Dr. Juiien zat weer aan kampvuren s de evenaar Indrukwekkende parade der kampioenen De oorlog in Korea POESTASFEER IN DE WIERINGERMEER - EN MORGEN...- Veestapel met uitnemende kwaliteiten „Tado", de trotse Het Radioprogramma Voor Oostenrijk nog geen vredesverdrag... VS beperken uitvoer van strategische goederen DANKZIJ l fZWITSALAX Verschijning van eerste blanke bracht ontzetting onder de Bororo-nomaden ,lk houd van negers" HET CHINESE BEELDJE DIT WOELIGE LEVEN Ook gij, Columbus VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1950 (Van onze speciale verslaggever) CVEN kregen wij gistermiddag het idee te zijn op een ruige, zich tot onbereik- baar verre horizonnen uitstrekkende Hongaarse poesta inplaats van in de oer-Hoilandse Wieringermeerpolder. Witte wolkenstoeten zeilden in tomeloze vaart over het vlakke land en talrijke ruiters saamgesmolten als het ware met hun paarden tekenden van de plaats waar wij stonden hun bewegende figuren tegen de einders. Een machtig spel van licht en schaduw schoot over de „Meer". Hoog hieven de edele dieren hun hoofden, snuifden de frisse wind. Hun lange staarten golfden mee in de fraaie lijn der lichamen. de tientallen dieren met op de rechter flank de bekroonde jaarlingen ten slotte front maakten naar de tribunes met in hun midden de' trotse Tado, kleurig op gedoft met rood-wit-blauwe koorden, ging een hartelijk applaus op, een ap plaus, waaruit de grote waardering en bewondering sprak voor dat wat mede door kunde en zorg van de fokker werd bereikt. Het was een lust voor het oog, al die paarden, die naast hun fors heid van gestalte toch ook een niet te ontkennen sierlijkheid weten te tonen. Toen zij werden weggeleid, verbrak rvAAR WAREN de rijders en de ama- zones van de Koninklijke Neder landse Federatie van Landelijke Rij- verenigingen, fier en charmant, gesto ken in stijlvolle, wit zwarte tenue. Uit alle delen van het land zijn zij naar de Polder gekomen om met hun nationaie kampioenschappen luister bij te zetten aan de herdenkingsfeesten. In de grote staltent hadden enkele honderden paar den, het puikje van de Nederlandse stapel, een plaats gevonden en daar werden door rijders en verzorgers de kansen op een titel besproken en tegen elkaar afgewogen. Hier werden de laat ste voorbereidingen getroffen teneinde met de achttallen en individueel zo voordelig mogelijk voor de jury te verschijnen. De z.g. vooroefeningen hadden gisteren plaats. Hedenmiddag zullen de resultaten tijdens de grote ruiterfeesten op het tentoonstellingster rein te Slootdorp worden bekend ge maakt. De glorie van het bedrijfspaard. pjES MIDDAGS trotseerde een groot aantal belangstellenden op de tribu nes en langs „het lijntje" de wel wat frisse wind om de demonstraties van de Wieringermeerruiters bij te wonen en het défilé te aanschouwen van de kampioenen en de verdere des mor gens bekroonde dieren van de veestapel van de „Meer". De demonstraties boeiden, oogstten terecht veel waardering, maar het in drukwekkendste vormde toch de para de der kampioenen, die show van prachtig vee, temeer omdat velen de „Meer" te sterk associëren met onaf zienbare graanvelden, koolzaadakkers en ronkende trekkers en niet bekend zijn met de hoge aandacht, die men in de Polder ook aan een veestapel weet te besteden. Het programma werd geopend met het défilé van de warmbloedmerriën. In een lange stoet werden de dieren over het veld geleid met aan de kop de kampioen aller merriën: Fambetta, eige naar R. D. Hartmans te Middenmeer. Kampioen van de in de „Meer" zelf gefokte dieren werd de merrie Figona van L. Nieboer te Wieringerwerf. Vervolgens defileerden de koudbloed- merriën, waarvan Tado van de Lage- kwel, fokker-eigenaar A. P. Milliano te Wieringerwerf het kampioenschap be haalde. Hard heeft ze om die eer moe ten vechten. Zij wist, aldus de omroe per, dat te bereiken, waarnaar alle mer riën hun hele leveen lang uitzien. Toen ,JFog hoger, hoger steeg het water. Vier meter hoog. En hoger: vijf bij Medemblik. Het stond nu tot de daken van de huizen. De wereld van de Meer verging. Deze woorden vormen een deel van de tekst, geschreven door Anthony van Kampen voor het grote openluchtspel dat morgen middag twee maal en wel om 2 uur en om 5 uur onder leiding van Carel Briels op het tentoonstel lingsterrein zal worden opge voerd. Voor dit unieke spel, waaraan honderden Wieringer- meerbewoners hun medewerking zullen verlenen en dat in bewe ging, klank en woord een beeld wil zijn van twintig jaar geschie denis van de eerste Zuiderzee polder, bestaat grote belangstel ling. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Vara feliciteert. 7.00 Denk om de bocht. 7.30 Op bezoek bij anderen. 8.10 Gamelanmuziek. 8.30 Religieuze lezing. 9.00 Men vraagt.en wij draaien. 9.40 Voor de vrouw. 10.00 Buitenlands over zicht. 10.15 Verzoekprogramma. 10.45 Avond wijding. 11.15 Symphonie-orkest. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Geestelijk lied. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Regeringsuitzending. 7.40 Radiokrant. 8.05 Radio-Phi[lharrnanisch- orkest. 9.50 Promenade-orkest. 10.25 Les Beati tudes van César Franck. 10.45 Avondoverden king. 11.15 Avondconcert. 11.45 Kentucky Minstrels. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten Om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 7.18 Sydney Torch en zijn orkest. 8.18 Gram. 9.00 Londens Philharmonisch-orkest. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 11.35 Zang-recital. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Mededelingen voor Land- en Tuinbouw. 12.33 Kilima Ha- waiians. 1.15 Bel Canto. 2.00 AJC-uitzending. 2.20 Malando met zijn orkest. 2.50 André Kostelanetz. 3.00 Boekbespreking. 3.15 Omroep- Kamerorkest, 4.00 Van de wieg tot het graf. 4.15 Operette-klanken. 4.45 Sportpraatje. 5.00 USA-cabaret. 5.30 Voor de jeugd. 6.15 Man doline-orkest. 6.35 Arbeiderszangvereniging. on Waltzertraum. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 Passepartout. 7.40 Het door de kerk ge kozen boek. 7.55 Deze week. 8.15 In het Tiroler Alpenland. 8.45 Grammuziek. 9.45 socialistisch commentaar. 10.00 Stradiva-sex- tet. 10.30 De Papalagi, voordracht. 10.45 0rf^LH-1S Gram.platen. U' 298 m' Nieuwsberichten 2', Z' 8 en 11 uur- - 7.15 Ochtend- 5ÏÏS3? 4 J;l° „Zi"Sende kerk. 7.45 Mof gengebed. 8.15 Gram.platen. 9.00 Voor de XX'« °be,rt Schumann- 10.15 Klaas van ?1 45 Straw" i St' 1L0° Voor de zieken, 11.45 Strawrasky-concert. 12,00 Angelus. 12.03 houw 12n33 Phi?1"11' 12'30 Voor dc Land" bouw. 12.33 Philharmoma-orkest. 1.20 Me- riropole-orkest. 2.00 Septet Johnny Ombach 2.25 Omroep-orkest. 3.10 Film en toneel. 3 45 5°nnenvoo0r,rl aho°n8eid Gregoriaans (lez. Voor A l -at. 'eUL, 6b00 D»y Kaye. 6.30 Voor de Strijdkrachten. 7.15 Actualiteiten. 7.35 pmroep-Kamerorkest. 8.05 De gewone man 8.15 Lichtbaken. 8.43 Steek „eens op, heren! Ontelbare malen zijn de plaatsver vangers der ministers van Buitenland se Zaken bijeen geweest om bespre kingen te voeren over een vredesver drag met Oostenrijk, doch ook thans werd weer geen enkel resultaat ge boekt. Op hun vergadering van Don derdag te Londen besloten zij tot half December uiteen te gaan. De Rus Zaroebin had herhaald, dat „de drie Westelijke geallieerden het Italiaanse vredesverdrag te Triest schonden en dat er geen waarborg was dat Oostenrijk ook niet tot oorlogs basis zou worden". Mallett (Engeland), Reber (VS) en Berthelot (Frankrijk) waren het er over eens, de zitting te verdagen. Zaroebin verklaarde, dat hij daartoe eerst toestemming moest vra gen van zijn regering. OostduitsPools verdrag? Volgens een niet van andere zijde bevestigd bericht van het Westberlijn- se blad „Depesche" is verleden week te Warschau op het Poolse vredescon gres de mogelijkheid besproken van het sluiten van een geheim wederzijds verdrag van huplverlening tussen Oost- Duitsland en Polen. In geval van een aanval zouden beide landen elkaar mi litaire bijstand verlenen. De Duitsers in de Sowjet-zöne zouden over deze plannen nog niets mogen vernemen, daar de publieke opinie „nog niet rijp genoeg" is om dit te begrijpen, aldus het blad. Gevangen ballonvaarder was Fransman Te Montreal is verklaard, dat de bal lonvaarder Albert Boitard, die als deel nemer aan de internationale ballon wedstrijd Zaterdag te Amsterdam is op gestegen en zich thans in de Russische zone van Duitsland bevindt, geen Cana dees is doch een Fransman. Boitard heeft Canada sinds 1920 geregeld be zocht en deed aan de wedstrijd mee als vertegenwoordiger van Canada. Naar verluidt, zou hij een Zweedse passagier in zijn ballon hebben meege nomen, doch zowel de Franse als de Zweedse militaire missie in Berlijn heb ben vandaag verklaard „niets af te we ten" van een gevangengenomen Franse en Zweedse ballonvaarder. TERUGGAVE VAN HET NEDERLANDERSCHAP Op vragen van het Tweede Kamer lid Beernink (C.H.) betreffende het teruggeven van het Nederlanderschap aan personen, die dit hebben verloren door zich in Duitse staatsdienst te be geven heeft de minister van Justitie ge antwoord, dat tussen de betrokken de partementen nog overleg wordt ge pleegd over de vraag of en, zo ja, in hoeverre aan „lichte gevallen" het Ne derlanderschap zal worden terugge geven. De Verenigde Staten zullen geen ver gunning meer verstrekken voor de ex port van strategische goederen en grondstoffen naar bevriende landen, die zelf dergelijke goederen aan Rusland of landen van het Sowjet-blok leveren. Goederen, die nog niet zijn verzonden zullen in dat geval niet meer worden geleverd. Weekblad in Suriname voor drie weken verboden Het Surinaamse weekblad „De Volksstam" is een verschijningsverbod voor de tijd van drie weken opgelegd. Reeds eerder had het blad een waar schuwing gehad indien het in de ge bezigde trant zou doorgaan met het doen van felle persoonlijke politieke tegenstanders. De inhoud der artike len werd door de regering gezagsaan- tastend geacht. NOG STEEDS AARDSCHOKKEN IN ITALIË De 20.000 inwoners van Ascoli Piceno, een stadje ten Oosten van Rome, ge raakten Donderdagavond opnieuw in paniek door lichte aardschokken. Er wordt geen schade gemeld. In deze plaats zijn de afgelopen drie dagen al veertien maal aardschokken gevoeld. [natuurlijk werkend laxeermiddel Hoge belangstelling voor de ten toonstelling „Land uit Zee" te Slootdorp. Mr, dr. J. D. .in 't Veld, minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting (eerste van links) en dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland (derde van links) met tussen hen in de burgemeester van de Wieringer- meer, de heer G. G. Loggers, be zichtigen een grote maquette van Emmeloord, de hoofdplaats van de Noord-Oost-Polder het luide gehinnik van Tado de plech tige aandacht. Ongetwijfeld wilde zij daarmede namens al haar zusters dan ken voor de eer haar toegedacht. Er kan gezegd worden, dat het deze dag de glorie van het bedrijfspaard was. Later op de middag volgde ook het défilé van de bekroonde runderen. Het kampioenschap werd behaald door Jan tje 7, eigenaar C. J. Montsma te Sloot dorp; reserve-kampioen werd Antje's Zwarte, eigenaar M. Montsma te Sloot dorp. Beide dieren komen van Friese fokkers. Ook de tentoonstelling „Land uit Zee" mocht zich gisteren in een goede be langstelling verheugen. KERKELIJK NIEUWS Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Alblasserdam: J. J. Trouw te Herwijnen; te Hei en Boeicop: J. Wieman te Hoog Blokland; te Krimpen a.d. Lek: J. T. Doornebal te Oene; te Sliedrecht (derde predikantsplaats)W. Bousema te Maarssen. Aangeno men naar Assen (Herv. Evang.) J. Had- ders te Amersfoort. Bedankt voor Lexmond: A. Baars te Sluipwijk; voor Waddinxveen: J. v. d. Heuvel te Schoon hoven. Toegelaten tot de Evan geliebedieningJ. Dijkstra te Marrum en T. D. van Soest te Soesterbei'g. Gereform. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Winschoten: F. Kou- wenhoven te Brouwershaven; te Zuidla ren: C. Stam te Ermelo. Bedankt voor Haulerwijk: H. J. Meyerink te Dro- geham. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te RidderkerkChr. van Dam te Werkendam. JJr. Paul Julien, voorzitter van het Nederlands Genootschap voor Anthropologic en schrijver van het welbekende boek „Kampvuren langs de Evenaar" is van zijn zestiende reis door Afrika teruggekeerd. Het doel van deze expeditie was Centraal en Oost Nigeria, waar evenals bjj alle voorgaande reizen een anthropolo- gisch bloedonderzoek werd ingesteld. Naar dr. Julien mededeelde, was de keuze van de te onderzoeken negergroepen de grote moeilijkheid. Alleen het Bauchï- plateau telt meer dan tweehonderd verschillende stammen, de meeste nog zeer primitief, sommige met elkaar verwant, andere geheel geïsoleerd. Ten slotte viel de keuze op de berg-Angas, in het Zuiden van het plateau en de Sura, welke beide stammen slechts weinig vermenging en beïnvloeding van buitenaf hebben ondergaan. tot diep in de nacht het eentonige agglutinatiewerk verricht bij het schijn sel van petroleumlampen. Sommige on derdelen van het onderzoek moesten bij lage, andere bij hogere temperaturen worden verricht, maar steeds was er haast bij het werk want onder tropi sche omstandigheden bederven bloed monsters zeer spoedig. In bepaalde ge vallen bleek het nodig te zijn het bloed onmiddellijk na monstername te onder zoeken en dat terwijl intussen grote groepen inboorlingen in het oog dien den te worden gehouden of soms de regen neergutste over het primitieve laboratorium in de wildernis. dr. jyjet een dragerskaravaan drong Julien in het onherbergzame en koude bergland door om te trachten van een zo groot mogelijk aantal van deze primitieve bloedmonsters te verzame len, welke taak door de uiterste schuw heid der inboorlingen en door de re gentijd die juist zijn hoogtepunt be reikte haast onuitvoerbaar scheen. Trots enorme moeilijkheden en passief verzet van de turbulente en nog zeer onafhankelijke bergstammen gelukte het de onderzoeker echter zijn doel te bereiken. In totaal werden bloedmon sters van meer dan 1500 individuen on derzocht, hetgeen ruim 6000 analyses eiste, welke alle in de wildernis wer den uitgevoerd. Het lab in de wildernis Jn tijdelijke kampementen werd een onderzoekbasis ingericht en met be hulp van primitieve negerhelpers, die voor het schoonmaken van het labora- Ik houd van negers yol lof was dr. Julien over de mede werking van de zijde der Engelse autoriteiten ondervonden, die zich alle moeite hebben gegeven het onderzoek te doen slagen, voor zover dit in hun vermogen lag. In gebieden waar de be volking van onbetrouwbaar of onrustig karakter was kreeg dr. Julien gewapende toriumglaswerk zorgden, werd veelal geleide mee, maar door rustig en tact vol optreden konden alle moeilijkheden worden voorkomen en zeer primitieve bevolkingen massaal in het onderzoek worden ingeschakeld. Dit aldus dr. Julien is natuurlijk een kwestie van ervaring in de loop van vele jaren op gedaan. Ik houd van negers en primi tieve bevolkingen voelen dit zeer spoe dig en zeer zuiver aan. Het tweede gedeelte van zijn reis bracht de onderzoeker naar het Tchebt- chi-gebergte, waar hij een onderzoek uitvoerde onder het uiterst primitieve stamcomplex der Mumuyè. De reis in dit gebied vormde het moeilijkste deel der expeditie en werd grotendeels te paard afgelegd in een wild berggebied, dat de onderzoeker sterk aan sommige gedeelten van de Sierra Nevada her innerde. De berg-Mumuye bleek een zeer onhandelbaar volk te zijn, maar ook hier slaagden de onderzoekingen boven verwachting. Bij deze Mumuyè kon dr. Julien tevens een onderzoek in stellen naar de geheime Vabong-cultus, samenhangende met de hier algemeen voorkomende voorouderverering. Zelfs slaagde hij er in, in de wildernis enkele verborgen Vabong-heiligdommen op te sporen waar de geheime maskers van deze eredienst worden bewaard en de lugubere overblijfselen van hun voor ouders, geborgen in grote aarden pot ten, worden vereerd. Ten slotte voerde dr. Julien enige oriënterende onderzoekingen uit onder de Batta en Vere-stammen aan de voet van het Alantika-gebergte en kon hij doordringen tot enkele uiterst geïso leerde kampen der Bororo-nomaden, waarvan sommigen nimmer blanken had den aanschouwd. De ontzetting die zijn verschjjnen hier te weeg bracht was onbeschrijflijk. Dr. Julien beschreef deze Bororo als verreweg de schuwste stam die hij in zijn veeljarige ervaring had ontmoet. Van een bloedonderzoek der Bororo moest helaas worden af gezien. Door MYRA GAY -xxxx- 51) 9^00 Bel Canto (gr pl.). 9.55 Musketiers Marketentsters. 10.45 Avondgebed 11 15 Nieuws ia Esperanto. 11.20 Beethoven-concert. RADIO-DISTRIBUTIE LIJN III: 8.05 Concert. 8.10 Verz.prosr 10.00 Orgel. 10.30 Orkest Payne. 11.00 BBC North. Ireland Light Orch. 11.30 Mil.-orkest. 12.00 VI. Br.: Gram. 12.15 Kopersextet „Cres cendo". 12.32 Vlaamse liedjes. 12.45 Vervoïg Kopersextet. 1.15 Vlaamse liedjes. 1.30 Fr. Br.: Gram. 2.00 Klassiek-progr. 3.00 Zangpla ten. 4.15 VI. Br.: Sonate van Mozart. 4,30 Koorwerken. 4.45 Gram. 5.10 Acc. 5.26 Gram. 5.40 Vervolg Acc. 5.55 Econ. overzicht. 6.00 Jazzmuziek. 6.30 Voor de soldaten. 7.30 Zang. 7.50 Feuilleton. 8.00 Omroep-orkest. 9.00 Ac tualiteiten. 9.15 Populaire muziek. 11.15 Verz.- progr. 23.05 Gram. LIJN IV: 8.10 Concert. 9.05 Casino-con cert. 10.00 Lux.: Ménage et Musique (VI.). 11.00 VGO: Gram. 11.30 Operette-muziek. 12.00 Gram. 12.30 Fr. Br.: Omroeporkest. 1.00 o aI' ^'P': Sportparade. 1.15 BBC Var.orkest. t sDextet Enesco. 2.30 Orkest Lipton. 3.05 L lx.- Box jour les amis! 4.45 Verz.progr. 6.00 Voor de soldaten. 6.25 Eng. H.S.: Thos were the days. 7.15 Eng. L.P.: Radio journaal. 7.25 Voetbalpraatje. 7.30 Henry Wood "Tbere and back: Home •gam 10.20 Dansmuziek. „Oh!" hijgde Julie. „Het kan ook zijn dat ze wachten op Julie Page om hen eens uit te leggen waarom er messen naar haar gegooid worden", besloot Steve gri unig. „Daar om spendeerde ik vijf dollars om onge merkt te kunnen verdwijnen". Julie klemde Steve's hand vast en fluisterde terug. „Dit donkere stinken de steegje bevalt me niets!" Steve zei: „Ik kan ook niet zeggen dat ik het zo dol vind. Maar mijn vriend in dat roodzijden mandarijnenpakje verzekerde me dat we in de Bushstraat zouden uitkomen. Ah. Kijk eens voor je uit. Lichten!" Hij had gelijk. Ze stonden een ogenblik stil toen e op de bekende straat uitkwamen en snoven de nachtlucht diep op. Steve knikte in de richting van de Dupontstraat. „Aardig gezicht, vind je niet?" Alle grote gebouwen van de Chine- zenwijk hadden vlammende lichtrecla mes. De lichten in de winkels brand den. Kleine voetzoekers in handen van schreeuwende Chinese jongens, knal- bloeien in de tijd van een harteklop", den vrolijk. J kweelde ze en het haar wimpers tril- Julie huiverde even. „Op dit ogenblik prefereer ik toch Amerikaanse bur gers en gewoonten en gebruiken die ik kan begrijpen", zei zè. Steve wiérp haar van terzijde een blik toe toen ze naar de plek toeliepen waar ze de auto hadden achtergelaten. „Zoals onze charmante en knappe vriend, de bruggespringer Kirk?" vroeg hij terloops. Tot Julie's verbazing voelde ze dat ze bloosde. Ze kon geen passend bij tend antwoord bedenken. Steve gromde. „Wat moet dat eigen lijk met die kerel? Hij was het die je opbelde, dat weet ik. Marcia herkende zijn stem en deed het hele verhaal aan tafel. In tegenwoordigheid van Prinses I Su, die zo rood werd als een papa ver en jaloers genoeg leek om je in kleine stukjes te bijten". Julie prevelde. „Hij wou me even vertellen dat zijn vader vanavond bij de uitzending aanwezig zou zijn". „Ah ja, die uitzending", zei Steve sarcastisch. „Dus eindelijk wijd je daar ook nog eens een gedachte aan, niet? Maar laten we bij het onderwerp Kirp Kirk blijven. Ik dacht dat je die vent gisteren voor het eerst bij die brug zag. Hoe kan het dan dat hij en jij zo bevriend zijn?" Julie besloot er een grapje van te maken. „Maar Steve! Liefde kan ont- len. Op ernstige toon voegde ze eiaan toe. „Maar volgens sommige lieden is de liefde van een man voor een vrouw niet meer dan een steentje, in een stil staande vijver geworden. Even 'n klei ne rimpeling en dan is het voorbij. Niets meer Steve snoof de lucht argwanend op. „Ben je aan de pimpel geweest met meneer Low" vroeg hij. Ze schudde haar hoofd. „Neen. Maar je bent er wel dichtbij. De parels van wijsheid die ik zo juist aanhaalde stammen inderdaad van meneer Low. En vraag me nu niet waar dat op sloeg, want dat weet ik niet". „Hm!" zei Steve. „Ha, daar is de Kleine Engel, pre cies op dezelfde plek waar we haar achterlieten!" constateerde Julie stom verbaasd. Na alles wat er was gebeurd hgd ze het toepasselijker gevonden als de wagen in een rookwolk was ver dwenen of in een drakenkop was ver anderd of zoiets. Steve fluisterde. „Wacht jij hier even. Ik zal er eerst heengaan. Er zou een agent op de loer liggen om je in te pikken. En je moet eerst die radio- uitzending afwerken". „Ja ,dat is waar", sprak Julie warm „Die voorstelling moet doorgaan!" Ze zag Steve de straat over slente ren. Hij had de sleutels van de wagen en in een ogenblik kwam hij naast Julie gereden met 't portier open. Ze sprong erin en weg ronkten ze. Steve wiste zijn gezicht af. „Hemel, ik was bang dat ze ons zo te pakken zouden hebben! Ik ben nooit erg knap geweest in het ontlopen van de politie". Julie leunde achterover en sloot ver moeid haar ogen. „Ik heb de laatste tijd zoveel doorgemaakt dat alles on werkelijk schijnt. Ik ben niet meer de Julie Page van vroeger. Ik ben slechts een schepsel dat bang is voor haar ei gen schaduw en in een soort vacuum voortkruipt". Steve antwoordde niet dadelijk. Hij sprak: „We zullen niet eerder naar de studio gaan dan ongeveer tien minuten vóór de uitzending. Ik heb Harmon opgebeld om hem te zeggen dat we misschien laat zouden zijn, maar dat hij zich niet ongerust moest maken daar we in ieder «e"al kwamen. Ik hoop nu maar dat hij niet de weinige haren die hem nog resten zal gaan uit trekken uit angst dat je er niet op tijd zult zijn. Ik heb afgebeld voordat hij vervelende vragen kon gaan stellen". (Wordt vervolgd! Volmaakte vrijheid is onverenig baar met beschaving EINSTEIN Vrijheid bestaat uit een massa microscopische onvrijheden. PETER HILLE MET MOET nu niet zotter worden, want dan kan zelfs mijn neef, het Kamerlid, er geen wijs meer uit. Dat we nou Han van Meegeren hadden met zijn Emmaüsgangers en zijn Avond malen van Vermeer zonder dat Vermeer er zich ooit aan schuldig maakte, dat is totdaaraantoe, want met schilders weet een mens niet, waaraan 'ie toe is. Hoe langer de haren, hoe gekker da streken. Dat er tijdens de verkoping van Van Meegerens bullen een man opstond, die voor zichzelf het vaderschap op eiste van een doek, dat Van Meegeren voor de variatie op zijn eigen naam had gezet, och, dat nemen we na Korea en Malik en Bertha Hertogh nog wel op de koop toe. Geen koe zo bont, of er is een vlekje aan en wie op alle slak ken zout wil leggen krijgt een kromme rug. Tenslotte wisten we langzamer hand, waaraan we met Van Meegeren toe waren. Dat gaf een veilig gevoel. Maar nou Columbus. Die alsmaar zeilde, dwars tegen het woelige scheeps volk in, en die net zo lang met een hardgekookt ei zat te prutsen tot 'ie Amerika ontdekte. Nietwaar?, zo heb ben alle onderwijzers van alle landen het sinds de zestiende eeuw aan alle kinderen verteld. En het zijn er onge telde millioenen, die met rode oren en kloppende harten hebben geluisterd naar het verhaal van die volhouder, die stoere Christoffel, die daar eventjes uit Spanje voer met het vaste voornemen, een bakermat te gaan vlechten voor Harry Truman, het kauwgom en de coea-cola. En die daar zonder Mars hallhulp en met een oud kompas com pleet in slaagde, al vergiste de brave zich dan ook een graad of twintig in de breedte. Hetgeen hem, bij een zo grote overwinning, de pet van de Spaanse majesteiten niet mocht kreukelen. En nu komt daar, in het vrolijke jaar onzes Hren 1950, en Engels geleerde, die haarfijn uitduidt, dat Colombus helemaal geen ontdekker was. Hij zeilde vlotweg op de kaarten van Portugezen, die hem een jaar of tien vóór waren geweest en die de Amerikaanse kust, netjes met bochten en vaargeultjes, op papier hadden gezet. Een kind kon de was doen en wat Christoffel er later van vertelde was louter leugen en ver valsing. Ge krabbelt u even over de schedel bij zo'n bericht, want als ge geen Co lumbus meer kunt vertrouwen op z'n logboek en als vier eeuwen lang alle schoolmeesters een beetje hebben staan dazen over een soort Spaanse Van Meegeren, waar blijven we dan met de hele geschiedenis? En wat beginnen we dan met dat hardgekookte ei? Wat blijft er over van de Batavieren en van Ju lius Caesar eh van Laurens Janszoon Coster? En wie zegt me dat Willem Beukelszoon het haringkaken uitvond en niet de rolmops? En dat Jan van Schaffelaar de eerste diepduiker was moet ik óók geloven en was Luther nou de eerste protestant of de eerste ama teur-wielrenner? Er is maar één historische figuur, die zéker is. De heer Pontius Pilatus. Die had de onzedelijke moed om te vragen: wat is waarheid? En gaf bevel tot een gerechtelijke moordKijk, die Pila tus was een schobber, maar hij deed zich niet groter voor dan hij was.- Een cynisch mens met het karakter van een varken. Zulke figuren zijn historisch: eeht-menselijk. En Pilatus heeft er ten slotte geen cent aan verdiend. Van Mee geren en Columbus haalden er milli oenen mee binnen en ze hebben vuile vingers gekregen van het stiekeme cen ten tellen. Pilatus heeft alleen maar in het openbaar zijn handen gewassen. Hetgeen dan ook nodig was. En wat de rest van de geschiedenis boeken betreft: vermoei er uw hoofd niet mee. Volgende week kan het an dersom zijn en dan moet ge weer van voren of aan beginnen. Leer liever de Verslagen van de Tweede Kamer uit uw hoofd. Daar hebt ge wat aan en dat houdt zijn waarde. Voor u en uw na kroost tot in verre geslachten. JEREMIA BLOM. (Vervolg van pagina 1) In het Zuiden wisten de manschap pen van de 25ste Amerikaanse divisie het terrein, dat zij 's morgens hadden moeten prijsgeven, 's middags te her overen. Het weer was slecht, maar niettemin kon de luchtmacht steun verlenen aan de operaties op de grond. Jagers en lichte bommenwerpers voerden aanval len uit langs het front, zware bommen werpers zochten hun doelen verdér naar het Noorden. Zondag zal een twee de squadron Sunderland-vliegboten aan de geallieerde luchtmacht worden toegevoegd. De Noordelijken maken voor hun munitietransport thans gebruik van de diensten der bevolking. Pakken muni tie en vitale onderdelen worden aan de dorpshoofden overhandigd, die er voor moeten zorgen, dat deze zendingen naar de volgende dorpen worden door gegeven. Op deze wijze leggen de voor raden in het verborgen de weg af naar het front. Censuur op buitenlandse berichtgeving in Sowjetzöne De gehele buitenlandse berichtgeving voor de pers en de radio in Oost- Duitsland zal volgens een bericht van het Westberlijnse blad „Der Abend" in het vervolg uitsluitend door de pers attachés van de diplomatieke ver tegenwoordigingen van de Oostduitse Republiek in het buitenland verzorgd v/orden. Alle door deze persattachés doorgezonden berichten uit het buiten land zullen volgens dit bericht eerst door het Oostduitse ministerie van buitenlandse zaken geschift en daarna voor publicatie worden vrijgegeven.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5