chirurg", zo luidt de ondertitel van dit spannend geschreven boek. Het brengt ons in de sfeer van ziekenhuis en operatie kamer en het doet ons meeleven in de successen en de teleurstellingen van een bekwaam jong chirurg, John Leighton werd juist in de Kerstnacht geboren en daarom door zijn grootvader, een heerszuchtig -rus tend predikant, bestemd om ook gees telijke te worden. Het loopt echter anders. Eenmaal aan de universiteit besluit hij dokter te worden. Hij komt dan onder de invloed van een ander groot man, prof Strong een beroemd chirurg. John's hoogste idaal is nu ook chirurg te worden. Hij Wordt assistent bij prof, Strong en wordt door deze al spoedig voorbestemd om later zijn opvolger te worden. Leighton begint al spoedig naam te maken. Door het overlijden van een patiëntje, de vrouw van een zijner vrienden, raakt hij zijn zelfver trouwen totaal kwijt, hij ontvlucht zijn werkkring en als zenuwpatiënt zoekt hij troost in eenzaamheid bij zijn zus ter. Wat prof Strong ook doet om hem tot terugkeer te bewegen, niets helpt Tot hij ten slotte door de invloed van een verpleegster zichzelf terug vindt. Hij besluit weer aan het werk te gaan en komt nog juist op tijd om zijn geliefde leermeester te zien ster ven. Bij de rouwdienst in de kathedraal is het hem alsof zijn vereerde chef nog steeds bij hem'is en hem influistert; „Neem deze handen, in jouw werk zal ik voortleven". Wij hebben dit boek met veel inte resse gelezen. „India, land van Hindoes en Mohammedanen". Een werk dat ongetwijfeld in brede kring aandacht zal trekken, is „India", land van Hindoes en Mohammedanen" door prof. dr. J. J. Fahrenfort, dat ver scheen als welverzorgde uitgave van J. A. Boom en Zoon te Meppel. Het boek beoogt een bijdrage te le veren tot de verspreiding van de ken nis van India,, zulks met het oogmerk de gezindheid der Volkeren te verbete ren „opdat de naam Verenigde Naties niet meer een aanfluiting zal zijn van wat men onder „verenigd" pleegt te verstaan". Op vlotte wijze geeft prof. Fahren fort een duidelijk inzicht in het leven en de cultuur van het Voor-Indische Volk, dat met zijn 400 millioen zielen steeds meer invloed in de wereld ver krijgt. Door de inhoud van dit boek wordt de blik van de lezer aanzienlijk verruimd en krijgt hij een beter begrip omtrent dit land van Hindoes en Mo- hamedanen. Vele fraaie foto's verluchten de tekst. Pearl S. Buck: Drakenzaad. Pearl Buck heeft onder de titel „Dra kenzaad" een nieuwe roman toegevoegd aan haar serie Chinese 'familie-vertellin gen, w lke de schrijfster een wereld faam hebben bezorgd. „Drakenzaad" bezet een vooraanstaande plaats "in de reeks, want voorzeker behoort deze ro man tot Pearl Buck's beste werken. Ook in „Drakenzaad" bij de Chinees staat de draak in de reuk van heilig heid treft de tot in alle details ver zorgde schildering van het Chinese milieu. Een bijzondere betekenis heeft het boek doordat het een beeld geeft van het verzet van China's bevolking tegen de Japanse overweldiger. A. W. Bruna en Zoon te Utrecht is de uitgeefster van deze roman die de naam van de schrijfster alle eer aan doet. Meisje van zeventien jaar stichtte branden De Vughtse recherche heeft een 17 jarig meisje gearresteerd, dat ervan verdacht wordt de laatste tijd verschei dene branden te hebben gesticht. In het Vughtse villapark brandde j.l. Za terdagavond tijdens onweer en storm een schuur af. Het woonhuis der fami lie De Jong daarnaast gelegen bleef ter nauwernood gespaard. Bij onderzoek bleek, dat het laatst het meisje, dat als dienstbode in het huis werkte, in de schuur vertoefd had. Toen zij het vorige jaar dienstbode was bij een familie in Den Bosch, brak op een en dezelfde dag driemaal brand uit in het huis waar zij diende. De recherche combineerde deze fei ten en na verhoor heeft de dienstbode bekend, zonder echter een verklaring van haar gedrag te geven. Zij is ter beschikking gesteld van de officier van justitie. Rood China protesteert tegen grensschending De minister van buitenlandse zaken van communistisch China, Tsjoe En Lai, heeft bij de Verenigde Staten geprotes teerd tegen een schending van het Chi nese luchtruim door Amerikaanse vliegtuigen. Deze zouden boven de Chi nese over van de Jaloe, de rivier die de grens vormt tussen Mandsjoerije en Korea, hebben gevlogen. Ook zouden zij de stad Antsoe hebben beschoten, waarbij drie doden en negentien ge wonden vielen. Een afschrift van het protest is naar Malik gezonden, met het verzoek, de kwestie bij de Verenigde Naties aanhangig te maken. Van Amerikaanse zijde is ontkend, dat Amerikaanse vliegtuigen boven Mandsjoerije zouden hebben gevlogen. Craziani (ex-onderkoning van Abessinie) in vrijheid Ex-maarschalk Rodolfo Graziani, de laatste minister van Defensie van Mussolini en ex-onderkoning van Abessynie, is Dinsdagmorgen vroeg uit het ziekenhuis van de militaire ge vangenis van Rome vrijgelaten. Gra ziani was wegens collaboratie met de Duitsers tot 19 jaar gevangenisstraf veroordeeld, doch kreeg bijna 14 jaar kwijtgescholden door amnestie en an dere maatregelen. Naar verluidt wil Graziani ongeacht zijn vrijlating beroep aantekenen te gen zijn vonnis.... Nederlander onder bemanning van neergestort Shell-vliegtuig De toestand van de inzittenden van het Catalina-vliegtuig van de Shell, dat Zondag in een baai bij Hongkong is neergestort, blijkt goed te zijn. Onder hen bevindt zich ook een Nederlander, Max Altman. Hij was tweede piloot van het toestel. Het toestel had vijf in zittenden, die allen in een ziekenhuis in Hongkong zijn opgenomen. DE BRITSE COMMUNISTEN EN DE KOMENDE VERKIEZINGEN De Britse communistische partij heeft medegedeeld, dat zij bij de vol gende algemene verkiezingen met minder candidaten zal uitkomen „ge zien de opperste noodzaak van ver enigde actie voor het behoud van de vrede en van een overwinning der ar beidersklasse over de Tories". Bij de verkiezingen in Februari j.l. was de communistische partij met honderd candidaten uitgekomen, doch zij ver loren de twee enige parlementszetels, die ze had. In het Kürhaus te Scheveningen is gister in tegenwoordigheid van HM. Koningin Juliana het Wereldcongres voor Dierenbescherming begonnen. Links op de foto H.M. Koningin Julianaluisterend naar de openingsred van de President, dr. mr. W. Hugenholtz Er bestaan enige ziekten, die wij weliswaar niet volkomen kunnen gene zen, maar waarbij wij door het voor schrijven van een juiste hygiënische leefwijze en door het geven van be paalde geneesmiddelen toch buitenge woon veel kunnen verbeteren, Eén van deze ziekten is de „epilepsie", door het publiek met de naam „toevallen" aan geduid. Het is een merkwaardige ziek te, waar wij eigenlijk nog maar weinig van af weten, ondanks het feit, dat er gedurende de laatste tientallen van ja ren enorm veel op dit gebied onder zocht en bestudeerd is. Wij nemen aan, dat zich hierbij de een of andere gif tige stof in het lichaam ophoopt, wel ke daarbij op de schors van de grote hersenen inwerkt. Deze inwerking openbaart zich in de eerste plaats door voorbijgaande acute stoornissen. Dit zijn de z.g. toevallen, welke met stoor nis van het bewustzijn en heftige al gemene krampen gepaard gaan, Is de werking langdurig en intensief,, dan kunnen zich ten slotte zeer bepaalde karakterafwijkingen en zelfs een de mentie ontwikkelen. En speciaal daar om is de juiste behandeling en een vol ledig lichamelijk onderzoek van de epi- lepsiepatiënten van zo groot belang, niet alleen wat betreft hun zenuwstel sel, maar ook wat betreft de werking van al hun lichaamsorganen. Want iedere nor- Medische Rubriek De 92-jarige koning van Zweden vierde dezer ijagen een merkwaar dig jubileum. Het is n.l. 75 jaar geleden dat hij zijn officiers-certi ficaat van het Koninklijke Zweed se Garde Regiment ontving. Bij die gelegenheid werd deze foto gemaakt male persoon kan op een abnormale en sterke prikkel met een epilepti sche aanval' rea geren. Alleen zijn er mensen, die reeds op een nor male prikkel met een dergelijke aan val reageren en weer anderen, die deze krijgen in antwoord op een prik kel die zelfs in zijn grootste sterkste bij een normaal persoon geen aanval zou kunnen opwekken. En dit geldt niet alleen voor ménsen! Want zelfs primitieve wezens zoals amphibiën en vogels hebben epileptische aanvallen. Men zal dus moetenopletten of er geen darmparasieten bestaan, terwijl nauwkeurig onderzoek door een oog- en oorspecialist plaats moeten hebben. Ook zal men zich van de levensge woonten van de patiënt op de hoogte stellen,' wat hij gewoon is te drinken, te roken, enz. Men moet van zijn sexuele leven volkomen op de hoogte zijn. Dit .onderzoek kan niet nauwkeu rig genoeg geschieden, want telkens weer ontdekt men daarbij de een of andere merkwaardige bijzonderheid, krachtens welke men dan speciale voorschriften zal kunnen geven. Ook komen er bij de epilepsie tal rijke andere toestanden voor, waarbij het niet tot prikkelingsverschijnselen van het motorische gedeelte van de hersenschors komt en dus niet tot de zo welbekende „krampen", maar waar bij wij periodiek alleen maar talrijke psychische verschijnselen zien optre den. Door een nauwkeurig onderzoek zal men dus eventueel een bloedaf- wijking of een hersengezwel of inge wandswormen op het spoor kunnen ko men en er zijn gevallen, dat men een bestaande epilepsie heeft zien verdwij nen na verwijdering van een smeer- prop uit het oor, of een verstandskies of na een blindedarmoperatie. Vinden wij echter niets van dit alles, dan spre ken wij van een echte, „genuine" epi lepsie. Hoe zal men dergelijke patiënten be handelen? Een buitengewoon belang rijk ding is de voeding; de patiënt zal daarbij alle excessen moeten vermij den, geen alcohol en zeer weinig kof fie en thee gebruiken. Grote waarde wordt ook toegekend aan het z.g. k e- t o g e n e dieët, een dieët waarbij be paalde afbraakproducten, „ketenen" in dé circulatie ontstaan. Dit is te ver krijgen met eén zeer vetrijke voe ding, welke speciaal door kinderen ge woonlijk zonder al te grote tegenzin wordt genomen, wanneer men maar voor een afwisselend r. enu zorgt en maatregelen neemt, dat het eten warm blijft, zodat het vet niet stolt. De goe de werking van het darmstelsel zal nauwkeurig gecontroleerd moeten wor den. De omgeving van de patiënt zal men moeten wijzen^op de voorzorgen, die men nemen moet wanneer een epi leptische aanval, optreedt. Speciaal wanneer de patiënt in bad zit. Zelf een auto besturen is natuurlijk ten streng ste verboden! Verder kennen wij een aantal genees middelen, die met groot succes by deze (Van onze correspondent te Sydney). 2JOJUIST is een tot een rijdende tandarts-kamer omgebouwde leger „blitz" wagen van de stad Darwin aan de noordkust van Australië vertrokken voor een tocht van niet minder dan 5000 kilometer door de wildernis van do noordeiyke gebieden. Het doel van deze tocht is het uitgebreidste tandheel kundige onderzoek, dat ooit in de Australische wildernis werd gedaan. Op deze heel lange tocht zullen de mobiele tandartsen met hun assistenten slechts1000 mensen ontmoeten, nameiyk honderd blanke Australiërs, die op de zeer ver uiteenliggende „boerderyen" in dit gebied wonen (wan neer men tenminste een vee-„station" een boerderij kan noemen) en 900 Austraalnegers, die daar nog geheel wild in de natuur leven als in de dagen, voordat de blanke man het vijfde wereldeel ontdekte. Macht over anderen. De nog geheel als nomaden levende Austraalnegers menen namelijk, dat men door het bezit van een tand of kies van een ander macht over die persoon heeft. Men kan dan alle mo gelijke vervloekingen over die per soon uitspreken, natuurlij g wanneer men hem of haar vijandig gezind is en de vroegere eigenaar hierdoor ernstig ziek maken of zelfs doden. Het gevolg hiervan is natuurlijk, dat verwanten en stam-genoten de getroffen persoon gaan wreken en de stam-oorlog is aan de gang. Dit telt niet alleen voor tanden en kiezen, maar ook voor andere delen van het lichaam, zoals nagels en haar. In het wild levende Austraalnegers zullen daarom wel oppassen hun haar .door iemand anders dan door een zeer vertrouwd vriend te laten knippen. Hiermede hebben de reizende tand artsen echter natuurlijk niets te ma ken. Hun probleem is uitgetrokken kiezen afdoende te vernietigen. Een ander vraagstuk is het verstrek ken van valse gebitten. Zij mogen deze namelijk alleen maar verstrekken aan die Austraalnegers, die bekend staan in hun omgeving als „goede huisva ders". Er zijn onder dit volkje ook figuren, die rustig hun valse gebit zouden gaan zitten vergokken en daar voor maakt de rijdende tandartswin kel natuurlijk geen tocht van 5000 kilometer door de wildernlis. Deze „new deal" voor de Austraal negers in de wildernissen van noor delijk Australië is slechts een onder deel van de grotere aandacht, die men hier op allerlei gebied aan dit zolang verwaarloosde volkje gaat besteden. Gemakkelijk is zoiets natuurlijk niet, omdat de Austraalneger verder van de Europese levensopvatting afstaan dan wellicht enig ander volk ter aarde. Te gauw betekent het contact met de zegeningen van de civilisatie de on dergang voor deze door de duizenden jaren heen geïsoleerd gebleven wilden. Het is wonderlijk, hoeveel men de laatste tijd ontdekt over dit volk, ook a! heeft men er reeds anderhalve eeuw ccntact mee gehad. Zo heeft een an dere expeditie kort geleden de nodige gegevens meegebracht uit de wilder nis over de muziek van de Austraal negers een muziek die uiterst fusci- nerend is en die nu men er eenmaal meer wat weet zeker verder in vloed zal uitoefenen op de ontwikke ling van de muziek in het vijfde werelddeel. De muziek der nomaden. Dit zal de eerste maal zijn, dat deze in de wildernis levende wilde noma den, de genoegens van een vals gebit zullen kunnen smaken. Mannen, en vrouwen,' die voor jaren aangewezen zijn geweest op zachte larven en an- soon uitspreken, natuurlijk wanneer ze uit het bos gelokt kunnen worden weer een fijne vette slang of een heer lijke hagedissen bout „a la tartare" kunnen genieten. De tandartsen mogen op hun lange tocht dan wel heel weinig mensen ontmoeten, maar zij zullen zich tegen over geheel nieuwe problemen gesteld zien. Eén daarvan is, dat zij van de Austraalnegers uitgetrokken rotte kie zen zorgvuldig zullen moeten vernie tigen, aangezien zij anders een aardige kans maken om.... stam-oorlogen te ontketenen. aandoening worden toegepast. In de eerste plaats de barbituurzuurpraepa- raten, waarvan het bekendste het lu minal is. Dergelijke praeparaten wor den gewoonlijk zeer goed verdragen. De aanvallen worden minder veelvul dig en minder heftig. Soms zelfs ver dwijnen ze. Een dergelijke behandeling zal gedurende zeer lange tijd voortge zet moeten worden. In de tweede plaats hebben wij de broomzouten. Men geeft hiervan verscheidene grammen per dag. Ook hier zijn dikwijls goede resul taten mee te bereiken, hoewel de pa tiënten er dikwijls erg suf van wor den en maagstoornissen en huidafwij kingen (acnepuisten) er door kunnen optreden. Wanneer eenmaal een epi- lepsie-aanval is opgetreden, komt het er slechts op aan, te zorgen, dat er geen ongelukken gebeuren, dus dat de patiënt zich niet stoot, niet op zijn tong bijt (dus een kurk of zakdoek tussen de tanden stoppen) of stikt doordat de tong naar achter zakt en het strotten hoofd afsluit. Tot slot moet ik er nog op wijzen, dat epilepsie een aandoening is, die in hoge mate erfelij.: is, zodat men aan een lijder aan toevallen het huwelijk altijd zal ontraden. "Toch lopen over de mate van overerfelijkheid de menin gen uiteen. Terwijl sommigen beweren, dat uit een huwelijk van twee epilep- tie de afstammelingen voor 100 pet. aan epilepsie lijden, menen anderen dat dit getal veel lager is. Voor afstammelin gen van een epilepsielijder met een normaal persoon zou dit 10% bedra gen, waarbij dan echter ook nog een aantal psychopaten komen. In ieder geval is de overerfelijkheid van de epi lepsie bewezen. Alleen de getallen, die de verschillende auteurs opgeven, variëren. Gewichtig is het feit, dat men heeft vastgesteld, dat epilepsie ook wel eens uif zichzelf kan genezen, zodat in het vierde geslacht de ziekte niet meer voorkwam. Hierdoor zullen zij, die alle aan epilepsie lijdende personen zouden willen steriliseren, zeer zeker tot voor zichtigheid worden aangemaand, te meer daar men in de laatste jaren is gaan inzien, dat van het grote aantal personen, dat epileptische aanvallen heeft, slechts een kleine groep aan de echte erfelijke epilepsie lijdende is. DR. P. H. VAN DER HOOG Met muziek is hier bijna uitsluitend Ifc zang bedoeld, want muziekinstrumen ten kent dit volk nauwelijks. Men wil de maat slaan met een willekeurig eind hout, maar afgezien hiervan kent de Austraalneger alleen de „didjeridu" een uitgehold eind hout, dat feite lijk nauwelijks een muziekinstrument genoemd kan worden. Behalve de liedjes, die een moeder voor haar kind, of een meisje voor haar geliefde zingt, omvat de Austraai- neger-muziek hoofdzakelijk schier ein deloze heldenzangen over de geesten dei voorouders en vervlogen tijden zangen, die op de blanke luisteraar een welhaast hypnotische uitwerking heb ben. De wind, de zang der vogels en het ruisen van het water spelen natuur lijk een grote rol bij de muziek van dit nomadenvolk, dat dichter bij de natuur gekomen en gebleven Is dan enig ander volk in de wereld. ACHTTIEN JAAR VOOR EX-S.S.-ER Nadat twintig jaar gevangenisstraf was geëist tegen de 39-jarige ex-SS-er R. L. K„ een in Duitsland geboren Ne derlander, veroordeelde de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse Arron dissementsrechtbank hem tot 18 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3