i Grote n Stad en Omgeving AGENDA DE AARDAPPELHUT IS GEREED Alkmaarse Jazz-Societeit openi met lezing over dixieland-muziek Cabaret-avond voor de Stichting 1940-1945 Roekeloos rijden op het Seharloo Schaakcompetitie nadert einde Burgerlijke Stand Fraaie successen van het Alkmaarse Rode Kruis Prachtig succes voor de heer M F. H. Doggenaar Motorrijder op Rijksweg dodelijk verongelukt Een sleep zonder chauffeur Turnlusf-besfuursleden legden functies neer Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Bergi en Zuid-Scharwoude Stompetoren Oudorp Beemster De Rijp De aardappelhutfen worden geopend Besommingen IJmuiden LAATSTE NIEUWS SCHIP BIJ AMELAND Of EEN MIJN CELOPEN DE J Hond veroorzaakte motorongeluk VAN MARSDIEP TOT IJ Marktberichten Castricum Een prachtig resultaat van gezamenlijke arbeid Twee-hor toonden Succes voor Ca MAANDAG 11 SEPTEMBER 1950 VRIJDAG 22 September: Met twee orkesten w.o. The Riverboat Jazzmen uit Zaandam Het pas opgerichte eigen orkest van de Alkmaarse Jazz-Sociëteit, is druk bezig te repeteren ter voorbereiding van de openingsavond, die Vrijdag 22 September in het Wapen van Heems kerk wordt gehouden. Deze amateur- jazz-combinatieuniek voor Alkmaar zal op dat tijdstip niet alleen het eer ste leven blazen in de jonge vereni ging, doch ze zal de liefhebbers van moderne muziek deze avond meer bie den. De eerst avond staat in het teken van de muziek, zoals deze in de jaren ver vóór de tweede wereldoorlog in de binnenlanden van de Zuidelijke staten van Noord-Amerika gespeeld werd. De jazz-muziek van thans vond daar haar oorsprong. Het was in de tijd dat nog maar weinig blanken zich tot het ten gehore brengen hiervan aangetrokken voelden. Iemand, die hiervan veel stu die heeft gemaakt, is de voorzitter van de Amsterdamse Jazz-Sociëteit, de heer Benno Stoppelman. Deze spreker zal met toelichting van gramofoonplaten een inleiding houden over „New Orleans, style". Ter verduidelijking van het ge sprokene zal het in Alkmaar genoeg zaam bekend geworden Zaanse orkest „The Riverboat Jazzmen" voor een zo perfect mogelijk uitgevoerde imitatie van deze muziek zorg dragen. Een op treden, waarvan reeds bij voorbaat suc ces verzekerd is. Voordat deze avond met een jam session geëindigd wordt, presenteert zich nog het Jazz-Sociëty-orkest „Alk maar" .Het zal een geheel nieuwe ei gen stijl naar voren brengen. De mu ziek van dit orkest vormt ongeveer het midden tussen swing en be-bop en is voornamelijk gebaseerd op combinatie spel tussen twee instrumenten, waar voor zich vooral de piano, de electri- sche guitaar en de saxofoon uitstekend lenen. Enigszins dus te vergelijken met het bekende Engelse orkest Tito Burns, dat zijn succesvolle tournee door Nederland thans in Scheveningen Amateurs op de planken Alle gloednieuwe stoelen in de to neelzaal van het „Gulden Vlies" waren bezet, toen Zaterdagavond een groep amateurs en semi-amateurs een caba- retvond gaf ten bate van de Stich ting 19401945. Was dit op zichzelf verheugend, het stemde tot even grote voldoening, dat alle medewerkenden gratis hun diensten aanboden, zodat de Stichting haar prachtig werk met een niet onbelangrijk bedrag gesteund zag. Het programma was zeer geva rieerd, kende weliswaar zwakke mo menten, doch werd met een verove rend enthousiasme gebracht en door het publiek met hartelijk instemming ontvangen. Daar was in de eerste plaats Klaas Komen, conferencier, imitator en zanger. Zijn optreden was zeer verdienstelijk. Zijn vlotte confe rence en geestige imitaties brachten het publiek telkenmale tot een warm applaus. Met zijn zuster Tini Komen wedijverde hij in het succes. Tini zong verschillende liederen op gevoelvolle wijze, uitstekend geaccompagneerd door Ad Blauwboer. De Silva's, twee, jongens met een guitaar, achter welk pseudoniem Klaas Sluys en Jan Un tied zich verschuilen, waren geen on bekenden. Zij werkten zich ook nu met vaart en élan door hun bekende reper- toir en vonden in de ovatie aanleiding nogmaals terug te komen. Van de topnummers noemen wij verder De Morali's uit Den Helder, die acroba tiek bedreven op een fiets. Het dap pere groepje van vier liet verbluffende staaltjes zien, die door de zaal in ademloze spanning werden gadegesla gen. Inderdaad een uitstekend num mer. Lea (harmonica) en Freddy (piano) zorgden voor een dosis muzi kaal genot, de Optimisten zongen en kele aardige liedjes, de Moodmakers onder leiding van Hans Bedijn namen de jazzmuziek voor hun rekening en de Two Ladies voerden enige dansen uit. De voorzitter van de afdeling van de Stichting, de heer J. M. P- de Bie, dankte aan het slot alle medewerken den voor hun sympathieke geste en •Voor de genoeglijke avond, welke zij zo'n grote schare hadden bereid. Alle dames werden verrast met bloemen, waarna onder de eminente leiding van de heer H. W. Arendsen en op de to nen van de Moodmakers een gezellig bal deze succesvolle cabaret-avond be sloot. besluit. Vanzelfsprekend maken ge noemde instrumenten deel uit van deze speciale bezetting. Het bestuur Het bestuur kwam reeds in vergade ring bijeen. Het wordt gevormd door Siem Dekker, voorzitter, Ger Visser en John Dinkelbergt secretariaat (corre spondentie-adres Korenbloemstraat 16, Alkmaar), Chr. Habich, penningmees ter en Klaas Dekker en Ab Blaauboer, commissarissen. Een vocfrlopige agenda voor de ko mende maanden en 1951, behoudens voldoende belangstelling van de zijde der leden, is reeds vastgesteld. Hierop komen als hoogtepunten voor een Jazz- concours met 10 a 12 orkesten in No vember 1951 en lezingen door niemand anders dan Pete Felleman samenstel ler van de VARA-uitzendingen Swing and Sweet from Hollywood en USA- cabaret en Wim Swankhuizen (over bo-bop), bezitter van 1200 gramofoon platen. Het bestuur stelt voor op de eerste drie openbare bijeenkomsten met de •eden te overleggen in hoeverre het mogelijk is soortgelijke avonden van zusterverenigingen in den lande in het kader van z.g. uitwisselingsavonden te bezoeken. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Walzer der Liebe (alle leeft.); Victoria Theater, 8 uur: De groene hel (18 jaar); Cinema Americain, 8uur; Achterdocht (18 jaar). DINSDAG Bioscopen, als Maandag. Zaterdagmiddag omstreeks half drie reden twee auto's met een flinke snel heid over de Bergerweg in de richting van het Seharloo. De achterste wagen proceerde de eerste in te halen, maar dat gelukte pas na enige tijd, omdat de bestuurder van de voorste auto er blijkbaar niets voor voelde voorbij ge reden te worden. Ter hoogte van de Westerweg bedroeg de snelheid 60 a 70 km. Uit de Snaarmanslaan kwam op dat ogenblik een ziekenauto. Bij het afremmen om deze wagen voorrang te verlenen ging de inhalende auto, be stuurd door de Bergense monteur P., teveel naar rechts, waardoor de 44-ja- rige mevr.-O.H. uit de Van der He'st- strsat tegen de grond geworpen werd Haar hoofd sloeg daarbij tegen een lichtmast. Nhdat de eerste hulp door dr. A. L. Gransbergen verleend was werd zij naar het ziekenhuis overge bracht. Zij bleek een hersenschudding te hebben. Fiets en auto werden licht beschadigd. De politie maakte proces verbaal op. De schaakcompetitie van DOS loopt ten einde. Er wordt fel gestreden om één van de prachtige bekers. In groep I gaven A. Bur gert en R. van Wezop elkaar niet veel toe. J. Boekei en F. Appel leverden een felle strijd. De uitslagen zijn: De Boer—R. v. Wezop afgebroken; P. v. Hoven—W, Speets 1—0; F. Appel—J. Boekei 1—0; A. Nijman—A. Bur gert 0-1; J. Kooy—P. Obdam 1—0; A. Nijman R. v. Wezop 0—1; F. Appel—P. v. Hoven 1—0; J. Nijman—C. Kooy 1—0. „JE BENT MAAR EENS JONG" Alkmaar kan Donderdagavond ken nis maken met de door Guus Oster, Johan de Meester en Han Bentz v. d. Berg samengestelde nieuwe toneel groep „De Nederlandse Comedie" In het Gulden Vlies zal het alleraardigste blijspel „Je bent maar eens jong" van Samuel Taylor opgevoerd worden waaraan tal van prominente toneel figuren, die deel uitmaken van dit nieuwe ensemble, medewerken en wel Han Bentz van den Berg, Mimi Boesch- nach, Anton Burgdorffer, Lous Hen- sen, Fons Rademakers, Johan Fiolet, Fransje Hart e.v.a. Toneellievend Alkmaar wil deze nieuwe groep een hartelijke ontvangst bereiden. Geboren: Berend C., z. v. P. van de Werfhorst en H. A. Stelling. Rudolf F., z. v. F. de Jong en L. P. van de Kaa. Bernardina. d. v. H. F. L. Woltering en M. A. W.Geels. Antonius G. M„ z. v. B. J. A. Pels en J. Th. C. D'Hondt. Ja cob, z. v. O. Baron en I. Wagenaar. Johannes H„ z. v. J. H. van de Sluis en J. van Dalen. Helena, d. v. G. P. van Beekum en D. A. G. de Jong, Frede- rik H„ z. v. H. Steunenberg en C. Prins. Pieter G., z. v. G. P. Schouten en G- J. Steenhuis. Joseph M., z. v. P. A. Broersen en P. K. Koomen. Martina M., d. v. M. Frankfort en N. Smit. Overleden: Maartje Meilis, 84 jaar. wed. van P. Boon. Gerdina H, van Steenis. 79 jaar, wed. van W. D. van Mou- rik. Cornefe Kieft, 51 jaar, geh. met J. Jonken, GLAD WEGDEK. Een motorrijder reed Zaterdagmiddag om half twee over het Ritsevoort «in de richting van de Grote Kerk. Om voor rang te verlenen aan een van de Laat komende bus remde de man af. Dooi de regenval was het wegdek echter enigszins glad geworden, zodat de mo torrijder uitgleed en kwam te vallen. Hij bekwam geen letsel. De rechter handrem van de motor knapte af en de bus werd aan de achterkant licht be schadigd. RECTIFICATIE. In het bericht „Militairen varen thuis", sloop 'n foutje. Wij vermeldden namelijk onder de Alkmaarders, die met de „Goya" op 23 September te Amsterdam worden verwacht, de naam van de heer De Jager. Het moet zijn: A. P. R. de Jong, Vondelstraat 8a. WEDEROM SUCCES VOOR KEES STET. Kees Stet en zijn ensemble vonden gisteravond opnieuw een uitverkochte zaal toen zij voor de vierde maal in Alkmaar optraden. De aanwezigen heb ben zich ook nu weer kostelijk ver maakt met muziek, zang, voordracht, sketches enz. Naar wij vernemen zal a.s. Zaterdag wederom een Kees Stet- avond worden gegeven. GEEN VOORRANG VERLEEND. Op het hoekje van de Koorstraat en de Laat had Zondagmiddag een aan rijding plaats. Een van de Laat komen de auto stak zonder aan een van rechts komende motorrijder voorrang te verlenen de Koorstraat over naar de Heul. De motorrijder kwam te vallen doch hij werd niet gewond. De tele- scoopvoorvering werd echter geheel vernield. De auto kreeg lichte schade. Tijdens de nationale jvedstrijden, welke de afdeling Hilversum van het Ned. Rode Kruis Zaterdag ter gele genheid van haar 40-jarig bestaan or ganiseerde, boekte het Alkm. Rode Kruiskorps een prachtig succes. Na een felle strijd met verschillen de sterke damesploegen, 28 in getal, welke uit alle delen van ons land af komstig waren, gelukte het de Alk maarse damesploeg onder leiding van nevr. Wallaart als tweede te eindigen. Dit fra'aie resultaat werd beloond met een lauwertak, aangeboden door het bestuur afd. Hilversum Ned. Rode Kruis. De herenploeg, onder leiding van de heer Kruidenberg, eindigde op de twaalfde plaats. In deze afdeling don gen 36 ploegen mee. In het totaal-klassement, waarbij de door beide ploegen behaalde punten bij elkaar werden geteld, kreeg Alk maar de derde prijs, een bronzen me daille aangeboden door de V.V.V. te Hilversum. Een welverdiend succes voor ons plaatselijk korps dat te allen tijden paraat is de helpende hand te bieden. Zijn praalwagen de mooiste van Amsterdams corso Het grote bloemencorso, dat Zater dag in Amsterdam is gehouden, heeft voor onze stadgenoot de heer M. F. H. Doggenaar een prachtig succes opgele verd Evenals vorig jaar kreeg hij ook thans de vererende opdracht de praal wagen van de Centrale Aalsmeerse Veiling, de grootste bloemenveiling van Nederland, te verzorgen. De heer Doggenaar werkte met zijn binder een volle nacht aan de wagen, welke „De Elfendans" uitbeeldde. Acht elfjes in gele japonnetjes waren gezeten onder een kroon, vervaardigd van 159 paar se Bougainvilleas, 2500 lila anjers en 1200 gele chrysanten. De wagen vorm de het sieraad van het bloemencorso, waaraan door 75 wagens, samenge steld door de beste bloemisten en bin ders van Nederland, werd deelgeno men. Toen de uitslag bekend gemaakt werd, bleek de heer Doggenaar ,de grote ereprijs, bestaande uit de gou den medaille van H. M. de Koningin, gewonnen te hebben. Deze prijs werd verleend met de volledige instemming van Koningin Juliana, die het bloe mencorso in ogenschouw nam en met de jury van mening was, dat „De El fendans" de fraaiste creatie was. Botsing met een beschonkene In de afgelopen nacht heeft op de Rijksstraatweg te Limnien een ongeluk plaats gehad, dat aan de heer A, de Weerd uit Heemskerk het leven heeft gekost. De heer De W. was op zijn motorrijwiel met als duopassagier zijn echtgenote op weg naar Heemskerk. Plotseling stak een beschonken ma» (het was kermis in Limmen) de straatweg over. Een botsing volgde. De motorrijder kwam op het asfalt terecht ,gn liep een sche- delbasisfractuur op. Hij overleed vrij wel onmiddellijk ter plaatse. Zijn echt genote kreeg een lichte hersenschud ding. De beschonkene, een zekere V. uit Limmen, kreeg een been- en heupfrac tuur en werd naar het St, Elisabeth- ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Het stoffelijk overschot van de heer De W. werd naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Een monteur uit een garagebedrijf sleepte Zaterdagmorgen omstreeks kwart over elf met zijn auto een vracht auto mee, waarin zich geen bestuurder bevond. Toen de man moest uitwijken gelukte dit wel met zijn voertuig, maar niet met zijn sleep, die er hevig slinge rend achteraan kwam. Een in de Spoor straat geparkeerde motorcarrier van een melkboer werd enige tientallen meters meegesleurd met het gevolg, dat veel melk verloren ging. De politie con stateerde bovendien, dat de monteur niet in het bezit was van een rijbewijs. In de Alkmaarse gymnastiekvereni ging is verschil van mening ontstaan tussen de direteur de heer J. van Zoo- nen en de bestuursleden van deze ver eniging. Dit meningsverschil heeft tot gevolg gehad dat alle bestuursleden hun functies hebben neergelegd. Het zijn de heren G. de Rie (voorzitter"1 J. Narold, Wiersma, Besteman, P. van Heugten. J. Smit en mevrouw Schot vangerBieman. Het is jammer dat deze onenigheid is ontstaan, te meer daar Turnlust binnenkort haar vijftig jarig bestaan zal herdenk*- „HARMONIA". Op Woensdag 13 Sept. belegt de afd. van „Harmonia", een openbare avond in Hotel „Centraal", Hofplein, waar de heer Ir. H. Bouman zal spreken over: „De wonderen der Materie en hun geestelijke achtergrond". 71. De wolf heeft zijn vrouw ge waarschuwd dat de kust vrij is en nu dragen zij met z'n tweeën een grote kist met eieren weg. „Kalm aan maar, moeder", zegt de wolf tegen zijn vrouw, die nog een beetje angstig is. „Je be hoeft je heus niet te haasten. De be waker zit achter slot en grendel. Wat een reuze mop. Ik zou morgen dat ge zicht van de Haan wel eens willen zien! En ik denk ook, dat Spits nu wel de langste tijd bewaker geweest is. Die wordt morgenochtend op staande voet ontslagen, neem dat van mij aan!" Nog nagenietend van de poets, die zij Spits de Speurder gebakken hebben, stapt 't tweetal naar huis. Maar wat zie ik daar? Wie komt hen daar vrolijk tege moet gestapt, onbewust van het nood lot, dat haar wacht? Het is de kip, die door Pim, Pam en Pom bevrijd werd en die nu op weg naar huis is, naar Kippendorp MAANDAGSE VEEMARKT. 2 Paarden per stuk f 600f 750. 96 vete koeien p st f 500f 10.50, 29 nuch tere kalveren per stuk f 40f 80, 75 vette schapen f 90f 130, 174 varkens per kg f 1.82f 1.89. FILARSKY SCHILDERDE, JAC. JANSEN COMPONEERDE, DE ZANGVERENIGING ORPHEUS ZINGT Men schrijft ons, dat de Kon. Zangver. „Orpheus" te Druten, dirigent Piet Ver sloot te Nijmegen, die op het onlangs ge houden zangconcours te Haarlem een on bestreden succes behaalde met de eerste prijs en ereprijs in de eerste afdeling, nu in studie genomen heeft „Passerelle An tique", een impressie naar een schilderij van Filarsky van dq Bergense componist Jac. Jansen. AANBESTEDING Zaterdagmiddag werd door arch. C. Noort Jr. in „De Rustende Jager" in het openbaar aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Buerweg voor de fam. BartelsMin. Ingekomen waren tien inschrijvingen: D. Beeldman te Bergen 21.400; Gebr. Kops te Bergen 21.955; J. Rampen te Bergen 22.645; P. Blan- kendaal te Alkmaar 22.867; M. Marque- ring te Berden 22.990; D. J. Duin te Bergen f 23.400; D. Langendijk te Heiloo 23.500; L. Pekelharing te Alkmaar 23.800; De Haan en Reek te Alkmaar 24.965; D. Pilkes te Alkmaar 27.950. De begroting was 21.500. De gunning werd aangehouden. SPREEKUREN SOCIALE WERKSTER De sociale werkster van Langedijk zal in het vervolg spreekuur houden in het voormalig gemeentehuis in de Koog te Zuidscharwoude des Maandagsmiddags van 2 tot 3 uur en des Dinsdagsavonds van 7 tot 8 uur. Het spreekuur van Woens dagavond is vervallen. BREVET SPUITEN Aan de heren P. C. Commandeur te Stompetoren en F. J. van Stipriaan te Heerhugowaard is verleend het brevet spuiten in de tuinbouw op de volle grond. ZILVEREN PROFESSIEFEEST VAN ZUSTER MARGARETHA Op 13 Sept. is het 25 jaar geleden, dat de Eerwaarde Zuster Margaretha, beter bekend als de ziekenzuster, haar intrede deed in de orde der zusters Urselinen te Bergen. Zij ontving haar opleiding in het St. Elisabeth zieken huis te Alkmaar. Nadat zij haar stu die in 1929 had beëindigd, verbleef zfl korte tijd in Bergen en werd in 1930 te Hem en Venhuizen geplaatst als wijkverpleegster. Hier was de zuster werkzaam tot 1945, waarna zij werd overgeplaatst naar Oudorp, waar zfl nu reeds vijf jaaf haar taak liefderijk vervult. Met ijver en toewijding heeft zjj in het uitgebreide rayon, dat be halve de gemeente Oudorp ook een gedeelte van de Schermeer, Heerhugo waard en Koedijk omvat, haar plicht gedaan. Woensdag 13 Sept. zal om 8.30 uur in de parochiekerk te Oudorp een plechtige H. Mis tot haar intentie worden opgedragen en in de middag van die dag van drie tot vier uur zal in het Zusterhuis te Oudorp een re ceptie worden gehouden. LOTERIJCLUB „DE VERGULDE NIET" JUBILEERT. In het café Morsch werd een verga dering gehouden van de loterijclub „De Vergulde Niet". De voorzitter de heer Mul deelde in zijn openingsrede mede, dat de vereniging op 26 October haar 25-jarig bestaan herdenkt. Ofschoon zo mogelijk elk jaar een gezellige avond door de leden wordt gehouden, ligt 't in de bedoeling bij deze gelegenheid een speiale feestavond te organiseren. Uit net verslag van de penningmees ter bleek dat het kassaldo thans f 301.74 bedraagt. De laatste twee trekkingen is men met een niet uitgekomen; voor de aanstaan de trekking van de Staatsloterij zijn de loten reeds aangekocht. De voorzit ter zeide, dat de secretaris, de heer A. Th, Zuurbier, vanaf de oprichting deze functie op correcte wijze heeft ver vuld en" er dus alle reden is dit 'fait bij het jubileum te herdenken. Besloten werd de feestavond vast te stellen Zaterdag 28 October. Vervolgens kwam ter sprake het aannemen v'an nieuwe leden. Nieuwe leden kunnen zich thans aanmelden bij een der oe- stuursleden en worden dan na 28 Oc tober a.s. als lid toegelaten, na de af sluiting van dit jaar. Uit de vergade ring werd een commissie benoemd be staande uit de heren N. Mul, J. Morsch en J, Korver die tot taak hebben de feestavond te organiseren. GEVAL VAN KINDERVERLAMMING Er heeft zich bij een in onze gemeen te wonend meisje een geval van kin derverlamming voorgedaan. Het pa tiëntje is overgebracht naar de barak voor besmettelijke ziekten te Hoorn. Dezer dagen kwamen de aandeelhou ders van de Coöp. Aardappel Bewaarcen- trale in café Blokdijk in vergadering bij een. De voorzitter deelde mede, dat de uiteindelijke bouwkosten belangrijk ho ger waren dan aanvankelijk in de begro ting was opgenomen. De aandelen zullen in bewaring gegeven worden bij de plaat selijke Boerenleenbank. Het bestuur be sloot de heer G. J. Visser aan te stellen als ordebewaarder. Dit jaar zullen nog geen vrachtauto's in de werkruimte wor den toegelaten. Besloten werd ten slotte de hutten Donderdag 14 September, des middags om twee uur officieel te openen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Joannes M. M., z. van M. P. Kaptein en F. Groot. Tiraotheus B., z. van C. J. Commandeur en C. de Boer. Maria F., d. van C. Alles en F. J. Mekken. Getrouwd: Prosper Riteco en Alida C. Buur. Jacob Krijt en Johanna C. Visser. EEN FLINKE SNOEKBAARS. Door de heer Fr. Slobbé, die in het Noordhollands Kanaal al drie behoor lijke snoeken had gevangen, werd, even voor het tijd was om naar huis te gaan, nog een snoekbaars van 5 pond en 4U> ons opgehaald. Dit is geen visserslatijn. EEN MOOIE PROMOTIE. De heer Jac. Oudejans werd dezer dagen voor de tijd van één jaar benoemd tot bouwkundig-opzichter te Harlingen bij de bouw van 64 duplex woningen aldaar. De heer Oudejans heeft zich van timmermansknecht doot een schrif telijke cursus als zodanig weten op te werken. Besommingen van Zaterdag: IJM 10 f 14.400, 99 f 15.400, 73 f 12.300, loggers IJM 204 f 4270, SCH 45 f 5880, KW 48 f 6360, 40 f 6850, 104 f 3790, 155 f 2720; kustvissers: KW 27 f 1295, 94 f 1070, IJM 276 f 1100, 277 f 1140, 11 f 2190. 229 f 2360. Omstreeks vier uur in de afgelopen nacht is een Panamees schip, de „Spar- to", bij boei E.T. 14, dwars voor Ame land, op een mijn gelopen. Het schip was geladen met stukgoed op weg van Hamburg naar Amsterdam. De „Hol land" van rederij Doeksen is om zes uur ter assistentie uitgevaren. Zondagavond omstreeks 7 uur reed de heer F. Tobi op een motor door het Oosteinde te Hoorn toen een hond over de weg rende en onder de motor te recht kwam. De motorrijder vloog over de kop en bleef met een bloedende hoofdwond op de weg liggen. Dr. Ree dijk, die spoedig ter plaatse kwam, constateerde een hersenschudding. De heer W. Goudswaardt te Den Helder, bekend scheidsrechter van <le KNVB, zal niet langer als zodanig fun geren. In vijf dagen tijd hebben da leden van HRC te Den Helder een nieuwe zittribune op het voetbalveld gebouwd. De gemeenteraad van Hoorn dient de salarisverordeningen te wijzigen in verband met aanmerkingen van Hoger gezag, o.a. tegen de salarissen van en kele hoofdambtenaren en de toelagen voor diploma's aan werklieden. Het laatste smalle gedeelte van De Streek, n.l. de Dorpsweg te Westwoud, zal worden verbreed. De Westwouder raad verleende daarvoor een crediet van 45.000. Op 62-jarige leeftijd is een be kend Zaankanter overleden in de per soon van de heer A. N. Honig, direc teur van de N.V. Oliefabrieken „Het Hert" en „De Zwaan" en president commissaris van de N.V. Honig's Kunst harsindustrie. LANGEDIJKER GxtCJEIVi'KN CEN TRALE, 11 Sept. 8000 kg blauwe eigenheimers 5.307.00; 2400 kg sla- bonen 1521.30; 3500 kg groene kool 5.80—10.20; 9000 kg gele kool 4.50 5.00; 15000 kg rode kool 5—9.60; 140000 kg witte kool 4.6000 stuks bloemkool (B) 26—40. NOORDER MARKT BOND 11 Sept. 7000 kg aardappelen: eerstelingen 79.10, grove eerstelingen. 7.209.30V blauwe eigenheimers 7.408.60, beve landers 7.107.90. 2500 kg uien 4.10 5.50, grove uien 3.10. 6000 kg kroten, a 5.605.70, b 7000 kg sperciebo- nen 15.1024.10. 600 kg groene kool 5.60—7.70. 3000 kg gele kool 3.50—5.70. 59000 kg witte kool 4. PLAN VOOR OPRICHTING VAN NEUTRAAL GEMENGD KOOR. Hier ter plaatse bestaan plannen tot oprichting van een gemengd zangkoor op neutrale grondslag. Teneinde dit voornemen te verwezenlijken wordt Donderdagavond in hotel Meyer een vergadering gehouden, welke door mej. A, Groot, de heer en mevr. Cor- tel en de heer Leo Rommerts met zang wordt opgeluisterd. Voor de functie van dirigent is contact opgenomen met de heer H. Duinker. DUFFEL—CASTRICUM PER WIEKSLAG „De Luchtpost" heeft gisteren deelge nomen aan de wedvlucht vanuit Duffel, een afstand van 163 km. Na om 8,15 uur te zijn losgelaten, arriveerden de duiven als volgt: 1. J. Lust 10.28.43 2. J. Bruno 10.29.47; 3. N. W. Portegies 10.36.25; 4. B. Bodeke 10.37.28; 5. N. de Wild 10.40.04 6. G. Konijn 10.40.46; 7. C. Bakker 10.43.48; 8. F. Tromp 10.49.07 9. G. Tromp 10.52.37. Vrijdagmiddag had te Schcrmerhorn de officiële opening plaats van de aard appelbewaarplaats van de coöperatieve vereniging „Ons Belang" Deze aardappel bewaarplaats voorziet in een zeer grote behoefte voor ons dorp" zo zeide bur gemeester Driessen in zijn openingswoord. „Ik verheug mij bijzonder dat aan mij de eer te beurt valt de eerste kar met aardappelen naar binnen te rijden. Na het lint te hebben doorgeknipt reed de burgemeester onder luid applaus de eerste kar met aardappelen op het smalspoor de hut binnen. De bewaarplaats biedt plaats aan zes en twintig wagons aardappelen en is voorzien van een speciaal luchtverver- singstysteem bestaande uit vier moto ren van 0.9 pk elk en een totaalcapaci teit van 30.000 m3 lucht per uur. Het gebouw zowel als de electrische installatie ziet er keurig uit. Modern ingericht De hut is voorzien van spoorrails en een draaischijf. In elk vak is een tweetal TL-buizen aangebracht die een snelle ontkieming der aardappelen moeten tegengaan. Er is een afdeling voor bewaren en opslag en een afde ling voor de z.g. kiembakken. Na de bezichtiging begaf het gezel schap zich naar de met bloemen ver sierde zaal in hotel Bontje, waar de voorzitter van „Ons Belang" de heer P. Kluft, het woord voerde. Spreker verheugde zich zeer dat het grote werk uitgevoerd is door aannemers uit het dorp. Als dank voor de medewerking voor en tijdens de bouw bood spreker de heer De Jong een kistje sigaren aan. De heer Kluft dankte de burge meester, de gem.-secretaris en de raad voor de wijze waarop de grond voor 1.in het bezit van de vereniging kwam. Een streekbelang Hierna was het woord aan burge meester W. J. Driessen. Ik verklap geen geheim als ik hier mededeel dat de tuinbouwvereniging en andere zeer belangstellenden al reeds lang uitzagen naar de totstandkoming van deze aard appelenbewaarplaats. Het gemeente bestuur stelt activiteit van het bestuur van „Ons Belang" op zeer hoge prijs, aldus spreker. Als natie is er een taak voor de verbouw van goede pootaard- appelen. Als streek geldt deze taak voor u in het bijzonder. Het was voor de gemeente een eer om deze grond voor 1.beschikbaar te stellen. We hebben genoten van de grote onblus bare activiteit van het bestuur. Dat deze keurig uitgevoerde hut moge bS- dragen tot heil van onze streek en dat meerderen zullen volgen, zo eindigde de burgemeester zijn rede. Namens de leden werd het woord gevoerd door de heer K. Muntjewerff. Spreker zag de situatie onder het oog waarin de Nederlandse tuinbouw op het ogenblik verkeert. Hij achtte deze verre van gunstig, al is de toestand niet hopeloos. De heer Muntjewerff stelde het werk van de tuindersvereniging ten voorbeeld. „Ik hoop van harte dat de jongeren de vruchten zullen plukken van het werk der ouderen", aldus spre ker. De heer Schotsman bracht de ver eniging dank voor de opdracht aan de gezamenlijke aannemers. Als aanden ken bood spreker namens de aanne mers een mooi uitgevoerd naamschild der vereniging aan. Als laatste spreker voerde de heer P. van Langen bet woord als ambte naar van de RLVD. Onder het genot van enkele verversingen bleef men nog lange tijd gezellig bijeen. s c TOEN DE AANHEF v sprak de stem: „In de mi was woest en ledig e duizenden daar bijeen o grootse verhaal van de hun sleepnet trokken en grijze zee nog golfde o\ vissen die zee bevatte e: rijkdom een bestaan te brein van velen onzer b fantastisch, dikwijls in c Totdat Lely zijn plan pi het besluit viel. r»p 16 September kond: ningin Wilhelmina aa tijd gekomen achtte om en droogmaking van over te gaan. Doch de brand kwam. Nederland Parlementariërs betrader illustreerden het belan van 21 Maart 1918: beid Staten-Generaal namen droogmaking aan. Een leger arbeiders in alls trad aan. Schop op De vissers gooiden hun en grepen ook de spade de strijd tegen het wati stem. „De wereld ziet tc twijfelt, maar in de „Me getwijfeld. Langzaam ga komt het landVoc verhaal en muziek ond woorden van de sprekei groeien, sluiten zich. „H de zee verloor". Sireneg* een vreugdekreet langs c land was met Friesland Wieringermeer was door sluitdijk veilig gesteld. „Toen kwam de boer land. Voor hem lagen t\ hectaren. En hij begon". Wij zagen paarden g( de ploeg, boeren met sc machtige rupstrekkers rige ploegen het veld o tweede phase van het begon: vruchtbaarmaking duizend bunder zeebode dood en zonder vrucht". Lely was op deze mens gen. Zij wisten te bouw toekomst. ,En het was gelijk de zeide: Een stem sprak tot aa En de boer heeft haar „Terwille van de bo Besta de wereld voort! QP 21 October 1930 ont het eerste roggezaad. geschiedenis van de „Mi woord en beeld en klank, den de zaaimaehines ovi hanteerden de boeren h De eerste oogst rijpte. 2 combines rukten aan. Bc rinnen in fleurige draeh graan, op in het midden „Het was al leven in di Het volk van de „Meer" zee, die stuk sloeg teger Nooit zou de „Meer" verz tig klonk het gelui van dank van dit volk aan G Totdat er soldaten kw Oosten. Het volk zuchtt druk der bezetter. Gelij rijpte het verzet. Toen c Duitsers een duister plan pen, de gehele .Meer", tigd worden. De verzetsi Graaf snelde nog te hul] gegrepen. Het hart gaf het leven En ook de „Meer" verg dag 17 April 1945. De ontvluchtten hun land ,n sieraad, wat papieren en Tientallen vrouwen betra rouwende vrouwen. Zij het opgetaste graan op knielden neer in een w; bleven zij daar. Minuten derd millioen kubieke had de Polder bedolven. „Nauwelijks 18 dagen het geschut en won Orar de golven van het water harten der verdrevenen het heimwee. Terug, ten Voor ons werd verbeelc zonken land heroverd v ren begonnen opnieuw c kwamen ze: jong en oud gekromd. Zij vochten terug. „Langzaam rees op 11 December van h nog lang de grond weer trokken over het veld. I schoot weer wortel. En de en dankbaarheid, dat zc had volbracht. En daar was de „Meer op de ruiters, dan de vi de boeren en boerinnen clubsen jeugdverenigin vaandels, de boerenorg schooljeugd. Alles wat weer leeft het nieuwe land trok plaats te ruimen voor de In grote kringen om de bomen hun vreugdedanse jeugd van de „Meer" zich. De nieuwe generatie sen zal bezetten „voor ai nu voor het laatst over gaan". Het werd een kl lijk festijn, dit feest. Het ner geweest als de zon giijze nevels schuil was „De „Meer" is weer t Is weer thuis achter de I

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2