De staat van oorlog is beëindigd Begrotingstekort van 117 millioen gulden Kort Bestek VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN Front bij Taegoe in ontbinding Nieuwe zege van Clement Attlee VN laten Rood-China niet toe bourne ands vliegtuig jevonden J47e Jaargang No. 220 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN GROTE DRIE REIKEN WEST-DUITSLAND DE HAND Westduifse politiemacht 30000 man Het Westen garandeert Duitslands veiligheid V N - troepen vorderen op alie punten Churchills motie werd verworpen Weerbericht Zij wilden paddestoelen zoeken Bouw Veisertunnei wordt volgend jaar voortgezet Alles wordt beheerst door defensie Betalingsbalans eist nog steeds grote zorg Beide Kamers direct aan de slag Prof. Lieftinck sloot zijn koffer en ging Een Amerikaans Marine- vliegtuig neergestort Via Stalingrad naar hei Koreaanse froni Aantal gevangenen zal met 20 pCt. dalen Ambtenarenverbod voor twaalf W.-Duitse partijen Commissie moet advies uitbrengen .heden, in de haven eft aangegaan. De i3 slib op de plaats ven van Melbourne, germateriaal in de n der Nederlandse Inzet rechts: Cor- de toekomst in il hij proberen zijn e laten overkomen, chter is bij de bag- n uit Haarlem. bleef ongedeerd Douglas „Skymaster", rdag vermist werd, in het Zuid-Oosten inden. Alle zeven le- ïanning waren onge- dagen op grote schaal :n waren verricht, ;tel van een vliegtuig liggen op een hoog- 2000 meter. De be- laast het vliegtuig en in de sneeuw de let- hreven. Reddingploe- SE MINISTER VAN UITGESTELD ster van arbeid, Geor- als gemeld van 22 tot i bezoek aan ons land ezoek is „in verband iële en parlementaire land" voor onbepaalde IJK NIEUWS Kerk. 1 Aalburg (toezegging), ek en Vlist en te Waar- candidaat te Huizen irdam-W.: E. B. Rijn- ;e Arnemuiden: J. Wie- land; te Brunssum: D. J. lersel; te De Hey-Hey- an te Asperen; te Loe- J. Arendsen te Blauw- k (Veluwe)H. J. Ab- nxveld; te Vreeswijk: J. sveld; te Assen: M. G. ardingen. Beroep- cand. P. Westland te elt zich beroepbaar. tot de Evangeliebedie- M. v. d. Berg te Kat-- H. Bockhove te Ensche- te Oost-Voorne, H. Hu n-Oost, F. J. Hefting te Pijnacker Hordijk te osland, H. J. Tiemen te Aangenomen naar Riemstra te Umelen; H. van Ewijck te Stol- verd-Jelsum: F. A. Vonk Saaxum. Benoemd te Amersfoort: ds E. V. ;rpredikant in Indonesië, roor Heerjansdam: E. J. ut. meerde Kerken, e Zwolle: J. H. Velema Kerken. e Rotterdam-Zuid (6e F. H. van Andel te Aangenomen naar J. C. Gilhuis te Rotter- 3 e d a n k t voor Water- or Enschede: G. van An- en (onderh. art. 31 K.O.) 2 OldenzaalJ. J. van am; te Oud-Loosdrecht: ;en te Alkmaar. Gemeenten. ;e Ierseke: C. van Dam erde Gemeenten. Dr Loenen a.d. Vecht: T. ouderling te Kralingse- Woensdag 20 Sept. 1950 BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. mm. Familieberichten 20 ct. p. mm. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. r>E GEALLIEERDE Hoge Commissie in West-Duitsland heeft bekend gemaakt, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland en Ame rika te New-York besloten hebben de nodige stappen te doen om de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen. Daarbij is de verzekering gegeven, dat de drie genoemde landen iedere aanval op Duitsland zullen beschouwen als een aanval op deze staten zelf. De vorming van een mobiele politiemacht van 30.000 man zal worden toegestaan, alsmede de instelling van een ministerie van Buiten landse Zaken. Alle beperkingen betreffende tonnage, snelheid en aantal van de door Duitsland voor de export te bouwen vrachtschepen voor de handel zullen worden opgeheven. De staalproductie mag, voor zover dit ten goede komt aan de defensie-inspanningen van het Westen, worden verhoogd. Hulde wordt gebracht aan de standvastigheid van het volk van Berlijn in de dappere strijd voor de vrij heid van de stad. K Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zeide, dat het duidelijk was, dat Duitsland in het geografische gebied van het Atlantisch Pact was opgeno men. Toch heeft het in principe toe stemmen in een Duitse herbewapening in Franse regeringskringen grote ver warring veroorzaakt. Dit vooral in Tteze gewichtige besluiten vormen I een belangrijke stap voor Duitslands B terugkeer in het Westeuropese deelge- I 'nootschap en de consolidatie van de Westeuropese inspanning om een hech te basis voor vrede in Europa en in de 'j wereld tot stand te brengen. De wens J tot een verenigd Duitsland blijft ook I bij de Grote Drie bestaan, doch dit is J niet te verwezenlijken zolang Rusland de voorstellen om democratische ver- I kiezingen in geheel Duitsland te hou den negeert. Het beëindigen van de staat van oor log heeft geen betrekking op de status en de rechten van de bezettingsautori- teiten in Duitsland. Het feit, dat in de Russische bezettingszone eenheden van zuiver militaire aard zijn gevormd èn de gebeurtenissen elders nopen de drie landen de bezettingstroepen te ver sterken. Het opnieuw instellen van een Duits nationaal leger zou de belangen van Duitsland niet op zijn best dienen en de Grote Drie staan op het stand- punt. dat de grote meerderheid van het I Duitse volk dit evenzo meent. I De te vormen politiemacht, die zal dienen op te treden tegen mogelijke ,J opstandige bewegingen, zal worden uitgerust met lichte wapens en de be schikking hebben over lichte pantser auto's doch niet over tanks. Er zal een inspecteur-generaal zijn over dè gehele politiemacht, die in geval van een oodtoestand onder federaal opper- ommando zal staan. Er wordt de ladruk op gelegd, dat dc beëindiging van de staat van oor log niet het sluiten van een vredesver drag inhoudt. West-Duitsland zal di rect buitenlandse betrekkingen mogen vaanknopen en verdragen afsluiten. De 'bezettende mogendheden hebben slechts het recht van veto. Reacties ^DENAUER, de Westduitse kanselier ging nog niet in op de details van de besluiten. Een ernstige wens was 'vervuld, zo zeide hij, en de toon van dit document was vriendschappelijker dan vorige. Een woordvoerder van het verband met het feit, dat er nog geen wapens genoeg zijn om de huidige lan den van het Atlantisch Pact te bewa penen. Het voorstel om Duitsland te bewapenen werd laarom academisch genoemd, tenzij Duitsland voorrang krijgt. Een vooraanstaand functionaris te Parijs verklaarde: „Indien Acheson zijn zin krijgt, geraken wij tot een AmerikaansDuits Europa met Enge land en Frankrijk als aanhangsels van de tweede rang". De Grote Drie zullen hun beraadsla gingen te New York nog voortzetten In dit verband zijn de ministers van Defensie van- Frankrijk en Engeland, Moch en Shinwell, naar New York ontboden. Te Ottawa verluidt dat Canada spoe dig Engeland, Frankrijk en de Ver. Sta ten zal volgen wat betreft de beëindi ging van de staat van oorlog met Duitsland. Het front van de Noordelijken bij Taegoe is thans in volle ontbinding. Dat blijkt uit de berichten, die ons in de afgelopen vier en twintig uur van het Ko reaanse strijdtoneel bereikten. Nadat gisteren reeds Waegwan was bezet, is nadien de herovering van Kasan gemeld, een stad op enkele kilometers ten Noorden van dit knooppunt van wegen gelegen. Zuidkoreaanse patrouilles drongen Pohang binnen. Amerikaanse mariniers trekken thans in groten getaie bij het vliegveld Kimpo de Han over en hebben de voornaamste spoorlijn van Seoel naar het Zuiden afgesneden. Onder beschutting van Amerikaanse tanks trekken Engelse troepen in vrachtwagens op naar het front „ergens" in Zuid-Korea. JJet een verschil van zes stemmen heeft het Britse Lagerhuis Churchills motie van wantrouwen tegen de regering hmke de nationalisatie van de ijzer- en Staalindustrie verworpen. De Labour-regering heeft hiermede een nieuwe zege toegevoegd aan de reeks van kleine overwinningen, welke zij in de voorgaande maanden op de Tories behaalde. Ook nu waren zieke Lagerhuisleden van beide partijen in taxi s en particuliere auto's naar de vergaderzaal gebracht om hun waardevolle stem uit te brengen. Zelfs de negen liberale stemmen konden Chur- chills motie niet redden. Vóór de stemming nam de oude Tory-leider nog eenmaal het woord om de regering ervan te beschuldigen, dat z« heimelijk een nieuwe dodelijke slag ChmrMi°f?le eenheid voorbereidt. Churchill bood vervolgens aan zijn motie m te trekken indien de regering fadultri J3" 6 TUC om de staal industrie onder een centraal gezag te stellen van werkgevers-, werknemers- en regeringsvertegenwoordigers, aan nam Vice-premier Morris-on wees dit eenbod echter van de hand en verwek te beroering door de conservatieve lei ders „de nieuwe Molotofs" te noemen en Winston Churchill de grootste des kundige in het verstoren van de natio nale eenheid. De conservatieven waren „Mol-otofsaldus Morrison, omdat zii probeerden een nieuwe vorm van veto recht uit te oefenen op een wetsont- ente. naar Arnhem: J Verwachting, geldig tot morgen avond: Wisselende bewolking met vooral in de Westelijke helft van het land nu en dan buien. Matige, langs de kust af en toe krachtige Weste lijke wind. Iets koeler overdag. Donderdag: Zon op 6.23, onder 18.42. Maan op 17.27 onder 00.00 werp, dat reeds door het parlement was goedgekeurd. De uitslag van de stemming was 306 —300 stemmen. Het Lagerhuis ging hierop tot 17 October uiteen. V Bezetting van Waegwan was militaire wandeling Op tal van punten hebben de verbon den strijdkrachten gisteren vorderingen gemaakt. De bezetting van Waegwan werd een militaire wandeling genoemd. De Noordkoreanen verlaten thans in massa deze streken en trekken zich te rug in de richting van het Noordelijke gvechtsterrein bij Intsjon en Seoel. Daar is door verkenners de nadering van versterkingen uit het Zuiden gemeld. Ook graven zij zich in op heuvelachtig terrein ten Westen van de Naktong. Zij werpen hier een sterke verdedi gingslinie op. Overal in het Zuiden is, ondanks de terugtocht, de verdediging nog uitermate hardnekkig. De reeds enige tijd verwachte over tocht over de Han is nu definitief be gonnen. Nadat verkenningspatrouilles reeds eergisteren de rivier waren over gestoken om zich op de hoogte te stel len van de situatie aan de overkant, hebben pontonniers nadien brugge*- ge slagen. De artillerie legde intussen een zwaar spervuur op het te bezetten ge bied. Duizenden soldaten zijn nadien nabij het vliegveld Kimpo over de ri vier getrokken. Er is een bruggenhoofd gevormd. Zoals reeds is gemeld hebben mari niers de voorstad Jongdoengo op de Westelijke oever van de Han bij Seoel bezet. Zij zijn nadien doorgedrongep tot de belangrijkste van de twee spoor lijnen, die Seoel met het Zuiden ver binden. De hoofdmacht werd kort daar op verwacht. Versterkingen voor de mannen, die bij Kimpo vechten, worden thans door de lucht aangevoerd. Generaal-majoor William Turner, die de leiding had van de luchtbrug naar Berlijn, is in Korea aangekomen, om de luchtbrug naar Intsjon op poten te zetten. Reeds wer den in 36 uur 215 ton voorraden en 288 man troepen aangevo-i.d. De Sowjetrussische ambassade heeft het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken als antwoord op een ingediend protest mede gedeeld, dat de reden waarom twee leden van haar staf het ver boden militaire gebied van Jaerva buiten Stockholm hadden betre den, was dat zij paddenstoelen wilden plukken. Dit maakte het Zweedse ministerie Dinsdag be kend. Het voegde er aan toedat het bleef bij zijn eis, dat de be trokkenen naar Moskou zouden worden teruggeroepen. Uit de Millioenennota blijkt, dat het werk aan de Velser tunnel, dat thans stil ligt, in 1951 zal worden voortgezet. Dan zal 2.5 millioen wor den besteed boven de twee millioen, die het reeds heeft gekost. Volgens de plannen zal de tunnel in 1954 gereed zijn. In de jaren 1952 tot en met 1954 zullen dan echter veel grotere bedra gen nodig zijn, want het gehele kar wei is op 38 millioen begroot. BOM IN BAGGERMOLEN GEVONDEN Nog steeds worden er in Noord-Lim burg veelsoortige projectielen opge graven en onschadelijk gemaakt. Ineen schepemmer van een baggermolen op de Maas bij Kessel kwam een bom van 250 kg naar boven. De werkzaamheden werden terstond stilgelegd om de hulp verleningsdienst gelegenheid te geven de gevaarlijke vondst onschadelijk te maken. QE ONTWERP-BEGROTING voor het jaar 1951 wijst een tekort aan van 117 millioen, tegen een tekort van 367 millioen op de aanhangige be groting van 1950, hetgeen dus betekent een verbetering van 250 millioen. Dit deelt de minister van Financiën mede in de Millioenennota, die aan de Staten-Generaal is aangeboden. A LVORENS over te gaan tot een be schouwing van de ontwerp-begro ting voor 1951 geeft de minister een schets van de budgetaire ontwikkeling tegen de achtergrond waarvan deze ontwerp-begroting is te zien. Hij her innert er daarbij aan, dat in Septem ber van het vorig jaar een sluitende begroting kon worden ingediend. Op datzelfde moment echter moest de re gering mededeling doen van het ge nomen besluit tot devaluatie van de gulden Dit besluit heeft uiteraard voor de ontwikkeling van de finan ciële toestand van het Rijk vérstrek kende gevolgen gehad, welke ook op de begroting 1951 van invloed zijn. Een tweede omstandigheid, waar door de budgetaire ontwikkeling na het ontwerpen van de begroting 1950 in ongunstige zin is beïnvloed, vorm den de besluiten der Ronde Tafel conferentie, waarvan de gevolgen zicb o.m. manifesteerden op militair ge bied. Deze factoren, welke hebben geleid tot de indiening van nieuwe begro- tingsontwerpen en ingrijpende nota's van wijzigingen, veranderden het aan vankelijk geraamde begrotingsover schot over 1950 ad f 20 millioen in het eerder genoemde begrotingstekort voor dat jaar van f 367 millioen. (Van onze parlementaire redacteur) Slechts enkele uren nadat H. M. de Koningin de nieuwe zitting van de Sta ten-Generaal officieel geopend had, is zowel de Eerste als de Tweede Kamer onmiddellijk aan het werk getogen. De Eerste Kamer bepaalde zich onder voorzitterschap van prof. mr. R. Kra nenburg tot enkele korte werkzaam heden. In de Tweede Kamer, die gepresi deerd werd door mr. L. G. Kortenhorst als laatst afgetreden voorzitter, ver scheen de bewaker van 's Rijks schat kist, de minister van Financiën prof. mr. P. Lieftinck, met 'het gewichtige koffertje, waarin de Rijksbegroting voor 1951 geborgen was. De leden toe sprekend, gewaagde hij van de zware offers: die van het Nederlandse volk gevraagd worden; offers, waardoor vele op zichzelf rechtvaardige wensen ach terwege zullen moeten blijven. Er klonk een sombere toon in zijn korte aanbiedingsrede. Daartegen was zelfs het oranje liht, waarmede de dikke bundel stukken was samengebonden, niet bestand. Toen een bode de pape rassen op de tafel van de voorzitter gedeponeerd had, voelde men, dat het volle gewicht van deze begroting niet alleen letterlijk, maar ook figuurlijk op het gehele Nederlandse volk drukt. „De begroting zal met de daarbij be- Sinds de grijze oudheid hebben bar den en troubadours de schoonheid van de vrouw met die van de roos vergele ken. En nu heeft de politie van Coven try zich waratje genoodzaakt gezien mevrouw Rose Perfect te arresteren wegens wangedrag en dronkenschap. En dat nog wel twee uur nadat ze in het huwelijksbootje was gestapt. Om te huilen. Over huilen gesproken: De politie, G.G.D. en brandweer in New York mogen voorlopig geen gebruik meer maken van hun sirene, dat blijft gereserveerd om de bevolking er voor te waarschuwen, dat men binnen enkele minuten een bombardement kan ver wachten. o Toch zijn er nog mensen die „in aanraking willen komen met de wonderen van de wereld en ze door gronden". Dat is ten minste het doel van een heterogeen stel trekkers (een Egyptenaar, drie Fransen, een Belgisch en een Frans meisje)dat Zaterdag uit Parijs is vertrokken voor een reis rond de wereld. Ieder is voorzien van vijf dollar reisgeld, de rest moet onderweg met lezingen, muziek en toneelspel verdiend worden. Voor die landen die graag toeristen met méér dollars op zak ontvangen, zij gemeld, dat kolonel Pozzy, hoofd van de afdeling reizen van het Marshall-plan, verklaard heeft dat Amerikanen vooral prijs stellen op: volop zeep op Iedere wastafel, leeslam- pen bij het bed, een snelle wasbehan- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll deling en gekoeld water. Als een niet al te snuggere hotelhouder nu reis lustige Yanks maar niet meteen bij aankomst in een ijskoud bad gaat stop pen! V Hoewel zoiets voor de grootmoeder lijke gezondheid nu niet bepaald bevor derlijk is, bedacht de 61-jarige Franse oma Drudgeon zich geen ogenblik toen zij een andere oma, die haar vierjarige kleinzoon uit de snel stromende rivier de Charente trachtte te redden, in ge vaar zag. Hoewel grootmoeder Drud- „Wie hoeft zoveel ping ping ping?" geon niet kon zwemmen, sprong ze par does te water en slaagde erin de dren kelingen veilig aan de kant te krijgen. „Ik moést iets doen", zei ze nader hand, „en het zwemmen ging vanzelf!" Te ver doorgedreven moederinstinc ten vertoonde mevrouw Geisler uit San Francisco, die er op stond haar echt genoot dagelijks met de bus naar zijn werk te brengen en aan het handje naar zijn bureaudeur te leiden. Mijn heer Geisler kreeg de gevraagde echt scheiding. Mevrouw Deckard uit Los Angeles óók, omdat manlief er niet alleen vriendinnetjes op na hield maar bovendien de (dure) cadeautjes voor zijn clandestiene liefjes op de rekening van vrouwlief liet zetten. Nu we het toch over rekeningen hebben: In Plymouth arriveerde een dame uit Cy prus die 3000 mijl gevlogen had om haar baby in Engeland ter wereld te brengen. Ze beweerde dat het, gezien de kosteloze medische behandeling in Engeland, goedkoper was een passage biljet te kopen dan op Cyprus de dok tersrekening te voldoen. Dat kinde ren waar ze ook ter wereld komen, té stevig kunnen zijn ondervond vader Sullenberger in Lancaster die zich voor een ontwrichte schouder, opgelo pen tijdens een strafexpeditie op zoon liefs zitvlak, in het ziekenhuis moest laten behandelen. En dan moet je nog Sulleitberger heten ook! horende stukken worden gedrukt en rondgedeeld", sprak de voorzitter. Prof Lieftinck had na de zenuwslopende ar beid van de laatste maanden voorlopig niets meer te doen. Hij sloot zijn kof fertje en stapte er mee weg; met een gezicht van „nou dan ga ik maar". En: „Het woord is nu aan de dames en heren'!. De leden bleven nog bijeen voor het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. Nummer één kwam te staan mr. L. G. Kortenhorst (KVP; 66 van de 75 uitgebrachte stemmen), num mer twee: mr. L. A. Donker (PvdA; 61 van de 75 uitgebrachte stemmen) en nummer drie: mr. J. Terpstra (AR; 59 van de 78 uitgebrachte stemmen). Uit deze voordracht zal de Koningin de voorzitter benoemen. De Tweede Kamer komt Donderdag 21 September weer bijeen. Acht en twintig slachtoffers Een viermotorig transportvliegtuig van de Amerikaanse marine is Dinsdag, kort nadat het van het eiland Kwaja- lein in de Stille Oceaan was gestart, in zee gestort en ontploft. De 28 inzitten den kwamen om het leven. Een Duitse soldaat uit Offenburg (Baden), die de slag om Stalingrad in de winter van 1942—1943 als vermist werd opgegeven, heeft thans voor het eerst bericht gezonden aan zijn ouders. Blijkens een brief, die hij heeft ver zonden, bevindt hij zich thans in Korea, waar hij door de Amerikaanse troepen krijgsgevangen is gemaakt. Hij schrijft niet, hoe hij in Korea is geko men. Deze ontwikkeling in het lopende Begrotingsjaar heeft de regering met grote zorg vervuld en haar bij de voorbereiding van de ontwerpbegro ting voor 1951 steeds voor ogen ge staan. In de gevallen waar dit zonder de algemene beginselen van het rege ringsbeleid aan te tasten ook maar enigszins mogelijk bleek, zijn dan ook op de aanvankelijk opgestelde voor ontwerpen aanzienlijke reducties toe gepast. Het resultaat hiervan was, dat de uitgaven voor 1951 op een lager bedrag konden worden gesteld dan die van de lopende begroting voor 1950. Mede dank zij een hogere ra ming der middelen kon het geraamd begrotingstekort voor 1951 beperkt blijven tot f 117 millioen. Militaire uitgaven Omtrent de militaire uitgaven deelt de minister van Financiën het volgen de mede: Sinds de opstelling van de begro tingen voor Oorlog en Marine teza men, is internationaal de noodzaak gebleken de inspanning voor de de fensie nog te vergroten. Ook voor Nederland zal dit een belangrijke ver hoging van de defensie-uitgaven me debrengen. (Zie vervolg pag. 3) Vele politieke delinquenten in vrijheid Op de begroting van Justitie voor i951 verwacht de minister een daling met 20 van het aantal gevangenen. Zijn wij juist ingelicht, dan zou het in het voornemen van de minister van Justitie liggen een groot aantal poli tieke delinquenten in vrijheid te stel len. In de Millioenennota wordt verder medegedeeld, dat de uitgaven voor cle ondersteuning van gezinnen van poli tieke delinquenten zullen kunnen wor den verminderd aangezien steeds meer politieke delinquenten in het arbeids proces worden ingeschakeld. De Westduitse kanselier, Konrad Adenauer, heeft Dinsdag bekend ge. maakt, dat alle Westduitse regerings functionarissen, die het communisme of uiterst rechtse partijen steunen, zul len worden ontslagen. Verder heeft de Westduitse regering twaalf politieke partijen, voor fede rale ambtenaren verboden verklaard. Deze partijen zijn de Duitse Communis tische Partij, die 15 leden in het par lement heeft, de Socialistische Rijks partij met één parlementslid, de Vrije Duitse Jeugd, het Comité van Strijders voor de vrede, het Comité van jonge Vredesstrijders, het Verbond van Slachtoffers van het Nazi-regiem, Otto Strassers Zwarte Front, het Oostduitse Nationale Front en de Sociaal-Democra tische Actiepartij, het Verbond van Vrienden van de Sowjetunie, het Cul turele Verbond voor de Democratische Vernieuwing van Duitsland en de Pan- Duitse Arbeidersvereniging voor Land bouw en Boswezen. Veertigduizend emigranten in het volgende jaar? De regering streeft er blijkens de memorie van toelichting op de begro ting voor Sociale Zaken naar, in 1954 de emigratie van veertigduizend per sonen te bewerkstelligen en wel naar Australië 24.000, naar Nieuw-Zeeland 2000, naar Canada 8000 en naar andere landen 6000 personen. De algemene vergadering der Ver enigde Naties was gisteren nauwelijks door Carlos Romulo (Philippijnen) geopend, of zij stond al voor de vraag, wat zij diende aan te vangen met de beide Chinese delegaties, de nationa listische en de communistische. De eerste zat in de zaal, de'tweede stond buiten de deur op een beslissing te achten. Sir Benegal Ran, de gedele geerde van India, stelde de kwestie aan de orde, door aan te dringen op een beslissing. Rau heeft zijn zin niet gekregen. Nadat Acheson, ctie met Bevin en Schuman de vergadering bijwoonde, had geprotesteerd tegen het voorstel van India om een stemming over deze zaak te houden de Rus Wisjinsky had er op aangedrongen, de afgevaar digden van Tsjiang Kai Sjek eruit te gooien besloot de algemene verga dering, een commissie in te stellen, die het gehele probleem moet bestu deren. De Indiase resolutie, waarin werd aangedrongen op toelating van een delegatie van Rood China, werd verworpen met 33 tegen 16 stemmen en tien onthoudingen. Het voorstel oen commissie te benoemen was inge diend door Canada. De Perzische afgevaardigde Noes- tallah Entazam is met 32 tegen 22 stemmen tot voorzitter gekozen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1