Concertgebouworkest in Grote Kerk AGENDA EEN RACEFIETS VERDWEEN Cornelis Dekker alias Bontekoe Tweeduizend ontroerde luisteraars Festival van de Oraioriumvereniging beleefde zijn hoogtepunt Varbetering Bergerweg in twee jaar Franck en Beethoven twee contrasten Molen in Bergermeer polder wordt hersteld Propaganda-film en deelname aan concours door Alkm. Jazz-Sociëteit Modernisatie en uitbrei*: ding Raad van Arbeid WOENSDAG 20 1050 DAT het optreden van het Concertgebouworkest onder leiding van Eduard Fiipse het hoogtepunt is geweest van het Festival, georganiseerd door de Ned. Herv. Oratoriumvereniging ter gelegenheid van haar vijf en twintigjarig bestaan, zal wel ieder met ons eens zijn. Ruim tweeduizend luisteraars hebben deze gelegenheid, om een unieke kunstmanifestatie te beleven, aangegrepen en zijn gisteravond naar de Grote Kerk gegaan. Zij hebben twee van de mooiste werken uit de orkestliteratuur te genieten gekregen, twee monumenten van cultuur, welke een onuitputtelijke bron van vreugde voor velen zijn geworden. Zij hoorden Francks serene Symphonie en v. Beethovens strijdvaardige Vijfde Pianoconcert. En deze majestueuze muziek werd ten gehore gebracht in een monumentaal gebouw, eveneens een product van de Westerse beschaving. Het ligt in het voornemen van B. en W. van Bergen over te gaan tot het verbeteren van de Bergerweg. Maan dag zal het college de raad voorstellen machtiging te verlenen tot openbare aanbesteding. Het is de bedoeling de uitvoering van de verbeteringswerken over een tweetal jaren te verdelen, waarbij in de maanden Mei tot en met Augustus geen werkzaamheden zullen worden verricht. De gehele weg zal opnieuw worden gefundeerd, terwijl op verscheidene plaatsen een grond verbetering zal worden toegepast. De klinkerbestrating zal gedeeltelijk wor den vernieuwd en geheel in een trasmortel worden gestraat. Firma J. Ibirtk heeft de zaak verbouwd Het is voor de Firma Ibink vandaag een heugelijke dag. De zaak viert haar 20-jarig jubileum en ter gelegenheid daarvan is de winkel aan de Laat 181 op brillante wijze gemoderniseerd en ingericht. In 1937 werd dit pand be trokken door de heer Ibink, en toen deze in 1948 kwam te overlijden kwam het beheer van beide zaken in handen van zijn vrouw, want inmiddels was in 1946 het pand in de Langestraat no. 18 eveneens door de firma betrokken. Momenteel staat er in iedere zaak nu een zoon. De zaak aan de Laat biedt zowel van binnen als van buiten, een brillante aanblik. De etalage werd in gericht door de heer Balder, die in dit pand zijn fameuze smaak weer eens heeft getoond. Het interieur van de winkel is buitengewoon gezellig en smaakvol ingericht. De wanden zijn bekleed met Franse damast, waarvan de zachte tint een buitengewoon goede achtergrond vormt voor de donkere en lichtbruine klokken. De verlichting levert een mooi effect op het goud en zilverwerk, dat in tal van producten ln de winkel uitgestald staat. Achter deze zaak heeft de firma de beschik king over een atelier, waar goud en zilverwerk op bestelling gemaakt kun nen worden en waar de reparatie's aan uurwerken verricht worden. De hoofdzaak van deze zaak is de verkoop van uurwerken, klokken, hor loges, pendules, enz., waarbuiten ook goud en zilverwerk en optische arti kelen. Wij wensen de firma Ibink veel succes met haar heropende zaak. Plafond vatte vlam Gisteravond omstreeks kwart vóór tien werd de brandweer gealarmeerd voor brand in perceel 24 aa de Liefde laan. De brandweer rukte met groot materiaal uit, doch behoefde niet op te treden daar omwonenden het vuur reeds geblust hadden. 's Ochtends was in dit perceel de slecht functionnerende gasleiding door geblazen, waardoor de aan de keuken muur bevestigde gasbrander veel feller was gaan branden. De vlam reikte tot dertig centimeter onder het met karton bespannen plafond, dat door de grote hitte in brand geraakte. De schade bleef beperkt. Indeling van de Kanton gerechten In 1933 werd het kantongerecht Pur- merend, dat tot het arrondissement Haarlem behoorde, opgeheven en de gemeenten van dit kanton verdeeld over de kantons Amsterdam, Zaandam, Alkmaar en Hoorn. Purmerend en Kwadijk kwamen onder Zaandam, Beemster onder Alkmaar, Middelie, Warder en Oosthuizen onder Hoorn. Thans heeft de minister van Justitie voorgesteld Beemster, Middelie en War der bij het kanton Zaandam te voegen met de bedoeling Purmerend aan te wijzen als nevenzittingsplaats van de kantonrechter uit Zaandam. De commissie voor privaat- en straf recht uit de Tweede Kamer betwijfelt of dit een practisch plan is. Uitspraken Meervoudige Kamer te Alkmaar Gistermorgen werden door de Meer voudige Kamer te Alkmaar de navol gende personen veroordeeld: Jan M., Alkmaar, diefstal, zes maan den voorwaardelijk met drie proefja ren. Charles C., Den Helder, 5 maan den met aftrek, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. Johannes van H., Den Helder, vier maanden ge vangenisstraf. Ernst Maria T„ Am sterdam, diefstal, acht maanden met aftrek. Dirk S. mishandeling, Scher- merhorn, f 40 of 20 dagen. Teunisvan E., Alkmaar, een jaar met aftrek, door te brengen in een bijzondere strafge vangenis. Pieter H., Alkmaar, poging tot diefstal, drie maanden met aftrek. J-JET was een indrukwekkend gezicht, het voltallige orkest in het kruis van de kerk opgesteld te zien. Het contact was er onmiddellijk en volko men, toen het orkest, dat feilloos op de aanwijzingen van Flipse reageerde, de eerste tonen van Francks sympho nie liet horen. Zonder reserve gaf men zich daarop over aan het werk van de meester, die door zijn leerlingen „le docteur angélique de la musique" werd genoemd. Over het technische meesterschap van het orkest zouden we in details kunnen treden. Maar dat is slechts de materiële kant. Laten we liever dank baar melding maken van de sublieme interpretatie, die de dirigent er van gaf. Eduard Flipse betekent voor het Nederlandse muziekleven zeer veel. Hij is met recht beroemd. Dat bleek gisteravond. Want hij drong door tot de kern van de muziek, de emotie, die bij Franck van een zuiver en verede lend karakter is. De Symphonie, een prachtig werk vol innerlijke bewogen heid, is welhaast volmaakt tot ons ge komen en heeft allen, die haar hebben aangehoord, diep getroffen. Contrasten QPANNING vloeit voort uit contras ten. Zij ontbrak hier niet, omdat het contrasterende element er was in de vorm van 't Vijfde Pianoconcert van L. v. Beethoven. Het was een uitnemende gedachte, dit werk op het programma te plaatsen. Beethoven mist de mystie ke inslag van Franck. Hij appelleert meer aan de menselijke emoties. In zijn werk uit zich zijn geldingsdrang op sublieme wijze. Cor de Groot, een onzer grootste pianisten, speelde de solopartij op meesterlijke wijze. De orkestbegeleiding sloot zich hierbij prachtig aan. Flipse zorgde voor een uiterst genuanceerde vertolking. Overigens bleek weer eens, dat de Grote Kerk uit een oogpunt van acoustiek niet de meest geschikte plaats is voor het spelen van klavier- Burgerlijke Stand Geboren: Robert A., z. v. A. Lang- kemper en J. C. Koreman. Eduard N. H„ z. v. H. Faas en E. M. Rol. Gehuwd: Hendrik Schra en Cornelia Michels. Johannes Kraakman en Ca- tharina M. Eckhardt. Jannes van Wijk en Elisabeth Blaauw. Jaeobus Brijde en Mesje Koops. FLORALIA „JETJGD EN BLOEMEN" De Floralia Vereniging, afdeling Alkmaar, verzoekt ons te willen mede delen, dat op de tentoonstelling nog een honderdtal planten zijn blijven staan. De jeugd kap deze afhalen op de Stadskwekerij aan het Ropjeskuil. EDUARD FLIPSE ....tot de kern. werken. Bij snelle passages vloeide de klank van het solo-instrument nog al eens ineen. De kwaliteit van De Groots spel leed er overigens niet onder. Na anderhalf uur was het schoonste concert, dat Alkmaar ooit beleefde, ten einde. Of een dergelijk evenement nog eens te beleven zal zijn, staat te bezien. Hoe het ook zij, de Ned. Herv. Orato riumvereniging heeft met het organise ren van dit concert een groots artistiek succes geboekt. Voor het feit, dat men dit heeft aangedurfd verdienen zowel de initiatiefnemer, de heer Corn. Jon ker, als de ziel van de organisatie, de heer J. Dalenberg, dank en hulde. Aan hen danken de talloze bezoekers in drukken van schoonheid, die hun nog vele jaren zullen bijblijven. Ms. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Noodlottige lading (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De Saint contra de Tijger (14 jr.) Cinema Americain, 8 uur: Met heilig geweld (alle leeft.) Alle theaters 2.30 uur matinée. DONDERDAG Bioscopen als Woensdag, geen matinée. Muziektuin, 2.30 uur: Lezing voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen. De molen in de Bergermearpolder zal eerlang worden gerestaureerd. Het heeft er geruime tijd naar uitgezien, dat de molen zou verdwijnen. Het polderbestuur wilde overgaan tot elec- trische bemaling van de polder. Na overleg met de technische adviseur van de vereniging De Hollandse Molen heeft het polderbestuur zich bereid verklaard, de molen als hoofdbema- lingswerkituig te handhaven. Echter kan het de kosten van herstel niet alleen opbrengen. Daarom heeft de Hollandse Molen bij de minister van O. K. en W. een subsidie van 25 pet. aangevraagd. De herstelkosten wor den geraamd op f 9355. B. en W. van Bergen hebben nu voor de komende raadsvergadering een voorstel aan hangig gemaakt, om tien procent uit de gemeentekas in de herstelkosten bij te dragen, met het oog op de grote waarde van deze molen voor het land- schapsschoon. DUBBEL ONGEVAL Gistermiddag omstreeks twaalf uur kwam in de Schoutenstraat een vracht auto in aanraking met een voor een leesbibliotheek geparkeerd rijwiel. De fiets, die ernstig werd beschadigd, drukte een ruit van 2.50 m bij 2.25 m in. De schade wordt via de verzekering ge regeld. Hoewel de openingsavond nog voor de deur staat, wijzen verschillende bij zonderheden er op, dat hetgeen de pas opgerichte Alkmaarse Jazz-Socie- teit nastreeft, thans reeds enige po pulariteit geniet. In samenwerking met de jonge vereniging, die Vrijdag avond om half acht in het Wapen van Heemskerk met een lezing over dixieland-muziek haar eerste propa- ganda-avond houdt, zal naar alle waarschijnlijkheid een der plaatselijke bioscoop-exploitanten de première van een jazz-film voor Noord-Holland uit sluitend reserveren voor de leden van deze jazz-club. Ter illustratie van het programma zullen in het bioscoop theater dan ook een of meerdere or kesten vóór het doek optreden. Het betreft hier, naar wij menen te weten, de vertoning van de nog niet eerder in Nederland uitgebrachte jazz- film „Jazz me Blues". Voorts bereikte het bestuur van de nieuwe vereniging een uitnodiging het eigen Alkmaarse Society-orkest te laten deelnemen aan het jaarlijk se nationale jazz-concours te Koog aan de Zaan, dat gehouden wordt op Zaterdag 14 October, hetgeen in ieder geval een teken van vertrouwen is. Het orkest kan echter daarop en ook vermoedelijk op de komende propa- ganda-avonden nog niet in de gedach te samenstelling uitkomen. De bezet ting wordt voorlopig gevormd door piano (Ab Blaauboer)saxofoon en zang (Siem Dekker), .guitaar (Klaas Dekker), drums (Henk Brits) en bas. Naar versterking door middel van een vibraphoon wordt gezocht. Dit jazz- concours in de Zaanstreek heeft een apart tintje. Een jury van negen per sonen zal beslissen welk Nederlands amateurorkest afgevaardigd zal wor den om een tournee door Engeland te maken. Het gaat vermoedelijk een strijd worden tussen de top-orkesten The Dixieland Pipers en The Dutch Swing College, beide uit Den Haag. Hierachter loopt het orkest van de Alkmaarse Jazz-Societeit kans een goede plaats in te nemen, ondanks de korte tijd van zijn bestaan. Het be stuur stelt voor op die datum een autobustocht van Alkmaar naar de Zaanstreek te organiseren. Er is nog een wijziging gekomen in de voorlopige samenstelling van de programma's voor de Vrijdagen 20 Oc tober en 17 November. Eerstgenoem de datum zullen eerst Hans de Wildt (in plaats van Wim Swankhuyzen) met een lezing over „Be-bop" en het orkest „The Fourty Five Jam Club" te beluisteren zijn. De inleiding over „Blues" door Kees Stam, verduide lijkt door het optreden van het „Zaans Rhythme Quintet" o.l.v. mej. Tine Hoorn, is naar 17 November verscho ven. Tarzanvan Breenen als getuige Onverwacht werden wij gistermor gen herinnerd aan de achttiende Mei, de dag waarop het regenwater ntet bakken vol uit de hemel werd gesmeten en bijna tweehonderd wielrenners op hun ranke fietsjes naar Alkmaar waren gekomen om deel te nemen aan de Ronde van Noord-West Nederland. Niemand min der dan „Tarzan" Van Breenen stapte gistermorgen met wilde haardos en zwarte trui de rechtszaal binnen waar deze ronde Amsterdammer getuigen moest in de zaak tegen zijn stadgenoot, de wielrenner Johannes V., die er van beschuldigd werd op de 18 Mei een fiets te hebben gestolen. De renner Keeman zou, na afloop van de prijsuitreiking in café Tom, zijn fiets pakken, maar dat was niet meer nodig. Een ander had dat reeds voor hem gedaan, 'n Wielren-enthousiast had gezien dat V. de fiets van Keeman even in zijn handen had gehad en vertelde dat aan de gedupeerde wielrenner. Sa men gingen zij naar het politie-bureau waar rechercheur Sprong het verhaal van de diefstal aanhoorde. Snel werden maatregelen genomen en toen V. om ongeveer acht uur bij zijn woning in Amsterdam aankwam, stond daar een agent van de Amsterdamse politie hem op te wachten. V. had wel een racefiets bij zich maar verklaarde dat deze zijn eigendom was. Het was in ieder geval niet de fiets van Keeman. Getuige van Breenen had verdachte 's morgens bij de trein gezien doch hij had niet opge merkt dat V., zoals deze verklaarde, een •racefiets met de trein had meegegeven. Het werd namelijk in twijfel getrokken dat verdachte met een fiets naar Alk maar was gekomen. De kroongetuige, de man die V. met de fiets van Keeman had gezien, werd de officier ontrouw. Gistermorgen verklaarde hij namelijk dat hij slechts had gezien dat V. de fiets even had opgetild. Bij de rechter van instructie was deze getuige aan merkelijk positiever in zijn verklarin gen geweest. Daar een van de getuigen verstek had laten gaan werd de zaak niet geheel en al duidelijk, te meer daar twee getuigen a décharge verklaarden dat zij verdachte op die bewuste dag in Alkmaar met zijn racefiets hadden gezien. De zaak werd daarom aange houden en zal over veertien dagen voor de tweede maal dienen. HIJ HAD GEEN SCHULDEN. Het reclasseringsrapport dat over Lodewijk George B. was uitgebracht vertelde weinig hoopgevends over deze jeugdige delinquent. Niet geheel toere keningsvatbaar, eigenwijs, a-sociaal en nog meer van die dingen, welke niet idirect geschikt zijn om een gunstige in druk van iemands karakter te krij gen. Lodewijk George had een fiets gehuurd in Limmen om naar zijn meis je in Uitgeest te gaan. Hij had dat meisje slechts even gezien en was toen doorgereden naar Amsterdam waar hij de fiets aan de man bracht. Tijdens de behandeling van déze zaak bleek dat verdachte nog meer op zijn kerfstok had. Maandag was hij door de Rotter damse politierechter veroordeeld. „Wat heeft u gekregen" informeerde mr. Van Regteren Altena. „Tien dagen hechtenis of 25 gulden en toen heb ik natuurlijk die 25 gulden maar gepikt", vertelde George. „U is onlangs in Duitsland geweest. Heeft u daar geen schulden gemaakt?" „Welnee, ik had alleen geen geld genoeg om alles te betalen" onthulde Lodewijk zijn zienswijze over het be grip schuld. De Officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek en een voorwaardelijke straf van acht maanden met de bepaling dat ver dachte zich in de landkolonie 't Hoo- geland zal laten opnemen. Hei bewogen leven van de Alkmaarse iheedokier ii. QE VERHOUDING van Dr. Bontekoe tot de Academie werd eerlang nog slechter. Op 22 Januari 1675, zo staat er in de resolutiën van Curatoren en Burgemeesteren geboekt, hebben Dr. van der Linden (een die op 13-jarige leeftijd al student was) en de Dr. Cor nelis Bontekoe haar zoverre vergeten, dat de eerste met insolente, vinnige en injurieuse opposities, en de tweede met continuele instigaties de persoon van Dr. Fredericus Sponhemius, Theol. professor, zodanig hebben aangetast, dat de disputatie zonder enige vrucht voor de toehoorders is afgelopen. Van der Linden en Bontekoe kre gen een aanzegging zich van alle aca demische exercitiën te onthouden Bontekoe liet zich door een dergelijk besluit niet beteugelen, begon op nieuw, doch nu werd hem op 18 De cember de universiteit ontzegd. Dit was echter voor hem geen bezwaar zich op 24 Febr. 1676 (de onbekeer- lijke) weder als academisch burger te doen inschrijven. Wanneer wij zo over zijn gedragingen horen, dan komen wi) er toe in hem een querulant te zien. Een onmaatschappelijk mens. In elk geval een onverzettelijke doordrijver. Hij wist het alléén en was daardoor dikwijls eenzijdig. Eén ding pleit voor hem: hij was eerlijk. De nieuwe ge neeswijze had hem overtuigd en hij kon niet verdragen, dat zijn collega's het nieuwe niet onmiddellijk accep teerden en maar in het oude zog ble ven doorvaren. Hij was scherp gekant tegen (zoals hij het noemde) „het moorddadig aderlaten", dat in die tij den te pas en te onpas door de me dici werd verricht. Het bloed, zeide hij, is het voornaamste bestanddeel van het lichaam, dat indien ooit, altijd be zwaarlijk, nadat het vergoten is, her steld kan worden. Bontekoe was over tuigd, dat hij het juiste inzicht had. Hij had het ook op vele punten, maar kon niet dulden, dat een ander het niet onmiddellijk met hem eens was. Gemoedelijke overredingskracht bleek hij niet te bezitten. Niet alleen met de medische facul teit, maar ook met de theologische leeft hij op gespannen voet. Met warm te en drift komt hij op voor Descartes, de universele geleerde, wien hij zulk een grote verering toedraagt en die door sommige predikanten vanaf de preekstoel van ketterij wordt beschul digd, ja door sommigen zelfs tot een godloochenaar wordt verklaard. Toen Bontekoe de defensie van deze grote geleerde op zich nam, had hij bijval onder de studenten, maar de conser vatieve curatoren waren allesbehalve met zijn optreden ingenomen. Zij kon den er echter weinig tegen doen. Bon tekoe zelf was in deze periode niet erg gezond. Hij leed aan 't graveel, een ziekte, die in die dagen veel voor kwam. Meer dan 4 jaren, zo verhaalt hijzelf, waterde hij na diverse torne- menten van steentjes en graveel, bloed, totdat God, die de zijnen nooit verlaat, hem de gedachte leidde op de Thee, door welk heerlijk middel hij ge nas. De Thee had omstreeks 1630 haar intrede in de Nederlanden gedaan: Zij werd, eerst slechts bij zeer kleine hoe veelheden, door de O.L Compagnie aangevoerd. Bontekoe werd een warm voorstander van het gebruik. Het was volgens hem voor de volksgezondheid van vérstrekkende betekenis. In zijn praktijk had hij dikwijls de kwade ge volgen geconstateerd van een over matig gebruik van bier en wijn, dran ken waarvan hij het veelvuldig ge bruik, vooral voor jonge moeders, ver oordeelde. Wij weten, dat eeuwenlang voor onze vooroude!» bier de volksdrank was. En men dronk het in hoofdzaak, om dat er schier geen andere dranken wa ren. Het drinkwater was dikwijls schaars en slecht. De geheimnissen of gemakken waren buitenshuis en fae- caliën filterden door de drassige bo dem en vermengden zich met het wa ter in de welput. Slagers kuilden het afval op het erf. In sommige steden in de Nederlanden brachten zij het naar het kerkhof, hetgeen alras door de vroedschap werd verboden. Het is begrijpelijk, dat het ongezonde drink water kiemen van epidemien in zich besloten hield. Daarom dronk men veel bier en zij, die het betalen kon den, wijn. De minder gegoeden dron ken veelal wei. In de 17e eeuw was het biergebruik 320 liter per hoofd. In 1939 15 a 16 liter. Met de voort varendheid hem eigen begon Bontekoe propaganda te maken voor het Thee- gebruik en al spoedig verscheen er van zijn hand een „Tractaat van het Excellente Kruyd de Thee", 't welk vertoont het rechte gebruik en de grote krachten van 't zelve, in gezond heid en ziekte". Het boek, zij het dan van klein formaat, bevat 234 pagina's. Het is zeer langdradig en voor ons niet meer om te lezen. Doctoren, die nog een onschadelijk slaapmiddel wen sen, raad ik aan het hun patiënten ter lezing te geven. Ik heb er ervaring mee opgedaan. In zijn inleiding zegt de schrijver, dat sommige auteurs slechts door ijdelheid worden gedre ven en dat de lof der mensen, zo men ze kan krijgen, hem geen dag schrij- vens waard is, dat sinds de drukkunst is uitgevonden er te veel boeken zijn, meer kwade dan goede. Hij vindt het absoluut verkeerd zich voor medische aangelegenheden van 't Nederlands te bedienen. Leken behoeven hun neus er niet in te steken. Men bediene zich uitsluitend van de Latijnse taal. En dan begint de lange reis naar de weldaden van de Thee, om langer, gezonder en verstandiger te kunnen leven. De Thee reinigt het bloed in het lichaam, beter dan ,het moorddadig aderlaten, het uitmergelende purge ren, het vuile clysteren en het inzwel- gen van ketels vol Apozematum en andere nutteloze zaken, die in elke apotheek als in een dodelijk wapen huis gereed staan. De Thee verdroogt niet, verslapt niet, verstopt de maag niet, doet niet beven, maakt niemand onvruchtbaar, integendeel geeft kracht in de mond en in de keel, houdt de tanden wit en het tandvlees rood, zui vert het bloed, verdrijft zware dro men, verlicht de hersenen van zware dampen. Verlicht en geneest alle dui zelingen en pijnen des hoofds, is zeer goed voor de waterzucht, verdroogt de vochtige catarnen van Ket hoofd, ver teert alle rauwe vochtigheid, neemt weg alle verstoptheid, maakt het ge zicht klaar, zuivert de verbrande hu meuren en hitte der lever, geneest alle gebreken der blazen, verzacht de gro ve milt, verdrijft overtollige slaap, verjaagt de dommigheid, maakt gauw en wakker, courageert het hart, doet de vrees wijken, verdrijft alle pijnen der Koliek, die door wonden ontstaan zijn, is goed tegen de inwendige ge breken der lijfmoeder, versterkt alle inwendige delen en verterende krach ten, verscherpt het vernuft, versterkt de memorie, verwakkert het verstand, purgeert zachteljjk de gallen en lest de dorst. Hè, dat was een reis zult u zeggen, maar de reis van het boek zelf was zeer voorspoedig. In enkele weken was de gehele oplaag uitverkocht. Een tweede druk verscheen en een derde, beide aangevuld met een kort „Trac taat van de krachten en 't goede ge bruik van de coffi ende chocolate". De lof, die hij deze toezwaait is even overdreven als die aan de Thee. Bon tekoe wilde vooroordelen overwinnen. Er waren zeer veel mensen, die niets van die uitheemse dranken wilden we ten. Als medicus redeneerde hij, vocht moeten de mensen tot zich nemen en nu worden er veel te veel geestrijke dranken gebruikt, waardoor velen zich debaucheren, zoals hjj het uitdruk? (Wordt vervolgd). De verdediger wees de rechtbank op de moeilijke omstandigheden waaron der zijn cliënt de laatste jaren heeft moeten leven. De leiding door zijn ouders liet veel te wensen over en de jaren die hij tijdens de oorlog in Duits, land heeft moeten doorbrengen waren voor het karakter van verdachte funest geweest. Na de oorlog werd hij ver. wend toen hij tolk bij het Amerikaan, se leger werd. Tot overmaat van rarnj heeft B. daarna bij een Rad van Avon. tuur in zijn levensonderhoud moetej voorzien. AANRIJDING TE HEILOO Bij de Oude Herberg te Heiloo wsi Carel van A. door een motorrijder aan gereden. Dat was volgens de ten laste legging van de officier nu eens niet d schuld van de motorrijder, maar va: Van A., die onvoorzichtig de Straat, weg zou hebben overgestoken. Tegsr, de onvoorzichtige wielrijder eiste de officier f 40 of 20 dagen. De verdedi. ger merkte op, dat zijn cliënt de mo- torrijder wel degelijk had zien aan komen, maar in de veronderstelling verkeerde dat deze wel achter hem zou kunnen passeren. Sinds de heer Van den Bosch zijn in 1912 opgetrokken villa op de hoek van ae Geestersingel en Helderseweg ver laten had en de Raad van Arbeid daar zijn intrede gedaan heeft is er wel heel wat veranderd. Was reeds in 1920 een gedeelte aangebouwd, weldra ontstond door de grote toeloop van verzekerden de noodzaak verder uit te breiden. In 1939 lagen de plannen gereed, maar de toenmalige directeur, de heer Va! Dias, heeft in zijn functie de verbou wing niet meer kunnen meemaken door tussenkomst van de oorlog. Eind December van het vorige jaar werd het, toen de eetste spade in de grond gezet kon worden. Gisteren zijn de werkzaamheden be ëindigd. De directeur, mr. M. G. L. ve Schouwenburg was zo welwillend or rond te leiden. Eindelijk, zo vertelet hij ons, was het weer mogelijk ge worden al het personeel in eigen tuis te hebben. Immers door de invoering van de Noodwet was het ruimte-pro bleem acuut geworden. Onder archi- tectuur van de firma Ringers en in uitvoering bij de firma Tromp en Pe perkamp is een juweeltje van een kan toorgebouw ontstaan, dat de zeer be minnelijke eigenschap verkregen heeft niet in het minst op een kantoor te gelijken. De idee, dat de doorsnee-mens meestal van een zodanige lokaliteit heeft, is hier volkomen teniet gedaan. De voor de voorbijganger zo aardig» klimop, die in sierlijke ranken een e: groen kleed vormde, is verwijderd, nie! dan met een bloedend hart. De kameri waren echter zo donker en sombei daardoor dat het grootste gedeelte vai de dag met kunstlicht gewerkt moest worden. Niet alleen is alles opnieun geverfd, werden de verwarming en de electrische installatie grondig ver beterd en uitgebreid, het gehele meu bilair genormaliseerd door de aan schaffing van stalen stoelen, bureau! en kasten maar ook en dat is eigen lijk het belangrijkste, werd een stuk aan het gebouw gezet, dat het gehelt complex met een vierde vergroot „Voorlopig", vertelde ons de directeu: trots, „zal dit voldoende zijn om alle diensten weer ruim te herbergen". Volgens het plan van de heer Vaz Dias is een nieuwe entree gemaakt aan Geestersingel in een soort torentje, dia de muur, zeker nu de begroeiing ver-| dwenen is, op aardige wijze weet breken. Elke kamer heeft thans ei prettige opgewekte aanblik mede docrj de aangebrachte neonverlichting en "I verwijdering van de kaartenbakke:| naar de kelder. Voor het publiek is de ruime wacli-l hall een opluchting. „We hebben tract ten te vergoeden wat het publiek t dertig jaar tekort gekomen is", veroj schuldigde de directeur de dienst en omstandigheden. Zowel voor het kantoorpersoneel i I voor de bezoekers betekent het gehei van verbouwingen en uitbreiding!: een aanzienlijke verbetering en een on: zettende veraangenaming van het levet VROUWENGROEP PARTIJ VAN DE ARBEID De Vrouwengroep van de Partij val de Arbeid houdt morgenavond in M ABB-gebouw aan de Koningsweg bijeenkomst, waar zr. Meijboom een i«- leiding zal houden over het onder werp: Wat wij moeten weten van tó lijden van onze geestelijk gestoord* medemensen. Er wordt een film ver toond. DIERENBESCHERMING In de omgeving van de v. d. Lijnst-1^ zwerft een cypers poesje en in de omge"ri van de Vermeerstraat een mooi zwart pool» Beide dieren zijn zindeliik en in zeer gow conditie. Ter beschikking is een jong hondje, maanden oud, blijft klein, moet echter oot even zindelijk gemaakt worden. Adres: Inspecteur C. Verwer, Baanstrad- Alkmaar. GESLAAGD Bij het te Amsterdam gehouden ex amen voor belastingconsulent, slaagde onze stadgenoot de heer J. van Eeke- ren. EMIGRANTEN NAAR AUSTRALIË In tegenstelling tot andersluidend* berichten, zal de „Volendam" °P October a.s. met 1500 emigranten naar Australië vertrekken. De „Sibajak" zal op 25 October met 1300 emigranten der waarts gaan.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2