Truman aanvaardt Johnsons ontslag Kort Bestek Grote Drie in New York bijeen Ouderdomsvoorziening verlengd Engeland zendt een divisie naar West-Duitsland Amerikanen en Zuidkoreanen rukten in 5 dagen 13 k.m. op Woensdag 13 Sept. 1930 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 214 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN MINISTERWISSELING IN AMERIKA George C. Marshall volghem op Ook Early treedt af Acheson contra Johnson Chii i staat afwijzend t.a.v. Ruslands aanspraken De export van machines naar Rusland Zuid-Korea is tegen beheerschap van V.N. Wie vergezelt Koningin en Prins op Prinsjesdag? BUREAU: ADMINISTRATIE Voor dam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAJkSSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. I OUIS JOHNSON, de Amerikaanse minister van defensie, die in Maart 1949 James Forrestal opvolgde, is gisteren afgetreden. Sinds het uitbreken van de oorlog in Korea is zijn defensie-politiek sterk becritiseerd. Johnson heeft bij zjjn aftreden zelf generaal George Marshall als opvolger voorgesteld en noemde hem „een, die de bevolking der V.S. en onze bondgenoten zal inspireren". President Truman heeft Marshall, die in Virginia woont, telefonisch verzocht Johnson op te volgen. Generaal Marshall heeft deze benoeming aangenomen. Zoals bekend, was hjj tijdens de tweede wereldoorlog stafchef en later minister van buitenlandse zaken. Truman zal onmiddellijk trachten de benoeming van Marshall wettelijk te bekrachtigen. Volgens de bestaande wet is namelijk iemand die in de afgelopen tien jaar in actieve militaire dienst is geweest, niet be noembaar voor de post van minister van defensie. plan geboren, waaraan hij zijn naam gaf. In December 1948 onderging hij een nieroperatie en de volgende maand trad hij af, opgevolgd door Dean Acheson. In de brief, waarin hij om zijn ontslag vroeg, schrijft Johnson, dat hij eens ge zegd heeft, dat hij bij „de nauwgezette vervulling" van zijn plichten onver mijdelijk meer vijanden dan vrienden zou krijgen, „enigszins treurig erken ik, dat mijn verwachting juist was", aldus Johnson. Truman antwoordde Johnson dat hij zijn ontslag aanvaard de. „Het is voor mij duidelijk, dat gij bij dit besluit werd gedreven door mo tieven van de hoogste vaderlandslief de", aldus Truman. „In de verschrikke lijk betreurenswaardige omstandighe den die zich hebben voorgedaan ben ik van oordeel dat ik mij met uw mening moet verenigen en uw ontslag met in gang van 19 September 1950 aanvaar den". Johnsons opvolger, generaal George Catlett Marshall, is 69 jaar oud. In 1939 benoemde president Roosevelt hem tot stafchef. Na de val van Frankrijk in de tweede wereldoorlog werd hij tevens opperbevelhebber van het Amerikaanse leger. Pas op latere leeftijd werd bij staatsman. In Januari 1947 werd hij tot minister van buitenlandse zaken be noemd en in Juni van dat jaar werd het In een geheime getuigenis, die Ache son en Johnson, de Amerikaanse mi nisters van Buitenlandse Zaken en van Defensie, 30 Augustus aflegden voor de Senaatscommissie voor de toewijzingen en die eerst héden ge publiceerd is, verklaarde Acheson, dat een Westeuropees verdedigingsplan alleen van nut kan zijn, indien West- duitse mankracht en hulpbronnen hierbij worden ingeschakeld. De titans afgetreden minister Johnson daaren tegen drong er op aan, dat de 4.522.000000 dollar voor de herbewa pening van West-Europa zouden wor den toegewezen zonder Duitse man kracht in te schakelen. Dinsdag is ook Stephen Early, de plaatsvervangend minister van defensie, afgetreden met ingang van 30 Septem ber. Early verklaarde, dat zijn vertrek geenszins samenhing met geruchten over het naderend vertrek van Johnson. Hij had zijn benoeming in Mei 1949 slechts voor een jaar aanvaard en wordt nu weer vice-president van Pullman. LOUIS A. JOHNSON gestruikeld Dokiers staan verbaasd over Shaws vitaliteit George Bernard Shaw, die Zondag een dijbeen brak tengevolge v<hi een val m zijn tuin, doet de dokters ver baasd staan over zijn vitaliteit. Zijn leetijd in aanmerking genomen (Shaw is 94 jaar) herstelt hij zich opmerke lijk snel van de operatie, die hij heeft ondergaan. Twaalf uur na de operatie richtte hij zich op en verzocht de ver pleegster om een briefje, dat hij ge wassen was, „omdat anders iemand mij nog een keer gaat wassen". Later luis terde hij naar de radio en las kranten. Shaws toestand wordt bevredigend genoemd. Uit Röntgenfoto's is ge bleken, dat de operatie geslaagd is. De beiwiste Zuidpool Chili heeft Maandagavond in een ver klaring van het ministerie van Bui tenlandse Zaken de Sow jet-aanspraken op rechten in het Zuidpool-gebied van de hand gewezen. Gezegd wordt, dat Chili door een historisch recht volle dige juridische, diplomatieke en admi nistratieve souvereiniteit in het Chi- leens gebied in het Zuidpoolgebied uit oefent en geen aanspraken van andere mogendheden op dit punt erkent. West-Europa'' het eerst ter tafel In het Waldorf-Astoria-hotel te New ïork begon gisteren de conferen tie van de ministers van Bnitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland en Amerika. De organisatie van het VVest- europese verdedigingssysteem vormde het eerste punt van bespreking. De ministers kwamen in besloten zitting bijeen. Er zal geen gedetailleerde be kendmaking worden gedaan. Volgens een Amerikaans woord voerder zouden de ministers er naar streven eenstemmigheid te bereiken betreffende het Westeuropese defen siestelsel. De voorstellen zouden aan de ministers van het Atlantisch Pact, die Vrijdag vergaderen, worden voor gelegd. De Grote Drie zouden in dezen geen uiteindelijke beslissingen nemen. De mededeling van Truman, dat aan- ienlijke troepenversterkingen naar Europa gezonden zullen worden, droeg in hoge mate bij tot het scheppen van een gunstige sfeer voor de besprekin gen. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, is de rangorde van de op de conferentie te bespreken onder werpen aldus: De Westerse defensie, de Duitse herbewapening en de Ko reaanse kwestie tezamen met het vraagstuk van de erkenning van com munistische China. Een vierling in Londen Mevrouw Elizabeth Coles heeft van ochtend vroeg het leven geschonken aan een viertal meisjes in een zieken huis te Londen. De babies, die elk on geveer drie a vier pond wegen, kwa men binnen een uur ter wereld. Zij zijn onmiddellijk in speciale couveu ses geplaatst. De moeder maakt het goed. Vader van de vierling is een 31- jarige monteur. Het echtpaar heeft reeds een zoon van iijf jaar. in De zaak wordt op de oude voet voortgezet (Van onze parlementaire redacteur) rjOOR het grote ronde raam boven de ingang van de Ridderzaal, een bont gekleurde rozet van gebrandschilderd glas, viel een schaars licht naar binnen, toen de vertegenwoordigers van het Nederlandse volk zich daar Dinsdagmiddag verzameld hadden om zich na een korte vacantie weer aan hun wetgevende arbeid te wijden. De bewerkte zijramen met daarin de wapens van verscheidene Nederlandse steden vermochten niet de schemer, waarin 's lands tijdelijke ver gaderzaal gehuld lag, op te heffen. Onder het imposante Valkendak was daarvoor de sfeer van de eeuwen blijven hangen. Slechts weinig wees op een nieuw begin. Enkele Kamerleden waren gebruind door de zomerzon; de heren be groetten elkaar na elkaar enige tijd niet gezien te hebben, extra vriendelijk, Maar overigens had de Kamer al weer direct het aanzien, dat zij bij het afscheid in Juli had. De Tweede Kamer terug van reces In één opzicht verried de grote Rid derzaal. dat een belangrijke gebeurtenis nabij is. Op het door een baldakijn overkoepelde podium, dat het gehele jaar leeg en verlaten achter de minis terstafel gelegen had. stond reeds de troonzetel waarop H.M. de Koningin op 19 September, de dag van de officiële opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal, zal zitten om de Troonrede uit te spreken. Tot Dinsdag blijft evenwel om de zetels een discreet hekje staan, opdat niemand de konink lijke stoelen beroeren zal Noodwet verlengd In een verbrokkelde vergadering, doordat verschillende zaken door el kaar heen behandeld moesten worden nam de Kamer zonder hoofdelijke stem ming een wetsontwerp aan tot wijzi ging van de Noodwet Ouderdomsvoor ziening. Dit wetsontwerp verlengt de tijdelijke duur van de Noodvoorziening met twee jaar en ook personen, die in het tijd vak van 1 October 1950 tot en met 30 September 1952 de leeftijd van 65 jaar bereiken, zullen nu voor een ouder- domsuitkering in aanmerking kunner, komen. Voorts worden de inkomens grenzen verhoogd, doch de oudendoms uitkeringen van diegenen, wier inko men ligt beneden de thans geldende grenzen worden met inachtneming van die oude grenzen berekend. Hoewel het wetsontwerp ten slotte de stemmen van alle kamerleden kreeg, was men het niet onverdeeld met de minister eens. (Zie verder pag. 3) DE BEGRAFENIS VAN GENERAAL SMUTS Het stoffelijk overschot van generaal Smuts zal Vrijdag te Pretoria worden bijgezet. De Zuidafrikaanse regering heeft een staatsbegrafenis aangeboden. Deze zal met militaire eer geschieden. De dood van generaal Smuts zou ver oorzaakt zijn door een hartaanval ten gevolge van hersentrombose. De Zuidafrikaanse regering heeft or der gegeven om gisteren en op de dag van de begrafenis van generaal Smuts de vlaggen halfstok te hijsen. „Concentratie-kloosters Tsjechoslowakije? Volgens door radio-Vaticaan aange haalde berichten zijn in Tsjecho-Slo- wakije „concentratie-kloosters" opge richt, waar monniken en priesters com munistische propagandacursussen moe ten volgen. De gevangenen, aldus het bericht, moeten 11 uur per dag dwang arbeid verrichten. Kloosterzusters wor den in kloosters door geheel Bohemen opgehaald en zullen in „concentratie kloosters" worden opgesloten, zo wordt er aan toegevoegd. Churchill heeft critiek op Brits defensiebeleid Engeland zal nog een divisie naar Duitsland zenden en de twee, die het daar reeds heeft, versterken, zo heeft Attlee gisteren in het Lagerhuis medegedeeld. Met deze verklaring heeft de Britse premier de geruchten gelogenstraft, volgens welke Engeland drie divisies naar het vasteland zou zenden. Hjj deed deze mededeling in de rede, waarmee hij het debat over de Britse lansverdediging opende en de voorstellen inzake de verlenging van de dienstplicht en de ver hoging van de soldij toelichtte. De verlenging van de dienstplicht zal de Britse strijdkrachten in de komende maanden met 77.000 man doen toenemen. met name de export van machines naar de Sowjetunie. De conservatieve leider meende, dat men het diende toe te juichen, dat Duitsland wordt teruggebracht in de familie van een vereend Europa en deel neemt in een Europese verdedigings strijdmacht. Er diende snel een groot Europees leger met een sterk Duits quotum te worden ingesteld. Het diende zestig tot zeventig divisies sterk te zijn Duitsland zou er acht tot tien moeten leveren en onder bescherming van de Amerikaanse atoombommen te wor den opgebouwd. De plannen voor ver sterking van de Britse strijdkrachten achtte Churchill onvoldoende. Vandaag wordt het debat voortgezet. In Belgie 2431 vrijwilligers voor Korea In totaal hebben zich 2431 Belgen aangemeld als vrijwilligers voor het Belgische contingent voor Korea. Belgie zal een expeditionnaire macht van iéts minder dan 1000 man naar Ko rea zenden. De opleiding zal begin Oc tober aanvangen, waarna het contin gent begin November scheep zal gaan. Engeland zal, zo zei Attlee, niet alleen zijn troepen in Duitsland, maar ook die in andere delen van de wereld gaan versterken. In 1951 zou het territoriale leger twaalf divisies tellen; ingeval van mobilisatie zouden daar nog tien divi sies bijkomen. Ook voor de vloot en de luchtmacht bestaan plannen voor ver sterking. Ten aanzien van West-Duitsland zei Attlee, dat de deelneming van dit land aan de Europese verdediging slechts kan worden overwogen in het kader van een gemeenschappelijke verdedi ging van het Westen. Hij was an me ning, dat de Bondsregering een mo biele gendarmerie, doch geen klein mo del leger nodig had. Met Amerika wordt nog onderhan deld over het driejarenplan voor de Britse bewapening. Overschakeling van de productie naar het noodzakelijke zal leiden tot beperking van de vervaardi ging van luxe auto's, radio- en televi sietoestellen. Zonodig zal tot controle op de toewijzing van grondstoffen wor den overgegaan. Attlee zei, dat er een onderzoek is ingesteld naar de export van machine werktuigen naar Rusland. Er worden geen uitvoervergunningen verstrekt, wanneer de machines in eigen land of bij de bondgenoten nodig zijn voor de verhoogde wapenproductie. .Churchill, die voor de oppositie het woord voerde, zei, dat zijn partij voor de militaire plannen der regering zou stemmen, doch dat dit dierminst was bedoeld als een vertrouwensvotum. Hij verweet de regering gebrek aan visie en overtuiging. Hij meende, dat Enge land te traag was geweest met het zen den van troepen naar Korea. Voorts crittseerde hij het zenden van straal vliegtuigen naar het buitenland en De derde sioel Japanse regering verbiedt wielerwedstrijden De Japanse regering heeft besloten om wielerwedstrijden voortaan te ver bieden. Deze werden een jaar geleden in Japan geïntroduceerd. De onmiddel lijke aanleiding tot het verbod zijn de ongeregeldheden, die verleden week voorkwamen op het wielerstadion te Naroeo bij Kobe. Bij vechtpartijen, die ontstonden doordat toeschouwers meen den. dat het bij een rit niet eerlijk toe gegaan was. werden een toeschouwer gedood en een politieagent en drie kaartjesverkopers ernstig gewond. De Amerikaanse Senaat heeft een voorstel aangenomen, communisten te alterneren in tijden van oorlog, invasie of opstand. Generaal Walker: Het ergste is voorbij" Luitenant-generaal Walker, opperbevelhebber van de landtroepen der Ver. Naties, deelde gisteren mede: „Het ergste is voorbij. Ofschoon de vijand nog het initiatief in handen heeft, ben ik er volkomen'zeker van dat wjj de vijand kunnen tegenhouden." De Noordkoreaanse verliezen worden thans op gemid deld tweeduizend man per dag geschat. Aan het Noordoostelijke front zijn de Zuidkoreanen bijna twee kilometer opgerukt Devijand bood slechts geringe tegenstand. Enkele stukken geschut werden buitgemaakt. In de centrale sector langs de Oostkust zijn Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen in vijf dagen dertien kilometer gevorderd. Volgens berichten van het strijdto neel bij Jongtsjon hebben de Zuid koreanen en Amerikanen genoeg in de Sowjetunie vervaardigde artillerie, mortieren en andere wapens buitge maakt om 13 goederenwagons te vul len. Een gevangen genomen koerier had een boodschap bij zich van een Noordkoreaanse divisie-commandant aan zijn bevelhebber met de volgende inhoud: „Wij hebben zeer veel te lijden van de vijand. Omdat het anti-tank bataljon niet is aangekomen, kunnen wij niet tot actie overgaan. In deze „DOOD WATER" OPNIEUW, IN ROULATIE. De Nederlandse film „Dood Water van Gerard Rutten. die destijds op de Biennale te Venetie bekroond werd. zal opnieuw in een serie „klassieken der filmkunst" in roulatie worden ge bracht in Duitsland Oostenrijk, Frank rijk en ook in een aantal theaters in Amerika yRIENDEN, laten wij vandaag weer kinderen (niet kinds) worden en naar een sprookje luisteren. Schaart u rond Moeder de Aap en hoort. De Er ven Lucas Bols stonden voor de gang- spiegel en zeiden- „Spiegeltje, spiegel- DE SowJetunle maakt melding van tje aan de wand wat is de oudste bor- een nleuw soort chemische sproei- rel in het land?" En de spiegel ant- stof- die het mechanische oogsten van itiiiiiiiiniiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii woordde: „Zeker Erven van Luc. uw borrel is oud, maar in het land van tea and football wordt thans een drank gebrouwen, welke nog ouder is". Het is de mede die voor het eerst na 400 jaar weer in Cornwall op commer- krÜ8t er eind 1951 een hotel met katoen vergemakkelijkt, doordat de vloeistof de bladeren van de katoen- plant doet afvallen, q Het gehavende Sandfoort-an-de-See (spelling Davids) zal hotel „De Schelp" verliezen, doch 120 ciële basis wordt geproduceerd. Zij wordt gemaakt uit tot gisten gebrachte honing en water. Productie 500.000 flessen per jaar. waarvan 65 pet. voor export, omdat Engeland ook ai aan de grond zit. Voor het dek van motor jachten en zeilboten vervaardigt eer Londense firma een duurzame verf soort, die uitglijden voorkomt en on brandbaar is. Moet u uw vrouw ver tellen Kan zij op het zeil smeren. D Josef Rambo, vice-voorzitter van de Oostduitse Volkskamer heeft zich Za terdag het rambam gelopen om naar West-Berlijn te vluchten. O In de Sorbonne te Parijs kwamen crimino logen in congres bijeen Plotseling klonk in een der gangen een schot. Een Roemeense waarnem er bleek door een collega-criminoloog vermoord te zijn. Och, waar ja mee omgaat,. bedden bij. De hotelaccommodatie is Truman tot Marshall: „Helpie, helpie". dan dus nog even slecht. De 75-jarige Duitse Afrika-trotter Paul Gratz zal per auto een expeditie van 15.000 mijl ondernemen van de Kaap tot Cairo. O Door slagregens zijn in de Franse Soe dan dorpen en oogsten onder water ge zet Duizenden personen zijn dakloos. De schade bedraagt millioenen. Ex-veldmaarschalk Graziani. die 19 jaar kreeg voor zijn wandaden, maar dank zij amnesties thuis zijn zonden kan overdenken, schreef onze collega van „II Paese". die hem in zijn blad had aangevallen het volgende compli menteuze briefje: „Ik spuw duizend keer op je gezicht Je bent een walge lijke smerige laffaard" En dat noemde zich officier Neen, dan is het oor deel van de 16-jarig grillig gelijnde Mimi Medart over Koning Faroek heel wat vleiender „Hij is erg aardig en heel anders dan onze jongens" aldus Mimi. die voor de eerste maal de aan dacht van de monarch trok in het ca sino te Deauville De volgende dag maakten zij een babbeltje op het strand, waarna Faroek haar een vor stelijke bouquette bloemen zond Op de vraag van nieuwsgierige verslagge vers, of zij de koning wilde huwen, antwoordde de schoonheid: „Zeker als ik van hem hield. Zijn Rita en Aly Khan soms niet gelukkig? Koning Fa roek is even charmant als Alyhij kaste slechts eenmaal mijn hand". [omstandigheden kunnen wfj het Jongt- sjon-front niet handhaven". Amerikaanse superforten hebben lyj Kanni, ongeveer 16 km ten Noorden van Pjongjang, een gedeeltelijk onder (Van onze parlementaire redacteur) |N DE RIDDERZAAL, waar H.M. Koningin Juliana op Dinsdag 19 Sep tember a.s. met het uitspreken van de Troonrede de nieuwe zitting van de Staten-Generaal zal openen, staan reeds drie koninklijke zetels klaar De middelste zal ingenomen worden door ons Staatshoofd, een andere door Prins Bernhard. Maar wie zal de derde bezetten? In de Dinsdagmiddag in de Rid derzaal gehouden vergadering van de Tweede Kamer liepen allerlei gissin gen. Prinses Beatrix misschien? Waar schijnlijk is dit niet, want sinds lang bestaat de gewoonte, dat een prins of een prinses geen vergadering der Staten-Generaal bijwoont, zolang hij of zij nog minderjarig is. Zo verge zelde Prinses Juliana pas in 1927 haar Koninklijke Moeder voor het eerst bij de opening van het zittingsjaar van ons parlement. Zij was toen achttien •,aar. Tenzij ditmaal van de gewoonte af geweken wordt, zal Prinses Beatrix dus niet de derde stoel bezetten. In aanmerking komt dan alleen nog Prinses Wilhelmina. Zekerheid kan men ons hierover niet verschaffen Met de mogelijkheid schijnt in elk geval rekening gehouden te worden. LT.-GEN. WALKER optimistisch gestemd grondse wapenopslagplaats der Noord koreanen in de lucht doen springen. Zuid-Korea en de V.N. John Tsjang, de Zuidkoreaanse am bassadeur te Washington, heeft te Lake Success verklaard, dat de Koreanen =lk voorstel tot het instellen van een trust schap der V.N. over Korea, zelfs als tij delijke maatregel, zullen verwerpen De republiek van Korea (Zuidkoreaanse republiek) is de enige wettige rege ring in het land en hoewel zij hulp van de VN zou toejuichen, zij zal haar sou vereine rechten handhaven, aldus ver klaarde Tsjang in een radio interview De republiek is niet tevreden met een terugtrekken der Noordkoreaanse troe pen tot de 38ste breedtegraad, voegde hij er aan toe. Duizenden Duitsers in concentratiekampen Volgens Franz Büchel, voorzitter van de Bond van slachtoffers van Sowjet- russische concentratiekampen te Ber lijn, zijn sinds de bezetting van Oost- Duitsland door de Sowjetrucsische troepen ongeveer 300.000 Duitsers, on der wie duizenden kinderen, naar concentratiekampen gezonden. Naar schatting zijn 100.000 hiervan vrijge laten, 100.000 zijn gestorven en de overige 100.000 zitten een straf uit in de Sowjetunie of in verschillende werkkampen en gevangenissen in Oost-Duitsland. PRINSES BEATRIX NAAR DE H.B.S. Prinses Beatrix is overgegaan naar de afdeling Middelbaar Onderwijs van de Werkplaats-Kindergemeenschap te Bilt- hoven. De lessen zijn gister weer be gonnen. Levering van instrument voor atoomonderzoek aan Nederland? Carl Hinshaw, lid van de commissie voor de atoomenergie van de Ameri kaanse Senaat en het Huis van Afge vaardigden, heeft meegedeeld, dat een Engelse maatschappij „een belangrijk instrument voor atoomonderzoek" aan Nederland heeft aangeboden, na dat de V.S. de verscheping hiervan ver boden hadden. Deze subcommissie on derzoekt, in hoeverre de controle op de export verscherpt kan worden. Hins haw uitte de klacht, dat Engeland ,geen medewerking" verleende, nadat Amerika een uitvoervergunning voor het betrokken product had geweigerd. Weerbericht Weersverwachting tot morgen avond. Aanvankelijk over het al gemeen weinig, maar later toene mende bewolking met waarschijn lijk in de middag enkele plaatse lijke buien. Matige en aan de kust tijdelijk krachtige wind uit Zuide lijke richtingen. Iets lagere tempe raturen. Donderdag: Zon op 6.13, onder 18.96, Maan op 10.45, onder 19.51.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1