Dienstplicht moet in België verdubbeld, in Frankrijk verlengd worden - Kort Bestek MacArthur vraagt om meer hulp Duurtetoeslag gevraagd, géén prijsstop en loonsverhoging Duitse sleep op zee in nood Maandag 4 Sept. 1930 147e Jaargang No. 206 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Duitslands veiligheid is ook de onze aldus de Franse premier Hedenmorgen ontbrand den nieuwe gevechten Bus met „Waarheid"- feestgangers beschoten op Afsluitdijk Geen olie in Hoogkarspel Tunnel in Japan ingestort 49 arbeiders bedolven Britse export geen steun voor Sowjets bewapening REQUEST NEDERLANDSE VAKCENTRALE AAN REGERING Proefvlucht van nieuwe Britse straaljager BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN VtKtHiüüE NOOKÜ-HOLLaNDSE DAGBLADEN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod, (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. •De militaire dienstplicht in Belgie zal van één tot twee jaar verlengd worden. De dienstplichtigen zullen op 19-jarige leeftijd in plaats van op 20-jarige wogden opgeroepen. De Franse premier Rene Pleven heeft verklaard, dat de dienstplicht in Frankrijk spoedig verlengd zal worden van 12 tot 18 maanden. De premier zeide, dat Frankrijk in vredestijd met twintig divisies en een in verhouding ver grote luchtmacht zou bijdragen tot de geallieerde bewapening. alleen de bewapeningslast niet kan dragen. Een en ander zou voor Frank rijk zelf de tol van nog verscheidene jaren schaarste eisen. Overval moet weerstaan kunnen worden Het Belgische departement van Landsverdediging deelde naar aanlei ding van het bovenstaande nog mede, dat van de lichting 1945 af de soldaten die hun dienstplicht reeds hebben vol bracht weer opgeroepen kunnen wor den voor herhalingsoefeningen vat) vier maanden. De verlenging van de dienstplicht zal het mogelijk maken het geallieerd bevel het vereiste aan tal manschappen ter beschikking te stellen om een plotselinge overval op de staten van het Verdrag van Brus sel af te slaan. Teneinde het verdedi- gings-potentiëel dadelijk te vergroten, zullen de dienstplichtigen, die op 1 October zouden afzwaaien, vier maan den langer in dienst worden gehou den. Indien een zekere ontspanning in de internationale toestand zou in treden, zullen maatregelen worden ge troffen tot verlichting van de dienst- prestatie. De voor een en ander nood zakelijke voorstellen zullen aan het parlement worden voorgelegd. Pleven legde zijn verklaring af te Straatsburg bij de opening van de Europese tentoonstelling. Na het re ces van het parlement (17 October) zal de regering de vereiste volmach ten en middelen vragen. De premier zeide, dat Frankrijk „onbeschroomd" materialen, credieten en goederen aan het buitenland zou vragen, daar het In Elzas-Lotharingen en in Duits land zullen 20 permanente divisies ge legerd worden. Alle wettige middelen zouden worden gebruikt tegen de vijf de colonne. Alles wat Duitslands vei ligheid bedreigt, aldus Pleven, be dreigt tegelijkertijd de veiligheid van Frankrijk. Het probleem van de her oprichting van de Duitse gewapende macht kan echter niet „zo maar zon der meer" worden aangevat. Verdrag Europese Betalings unie wordt nog niet getekend De ondertekening van het verdrag tot vorming van een Europese beta lingsunie, die vandaag te Parijs zou plaats hebben, is voorlopig uitgesteld. Weer doodvonnissen in Praag Een staatsrechtbank te Praag heeft Zaterdag op beschuldiging van spion- nage twee Tsjechen ter dood veroor deeld en tien Joegoslaven en vier Tsjechen tot gevangenisstraffen. De vroegere Joegoslavische vice-consul te Bratislava werd tot levenslang veroor deeld. Tijdens het proces werd ver klaard, dat de Joegoslavische ambas sade te Praag een spionnagecentrum zou zijn geworden. Met inging van 15 September is benoemd tot tweede particulier se cretaris van ZKH Prins Bernhard de reserve-majoor der cavalerie B. G. Dor- hout Mees te Vogelenzang. De heer Dorhout Mees, die veertig jaar oud is, was gedurende een tiental jaren di recteur van een effectenkantoor te Haarlem. Noordelijk offensief bedwongen: Jongsan heroverd Een autobus met 33 personen, die van Friesland gistermorgen op weg was naar Amsterdam om aldaar het Waarheid-zomerfeest, dat werd gehou den ter gelegenheid van 't tienjarig bestaan van dit blad bij te wonen, is op de Afsluitdijk ter hoogte van Breezanö vanuit een zolderschuit beschoten, vermoedelijk met een jachtgeweer met hagel. De voorruit van de bus werd vernield. De chauffeur werd door het glas verwond. Hij bracht de bus direct tot stilstand en rende naar de zolder- scdüit. De daders bleken reeds ge vlucht te zijn. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. Vijf maanden lang was de boortoren van de BPM in bedrijf op een stuk land aan de Tolweg te Hoogkarspel. In die tijd drongen de boren drie en twin tighonderd meter diep in de bodem en dag en nacht bogen de boormeesters zich over zand, klei en veen dat uit die enor me diepte te voorschijn kwam. In de laboratoria van de Maatschappij werden onderzoekingen gedaan maar niets in de specie wees op de aanwezigheid van olie. Toen na het bereiken van een diepte van 2300 meter nog niets gevon den werd, besloot men de onderzoekin gen aldaar te beëindigen. Thans is men druk doende de kolossale boortoren, die des avonds en des nachts geheel ver licht in verre omtrek te zien was, te demonteren, om daarna weer elders te worden opgebouwd en het kostbare boorwerk opnieuw te beginnen. Vijf maanden tijd vergeeefse arbeid en een uitgave van twee ton waren met de onderzoekingen te Hoogkarspel ge moeid. De cost gaat ook daar voor de baet uit... Vijf gewonden tengevolge van autobotsing Bij de overweg op de hoge weg te Hoevelaken zijn Zaterdagmiddag twee personenauto's tegen elkaar gebotst De beide auto's reden in tegengestelde richting. De botsing ontstond toen een derde wagen, een bestelauto, wilde snijden. Er waren vijf gewonden, w o een dame, die een zware hersensch'id ding en een dijbeenbreuk kreeg en drie militairen. Van een hunner is de toestand ernstig. Er moet onverwijld meer hulp wor den gezonden. De strijdkrachten der VN zijn ten opzichte van de Noordelijken in de minderheid, aldus meldt generaal MacArthur in zfón derde rapport over de strijd in Korea aan de Verenigde Naties. Het effect van het optreden der vlootstrijdkrachten is groeiende. De sa menwerking tussen de marine-eenheden der verschillende landen is zonder weerga in de geschiedenis. Ook de luchtmacht wordt steeds krachtiger. De uitwerking - der propaganda is onmis kenbaar. Het Noordelijke offensief, dat in de afgelopen dagen de wereld in spanning heeft gehouden, heeft weinig resultaten opgeleverd. De strijdkrachten van de VN zijn er vrijwel over de gehele linie in geslaagd, het terrein dat zij bezet hielden te behouden. Intussen zijn er hedenochtend al weer nieuwe hevige gevechten ontbrand. Zondag deden de Noordelijken nieu we pogingen, om op te dringen naar de Zuidelijke aanvoerhaven Poesan. De aanval werd op verschillende punten te gelijk ingezet en voerde tot een aantal penetraties, waarvan die ter plaatse van de vereniging van de Nam en de Nak- tong het gevaarlijkste was. Overigens slaagden de Amerikanen er in, Jongsan, dat zij enige dagen ge leden verloren, te heroveren. Bij Taegoe was de situatie voor de strijdkrachten der VN weinig minder gevaarlijk. Kleine groepen Noordelijken slaagden er in, tot op een afstand van vijftien kilometer van deze stad te ko- Het Japanse nieuwsbureau Kiodo meldt, dat Zondag een spoorwegtunnel in de buurt van Maeoto Moera, onge veer 200 km ten Noorden van i'okio, is ingestort, waarbij 49 arbeiders bedolven werden. Slechts zeven arbeiders wisten te ontkomen. Het reddingswerk wordt door verdere instortingen zeer bemoei lijkt. Vijf uur na de ramp werd nog niemand van de ingeslotenen gered. Op 10 Juni stortte een tunnel in bo ven 71 arbeiders te Koemanodaira, on geveer 150 km ten Noord-Westen van Tokio. Toen waren er vijftig doden. Weerbericht Verwachting tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met later plaatselijk weer enige regen- ol motregen. Matige, tijdelijk vrij trachtige wind tussen Zuidwest en 'Vest. Des nachts iets warmer. Dinsdag: Zon op 5.57, onder 19.20. Maan op 22.34 onder 16.30. men. Het bruggenhoofd over de Nak- tong werd een flink stuk uitgebreid. De Amerikanen, die Jongsan hebben bezet, proberen thans contact te krij gen met de landgenoten, die Tsjangn- jong tegen de Noordelijken verdedigen. Aan de Oostkust zijn de Zuidelijken enige kilometers teruggeworpen. Groe pen Noordelijken zijn er de stellingen van de verenigde strijdkrachten bin nengedrongen langs de weg van Pohang naar Jongtsjon, zuidelijk van Kigje. De nieuwe aanvallen, waarvan he denmorgen melding werd gemaakt, zijn ingezet bij Tsjidong-Ni, dertien kilo meter ten Zuidwesten van Masan aan de Zuidkust. PARATYPHUS IN Tl EL In verband met het uitbreken van paratyphus in Tiel heeft het Nederland se Rode Kruis een verzoek ontvangen om aldaar een noodziekenhuis in te richten. Voorlopig zal in een school een hospitaal met 25 bedden worden inge richt. De ziekte heeft een gunstig ver loop. Men heeft de haard van de be perkte epidemie gevonden en hoopt de ziekte te kunner localiseren. Samenzwering ontdekt tegen Amerikaans gezant In officiële Franse kringen te Saigon is het bericht bevestigd, dat de Viet namese politie een samenzwering heeft ontdekt om Donald R. Heath, de Ame rikaanse gezant in Indo-China, te ver moorden. De politie wilde geen verdere bijzonderheden verstrekken. Het com plot werd Zaterdag ontdekt, toen agen ten van de Vietminh de bevolking te Saigon aanspoorden gewelddadig de re volutie van 2 September 1945 te her denken, toen te Saigon veel Franse burgers werden vermoord. Slechts twee handgranaten werden gegooid en nie mand werd gewond. Aitlee antwoordt De Britse premier Attlee heeft Za terdagavond in een radiorede ver klaard, dat zijn politiek er nooit op gericht was een ijzeren gordijn te plaatsen tussen de handel van Oost met West-Europa. Wij leveren macni- nes aan Rusland als gevolg van een handelsovereenkomst, die werkt in „wederzijds belang". Attlee besprak deze zaken naar aan leiding van een bewering van Chur chill, dat een Britse staalfabriek ma chine-werktuigen voor Rusland produ ceerde voor de fabricage en herstelling van tanks. Anderhalf jaar geleden wa ren reeds stappen gedaan, dat geen goederen van groot strategisch belang geëxporteerd zouden worden. Attlee .eide, dat wel order is gegeven, het be kend worden van militaire geheimen aan Russische ingenieurs in Britse fa brieken te voorkomen. Coloradokevers komen uit Duitsland overwaaien Tijdens een vergadering van de ak- kerbouwcommissie van de Stichting voor de Landbouw is het vraagstuk van de coloradokever uitvoerig bespro ken. De bestrijding van dit insect wordt in Nederland krachtig aange pakt. Helaas zijn er nog boeren, die het met de bestrijdingsplicht niet al te nauw nemen, hetgeen grote schade voor henzelf en anderen oplevert. Speciaal in het Oosten des lands ondervinden de boeren vaak veel last van uit Duitsland overgewaaide colo radokevers. In West-Duitsland zijn thans de aardappelvelden van meer dan 20.000 gemeenten, in totaal 90 pro cent van het daar aanwezige aardap pelareaal. door de kevers aangetast. Nog steeds aardschokken in Opper-Assam In Opper-Assam, dat de vorige week door zulke enorme aardschokken werd werd geteisterd, doen zich ook nu nog steeds aardschokken en watervloeden voor. Er zijn in totaal sedert 15 Augus tus 250 aardschokken waargenomen, dat is gemiddeld twaalf per dag. Da cota's van de Indiase luchtmacht heb ben boven de getroffen gebieden voed sel uitgeworpen. Spoorwegongeluk in India eiste 20 doden Een sneltrein van Kasjmir naar New Delhi is in de Noordelijke Pendsjaab op een brug ontspoord. Twintig reizi gers kwamen om het leven en 45 wer den gewond, doordat de locomotief en vier wagons in een ravijn stortten. Men gelooft, dat een deel van de spoordijk is weggespoeld. Hier is de 50-jarige smid J. Mounty uit Redstock in Somerset in Enge land, gefotografeerd in het ziekenhuis te Bristol, toen hij bijna een pint bloed afstond om het leven te redden van de 42-jarige mevrouw Kathleen Hall, die niet geopereerd kon worden tenzij een bloedtransfusie kon plaats hebben met bloed van de zeldzame groep O, sub-groep Rh". De smid Moun ty is de enkeling uit elke twintigduizend mensen, bij wie deze zeldzame bloedgroep voorkomt. Het Bestuur van de Nederlandse Vakcentrale heeft de regering een request doen toekomen in verband met de loon- en prijspolitiek, waarin o.a. wordt ge zegd, dat het bestuur het betreurt, dat een vertegenwoordiging van de Ned. Vak centrale niet in de gelegenheid is gesteld deel te nemen aan de besprekingen, die de regering heeft gevoerd over genoemde politiek. Het bestuur zou de regering in overweging willen geven: Ten eerste: Het volgens bindend besluit invoeren van een duurtetoeslag van 5 pet. van het genoten loon voor allen, die een jaarinkomen genieten, dat minder dan f 4000 bedraagt. Ten tweede: Volgens bindend besluit invoeren van een duurtetoeslag van f 1.per week voor Ioontrekkenden beneden de 23 jaar. ning te zijn, dat het landsbelang ten zeerste gediend zou zijn bij een van regeringswege te verrichten duidelijse openbaarmaking van de economische en financiële toestand, waarin ons land is komen te verkeren, door welke open baarmaking ons volk tot het inzicht zal geraken dat een toekomstige ver betering in de levensstandaard en aen gezondmaking onzer volkshuishouding alleen kunnen worden gezocht in -ie richting van een drastische opvoering der arbeidsproductiviteit. Firefly nog niet geborgen De pogingen om de Woensdag bij Kijkduin gezonken Firefly van de Ma rine Luchtvaartdienst te bergen zijn niet geslaagd. In verband met het min der gunstige weer zijn ze Zaterdag ge staakt Vermoedelijk zal men vandaag wederom proberen het wrak te lich ten, wanneer het weer inmiddels niet te stormachtig wordt Het stoffelijk overschot van de 25-jarige piloot W. van de Born is nog niet gevonden. Ten bate van de kankerbestrijding is in Amsterdam bijna f 100.000 opge haald. EXECUTIE OP FORMOSA De Chinese nationalisten hebben Za terdag de 31-jarige oud-ambtenaar van het ministerie van Defensie, Tsen Ling, terechtgesteld wegens spionnage voor de Chinese communisten. Grotere arbeidsproducti viteit enige oplossing Het bestuur van de Vakcentrale komt tot dit advies, omdat het van mening is, dat gezien de verzwakte financiële en economische positie van ons land een algemene loonsverhoging van blijvend karakter de positie der bij deze verhoging betrokken bevol- kingscatagorieën op den duur niet ver beteren zal, terwijl het gevaar dat verhoging der consumptieve uitgaven met zich zal brengen, zeker niet denk beeldig is te noemen. Het bestuur ziet evenmin heil in de herovering van een prijsstop. waardoor bepaalde moei lijkheden slechts verplaatst en niet op gelost zullen worden, vooral niet om- dat ons land in sterke mate afhanke lijk is van de internationale prijsbe weging. Het bestuur zegt ten slotte van me- Redding op het nippertje Schipper Toxopeus wist drie man te redden Het was een redding op het nipper tje, zei schipper Klaas Toxopeus van de reddingboot te Oostmahorn, thans de Twenthe, omdat de Insulinde tijdelijk buiten dienst is, nadat hij na een tocht door de duistere nacht drie Duitse schipbreukelingen van een losgeslagen met steenkool geladen bak had gered. In de nacht van Zaterdag op Zondag ontving de kustwacht van Terschelling van een Nederlandse loodsboot het be richt, dat een zeelichter van de „Nord- Deutsche Lloyd" uit Bremen van een sleep, bestaande uit twee schepen, was losgeslagen. De kustwacht waarschuw- TA VRIENDEN, iedere morgen is de J wereld nieuw. Daar bereikt ons uit het goede Wageninge het bericht, dat de Plantenziektenkundige Dienst een gave gulden betaalt voor iedere onge- frankeerd verzonden, verse, goed ver pakte, onbeschadigde, dode woelrat En dan te denken, dat ik in mijn rats zit, als ik een rat zie. Twee zusjes uit Fredericksburg (in Harry's own coun try) hebben na de ^liegende schotels nu vliegende pollepels gezien. Vermoed wordt, dat de zusters „ze werkelijk zien vliegen". In Hannover gaat een uit gever sprookjes en romans op geluids banden vastleggen. De banden zijn ver pakt in cassettes en kunnen op een gra- mofoon worden afgedraaid. Dat wordt dus niet de stenen spreken, maar de boeken spreken. De „elektrisijn" Johnson uit Milwaukee is niet op het kalende achterhoofd gevallen Hij no digde zijn zoon en 39 vriendjes uit voor een etentje in een restaurant De nota ad 120 dollars betaalde hij met een waardeloze cheque, welke de hotelier hem in 1948 voor een klusje had ver strekt. Bij het verlaten van de zaak riepen de boys „proost". Stockholm IWI!IIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIHIIIIINIINIIIIIIIIIIIIIIUIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIU;illl zal een nobel gezelschap huisvesten als de honderd Nobelprijs-winnaars gevolg geven aan de uitnodiging om de her denking van het vijftigjarig bestaan van de Nobelstichting bij te wonen. UET spijt ons oprecht u te moeten mededelen, dat de aarde blijft beven. Vrijdagavond ratelden de borden op de Met het oproepen van elke nieuwe lichting wordt de vrede Hokte», eettafels in de huizen te Charlottenberg in Zweden tengevolge van een aardbe ving. Droef is ook het bericht, dat de politie reeds 37 jaar op zoek was naar de 78-jarige Chileen Ollegari Ve- Iasco en hem thans tussen een menigte bedevaartsgangers naar Lourdes moest vinden. Ollegario wordt ervan ver dacht leider van een zakkenrollersben de te zijn. Neen, geef ons dan maar het nieuws uit Rome, waar de 14-jarige olifant „Juliet" haar tweede jong ge kregen heeft, hetgeen per filmcamera is opgenomen Onder de tonen van de Aalsmeerse Harmonie, met kransen om de pijp, klappertjes op de rails en uitgeleide gedaan door duizenden be langstellenden aeeft het boemeltje van Aalsmeer zijn laatste tocht gemaakt. Het werd een zegetocht, maar helaas, het was de laatste. „Bello van Aalsmeer ruste in vrede". En tot slot over naar Parijs In de Lichtstad stond de deemoedige Justin Roulet voor de wij ze kadi en hoorde zich tot 5000 francs veroordelen, omdat hij de hond van zijn buurman gebeten hadVrien den, heb ik teveel gezegd, dat de we- lï&d iedere dag nieuw is? de direct de schipper van de redding boot uit Oostmahorn. Even later voe ren schipper Toxopeus en zijn mannen reeds de stikdonkere nacht in, een moeilijke redding tegemoet. De losge slagen lichter was intussen afgedreven en op het rif van de Bosplaat geslagen. Aan boord bevonden zich op dat ogen blik drie mannen in levensgevaar, de kapitein Heinrich Willems (60 jaar) en de twee matrozen Karl Hartel (42 jaar) en Fritz Becker (46 jaar), allen uit Bremerhaïen. Toen de „Twenthe" naderbij voer was de lichter al groten deels onder water verdwenen. De situ atie was zeer critiek, vooral omdat het vaartuig geen reling had. Op handen en voeten kropen de drie leden van de bemanning van het achterschip naar voren. Op een gegeven ogenblik draai de de „Twenthe" bij en kwam met een hoge zee langszij. De mannen sprongen over en waren gered. De lichter, gela den met 700 ton steenkool, moet ais verloren worden beschouwd. De schipbreukelingen zijn in een ho tel in Anjum ondergebracht, waar zij van droge kleren werden voorzien. Zij zouden daar gisteren nog blijven om wat van de schrik te bekomen en van daag via Delfzijl naar huis terugkeren. De sleepboot, „Witder" genaamd, af komstig uit Bremerhaven, die oorspron kelijk op weg was van Emden naar Bremen, zou volgens onze laatste in formaties onder Borkum met de andere lichter voor anker zijn gegaan om daar beter weer af te wachten Op 23 Augustus j.l. heeft op Farn- borough Engelands modernste gevechts vliegtuig in het geheim zijn eerste proefvlucht gemaakt. De „Supermarine 535", dat is uitge rust met een Rolls-Royce „Nene-straal- motor, en is bestemd voor de marine, mag gezien worden als een verbeterde uitgave van de „Attacker", die in 1948 werd gefabriceerd. De „Supermarine" onderscheidt zich evenals de „Attacker" door sterk naar achteren gerichte vleugels. De Bewa pening van het vliegtuig bestaat uit vier machinegeweren, die in de vleu gels zijn gemonteerd. Verdere bijzon derheden over het vliegtuig zijn nog niet vrijgegeven. Verstekeling op Nieuw- A'dam direct retour Aan boord van de „Nieuw Amster dam" bevond zich een ongeveer 36- jarige verstekeling, de Amsterdamse architect A. Binnen een half uur na aan komst van het schip te New York is de verstekeling op de „Noordam" ge zet, die naar Rotterdam terugvaart. A. was na het vertrek uit Southampton te voorschijn gekomen. Verhoging voedselrantsoenen in Oost-Duitsland Het Oostduitse kabinet zal bij het parlement in Oost-Berlijn een wets ontwerp indienen ter vaststelling van lagere prijzen voor de artikelen, wel ke in de „vrije winkels" verkocht wor den en voor tabak, bier en sterke dran ken. Ongeveer zes weken geleden kon digde de Oostduitse regering een al gemene verhoging aan van de voed selrantsoenen voor de Duitsers in de Sowjet-zone. Deze nieuwe rantsoene ringsregeling is Vrijdag in werking getreden. Bovendien heeft de Oost duitse regering besloten de terugbeta ling door boeren van door de rege ring verstrekte credieten te halveren. Stakingen in Finland breiden zich uit Een vierduizendtal arbeiders in de Finse houtproductenindustrie heeft zich aangesloten bij de staking van de metaalarbeiders voor loonsverhogingen tot zestig procent. Het totaal aantal stakers is hierdoor gebracht op onge veer tachtigduizend. De agrarische mi nister-president. Urho Kekkonen, heeft Vrijdagavond verklaard, dat het par lement ontbonden zou worden wanneer het geschil niet spoedig geregeld werd. Opnieuw wilde zwijnen in Brabant Dit week-einde hebben jagers in de omgeving van de Brabantse hoofdstad een ongeveer vierjarig wild zwijn neer gelegd Het dier woog honderdvijftig kilo Aangezien de landbouw in Bra bant nog al eens last heeft van wilde varkens, wordt regelmatig op deze dieren jacht gemaakt, hetgeen vrij vaak buit oplevert.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1