Stad en Omgeving DE SOETE SOECKER G. SOECKER AGENDA AAT SOECKER Maandagavond in de Groie Kerk: Haydn's Oratorium „Die Schöpfung" Besluit van Alkmaars Festival door de Nederl. Herv. Oratoriumvereniging GEVULDE SPECULAAS BOTERSPECULAAS ROOMBORSTPLAAT SPECIALITEITEN Victory Cake's Botercake's Boterkoeken Alkmaar krijgt vele nieuwe straatnamen „De liefde tot zijn stad is ieder aangeboren" „Socialistische familie" bijeen Première van film „Jazz Opera" reeds Vrijdagavond in Cinema Americain Tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten DONDERDAG 6 OCTOBER 1950 ^A HET OPTREDEN van de Kon. Mannen-zangvereniging „Apollo" in de Grote Kerk en na de voor velen ongetwijfeld onvergetelijke uitvoering van het Amsterdamse Concertgebouworkest in hetzelfde gebouw, zal Maandagavond als derde manifestatie, tevens sluitstuk, van het Alkmaarse Muziek-Festivai de vertolking van Haydn's grandioze oratorium „Die Schöpfung" plaats vinden. Deze vertolking geschiedt door de Ned. Herv. Oratoriumvereniging, onder leiding van haar dirigent Corn. Jonker, en ge zien de langdurige en uiterst consciëntieuze voorbereiding, die aan deze uit voering is vooraf gegaan, mag men aannemen, dat dit slot van het Festival van niet minder allure zal zijn dan de beide voorgaande gebeurtenissen. De belangstelling zal ongetwijfeld in de eerste plaats uitgaan naar de solisten, die zullen optreden. Welnu, hoewel aanvankelijk de bas Laurens Bogtman de Raphael- en Adam-partij zou komen zingen, moest door een samenloop van omstandigheden een andere keuze gedaan worden. Die keuze werd: Theo Baylé. Het lijkt ons overbodig hier de vocale verdiensten van de eerste Nederlandse opera-bas naar voren ta brengen. Baylé is pri mus inter pares en men mag er zich verzekerd van achten, dat juist hfl Maandagavond zal excelleren in een hem zo goed liggend (en zó vertrouwd Zijnd!) werk. De Gabriel- en Eva-partijen worden door de sopraan Ida Maria Visser ver zorgd, terwijl ten slotte de jonge Leo Larsen (leerling van Di Moorlag, en herhaaldelijk voor de Nederlandse en Belgische radio optredend, de rol van Uriel zal vertolken. Als orkest koos men de Haarlemse Orkest Vereniging. Het geheel wordt geleid door Corn. Jonker. FRANS JOSEPH HAYDN. J-JAYDN (17321809) was een won derkind, dat al heel jong op aller lei manieren bewees dat het over wel zeer bijzondere muzikale talenten be schikte. Een veronderstelling, die la ter ten volle in vervulling ging. De ruimte ontbreekt ons uitvoerig op dit merkwaardige, geheel aan de muziek gewijde, leven in te gaan. Mogen wij ermede volstaan, dat hij het voorrecht had vrijwel al zijn werken tijdens zijn leven opgevoerd te zien en dat hem het bestaan van de doodarme, berooi de musicus goeddeels bespaard bleef. En zeker in de laatste decennia van zijn leven. Op 58-jarige leeftijd vertrok hij voor de eerste maal naar Engeland, dat Haydn reeds lang had ontdekt en die reis was mede daarom van be lang, omdat Haydn op de terugweg de jonge Beethoven leerde kennen. De latere grootmeester besloot muziek theoretische lessen bij Haydn te gaan nemen. Haydn raakte eveneens be vriend met de jonge Mozart. Zowel Beethoven als Mozart erkenden die grote kwaliteiten van hun aanzienlijk oudere vriend, leraar en raadsman. De tweede Engelse reis vindt plaats van 1794'95. Haydn is dan 65 jaar, maar het getal dezer jaren belet hem niet in deze periode het oratorium „Die Schöpfung" te componeren. Wie dit oratorium enkele malen in zijn le ven mocht beluisteren, uitgevoerd door een ensemble dat wéét wat het zingt, dat besèft wat achter de noten staat, die vraag zich af waarvan en waar uit de grijsaard Haydn de inspiratie verwierf tot het scheppen van zo iets groots, nobels, verhevens en in tens muzikaals. Het is alsof het hele genie Haydn zich nog eenmaal in al zijn magistrale verhevenheid opricht om dit werk tot stand te brengen. DE HANDELING QP DIE tweede Engelse reis kreeg Haydn een bewerkte tekst in han den van Milton's „Paradise Lost" en dit was aanleiding tot het compone ren van „Die Schöpfung". De tekst dichter laat het scheppingsverhaal beurtelings door de drie engelen Ga briel, Uriel en Raphael vertellen en in drie gedeelten worden de godde lijke acties op de zes scheppingsdagen verklankt. De koren zingen het ein de van elk dezer zes dagtaken, voor stellende de hemelse heerscharen, God prijzend met hun hymnen. Het slot. van het tweede deel brengt de kroon der schepping: het ontstaan van het eerste mensenpaar. Het derde deel, feitelijk een aanhangsel, zingt van Adam en Eva in het paradijs. Geniaal is de instrumentale inleiding tot het eerste deel, hetwelk eenvou dig en toch geniaal de chaos sugge reert. Daarna zingen de koren en men hoort verscheidene merkwaardig po pulaire liederen. Populairmaar nooit banaal. Wèl gedurfd! En in wat dan volgt hoort men ze allen: de die- EEN HEERLIJKHEID BIJ EEN KOPJE THEE DE ATTRACTIE VAN 'T SEIZOEN VAN RITSEVOORT 32 TEL. 2801 CHOCOLATERIE PATISSERIE ren, de mensen en de kosmische krachten. Elk op zijp eigen wijs, elk met zijn eigen instrument of zang stem. Het oratorium zou met het monu mentale slotkoor „Vollendet ist das grosze Werk" kunnen eindigen, maar er volgt een derde deel, in feite het zwakste van het gehele werk. Vandaar de vele coupures, die hier in gewoonlijk worden aangebracht. Maar geweldig en overdonderend is dan weer het universele dubbelfuga, waarmee het oratorium wordt afge sloten: „Des Herrn Ruhm, er bleibt in Ewigkeit". In het jaar 1808 ging de grijze Haydn voor het laatst uit; h(j ging luisteren naar een, ter ere van z'n 76ste verjaardag, uit te voeren opvoe ring van „Die Schöpfung". Toen de enorme bijval in de concertzaal op- CORN. JONKER ....de dirigent.... klonk bewees hij zijn bescheidenheid. Hij wees naar boven en zei: „Het komt alles van daar". In 1938 werd dit. oratorium voor 't laatst in Alkmaar uitgevoerd. Dat was in de Kapelkerk, door dezelfde koorvereniging. Daarna bleef het werk, op enkele gedeelten na, in ruste. Maandagavond zal de Grote Kerk de plaats zijn waar dit muzikale epos van de grootmeester Haydn weer zal opklinken. En waar het de benarde, treurende, zoekende, aarzelende mens van 1950 opnieuw zal treffen door zijn diepe vroomheid, zijn geweldige kracht en soms betoverende muzika liteit. A. v. K. UITSPRAKEN IN HOGER BEROEP J. K. te Egmond-Binnen (mishande ling en verzet tegenover de politie) f25.boete of een week tuchtschool LIEFTING MAAKT HET GOED. In tegenstelling tot anders luidende geruchten, kunnen wij mededelen dat de toestand van de keeper van Alk maarse Boys 3, Liefting, zeer gunstig is. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG. Harmonie Theater, 8 uur: Maria Goretti (18 j.); Victoria Theater, 2.30 en 8 u.: De Bengaalse lanciers (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: De man op de Eiffel- toren (18 jaar). VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Madame Bo- vary (18 jaar);Victoria Theater, 8 uur: Paul Vlaanderen en het Z-mysterie (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: De Jazz-Opera (alle leeft.); Gulden Vlies, 8 uur: Pantomimegezelschap Marcel Marceau. van sinds 1793 Langestraat 39, Alkmaar Telef. 2485 Geen filialen. Zondag komen 138 paarden te Alkmaar aan de start Zondag bestaat er voor dit jaar voor de laatste maal gelegenheid tot het be zoeken van paardencourses op het Sportpark te Alkmaar. Het bestuur van de Paardensportvereniging „Vooruit" heeft kans gezien om voor deze laatste course een zeer aantrekkelijk .program ma samen te stellen. Naast de nummers over de lange afstand en een kortebaan draverij in heats, trekt in het bijzonder de aandacht de tweekamp tussen de oude rivalen, de amateurrijders Caste- lein (Friesland) en Hibma (Groningen). Beiden zijn er bijzonder op gesteld de uitgeloofde beker in hun bezit te krij gen. Het grote aantal ingeschreven paar den, n.l. 128, waarvan 36 voor de korte baan benevens de mogelijkheid dat één of meer courses gesplitst moeten wor den, maakt het noodzakelijk dat de wedstrijden om één uur een aanvang nemen. Het voordeel van dit vervroeg de aanvangsuur is ook dat de wedstrij den nu tijdig zullen zijn afgelopen. Bekendmaking De Commissaris van Politie te Alk maar maakt bekend, dat voor de ko mende 8 October-viering de sluitings uren voor vergunnings- en verlofs- locaiiteiten, alsmede voor de openbare vermakelijkheden, als volgt zijn vast gesteld: Zaterdag 7 October: 1 uur Maandag 9 October: 2 uur Gedurende uren, dat de optochten worden gehouden, worden motorrij tuigen of andere voertuigen, zoals ventkarren, niet op de routes toege laten, evenmin op de Kanaalkade tij dens het vuurwerk. Ieders medewerking wordt ingeroe pen om de feestelijkheden zo ordelijk en goed mogelijk te doen slagen. Alkmaar, 5 October 1950. De Commissaris van Politie, J. DREEUWS. Burgerlijke Stand Geboren: Catharina Th., d.v. W. J. Butter en A. B. Botman Elisabeth J. M., d.v. A. H. Spruijt en M. J. M. Netten Bartholomeus, z.v. A. E. Gelling en E. J. Klinkert Elfrieda M. M., d.v. J. F. G. Staa en I. H, van der Stoop. Gehuwd: Marinus N. de Waard en Anna Mayer Anton Vooistra en Hendrica J. Schaak. (Vrij naar Vondel) De op het industrieterrein Noord aangelegde en nog aan te leggen stra ten moeten nog namen krijgen. B. en W. willen de herinnering aan onder scheidene topografische namen leven dig houden en aan de hier bedoelde straten de namen geven van Zijper straat, Pettemerstraat, Kordijkerstraat, De Jagerstraat, Noorderstraat, Huis waarderplein, De Simonsstraat en Oos- terweezenstraat. De bestaande naam van Kwakelpad zouden zij in zover willen behouden dat deze naam wordt gewijzigd in Kwakelkade. Aan de reeds aangelegde straten op het terrein begrensd door de Berger- weg, de Houtvaart, de Hoevervaart en de Spoorweg moeten eveneens namen worden gegeven. B. en W. zouden hier willen aansluiten aan het schilders kwartier van Bergerweg-Zuid. Zij dachten hierbij aan de schilders van het Noorderkwartier Jacob Cor- nelisz Van Oostsanen, Maarten van Heemskerck (Maartenshof) de Alk maarse meester Cornells Buys (Waar om niet de naam van een van hen. vervangen door die van de bekende Alkmaarse schilder Bernardus Gerar- dus ten Berge? Red.). Bovendien achten B. en W. het wen selijk om aan de straten welke zullen woi'den aangelegd tussen de in aan bouw zijnde woningen voor de uit In donesië teruggekeerde gedemobiliseer de militairen, gelagen tussen hetRoch- dalekwartier en de Willem de Zwijger laan namen te geven, voor zoveel deze straten geen verlenging zijn van het bestaande straten zoals de Karl Marx- straat en de N. G. Piersonstraat. B. en W. hebben hierbij gedacht aan de na men van de bekendste troepentrans- sportsohepen zoals de Waterman, de Grote Beer en de Zuiderkruis, welke schepen tal van gedemobiliseerde mi litairen behouden thuis brachten. Ten slotte zouden B. en W. de bena ming Nieuwpoortsdwarsstraat, een der vroegere toegangen van de Nieuw- poortslaan naar het gemeentelijk Sportpark willen doen vervallen, aan gezien deze toegangsweg inmiddels is bebouwd en van de oorspronkelijke weg nog slechtseen steeg is overge bleven. (Een stad met een eigen karakter, die zoals Alkmaar gelet o.a. op de jaarlijkse herdenking van Alkmaars ontzet prat gaat op de grote ge beurtenissen en figuren uit zijn verle den moet o.i. allereerst zijn eigen grote plaats moeten herdenken. De namen Watermansstraat, Grote Beer straat en Zuiderkruisstraat mogen dan prettige herinneringen opwekken bij de gedemobiliseerden, op den duur worden de gerepatrieerden in deze woningen toch vervangen door stadge noten die niets met de repatriëring hebben uit te staan. Geslachten komen en gaan maar straatnamen zijn blij vend en er zijn in onze oude en nieuwe stedelijke historie voldoende ver dienstelijke mannen en vrouwen .wier nagedachtenis met een straatnaam ge- eerd kan worten. Red.) De Berger tram Verkeersrapport aan gemeenteraad gezonden Naar w(j vernemen, is het verkeers rapport, waarin o.a. een advies wordt uitgebracht over de wenselijkheid de tramverbinding Aikmaar-Bergen aan Zee te behouden, dan wel over te gaan tot busverkeer, aan de leden van de gemeenteraad gezonden. Naar ons ter ore komt, zou het rapport zich op ver schillende gronden voor het behoud van de Berger tram uitspreken. Op Woens dag 18 October zal het rapport in een openbare zitting van de gemeenteraad behandeld worden. Vrijdagavond 8 uur bij de Première van de Film: JAZZ-OPERA optreden van een orkest van de Alkmaarse-Jazz-Society in CINEMA AMERICAIN De plaatselijke afdelingen van de Partij van de Arbeid en van de Vrou wengroep dezer partij hebben gister avond tezamen een familie-beijeenkomst gehouden in de bovenzaal van café Tom aan het Waagplein. Er was een zeer goede belangstelling voor dit samenzijn. Mevrouw A. Thomassen-Lind en de heer W. Thomassen, beiden uit Zaan dam, hebben de vergadering toegespro ken. Mevrouw Thomassen zette uiteen, hoe nodig het is, dat ook de vrouw aan het politieke leven deelneemt. Haar activiteit vervolmaakt het totaalbeeld. De strijd van de Partij van de Arbeid is gericht op de verwezenlijking van vrijheid en gerechtigheid. Door ons verantwoordelijkheidsbesef moeten we tonen, de vrijheid waard te zijn. De te genstellingen in de wereld zijn nog veel te groot. Om deze te nivelleren moeten wij metterdaad bewijzen, socialisten te zijn. Spr. wekte ten slotte de aanwezi ge vrouwen op tot een zo groot moge lijke activiteit ten behoeve van de par tij. De heer Thomassen heeft in zijn toespraak een aantal actuele vraagstuk ken summier behandeld. Na een over zicht te hebben gegeven van wat zich rondom Korea afspeelt en te hebben gewaarschuwd voor overijlde en on juiste conclusies, heeft spr. betoogd, dat de internationale rechtsorde en de internationale gedachte veld winnen, hoezeer onze veiligheid thans ook»nog afhankelijk schijnt van het bezit van de atoombom. Nationaal is de toestand niet gemakkelijk. De PvdA stuit bij haar propaganda op allerlei weerstan den, doch ondervindt ook dagelijks, dat de doorbraak zich overal doorzet. Een moeilijkheid is ook, dat een groeiend deel van ons nationaal inkomen ten koste van ons levenspeil moet worden besteed aan bewapening. Wij dienen echter de noodzaak hiervan in te zien. De bijeenkomst werd opgeluisterd door goede vioolmuziek van de heer Piepenbroek en mooie zang" van mevr. Piepenbroek. Mevr. Eriks begeleidde heide solisten. Mej. Blaauw declameer de enkele verzen. Afloop aanbesteding NIEUW KANTOORGEBOUW ALG. AFD. ZIEKENFONDS (A.A.Z.A.) De uitslag van de Woensdag door de architecten Berghoef en Klarenbeek te Aalsmeer gehouden aanbesteding van de bouw van een kantoorgebouw met conciërgewoning te Alkmaar (Voor het Alg. Afd. Ziekenfonds A.A.Z.A.) is als volgt: F. Hes. St. Pancras f 301.200; J. M. van Steeg, Heiloo f 290.600; A'damse Ballast Mij, Amsterdam f 281.200; Th. Bakkum, Alkmaar 281.000; J. A. Dek ker, Alkmaar f 281.000; Gebr. Heidoorn, Beverwijk f 280.000; Jac. Tromp, Alk maar f 278.217; Fa. Gebr. Schuit, Egm. a.d. Hoef f 278.000; Th. Spijker, Heems kerk f 276.000; Fa. G. Grason, Amster dam f 276.000; H. Minsterman, A'dam f 270.500; D. Langedijk, Heiloo f 270.500; Th. Pasma, A'dam f 269.900; P. Buis, Oudorp f 269.400; K. Koopman, Nw. Niedorp f 269.300; G. Tervoor en Zn., Egm.-Binnen f 269.000; Gebr. Kops, Bergen f 269.000; M. Duinmayer, Alk maar f 268.500; Fa. Breed en Ruyter, Ana Paulowna f 268.000; W. Barten, Alkmaar f 267.980; P. Blankendaal, Alk maar f 266.847; L, J. Schuit, Egm. a.d. Hoef f 266.000; J. Tervoor, Hilversum f 264.300; D. Seijbel, Alkmaar f 256.426; De Haan en Reek, Alkmaar f 253.000; Fa. R. E. J. Bot en Zn., Alkmaar f 251.500; A. Breed, Hoogwoud f 251.351; P. v.d. Schoot, Tilburg f 249.563; J. N Schuyt, Alkmaar f 249.000; M. Zwaan, A'dam f 246.695; L. Schilder, Alkmaar f 243.342; K. Bakker, Den Haag f 240.000; C. Noort Zn., Bergen f 235.000; Gebr. Kuiper, Heiloo f 233.000; Gebr. J. J. Obdam, Heiloo f 224.900; W. Geel, Am sterdam f 224.000; Pilkes, Alkmaar f 263.780; J. Faus, Nw. Niedorp f 262.300. Besloten vergadering Mevrouw Th. Hooglandvan 't Hof schrijft ons: De leden van het .Alkmaars Vredes- comité" hebben een besloten bijeen komst gehouden in een van de zalen van hotel „Victory". Op deze avond werd een kort filmpje gedraaid over het Parijse Vredescongres. Voor de culturele omlijsting zorgde de heer C. Swart die als „Sijmen" een drietal rijmen voordroeg. Het hoogtepunt van de avond werd gevormd door het ver kiezen en voorstellen van een aantal gedelegeerden naar de nationale Vre- des-conferentie. ZWEDEN OP DOORTOCHT Twaalf Zweedse auto's parkeerden gistermiddag op het Waagplein om de inzittenden leden van de Konink lijke Zweedse Automobielclub de gelegenheid te geven even de benen te strekken. Het gezelschap is onderweg naar Parijs om daar 'n bezoek te bren gen aan de Internationale autotentoon stelling en hoopt op 14 October weer in Zweden terug te zijn. IN SAMENWERKING MET ALKMAARSE JAZZ-SOCIETEIT Op hei toneel: optreden van een uitstekend jazzgroepje Als voorspel van de 8 October-viering biedt het theater Cinema Americaüi liefhebbers van de moderne muziek Vrijdagavond een bijzonder filmprogram ma aan, dat omlijst wordt door het optreden op het toneel van een jazz- combinatie uit Noord-Holland. De Alkmaarse Jazz-Sociëteit is de same stelster van het muzikale bijprogramma, waaraan enige van haar promi nente leden meewerken, die uitkomen in een speciale bezetting. Dat leden van de pas opgerichte jazz-club tegen sterk gereduceerde prijs deze muzlek- en filmavond kunnen bezoeken geldt ongetwijfeld als een attractie. Leden hebben toegang tegen reductie Reeds eerder dan verwacht werd, heeft de exploitant van het theater Cinema Americain beslag kunnen leg gen op de film Jazz-Opera in techni color, welke in de afgelopen weken in Amsterdam zo'n succesvolle première beschoren was. Tussen het voorpro gramma en de hoofdfilm zal de Alk maarse Jazz-Sociëteit haar aandeel le veren in het programma. Een juist voor deze avond uitgekozen jazz-bezetting speelt gedurende flinke tijd muziek van alle genres. Dat deze naar aller genoegen uitgevoerd zal worden, daar staan de amateur-musici die, naar wij hopen, zullen meedoen, borg voor. Het orkest wordt gevormd door Siem Dek ker (saxofoon en vocalistisehe mede werking), Ger Visser (piano), Aldert Dekker (drums). Voorts zijn uitgeno digd Henk Dekker (trompet) en Mart Cluwen (clarinet). Ger Visser en Siem Dekker lieten hun jazz-klanken reeds op de openingsavond van de Jazz- Sociëteit genoegzaam horen. Albert Dekker is de ex-drummer van het destijds zo populaire dansor- kest van Dick Willebrandts. Henk Dekker de vroeger in de Zaanstreek tot „Harry James" uitge roepen musicus, trad reeds eerder in THQM A. H00GERV0RST de goede gever. GRATIS LIKEUR of oude jenever. WIENERINNEN ALS FABRIEKS MEISJES Nadat als gevolg van het gebrek aan vrouwelijke arbeidskrachten in 1949 een proef is genomen met dertig meis jes uit Weenen voor het fijne verpak kingswerk, heeft de directie van Rin ger's Cacao- en Chocoladefabriek te Alkmaar dit jaar bij de Oostenrijkse consul een aanvraag voor honderd Weense meisjes ingediend. De Weense meisjes blijken, naar het H.bl. meldt, namelijk uitstekende werksters te zijn. Zij tekenen een twee-jarig contract, de reis bekostigt de firma Ringers. Het Arbeidsbureau moet een werkvergun ning geven, de Vreemdelingendienst onderzoekt de politieke betrouwbaar heid en daar deze en soortgelijke for maliteiten (passen!) uiteraard enig op onthoud veroorzaken en er ook candi- daten afvallen, zijn er tot dusver nog maar zes meisjes gekomen. De firma Ringers rekent echter dat dit jaar nog een vijftig-tal zal arriveren. De meis jes worden gehuisvest in huize Nassau aan de Nassaulaan te Alkmaar. Het tekort aan vrouwelijke arbeids krachten duurt ook in de Zaanse le vensmiddelenindustrie nog altijd voort Het is moeilijk om aan voldoende per soneel te komen voor de verpakkings afdelingen. De chocolade-industrie, die de laatste tijd veel export-orders heeft gekregen, voelt dit in het bijzonder. Ook in de Amsterdamse confectie- industrie is een nijpend tekort aan vrouwelijk personeel. In het voorjaar was dit tijdelijk anders, het aantal aanvragen bij het arbeidsbureau daal de scherp, doch reeds spoedig daarop kwam een opleving, die, door de ver grote aankopen van de zijde van het publiek nog altijd voortduurt. Een niet onaanzienlijk getal meisjes zou onmid dellijk bij de confectie-industrie werk kunnen vinden. Alkmaar voor het voetlicht met het orkest „The New Rhythm Kids". Mart Cluwen is de hoofdfiguur van het al. om geprezen Zaanse Dixieland-orkest „The Riverboat Jazzmen". Tevens zal een beroep gedaan worden, om even. tueel het orkest aan te vullen, op d« leider van het beste Nederlandse ami. teurdansorkest „The Caledonians" Han de Jong uit Zaandam (op trom pet) en op Klaas de Boer trompetist van The Jig Rhythm Club uit Heem stede, welk orkest voor Alkmaar ook al geen vreemde is. Meevaller voor kaas handelaren Op 5 November 1949 (de datum vaj de afschaffing der kaasdistributie) werd aan alle voorraadhouders van kaas door het Bedrijfschap voor Zuivel een heffing opgelegd van 27 cent voor elke kilo kaas, die zij in voorraad had den. Ter illustratie van de betekenu van deze maatregel diene slechts, dat naar ruwe schatting alleen de Bode. graafse kaashandelaren al een total, bedrag van meer dan f 1.000.000 moei. ten betalen. De federatie van binnen. I landse kaashandelaren wenste zich het Bedrijfschap voor Zuivel (in wezen een ministerieel besluit) neer te leg gen en met als inzet een millioenen- bedrag ging men procederen. Als raadsleden van „De federatie binnen landse kaashandelaren" traden op mr, H. E. Lagro en mr. J. A. Lagro te Bodegraven. Het scheidsgerecht voor de voedsel voorziening te 's-Gravenhage heeft thans, dus bijna een jaar nadat deze zaak was aangegaan, de heffing van 27 cent per kg. vernietigd. Sommige kaashandeleren, die reeds een groot deel van het aanvankelijk verschul digde bedrag hebben betaald, zullen dus de gestorte bedragen weer terug krijgen. Giften voor 4 October (Dierendag) Door de inspecteur van Dierenbe scherming zijn, in verband met de Die rendag nog de volgende giften ontvan gen: Mej. N. 2.50; de heer P. 3.Bob bie 2.de heer W. 2.50; mevr. D. (Schoorl) 2.mevr. N. 2.50; mevr. K 2.50; Uit dankbaarheid voor Pimmie 0.50; mej. H. 2.50. Adres Inspecteur: C. Verwer, Baan- j straat, Alkmaar. De invaliden op 8 October Evenals het vorig jaar is de St. Lou- rensstraat bij het politiebureau weer I gereserveerd voor de invaliden die Maandagmiddag de optocht van de tl October Vereniging willen zien. Zijl moeten zorgen ongeveer 2 uur aan-| wezig te zijn. BUURTVERENIGING DE MIENT. Gelijk voorafgaande jaren zullen d(|. Mientbewoners uit eigen kasmiddel len ook dit jaar, wederom hun ito dewerking aan de 8 Octoberfeesten ver\ lenen. j Wat er te zien en ^e genieten valtr' Om het water zal een z.g. Chines!; verlichting worden aangebracht. Op een sprookjesachtig versierde ver] lichte boot zal op Zaterdag 7 Octobe' des avonds vanaf 7 uur tot 12 uur bekende Alkmaarse radiopianist Gerar'; van der Wouden, alsmede de Alkmaars Accordeon-vereniging „Crescendo", oir; der leiding van de heer J. Hartog, hun jv muzikale talenten demonstreren. Op Maandag 9 October zal des avon® f vanaf 7 uur een muziek-ensemble conferences van de bekende amateui I Klaas Koomen, alsmede een Hawaiian-' orkest de feestvreugde trachten te ver- |j hogen. Zuivelfabrieken betaalden afhaalvergoeding Voor de Economische Politierechter in Alkmaar, mr. J. A. Markus, stond gisteren de directeur van de N.V. Zui velfabriek Neerlandia uit Stompetoren terecht. De N.V. was gedagvaard omdat in 1947 met achttien Alkmaarse melk- slijters overeen gekomen werd dat zij de melk aan de fabriek zouden afhalen, waarvoor hun een vergoeding van 30 cent per honderd liter zou worden toe gekend. Deze vergoeding werd ver leend, doch niettemin bleef de fabriek het transport bekostigen. Hiervoor werd in de jaren 194719481949 ten on rechte een bedrag rond f 9000 uitge keerd. De directeur van Neerlandia ver klaarde gisteren tegenover de Economi sche Politierechter dat min of meer gedwongen was de afhaalvergoe ding te geven; de slijters vormen «en gesloten bloc en staan sterker dan zuivelfabriek. Verdachte deelde mede, dat de directies van de zuivelfabrieken thans echter ook nauwer contact hou den. De Officier van Justitie, mr. dr. 11 M. Vellinga, betoogde dat de fabriek eerder een eind had moeten maken de overeenkomst met de melksiijtff1 Aan het prijspeil mag niet getornd wor-1 den. Mr. Vellinga eiste f 300 subs. dagen. De Economische Politierechter von'j het vreemd, dat de fabriek deze rege- ling min of meer was opgedrongen men hier niet zo spoedig mogelijk i einde heeft gemaakt. Dit is pas gebeur' nadat er proces-verbaal is opgemaakt Mr. Markus veroordeelde de directeufjj van de N.V. tot f 250.subs. 30 dai De directie van de Zuivelfabriek Eureka uit Binnenwijzend, die ten on rechte een afhaalvergoeding van 5 est per honderd liter had verstrekt, wef veroordeeld tot f 60.— subs. 20 dage"'

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2