Na de V.N.-zege in Korea overleg tussen Oost en West? i Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Prijsopdrijvings- en Hamsterwet opnieuw in werking gesteld Twee Nederlandse compagniën infanterie naar Korea Schotse mijnwerkers nog steeds in mijningang opgesloten Werkgevers hebben bezwaren tegen de verplichting De Landelijke Rijverenigingen toonden hun keurtroepen Zatewfeg 9 Sept. 19S0 147e Jaargang No. 211 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Onafhankelijk Korea blijft het doel Rapport aan Assemblée Stuur tien divisies naar Europa H-Brigade komt pas in October naar huis De eerste groep is reeds opgekomen Geen mariniers naar het Verre Oosten Noordelijken vallen aan bij Masan Ook de Distributiewet weer van kracht GRIEKSE KINDEREN IN DE URANIUMMIJNENP Weerbericht Meisje door trein gedood Attlee zal de kwestie van vertrouwen stellen Canada levert militair materiaal aan Europa DE LOONSVERHOGING Teleurstelling over limiet van 13600 Strijd tegen de bruine rat begint weer HIPPISCH FESTIJN IN DE „MEER" ,,Gorssel" opnieuw nationaal kampioen BUREAU: ADMINISTRATIS Voordam 9, Tel. 3330 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE CODBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ot. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. „De oorlog in Korea heeft de wereld voor zijn zwaarste crisis geplaatst sinds het einde van de tweede wereldoorlog", aldus Trygve Lie in een bijeenkomst te Chicago. De Ver. Naties zien zich gesteld voor de mogelijkheid van een derde wereldomvattende strijd en de noodzakelijkheid zich grote inspanningen te ge troosten ten behoeve van de wereldvrede. De kwestie-Korea vormt een recht streekse uitdaging aan onze vredelievende bedoelingen. Als de V.N. de oorlog in Korea winnen, zal er een tijd komen van grote inspanning om tot overleg tussen Oost en West te geraken. Na het grote leiderschap van president Truman te hebben onderstreept, zeide Lie, dat het niet genoeg is, dat de Noordkoreanen zich achter de 38ste breedtegraad terugtrekken. Het doel der V.N. is en blijft een verenigd onafhankelijk Korea, waar het volk zijn eigen regering kan kiezen. 9 De Raad zal Dinsdag opnieuw in oe- sloten zitting vergaderen om te be- De Veiligheidsraad heeft Vrijdag in besloten zitting afwijzend beschikt op het Russische voorstel om alles, wat de Raad tijdens de Sowjet-boycot (van 13 Januari tot 1 Augustus) heeft ver richt niet in het rapport aan de As semblée op te nemen. De Chinese nationalistische afgevaar digde zal waarschijnlijk het veto uit spreken tegen het zenden van een commissie naar Formosa om een on derzoek in te stellen naar de Russische beschuldiging inzake Amerikaanse ge wapende aggressie op dit eiland, als geen commissie wordt benoemd voor onderzoek naar Russische aggressie op het Chinese vaste land. Amerikaans senator: Amerika zal volgend jaar dertig di visies onder de wapenen dienen te hebben, waarvan er tien naar Europa moeten worden gezonden. Dit ver klaarde de republikeinse senator Hen ry Cabot Lodge voor de Senaat. Vol gens de huidige plannen zouden de V. S tegen 30 Juni a.s, slechts 18 divisies beschikbaar hebben. Om een Russische aanval tegen te kunnen houden zouden 60 divisies no dig zijn. Volgens de schatting van de Senator zouden 15 Amerikaanse divi sies nodig zijn om de Noordkoreanen te verslaan. Voorts diende Amerika vijf divisies gereed te houden voor „onaangename moeilijkheden in andere delen van de wereld". raadslagen over een Amerikaans voor stel om de gehele Koreaanse kwestie in een afzonderlijk rapport aan de Al gemene Vergadering der V. N. voor te leggen. In verband met het feit, dat een deel van de scheepsruimte bestemd voor troepenvervoer voor het interinsulair verkeer in Indonesië beschikbaar moet blijven, zal de verscheping van de H- brigade naar Nederland eerst in Oc tober kunnen geschieden. De versche ping van de G-brigade gaat normaal door en zal deze maand voltooid kun nen worden, VERSTEKELINGEN OP DE „WATERMAN". Aan boord van de „Waterman", die in Indonesië is ingeschakeld voor het vervoer van ex-militairen, zijn twee Indonesische verstekelingen ontdekt. Zij werden in Tand jonk Priok aan de politie uitgeleverd. De heer D. J. von Balluseck, permanent vertegenwoordiger van Nederland b\j de Verenigde Naties, heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties officieel medegedeeld, dat de Nederlandse regering voor de landstrijdkrach ten van de Verenigde Naties in Korea een detachement van de Koninklijke Landmacht aanbiedt ter sterkte van twee compagnieën infanterie met een staf. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het detachement uiteindelijk uit drie compagnieën zal bestaan. Het zal in Nederland met Brits materieel worden uitgerust. Het zal per 1 October voor het vertrek gereed zijn. Neder land zal voor het vervoer naar Korea zorgen. men rekening houden uitsiuiter om frontsoldaten. Ook is een aantal vrijwilligers afg vallen, ojpdat er voor hen geen ola? sen waren in de geest die zii - Zo hebben zich teveel onderofficieren ■n oficieren aangemeld. De vorming van een compagnie ma r iniers zal geen doorgang kunnen vin den. WE6T-DUITS STAAL NAAR OOSTELIJKE ZONE. Westduitse autoriteiten hebben naar het Westduitse Economische Nieuws bureau meldt, de levering van 30.009 ton staal aan Oost-Duitsland goedge keurd Donderdagavond zijn de eerste hon derd Nederlandse vrijwilligers onder de wapenen gekomen. Zij zijn gister morgen uitgerust. Maandag wordt een tweede groep verwacht. De keuring gaat intussen nog voort. Maandag zal er nog een aantal manschappen worden gekeurd. Voorts bestaat nog de mogelijkheid, zich aan te melden en onverwijld de keuring te ondergaan Men beschikt thans over vijf tot zeshonderd vrijwilligers, waar. uit men twee compagnieën kan sa menstellen. Voor een bataljon moet men ongeveer duizend man hebben Er wordt nog naar gestreefd, dit aantal bijeen te krijgen. De keuringseisen voor de vrijwilli gers zijn zwaarder dan voor het ver blijf in de tropen. Ongeveer vijftien tot zestien procent wordt afgekeurd Het gaat hier en daarmee moet Het zwaartepunt van de strijd in Korea lag gisteren in het Zuiden, waar de Noordelijken een nieuwe aanval ondernamen bij Masan, slechts vijftig kilo meter ten Westen van de aanvoerhaven Poesan. De gehele dag is hier gevochten. Op zeker moment werden de verdedigers gedwongen drie kilometer terrein prijs te geven, maar dit verlies werd later gecompenseerd. Masan zelf is door de bevolking ontruimd, terwijl ten Westen van de stad een moordend artillerie- en mortierbombardement gaande was. Vanmorgen zijn de aanvallen in deze frontsector door de Noordelijken hervat. Het zwaartepunt lag toen bij Haman, ten Westen van Masan. I lit J— Slecht weer heeft gisteren de lucht- Ult de andere sectoren macht belemmerd in de uitvoering van u/oin in nionu/e haar taak' Later °P de dag werd het weiri/y nieuwj weer beter, zodat verschillende aan- Van de overige sectoren is nog steeds vallen met succes konden worden on weinig te melden. Bij Taegoe vertoont dernomen. de situatie sinds gisteren geen veran dering. Twee aanvallen van de Noorde lijken werden afgeslagen. Werd giste ren uit de sector bij Pohang slechts geringe druk van de Noordelijken ge meld, in de vroege ochtend van van daag deden enige duizenden Noorde lijken een aanval op de Zuidkoreaanse stelling in de omgeving van Angang-Ni en Kjongdjoe. De Zuidelijken trokken zich hier op nieuwe stellingen terug. In het midden van het front, in de grote bocht van de Naktong, hebben Amerikaanse eenheden hun stellingen verbeterd De Noordelijken tastten hier door speldeprik-aanvallen het front af naar zwakke plekken. Deze aanvallen werden afgeslagen. De communisten zijn druk bezig, hun strijdkrachten op nieuw te groeperen voor een grote aan- val. De Prijsopdrijvings- Hamsterwet 1939 is bjj Koninklijk Besluit van heden met ingang van 27 September opnieuw in werking gesteld. Voorts zullen de in artikel 25 tweede lid van de distribu tiewet 1939 bedoelde artikelen dier wet bij Koninklijk Besluit van heden met ingang van 27 September opnieuw in werking treden. De formulering ten aanzien van dt Distributiewet 1939 betekent, dat alle artikelen van genoemde wet opnieuw Vijfduizend jonge Grieken van 14 tot 20 jaar, die tijdens de burgeroorlog door partisanen naar de landen van de Kominform zijn gebracht, zijn volgens het blad „Neue Zeitung" in de Oost- duiste provincie Saksen aangekomen. Zij zijn in loodsen ondergebracht en worden bewaakt door de Volkspolitie, Een aantal hunner zou in de uranium- mijnen te werk worden gesteld. WESTDUITSE REGERING MAG VLIEGTUIGEN HUREN. De Geallieerde Raad voor de Bur gerluchtvaart in West-Duitsland heeft de Bondsregering toegestaan vliegtui gen te huren voor het vervoeren van regeringsfunctionarissen. Het gaat vnl. om de verbinding tussen de Federale Republiek en Berlijn. Soldaten varen thuis FAIRSEA, onderweg naar Rotter dam, passeerde Donderdag Addu Atol (Maladiven) ORMONDE, met burgers onderweg naar Rotterdam was Donderdag 660 mijl O.Z.O. van Socotra. Er is nog weinig verbetering gekomen in de positie van de honderd acht en twintig mijnwerkers, die in de nacht van Donderdag op Vrijdag door een modderstroom in een steenkolenmijn nabij New Comnock in Schotland zijn opgesloten. Met gasmaskers uitgeruste reddingploegen zijn voortdurend in de weer om een opening te maken, waardoor de bedreigde mannen in veiligheid kunnen worden gebracht. Tussen hen en de redders is echter een ruimte van driehonderd meter, die met gas is gevuld en die de ingeslotenen niet zullen kunnen passeren, omdat zij niet op de hoogte zijn van het gebruik van gas maskers onder de grond. Hoopvolle verwachtingen niet bewaarheid Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen ot motregen en in de nacht en och tend hier en daar mist. Morgen overdag op vele plaatsen, vooraj in het Noorden van het land, op klaringen, maar in het Zuiden nog kans op enige lichte regen. Weinig verandering in temperatuur. ,ONDAG. ztrn ,p 6 05. onder 19.0 Maan op 3.29 onder 18.47. MAANDAG: Zon op 6.07, onder 19.06 Maan op 4.54, onder 19.00. Donderdagavond is het zevenjarige meisje W. uit Twello op een onbe waakte overweg aldaar door een snel trein gegrepen en gedood. Het nieuws, dat de mannen n-og niet in veiligheid konden worden gebracht, is te verschrikkelijker, omdat de bui tenwereld de halve nacht werd gevleid met de hoop dat zij spoedig uit de mijn zouden kunnen komen. Een paar maal werd n.l. medegedeeld, dat zij binnen enkele uren gered zouden zijn; na verloop van de gestelde tijd bleek men echter te optimistisch te zijn ge weest. Al die tijd stonden vijfduizend vrouwen en kinderen bij de ingang de mijn te wachten op nieuws over hun echtgenoten vaders. Mijnwerkers, die nog konden vluch ten, vertelden, dat in de nacnt van Donderdag op Vrijdag plotseling een modderige substantie de schacht begon binnen te stromen Mijnwerkers maak ten er elkaar op attent, doch voordat zij een nader onderzoek hadden kun nen instellen, drong met brullend ge weld een stroom dunne modder de mijn binnen. Honderd acht en twintig man wer den door deze stroom van buiten wereld afgesneden Echter niet Hele maal: de telefoon bleef werken en door een kleine spleet tussen het pla fond van hun gang en de modder massa kwam nog frisse lucht binnen. Zij konden zelf gaan medewerken aan hun redding. Terwijl de reddingploe gen van buiten af gehaast begonnen te graven aan een reddinggang van enige honderden meters, pakten de inge slotenen van de andere kant af het werk aan. De redders hadden echter te kampen met mijngas, dat het gebruik van springstoffen en mechanische graafmiddelen onmogelijk maakte en hun dwong tot het gebruik van gas maskers. Ook heeft men veel hinder van de neerstromende regen. De brand weer moest te hulp komen om te ver hinderen, dat het regenwater de weg van de modderstroom ging. ^(OOR het geval u het proza van mijn sportieve collega pleegt te negeren, zij u even verteld, dat morgen de voet bal-competitie begint. Zo omstreek: half vijf zult ge dus weer kunnen luis teren naar de hartveroverende melodie van de meesterlijke schepping „En der is geen klup in 't westengekweeld a-m-c-c ,-t uoh door het knapenkoor van Blauwe Sche- Uj.'u nen Schoppers 13. Q Teneinde niet be schuldigd te worden van broodroof keer ik terug tot de daverende dingen van deze dag. De start is lekker. De 25-jarige timmerman Thomas Davies uit Wales heeft tien shilling boete, om dat hij in de zoete wijn zijnde getracht had de ambtswoning van premier Attlee i geheelonthouder) binnen te komen. In onze enige Jordaan kregen een dok en een betonwerker bon jé, waarbij de dokker met een mes stak. Toen scheid den hun wegen, de betonwerker ging gasthuiswaarts en de messentrekker in de cel. Een brand in een fabriek te Sunderland, waar uitsluitend blinden werken, werd door blinde arbeiders onder leiding van een niet-blinde op zichter geblust, waarvoor ik diep mijn hoed afneem. De bevolking van Zuid- Afrika heeft zich in 42 jaar verdubbeld. wonen elf millioen mensen, w.o. ne gen millioen niet-blanken. Het oude keizerlijke paleis in Berlijn-S.Z. wordt opgeblazen. Op deze plaats wordt een niiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiillilii verzamelpunt voor massa-demonstraties aangelegd. Als er maar gemarchiert kan worden. u verhaald van de mode-veldtocht in streekcostuums. De epidemie is ook overgeslagen naar Zeeland, waar Jo Kars een nieuwe dracht ontwierp. Iets kortere japon van stevige gebloemde stof, afgezet met zwart fluweel, korte mouwen en rond Alkmaars schone grachten blijde geju beld heeft, zal het landelijke „Groene Kruis" op 15 en 16 September achter communistische de Dom het ë°uden feeat herdenken. O Nog meer nieuws uit Utrecht. Tijdens de eerste vier dagen van de Jaarbeurs werden 14.757 auto's geparkeerd tegen 12.356 in 1949. Hoge Commissaris mr Moh. Rum zal 15 September naar Dja karta vertrekken Tabé sobat. De zestig man sterke lijfwacht van Presi dent Truman zal vermoedelijk met 23 man worden uitgebreid. Reden hiervan is, dat het aantal dreigbrieven de laat- de hals een befje. Een dotje, niet waar? *te tijd f toegenomen. De meeste wor den met ernstig genomen. Och alles Nadat het platina Witte Kruis binnen De kunst van voetballen is de bal zo kort mogelijk op cke voert te houden. went. p Staphorst (O) zal een stuk grond moeten afstaan, omdat Meppel (D) lebensraum nodig heeft. De goud eerlijke bakkersvrouw Ketelaars uit St Oedenrode kocht een paar oude pannen en ontdekte bij haar thuiskomst in een der pannen een som van f 1300. Zij bracht het geld terug naar de notaris en kreeg 10 pet. beloning. De jongste Nederlandse bakker woont in het jong ste dorp van Nederland. Het is de 17 jarige meesterbakker E. Boostra, pas geslaagd en woonachtig in Blauwhuis, een zojuist tot zelfstandig dorp gepro moveerde nederzetting bij Wijmbritse- radeel. Ik vind ze hiermede weer bruin genoeg gebakken te hebben. Tot mor gen bij de match. in werking zullen treden. Op grond hiervan kan zonodig op de bestaande organisatie van distributiekringen een nieuw distributieapparaat worden op gebouwd. De wederinvoering der wet betekent geenszins, dat de regering opnieuw tot distributie zal overgaan. De distribu tiewet bevat regelen, die zijn oedoeld om, ingeval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandig heden een doelmatige distributie van goederen in het belang van de volks huishouding, landsverdediging en vei ligheid van niet-militaire personen of lichamen mogelijk te maken". Het ministerie van Economische Za ken vestigt er de aandacht op, dat het opnieuw in werking stellen van deze wet en van dit wetsartikel jaarlijks pleegt te geschieden, teneinde te voor komen dat deze wet en de genoemde wetsartikelen hun geldigheid verlie zen. Aan de verlenging behoeft lus geen bijzondere betekenis te worden gehecht Attlee zal Dinsdag in een bijzondere zitting van het Lagerhuis de kwestie van vertrouwen stellen. Aan de orde komt dan het 34 milliard gulden om vattend bewapeningsprogram. De re gering zal goedkeuring vragen voor de verhoging van de soldij en verlenging van de diensttijd der soldaten. Canada zal voorstellen, aan zijn Europese bondgenoten twee derde of meer van de uitrusting, nodig voor een legerdivisie, over te dragen. Dit is min der dan de helft van de uitrustingsvoor- raad, die het Canadese leger sinds het einde van de oorlog heeft bewaard. De kosten worden geraamd op 300 millioen dollar. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot ver vanging Bezettingsrecht Ongevallen wet 1921 en Land- en Tuinbouwonge- vallenwet 1922. i»e centrale wei'Kgeversorganisatles hebben een verklaring gepubliceerd, waarin zij uitvoerig hun bezwaren te gen de door de regering gevoerde loonpolitiek uiteenzetten. Zij herinne ren er aan, dat zij om verschillende ledenen niet aanstonds overtuigd zijn geweest van de noodzakelijkheid, om voor de handhaving van een redelijke verhouding tussen de loon- en prijs ontwikkeling de weg in te slaan van een algemene verhoging van het Ne derlandse loonniveau. Het aanhouden echter van de prijs stijgingen voor verschillende artike len van het directe levensonderhoud en vooral de sociale en psychologische wenselijkheid, waarop met name door de arbeiders-vakcentrales de nadruk werd gelegd, om een directe maatre gel te nemen ter vergroting van de geldinkomens der arbeiders, deed de werkgevers tenslotte zich bereid ver klaren. een loon. en salarisverhoging Het ligt in de bedoeling van de plan- tenziektenkundige dienst om in het na jaar en de winter weer een landelijke actie ter bestrijding van de bruine rat te organiseren Er zullen gifkorrels worden gelegd op door ratten bezochte plaatsen; de medewerking zal worden gevraagd van gemeentebesturen en landbouworganisaties. van vijf procent aan te bevelen. De enige aanvaardbare vorm was een al gemene vergunning, nader uit te wer ken in het overleg per bedrijfstak. Dat de regering deze verhoging ver plicht heeft voorgeschreven, achten de werkgeversorganisaties afkeurenswaar dig en door de omstandigheden niet ge boden. Zij zijn bereid aan deze maat regel mee te werken, doch wijzen nog maals met nadruk op de noodzakelijk heid van verhoging der productie en der arbeidsproductiviteit. Met teleurstelling hebben zij voorts kennis genomen van de beperking die de regering wenst op te leggen aan de vergunning tot het toekennen van bij slagen op de lonen en salarissen bo ven f 3600. Het hogere personeel in de bedrijven heeft een duidelijke mate riële achteruitgang ondergaan, mede door de belastingdruk. Dit is zeer on gewenst. De minderjarigen Het College van Rijksbemiddelaars heeft bepaald, dat in het kader van de vijf procent loonsverhoging voor min derjarige werknemers de navolgende regeling zonder voorafgaande toestem ming van Rijksbemiddelaars geoorloofd is voor werknemers van 15 en 16 jaar 2 pet. bijslag; 17 en 18 jaar 3 pet. bijslag; 19 en 20 jaar 4 pet. bijslag en 21 en 22 jaar 5 pet. bijslag. ST. NICOLAAS- EN KERST PAKKETTEN VOOR NIEUW-GUINEA Er wordt de aandacht op gevestigd, dat de St. Nicolaas- en Kerstpakketten voor Nieuw-Guinea resp. vóór of op 20 September en 31 October a.s. ter verzending op de postkantoren moeten worden aangeboden. (Van onze speciale verslaggever) TWINTIG RUITERS zetten de goudvonkende trompetten aan de mond en twin- tigvoudig kondigde het schaterende geluid van het koper het hoogtepunt aan van de derde dag „Land uit Zee". Het was het jaarlijkse officiële Concours- Hippique, van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijvereni gingen, dat gisteren gehouden werd. Het concours, waarop het gaat om de nationale titels. De honderden en nog eens honderden liefhebbers van de ruitersport, die uit het gehele land waren opgekomen om dit hippische festijn in de jarige „Meer" mee te maken, ondernamen die tocht niet tevergeefs. Zij hebben er een ongekend genoegen aan kunnen beleven en zullen naar de eigen contreien zijn teruggekeerd om, gestimuleerd door hetgeen in Slootdorp werd gepresteerd, deze bijzondere tak van ruitersport met nog vuriger enthousiasme te beoefenen. ACHTER het trompetterscorps volg den drie ruiters met in hun midden aar, een vergulde lans de oranje standaard van de Federatie. Daar achter kwam de fraaie stoet gefor meerd door ruim honderdvijftig paar den, in achttallen, elk met hun in itructeur voorop, zijnde de kampioe nen en reserve-kampioenen van de provinciale bonden. De parade, die onder commando stond van de instructeur van de „Wie- i ingermeerruiters", de heer H. Smit, werd een grootse manifestatie, die haar toppunt bereikte in een carous sel, zo enorm als men wellicht nim mer te voren te aanschouwen kreeg In volmaakte orde kringden de cirkels zich ineen en gaven de amazonen en amazones een spel van beweging, ede) van lijn en stipt van rhythme, elks bewondering afdwingend. Daarna maakten de achttallen front en reed de commandant tot voor de tribunes cm saluerend en onder nieuw vreug devol trompetgeschal de keurtroepen van de landelijke ruiters te presente ren. Toen rees de menigte op en staan de werd de ruiters het „Wilhelmus" toegezongen. Na de inspectie door burgemeester G. G. Loggers, dr. C. Brands, voorzit ter van het Federatiebestuur en de heer A. J C. Bom, voorzitter van de Noordhollandse Bond, was het met s panning verbeide ogenblik, waarop de nationale kampioenen zouden wor den bekend gemaakt, gekomen. Het nationaal kampioenschap voor achttallen 1950 viel opnieuw ten deel aan de Landelijke Rijvereniging Gorssel en Omstreken" uit GorsseL Dit was de derde achtereenvolgende maal. dat deze rijders de felbegeerde titel wisten te behalen Hoe hard zij hun titel verdedigden bewijst wel, dat zij geen kampioen werden in hun provincie, doch meekwamen om in de gelegenheid te zijn toch voor hun kampioenschap op te komen. (Zie vervolg pag, 7)

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1