Was N< Stad en Omgeving Comedia speelde „De Verrader" AGENDA Instituut voor Arbeidersontwikkeling is actief EEN LEERZAME FILMAVOND Standwerkers Weinig filosofie maar veel spanning Hef onisfaan der Alpen Nieuwe brandweerauto overgedragen Een ex-correspondent stond terecht wegens smaadschrift Oud myste Nasporingen graf HBBÖ DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1050 Het toneelstuk „De verrader" van Herman Wouk, dat „Comedia" gister avond in het Gulden Vlies speelde, kan men een tendenzstuk zonder tendenz noemen, om de eenvoudige reden dat alle begrippen van vaderland en maat schappelijke orde, van individuele eer en algemeen welzijn er in gerelati veerd worden. Rond het vraagstuk van de atoombom groepeert de schrijver al- lerhand dusgenaamde diepzinnigheden over universele mensenliefde, trouw aan de natie, Marxisme, dat goed en communisme dat slecht is, en dat al les wordt nadrukkelijk getrokken in de sfeer van betrekkelijkheid. .De Wes terse geit wordt even zorgvuldig ge spaard als de Oostelijke kool. Een stuk ran filosofische betekenis, zoals het dezer dagen in een Nederlands dagblad genoemd werd, kunnen wij het zeer bepaald niet noemen. Daarvoor zijn de er in verwerkte ideeën te vaag en te onrijp. Wèl is het een prachtige thriller, die met groot gevoel voor de mogelijkhe den van het toneel werd opgebouwd. Een jong Amerikaans geleerde levert het atoomgeheim uit aan 'n groep Rus sische spionnen. Hij doet dat niet voor geld, niet omdat hij communist is, maar omdat hij gelooft, dat een nieuwe oor log voorkomen kan worden als de beide leidende mogendheden het atoomwa pen bezitten. Geen van de twee zal het dan wagen, de hel te ontketenen. Zijn verraad dat hij niet als verraad kan zien wordt ontdekt door een intel- ligence-groep van de marine; te elfder ure gaat het jonge, idealistische war hoofd geestelijk overstag en levert (prachtige scène in het vierde bedrijf!) de leider van de rode spionnen aan de geheime dienst over. Hetgeen voor hem zelf èn voor de chef-spion tegelijk de dood betekent. Voegen we hieraan nog toe, dat er een onderzoek plaats vindt met Geigerapparaten, dat er fotogra fische negatieven verknoeid worden door radio-actieve stralen, dat er ver borgen microfoons, code-gesprekken en paffende revolvers aan te pas komen, dan is daarmee wel voldoende de sfeer van geheimzinnigheid en spanning ge tekend, die Comedia gisteravond vóór en achter het zoeklicht had te schep pen. En daarin is het gezelschap ge slaagd. Guus Hermus speelde de jonge i' a- list dr. Carr, aanvankelijk wat onzeker, maar later overtuigend. Cor Hermus, die de professorale, wijze oudere vriend was, sprak vaak onverstaanbaar, maar zijn creatie was prachtig. Het beste spel gaf stellig Joan Remmelts, die eerst de communistenvreter Fishlin- ger (een proleet van een kerel) en la ter de glibberige atoomspion Baker was. De enorme spanning in het laat ste bedrijf kan men goeddeels op re kening van zijn stille acteren boéken. Frits van Dijk was goed als de marine man, die in de contra-spionnage ver zeild raakte: oubollig maar scherp. Een kolossale regiefout is, dat hij, in de eerste minuut van zijn onderhoud met de gevaarlijke Idealist, met de rug naar zijn prooi gaat staan. In de werkelijk heid heet dat: bidden om een nekschot. En dat zijn revolver even later onge laden blijkt te zijn, is m zulk een si tuatie de reinste onzin. Er waren verder goede rollen van Jef de Groot als de luitenant die zijn eerste intelligenee-karwei opknapt, en van Ellen de Thouars als de verloofde van de ongelukkige dr.' Carr. Vera Har brink Numan was het charmante vrien dinnetje van een lid der verraders bende; zij speelde haar rol met natuur lijke overgegevenheid. Een goed begin van het toneelseizoen! DIERENBESCHERMING Zwervend zijn aangetroffen een cypers poesje (witte punt aan de staart), een wit-zwart poesje en in de omgeving van de Van Galenstraat een zwart-wit poesje. Alle dieren zijn in zeer goede conditie. Ontvangeq is van een dierenvriendin f 25,—. Adres Inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Prima Bal lerina (alle leeftijden); Victoria Theater 8 uur: 'n Jantje op het gladde pad (alle leeftijden); Cinema Americain, 8 uur De fatale brief (18 jaar). VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Maria Goretti (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De Bengaalse lanciers (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: De man op de F.ifeltoren (18 jaar). Canadaplein, 8 uur: Circus Jos Mul lens. Auto was sneller dan motor Gisteravond omstreeks half twaalf beduidde de politie op de Kennemer- straatweg een in de richting van Hei- loo rijdende motorrijder te stoppen, daar het rijtuig nagenoeg niet verlicht was. De bestuurder week echter naar links uit en reed met grote snelheid door. De p-olitie zette per auto de ach tervolging in en slaagde er te Heiloo in de motorrijder aan te houden. De bestuurder en de duo-passagier bleken Amsterdammers te zijn. Er is proces verbaal opgemaakt en de motor is voorlopig in beslag genomen. De secretaris van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, de heer D. P. van Wicheren, heeft het uitvoerige winterprogramma, dat in de loop van dit seizoen zal worden afgewerkt, van een inleiding voorzien en daarin laten uitkomen dat het organiseren van een reeks aantrekkelijke avonden geen ge makkelijke taak is en zeker niet nu de mensen overal zo druk bezet zijn. Wat men aan geestelijke ontwikkeling ver werft, gaat evenwel niet meer ver loren. Men heeft voor het organiseren van enige „grote" avonden weer sa menwerking gezocht met de Volks universiteit, de Nederlandse Reisver- eniging, de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Natuurhisto rische Vereniging, een samenwerking welke men vele gemeenten ten voor beeld kan stellen, omdat men door het gemeenschappelijk streven de beste resultaten kan verwerven, terwijl elke vereniging op eigen terrein nog vol doende werk overhoudt. Bij het streven om goede toneel kunst binnen het bereik van eigen geestverwanten te brengen, kan men rekenen op de medewerking van de Alkmaarse Bestuurdersbond. Voor het ontwikkelingswerk Arbeidersavond school en de toekomstige kaderschool wordt samengewerkt met de P.v.d A. en de Bestuurdersbond. De ge meenschappelijke avonden worden in Het Gulden Vlies gegeven, de eigen lezingen in het A.B.B.-gebouw. De heer E. J. M. Schinkel, voorzit ter van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling, afdeling Alkmaar, heet te gisteravond de aanwezigen op de eerste filmavond van het Instituut in het nieuwe seizoen hartelijk welkom. De aula van het Murmellius-gymna- sium was maar matig bezet, hetgeen spreker ten zeerste betreurde. Hij gaf een uiteenzetting van het winterpro gramma en wekte de aanwezigen op, om vooral op iedere bijeenkomst te verschijnen en zich niet 'door wat wind of regen te laten weerhouden. „Deze avonden", zeide hij, „zullen uw kennis ongetwijfeld vermeerderen en uw geest verrijken". Hierna gaf hij het woord of liever gezegd de daad aan de filmoperateur van de Neder landse Schoolbioscoop te Amsterdam. De eerste film droeg de naam „Het ontstaan der Alpen" en gaf zeer uit gebreid dit ontstaan weer, volgens de theorieën van de Zwitserse professor Wehrli. Eerst zag men het ontstaan der aarde. Een gasmassa die stolt, waardoor de aardkorst wordt ge vormd en waarna uit verschuivingen ten slotte de Alpen ontstaan, die vol gens de theorieën van voornoemde professor 30.000 meter hoog moeten zijn geweest. Vervolgens werden de aanwezigen ingewijd in de geheimen der bergbe- klimming en vergast op prachtige na tuurtaferelen. Tot slot vóór de pauze werd „De Koning der wintersporten", zoals het skiën genoemd wordt, ver toond. We zagen ervaren beoefenaars van deze sport experimenteren met vleugels, waarvan de bedoeling ken nelijk was, om bij grote sprongen de meeuw in haar vlucht na te bootsen en zodoende een eindweegs uit te zweven. Wij konden de pogingen tot deze imitatie echter niet geslaagd vin den, daar na iedere sprong slechts de vleugel in de sneeuw aangaf, waar haar gebruiker zich moest bevinden. Na een korte pauze werd een zeer interessante en leerzame film ver toond over het leven der insecten, dat eigenlijk geen leven is, maar een eeu wig durende strijd, waarvan de film de stelregel gaf „Doden of gedood worden", wel een zeer pessimistische levensbeschouwing voor spinnen, wes pen, schorpioenen en hoe zij meer mo gen heten. De film over de diepzee wereld bood al geen beter beeld. Wij moesten concluderen, dat de fauna van de diepzee allesbehalve vredelie vend is. Een van de meest gevreesde zeemonsters, welke ook in kleiner formaat in de Noordzee voorkomt, is de octopus of inktvis, die met haar vangarmen alles grijpt, wat haar maag begeert. Ook deze heeft echter haar vijand, namelijk in een der mysteri euze diepzeebewoners, die in staat is electrische schokken voort te brengen. .Tot slot werd een film vertoond ge naamd „De schaapherder met zijn hond", waaruit bleek, dat de dieren wereld zoals wij die zien, lang niet de slechtste is. Hierin werden de grote trouw en schranderheid van een hond en de moederliefde van een schaap getoond. Deze rolprent was tevens een waardig besluit van een boeiende en leerzame avond. Op 27 September wordt één avond van culturele films gegeven, op 17 October de eerste toneelavond (Come dia) en op 24 October met de an dere culturele organisaties een bij eenkomst, waarin de ontdekkingsrei ziger mr. Regout een film-lezing zal houden over de Sahara. Op 6 November vertelt mej. E. de Vries, secretaresse der Ned. Reisver- eniging, over haar reis naar Engeland en wordt er een Ronde Tafel-conferen tie gehouden. Op 20 November vertelt de heer Stuvel wat men van glas kan maken en op de 27e behandelt dr. M. J Adriani het leven van Madame Curie. 11 December vertelt de heer G Broertjes uit Santpoort over het Noordzeekanaal en op de 18de wordt de tweede toneelavond gehouden (Rot terdams Toneelgezelschap). Op 8 Januari houdt dr. J. Degenaar een in leiding over nieuwe geneesmiddelen en op 29 Januari spreekt de heer Jan Klooster over zwerftochten door Ne derland. In Februari houdt de heer Chr. Bruynzeel een inleiding over „De mens en zijn dagelijkse arbeid" en op de 23e wordt in samenwerking met de andiere culturele organisaties een reisje in een gemakkelijke stoel naar Zuid-Afrika gemaakt, waarbij na de pauze de prachtige nieuwe film van de cineast J. S. van den Nieuwen- dijk over Zuid-Afrika wordt vertoond. Op 5 Maart behandelt de heer D. L. Daalder het werk van enkele socialisti sche dichters met voordracht van enke le dichtwerken door de heer Frevel. De 13de Maart wordt met de andere verenigingen een reis naar Bali ge maakt onder leiding van de heer Groen van het Centraal Bureau der N.R.V., op 19 Maart wordt de laatste toneelavond van het seizoen gehouden (Het Nederlandse Volkstoneel) en in April de laatste seizoenmaand is er op de 2e een Rondetafel-confe rentie en op de 23e zal de heer Witt- pen over het werk van de N.- en Z. Hollandse Reddingmaatschappij spre ken. Al met al een programma dat ge tuigt van een krachtige organisatie en een cultureel streven, dat alle waar dering verdient. Wij schrikken altijd als we dicht bij zo'n standwerker op de markt staan, omdat we gedurig denken, dat de man boos is. Op 'ons en op de andere men sen, die rond hem groepen. Want hij schreeuwt tot de aderen hem als slor dige kabels in de hals liggen en zijn brede armzwaaien missen ons slechts op een paar centimeter. Dat is trouwens onze eigen schuld omdat we steeds vooraan willen staan om niets van dit interessante schouwspel te missen. De prijs van het artikel, dat hij heeft te bieden devalueert doorgaans zeer sterk. „Het is voor niets, neem mee. Niet voor een riks, niet een gulden, geen 90, 80, 70 cent. Pak an, voor twee kwartjes ben je bezitter van een fantastisch stuk gereedschap". Er is van alles te koop bij die stand werkers. Vlijmscherpe aardappelschil lers. die de eerste klant al een flinke jaap in haar vinger bezorgden, glas snijders ook geschikt voor het slijpen van scharen en messen, super snel dro gende inkt, snoep, broekriemen en ge neesmiddelen. Want ook de baardige meneer Pendijk uit Utrecht ontbrak niet op het appèl. Hij zat weer vertrou welijk op het dak van zijn auto en zijn doordringende stem onthulde de zieke mensheid, dat als ieder zijn geld zo be heerde als zijn gezondheid het ene' fail lissement na het andere zou volgen. En daarop verkocht hij zijn flesjes met zuiverende geneesstof, want daarom is het uiteindelijk begonnen. Bij al die standwerkers, die op de markt hun pu bliek weten te trekken en te vermaken. Standwerkers...., toneelspelers zouden we haast willen zeggen. Donateursavond Crescendo De accordeonvereniging „Crescendo", dirigent de heer J. Hartog, die dezer dagen een uitnodiging heeft ontvangen om voor de radio te spelen zal Zaterdag avond 30 Sept. in het Wapen van Heemskerk haar jaarlijkse donateurs avond geven met medewerking van de mondorgelclub en het cabaretgezelschap van „Crescendo". Bal na. Burgerlijke Stand Geboren: Femmigje M., d. van J. van den Brink en E. M. Jorritsma. Bea, d. van A. Wijnings en H. Reens. Catharina C., d. van L. J. Schouten en C. C. Klaver. Getrouwd: Adriaan van Dijk en Mar- garetha E. de Jong. Meijer Visser en Alida A. Kuiper. Henry M. Kraamer en Aalberta Langras. Jan Braaf en Maria J. C. A. Wij- deman. Hendrik Bruijn en Martina H. van Kuilenburg. Johannes W. Groot en Euphe- mia R. Godijn. DENK OM HET WASGOED Nu de avonden lengen en het textiel in prijs stijgt, komen er weer klachten binnen over diefstal van wasgoed bij avond. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is een teil, gevuld met was goed, die achter een woning aan de Dr. Schaepmankade was blijven staan, door onbevoegden geledigd. De waarde van het verdwenen textiel bedroeg f 35. pï-jsray-r. J^IT is de splinternieuwe, glanzend rode twee tons zes cylinder Studebaker 1950, die in het kader van de Marshall-hulp naar Nederland kwam en giste- ~en als manschappen^materiaal wagen aan de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer is overgedragen. Binnen de stadsgrenzen zal de auto dienst doen als bijzondere materiaalwagen, voor de omliggende dorpen betekent zij de eerste aanvals. icagen, waarna de grote spuit volgt. De nieuwe aanwinst biedt plaats aan zeven manschappen en is uitgerust met 200 m. slang, lichtaggregaten en een Amen- kaanse babyspuit met een capaciteit van 1000 liter per minuut. De spuit is een oorlogskindje, dat in het Amerikaanse leger voortreffelijk voldeed en thans door de fa. De Jong te Nijmegen voor vredesdoeleinden wordt geleverd. De carrosse rie-bouw van de Studebaker is verzorgd door de fa. Met, de „architectuur" li van de heer K. Kossen. Het rijdend materieel van onze brandweer bestaat thani uit drie autospuiten, een ladderwagen, een manschappen-materiaalwagen en dt oude Buick, die na een lofwaardige staat van dienst gedegradeerd is t°t corvee wagen. RECTIFICATIE In het verslag, dat wij gisteren plaat sten over de verbouwing van de zaak van de heer Schimmel komt een on aangename fout voor. Wij vermeldden namelijk, dat deze zaak in de Stations straat is gevestigd. Dit moet zijn in de Spoorstraat. PERSONALIA Bij beschikking van de directeur-generaal der PTT zijn de heren T. v. d. Berg en J. B. G. Delis, beide vakman eerste klasse alhier, benoemd tot monteur. Qnder sirenegeloei reed commandant J. van Maarleveld gisteravond Alkmaars burgemeester in de nieuwe materiaal- manschappenwagen de kazerne binnen, waar het voltallige brand vveer- corps in carré stond opgesteld. Wie er waren? De heren K. Rijpma, commissaris van politie te Den Helder, mr. R. Veendorp, gem.-secreta ris, wethouder G. van Slingerland, J. Dreeuws, commissaris van politie, P. J. Wesdorp, directeur van Gem. Lichtbedrijven en de raadsleden mevr. G. A. A. Holtzmiiller Teenstra, mr. dr. C. Berk houwer, G. H. A. de Zeeuw, H. Koot, K. Kir- pensteyn, Th. Gouds blom, I. Vleugel en J. K. Bos. Mr. dr. H. J. Wytema vond het een goed ogen blik een nieuw stuk ma teriaal toe te voegen aan hetgeen de Alkmaarse Brandweer reeds bezit en de nieuwe wagen on der de hoede en goede zorgen van het corps te stellen. Het heeft heel wat voeten in aarde ge had alvorens dit verwe zenlijkt kon worden. De gemeente heeft op onge lofelijk snelle wijze ge handeld. En terecht, want er bestond behoefte aan. Als men ziet met welk eerbiedwaardig ma teriaal de brandweerlie den werden rondgereden, dan kan het niet anders of die wagen stamde uit de tijd, dat de huidige leden van het brand weercorps nog in de kor te broek liepen. Ook de inhoud van de nieuwe auto betekent een aan winst. De burgemeester droeg dan ook met groot plezier de wagen over aan commandant Van Maarleveld en zijn staf en sprak de wens uit, dat zij goede diensten zal be wijzen aan de buitenge meenten, welke kring hopelijk in de toekomst nog zal worden uitge breid. Ik heb eens de wens geuit, aldus spr., in Alkmaar een goede brand mee te maken. Indien mij dit in deze stad niet beschoren is, dan hoop ik dat deze wagen mij nog eens naar een grote fik in een van de omlig gende dorpen zal vervoe ren." Na dank gebracht te hebben aan de fa. Met voor de goede zorgen aan de carrosserie-bouw be steed, legde burgemeester Wytema bij wijze van symbolische doop zijn hoed op het vuurrode spatbord, waarna de Alk maarse Vrijwillige Brand weer de nieuwe materi- aal-manschappenwagem de hare kon noemen. £)e commandant, de heer J. v. Maarleveld ver tolkte de dapk van de brandweer jegens de burgemeester voor diens aanwezigheid en vriende lijke woorden. De over dracht van de wagen is geen groot ogenblik voor de Alkmaarse burgerij, maar wel voor de brand weer, die hier een einde gemaakt ziet aan angst en zorg of de manschap- penwagen het wel zoi doen. In de aanschaf vat dit nieuwe materiaal zien wij een bewijs van dl waardering van het ge- meentebestuur voor he! werk van de brandwe» en daarover zijn wij ver heugd. De wagen is wel iswaar niet in de stijl van het moderne brand-j weerwezen, dat veelal met grote wagens werkt,' maar in kwaliteit zal deze auto de kolossale sleeën zeker evenaren, De commandant gaf de gemeente de verzekering, dat het corps de nieuwe aanwinst met zorg zal omringen en waar nodi; er een goed en dankbaar gebruik van zal maken. Wat de laatste wens van de burgemeester betreft, hoopte de heer Van Maarleveld evenwel, dat het corns alle grote bran-[ den zoveel mogelijk voor I zijn neus zal wegkapen,I Ten slotte bracht spre-[ ker dank aan de heer Messon van de Int. Auto mobiel Maatschappij t Den Haag. de fa. Met e de heer J. Dirkmaat, di alle in verschillend! functies aan de vervaar diging van de wagen hebben medegewerkt. De heer Jac. Met dankte bei de sprekers voor dl vriendelijke woorden tot zijn firma gericht en wen ste de brandweer met de wagen een goed en voor-| delig gebruik toe. De talrijke gasten be zichtigden vervolgens de Studebaker en waren eensgezind in hun lol voor in- en exterieur. Tijdens de kermis te Akersloot in 1948 kwam het in een café tot een inci dent. Zekere Pietje B. greep een wacht meester van de Rijkspolitie bij zijn uni form. Een andere wachtmeester schoot zijn collega te hulp en deelde enkele tikken met de gummistok uit. "Sö De toenmalige correspondent van het Nieuw Noordhollands Dagblad, die bij dit incident aanwezig was, schreef hierover in zijn krant een bericht on der de kop: „Ontactisch optreden van twee jeugdige politiemannen op de kermis te Akersloot". Hij noemde de betrokken wachtmeesters in zijn dag blad „dolle driesten" en schreef voorts, dat het hoofd van Pietje B. eruit zag als „een bloederige massa". De gezags dragers voelden zich hierdoor bele digd en het gevolg was, dat de cor respondent Th. J. V. in een proces te Alkmaar veroordeeld werd wegens smaadschrift tot f 400 boete of 48 da gen hechtenis en twee maanden voor waardelijk, en een proeftijd van twee jaar. De veroordeelde ging in hoger beroep en stond Woensdag te Amster dam voor het Gerechtshof opnieuw te recht. Zijn verweer luidde dat hij weliswaar dit stukje had geschreven, maar dat hij had verwacht het in een andere vorm in de krant aan te tref fen, nadat het door de handen van de verantwoordelijke redacteur was ge gaan. Ter zitting bleek voorts, dat verdachte als politiek-delinquent in '47 uit een interneringskamp was ont vlucht en nadat hij was ondergedoken door een van bovenvermelde wacht meesters was gearresteerd en weer naar het kamp teruggebracht. Ver dachte zei voor het Hof, dat men zijn artikel in de krant niet als een wraak neming op de wachtmeester voor zijn arrestatie moest beschouwen. President: „U heeft onwaarheid ge schreven". De procureur-generaal mr. Zaayer meende, dat verdachte als ex-politiek delinquent het maar goed moest voe len, dat hij zich niet tegen de over heid te buiten kan gaan. Spreker vroeg dezelfde straf als verdachte te Alk maar was opgelegd. Mr. Buiskool, ver dediger van verdachte zeide, dat zijn cliënt de dupe is geworden van de overbelasting, of de onderbezetting van de redactie, waardoor zijn bericht ongewijzigd in de krant kwam. Uit spraak over veertien dagen. Voorwedstrijden Nederl. Biljartbond Hoofdklasse Libre. Alkmaar is door de Ned. Biljartbond ook I aangewezen als plaats, waar voorwedstrijden zullen worden gehouden voor het kampioen schap Hoofdklasse libre gem. 7—11. En Maan- 1 dagavond hadden in Hotel „De Nachtegaal" de I wedstrijden plaats op de clubavond van „De- Optimisten". Deelnemers waren de spelers: Jan Burger, I P. Schouten en C. Boendermaker. Er werden j partijen van 250 car. gespeeld. Jan Burger wist zowel van Schouten als van Boendermaker te winnen, terwijl Schouten van J Boendermaker won. In de partij Burger—Schouten werden zeer goede gemiddelden gemaakt, n.l. lfi.50 10.75. In de twee andere partijen waren de J gem. lager. De gedetailleerde uitslagen waren: J Burger 250 20 38 12.50 p Schouten 215 20 35 10.75 p. Schouten 250 33 35 7.57 c. Boendermaker 196 33 49 6.84 J. Burger 250 33 48 7.57 s Boendermaker 226 33 39 6.84 (Boven de kolommen komt resp. het vol- gende te staan: beurten, h.s. en gem.). De heer Frankfort club kampioen van „Excelsior" De eindstrijd (met handicap) om het kampioenschap van de Biljartvereni ging Excelsior alhier had deze week plaats en werd gespeeld tussen de he ren J. Ligthart en A. Frankfort. Na spannende strijd werd ten slotte de overwinning behaald door de heer Frankfort, ondanks het feit dat zij» tegenstander een serie van 40 maakte. De prijs, een zilveren bekertje, werd aan de overwinnaar uitgereikt. Maar wellicht was de extra-prijs nog van groter invloed geweest op het goede spel van de kampioen. GESLAAGD Geslaagd is voor het candidaats-examen voor electro-technisch ingenieur de heer J. van der Plas te Alkmaar. BENOEMD Mej. A. Vonk te Laren (N.-H.) is be noemd tot onderwijzeres der Chr. School te Broek op Langendijk. Nabij de Haagpoort 1 geven. De zware grafze: taal, dat hier rust het st van Normandie. Er is ii graf met zijn raadselac ondubbelzinnige mededi jionderdvijftig jaar. De gustus 1845 in een huis kelijk is geweest wie hij de zo tragisch gestorver Woensdagmorgen heef! geopend. Het was noc aan een restauratie toe de laatste maal in 1904 van deze gelegenheid bruik gemaakt, om nog onderzoek in te stellen felijke resten van Naui De kist met het gebet fcracht naar het politiet De politiedeskundige d hier o.m. schedelmetin; Op deze wijze hoopt m gegevens te verkrijgen, bijdragen tot verheid: mysterie. Voor deze heeft men ongeveer vet tijd. Dan zal het herst grafkelder voltooid zijn beente van de raadselt wederom aan de eeuw: nen worden overgegeve De Fi Vanwaar al deze mysi Om hieromtrent enig te verkrijgen, moet m naar de spannende d Franse Revolutie. Koi de Zestiende was met vangen gezet in de Te: klooster, dat als gevang bruikt. De Nationale besloten, het koningscha fen en een vervolging ir gen de laatste Bourbon, droeve dagen sleet ond Louis Capet. Hij werd klaard aan hoogverraad nuari 1793 op het Plein lutie te Parijs met de rechtgesteld. Koningin nette volgde hem kort d: Toen leefde van het 1 zin nog slechts de zein Charles. Hij was op 27 Versailles geboren en 1 van Hertog van Normal dood van zijn oudere Juni 1789 ook de waa Dauphin (kroonprins). jongen werd 'in Juni 179! aan de zorgen van een de schoenmaker Simon en deze waardige echte al het mogelijke, om h: melijk en -geestelijk tel richten. In Januari 1794 in een eenzame cel opg het in Juni 1795 stierf, in een gemeenschappelij kalk bijgezet. In 1815 h< resten gezocht, doch nie nen vinden. Tot zover de officiële uit zou kunnen blijken, prins van Bourbon in 1 vangenis is gestorven, f spreidde zich al vrij sp rucht, dat prins Karei i was ontsnapt. Sindsdien verschillende lieden voo: uitgegeven. De meesten minst koninklijk in hun en maakten meer dan ee vangenis kennis. Eén uitzondering was regel. De Duitser Karl dorff gaf zich eveneens echte Lodewijk XVII. H stig uit Neder-Lausitz ei eerzame - ambacht van uit. Voor een Bourbon 1 daad wel met menig rt want zijn gelaatstrekkei die van de leden van overeen en zijn dochter op Marie Antoinette. Ni de hij er niet in zijn r te krijgen. Hij werd in bedrog aangeklaagd inmiddels in Frankri; waar hij afstand van zij: gedaan ten behoeve van leans, op voorwaarde, c in staat zou stellen, als bloede te leven wel sproken, maar verbanne zich daarna in Delft g gehele leven heeft hij al en oppassend man beker De Zoals wij reeds zeiden grafzerk van Naundorff verbos nabij de Haagpo dat hier Lodewijk XVII koning van Frankrijk, Normandie enz. ligt. H te lezen in de acte va Aan deze vermelding is voegd: Bekend staande helm Naundorff". Deze tijd opgemaakt in overli Haag. Het merkwaardig acte is n.l., dat er buitc lijke titels in vermeld niet geschieden zonder van het vorstenhuis en van Adel. Bewijst dat ie Er leven nog nazaten dorff-Bourbon. Hij had ren, van wie twee geen gen hebben gehad. Van i stamt Henri prins van die op het ogenblik ir woont. Deze is kinderli niet als pretendent erke is gesproten uit een niet kerkelijk ingezegen De vierde zoon is gena Wwferlander en werd o

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2