LAATSTE NIEUWS Scheepvaart van en naar Berlijn lag weer stil.... Nieuws uit De Langedijk Noord-Scharwoude Zuld-Scharwoude Hardnekkig in het verzet HEILOO Groot-Schermer Verkeerde verpakking De Rijp Oudkarspel Warmenhuizen Vervolg Stadsnieuws Bernhard Shaw uit het ziekenhuis ontslagen Twintigduizend jongeren ontvangen een klassieke opleiding Professor Pootjes veroordeeld Marktberichten Hards strijd op Ambon k Zuidelijken ontmoeten onverwachte tegenstand DIT WOELIGE LEVEN Open brief aan een advocaat DONDERDAG 5 OCTOBER 1950 m WEDSTRIJDEN VAN „SCHAAKMAT" De uilslagen van de onderlinge wedstrijden van „Schaakmat" zijn als volgt. Klasse I, vijfde ronde; Dr. J- f Wit-E. H. A. Wanders 1-0; A. Hink-W. Kaan 0-1; H. Bouwens-G. Keppel afgebroken; C. Knjgs- man—D. Konijn 0—1. T T Klasse II, vijfde ronde: N. Kaan J. Leeg water >/.->/« K. Biennan-J. Krijgsman uit gesteld; j. Ootjes-W. C. Groot 1-0; J. Moeyes -J. Kamper 0-1; IBouwens-G. Goudsblom 1-0; J. Moeyes-J. van Hout 0-1. Klasse HL vijfde ronde: A. Meinema—J. G. Glas uitgesteld; Y. Feller-P. Glas 1-0; W. G. v. Hamersveld—J. J. Kroon Vs—Va- Klasse IV, vijfde ronde: Witsmeer-G. de Rijke 1-0; J. Marsman-W. J. Groesbeek 0,-1; G. Toren—H. Schroër 0-1; J. Schelhaas-K. Jongsma '/t—H. Schroër-J. Marsman 0—1. Voor de Economische Politierechter in Alkmaar, mr. J. A. Markus, stond gisteren Theodorus B. uit Zuid-Schar- woude terecht. B., die reeds vele ma len met de Justitie in aanraking kwam omdat hij vis ventte zonder in het be- *it te zijn van een vergunning en die de voorschriften van het Bedrijfsschap 'bij een vorige terechtzitting „fascis tisch" noemde, moest zich gisteren we derom voor twee dergelijke overtredin gen verantwoorden. De Economische politierechter mr. J. A. Markus, ver oordeelde hem overeenkomstig de eis van de officier, mr. dr. J. M. Vellinga, tot drie dagen en vier dagen hechtenis. Forestersnieuws Zondag ontvangt Foresters I het sterke Uitgeest I. Dit belooft een aar dige partij te worden. De opstelling van Foresters 1 is: doel: H. Eljon; achter: P. Bruin en M. Meijer; midden P. Korver, M. Kossen en C. Snip; voor: H. v. d. Brink, J. Zwaan, M. v. Steeg, J. Schermerts en A. Godijn. Foresters II gaat naar KW V en komt in de volgende opstelling uit: doel: M. Mulder; achter: N. Blokker en A. Mes; midden: B. Greeuw, E. Rus en W. Lamar; voor: Jb. Wijker, J. Kolk, J. van Baar, J. Swinkels en J. Klaver. De vorige Zondag wisten alle hand bal-elftallen bijna de volle winst te behalen, alleen de dames-adspiranten speelden gelijk. Een keurige prestatie! Het eerste elftal speelt Zondag a.s. in de volgende opstelling tegen Concor dia II op eigen terrein. Doel J. Hoed- Strijbis; achter: N. de GraafGroot en A. Boschman (Akers); midden: A. AffourtitHartog, A. Oud en R. van der Molen; voor: C. van Kuijk, A. v. d. Land, W. Vorst, T. Stuveling en C. Stuveling. Het tweede elftal dat naar CSV II gaat (vertrek per fiets om 9.45 uur vanaf het Witte Kerkje) in de volgen de opstelling: doel: A. van der Stadt; achter: H. de Geus en M. Boschman midden: M. v. Geelenv. d. Werf, A. Schuring en N. Slabbekoren; voor: J. WijkerVan Houten, N. de Graaf, T. Muller, G. de Kruijf en A. Boschman Morgenavond wordt in de Rustende Jager een ledenvergadering gehouden van de supportersvereniging. Belang rijke agenda-punten zijn aan de orde, o.a. zal een nieuwe voorzitter gekozen moeten worden, wegens bedanken van de heer F. van Dijk. Burgerlijke Stand Geboren: Jacob, z. van H. C. Klerk en A. Broek. Annigje J., d. van G. Krabbe en G. ten Napel. Wilhelmina A., d. van J. L. Geuzebroek - J. C. van Zwanenburg. Maria R., d. van J. J. Kroon en V. Dirksen. Gerrit, z. van T. Blomberg en R. de Boer. Cornelis W. M., z. van J. Brink en M. B. Offeringa. Laurentius M., z. van L. A. Stoop en J. van Dijk. Josepkus A., z. van P. Hoogland en W. van Dijk. Getrouwd: Catharinus van Steenbergen en Aartje A. Busch. Overleden: Comelis Zeeman, 79 jaar, gehuwd met S. Spreeuw. Dick ten Hoonte, 5 maanden, z. van D. ten Hoonte en M. Riet bergen. Jacoba C. Franke, 69 jaar, weduwe van N. Schager. Willem Speur, 75 jaar, gehuwd met K. de Haas. Meinte van den Berg, 85 jaar, weduwnaar van W. Kruijswijk. Maria Cam, 82 jaar, weduwe van A. Eg- mond. Flikkerlicht-installaties Maandag in werking Op Maandag 16 October des mor gens om 9 uur zullen ter weerszijden van de overweg aan de Kerklaan in de spoorweg AmsterdamAlkmaar de flikkerlicht-installaties in dienst wor den gesteld. ONDERWIJZER BENOEMD De heer A. Tool te Scheveningen is benoemd tot onderwijzer aan de Chrls- lijke school. Voor de Economische Politierechter in Alkmaar, mr. J. A. Markus, stond gisteren Jan K. uit Groot-Schermer te recht. K. was ten laste gelegd dat hij de door hem gebakken jodenkoeken verpakte in blikken van een Hoornse koekfabriek, waardoor hij het deed voorkomen alsof hij producten van die fabriek verkocht. De officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vellinga laakte deze wijze van concur rentie en eiste f30.subs. 10 dagen. Mr. Markus vonniste overeenkomstig de eis. Mucicerende dilettanten De heer Gerbrand Hop zal Zaterdagmiddag om tien minuten voor drie met zijn „Graft- dijker Accordeon-Orkest" een drietal nummers spelen in het programma van de KRO. Dit is de tweede keer dat musicerende dilettanten uit onze omgeving voor de radio zullen spelen. Bestuursvergadering van de Banne Oudkarspel Ten huize van de heer C. van Liempt ver gaderde gistermiddag het dagelijks bestuur met de hoofdingelanden van de banne Oudkarspel Oüder voorzitterschap van de heer L. Kal- veidijk. Deze deelde o.a. mede, dat de kroosmachine dit jaar nog niet in werking zal worden ge steld. Bij de op 23 Augustus gehouden verkiezing zijn benoemd tot lid van het dagelijks bestuur de heer C. Vlug en tot hoofdingeland de heer D. Wag'enaar. Nadat de geloofsbrieven in orde waren bevonden feliciteerde de voorzitter beiden met hun benoeming. De duiker bij het land van de heer Wa genaar is hersteld. De voorzitter zal met de gemeente-architect bespreken of het mogelijk is het water ter plaatse uit te baggeren. De hout handel Eecen zal worden verzocht de vlotten weg te halen. De schouw van de sloot bij de Spoorstraat heeft een gunstig resultaat opgeleverd. Met de bewoners zal contact worden opgenomen met betrekking tot de wijze waarop de sloot kan worden uitgebaggerd. De voorzitter zegde toe te onderzoeken op welke wijze bij de Kroonstraat verbetering kan worden aangebracht. KOPPELWEDSTRIJD VISLUST In storm en regen hield de hengel-sportver- eniging „Vislust" haar vrije wedstrijd in de Hargervaart. Er werden zes halfuren gevist door zestien leden en in totaal wist men 87 baar zen te verschalken. De heer D. Pastoor was de hoogste met 14 stuks. Bij het beëindigen van deze wedstrijd werden bij loting de koppels gevormd. De uitslag hiervan luidde als volgt: le prijs de heren C. den Das, Jn Weener, C. de Vries en Jn. Middelburg met 28 stuks; 2e prijs de heren D. Pastoor, P. Rempt, D. Medema en IJff Wortel met 25 stuks; 3e prijs de heren Han Dissel, Jb. Blom, Jn. en C. de Boer met 22 stuks; 4e prijs de heren J. Jon- gerling, Ab Dekker, Jac. Speets en A. Nieuw- land met 12 stuks. De wisselbeker kwam in het bezit van de heer C. d, Beer. Houtboten aan de Handelskade Aan de Handelskade liggen twee houtboten (kustvaarders) uit Zweden, de „Noordster" onder schipper Wilde man en de „Maria Stella" onder schip per Teuben. Zij brengen elk 50 stan daard gezaagd hout voor de firma Co- nijn. De Noordster is al gelost en vertrekt naar Hengelo om hout te laden voor Engeland. Drie andere kustvaarders zijn gepasseerd. Zij waren bestemd voor Rotterdam maar waren door het slechte weer in Den Helder binnenge varen om de plaats van bestemming door de binnenwateren te bereiken. SPIEGELRUIT WERD GEKRAAKT Een van een steekwagen afglijdende kist heeft gistermiddag een grote spie gelruit van het sigarenmagazijn van de fa. Joh. Wayboer aan de Houttil ver splinterd. Dit voorval heeft de bewo ners opnieuw gesterkt in hun voorne men een request te sturen aan B. en W. om in de nauwe maar drukke straat één-richtingverkeer in te stellen. Of dit eventuele verzoek wordt ingewil ligd valt echter zeer te betwijfelen aan gezien voor de situatie ter plaatse niet gemakkelijk een oplossing kan worden gevonden. OVERWELDIGEND SUCCES VOOR KEES STET. Door de waarlijk sensationele belang stelling die in geheel Noord-Holland bestaat voor de uitvoeringen van „Kees Stet van Ierswoud" met zijn voortref felijk ensemble w.o. Trio Annie de Moor, Cakie, The Rio's en Nico Akker man, heeft de directie van het Gulden Vlies nogmaals een voorstelling geor ganiseerd -op Zondag 8 October a.s. Dit is voor de zevende maal in betrekkelijk korte tijd. Zijn grote teleurstelling UEN SCHOT had een deel van zijn vacantie in Nederland doorgebracht. Hij was zo enthou siast, dat hij tijdens zijn terugreis per K.L.M. naar Prestwich de stewardess een omstandig relaas gaf van zijn ervaringen. Eén ding was een teleurstelling geweest, zo voegde hij eraan toe en wel, dat het hem niet gelukt was het gevoel te krijgen, dat hij ver weg in het buitenland vertoefde. ,Jn een Amsterdams hotel bestelde ik een oesterlunch en de kellner, die mij bediende, merkte op, dat mijn oesters dezelfde dag uit O ban in Schotland waren over gevlogen. De volgende dag nam een vriend mij mee na ar een film. op het doek verscheen het zich in een Schotse vissersplaats af spelende „Whiskey Galore". An derendaags liep ik achtereenvol gens een meisje met een Schotse rok, een dame met een Schots geruit mutsje en een juffrouto met een Schots geruite paraplui tegen het lijf." Intussen had de gezagvoerder van het vliegtuig zich in het ge animeerde gesprek gemengd. Hij stelde zich voor: „Mijn naam is MacNight, ik ben een Schot". In het gastenboek van het vliegtuig tekende de Schotse pas sagier aan: „Ik had een uitste kende vacantie in een buitenpost van Schotland's uitgestrekt im perium". Ook in Belgie wordt een loonsverhoging gewenst Na afloop van een vergadering van het bestuur van het Algemeen Belgisch Vakverbond is een communiqué uit gegeven, waarin wordt verklaard, dat men van oordeel is, dat de stijging van bet indexcijfer der kleinhandelsprijzen in September tot 391,6 (einde Juli 70,3) een aanpassing der lonen en salarissen dringend noodzakelijk maakt. Het A.B.V.V. is van oordeel, dat deze stijging van het indexcijfer een algemene verhoging der lonen en salarissen piet 5 procent rechtvaardigt. Het bestuur van het A.B.V.V. is ver der van oordeel, dat redelijke maxi mumprijzen dienen te worden vastge steld voor de grondstoffen en de voor naamste koopwaren. Havenstaking in Belawan Te Belawan (Sumatra) is Maandag een algemene staking uitgebroken on der de havenarbeiders. Drieduizend arbeiders legden het werk neer na het aflopen van een ultimatum, dat de vakvereniging aan de werkgevers had gesteld en waarin hogere lonen wer. den geëist. De werkgevers kwamen aan de eis tegemoet, maar de stakers eisten meer dan het dubbele. Bij de staking is voorts betrokken een groot deel van het kantoorperso neel en bemanningen van sleepboten. Militaire en burgerlijke autoriteiten zetten hun pogingen om een oplossing te vinden voort. Het scheepvaartverkeer van en naar West-Berlijn van West-Duitsland uit heeft meer dan acht en veertig uur volkomen stil gelegen tengevolge van maatregelen van de Russische autori teiten, welke weer werden genomen als represaille op de Britse controle aan de Westberlijnse sluizen. De Sow- jetautoriteiten eisten o.a. overlegging van lijsten van de bemanning van naar West-Duitsland vertrekkende schepen. Woensdagavond namen de Sowjetau- toriteiten onverwachts een verzoenings gezinde houding aan. Russische ver- voersfuncticnarissen overhandigden de Britten ongeveer 200 goedgekeurde lijs ten voor de bemanning van Westber lijnse en Westduitse aken, zodat deze George Bernard Shaw, de 94-jarige Britse toneelschrijver, heeft Woensdag het ziekenhuis te Lufon verlaten. Hij werd elf September hierin opgenomen wegens het breken van zijn dijbeen. Hij zal voor de rest van zijn leven inva lide blijven. Dokter-pionier van de N.O.- polder verongelukt Dokter J. H. Jansen, die als een van de eerste inwoners zich in de Noord oostpolder heeft gevestigd en er veel heeft gedaan voor de opbouw van het culturele leven, is Woensdagmor gen ten gevolge van een motoronge val overleden. Hij slipte in een ge vaarlijke S-bocht bij zijn woonplaats Emmeloord en werd zo ernstig ge wond, dat hij in het ziekenhuis te Vollenhove aan de gevolgen bezweek. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Wegenwacht bracht redding Een wegenwacht, patrouillerende op de route HeerenveenLeeu warden, werd dezer dagen nabij Goutum aangehouden door een vrouw, die alle tekenen van een ontzettende angst vertoonden. Zij vertelde hem, dat haar dochtertje van een flesje koperpoets had ge dronken en riep zijn hulp in. De Wegenwacht belde onmiddellijk een arts op, die hem de raad gaf, het meisje naar een ziekenhuis over te brengen. Spoed was gebo den en dus hield de kordate Gele Rijder een auto aan en verzocht de bestuurder, hem met het kind naar Leeuwarden te brengen. Dit ge schiedde. Nadat de man zijn beschermelin- getje in een ziekenhuis had afgele verd, liftte hij met een andere wa gen naar Goutum terug. Het was hem een grote voldoening, toen hij enkele uren later hoorde, dat de peuter buiten gevaar was. ongehinderd de Sowjetrussische contro leposten kunnen passeren. De Britse posten aan de Westberlijnse sluizen hebben hierop onmiddellijk hun con trole verslapt. Onenigheid bij de Bedrijfs groep Beroepsvervoer Twee organisaties van beroepsver voerders te weten de Nederlandse Or ganisatie van Beroepsvervoeders „N. O. B.-Wegentransport" en de Ne derlandse Vereniging van Transport ondernemingen „N. V. T. O." hebben zich uit de Bedrijfsgroep Wegvervoer teruggetrokken. De Bedrijfsgroep is in samenwerking met de minister van Verkeer en Waterstaat opgericht en is bedoeld als voorloper van een be drijfschap binnen het raam van de wet op de P. B. O. Het uittreden geschiedt als protest tegen een beslissing van de minister, waarbij per I October j.l. tot de groep een tweetal confessionele vervoersor ganisaties voorlopig zijn toegelaten, waardoor er een kwestie optrad in verband met de zetelverdeling in het bestuur van de Beroepsgroep. Weer successen voor Fanny Fanny BlankersKoen heeft Woens dagavond deelgenomen aan de wed strijden van Birchfield Harriers. Zij won de 100 meter, een invitatie nummer, in 11.8 sec. Fanny Blankers— Koen toonde zich ook een klasse beter dan al haar concurrenten op de 80 meter horden, welk nummer zij in 11.4 sec. won. (Ongecorrigeerd) Vanmorgen heeft de Amsterdamse rechtbank de 59-jarige professor J. W. Pootjes, hoogleraar aan de door hem zelf opgerichte hogeschool der cultus- vrije Christusbelijders te Hilversum, wegens uitlokking van desertie en we gens majesteitsschennis veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar, waar van zes maanden voorwaardelijk on der een proeftijd van drie jaar. Bo vendien werden van deze straf zes maanden voorarrest in mindering ge bracht. De rechtbank veroordeelde de ver dachte bovendien nog tot voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de re gering. eveneens gedurende een proef tijd van drie jaar. Dit uitgebreide von nis is geheel conform de eis van mr. B. Kist, de officier van justitie. De verplichting zich uitsluitend op te houden in de gemeente Blaricum is hiermee vervallen. Gistermiddag heeft de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, de eerste steen gelegd van het nieuwe gymnasium, dat aan de rand van Gouda wordt gebouwd. Op de steen staat in het Latijn vermeld, dat de eerste steenlegger zelf leerling van het Goudse gymnasium is geweest. De inspecteur der gymnasia, dr. J. van Buytenen, deed enige grepen uit de groei van het gymnasiaal onderwijs. Er zijn op het ogenblik in ons land 67 gymnasia met ruim 11000 leerlingen. BEURS MIDDENMEER SCHAGEN, 4 Oct. Tarwe 20— 21.20;; gerst 24.75—27.75; haver 20— 25.50; rogge 2226; duivenbonen 30 41 ;capucijners 5070, groene erwten 3639.50; schokkererwten 3539; kool zaad 5560; karwijzaad 90108, blauw - maanzaad 115130. Vlas oogst disp gerepeld per kilo 25 tot 30 ct., ongerepeld 13 tot 20 c. Voor verkoop nieuwe oogst verhuurd per ha 900 gulden (iets oplopend). Aardappelen: Poters 2835 binnenl. 20—25; export 20—26; mt. 35—45 bin nenl. 1820; export 1822; mt. boven 45 binnenl. 12—14; export 12—15; Con sumptieaardappelen 78,50 binnenl. en 79 export. Handel in pootgoed export vlug, in consumptieaardappelen bin nenland zowel als export matig. Geperst hooi en strco; withooi 80— 90;; rode klaverhooi 7585; lucerne- hooi 90100; haverstroo 2024; gerst stro 2227; tarwestro 2528; rogge- stro 22, groene erwtenstro 4047.50; ander erwtenstro 1525; bonenstro 10. Voederbieten met laag gehalte 14— 16; hoog 1719; voedersuikerbieten 20- 23; vers bietenblad 67; suikerbie ten koppen 1719; voeraardappelen 3.504. Naar alle soorten stro meer vaag voor hogere prijzen. Hooi blijft duur met luie handel. Ruwvoeders on veranderd. ALKMAAR, 4 Oct. Prei 11—14; postelein 42—56; witlof 42—57; andijvie 5—8; sla 2- 13,50; bloemkool: IA 28-33, I 15-25 en II 8—12; komkommer 7—14; gele kool 4,50 7,20; rode kool 4—11,60; groene kool 5—7,20; bieten 8—12; worteltjes 8—27; uien 5—12; to maten 12—43; aardappelen: blauwe 8; selderie 4—11; peterselie 2—4; stoofperen 9—14; Beurré Hardy 35—45; Conference 19—35; ap pels 16—45; druiven 52—78, LANGEDIJKER GROEN TENCEI^- TRALE, 5 October. 3500 kg aardap pelen. Blauwe Eigenheimers 8.608.90, 7500 kg uien 5.80—7.80, grove 5.70— 6.90, drielingen 8.10, nep 7.10, 2000 kg slabonen 15—43.10, 3500 kg andijvie 5.20—6.30, 10.000 kg groene kool 6.40— 9.50, 25.000 kg rode kool 5—11.30, 5500 kg gele kool 4.50—6.50, 130.000 kg wit te kool 4—4.20, succes 4.70, 1000 stuks bloemkool B 3543. NOORDERMARKTBOND, 4 Oct. 1950. 6000 kg aardappelen, Eigenheimers 8.70, blauwe eigenheimers 8,108,90; Bevelan ders 8,70; 11.000 kg uien 6,50—7.70, grove 6,10—6.80. drielingen 8,30—8,80, nep 7.70— 8,10; 5500 kg slabonen 1743; 2.000 kg peen B 4,10—5,80; 800 kg andijvie 5,20— 6,40; 650 kg groene kool 8,40—9,20; 5.000 kg gele koöl 3,50; 270.000 kg witte kool 4 4,20; Succes witte kool 4,30—5. WARMENHUIZEN, 5 October. 3600 kg aardappelen. Eigenheimers 8.709.80, Noordelingen 8.90, 1800 kg groene kool 5, 1300 kg gele kool 4 6.10, 65800 kg witte kool 44,20, 1300 kg slabonen 17.10—40.70, 1300 kg an dijvie 5, 1200 kg peen II 5.90—6, III 5.10—5.20, 4400 kg uien 7.20, grove 6.10, drielingen 7.608.50, nep 6.208.40. Soldaten varen thuis Chitral: met repatriërenden onder weg naar Rotterdam, passeerde Dinsdag Kaap Bon. General C. C. Ballou, met militai ren onderweg naar Rotterdam, passeerde Dinsdag Kaap Degata. General S. D. Sturgis: met mili tairen onderweg naar Amsterdam, was Dinsdag 400 mijl O.Z.O. van Malta. Napoli: met repatriërenden op weg naar Marseille, was Dinsdag 200 mijl O.Z.O. Minicoy. Gouda is een van de elf plaatsen in ons land, welke een nieuw gymnasium ge bouwd krijgen. Met de leerlingen van de lycea meegeteld krijgen op het ogen blik 20.000 jonge Nederlanders een'klas sieke opleiding. Zestig jaar geleden be droeg dat aantal elf honderd. SIMAVI HELPT N.CUINEA De vereniging Simavi (Steun in me dische aangelegenheden voor inheem sen) heeft een bedrag van f 25.000 be schikbaar gesteld voor de verstrek king van geneesmiddelen ten behoeve van de bevolking van Nieuw-Guinea. Bovendien worden te Seroei, Sorong en Biak drie polikliniekboten van de Simavi, gestationneerd, die f 40.000 per stuk hebben gekost. De gouverneur van Nieuw-Guinea, de heer Van Waar denburg, die een onderhoud had met het bestuur van de Simavi, betuigde voor deze hulp zijn grote erkentelijk heid. Denkt om de meldingsplicht voor buitenlanders Nu de Nederlandse autoriteiten se dert enige tijd krachtiger de hand houden aan de naleving van zekere artikelen uit het vreemdelingen-regle ment, lijkt 't de Algemene Ned. Vereni ging voor Vreemdelingen Verkeer in verband met het ontvangen van bui tenlandse gasten door particulieren, nuttig een korte uiteenzetting te ge ven omtrent de voorschriften. Alle vreemdelingen moeten zich, als hun verblijf in ons land langer duurt dan dertig dagen, persoonlijk melden bij de afdeling vreemdelingendienst van de plaatselijke politie ter verkrij ging van een verblijfsvergunning. Bo vendien is een ieder, die een buiten lander nachtverblijf verleent, ver plicht daarvan mondeling of schrifte lijk kennis te geven aan de afdeling vreemdelingen van de politie ter plaatse. Dit moet geschieden binnen de 24 uur en óók als de vreemdeling zichzelf moet melden. DE CONFERENTIE OVER HETPLAN- SCHUMAN MAAKT VORDERINGEN. De conferentie over het plan-Schu- man is Woensdag na een onderbreking van enige dagen hervat. Er is reeds overeenstemming bereikt over 80 pet. van het ontwerpverdrag en men ver wacht, dat het gehele document voor het einde van dit jaar gereed zal zijn. Regering Zuid-Molukken vraagt bemiddeling De vertegenwoordiger van de repu bliek Zuid-Molukken deelt mede: „Sinds Dinsdag slaagden onze troepen er in op het eiland Amboina de vijand op drie plaatsen (in het Noorden en Oosten) langzaam terug te drijven. Voortdurende versterking met verse troepen der RI, die heel goed bewapend zijn, doen ons echter zeer sterk onze onvoldoende bewapening en munitie gevoelen. Gelukkig zijn Ambonese mili tairen van elders onderweg met wa pens en munitie. Zodra deze zijn aange komen zal een bloedbad onder de aan vallers ontstaan. Dit kan slechts voor komen worden indien het buitenland de UNCI of de Ver. Naties te elfder ure bemiddelen. Tevens werd ons door de Molukse Prot. Kerk gevraagd om aan de Generale Synode der Ned. Herv, Kerk, secretaris dr. Emmen, te Den Haag en de Wereldraad der Kerken, dr. Visser 't Hooft te Genève het volgende tedegram te willen doorzenden; „Sinds aggressie op Ambon van RI-troepen op 28/9 zijn werkzaamheden der Molukse protestantse kerk praktisch lamgesla gen. Binnengekomen berichten melden wandaden bedreven op Christenen, Kerken beschoten en afgebrand. Voor' gangers gedood. Verzoeke bemiddeling World Council of Churches voor hulp en interventie". De regering der Zuid- Molukken heeft, na haar verzoek om hulp en bemiddeling aan de Ver. Na ties, Australië en Nederland, zich met hetzelfde verzoek gewend tot de UNCI, president Truman, Acheson en Attlee' Ongeveer 130 kilometer ten Noor den van de 38ste breedtegraad hebben de Noordkoreanen de terugtocht ge staakt en hevige tegenstand geboden, In het Oosten is een Zuidkoreaanse divisie, die nog op weg is naar de 38ste breedtegraad, door Tsoentsjon getrokken en heeft Soeboeng her overd. Ten Noorden van Seoel bevin den Amerikaanse troepen zich op 11 kilometer van de breedtegraad. Zij veroverden het weg- en spoorweg knooppunt Moensan. ER WORDT WEER VLOT BEKEND Zeven van de acht beklaagden, die thans te Brno in Tsjechoslowakije we gens „verraad en spionnage" terecht staan, hadden Woensdagavond reeds schuld bekend. MIJNHEER DE VERDEDIGER!, ypr belangstelling heb ik in de krant het resumé gelezen van uio pieidooi. Ha!, dat is mannentaal van d'oude stempel. Ik had allang gedacht: wat zijn we week, wat zijn we zacht. Allemaal gefieselefasel met die gevan genen, allemaal plaatjes in de cellen en blommetjes in het raam. Veel ge blaat van zoetsappige reclasseerders en weinig wol van slachtschaepkens der justitie. Allemaal zachte zottigheid en gans geen wraak of buil of wonde. Moet u weten, mijnheer de verdedi ger, dat ik totdusver altijd de schuld gaf aan de advocaten, die met gladd» gelaten het kromme recht willen pra ten. En volgens wie er geen boef zo zwart is of het grootste deel is wit. En maar gladstrijken die plooien en maar uitpoetsen dat kwaad. En maar zacht- kens-aan doen met die dieven en maar in de watten rollen die kwartjesvin ders. Maar gij, mijnheer de verdediger, zijt de man naar mijn hart. Immers, wat lees ik daar? Wat wijsheid is daar ontvloden aan de omheining uwer tan den? Gij heb gepleit voor een man, die anderen bewaken moest. Dat is uw werk, uw nobel ambacht, ik spreek er geen woord kwaad van. Die anderen waren politiek verkeerden, mensen die geloofd hadden in de leer van het ge weld en die verloochend hadden de leer van het recht. Honderdduizend zaten er achter het prikkeldraad in 1045, honderdduizend verkeerden met een paar duizend onschuldigen daar kwistiglijk tussendoor gestrooid. Zij waren gevangenen. Zij moesten be waakt worden. Zij moesten opnieuw worden opgevoed. Daar kwam intussen maar weinig van terecht. Onze kam pen waren beter in ondervoeding dan in opvoeding. Maar allee, er zijn er dan een stuk of wat doodgeschoten door afgaande geweren van bewakers, er zijn er een stuk of 'wat verminkt en afgebeuld door aankomende heropvoeders en de rest is met een kale kop en een verbit terde ziel naar huis gegaan. Mijnheer de verdediger!, wij weten nu zo langzamerhand allemaal, dat er in sommige van die verbeteringsoor den tegenover de verkeerden nogal tamelijk verkeerd is opgetreden. In de Hoornse „Krententuin" (vergeef me het populaire woord) was het óók niet allemaal oliebollen met poeiersuiker. Daar is nogal eens een klap gevallen. Daar is nogal eens een rondje ge schopt. Daar liepen nogal wat Filistij nen tussen de barmhartige Samari tanen. Mijnheer de advocaat!, u hebt een bewaker verdedigd, die zich (in drift, want hij was overigens een beste kerel) aan een gevangene had ver grepen. Ik kan zo'n voorval begrijpen. want onder die honderdduizend zat een heleboel schuim van de natie, tuig van de richel. Maar begrijpen is nog niet goedkeuren. Het aframmelen van gevangenen is iets anders dan het recht doen aan gevangenen. Ik meen mij te herinneren, dat wij de Duitsers barbaren noemden, ondermeer omdat zij hun gevangenen mishandelden. Zouden Wij barbaren willen zijn, wij, vclk van recht en rede? Immers neen!, zei wijlen Abraham Kuyper. Welnu, mijnheer de verdediger, dan moeten we ook niet de practijken der barbaren willen goedpraten. Ik zeg niet, dat u dat dééd, bewaarme nee! Maar „pleiter vond het niet zo erg, dat er eens een klap was gegeven", zo lees ik. En dat vind ik nou erg. Dat een discipel van een Nederlandse Universiteit, van vreemde smetten vrij en zelf kloek geweest zijnde in het verzet tegen de Duitse beulspractijken, het „niet zo erg" vindt dat gevangenen op hun ziel- derement krijgen van gewapende be wakers dat vind ik om er \bij te huilen. Want als dit aan het juridische groene hout geschiedt, wat zal er dan geschieden aan het ongeschoolde dorre hout? Het gaat in deze dingen van het recht, mijnheer de verdediger, om het principe. En aangezien wij een be schaafde natie heten te zijn (ge zoudt het niet altijd zeggen, maar we zeggen het) hebben wij sinds lang afgeleerd onze gevangenen te mishandelen. We hebben dat leren zien als een kwaad en we hebben ons ook in dit opzicht te hoeden voor de schijn des kwaads. Wonderbaar vind ik het en bijna ongelofelijk dat in het jaar 1950 (rijf jaar na het uitbreken van de vrede) een jurist van naam en faam „het niet zo erg vond, dat er wel eens een klap was gegeven". Ik neem aan. mijnheer de rechtsgeleerde, dat het u zélf nimmer overkomen is en ik hoop van heler harte, dat er nooit ofte nim mer een Russische vuist op uw schedel zal nederdalen. Want er is verschil tussen theorie en practijk, weet ge. Ge lijk er ook verschil is tussen wraak en recht. Met gevoelens van hoogachting ver- blijve, WelEdelgestrenge Heer, Uw dw dnr., JEREMIA BLOM. Post voor de „Skaugum" Post, bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Skaugum", welke in een der tussenhavens zal worden uit gereikt, moet uiterlijk 9 October in Ne derland worden ter post bezorgd. Op het adres moet, behoudens de gebrui kelijke gegevens, vermeld staan: „Aan boord van het troepenschip „Skaugum" op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5