Défilé opende :ina Witte plati het feest van het Kruis Instituut GLOBE Tien e Aan de top Vele autoriteiten sloegen de kleur- rijke stoet gade Burgemeester ontving de gasten ten stadhuize Weer nieuwe telefoonaansluitingen Aat Soecker AGENDA LAATSTE NIEUWS Toestand in Korea ernstig Bommenwerper «met rode ster" valt schepen der V.N. aan Eerste schip met tanks te Cherbourg Zielige figuur voor de Alkmaarse balie Willem Commandeur als vernieuwer D.A.W successen Bij het Nognooitw kans ii DINSDAG 5 SEPTEMBER 1950 H',T WEER lokte hedenmorgen geenszins tot feestvieren; er stond een stevig briesje en dikke wolkenpakken hielden de zonnestralen op een flinke af stand. Ware het een gewoon feestje geweest, de weergoden zouden misschien in hun opzet tot spelbreken zijn geslaagd, doch nu gelukte hun dit niet. De zusters en alle andere personeelsleden van het jubilerende Witte Kruis hebben in de afgelopen 75 jaar getoond dat zij zich niet gauw laten afschrikken. En al| leek het dan dat de herfst het van de zomer gewonnen had, de stemming van de feestgangers was prima. Alkmaar, dat de eer te beurt was gevallen bij dit uitzonderlijk feest als gast heer op te treden, was voor deze gelegenheid met vlaggen en bloemen versierd. Van veie huizen waar de optocht langs zou trekken, woei de nationale drie kleur en het vriendelijke gebouwtje van Het Witte Kruis wedijverde in feest tooi met hel stadhuis. moge iets van waar zijn, doch zo lang er verenigingen zijn die publieke taken opnemen en verzorgen zoals Het Witte Kruis, kunnen wij met opgeheven hoofd voorwaarts gaan". De heer Wytc-- ma zeide in Het Witte Kruis ook een stuk levende democratie te zien Slechts als de volkeren de eigen belangen met inzet van alle krachten behartigen kan de waarachtige democratie verwezen lijkt worden. Om half tien verzamelden zich de zus ters, personeelsleden en de afgevaardig den uit alle delen des lands op het Sta tionsplein, waar men aan een rijdende vestiaire de beschermende regenkleding kon afgeven. Gelukkig hield het drui lerige regentje op dat ogenblik op en toen omstreeks vijf voor tien de Post- harmonie zich aan het hoofd van de stoet in beweging zette, waren er louter vrolijke gezichten van opgewekte men sen. Het défilé Toen ongeveer tien minuten over tien de stoet voorbij het stadhuis trok, waren op het bordes o,m. aanwezig de Commissaris der Koningin in Noord- Holland en erevoorzitter van de N. H. Vereniging „Het Witte Kruis", dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de burgemeester van Alkmaar, mr. dr. H. J Wytema, de staatssecretaris van So ciale Zaken, dr. P. Muntendam, dr. Rijkers, pl.v, geneeskundig hoofdin specteur van de volksgezondheid, dr. A. P. N. Groot, geneeskundig inspec teur van de Volksgezondheid in Nrd,- Holland, prof. dr. J. H. Tuntler, voor zitter van „Het Groene Kruis", de wet houders en raadsleden van Alkmaar en leden van-het hoofdbestuur en van de commissie van voorbereiding. De Postharmonie speelde een pittige mars en op de maat daarvan mar cheerden afgevaardigden en perso neelsleden voorbij het stadhuis. Ach ter hen kwam de lange kleurrijke stoet van verpleegsters van de Wijk verpleging, geheel in het wit of in het blauw-wit gekleed, van de Kraamver- pleging waar het bruin domineerde en van de Gezinsverzorging en het Groene Kruis. Bijzonder mooi was de praalwagen die overdekt was met hon derden bonte bloemen en waar een groot, wit bloemenkruis bovenuit stak. De wagen werd getrokken door de auto van de ontsmettingsdienst. Het geheel maakte een kleurige, feestelijke indruk en bewees, dat „Het Witte Kruis" ondanks haar hoge leeftijd jong van harte is. Officieel ontvangst. Na het défilé werden in het stad- huis het hoofdbestuur en de afgevaar digden van afdelingen en instellingen officieel door het gemeentebestuur ont vangen. Hoewel van alle afdelingen^ slechts een vertegenwoordiger aanwezig' was, bleek de ruime raadszaal alle geno digden nauwelijks té kunnen bevatten. Namens het gemeentebestuur van Alkmaar werd het woord gevoerd door burgemeester H. J. Wytema, die zei het zeer op prijs te stellen, dat de oud ste kruisvereniging haar jubileum in Alkmaars veste viert. De huisvesting leverde aanvankelijk moeilijkheden op doordat geen gebruik kon worden ge maakt van de Korenbeurs. Het bestuur van de Noordhollandse Vereniging Het Witte Kruis heeft niettemin besloten haar jubileum in deze provinciestad te vieren en spreker betoogde dat Alk maar zich daardoor nog veel vaster verknocht voelt aan „Het Witte Kruis". „Niet alleen in gezondheidszorg excel leert deze vereniging en is zij een voorbeeld voor alle andere verenigin gen in de beschaafde landen; ik zie haar ook in een ander licht", zo ging spreker voort. „We leven in een periode waarin velen pessimistisch gestemd zijn over het lot van West-Europa. Hier Deze bijdrage aan de staatkundige vorming van ons land achtte spreker een zeker even belangrijk werk als dat op medisch en sociaal terrein. „Komt over vijf-en-twintig jaar terug dan zal het gemeentebestuur van Alk maar nog meer trachten te doen dar waartoe het nu in staat was" zo be sloot burgemeester Wytema zijn toe spraak. „Door allen voor allen" Namens het hoofdbestuur van d' Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis'" werd het woord gevoerd door de voorzitter, de heer G. J. van Leer- sum. „Vijf-en-twintig jaar geleden is d? vereniging in Alkmaar vreugdevol ontvangen en dat is aanleiding geweest bij het volgend jubileum andermaal naar Alkmaar te komen", aldus spre ker. De heer Van Leersum zeide blij te zijn, dat burgemeester Wytema zo goed het democratisch element in de jubilerende kruisvereniging had on derscheiden. De afdelingen staan alle los van elkaar, doch wij vormen «en homogeen geheel. Onze leus is: „Door allen, voor allen", aldus de heer Van Leersum, die het gemeentebestuur aan het einde van zijn rede dankte voor de hartelijke ontvangst Na de officele ontvangst begaven de genodigden zich naar de Harmonie, wsar om elf uur de herdenking van het 75-jarig bestaan begon. 5107 Hoebe, N. J. Cafébedrijf, Ken- nemerstraatweg 215, Heiloo; 2188 Koeleman, M. J. C., Sociaal werkster R.K. Int. Par. Centrum, Varnebroek 3; 5093 Zijl, A. v. d„ Insp.-Afd. Kapitaals- verz. N.V.. Levensverz. Mij. Utrecht, Bc-rgerweg 79; te Bergen: Bondam, Mr Dagverblijf voor ouden van dagen gevraagd Door de besturen van de Gemeen schap Alkmaar van het Humanistisch Verbond en de Vereniging voor maat schappelijk werk op humanistische grondslag „Humanitas" is aan de Raad van de gemeente Alkmaar het verzoek gericht, de mogelijkheid te onderzoeken om in de wintermaanden een onderko men beschikbaar te stellen voor die ouden van dagen, die gedurende de zomer in de Alkmaarse Hout hun re creatieterrein vinden. Wanneer door de Raad een lokaal kan worden aangewezen, zijn de besturen van genoemde vereniging bereid over leg te plegen over de wijze, waarop de verzorging van de ouden van dagen kan geschieden. BIJ IEDER FEEST BEHOORT EEN TAART Wij hebben o.a. Personeel van Hulskamp maakte trip Op Donderdag 31 Aug. heeft het per soneel van de Metaalwarenfabriek Hulskamp N.V., gevestigd aan de Frie- seweg, alhier, de jaarlijkse uitgaansdag gehouden. Over de Egmonden en via Velsen reed men langs de duinstreek naar Bloemendaal, waar de eerste ver snaperingen werden genuttigd temid den van een prachtige omgeving. Daar na werd de reis voortgezet naar Sche veningen, waar het gezelschap in groe pen wandelingen maakte totdat het tijd was voor de lunch. Na het etensuur ging de tocht verder naar Alphen a. d. Rijn, waar de zeer interessante Avifauna bezocht werd. Over wat hier gezien werd, was het ganse gezelschap zeer enthousiast. Via Aalsmeer en Amsterdam kwam men tegen de avond in Midden-Beemster aan als reeds verwachte gasten in het hotel van de heer J. Beunder. Hier was een heel feest georganiseerd. Aan het einde van deze avond sprak een lid van de personeelskern woorden van hartelijke dank tot de directie Burgerlijke Stand Geboren: Robert M., z. v. J. B Pluijmers en E. M. Wiese; Cornelia J., d. v. J. de Vries en E. C. M. Ursem; Elisa beth C., d. v. G. P. H. Bakkum en T van der Gracht; Elisabeth M., d. v. J. van Baar en M. Smit. Overleden: J. Soenveld, 69 jaar. weduwnaar van F. Hofman. Slagroomtaart Chipolatataart Pralinetaart Hazelnoottaart Vruchtentaart Harde Wener Ritsevoort 32 Telefoon 2801 PATISSERIE CHOCOLATERIE A. W. L. Advocaat-Procureur, (kan toor: Nassaupï. 41, Alkmaar, telef 3832; Buerweg 17; 2395 Bonset en Co. Fir ma D. Fabriek voor Markiezen, zon neschermen, rolluiken, rolhekken, ver duisteringsgordijnen enz. Bergerwegy 135; 2287 Samplonius, P. Meerweg 39; Te Egmond: 422 Hoovers, Dr. J„ Bou levard 29. Te Schoorl: 322 Banketbak kerij ter Burg, Damweg E 33, Schoori- dam; 343 Ens, M, P. Levensmiddelen- bedrijf, Damweg E 43; 429 Linden, J. P. v. d. Journalist, Duinweg D 22 Te Stompetoren: 219 Hemke, J landbou wer. L. Molenweg C 41, Oterleek. Te Zuid-Schermer, 200 Boekei, Cz. Jb„ vee houder, Driehuizerweg C 64, Post Stompetoren; 229 Slooten, M., veehou der, Zuidervaart 384, Akersloot (post Stompetoren). staan altijd practisch ontwikkelde mensen. U kunt zich practisch ontwikkelen door de cursussen te volgen voor: TYPEN STENO NEDERLANDS ENGELS DUITS FRANS BOEKHOUDEN M.B.A. MIDDENST. DIPLOMA v/h S. A. LutterotKamper VERDRONKENOORD 59 TEL. 4410 Slachtveemarkt Alkmaar ALKMAAR, 4 Sept. 94 stuks koeien van f 550,— tot f 1125,— per stuk en van f2,50 tot f 2,70 per la£; 33 nuchtere kalveren van f 35,— tot f 80,- per stuk; 62 vette schapen van f 80,— tot f 120,— per stuk; 270 varkens van f 1,76 tot f 1,81 per kg. Ofschoon er ruim voldoende belangstelling bestond voor de vette koeien, verliep de han del toch zeer trekkend. Bij de hierboven ge geven kg-prijzen dient men er rekening mede te houden dat er gemiddeld f 2,65 werd be steed; derhalve wederom even lagere noterin gen. Vrijwel alle dieren waren van prima kwa liteit. Bij een geringe aanvoer van nuchtere kal veren, welke dieren voor wat de kwaliteit be treft, geen hoog peil bereiken, moest bij een stugge handel toch f 3,- a f 3,50 per kg uit gebeend betaald worden. Ook met de schapen ging het niet vlot. De prijzen daalden even en kwamen geslacht op pl.m. f 2,20 per kg. Ruime aanvoer van varkens. De handel is echter stug geweest, gepaard g'aande met een prijsverlaging. De vleesvarkens noteerden van f 1,80 tot f 1,81 en de lichte varkens van f 1,76 tot f 1,80 per kg, met korting op het levenre gewicht, tegen verleden week respec tievelijk van f 1,84 tot f 1,87 en van f 1,83 tot f 1,84 per kg. De zeugen deden van 1,66 tot f 1,72 per kg. Een aantal lichte varkens bleef onverkocht. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Tarzan vindt een zoon (leeftijd 14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Lied van het Zuiden (alle leeft.); Cinema Americain, 8 uur: Crock de clown (alle leeftijden). WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag; n.m. 2.30 uur matinée. Uitspraken Alkmaarse Rechtbank De Alkmaarder Petrus de L. die zich in de laatste maanden van 1949 en de eerste maanden van 1950 had schuldig gemaakt aan insluipingen, werd heden morgen veroordeeld tot ee gevangenis straf van twee jaar. door te brengen in een bijzondere strafgevangenis voor jongelieden. Tegen deze verdachte had de officier vier jaar gevangenisstraf ge- eist. Jan S. uit Alkmaar werd ter zake verduistering van een accordeon ver oordeeld tot negen maanden met aftrek van 't voorarrest en terbeschikkingstel ling van de regering. Veertien dagen geleden werd tegen deze delinquent een straf gevorderd van negen maanden ge vangenisstraf en terbeschikkingstel ling van de regering. De derde Alkmaarder die deze mor gen zijn vonnis aanhoorde, was Corne- lis P. die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van onderdelen van klokken en vier pendules. Overeenkomstig de eis werd hij veroordeeld tot een gevange nisstraf van vijftien maanden. Drie jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief was tegen de Heilooër Petrus C. geëist, in verband met een "door hem gepleegde rijwieldiefstal. De uitspraak was vanmorgen twee jaar ge vangenisstraf met aftrek. Marktberichten ALKMAAR, 4 Sept. Snijbonen: stok 40- 61 en II 20—32; Sperciebonen 15—34,50; Spinazie 46—53; Postelein 18—38; Tomaten 12—23; Pronkbonen 18—30; Andijvie 5—14; Sla 2-12; Bloemkool: IA 30-41, I 20-30 en II 10—20; Komkommer 7—14; Gele kool 6,60—9,90; Rode kool 4—9,30; Groene kool 6,60—13,60; Bieten 7—11; Worteltjes 11—25; Uien 5—10; Selderie 3—6; Peterselie 3—4; Peren: Clapps 14—32 en Jute 16—20; Druiven 65—84; Meloenen 22—55; Appels: Zigeunerin 17—29, Transparant Crensol 14—26 en Ketwick 12-18. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 5 Sept. 1400 kg Blauwe Eigenheimers 7,80- 8,30; 3500 kg Groene kool 7—10; 300 kg tomaten A 16; 3000 kg Uien 4—6,70; 1000 kg Andijvie 5,40—6,70; 6000 kg Slabonen 15— 23,30; 55.000 kg Gele kool 4,50-7,50; 30.000 kg Rode kool 5—9,90; 35.000 kg Witte kool 4—4,10; 500 stuks Bloemkool B 40—52. NOORDERMARKTBOND, 5 Sept. -14.000 kg Aardappelen: Eerstelingen 9—9,40, grove 9,30, rode 6,70, Eigenheimers 8—8,70, Blauwe Eigenheimers 6,70—8,40 en Bevelanders 8,50; 450 kg Uien 6.50; 44.000 kg Rode kool 4- 8,50; 39.000 kg Gele kool 3,50-6,50; 125.000 kg Witte kool 4; 17.000 kg Slabonen 15— 27.10. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 5 Sept. 12.500 kg Aardappelen: Schotse muizen 8,90—9,10, grove 8.40—8,60, drielin gen 7,10—7,60, Eigenheimers 8,40—9,30, Koop- mans Blauwen 9,20 en Bintjes 8,10; 19.200 kg Rode kool 5—6; 14.600 kg Gele kool 3—5,80; 136.700 kg Witte kool 4; 11.000 kg Groene kool 6,20-6,90; 5700 kg Slabonen 15,20-30. Alkmaarse Schaakclub VVV In de afvalwedstrijden om de Zil-ree(j van de Doelenkluft de kade op: Kleine aanrijding Een motorrijwiel met zijspan en een fiets werden beschadigd, toen gister ülorgen op de Kanaalkade tussen deze vervoermiddelen een botsing ontstond. Een 64-jarige heer, berijder van de fiets, veren Dame en Toren begint het steeds meer te spannen, omdat de minder sterke spelers zijn uitgescha keld. Gisteravond kwamen ook hoofd klassers tegen elkaar uit en werd P Hoekstra uitgeschakeld door van Beemsterboer te verliezen. Deze laat ste had reeds eerder v. d. Struys ver slagen. De partij KayserKwak werd afgebroken in gunstige stelling voor Kayser. Het zal spannen om de Zil veren Dame In de strijd om de Zilveren Toren werd nog een partij gespeeld. Mevr de Jong verloor van D. Oudes. Vol gende week worden de wedstrijden voortgezet. toen op hetzelfde moment de bestuur der van de motor van het Tesselse hek naderde. Een aanrijding bleek onver mijdelijk te zijn. De motor kwam tot stilstand tegen een links van de weg opgestelde spoorwagon nadat eerst nog met het zijspan de fiets omgegooid was. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Getuigen van dit ongeluk worden verzocht zich bij de politie afd. verkeer te melden. Oostelijke sector bezweken De Koreaanse frontsector aan de Oostkust is onder een aanval van 30.000 Noord-Koreanen geheel bezwe ken, zo meldt Reuters correspondent bij generaal MacArthurs hoofdkwa»- tler te Tokio. Een woordvoerder van het hoofd kwartier der Verenigde Naties ver klaarde, dat de toestand „ernstig" is. De Noord-Koreanen stromen thans in massa door de bres Zuidwaarts van Kigye. Russische piloot gedood Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vanmorgen vroeg verklaard, dat een tweemotorige bommenwerper „met een rode ster als kenteken" gisteren voor de kust van Korea schepen van de V.N. heeft aangevallen en dat het toestel werd neergeschoten. Het lijk van een Sowjetrussische vlieger werd door een torpedo boot jager van de V.N. uit het wrak van het vliegtuig gehaald, aldus 't ministerie. Door de papieren, die op hem gevon den werden, werd hij geïdentificeèrd als een luitenant van de Sowjet russische luchtmacht. Het incident viel voor ter hoogte van de 38ste breedtegraad. De piloot was volgens een nader be richt luitenant Misjin Tennadi Vasile- bioe, lid van de Sowjetrussische strijdkrachten met stamboeknummer 25054. Dit is het eerste bericht over actie ve deelneming van een Russische mi litair aan de oorlog in Korea. De eerste scheepslading tanks, die in het kader van de Amerikaanse wa penhulp aan West-Europa wordt gele verd. is heden in de vroege ochtend te Cherbourg aangekomen. EERVOL ONTSLAG. Gerekend van 10 Juli 1950 af is eer vol ontslag verleend aan de adjunct- commies-titulair bij de belastingen T. Runia, te Alkmaar. Oud, arm en aan de drank Een zielige verschijning betrad gis termiddag de Alkmaarse rechtszaal. Uit armoede had de oude Dirk V. uit Hoorn zijn hele huisraad verkocht. Zijn fiets, zijn bed tenslotte, kortom alles wat roerend was, had hij succes sievelijk van de hand gedaan. Als los- arbeider was hij nu eens bij de een, dan weer bij een ander onder dak, maar ook wel bracht hij de nacht door in hooischelven of gewoon langs de weg. Toen er blijkbaar niets meer te verkopen en de nood zeer hoog ge stegen was, had deze droeve figuur een spanningsregelaar gestolen met de bedoeling deze te verkopen. Hij ^er- borg het apparaat in een bosje, waar HUILLEM COMMANDEUR is 'n stille, steen is waarschijnlijk te wijten ge- weinig op de voorgrond tredende weest aan de verticale gelaagheid, zo- figuur, die wat teruggetrokken zijn dat Commandeur uitgegaan is van de werk verricht in een atelier aan het horizontale. Scheuren en inregenen (en Fnidsen. Een niet grote zolder, inge- daardoor bij vorst barsten) is aldus richt (als men van inrichten mag spre- niet mogelijk. ken) als beeldhouwerswerkplaats. Een De genoemde kleuren brengt de gloeiende zon staat op de dakruiten als beeldhouwer niet aan, anderen doen we hem bezoeken en overstraalt de vele dat. Wij zijn er trouwens niet zo van grote en kleine beeldhouwwerken, die overtuigd dat verf op steen (afgezien overal verspreid staan. Dit werk is van de vermindering der aesthetische weinig bekend, hoewel Commandeur exposeerde in Amsterdam, bij Van Lier en in Bergen bij M. Hopman. Deze laat ste tentoonstelling, vurig jaar, bespra ken we in ons blad waarbij we wezen werking!) voor verval behoedt, inte gendeel! Het beeld is nu gereed en staat bij de fa. Simon aan de Kanaalkade te Alkmaar, waar Commandeur ook zijn op de, er uit blijkende, intelligentie en arbeid verricht heeft, persoonlijke visie. Nu zou het copiëren van een oude De aanleiding hem nu een bezoek te steen voor ons zeker niet de reden zijn brengen was geen expositie, maar een om er veel ophef over te maken, maar hem gegeven opdracht een in 1735 in het is een gelegenheid tevens te wijzen de Hornsluis te Schardam geplaatste op het originele werk van deze jonge gedenksteen, welke tot verval was ge komen, te copiëren. Deze opdracht werd verstrekt door het bestuur van de uitwaterende Sluizen van Kenne- Een ialenivol jong beeldhouwer beeldhouwer. Geboren in 1919 in Koedijk onder St. Pancras, waar zijn vader groentehan delaar is, doorliep Willem Comman- merland en West-Friesland en de nood- deur na de lagere school, de Mulo. Een zakelijkheid van de vernieuwing der vakopleiding voor beeldende kunst oorspronkelijke steen bleek ons toen heet hij niet genoten. Hij is op natuur- ook moge voorstellen: een mens of een wij hem zagen: op vele plaatsen gebar- lijke wijze beeldhouwer geworden: door dier of een willekeurige compositie, sten, hier en daar door ijzerdraad ge- ai jong in hout te werken en in klei. Daardoor krijgt men een sterk plasti kramd, en nog slechts een schaduw Het is de weg van velen: rustig door- sche werking, waarbij het blikpunt niet van wat hij eens geweest moest zijn. gaan op een ingeslagen weg, met of beperkt blijft tot één zijde van het De steen, vervaardigd door Thomas zonder de waardering van anderen, beeld, en de werking veel grootser is, Fevieer, is een typisch voorbeeld voor Natuurlijk is dergelijke rechtlijnigheid de figuur om zo te zeggen buiten de zijn tijd: een bruine leeuwenkop be- geen criterium voor het kunstgehalte, «teen treedt. kroond het wapen van de Beemster, Maar het kunstgehalte spruit wel voort We mogen ongetwijfeld veel van dat een eveneens bruine koe voorstelt, uit rechtlijnigheid! Commandeur heeft Commandeur verwachten: zijn weinige primitief, maar welgedaan van struc- intuitief gevoeld wat steen is en wat geneigdheid aan de weg te timmeren, tuur, staande op een groen weiland er uit steen te haien is. Hij denkt in zijn doorzettende arbeid, zijn vakbe met er voor een donkergroene sloot, steen. Daar de natuur alleen rotsen kwaamheid (want deze blijkt voldoen bestraalt door een gele zon. De band Van steen geeft is het alleen onze ver- de uit het copiëren, een arbeid vari onder het wapen, aan de uiteinden beelding die in de meer of minder gril- vier maanden) en zijn inzicht in de blauw, meldt de woorden; Beemster- üge vormen figuren legt, zoals we dat essentie zijner kunst wettigen het ver in wolken doen. Zo is het niet meer trouwen dat wij in hem stellen. Juist dan logisch dat men uit een blok steen een dergelijk talent verdient een op kan halen wat men er zelf inlegt. Wil- dracht voor een origineel beeld (een lem Commandeur huldigt het oudste monument b.v.), niet enkel opdat hij principe: de figuur in de oorspronke- zijn gaven ontplooie, ook opdat hij ze het later teruggevonden werd. Dit al les was gebeurd nadat de man op 4 April uit de gevangenis ontslagen was en de schaduw van de voorwaardelijke straf nog over hem hing. De man deed geen enkele poging het ten laste ge legde te ontkennen. Hij deed een harts tochtelijk beroep op de politierechter mr. Van Regteren Altena, om hem niet tot gevangenisstraf te veroordelen omdat zijn huidige baas, bij wie h'j thans ook in huis is, voor hem moeite doet hem in de Diaconie te krijgen. Hij beloofde met de hand op het hart nooit meer te zullen drinken. Helaas had de rechter weinig ver trouwen in deze beloften, reeds zovele malen was V. als gevolg van misère aan de drank gegaan. De Officier van Justitie achtte bewezen, dat Dirk ge stolen had, maar wenste rekening te houden met de pogingen van zijn baas en vroeg daarom slechts een geldboete van 50. in termijnen te voldoen en bij wanbetaling een gevangenisstraf van 25 dagen. Zowel de politierechter als de verdachte konden zich hierrhee verenigen. Vurig beloofde de wegstrompelende man nogmaals wis en zeker nooit, nooit meer te zullen drinken Kinderen maakten uitstapje Zaterdagmorgen zijn de kinderen der leden van de buurtvereniging Het Ooievaarsnest een dagje uit geweest, Het doei van de reis was Bergen. De vele regenbuien hebben niet kunnen verhinderen, dat dit feest uitstekend slaagde. Een zestigtal kinderen namen aan het uitje deel. De dag moest vrij wel geheel binnenshuis worden door gebracht; slechts 's middag konden de kinderen zich tussen de buien door in de grote speeltuin van Duinvermaak vermaken. In allerlei spelletjes be- kampten zij elkaar om de mooie prijs, jes en verder genoten ze van de vele tractaties. Veel te gauw sloeg het klokje van gehoorzaamheid. Benoemingen bij de fiscus Bij beschikking van de minister van financien zijn benoemd tot assistent der invoerrechten en accijnzen de grenscommies J. Jongstra' Alkmaar en de commiezen H. Bakker. Alkmaar P de Boer, Egmond aan Zee, J. P Geus, Broek op Langendijk, S. Melle- ma, Stompetoren, F. de Roos, Heer- hugowaard en J. van Guldener, Obdam Officiële ontvangst ten stadhuize De deelnemers aan het Vilde inter nationale congres voor de geschiedenis der godsdiensten zullen op Vrijdag 8 September om pl.m. 11.15 uur officieel ten stadhuize worden ontvangen. landts Wapen. Het geheel is omlijst met barokke krullen. Deze steen nu heeft Willem Comman deur nagemaakt, en wel op voortreffe lijke wijze. Zijn technische kennis deed hem méér doem het verval van de ijjke blokvorm te houden, wat de figuur kan tonen! v.d. W. PRIJS BEHAALD. Op het Crescendo-concours, dal Zon dag te Westzaan besloten werd met een tamboers-wedstrijd, wist het Alk maarse Excelsior met 31 punten de tweede prijs te behalen. De zeezwemwedstrijd, welke Zater dagmiddag in Den Helder werd georga niseerd is, is voor de deelnemers een zware tocht geworden. De vrij sterke wind veroorzaakte een sterke branding waardoor verschillende niet gerouti neerde zeezwemmers volkomen uit hun cadans werden gebracht. Het was zelfs zo erg dat de roeiboot, welke de zwem mers zou volgen, de haven niet uit ging. Zeventien deelnemers verdwenen zeer spoedig uit het water. Zeeziekte en koude benamen hen de lust om de 3% kilometer lange tocht verder voort te "zetten. Hans Kelder won deze mon- stertocht in een tijd van 51 min. en 50 sec. Op de tweede plaats eindigde de Amsterdammer Hessing. De Alkmaar der Ad Boxem werd derde. De snelste dame was Geertje Wielema die met haar 53 min. 29 sec. vele heren te snel af was. Met deze zware tocht in de benen startte Boxem Zondagmiddag op de Nationale wedstrijden te Heemstede. Het was niet te verwonderen dat hij op de 100 meter vrije slag een matige tijd maakte. Zijn 1 min. 3.8 sec. was echter voldoende om een tweede plaats te bereiken achter de Amsterdammer Smits die 0.2 sec. sneller was. Een an der DAW-lid, Adré Slikker, kwam op de 100 meter schoolslag uit. Ook hij bereikte een tweede plaats door de af stand in 1 min. 20 sec. af te leggen. Op de 100 meter rugcrawl maakte Slikker een tijd van 1 min. 18 sec. waardoor hij de derde plaats bezette. Een goede prestatie leverde de estafetteploeg van DAW op de 5x50 meter vrije slag. De vijf zwemmers maakten een gemiddelde van 30 sec. en hiertegen waren de ploe gen van Haarlem en HPC niet opge wassen. DAW werd eerste, op de voet gevolgd door Haarlem dat 0.1 sec. later aantikte. HPC had ruim 7 sec. meer nodig. VERGROTING RIJWIELBERGPLAATS JULIAN ASCHOOL Het bestuur der R. K. meisjesscholen, alhier, verzocht gelden uit de gemeente kas te willen verstrekken voor uit breiding van de overdekte rijwielstal ling met ongeveer 20 plaatsen ten be hoeve van de Julianaschool (ULO). Reeds vroeger werd medewerking verleend tot een uitbreiding der stal ling met 50 plaatsen. Nog ongeveer 20 plaatsen zullen nodig zijn. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te verlenen. VERHUUR GROND INDUSTRIE. TERREIN NOORD De firma Maasdam en Dekker ver zocht van de gemeente te mogen huren een stuk grond van het industrieterrein Noord aan het Kwakelpad, ter grootte van pl.m. 1350 m2 teneinde dit te ge bruiken voor opslag van oude metalen. De huurprijs bedraagt f 675 per jaar. Voor een goede afscheiding zal wor den zorggedragen, zodat de oude meta len aan het oog worden onttrokken. B. en W. stellen voor, daartoe te besluiten. ELECTRISCHE LICHTINSTALLATIE ST. ADELBERTUSSCHOOL Het bestuur der Ver. „St. Joseph" voor de R. K. Jongensscholen, alhier, verzoekt gemeente gejden voor de ver andering en uitbreiding der electrische lichtinstallatie in zes lokalen van de 9t- Adelbertusschool, alsmede enige an dere voorzieningen. thans beginnende dreiging van een gre •andse voetbalwereld l namelijk aan het einde de tweede klasse verw promotie- en degradatie mer laatst en nummer c degraderen automatisch der zestig eerste klassen offers te behoren, als n bekerhouder Quick deg vertwijfelde eindspurt club gedurende de helft geen mathematische zei Tweede klas ongunstige TN de zestig jaren van stelsel heeft men nimr degradatiepercentage o' land gehad. Zelfs niet ii beruchte overgangsoom] tig jaar geleden en zelf zoenen geleden, toen sterkte deputatie het klassers moest worde van 66 tot 60, want toe: minste nog de promotie wedstrijden, die o.a. NEC een dankbaar geb ven, om zich ter elfder ven tegen de aansto klasse-kampioenen ten mede-slachtoffer uit de in dit geval Stormvoge phense Be Quick. Ditm der guillotine Onherroe Nu willen we' niet promotie- en degradatie tijd zo betrekkelijk su< onderaanbengeiende eer geweest als in dat zo reerde seizoen 1948-'49. lllllilllllllllllllllllillillill Door M J. Adriani llllllllllllllfIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllillllllllll volgende seizoen 1949-'5i enkele maanden achter dit laatste redmiddel n ook maar een enkele de te redden., (Zeqburgia, .1 Friesland, Kerkrade stond ook in diverse laatste promotie- en strijd (ZeeburgiaDW Emma, VitesseQuick) candidaat er beter voor klasse-kampioen, die 1 zegevierde. Drast J)E degradatiekans var de Nederlandse eer; seizoen groter dan vc profclubs (9 de clubs (10 en de E klassers (11 even gi Franse profclubs (daar de .18 eerste klassers de 18 automatisch, terwijl en 16 in een promotie competitie met twee belanden om over twee schikken, dus eveneen zulks bij wijze van tro der, dan voor de zestiei uit Hongarije, waarvan ve competitie notabene van dit seizoen vier sti de tweede klasse verwe den, omdat men het klassers daar drastisch Dat wil men in Nei daarom heeft men dit sterkte degradatie. Dri leden besloot de bonds de KNVB, min of mee daartoe; precies op het 31 stemmen) haalde hi een nieuwe competitie- glementair vereiste m tweederde, nadat het had, dat het met 61—3 een stem te kort zou gevaardigde, die verzui sentielijst te tekenen, rr stem uitbrengen en juis gaf de doorslag! Men heeft in ons bi; den geleden al kunnen op deze vergadering aa stel, om in vijf jaar eerste klassers te verl, 48 in elkaar zit, maar dat verreweg de mee hebbers de finesses va: komen vergeten zullen toen allemaal nog zo zelfde nummer van d ook allerlei sportnieu\ betekenis, zoals de o' Limburgia op Blauw V, v. Est in de wielerwed Parijs en wat al niet petitieplannen voor de zoenen leken toen nog Daarom menen we g< nu eens uiteen te zet promotie- en degradat ren zal aan het einde en van de eerstvolgend het begin van het spe! eenmaal de spelregels !e Noord, Oos' SINDS 1917. toen he eerste klasse geicrej Nederland viei volgens ingedeelde districten, v ste klasse kampioenen SSFS bekam'^n om SL.ÏQ5a® jaar late v«f, doordat het Weste

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2