LAATSTE NIEUWS Jubilerende dirigent Paul Kok werd Op grootse wijze gehuldigd Het kunstmatig drogen van gras in Midden-Noord-Holland Nieuws uit De Langedijk Uitstekend concert en veel bloemen Predikbeurten Noord-Scharwoude Bij horlogier winkelruit ingeslagen Bergen Weekoverzicht Langedijker veilingen Oost-Graftdijk Kolonel-vlieger J. H. van Giessen Graft Een natte kermis Oudorp De Coöp. Zuivelbank in 1949 Schoorl Burgerlijke Stand Egmond aan Zee De Rijp Regering vanZuid- Korea weer terug in Seoel Li'mmen VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1950 NGE STRAAT AIKMAA# LA.R, BERGEN, HHU GO WAARD i'T, BEEMSTER, a op VRIJDAG avlljoen Kinheim ERS LEN! n men zich nog DUURSMA te leden eri niet nen worden aan- >1a BESTUUR. de was be- Het Bloembollengebouw van Langedyker Groenten-Centrale zeker met acht a negenhonderd zoekers gevuld, die allen op welge meende wijze het zilveren jubileum van dirigent Paul Kok hebben mee gevierd. De Christelijke gemengde koren „Looft den Heer" uit St. Pan- eras, „Bergen" uit Bergen, „Soli Deo Gloria" uit Noord-Scharwoude en „Halleluja" en het Chr. Mannenkoor „De Lofstem" uit Broek op Langen dijk zetten aan de huldiging luister bij door onder leiding van de jubilaris de aanwezigen een uitgebreid en keurig verzorgd programma te brengen. Toen Paul Kok het gebouw bin nenkwam, werd hij met gejuich be groet, waarna het Chr. kinderkoor „Halleluja" hem een welkomstlied toe zong. Nadat de heer Vinke allen had wel kom geheten en zijn erkentelijkheid had geuit voor het beschikbaar stel len van het gebouw en het verzorgen van de zitplaatsen, richtte hij het woord tot Paul Kok, wie hij dank bracht voor het vele goede en schone dat hij op kunstgebied in Langendijk tot stand heeft weten te brengen. Hij betrok ook mevrouw Kok in de hulde en bood de jubilaris twee crapauds aan. Burgemeester Schelhaas prees de jubilaris om zijn grote verdiensten en zou hem, wanneer hij in Langendijk woonde, zeker tot ere-burger maken. Vervolgens werd Paul Kok toegespro ken door burgemeester Kroonenberg van St. Pancras, die een schemerlamp je aanbood, en door ds. Middelkoop en Ds. Postma. Verder gaven blijk van belangstel ling het Hervormd Kerkkoor uit Broek op Langendijk, de Operette Ver. St. Caecilia uit Noord-Scharwoude, Cres cendo en Kunt na Arbeid uit Noord en Zuid-Scharwoude, het Chr. Dames Koor „Sursum Corda, Bergen's Man nenkoor, en de Koorver, te Bergen. De meeste toespraken gingen vergezeld van fraaie bloemstukken. betreft, vermel- ALKMAAR, Grote Kerk, 10 uur ds Van. IWÏjk; 5 uur ds Wiegers van Middenmeer; 7 uur ds Wesseldijk (jeugddienst); Woensdagavond half 8 oecumenische avondwijding. Kapelkerk, 10 uur ds. Wesseldijk. Rem. Geref. Gemeente, half 11 ds Rappold m.m.v. zangkoor. Luth. kerk (Oudegr.), 10,15 uur ds Haan (H.Doop). Doopsgez. kerk, 10,15 uur, da Franken—Liefrinck van N.Niedorp (coll. Restauratiefonds). Gereform, kerk, 10 uur ds Von Meyenfeldt; 5 uur ds Talma van Utrecht. Gereform. l^erk (art. 31 K.O.) in Waakt en Bidt, 10 uur en half 6, ds Van der Lingen (collecte Kerkbouw). Oud-Kath. kerk in de Luth. kerk, Ou degracht, half 9 dienst. Herst. Apost. Gem., Toussaintstr., half 10 en 4 uur en Donderdagav. 8 uur, dienst. Ned. Chr. Gem.schapsbond, hedenav. half 8 jeugd club Kr. v. Eltenweg 22; Do. half 8 ge meenschapsbijeenkomst in Waakt en Bidt, evangelist Dammuller. Leger des Heils (William Booth), Limmerhoek 40, 10 uur, heiligingsdienst; 7 uur bij gunstig weer openluchtprediking; 8 uur verlossingssa menkomst; Do. 8 uur bijzondere dienst o.lv. kapt. Hassoldt en luit. Hartjes. Kerk van Jezus Chirstus van de heiligen der laatste dagen (in Valk's luchroom), half 11 Zondagsschool; 5 uur godsdienst bijeenkomst. Ned,, Leger des Heils, Sliksteeg, 10 uur heiligingsdienst; 3 uur jeugdsamenkomst; 8 uur verlossingssa menkomst o.l.v. de pi. off.; Di. 8 uur bijz. verlossingssamenkomst oj.v. kapts. Van Ommen uit Deventer. Vereniging v. spi ritisten Harmonia, half 11 morgenwijding in hotel De Nachtegaal, de heer J. Heijnis van Wormerveer. Kruisleger, Hekel- sïraat 9, 10 uur wijdingsdienst; 3 uur kin dersamenkomst; 8 uur openb. samenk.; Wee. 8 uur, samenkomst o.l.v. serg.maj. De Haas AKERSLOOT, half 10 ds Kaptein; 11 uur te De Woude. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur, ds Bekius (coll. Kerkvoogdij); Rehoboth, half 11 de heer Hofmeester van Hilversum. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds Van Minnen van Bussum. BROEK OP LANGENDIJK, Gereform. kerk, 10 en 5 uur ds Donner. Doopsg. kerk, 10 uur da Schepman. DE RIJP, 10 uur ds Kastein. DIRKSHORN, Herv. kerk, 10 uur ds Post. Gereform. kerk, half 10 en 2,15 uur, ds Swen. EGMOND AAN ZEE, Herv. Gem., 10 uur, ds Roobol. Gereform. kerk, 10 uur ds Talsma van Utrecht; half 5 leesdienst. Oud-Kath. kerk, v.m. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. EGMOND-BINNEN, elf uur, ds Plug. GRAFT, geen dienst. GROOT-SCHERMER, geen dienst. HEILOO, Herv. gem. 10,45 uur ds Bloem- hoff. Evangelisatie Kerklaan, 10,15 uur ds Den Oudsten van Alkmaar. Geref. Kerk (in Evang. gebouw aan de Kerk laan), half 9 ds Talsma van Utrecht; 4 uur ds Von Meyenfeldt. HEERHUGOWAARD, Gereform. kerk, half 10 en half 3, evangelist Sluis. KOEDIJK, 10 uur de heer Slager. LIMMEN, 10 uur ds Teriet. NOORD-SCHARWOUDE, Geref. kerk, 10 en 4 uur dienst. OTERLEEK, av. 7 uur ds Keja. OUDKARSPEL, 2 uur ds Schmidt (af scheid). OUDORP, half 10 ds Plug van Egmond. SCHERMERHORN, Herv. Gem. 10 uur. ds Van Dijk. Gereform. kerk, 10 uur en half 3, ds Wiersinga van Baarn. SCHOORL, 10 uur ds Wiltink van Heer- hugowaard. SINT-PANCRAS, Herv. Gem., 9 uur (voorber. H. Avondm. en openb. belijde nis) en half 4, ds Postma. Geref. kerk, half 11 leesdienst; 7 uur ds Vruggink van Krabbendam. STOMPETOREN, 10 uur ds Keja (oogst en gezinsdienst m.m.v. kerkkoor, nieuwe liturgie). Evangelisatie, 10 uur de heer Weeda van Amsterdam. WARMENHUIZEN, av. 7 uur ds Post. WEST-GRAFTDIJK, 10 uur ds Boekee Mattra maandel. collecte). Ook wat het concert zelve kunnen we veel lofwaardigs den. Het Chr. Gem. Koor „Looft den Heer" uit St. Pancras gaf een zeer gave vertolking van „Veni Creator" van Alph. Vranken. Het mannenkoor „De Lofstem" te Broek op Langen dijk, leverde een uitstekende prestatie met het fraai uit het hoofd zin gen van het grote werk voor Man nenkoor „De Ruïne" van Brandts Buys. Het Chr. Gem. Koor „Soli Deo Gloria" te Noord-Scharwoude zong zeer fijn genuanceerd „Wiegelied" van Jan Nieland. Zo werd verder uitstekend gezongen door Chr. Gem. Koor „Halleluja" te Broek op Langendijk in „Lente" van Altink en Chr. Gem. koor te Bergen in „Die Sterretjes" van Wierts. Door alle koren te zamen werd ge zongen „Sanctus van Hoogerwerf en Psalm 103 van Mobach. Waardering Dirigent Paul Kok hgeft dit uitge breide programma op zéér muzikale wijze, en artistiek verantwoord met zijn verenigingen uitgevoerd. Belangrijk is dat in Langendijk het contact tussen uitvoerder en luiste raars zeer goed is. Men geeft zich gezamenlijk over aan de kunst, en het is de verdienste van Paul Kok deze ideale toestand te hebben geschapen. Moge het hem nog lang gegeven zijn in het belang van de muziek cultuur te werken. De honderden luisteraars hebben door enthousiast applaus op ondubbel- zinige wijze hun waardering tot uiting gebracht voor hun muzikale leider Paul Kok. Ms. Twaalf horloges uit etalage ontvreemd Hedennacht Is bij de juwelier J. W. Boonstra aan de Dorpsstraat een zeer brutale inbraak gepleegd door het in slaan van de etalageruit. De familie Boonstra heeft niets van het gebeurde gemerkt. Telefonisch ontving zij vanmorgen vroeg mede deling, dat de etalageruit was verbrij zeld. Zij wist toen nog van niets. Men constateerde, dat uit de uitstalkast twaalf horloges waren ontvreemd. De dader is brutaal opgetreden, daar hij zich niet heeft gestoord aan het feit, dat op de bovenverdieping licht brandde. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, doch is de dader nog niet op het spoor. Op de voordracht Tengevolge van het aan de heer D Haan overeenkomstig diens verzoek verleende eervol ontslag, moet met ingang van 1 Januari 1951 worden voorzien in de vacature van directeur van de gemeentelijke keuringsdienst voor vee en vlees te Den Helder. Uit de lijst van sollicitanten hebben B. en W. de volgende aanbeveling opge maakt: 1. A. M. Huizinga, practiserend dierenarts en keuringsveearts, hoofd van de vleeskeuringsdienst te Rijssen; 2. P. C. IJpma, practiserend dierenarts, tevens keuringsveearts en bacterioloog aan het gemeente-slachthuis te Am sterdam, wonende te Bergen. De aardappelprijzen trokken de af gelopen week nog iets aan. Het aan houdende slechte weer belemmert het rooien dermate, dat het zeer wel mo gelijk is, dat een belangrijk deel in de grond zal blijven zitten. Uiteraard zijn de veilingaanvoeren weinig omvang rijk. Blauwe eigenheimers noteerden tussen 8 en 9 cent. Blanke soorten iets lager. Slabonen waren iets hoger dan de vorige week. De hoogste markt liep flink boven de dertig cent. De aan voeren lopen echter belangrijk achter uit. Bieten, die iets meer aangevoerd worden, brengen in de kleine maten aardige prijzen op, n.l. tot f 7.60. De grotere maten zijn echter meestal on verkoopbaar. Andijvie ging voor 5 a 6 cent. Van de zijde van de fabriek komt enige vraag voor de inmaak. Groene kool werd vrij goed verkocht, ofschoon de prijzen nog vrij laag liggen. Bij uit zondering draaide een grove partij door. Uien en nep-prijzen bleven ongeveer gelijk. Exportuien maakten 7 ct. Het grootste deel van de aanvoer is ech ter ongeschikt voor export en moet met 4 a 5 cent genoegen nemen. Nep brengt 10 a 12 cent op. De handel in rode kool was naar omstandigheden wat beter. De a-soort wordt geheel verkocht, met een hoogste markt van ruim 11 cent. De B soort, boven 2 kg, draait echter meestal door. De gele kool gaat wat slechter, de A soort kon. meestal niet geheel worden verkocht en de B soort draait door. De witte kool aanvoeren, die zeer belangrijk blijven, worden nu meest Onze oud-plaatsgenoot, de officier-vlie ger J. H. van Giessen, zoon van wijlen ds J. H. van Giessen in leven Doopsgezind predikant in onze gemeente is bij Ko ninklijk Besluit van 15 September 1950 be vorderd tot kolonel. Omtrent de levensloop van kolonel Van Giessen vermelden wij het volgende; HIJ werd geboren de 13e September 1903 te Winschoten en bezocht aldaar de HBS Zijn militaire opleiding genoot hij aan de Cadettenschool te Alkmaar en de militai re academie te Breda. In 1925 werd hij tot 2e luitenant der artillerie benoemd, me1 als standplaats Gorinchem. In Mei 1926 ging hij over naar de luchtvaartafdeling te Soesterberg. Als le luitenant-vliecep werd hij uitgezonden als commandant van het detachement-IJsland voor het verrich ten van meteorologische waarnemingen voor het z.g. Internationale Pooljaar (1932—1933).- De volgende onderscheidingen werden hem in verband daarmede verleend: Rid der in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden, Ridder in de Kroonorde van Italië (voor het vele werk destijds voor Marschalk Balbo verricht toen deze met zijn escader van Rome via IJsland naar Amerika vloog) en Groot-Ridder in de orde van de IJslandse Valk. Van 1935 tot 1938 werd de Hogere Krijgsschool be zocht, waarvan hij in 1939 een brevet van geschiktheid ontving voor de Generale Staf. In datzelfde jaar had uitzending plaats naar Amerika als test-vlieger (Dou- glas-fabrieken, Valtes, Boeiing, enz.) Juist vóór het uitbreken van de oorlog was hij weer in ons land terug. Na de capitulatie vólgde in 1942 ktijgsgevangen schap in Duitsland. Bevordering tot ma joor en luitenant-kolonel geschiedde na 1945. De kolonel Van Giessen is thans sous-chef van de Luchtmachtstaf. Hu vliegt nog geregeld en heeft een eigen Spitfire tot zijn beschikking. Als interessante bijzonderheden diénen nog vermeld, dat hij reeds meer dan- 6000 vlieguren maakte. 1500 hoogtevluchten naar de 6000 meter en hoger, dit laatste voor het Meteorologisch Instituut te De Bilt voor het verkrijgen van opgaven over de juiste weersgesteldheid. Verder werden negen noodlandingen gemaakt, eenmaal zelfs terwijl een ondervleugel gedeelte lijk verloren was. Tot nu toe heeft de ko lonel als vlieger weinig pech gehad. Wij wensen hem ook in zijn verdere loopbaan ,,veel geluk. voor 70 a 80 pet. opgenomen door de fabriek. Betaald werd f 4 a 4.20 per 100 kg. Bloemkool blijft gevraagd. De prijzen bleven ongeveer gelijk, n.l. tussen de 30 en 40 cent voor de B- sortering. De Grafter kermis is dit jaar bij zonder nat geweest en letterlijk en figuurlijk in het water gevallen. De eerste Zondag regende het de ge hele dag zo erg, dat de zweefmolen en de schommelschuitjes gesloten bleven. In het café was het matig. De Maan dag verliep niet veel beter, 's Avonds werd door het gezelschap „De Fliere fluiters" het goede toneelstuk „Waar vind ik rust" opgevoerd. Dinsdagmiddag was het weer gun stig, althans de kinderspelen, die tel ken jaren de kermis voor de jeugd attractief maken, konden behoorlijk doorgang vinden. Voor de jongens van 67 jaar be haalde Wim Salentijn de eerste prijs met houtjes rapen, Japie de Boer de tweede, Aadje Blaauw de derde. In spijkerslaan voor jongens van 810 jaar was Jac. v. Diepen no. 1, 2 Vaal Smit, 3 Loek Smit. Appelhappen kon Wim Plukker het best, Cees van Petten werd tweede, Je f Stoop derde. Bij het lopen met hindernissen voor jongens van 1314 jaar behaalde Bep Klijn de eerste prijs, Cees Taam de tweede en Theo Stoop de derde prijs. Meisjes van 13—14 jaar Grietje Eijk eerste prijs, Annie Mul tweede en M Roelofsen een derde prijs. Meisjes van 1112 jaar eerste prijs Pia Klompma ker, tweede Nel Stoop, derde Ali Smit De meisjes van 810 jaar moesten balletjes lopen. Hierbij behaalde Hen- ny Mons een eerste prijs, Gré Nibbe- ring 2e, Ans van Diepen 3e. Met hout- jestrappen voor meisjes van 67 jaar behaalde Greetje Klijn de 1ste prijs Marietje Blaauw de 2de, Adrie Bom- mer de derde prijs. De Volksspelen, die op de laatste dag van Grafter kermis waren geor ganiseerd, verliepen ook heel gezellig en wat het voornaamste was, met droog weer. Voor de dames had men een aardige hindernisloop uitgedacht. De prijzer. kwamen in hande van Riet Oudejans 1, Gré Mul 2, Annie Mul 3, Tr. Oudejans 4, Corry Mul 5 en Gré Smit 6. Ook de heren mochten een eindje lopen en en passant enige hindernis sen nemen. De eerste prijs was hier voor C. Klinkhamer, V. Smit 2, N. Mul 3, KI. Oudejans 4, Cor Zwaan 5 en H. Bruin 6. BE HOOFDPRIJS GEWONNEN De hoofdprijs van de verloting ten bate van de r.k. jeugdbeweging te Oudorp, een rijwiel (dames of heren rijwiel naar keuze) is gewonnen door de heer T. Groen te Sint-Pancras op lotnummer 423. POLDERVERKIEZING Op 4 October zal in café Morsch de verkiezing plaats hebben van een lid van de Polder Oudorp. Voor de banne Oudorp is aftredend de heer Jac. J. Stroomer en voor de polder de heer K. Wagenaar. GROOTEBROEK, 28 Sept. - 10.000 kg aardappelen: Eerstelingen 7,80, blauwe Eigen- heimets 7,90—8,30, blanke Eigenheimers 7.90- 8,10, Bintjes 7.40—7,80 en IJselster 6,80- 7,40; 3000 kg slabonen 16,40-32; 14.000 kg bieten: A 6,90-7,50 en B 4,10-4,30; 3500 kg rode kool 4,9—10,70; 5500 kg gele kool 4—7,60; 3500 kg groene kool 7,80—9,40; 23.500 kg witte kool 4-4,30; 22.000 kg uien: drielingen 8-8,80 en nep 7,20-7,90; 67.000 stuks bloemkool: B 28—42 en Bil 14—25. Deze foto, genomen van de Big Ben af, geeft U een indruk van het (nog) niet al te fraaie Parliament Square in Londen. Wie hier echter volgend jaar, tijdens het Festival of Britain zal komen, zal het plein niet meer her kennenEr wordt een brede rijweg aangelegd, met aan weerszijden prach tige tuinen, waarin beroemde politieke persoonlijkheden (in steen) zullen worden geplaatst. Deze werken zullen ongeveer 500.000 gulden kosten. Op de achtergrond links ziet U Central Hall en rechts, boven de bomen uit, in Buckingham Palace. De Coöperatieve Zuivelbank te Alk maar heeft haar jaarverslag over 1949 gepubliceerd. Wij ontlenen er het vol gende aan: Het jaar 1949 heeft zich gekenmerkt door een verder geleidelijk herstel van normale financiële verhoudingen in de bankwereld. De omzetting van geblokkeerde te goeden via optierekening naar beleg gingsrekening en in investeringscertifi caten werd nagenoeg voltooid. Ook in dit jaar kon een stijging van de cre- dietbehoefte bij de aangesloten fabrie ken en malerijen worden geconstateerd, hetgeen uit de balans blijkt. Het totaal der toevertrouwde spaargelden onder ging geen noemenswaardige verande ring. De omzet gaf in het afgelopen boekjaar een flinke stijging te zien en bereikte een totaal van 188 millioen gulden (v.j. f 149 millioen). Een groot gedeelte hiervan werd veroorzaakt door een toename van het rekening-courant verkeer. Ook de effectenrekening droeg tot de stijging van de omzet bij. De financiële resultaten over 1949 waren bevredigend. Na een versterkte af schrijving op de inventaris sluit de ver- lies- en winstrekening met een voor delig saldo van f 18.021.40. Hiervan werd f 16.915.gestort in het Fonds voor bijzondere doeleinden, terwijl het restant ad f 1.106.40 naar nieuwe reke ning werd overgebracht. De Coöperatieve vereniging tot ex ploitatie van landbouwwerktuigen „West-Friesland" G.A. te Opmeer trad als lid toe, waardoor het ledental steeg tot 38. De zitdagen te Schagen en te Hoorn werden steeds druk bezocht. Door stopzetting van de landbouwbeurs te Opmeer werd de zitdag aldaar opge heven. De afdeling Landbouwboekhouding gaf wederom een uitbreiding te zien. De vele reclames, die over vroegere belastingjaren moesten worden behan deld, waren er de oorzaak van, dat de achterstand op deze afdeling nog niet geheel kon worden ingehaald. De met de bezwaarschriften behaalde resultaten waren zeer bevredigend; de meeste aanslagen werden in overeenstemming met de aangiften vastgesteld. De uitbreiding van de werkzaamhe den vraagt ook meer kantoorruimte. Het bestuur hoopt hierin spoedig ver betering te kunnen brengen. De voornaamste cijfers van de ba lans zijn: debet, te vorderen van leden f 1.322.237 (v.j. f 959.866); credit, ver schuldigd aan leden f 2.025.315 (v.j. f 2.552.178) crediteuren f 449.320 (v.j. f 413.449), deposito's f 13.849 (f 15.922), spaargelden f 1 429.511 (f 1.456.722). Beemster Burgerlijke Stand Geboren Thecla C. M., d. van N. C. Groot en Th. C. van der Gulik. Marten L., z. van H. Westerhof en T. v. d. Hudidng. Nicolaas Th., z. van Th. N, Kaandorp en A. Groen. Johannes R. J., z. van N. L. Mooy en M. Pronk. Maria A. C;, d. van H. Stevers en C. J. A. van Etten. Wijnanda E. d. van Z. Peek en W. Kool. Maria A C., d. van J. Th. Konijn en G. Blauw. Ondertrouwd: Petrus J. C. van Straa- ten en Catharina C. Roet, 26 jaar. Olivier P. Bosch en Maria A. Thonus. Getrouwd: Cornelis Kramer en Jacoba M Th. Kaandorp. Hendrik Swart en Marie de Groot. Overleden Jan W. Porte, 17 jaar, z. van W. A. Porte en M. de Vries. Pieter Korver, 73 jaar, echtgen. van W.Boon. Johannes P. Beers, 34 jaar. Dingenis Lind- hout, 73 jaar, echtgen. van A. C. Duine. - Jannetje Reus, 71 jaar, echtgen van P. Buurs. Maria Kooyman, 75 jaar, echtgen. van J. Blaauwboer, won. te Schagen. BENOEMING Tot assistent-directeur aan de zuivelfa briek „Neerlandia" te Stompetoren is be noemd de heer A. Rinsma, directeur der Coöp. Zuivelfabriek „Bamestra" te Mid- denbeemster. Geboren: Maria J., d. van Th. J. Schot vanger en M. J. Verkerk. Johannes C., z. van J. Bart en C. de Waard. Adrianus J., z. van B. Koortens en G. C. de Waard. Bregitta J. M., d. van C. Kleverlaan en B. J. Groen. Wilhelmina, d. van P. A. Ruis en R. H. M. Bugter. Leonardus P., z. van L. Suiker en G. Rozendaal. Ondertrouwd: P. G. M. Borst en C. Kaandorp. Getrouwd: C. J. Bootsma en J. M. Blom. G. Blom en J. Bootsma. J. Th. Haasbroek en J. M. G. v. d. Velden. Th. Louter en G C. Winder. Overleden: K. Sevenhuijsen, 57 jaar, gehuwd met M. Dalenberg. ST. ADELBERT IN DERDE KLASSE NOORD-HOLLAND. De nieuwe voetbalvereniging St. Adelbert in Egmondbinnen is alsnog ingedeeld voor de competitie 1950-'51 en wel in de 3de klasse der afd. N.- holland. Voor Zondag staat reeds de eerste uitwedsrtijd op het programma, namelijk tegen Vesdo 1. MOOI RESULTAAT. De collecte voor de kankerbestrij ding, heeft in onze gemeente ruim f 254 opgebracht, hetgeen zeker een prachtig resultaat is. NIEUWS VAN DE REISDUIF Zondag werd gevlogen vanuit Quierrian in Noord-Frankrijk De uitslag van deze vlucht is als volgt: C. Boots 1, 5, 6; J. Schipper 2, 15, 17; P. Riteco 3, 9, 10, 16; G. Klinkhamer 4; A. Dootjes 7; J. B. Sassen 8, 12; J. Konijn 11, 18; C. Nieuweboer 13; J. Knegt 14. (Ongecorrigeerd) MacArthur bad „Onze Vader" Generaal Mac Arthur heeft vanmor gen Seoel officieel aan de Zuidko- reaanse president, Syngman Rhee over gedragen. Generaal Mac Arthur verklaarde tij dens de plechtigheid van de overdracht dat 53 landen waren opgestaan „in een geestelijke afkeer van de opmars van het imperialistische communisme". „Dank zij een barmhartige voorzie nigheid hebben onze strijdkrachten, strijdende onder de standaard van die grootste hoop en inspiratie van de mensheid, de Ver. Naties, deze oude hoofdstad van Korea bevrijd. Zij is be vrijd van het despotisme van het com munistische bewind en haar burgers kunnen opnieuw leven onder het be wind van die onveranderlijke levens opvatting, welke onoverwinnelijk trouw blijft aan het inruimen van de eerste plaats aan de individuele vrij heid en persoonlijke waardigheid". Aan het eind van zijn toespraak ver klaarde de generaal: „Mijnheer de president, mijn officieren en ik zullen thans onze militaire plichten weer op nemen en u en uw regering overlaten aan de vervulling van uw burgerlijke verantwoordelijkheid". Voordat de plechtigheid begon ver zocht Mac Arthur de aanwezigen op te staan en „Het gebed des Heren" met hem te bidden. Luit-generaal Walton Walker, die *t bevel voert over het Amerikaanse achtste leger, luit.-generaal George Stratemeyer, die het bevel voert over de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, en andere hoge officie ren waren aanwezig. De plechtigheid werd gehouden in het Doeksoepaleis, nadat generaal Mac Arthur en presi dent Rhee in een optocht door de stra ten van Seoel waren gereden, waar zij door Koreanen ,/erden toegejuicht. Een kapel mariniers liep in de optocht mee. Op verschilende plaatsen van de stad wordt nog geschoten, maar het oprui- mingswerk is reeds begonnen. Honder den omgekomen burgers liggen nog on der de bergen puin. Bijna de helft van de stad is geheel vernietigd. De stra ten zijn een verwarde massa van ver woeste huizen en verspreid liggende te lefoonpalen. Minister Stikker vraagt Eervolle plaats voor Duitsland in Europese leger Minister Stikker heeft te New York, voor zijn vertrek naar Nederland ver klaard, dat in een Europees leger „Duitsland zijn plaats op een eervolle basis moet kunnen innemen". Hij ver zette zich krachtig tegen de eritiek te New York, dat Europa niet bereid was zijn verdediging op te bouwen in de mate en met de snelheid, waar mede V. S. dit gaarne zouden zien. „Zo denken de mensen in Europa niet", aldus minister Stikker. FAILLIET VERKLAARD De rechtbank te Alkmaar heeft failliet verklaard de fabrieksarbeider Th. A. Tromp, wonende Middenweg 25, alhier. Rechter-commissaris is mr. P. M. J. No- let, curator mr. E. H. J. Wynne, te Alk maar. In tegenstelling met b.v. Friesland, zijn in Noord-H'Jland slechts enkele grasdrogerijen aanwezig. Ook de ver deling over de provincie is niet gun stig. Wellicht als gevolg van de zware transportkosten is daarom de uiteinde lijke prijs die vele veehouders per 100 kg gedroogd product moeten betalen wel zeer hoog. Maken we een vergelijking tussen, b.v. het gebied van Beemster, Scher mer, Heerhugowaard en Friesland dan blijkt, dat in het bijna afgelopen droog- seizoen de totale droogkosten (dus in clusief transport) in Friesland bijna f 5.— per 100 kg gedroogd product la ger waren dan in de genoemde gebie den in Noord-Holland. Er zijn daarom plannen beraamd om in het midden van Noord-Holland een nieuwe grasdrogerij te stichten. Daar toe zijn reeds in het begin van dit jaar op een zevental plaatsen (Stompeto ren, Alkmaar, Bergen, Heerhugowaard, Midden-Beemster en West-Graftdijk) vergaderingen voor belanghebbenden belegd, uitgaande van de afdelingen van de drie Landbouworganisaties. Op deze vergaderingen en ook daar na hebben zich reeds voldoende deel nemers met één of meer ha te drogen gras of klaver opgegeven om tot de oprichting van een nieuwe drogerij over te gaan. Op Vrijdag 6 October a.s. zal daar om 's morgens om 10 uur in Café Kin- heim. Stationsweg te Alkmaar een ver gadering van deelnemers worden ge houden, waarin besloten moet worden welke droger zal worden aangeschaft en waar de droger zal komen te staan. Voorts zullen statuten en reglementen worden behandeld en een bestuur ge kozen. (Zie de in dit blad voorkomen de advertentie). Vóór en op deze vergadering kan men zich nog opgeven voor één of meer hectaren gras- of klaversneden (minimaal y, ha) bij de secretaris van de voorbereidingscommissie, de heer K. Duursma, Lagere Landbouwschool te Stompetoren, tel. 247 of bij de secreta ris van de afdeling van zijn Landbouw organisatie. Met nadruk zij er op gewezen, dat na 6 October geen nieuwe leden en niet meer hectaren van de deelnemers dan is opgegeven, kunnen worden aan genomen. De capaciteit van de aan te schaffen droger moet nu eenmaal op 6 October worden vastgesteld aan de hand van het aantal hectaren gras of klaver dat is opgegeven. Door een dro ger te kopen die groter en dus duur der) is, dan voor de bijeen gebrachte hectaren is berekend, zouden de eerste deelnemers te veel worden belast en zou de rendabiliteit van het drogen in gevaar kunnen worden gebracht. Door een te verwachten Rijkssubsidie zaï het éénmaal te storten bedrag per hectare zó laag kunnen worden gehou den, dat dit voor geen enkele veehou der of akkerbouwer een beletsel kan vormen om als lid toe te treden. Momenteel is 250 hectare opgegeven. De commissie is van oordeel dat voor het gebied met een wijde boog om b.v Schermerhorn, 'n droger voor 500 hec tare zeker op haar plaats zou zijn. Hiervoor is echter nodig dat tijdig de nog ontbrekende hectaren worden op gegeven,

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5