Haai is zo nuttig als de koe! Laai insiallaiie over aan deskundige PLEIDOOI VOOR DE HAAIEN Zeemonster levertmelk en boter r~ cuiAAWWL De Paus critiseert de geestelijke leegheid Toestand op Ambon is niet slecht HET CHINESE BEELDJE Het Radioprogramma (Van onze correspondent te Sydney.) I)E berichten over de haaien en haaitjes, die het enige deelnemers aan de door de „Daily Mail" georganiseerde massale Kanaal-zwemmerij in de goede Noordzee lastig gemaakt zouden hebben, zijn hier in het haaienland par excel lence natuurlijk met enig leedvermaak ontvangen. Te meer, waar een huistoe gekeerd Engelsman zojuist in een voor Australië minder vleiend boek de nodige vrfl fantastische verhalen heeft geloosd over de scholen levensgevaarlijke haaien, die het zwemmen In de branding van Sydney's schone stranden eerder tot een voortdurende in-de-rats-zitterij dan tot een genoegen zouden maken. Dat me daar in die onschuldige Noordzee nu een haai aan een der Griekse deelnemers zou hebben willen happen, terwijl de zogenaamde „kanaal-haaitjes" het andere adspirant Kanaal-zwemmers lastig zouden hebben gemaakt, heeft hier dus begrijpelijkerwijze een soort van „Ha, jullie lekker ook"-stemming teweeg gebracht. En heeft natuurlijk eveneens een stroom van haaien-verhalen in de bladen ten gevolge gehad. Maar toen ik dat schreef, kende ik alle uitstekende kwaliteiten van de haai nog niet. De koe levert de biefstuk, maar een jonge haai is ook niet te versmaden terwijl de haaienvinnensoep uit de Chinese keuken voor kenners de os senstaartsoep met stukken slaat. De koe levert schoenleer, maar de huiden van Australische haaien brengen in Amerika ook 10 gulden op een groeiende en veel belovende export, die de nodige begeerde dollars in het laadje gaat brengen. En kan men uit de lever van de koe soms geneeskrachtige en versterkende olie halen, zoals uit de lever van de verscheidene haaien-soorten? Aller minst! De lever van de koe is alleen gc.ed voor op het brood of bij de borrel. Haaien als mensenredders. £JE LEVERTRAAN van deze haaien soorten is veel rijker aan vitamine A en D dan de ouderwetse levertraan Grote export van haaienlevers r\AT die Kanaalzwemmer, die door die haai in de Noordzee zijn kans op de prijs 1000 Pond Sterling voorbij zag gaan, een vreselijke hekel aan die die- ren heeft gekregen, kan ik me leven dig voorstellen. Doch bij het lezen van al die Australische haaienverhalen in de Australische pers ben ik me toch eerlijk gaan afvragen: Waarom heeft nu toch eigenlijk iedereen zo'n vrese lijke hekel aan die haai, dat men hem „monster der zee", „moordenaar der zee" en ik weet niet al wat noemt. Is 't eigenlijk met die haaien niet heel erg een geval van: „Wee de wolf, die in •en kwaad gerucht staat?" Wanneer men in de zomer aan Syd ney's stranden al dat gedoe met haaien- netten, wachtposten en belluiderij, wanneer zich de driehoekige vin boven het water vertoont, meemaakt, dan kan men als die onvriendelijk schrijven de Engelsman inderdaad wel eens het idee krijgen van: in de Australische wateren gaan zwemmen, staat zo'n beetje gelijk aan in de leeuwenkuil springen of in de arena van een stie renvechterij gaan zitten picniccen. Maar wanneer men nu eens rustig de balans opmaakt en ziet, hoe heel erg weinig ongelukken de schrik der zeeën in dit haaienland bij uitnemend heid op zijn rekening heeft staan, dan vraagt men zich toch wel eens af, of men de haai geen onrecht aar doet. Afgezien van het feit, dat van de vele honderden soorten haaien in deze wa teren er slechts enkele variëteiten zijn, die wel eens naar een mens gehapt hebben, zijn er over een periode van IC jaar heel wat meer mensen gedood of gewond door van een paard te val len, door stieren te zijn gestoten, door slangen te zijn gebeten of door andere dieren te zijn aangerand. Niemand heeft daarom een onberedeneerde hekel aan een paard of een koe gekregen. Goed, de haai mag zijn uiterlijk wat tegen hebben. Hij maakt inderdaad geen erg vriendelijke en prettige in druk met al die tanden in zijn buiken die lelijke kleine oogjes, maar hij heett zelfs in dit haaienland in de at- gelopen jaren minder slachtoffers ge maakt dan de koe. En hij is toch, vreemd als het mag klinken, welhaast even nuttig als het rund, terwijl hij daarbij voor zijn eigen eten zorgt, geen stal nodig heeft en er geen veeartsen rekening op na houdt. Van de koe hebben we allemaal op school geleerd, dat zij melk, boter en kaas levert, terwijl wij later hebben ontdekt, dat de dode koe voor de biet- stuk en het schoenleer zorgt. Nu de haai ook Melk, boter en kaas levert de haai. WAT, zullen sommige lezers zich afvragen, levert de haai melk, boter en kaas? Het scheelt hier inderdaad niet veel. Een klein jaar geleden schreef ik in deze kolommen eens een stukje, getiteld „Van haaienvlees tot van de kabeljauw en zodoende kan men deze haaien eerder mensenred ders dan mensenmoordenaars noemen. Daar staat die oude koe met haar melk, boter en kaas van te kijken, wat? De haaienlevertraanindustrie met ai die heerlijke vitaminen A en D ont wikkelt zich in dit haaienland met reuzenschreden en zodoende heeft de Australische haai een belangrijk aan deel gekregen in het opheffen van het wereldtekort aan de levensreddende vitaminen A en D. In 1930 was de totale productie van haaienlevers in de staat Victoria, waar deze industrie voor 48 pet. gevestigd is, nog slechts een 23.000 pond. Doch in 1941 was dit reeds ruim anderhalf mil- Itoen pond. En dat betekent heel wat olie, wanneer men weet, dat een haaienlever gemiddeld 3 pond weegt en dat men slechts vijf levers nodig heeft om een liter levertraan te krijgen. Ja, die haai is nog niet zo kwaad, als hij er uit ziet. En wanneer je nu maar flink uit zijn buurt blijft, en je baderij in je badkamer of in het zwembad doet, dan is er helemaal geen reden om zo'n onberedeneerde hekel aan het dier te hebben. Je gaat toch ook geen krijgertje spelen in een weiland met koeien en stieren? En een dolle stier loopt niet eens weg, wanneer je hem een harde klap op zijn neus geeft, maar een haai wel. Die naam „tijger der zee" moesten ze nu maar eens afschaffen voor die nuttige haai. Dollarbron der zee of levensredder zijn veel vriendelijker en juister namen. „Pas op, het water uit, daar komt een haai aan Voor een klassehaard: K O X I X K L IJ 1 ARDEN FABRI EK Hilversum .J Ongestuurde vier van Triton verloor - Voetbalwedstrijd eiste slachtoffer De vier zonder stuurman van Triton kwam gistermorgen in de finale uit van de Europese roeikampioenschap- pen. Onze landgenoten, die slechts drie maanden een team vormen, konden 't niet verder dan de vijfde en laatste plaats brengen. De KNVB heeft besloten dat voet ballers tot de leeftijd van achttien jaar in clubverband in Duitsland mogen spelen. Dat de voetbalfans in Rio de Ja neiro wel zeer aparte begrippen met betrekking tot hun sport hebben, blijkt uit het volgende verhaaltje: De scheidsrechter van een wedstrijd tus sen de voetbalclubs „Vasco da Gama" en „America", welke te Rio de Janeiro werd gespeeld en door de eerste met 32 werd verloren, moest onder zwa re politiebewaking naar een politie auto worden gebracht. De aanhangers van de verliezende club stelden hem voor de nederlaag aansprakelijk. Toen de menigte opdrong, opende de politie het vuur. Een persoon werd gedood en vier personen werden ernstig gewond. van het vlees van gevangen haaien hier een uitstekend veevoer gemaakt wordt, waardoor de in de winter zak kende melk- en boterproductie aan merkelijk kan worden opgevoerd. roomboter", waarin ik vertelde, dat Verscheidene andere personen werden gewond, toen de demonstranten zich in paniek verspreidden. Sommigen werden onder de voet gelopen. De uitslagen van de Maandag ge speelde League-wedstrijden luiden: Eerste divisie: Aston VillaManches ter United 1—3; Blackpool—Fulham 40; Bolton WanderersChelsea 1—0 BurnleyPortsmouth 11; Sheffield WednesdayStoke City 11. De stand in de landen-schaak- ontmoeting is, wat betreft de kopgroep KERKELIJK NIEUWS Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Heerlen, derde predi kantsplaats G. Buitenmeyer, legerpredi- kant te Utrecht. Aangenomen naar Gent bij Nijmegen (toezegging): J. H. Renting te Heinkenszand; naar Didam: G. J. v. d. Burgt te Loenen. Bedankt voor Klundert: J. Wieman te Hoog-Blok- land. Benoemd tot voorganger te Ede, evangelisatie: P. G. de Vey Mesdagh te Rotterdam. Beroepbaarstelling: Ds. M. C. W. Wege- link, predikant bij de Belgische Nationale Kerk te Brussel (Laeken) stelt zich be roepbaar. Zijn adres is: Romeinsesteen- weg 896, Wemmei (Brussel). Gereformeerde Kerken. Beroepen te Bodegraven, vacature C. Houtman: J. P. Hartvelt te Ooster-Nij- kerk; te Roosendaal: J. Rinks, reserve le- ger-predikant te Heemstede. Gereform. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Amsterdam-Zuid: J. Meester te Haarlemmermeer West-zijde. Christ. Gereformeerde Kerken. Tweetal te 's Gravenhage-Qost: C. H. Polman, oud-missionnair-predikant, wonende te Zwijndrecht en J. H. Velema te Bunschoten; te Zwolle: B. Nederlof te Dokkum en G. H. Velema te Bunschoten Bedankt voor Urk: G. G. van Min ne te Huizen (N.H.) Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Tholen: W. de Wit te Middelburg. EREPROMOTIES AAN DE VRIJE UNIVERSITEIT Gelijk bekend zal ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de Vrije Univer siteit op 20 October drie ere-doctoraten worden uitgereikt. Als promotor van prol. dr. Bohaete te Wenen zal optreden prol. dr. H. Dooyeweerd, rector-magnificus; als promotor van prof. dr. Hubert te Zü- rich. mevr prof dr. G. van der Molen en als promotor van het Tweede Kamerlid. neer J. Schouten, prof. dr. A. M. Don- ner. als het volgt: 1. Z.-Slavie 29V2 p. en 1 afgebroken partij; 2. Argentinië 27 p. en 3 afgebroken partijen. 3. Ver. Sta ten 26 p. en 1 afgebroken partij; 4. West-Duitsland 24^ p. en 3 afgebro ken partijen; 5. Nederland 23 p. en 1 afgebroken partij; 6. Belgie 21 p. en 2 afgebroken partijen; 7. Chili 20 y2 p. en 2 afgebroken partijen; 8. Zweden 20^ p. en 1 afgebroken partij. Onze landgenoten mej. Hermsen en Linck verloren de finale van het gemengd dubbelspel in Istanboel met 63, 61 van Kay Tuckey (G.B.) en Dorfmann (V.S.) m Westduits minister dient zijn ontslag in De Westduitse minister van Binnen landse Zaken, dr. Gustav Heinemann, heeft zijn ontslag ingediend als protest tegen het feit, dat kanselier Adenauer hem en andere kabinetsleden niet vol doende inlicht over zijn beveiligings- politiek. Volgens politieke kringen te Bonn wordt dr. Heinemann gesteund door drie andere ministers, n.l. Jakob Kai ser (aangelegenheden geheel Duitsland betreffend), dr. Thomas Dehler (justi tie) en Eberhard Wildermuth (woning bouw). Voor de stabiliteit van dr. Adenauers coalitieregering acht men het in poli tieke kringen absoluut noodzakelijk dat Heinemann in de regering blijft, vooral omdat hij het leidende protes tantse lid in die regering is. Engelsman wil over hei Kanaal wandelen Fearnley Wheatcroft, een 54- jarige Londense electricien, maakt „wandelingen" in de Theems. Hij verplaatst zich verticaal door het water, waarhij hij alleen zijn henen gebruikt, op de wijze, zo zegt hij, alsof men een trap op loopt. Het zou de helft minder energie kosten dan zwemmen. Na zijn laatste „wandeling" van 9 uur in de Theems verklaar de Wheatcroft, dat hij morgen zal proberen van Griz Nez af het Kanaal over te lopen. Hij ver wacht 30 uur nodig te hebben. Zijn enige zorg is, dat het zijn begeleiders te langzaam zal gaan. Het Kanaal is overigens geen onbekend terrein voor Wheat croft. In 1938 zwom hij het op de normale wijze in 13 uur en 35 minuten over. Paus Pius de Twaalfde heeft in een te Vaticaanstad gepubliceerde bood schap de mensen veroordeeld, „die er nooit genoeg van krijgen bioscopen en sportvelden te bezoeken, de nacht en de dag vullen met onbetekenend gepraat, pikante illustraties en frivole muziek en te leeg zijn om belang in zichzelf te stellen." „De kerk kan voor zichzelf niet het feit verbergen, dat hetgeen een groot deel van de werkende wereld van haar vervreemdt hetzelfde is als dat wat ook vele zielen van andere klassen der moderne mensheid vervreemdt", aldus de Paus. „Het is de ontaarding van bloedeloze zielen, gespeend van alle geestelijke en religieuze inhoud, slachtoffers van een epidemie, die in deze tijd onder zovele mensen woedt." „Cameronia" zal morgen ochtend debarkeren Het troepenschip „Cameronia" wordt vanavond met repatriërende militairen uit Indonesië in de haven van Amster dam verwacht. De ontscheping der óp- varenden zal onvoorziene omstan digheden voorbehouden Woensdag morgen 6 September te 8.00 uur begin nen. Wapendemonstraties voor ministers van defensie Te Warminster (Wiltshire) zijn Maan dag voor de ministers van Defensie uit de landen van het Brussels Pact demon straties gehouden met anti-tankgeschut en wapens van de artillerie en infan terie. Officieren en legerdeskundigen uit de geallieerde landen, onder meer uit de V.S., woonden de demonstraties eveneens bij. Voor het eerst sinds 1500 is er een volkomen natuurgetrouw model gemaakt van de St. Pieter basiliek. Het model, dat een lengte heeft van 5.50 meter, een breedte van drie meter en een hoogte van 1.48 meter en bovendien voorzien is van fonteinen en electrisch licht, werd in de tijd van anderhalf jaar door de architect Attilio Savoia (rechts) en zijn zoon Lucio ver vaardigd. Wanneer het aan de paus is getoond, zullen vader en zoon het in alle delen van de wereld exposeren. Jeugdherberg wegens geval van roodvonk gesloten Op last van de inspecteur voor volks- berg „De Poeakker" tot half October berg „e Poeakker" tot half October ge- gesloten, In 't afgelopen weekend werd n.l. bij twee kinderen van de herberg- ouders, de familie Van Loon, roodvonk geconstateerd. De trekkers, die op dat moment in de Poeakker verblijf hielden vertrok ken met de meeste spoed naar elders. Het mag een gelukkige omstandigheid heten, dat de sluiting vrijwel samenvalt met het einde van het seizoen ofschoon deze jeugdherberg ook in de nazomer en herfst nogal wat gasten telt. Minister P. W. Lokolloj „Denkt men, dat ons volk alle moge lijke ontberingen en gevaren alleen draagt, omdat een paar ex-KNDL-mili tairen niet willen overgaan naar de itrfldki achten van de Republik Indo nesia? Denkt men, dat wfl nadat wfl zovele jaren onze beste krachten heb ben gegeven voor Nederland onze plicht tegenover ons eigen vaderland zouden verzaken?" Aldus de heer P. W. Lokollo, minister van voedselvoor ziening en bevoorrading van de repu bliek Zuid-Molukken op een perscon ferentie in Den Haag. Hij is kortelings door de republikein se blokkade van de Molukken heen naar Nederland gekomen. Dit is gelukt dank zij de medewerking van de Mo hammedaanse Zuidmolukkers, die da prauwvaart in deze streken vrijwel in handen hebben en het contact met de buitenwereld verzorgen. Over de voedseltoestand maakt men zich op de Molukken geen zorgen. Di'e is beter dan in menig deel van Indone sië, met name op Java. Tegenover de berichten over een vrfl gemakkelijke en vreedzame bezetting van de eilanden Buru en Ceram door de ALRIS gewaagde de heer Lokollo van de vreeselijke gevechten, waarbij over en weer geen kwartier werd ge geven, van misbruik van Rode Kruis en witte vlaggen, van vrouwen en kinderen, die bij landingen als schild werden gebruikt, e.d. Auto-ongeval bij Ede eist twee doden Maandagavond is op de rijksweg tus sen Ede en De Klomp een ernstig auto ongeluk gebeurd, dat aan twee mensen het leven heeft gekost. De dekkleden- fabrikant De Z. uit Nieuwer Amstei, die met zijn vrouw in een Citroën reed, trachtte een voor hem rijdende wagen te passeren, waarbij hij echter met grote snelheid op een van de andera kant naderende Mack-vrachtauto reed. De bestuurder van de Citroën en zijn vrouw werden beiden gedood. De auto werd volkomen vernield. Op het vliegveld van Franbou- rough, 50 km. van Londen, wordt morgen de elfde Engelse luchtvaart- tentoonsteling eigenlijk een lucht- vaartbeurs geopend. NOGMAALS DE SCHRIKDRAAD Veiligheid is dan wel verzekerd Dezer dagen werd gemeld, dat te Overberg bij Veenendaal een boeren zoon werd gedood toen hij met een schrikdraad, een weide-afrastering onder zwakstroom, in aanraking kwam. Daar de stroom, die doorgaans op de draad stond, te zwak geweest moet zijn, om een mens te kunnen doden, werd aanvankelijk vermoed dat op het ogenblik dat de boeren zoon de draad aanraakte er juist de bliksem in sloeg. De arbeidsinspectie deelde ons later mede, dat het onge val niet door blikseminslag was ver oorzaakt en knoopte daaraan vast de waarschuwing aan iedere bezitter van een schrikdraad-installatie, deze niet zelf aan te leggen, doch daarvoor een bevoegd deskundige in de arm te nemen „die inhoud en betekenis van de voorschriften kent en kan beoor delen". Een nader ingesteld onderzoek heeft inmiddels uitgewezen, dat de draad, die van het schrikdraadtoestel naar het weiland was aangebracht, parallel liep met sterkstroomdraden, waarop een spanning stond van 220 volt en door de storm met deze in aanraking is gekomen. Op de schrik draad stond derhalve niet meer de on gevaarlijke „schrikstroom", maar de dodelijke 220 Vit. Van deskundige zijde werd ons medegedeeld, dat de aanleg, welke door het slachtoffer zelf was verzorgd, zeer primitief was. De schrikdraad had nooit parallel met de sterkstroomdraden mogen lopen. Er wordt op gewezen dat schrik draad 100 pet. veilig kan zijn mits de installatie door een bevoegd deskun dige wordt gekeurd, alvorens deze in werking wordt gesteld. Maarschalk Smufs weer ernstig ziek Maarschalk Smuts, die influenza heeft gehad, heeft een algemene inzinking, welke naar het medisch rapport meldt, van ongewone duur is. Het hart is zwak, en alle bezoek aan de zieke is verboden. Met een baard behoeft niemand te. lbpen, wanneer hij subiet met mesjes gaat kopen. Door MY RA GAY xxxx 48) Je spreekt met Kip Kirk, Julie. Ik weet dat je niet veel tijd hebt om te praten. Ik wil niet dat de mensen nieuwsgierig worden en allerlei vragen gaan stellen. Vertel Marcia Sewell maar een smoesje. Doet er niet toe, wat." Julie vroeg: „Voel je je goed?" „Wat? O, bedoel je die tik op mijn hoofd! O, ja. Ik ben niet zo gauw dood!" Er klonk gegrinnik door de telefoon „Eerst dacht ik dat jij dat knokpartijtje op touw had gezet en was razend op je Maar toen ik eens rustig ging naden ken, begreep ik wel dat jij het niet was geweest". „Neen", antwoordde Julie. „Ik was het niet". Ze kon niet laten te vragen. „Hoe wist je dat ik hier was?" Het antwoord kwam direct. „Natuur lijk van Quong Li Su. Maar Julie, luis ter eens ik wil niet dat je het jade beeldje aan Li Su geeft. Ik heb een heel gegronde reden waarom ik niet wil dat zij het te pakken krijgt". „Is het van haar?" vroeg Julie rond uit. „Neen. Het is van Meneer Low Maar waag het niet om het hem terug te ge ven, want dan waarschuw ik de politie en vertel hun dat alles jouw schuld is, de moorden incluis. Dat meen ik, Julie Page!" Zijn stem klonk heel streng. „Het is allemaal van het grootste be lang voor mij. Ik ben niet van plan de boel nu nog in de war te laten schop pen. En mocht je je soms zorgen maken over de ethische kant van de zaak, weet dan dat meneer Low zijn eigendom morgen terugkrijgt." „O", zei Julie tamelijk vlak. „Het is toch goed opgeborgen, hé?'" vroeg hij bezorgd. Maar de Centrale kwam juist op dat ogenblik tussenbeide om te zeggen dat de drie minuten van Kip om waren. Haastig klonk het gerinkel van een muntje en Julie begreep dat hij ergens vanuit een publieke cel sprak. Dat stel de haar wat gerust. Behalve in het ge val dat de lijn van het restaurant was afgetapt kon nu niemand meeluisteren. Ze vertelde hem dat het jade beeldje veilig was. Kip's stem klonk opgelucht. „Ik ga naar de radio uitzending. Na afloop zal ik op je wachten aan de „Top of the Mark"-bar. Daar kun je me het beeldje dan geven". Julie mompelde ongelukkig: „Kun je het gevalletje niet eerder komen op halen?" Kip's stem sprak: „Neen. Dit is de beste manier. De politie schijnt nog steeds belang in me te stellen. Eerst die sprong van de brug en toen die aanval in het Park, begrijp je. Ze zijn een tikje nieuwgierig geworden. Misschien laten ze me volgen. Maar het zal doodgewoon lijken als ik van avond met Pappie in de Studio verschijn". Julie's gezicht klaarde op. „Bedoel je dat Marvin Kirk bij mijn optreden aan wezig zal zijn" vroeg ze. „Vast en zeker. Je succes is gemaakt, Julie! En tussen twee haakjes, mijn cir cus heeft een geldschieter gevonden vanwege die duik van mij! Handig van me, hè?" Hij grinnikte nog toen hij de hoorn weer op de haak legde. Julie dacht woedend, wat een kaffer! Wat een grote egoïst! Ze herinnerde zich hoe in het verleden mannen van het type van Kip haar ideaal waren geweest. Hardop zei ze: „Kaffers! Sukkels! Op scheppers!" Toen draaide ze zich om en stond tegenover Marcia Sewell. Marcia snibde: „Steve zit op spel den om te vertrekken. Hij heeft me te ruggestuurd om je te zeggen dat je moest opschieten!" Nieuwsgierig voegde ze eraan toe: „Wie is een kaffer en een opschepper?" Julie sprak ontwijkend: „O, die idioot die ik net voor de telefoon had. Hij zei steeds maar raad eens met wie? en dergelijke onzin meer. „Haar stem stierf weg. Het klonk zelfs in haar eigen oren zo onwaarschijnlijk dat ze er ver legen onder werd. „Luister eens, Julie," sprak Marcia op strenge toon. „Wat is er aan de hand? Zit je in moeilijkheden?" Julie schudde haar hoofd. „Ik begrijp niet wat je bedoelt," trachtte ze te bluffen. Maar Marcia ging koppig verder: „Je zult ook wel hebben gesnapt, dat Quong Li me instrueerde wat ik moest zeggen. Ik mocht het onderwerp jade niet loslaten en stond erop, dat ik dat verhaal van 't Boosaardige Vrouw tje nog eens zou vertellen. Ik snap er niets van, lieverd. Je zit toch niet in 't een of andere complot om jade te smokkelen of zoiets?" Julie lachte. „Lieve kind, ik ben echt geen smokkelaarster". „Heb jij dan misschien dat stukje jade, dat ze het Boosaardige Vrouwtje noe men?" vroeg Marcia ronduit. Voordat Julie een ontwijkend ant woord kon verzinnen, kwam meneer Low op hen toe. Hij was een zeer hof felijke Chinees met een ernstig gezicht. Hij had zijn Engels in Oxford geleerd en droeg Amerikaanse kleren, wat er hem dep te meer als een Chinees deed uitzien. (Wordt vervolgd» Voordat een oude traditie sterft, moet men haar nog vele malen doden. OTTO WEISS HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uür. 6.15 Piano-spel. 6.30 Radio Volksuniversteit. 7.00 Musette-orkest. 7.30 Parijs spreekt tot u. 7.35 Erich Karstner. 7.45 Orkest David Rose. 8.05 Actualiteiten. 8.15 Gevar. programma. 9.00 „David Copper- field", hoorspel. 10.00 Johan Strauss (gr.pl.), I 10.10 Buitenlands overzicht. 10.25 Bach-cyclus. 11.15 Gram .platen. HILVERSUM II, 289 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en II uur. 6.00 Jussi Björling. 6.20 Sport. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Actuali teiten. 7.25 Dit is leven. 7.40 Lichte muziek. 8.05 De gewone man. 8.12 Omroep Kamer orkest. 9.30 Actualiteiten. 9.40 Amusements orkest. 10.20 Luitspel. 10.40 Avondgebed, 11,15 Gram.platen. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.18 Orgelspel Johan Jong. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Hon gaars Strijkorkest. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.35 Voor de Vrouw. 11.00 Gram.platen. 12.00 Accordeola. 12.30 Voor de Landbouw. 12.38 Piano-duo. 1.15 Trio Pia Beek. 1.45 Louis Levy. 2.15 Michel Richard de Lalande. 3.00 Kinderkoor. 3.20 Kinder hoorspel. 3.50 Robert Stolz. 4.00 Vragen staat vrij. 4.30 Voor de zieken. 5.00 Wat is de wereld wijd. 5.30 Orgelspel van Cor Steyn. 5.45 Over Indonesië. 6.15 Vara-varia. 6.30 Jonge Flierefluiters. 7.00 Parlementair over zicht. 7.55 Weekkroniek. 8.15 La Cenerentola. 9.10 „Harriet Beecher Stowe", hoorspel. 10.25 Jan Corduwener. 10.45 Ijstijden (lezing). 11.15 Geraldo en zijn orkest. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Te Deum Laudamus. 9.00 voor de zieken. 9.30 Sym- phomsch concert 10.30 Morgendienst. 11.00 Zangrecital. 11.30 Sans Souci. 12.00 Gram. platen. 12.30 Voor de Landbouw. 12.33 Om- roep-Dubbelkwartet. 1.15 Kamerorkest. 2.00 Kamermuziek. 3.30 Pianorecital. "4.15 Voor de jeugd. 5.00 Kamermuziek. 5.30 De negen Za- pakara's. 6.00 Velpse Harmonie. 6.30 Strijd krachten. 7.15 Boekbespreking. 7.30 Sport. 7.40 Radiokrant. 8.15 Zangklas. 9.00 Canada (lez.). Orkest Ver- 10.00 Metropole-orkest 10.30 Ned. Voc.-kwartet. 10.45 Avondover denking. 11.15 Boston Promenade-Orkest. RADIO-DISTRIBUTIE LIJN III: 8.05 Concert. 9.05 Gram. 10.00 Lux.: Menage et Musique (VI.). 11.00 VGO* Vreugdevitaminen. 12.00 VI. Br.: Gevar. mu ziek. 12.32 Orkest Larue. 1.15 Concert. 2.00 Gevar. muziek. 2.45 Pianomuziek van De bussy. 3.15 Salonmuziek. 3.45 Omroep Symps.- orkest met Lola Bobésco (viool). 5.10 Gevar. muziek. 5.30 Fr. Br Dansmuziek. 6.00 Voor dé soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Gram. 7.50 Feuilleton. 8.00 Omroeporkest met coloratuurssopraan. 9.00 Actualiteiten. 9.15 Floklore. 10.15 Kamermuziek. 11.05 Verz.- programma. LIJN IV: 8.10 Concert. 9.10 Verz.nroffr 10.00 Orgel. 10.30 Primo Scala en accordeon orkest. 11.00 Eng. II.S.: Felix Mendelssohn en Hawanans. 11.30 Vrouwenkoor. 12.00 Gram, 12.25 „Henry Hall's Guest Night". 1.00 Eng L.P.: Sextet Carroll. 3.30 VGO: Pop. liedjes zangers. 4.00 Gram. 4.30 Eng. L.P BBC Midïand Light Orch. 5.30 Vivtor Silvester. 6 00 Raeburn orkest. 6.30 Orkest Rabin. 7.30 Fr Br.: (Eng. H.S.): Edinburg Festival. 8.35 r" »Son«s my mother taught me", 8.50 Irene Kohier. 9.30 Fr. Br.: Operette-mu. ziek. 10.15 Dansmuziek. 11.00 Danny Levan. kwartet. 11.15 Ensemble Rapley.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5