n! Ift oek zoek De grote trekking van de Federatie van V.V.V.s Een Vrijdag zonder kaasnoteringen riste Scherpe protesten van de Alg, Ned. Bond van Gepensionneerden Bedrijfstelling 1950 Wat onze voorouders schreven WAT DE THEATERS BRENGEN HARMONIE THEATER: CINEMA AMERICAIN: Boys in staat ongeslagen D.E.M. op de knieën te dwingen Jaap Mooy exposeert in Rotterdam Herkomst der kometen ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1950 geen sec s cunst. liertje bouw orden 'ooral aden Onzekerheid over verdere regeringsmaatregelen verlamde de kaashandel gtngea 4 peiso- :t winter w gesin dan ook meer voor n profijt 'amines, i in de 5e vatten Breng ook zelfs rham >e maal; e! sring is ordeiig sel" in het VoorlicK- nt idig Er is een tijd geweest, waarin het zo vast stond als een huis, dat de kaas, die te Alkmaar aan de markt werd aangevoerd, werd verkocht. Markten zonder notering bestonden in die dagen niet. Daarin is verandering gekomen sedert de regering zich meer ingrijpend met de prijzen begon te bemoeien. Toen kon het voorkomen, dat de handel met de beste wil van de wereld niet meer wist, waar hij aan toe was en onder die omstandigheden was het begrijpelijk, dat hij zich van kopen onthield. Zo was het ook gis teren. De regering had Donderdag medegedeeld, dat ze voornemens was een heffing te gaan leggen op de kaas, die voor export werd bestemd. Maar omdat ze achterwege had gelaten daarbij te vermelden hoe hoog die hef fing zou zijn, was het uitgesloten, dat enige transactie tot sttnd kon komen. Wel heette het aanvankelijk, dat en kele partijen waren verkocht, maar deze verkopen waren niet serieus te noemen. Eén er van was reeds op Donderdag verkocht vóór iets bekend was omtrent de heffing en kon dus moeilijk als basis worden genomen voor de prijs op Vrijdag, toen de om standigheden zich grondig hadden ge wijzigd. Even later werd bekend, dat men in Leeuwarden voor dezelfde moeilijkheden stond en dat daar ook geen notering zou worden vastgesteld. Intussen, al werden er geen zaken gedaan, de toestand werd uit de aard der zaak druk besproken. Daarbij werd in de eerste plaats de aandacht gevestigd op het inderdaad merk waardige feit. dat de regering op de zelfde dag, waarop ze haar voorne men een heffing te leggen op de ge- exporteerde kaas had gepubliceerd, een mededeling van juist tegenover gestelde strekking had gedaan ten aanzien van de gecondenseerde melk en het melkpoeder. De laatste kwam er op neer, dat voortaan weer export van deze artikelen naar Duitsland zou zijn toegestaan. Nu heeft de con- densindustrie, evenals de kaasindus trie, tot grondstof de melk. Deze con- densindustrie werkt op het ogenblik volop, wat natuurlijk betekent, dat haar bedrijf lonend is. De nieuwe ex portmogelijkheid naar Duitsland moet haar afzetmogelijkheden vergroten en het te verwachten resultaat van één en ander is, dat ze meer melk tot zich zal gaan trekken. Bedenkt men daarbij, dat de melkproductie, mede in verband met het zeer natte weer, snel daalt, dan rijst de vraag of we aanstonds de melk niet van de kaas- naar de condensfabriek zullen zien vloeien. Met als gevolg een lage re kaasproductie en dus een tendens tot stijgen van de kaasprijs. Dat de regering de condensindustrie een goed hart toedraagt, is min of meer be grijpelijk: ze werkt alleen voor ex port en is derhalve een rijkvloeiendt De afdeling Alkmaar van de Algeme ne Nederlandse Bond van Gepension neerden hield gistermiddag een druk bezochte vergadering in gebouw Heul 3 te Alkmaar, onder voorzitterschap van de heer Gevers. De heer G. Eek hof, lid van het hoofdbestuur, gaf een overzicht van de toestand der gepen sionneerden en de door de regering ge geven toeslagen. Spreker legde eerst uit hoe de 25 die toegekend is door de regering in Londen, tot stand is ge komen en was vol lof voor de heer Van Schouwen, de vroegere secretaris van het hoofdbestuur. Deze heeft veel werk in het belang der gepensionneerden ge daan. Er is, aldus spreker, wel eens een plan geweest een straatdemonstratie te houden, maar de regering trekt zich nergens iets van aan. Het hoofdbestuur heeft nu een telegram aan de regering gezonden, om ten spoedigste een voor schot te geven, omdat er nog zeer vele gepensionneerden zijn die nog geen brandstoffen in huis hebben. De armoe de onder deze mensen is groot en met het oog op de dagelijkse prijsstijgingen wordt dit steeds erger. Deze slechte toestand duurt al van 1947 af. De mi nister meende te moeten zeggen: „De gepensionneerden zijn al aan de slech te toestand gewend". Zoiets mag men toch niet van een minister verwachten. Onder grote instemming zeide spreker: „Men zegt maar steeds: er is geen geld. Maar volgens het rapport der Re kenkamer wordt er nog heel veel ver kwist." Vervolgens hekelde spreker scherp deze regering en sprak dank uit voor de Eerste en Tweede Kamerleden die voor de gepensionneerden op de bres staan. Hij hoopte dat het overleg tussen regering en Kamer spoedig zijn beslag zal krijgen, want wachten kan men niet meer. Ook de voorzitter gaf zeer scherp de toestand der gepensionneerden weer. Wij kunnen, zeide hij, geen vuist zet ten, want wij zijn oude mensen. Heb ben wij vroeger in weelde gebaad? Rijk en gemeente waren lichamen die de laagste lonen betaalden. Maar wij eisen van deze regering, die zich een demo cratische noemt, een behoorlijk bestaan. Spreker noemde het schandelijk de ge pensionneerden met 40.af te sche pen. Onder groeiende verontwaardiging van de vergadering hekelde hij nog maals deze regering. Hij bracht dank aaan de Kamerleden die de gepension neerden ter zijde staan. Nadat verschillende leden nog vra gen hadden gesteld werd de druk be zochte vergadering met een woord van dank gesloten. bron van deviezen. Maar het is de vraag of op deze wijze het doel van de heffing, een verlaagde kaasprijs, niet wordt voorbijgeschoten. Daarbij wordt nog melding gemaakt van een andere moeilijkheid. De kwestie is namelijk, dat wordt aan genomen, dat de heffing niet voor Belgie van kracht zal kunnen zijn in verband met de Benelux-overeenkomst. Mocht dit het geval zijn, dan is een groot lek té verwachten. Immers, ds kaas zal dan zonder heffing naar Bel gie kunnen worden geëxporteerd om vandaar weer te worden verzonden naar het eigenlijke land van bestem ming. Weliswaar wordt in Belgie een omzetbelasting geheven en mag wor den verwacht, dat de Belgische rege ring ernstig zal trachten zulk een her expeditie tegen te gaan, voorlopig is men er allerminst zeker van, dat niet toch aanzienlijke hoeveelheden zon der heffing hun weg naar het buiten land zullen vinden. Intussen is afwachten de boodschap. De noteringen van de afgelopen week wezen op een sterke prijsverho ging. In Zuid-Holland liepen de note ringen aanzienlijk op en de kopen, die vóór Donderdag in Noord-Holland tot stand kwamen, werden afgesloten te gen een notering, die ver lag boven de notering van verleden Vrijdag. Daarom ziet bet er naar uit, dat de regering al iets heeft gewonnen wan neer de prijs niet verder oploopt. Of de genomen maatregel daartoe bij machte is, zullen we echter eerst kun nen beoordelen, zodra meerdere bij zonderheden bekend zijn geworden. Voorlopig stagneert de handel. Op 16 October zal in Nederland een Bedrijfs-telling worden gehouden. Dit zal de tweede maal zijn, dat in ons land zulk een telling plaats vindt. De vorige telling is in 1930 geschied. De Bedrijfstelling heeft betrekking op alle bedrijven op het gebied van nij verheid, handel en verkeer, ongeacht of daarmede al dan niet het maken van winst wordt beoogd. De nijverheid omvat zowel de industrie als het am bacht en onder verkeer zijn ook de hotel, café- en restaurantbedrijven be grepen. De vragenlijsten worden door de zorg van het gemeentebestuur uitge reikt. Op 4, 5 en 6 October zal aan alle ves tigingen van bovengenoemde bedrijven te Alkmaar een vragenlijst door tellers worden uitgereikt. Zo spoedig moge lijk na teldatum (16 October) worden de beantwoorde vragenlijsten door de tellers verzameld. De vragen, die gesteld worden, zijn beperkt in aantal en zullen betrekke lijk eenvoudig te beantwoorden zijn. Er worden geen omzetcijfers gevraagd. Het volledig en naar waarheid ver strekken der gevraagde gegevens is wettelijk verplicht gesteld. De tellers en al degenen, die betrok ken zijn bij de verzameling der gege vens voor de Bedrijfstelling, zijn wette lijk verplicht deze geheim te houden. De statistische verwerking van de op gaven en inlichtingen is opgedragen aan de Directeur van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. FILMAVOND „OOST EN WEST" De Koninklijke Vereniging „Oost en West" zal Maandagavond enige films vertonen, o.a. over het eiland Bali en de bouw van de Willem Ruys. De vertoning vindt plaats in Het Wapen van Heemskerk en begint om 8 uur. GESLAAGD Voor het te Amsterdam en Utrecht gehouden examen van de Gawalo (gas fitter, waterfitter en lood- en zink- werker) is geslaagd onze stadgenoot de heer A. J. Roobeek. FALLISSEMENTEN Uitgesproken is het faillissement van L.M. den Engelsman, schoenmaker Oudegracht 121 te Alkmaar. (R.C. mr. J. Krabbe, Cur. mr. F. Zeiler). MODESHOW Bij KOFA Maandag, Dinsdag en Woensdag zal de firma Spruyt (Kofa-magazijn) in samenwerking met de firma Herbillon uit Parijs een modeshow organiseren. Deze show zal op Amerikaanse wijze gebracht worden, dat wil zeggen, dat de mannequins zich in de gehele zaak tussen het publiek zullen bewegen, zodat ieder ruimschoots gelegenheid krijgt de modellen van japonnen en mantels te bewonderen. CHAUFFEUR VERLEENDE GEEN VOORRANG Gisterenmiddag om half drie ver zuimde een uit de Marktstraat ko mende autobestuurder voorrang te verlenen aan een over de Houttil rij dende motor. Bij de botsing werd de motorrijder licht gewond. Zowel de auto als ds motor werden beschadigd. Er is proces-verbaal opgemaakt. BAKKER BEKEURD Tegen een bakker is proces-verbaal opgemaakt omdat hij bij het bereiden van zijn waren gebruik maakte van margarine uit pakjes. (Bakkers zijn verplicht speciale kluiten van tien kg te gebruiken) In de AJkmaarsche Courant van 30 September 1850 lezen wij het volgende: De commissie tot de Leesbiblio theek der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, departement Alkmaar, betuigt haren dank voor de belangrijke boekgeschen ken, sedert de laatste uitnoodi- ging bij haar ontvangen. Mogt een dergelijke uitslag haar verheugen, wanneer de Commissie deze nuttige inrigting, die zij gaarne ook met enige Kinderwerkjes zag vermeerderd, in ieders belangstelling blijft aanbevelen. Zij, die boeken ter lezing ver langen kunnen zich bij P. van Heerden in het Gasthuis vóór den 9den October aanmelden, daar alsdan de gewone Zittingen zullen aanvangen. Namens de Commissie voornoemd, E. MASDORP. VICTORIA THEATER, De Bengaalse Lanciers Enkele jaren vóór de oorlog hebben wij intens genoten van de spannende avonturenfilm „De Bengaalse Lanciers". Sindsdien is er veel veranderd. In In dia heeft het roemrijke regiment de bergpassen moeten ruimen voor de troepen van Pandit Nehroe en van Hol lywood uit zijn honderden andere films over de gehele wereld verspreid. Gis teravond zagen wij „De Bengaalse Lan ciers" weer en nu mag het beeld hier en daar „regenen" en kan men de film een lange weg door de projectiecame ra's aanzien, dit alles neemt niet weg, dat dit filmwerk van grootse allure voor ons nog niets van zijn aantrekke lijkheid heeft verloren. Nog steeds kan „De Bengaalse Lanciers" zich meten met ettelijke producten van latere da tum, nog steeds wordt men bekoord door de charges van de brigaden de schilderachtige gala-uniformen, nog steeds wordt men in de ban gehouden van de spannende avonturen en Ooster se sluwheid en nog steeds zal men het hoofd eerbiedig buigen voor de moed, welke een handjevol mannen moesten opbrengen om een verdeeld volk van 300 millioen zielen te besturen. De di rectie van het Victoria Theater zal van deze verantwoorde reprise plezier beleven. De Lanciers rijden weer, de vaantjes wapperen, vanachter rotsblok ken loert het gevaarWij kunnen de her-vertoning aanbevelen. Cary Cooper, Franchot Tone, Richard Crom well en de grijze C. Aubrey Smith ver tolken de hoofdrollen. De uitnemende regie is van Henry Hathaway. Gezien de lengte van de hoofdfilm bepaalt het voorprogramma zich tot een rijk gevarieerd binnen- en buitenlands journaal. Maria Goretti Zoals bekend draait in 't Harmonie Theater de film Maria Goretti, de ge schiedenis van een heilig verklaard Italiaans volksmeisje van welke film wij dezer dagen, na een persvoorstel ling, reeds een uitvoerige beschouwing hebben gegeven. Nagekomen predikbeurten ZONDAG 1 OCTOBER EGMOND-BINNEN, v.m. geen dienst. (Verbeterde opgaaf). HEER-HUGOWAARD, herv. gem., nam. 2 uur ds. Wiltink. HENSBROEK, half elf, ds. Mey- boom. NIEUWE NIEDORP, 10 uur, ds. Appel. Doopsgez. gem., av. half 8 da. FranckenLiefrinck. OUDE-NIEDORP, half 8 ds. Appel. URSEM, 9 uur, ds. Meyboom. De man op de Eiffeltoren Inderdaad brengt de C. A. deze week een wel buitengewoon fascinerende film. Een film die voortdurend boeit door de spanning, de fraaie opnamen van Parijs en het wel zeer sterke spel. De regisseur Burgess Meredith, de ac teur die in de film op zo meesterlijke wijze „de man met de bril" speelt, had de beschikking over bijzondere krach ten. Wij noemen slechts Charles Laugh- ton, de fascinerende karakterspeler, die ditmaal als de rechercheur in het mid delpunt der belangstelling staat. En dan Franchot Tone, inderdaad „de man" van de Eiffeltoren, de man die bij voortduring achtervolgd, zich van een hoog punt van de toren naar be neden stort. Hij toont zich een bijzon dere acteur. Over Burgess Meredith schreven wij hierboven reeds. Hij maakte van de man. die zonder zijn bril hulpeloos is, 'n zeer opmerkelijke figuur. De vrouwelijke rollen waren ditmaal iets minder imponerend, maar toch had men goede bekende krachten in de bezetting opgenomen. Wij noe men slechts Jean Wallace, Patricia Roc en de ook welbekende Belita. Zij.wis- ten hun rollen de juiste plaats in deze film te geven. De stijgende spanning was voortdurend merkbaar en men volgde steeds gespannen het verloop. Prachtige beelden van Parijs zijn een besliste attractie. Een film die zeker een verdiende belangstelling zal genie ten. Alcmaria maakt zonder competiiiezorgen uitstapje naar Velsen Het Alcmaria-elftal zal in een vriendschappelijke wedstrijd trachten stof op te doen voor de competitie wedstrijden. Het is daarom niet van belang of Alcmaria een overwinning op Velsen zal behalen doch wel de de manier waarop. Alkmaarse Boys krijgt bezoek van DEM, de Beverwjjkse vereniging die achtereenvolgens QSC en CSV ver sloeg. De gasten blijken over een sterke verdediging te beschikken en het laat zich aanzien dat de doelpun ten aan de Sportparklaan schaars zullen zijn daar ook de geblokten.een behoorlijke defensie in het veld brengen. In 2 A kan Velox het ongeslagen HVC nog genoeg last bezorgen. Ve lox deelde de punten met Stormvo gels en heeft een overwinning op OSV op zijn naam staan. Weliswaar heeft de ploeg uit Amersfoort drie overwinningen geboekt, maar het waren nogal benauwde overwin ningen en het is o.i. geheel niet denkbeeldig dat HVC zijn eerste ver lies gaat oplopen. UW zien wij op eigen terrein van Vriendenschaar winnen en OSV heeft een kans op de twee eerste winstpunten in de wed strijd tegen Schoten. Dat WA de beste papieren heeft in de wedstrijd tegen TOG staat wel vast maar wat De Spartaan en Stormvogels zullen doen hangt volkomen in de lucht. Goede dag voor West Frisia? West Frisia kan morgen wel een goede dag hebben. De ploeg uit de Haringstad heeft een serieuse kans op twee winstpunten in Volendam en de concurrenten ZFC en Elink- wijk gaan het elkaar in Zaandam las tig maken. De Amsterdamse derby WatergraafsmeerAFC zal vermoe delijk voor de Meerbewoners zijn en wij nemen aan dat Zeeburgia in staat is HRC te kloppen. GVO, dat de twee laatste wedstrij den verrassend goed voor de dag kwam, een monsterzege op Velsen en een, weliswaar kleinere overwinning op Wijk aan Zee, ontvangt DTS. Het zou een prettige verrassing zijn als de Langedijkers nu eens kans zagen in ieder geval met een gelijk spel van de Zaan terug te keren. In Hoorn zal het, daar ZVV op bezoek komt, niet aan spanning ontbreken. CSV heeft dit seizoen nog weinig van zich doen spreken. Het zou geen overbodige luxe zijn als de Castricummers hun eerste overwinning gingen boeken, hetgeen op het zwakke QSC zeer ze ker mogelijk is. In Beverwijk ont vangt Kinheim met weinig kans op een overwinning IVV. De verrassende overwinning van Zeevogels op Limmen zal voor Ran- ders een waarschuwing zijn om de ploeg uit Egmond niet te onder schatten. De wedstrijd wordt weer op een van de velden in de Overdie gespeeld. HSV stelde vorige week teleur, maar morgen heeft de ploeg uit Heiloo toch in ieder geval weer kans op de beide punten. Er wordt namelijk een uitwedstrijd gespeeld tegen Zouaven, de ploeg die drie wed strijden verloor. Limmen krijgt een van de sterkste elftallen van de afde ling te bekampen. Grasshoppers schijnt echter minder sterk te zijn dan het vorige seizoen en als de Lim- menaren zich nu maar niet laten in timideren is het zeer goed mogelijk één, of zelfs twee punten in Lim men te houden. Het is te hopen dat de weergoden Koning Voetbal Zon dag weer niet laten „versukkelen". Het elftal van Koedijk staat name lijk van ongeduld te trappelen om nu toch eindelijk eens een wedstrijd in de KNVB te spelen. De benjamins hebben een uitwedstrijd tegenOude- sluis voor de boeg, een wedstrijd dus die gewonnen kan worden. RK AFC gaat morgen naar St. Pancras en kan met twee winstpunten terug komen, hoewel Vrone een ploeg is die voor een verrassing kan zor gen. De wedstrijd Wieringerwaard Bergen is een ontmoeting tussen ge lijkwaardige tegenstanders. Bergen zal hard moeten aanpakken om tot winst te kunnen komen Dames-modezaak in een nieuw kleed Onder architectuur van de heer W. A. Keesom en in uitvoering bij de fa. Boekei is het oude pand in het Pay- glop, waar vele jaren mevrouw Wal- maVelthuis hoedjes placht te ver kopen grondig gemoderniseerd. De winkel is nu geheel in een lichte teint gehouden en de neon-ver- lichting zal de kleur van de hoeden ten goede komen. Slechts het tapijt, dat in blauwe felheid de grond bedekt, steekt bij al deze blankheid van essen- hout en kunstleer schril af. De etalage is naar achteren geplaatst om elke da me voldoende gelegenheid te geven rustig het tentoongestelde te bekijken. Een nieuw Zwitsers patentmetaal zal in de toekomst de gevel sieren. Onder de nieuwe directie van mej. C. J. Menke zal de vernieuwde zaak in toenemende mate voor de vrouwen een paradijs zijn. Wie de koek kreeg, wie de gard Toen notaris G. A. Verkade Vrijdag avond na voorlezing van het officiële proces-verbaal met een plechtig ge baar de sleuteltjes overreikte voor 't openen van de bussen van de grote V.V.V.-loterij, waren er heel wat be langstellenden in Paviljoen Kinheim samen gekomen. Velen, die na de op wekkende woorden in de openingsrede van de heer J. J. Dinkelberg, die van een vervroegde St. Nicolaasavond sprak, gemeend mochten hebben, al thans een Gero-theelepêltje te kun nen bemachtigen, zijn als een hond met de staart tussen de benen afge dropen. Er waren mensen, die het hele gezin meegenomen hadden in de vaste overtuiging hen deelgenoot te maken van de acht vette koeien, die hun te beurt zouden vallen. Een be jaarde dame schoof, op het puntje van haar stoel neergezegen, steeds dichter naar de bussen toe om toch vooral de komst van een gemotori- Psychologische verdieping De Bergense kunstschilder Jaap Mooy exposeert te Rotterdam in de kunst zaal Int Constigh Werck (Oudedijk 159, Oost). Heden vond de opening plaats, Maandag, 2 October, 's avonds om acht uur zal de bekende moderne architect G. Rietveld (Utrecht) een causerie over Mooy's werkk in genoemde kunstzaal houden. Jaap Mooy komt uit met tien, niet grote, schilderijen, welke in onze om geving nog niet eerder te zien waren. Het zijn vijf gouaches en vijf „wand- lappen". „Wandlap" is een nieuw woord en dekt een kunstwerk dat bestaat uit aaneengenaaide kleurige lappen, in een lijst gespannen, zodat de indruk er een is van een schilderij. Uit de aard der zaak beperkt de voorstelling zich tot sterk geabstraheerde objecten. „St. Helena" en „Vogelkind" lijken mij in hun compositie weinig rustgevend. Be ter is „Huis met Maan": men ziet een grote rode maan boven blauwe huizen in een blauwe nacht, en een helder geel verlicht venster. De huizen hebben ge zichten, zoals ook een kind voorwer pen tot menselijkbezielde wezens maakt. ..Kleurling op Groenland" en „Hanni bal" zijn verbeeldingen die aan alle kanten gaaf zijn. Hier ziet men wat van eenvoudige middelen als lappen uit een naaimand te maken is. „Kleurling op Groenland" is een klein doekje, bruin (een licht omber) op een groen fond, even eenvoudig als fraai gecompo neerd. „Hannibal", zeker het sterkste doek, heeft een zwarte achtergrond, waarop diverse variaties van blauw, violet, rood, geel, groen en bruin lig gen. Het stelt een menselijke figuur voor, vol aggressie met de kop van een Egyptisch fabeldier. Het toont een rijke verbeelding, een afgewogen kleurgevoel, en boven deze aesthetische kwaliteiten, buitendien een psychologisch indringen in het aggres- sieve van de mens. De kleuren der lap pen spreken direct aan, hebben kracht uit zichzelf en uit de samenwerking met de andere kleuren, waardoor men deze wijze van componeren, als experiment bedoeld, volkomen geslaagd mag noe men. De gouaches tonen een geheel andere Mooy wat de techniek, dezelfde Mooy daarentegen wat de wezenlijke inhoud betreft. Er is een „Jonge Vogel", met kleme klappende vleugels in een groot aantal kleuren, en een „Jonge Haan" een ouder geworden jonge vogel, met sterker geworden aggressie. De gele kleur, hoewel kwantitatief niet domine rend, domineert wegens haar kwaliteit Hier is een kwaadaardige wereld ver beeld, een wereld, niet om zichzelf in de aanval, maar ter bescherming van innerlijke waarden. Ik kan dat zo po sitief beweren door die andere gouache, getiteld „Black Moon" (zwarte maan) Een zwarte maan staat aan een bruine lucht. Twee, menselijke of dierlijke, fi guren staan bijeen en vormen tezamen een gelaat. Compositorisch opvallend van eenvoud, en harmonisch van kleur. In dit werk ziet men een onbewoonde wereld in de maan, en de eenzaamheid in die beide figuren die zijn samenge smeed tot één gezicht. Hier geen kwaad aardigheid, maar als het ware een blik op -wat velen de wereld toeschijnt te zijn: onheilspellend leeg. In de van woe dende afweer gele vogels zien we het verzet van de schilder tegen de wereld die hem is als een zwarte maan. Maar ook vrolijker noten geven zijn gouaches. Er is daar een Mexicaans circus met merkwaardige volume sug gererende figuren en Mexicaanse hoe den en motieven. En er is een „Stadge- zicht", d.w.z. een stad van boven gezien met wolken erboven die een gezicht vormen. Ook hier dus de bezielde dode wereld. Jaap Mooy, wiens laatste werk hoofd zakelijk bestond uit houten reliefs, heeft met de Int Constigh Werck getoon de schilderijen een kant van zijn wezen laten zien die ook de innerlijke ontroe ring een kans geeft. Met behoud van de aesthetische kwaliteiten noteert Mooy hier een psychologische verdieping. Dit is te meer verblijdend, ook voor de mo derne kunst in het algemeen, wijl hij niet terugvalt op het goedkope realisme, maar de verworven inzichten die hem tot dusver leidden, heeft gehandhaafd en verbreed. Een belangrijke tentoon stelling, waarvan we hopen dat zij ook in onze streek eens zal worden gehou den. v. d. W seerd rijwiel, dat voor haar uit de bus zou komen, niet te missen. Sterk ge hypnotiseerd keek ze naar de bezige handen van de notaris, alsof die haar de kans van haar leven zou verlenen. Onder het regelmatig opdreunen van de lotennummers en de daarbij beho rende prijzen en het strenge vermaan aan de publieke grabbelaars van „Lootje pakken, niet kijken, doorrom- melen maar" werden velen het wach ten moe en verlieten zwijgend de zaal. Op zorgvuldige wijze werden de ge trokken loten en prijzenbewijzen door de notaris met een grote naald onder vervaarlijk steken aan een touw verankerd om de toekomst deelgenoot te laten zijn van alle ver gokte kansen. Het eerste half uur was al wat er uit de bus kwam slechTs een beperkte waarde, d.w.z. zeep en dergelijke artikelen. Om iets vóór half negen vloog plotseling de zevende prijs, een solex, er uit, maar de andere hoofdprijzen bleven met regelmatige afstanden van twintig minuten van elkaar verwijderd. Het 215-de lot, dat getrokken werd op de historische tijd van 9.50 uur deed de vette koeien te voorschijn stappen. Herhaalde uitroe pen in de geest van „Nou, wat jam mer. dat scheelde slechts 70 num mers" verbraken de monotone nota riële stem. We merkten nog iemand met een klein koffertje op. We kon den niet gewaar worden of hij er iets in mocht sluiten. Heel wat teleurge stelde mensen verlieten na afloop met iets meer gekromde rug van al dat leed Kinheim, een illusie armer. De eerse prijs met de acht koeien viel op lot 435. De vacantiereis van ƒ1000.ging naar de bezitter van- het lotnummer 91616. De drie solexen werden naar de nummers 47371, 41751 en 37548 verwezen. Philips draagbare radiotoestellen vielen op de nummers 3447, 9796, 95596 en 36296. Voor de kleinere prijzen controlere men de lijsten ZITTINGEN VAN DE PRIjZENCOM MISSIE De prijzencommissie houdt zitting op Woensdagsmiddag's van 3.30 tot 5 uur in het Raadhuis en 's Zaterdagsmiddags van 3 tot 4 uur bij C. W. Keysper, Geestersingel 28. Belanghebbenden wordep er op ge attendeerd, dat de prijzen zichtbaar op of aan de goederen moeten zijn beves tigd. Visserijbesommingen URK, 29 Sept. Door 24 vaartuigen werd aangevoerd: 538 pond kuilpaling 1.001.02; 1778 pond snoekbaars 0.39 0.40; 1335 pond rode baars 0.240.26; en 142 bak nest 2.7b per bak. Een interessante lezing Het zaaltje van Valk's Lunchroom was Vrijdagavond goed bezet voor de ope ningsvoordracht met lichtbeelden van de Ned. Vereniging voor Weer- en Ster renkunde, afdeling Alkmaar. Direct na het welkomstwoord door de voorzitter der Vereniging de heer J. C. Keyman, gaf deze het woord aan de spreker van de avond Dr. J. J. Raimond Jr., direc teur van het Zeiss-Planetarium te Den Haag. Deze behandelde het zeer in teressante onderwerp „De herkomst der kometen". Hij deed dit op eenvou dige en humoristische wijze en wist de aanwezigen met zijn lezing tot het ein de toe te boeien. Hij begon met te ver tellen, dat de kometen uit voorraad worden geleverd. In en om ons plane tenstelsel zweven namelijk 100 milli ard kometenkoppen. Wanneer wij over kometen spreken denken we aan een vurige bal met een staart er achter. Dit is inderdaad de enige manier waarop de mensen ze aanschouwen en dat is op het moment, dat een komeet op korte afstand om de zon draait. Dr. Raimond vertelde, dat het zijn ge woonte was om bij iedere lezing van de grond af te beginnen en hij wilde ook nu geen uitzondering op deze regel maken. Daarom begon hij met behulp van schematisch voorgestelde lichtbeel den de eigenschappen van de zwaarte kracht te tonen en het verband met de snelheden, waarmee kometen door het luchtruim schieten. Hierdoor kwam hij vanzelf op het ontstaan van de elips, de hyperbool en de parabool. De conclusie van de Zweedse astronoom Stidmgren was, dat elke komeet een elyptische baan beschrijft. Het eigen lijke kometen-lichaam is niet waar neembaar. Het bestaat uit verschillen de grote of kleinere rotsblokken, die, wanneer wij de komeet zien zijn ver anderd in een vurige bal De heer Rai mond vertelde, dat de aards riet pre cies een cirkel om de zon draait, maar afwijkingen vertoont ten gevolge van de storende invloeden van de andere planeten. De planeet, die hiertoe het meeste bijdraagt is Jupiter. Dit komt doordat deze de grootste massa bezit. Jupiter oefent ook grote invloed uit op de kometen. Hij slingert ze weg of vangt ze op, waardoor ze in èen elips gaan draaien. Verreweg de meeste ko meten hebben een halve grote as van meer dan 20.000 astronomische eenhe den. Onder een astronomische eenheid verstaat men de afstand van de aar de tot de zon. Prof. van Ooit is met be hulp van statistische gegevens gaan be rekenen, welke invloed een toevallig passerende ster op een komeet kan uitoefenen. Het ontstaan van de kome ten berust nog slechts op een specu latie, namelijk dat er tussen Mars en Jupiter een planeet bewoog, die uit el kaar is gesprongen en waaruit de ko- metenwolk zou zijn ontstaan. De heer Keyman sloot de avond met een drnk- woord aan de spreker én bood hem als blijk van waardering twee kaasjes aan.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5