Naundorff was zestig, geen zeventig jaar oud I DAGEN Houdt volgende Assemblee der V. N. in Berlijn Huisvesting van gerepatrieërden baart ernstige zorgen Dr Hulst deelt mede: Geen sporen van vergiftiging of lidtekens KREOFLAVON Ijl légen leg verkoudheid KREOFLAVON ACHTTIEN JAAR VOOR IR. HUYCEN Ex-secr.-generaal van NSB de superieure V.N. laken drie Balkanstaten Jeugd bouwde model boerderij Het Radioprogramma KERKELIJK NIEUWS —Wel heel droevig... Het publiek vraagt te veel om grote eieren Haven Port Said wordt uitgebreid „Geen Benelux zonder Moerdijkkanaal" Naar betere toekomst voor Zuiditaliaanse boer LONDENSE GASARREIDERS WILLEN WEER WERKEN Nu weer havenstaking Pim, Pam en Pom als schatgravers Buurmans gek xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx VRIJDAG 6 OCTOBER 1950 Het onderzoek van de Leidse patholoog-anatoom dr. Hulst op het skelet van wijlen Naundorff te Delft is thans geheel voltooid. Het voornaamste resultaat is wel. dat het skelet van de man, die op 10 Augustus 1845 in een huis aan de Oude Delft overleed, en begraven werd in het stille plantsoen aan de Haagpoort, het geraamte is van een man, die omstreeks zestig jaar oud moet zjjn geweest. Deze leeftijd klopt met de geboortedatum van de zoon van Lodewijk XVI en Marie Antoinette, aldus de Telegraaf. En dit is dan het enige belangrijke nieuws voor de heren Oosterbaan en Begeer, de experts in deze affaire, en voor de af stammelingen van Naundorff, die het recht hebben de naam Bourbon te voeren. Want, zo vertelde dr. Hulst, verder zijn we met dit onderzoek geen stap nader tot de indentificatie gekomen.' Maar weinig opgeschoten Dr. Hulst verklaarde, dat het skelet geen littekens van schot- of steelf- wonden vertoonde. Zo deze man bij aanslagen tot tweemaal toe in de arm is geschoten, heb ik er niets van kun nen constateren. Volgens de heer Be geer zou Naundorff ook een wond op het hoofd zijn toegebracht. Het is best mogelijk, maar dan is bij die gelegen heid de schedel toch zeker niet ge raakt. Ook is nagegaan, of Naundorff zou zijn vergiftigd. Omdat honderd jaar geleden vrijwel altijd van arsenicum gebruik werd gemaakt en de uitwer king hiervan gemakkelijk is na te gaan, nam dr. Hulst een van de lange pijpbeenderen mee naar Leiden en verzocht dr. Stenhauer, bijzonder hoogleraar in de toxicologie, om dit te onderzoeken. Inderdaad constateerde deze arseni cum in het gebeente, maar in zulke minimale hoeveelhecen, dat men kan spreken van duizendsten van milli grammen. En dit arsenicum was af- Oorzaak van veehraldig voorkomende verkoudheid. Dank zij de nieuwste vin ding wordt U snel en ze ker van deze hinderlijke kwaal bevrijd. helpt binnen 3 dagen. BUISJE d20 TABLETTEN 75 CENT komstig uit het lood van de lijkkist! Alle gedachten aan vergiftiging door arsenicum kan men dus rustig laten varen. Als vele anderen, zo besloot dr. Hulst, ben ik zeer nieuwsgierig naar het testament van de zuster van de gestorven Dauphin, de hertogin van Angouleme. Ik hoop, dat dit testament, dat pas het volgende jaar mag wor den geopend, enig houvast biedt om trent de persoon van deze Naundorff. De Bijzondere Strafkamer te Utrecht deed gisteren uitspraak in de zaak tegen ir. G. J. H. Huygen te Bilthoven, voormalig secretaris-generaal der NSB Hij werd veroordeeld terzake van hulpverlening aan de vijand tot een gevangenisstraf van achtien jaar met aftrek van het voorarrest. Twee weken geleden was tegen H. vijftien jaar met aftrek geëist. TANDCREAM tend verkrijgbaar bij apothekers, drogisten en de speciaalbranche. „Congres voor Culturele Vrijheid" verzoekt: Het internationale bestuur van het „Congres voor Culturele Vrijheid" heeft in een brief aan Trygve Lie voorgesteld, dat de Ver. Naties in 1951 De speciale commissie der V.N. heeft Hongarije, Bulgarije en Roeme nie wegens schending van de bepa lingen inzake de mensenrechten in de vredesverdragen moreel veroordeeld, door een resolutie dienaangaande met 39 tegen 5 stemmen bij veertien ont houdingen aan te nemen. De Almelose politie heeft een prij zenswaardig initiatief genomen in de strijd tegen de baldadigheid. Achter het politiebureau lag tot voor kort een verwilderd en vervuild stuk grond. Na besprekingen met allerlei instan ties en corporaties zijn jeugdige hand werklieden ingeschakeld, die van de wildernis een aardig aangelegd terrein met modelboerderij hebben gemaakt. Geiten, een schaap, kippen en duiven bevolken nu het stukje grond. Een aantal jongens van acht tot veertien jcar verzorgt onder leiding\ van twee politiemannen de levende have en de planten. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 rn. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Dolly. 6.15 Vader lijk erfdeel. 6.30 Otto Dobrindt en zijn orkest. 6.45 Geestelijk leven. 7.15 Regeringsuitzending. 7.40 „Vandaag". 8.05 Omroeporkest. 8.55 Gezin en school. 9.10 Suite. 9.25 Bijbel en muziek. 10.00 Het vraagstuk Westeuropa. 10.15 Cyclus. 10.30 Wegen en grenzen. 10.45 Avond overdenking. 11.15 Melodieën. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 De Vara feliciteert. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Beurs en buikriem. 7.30 Wat met de kerk? 8.05 Boeken. 8.10 Amsterdams Vrouwen koor. 8.35 Twijfel en zekerheid. 9.00 Men vraagt. en wij draaien. 9.30 Aether Forum. 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 The Ramblers. 10.40 „Vandaag". 10.45 Avondwij ding. 11.15 Huwelijk van a—z. 11.30 Béla Bartok. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.35 Sonate. 10.00 Klein, klein kleutertje. 10.15 Muziek houdt fit. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 J. S. Bach. 11.50 Als de zieke luistert. 12.03 In Weense sfeer. 12.33 Uit de goede oude tijd. I.20 Amusements-orkest. 2.00 André Jolmers. 2.20 Engelse les. 2.40 Musicerende dilettanten. 3.00 Kroniek van letteren en kunsten. 3.35 Musicerende dilettanten. 4.00 On chante a Paris. 4.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 5.00 De Wigwam. 600 Sunset Rangers 6.15 Industrialisatie. 6.25 Van heinde en verre. 6.48 Sport. 7.15 Actualiteiten. 7.23 Promenade concert. 7.52 Journalistiek weekoverzicht. 8.12 Serenade. 8.15 Lichtbaken. 8.40 Steek enes op, heren. 9.00 Negen heit de klok. 9.45 Weet u het? 9.55 Weekend serenade, 10.30 Wij luiden de Zondag in. 11.15 Nieuws in Esperanto. II.20 Mozart-programma. HILVERSUM II, 298 m - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Gram.muziek. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders. 11.30 Piano-concert. 12.00 Dans muziek. 12.33 Hawaiianmuziek. 1.15 Gram. muziek. 1.45 Piano-duo. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Politie-kapel. 3.15 Boekbespreking. 3.30 Gevarieerd programma. 4.30 Van de wieg tot het graf. 4.45 Kamerokest. 5.30 Voor de jeugd. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 Passepartout. 7.40 Het oude en het nieuw testament. 7.55 Deze week. 8.05 Hein ^Festijn. 8.10 Vara-varia. 8.15 Gevarieerd programma. 9.15 Zwitserse muziek. 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 Sextet. 10.15 De commissaris vertelt. 10.45 Orgelspel. 11.15 Gram.muziek. RADIO DJSTRIBUTIEDIENST LIJN III: 8.05 Concert. 9.10 Verz.progr. 10.00 Orgel. 10.30 Cameo-orkest. 11.00 Eng. H.S.: BBC Welsh Orchestra. 12.00 VI. Br.: Toon Hermans. 12.15 Ensemble Kicai Fereno. 12.32 Gram. 12.45 Ensemble Fereno. 1.15 Twee piano borthers. 1.50 Eng. H.S.: Mijn werkersorkest. 2.30 Macpherson. 3.00 BBC Schots-orkest. 4.00 VI. Bd.: Omroeporkest. 5.10 Accordeon-duo. 5.25 Gram. 5.35 Vervolg Ac cordeon-duo. 5.50 Gram. 5.55 Economisch over zicht. 6.00 Jazzmuziek. 6.30 Voor de soldaten. 7.30 Zangplaten. 7.50 Feuilleton. 8.00 Omroep Symphonie-orkest o. 1. v. Franz André. 10.15 Verz.progr. 11.05 Swingmuziek. 11.30 Gram. LIJN IV: 8.10 Concert. 9.05 Casino-con cert. 10.00 Lux.: Ménage et Musique (VI.). 11.00 VGO: Cabaretprogramma. 11.30 Spiegel van de week. 11.45 In de concertzaal. 12.00 Muziek. 12.30 Ontdek Antwerpen. 12.40 Voort zetting muziek. 1.00 Eng. L.P.: Orkest Rabin. I.45 Fr. Br.: Verz.progr. 2.00 Belcanto. 3.15 Klassiek programma. 4.15 VGO: Kees Pruis zingt. 4.30 Harmonica 4.45 Eng. L.P.: Johnny Dankwordth Seven en the Laurie Lawrence Quartet. 5.30 Fr. Br.: Dansmuziek. 5.40 Klank beeld. 6.00 Voor de soldaten. 6.25 Eng. H.S.: Those were the days. 7.15 Eng. L.P.: Jour naal. 7.25 Voetbalpraatje. 7.30 Orgel met sopraan en bas-bariton. 8.00 Boekbespreking. 8.15 „Stanford Robinson presenteert", 9.15 Orkest Torch, 10.15 Orkest Winstone. Exira bouwvolume bij beschik baarstelling van woonruimte Van de lilt Indonesië gerepatrieerde gezinnen, welke voorlopig zijn gehuis vest in opvangcentra en woonoorden, heeft in de afgelopen maanden slechts een gering aantal een blijvende woon ruimte kunnen betrekken. Hierdoor dreigt een noodtoestand te ontstaan. In de nog resterende maanden van dit jaar zal voor ruim 2.000 gezinnen woonruimte gevonden moeten worden. De minister van Binnenlandse Za ken heeft daarom. Gedeputeerde Sta ten der provinciën verzocht een be roep te doen op de gemeentebesturen om een aantal van de woningen, wel ke in dit jaar nog gereedkomen, ter beschikking te stellen van uit Indone sië repatriërende gezinnen. Teneinde te voorkomen, dat andere gegadigden naar deze woningen hier- Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Ederveen (toezegging) J. C. Terlouw te Otterlo; te Ridderkerk: J. J. de Heer te Benthuizen. Aange nomen naar Waarde (Z.H.): P. West- land, candidaat te Huizen, die bedankte voor Aalburg, Brakel, Gouderak, Haaften. Loon op Zand, Muiden. Noordeloos, Noor den, Polsbroek en Vlist, Randwijk en Reeuwijk Bedankt voor Ernst: D. B. van Lokhorst te Bergschenhoek; voor Voorthuizen: J. Vermaas te Amersfoort. Gereform. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Bedankt voor Oldenzaal: J. J. v. d. Hoek te Den Ham (O.) Christ. Gereformeerde Kerk. Beroepen te Aalsmeer: S. v. d. Mo len te Leeuwarden. Evangelisch Lutherse Kerk. Beroepen te Rotterdam (vac. L. S. P. V. d. Ghijs): C. H. Lindijer te Doetin- chem. Aangenomen de benoeming tot voorganger van de afd. Doorn van de Ned. Prot. Bond: L. S. P. van der Ghijs, emeritus-Evang. Luth. pred. te Rotterdam. Gereformeerde Gemeenten. Bedankt voor Aagtekerke; T. Dor- resteyn te Opheusden. Vrije Universiteit. Naar wij vernemen, is ds J. G. Fern- hout, em. predikant van de Gereformeer de kerk van Bandung en thans hulppre diker te Vreeland, voornemens Vrijdag morgen 13 October a.s. aan de Vrije Uni versiteit te promoveren tot doctor in de theologie op een proefschrift, getiteld* „Psychotherapeutische zielszorg". Voor de derde maal in korte tijd is de verbandtrommel met inhoud uit de onbewaakte verbandpost aan de Rijksweg van Apeldoorn naar Amersfoort, bij de weg naar Uddel gestolen. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging van Eerste Hulp bij Ongelukken heeft thans besloten deze winter de post opnieuw en voor de laat ste maal van nieuw verband materiaal te voorzien. Zou het materiaal wederom worden ge stolen, dan zal de EHBO zich ge noodzaakt zien deze post, die bij eventuele ongevallen van weg gebruikers uiterst belangrijk is, te laten vervallen. door te zeer zouden worden gedu peerd, heeft de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting van zijn kant zich bereid verklaard de gemeen ten, die aan de oproep gevolg geven, tegemoet te komen. Dit geschiedt door het voor deze gemeenten mogelijk te maken een extra aantal woningen te bouwen. Dit ejftra aantal zal 20 5 25 pet hoger zijn dan het aantal nieuwe woningen, dat in het tijdvak van 1 Augustus tot 31 December voor gere- patriëerden wordt beschikbaar gesteld. De aldus extra gestelde woningen zul len met een verminderde premie of bijdrage moeten worden gebouwd. De vakgroep „Groothandel in Eieren" deelt naar aanleiding van klachten over de duurte van de eieren het volgende mede: „Deze duurte is een gevolg van het feit, dat het pu bliek steeds de klasse grote eieren wenst te kopen. Deze klasse pleegt in de herfst echter zeer schaars te zijn, daar de eierproductie van de oudere kippen dan niet meer bedraagt dan 25 pet. van de normale legcapaciteit. De vakgroep vestigt er daarom de aandacht op, dat in deze tijd van het jaar eieren van even goede kwaliteit als de grote eieren kunnen worden gekoftit en voor een goedkopere prijs, nl. de jonge hennen eieren. Deze zijn weliswaar kleiner, doch 40 cent per ki logram goedkoper en van uitstekende kwaliteit. De prijs van deze jonge hennen-eieren komt overeen met de kiloprijs welke het publiek betaalde in de maand Juni, de tijd van de hoog ste aanvoer en de laagste prijzen". haar algemene vergadering te Berlijn houden. Het congres heeft zijn voorstel ge baseerd op de ervaringen, Üie het ein de Juni heeft opgedaan bij zijn eigen conferentie te Berlijn, waarop onge veer 200 schrijvers, geleerden en staatslieden van 25 landen tegenwoor dig waren. De brief was ondertekend door Ir ving Brown, de Europese vertegen woordiger van het Amerikaanse Vak verbond AFL, de bekende schrijvers Arthur Koestier en Ignazio Silone, de Franse politieke auteur David Rous- set, prof. Carlo Schmid, de vice-voor- zitter van de Westduitse Bondsdag en Meivin Lasky, de voormalige voorzit ter van de Britse Labourpartij. Zes millioen kub meier grond Met de „Kota Baroe" worden Zater dag verschillende werktuigen en mate rialen, waaronder de motorsleepboot „Levant" en 50 pontons, die nodig zijn voor de werkzaamheden ter verdieping en uitbreiding van de haven van Port Said, daarheen verscheept. Dit werk, dat ongeveer twee en een half jaar zal duren en waarbij niet minder dan zes millioen kub. meter grond moet wor den verplaatst, wordt voor rekening van de Suezkanaalmaatschappij uitge voerd door een combinatie van aanne mers, verenigd in de Hollandse Maat schappij voor Aanneming N.V. De Antwerpse Scheepvaartvereni ging heeft een schrijven gericht aan de Belgische premier, waarin gewezen wordt op de „koppigheid" van Neder land ;nzake de Antwerpen-Rijnverbin- ding. De nadruk wordt gelegd op het feit, dat tegenwerking van het plan inzake een Moerdijkkanaal gelijk staat met het saboteren van de eenmaking van Belgie en Nederland. „Wij kun nen bijgevolg", aldus dit schrijven, „niets anders doen dan de verklaring var; verscheidene hooggeplaatste Ant werpenaren herhalen: „Geen Benelux zonder Moerdijkkanaal". De Italiaanse minister-president De Gasperi, heeft officieel de organisatie in werking gesteld, welke in de komende tien jaren duizend milliard lire (onge veer f 5.750.000) zal besteden aan de ontwikkeling van Zuid-Italie. De orga nisatie draagt de naam van „Fonds voor het Zuiden". Er is een programma opgesteld van wegenaanleg in streken, waar tot nog toe muilezels het enige vervoermiddel zijn, inrichting van een bevloeiïngs- systeem voor uitgebreide vlakten van potentieel vruchtbare grond, waarop thans alleen maar schapen weiden, ves tiging van een tweehónderd-duizend boerengezinnen _op onteigende ongecul tiveerde landgoederen en het leggen van een basis voor industrialisatie. MINISTER MANSHOLT IN BONN Minister Mansholt is gisteren in Bonn aangekomen voor een verblijf van twee dagen. Hij heeft terstond contact opge nomen met zijn Westduitse collega prof. Niklas. Nadat tien van hun leiders tot een maand gevangenisstraf waren veroor deeld. hebben de stakende arbeiders van de Londense gasfabrieken Donder dag op een grote vergadering bii meer derheid besloten na een onderbreking van drie weken Maandagochtend het werk te hervatten. Zii stellen evenwel drie voorwaarden voor hun werkher vatting: 1. dat geen sancties tegen de stakers worden getroffen; 2 dat de ma riniers de fabrieken zullen ontruimen en 3 dat dadelijk onderhandelingen zullen worden aangeknoopt over toe kenning van een premie. Men meent te weten, wat deze voorwaarden zullen worden aanvaard. Intussen zijn in Noord-Oosl-Engeland, aan de monding van de rivier de Tees, meer dan 700 havenarbeideis in staking gegaan wegens een geschil over twee man, die in een andere baan zijn over geplaatst. Op zeven en twintig schepen kwam het werk stil te liggen en slechts een haven te Middlesbrough heeft niet van de staking te lijden. KANJER VAN EEN PADDESTOEL De heer F. van der Horst te Boer- donk (N.B.) heeft in zijn weiland een paddestoel ontdekt met de formida bele middellijn van een meter, terwijl de hoogte nagenoeg 50 cm. bedraagt. 8. Pim, Pam en Pom branden van verlangen om onder de paal, waarop het kruis staat, te gaan graven, maar ze willen niet de aandacht trekken van te graven". Pim wijst met zijn poot in de richting van een bosje struiken „We beginnen daar te graven. Niemand kan ons dan zien door die struiken en de voorbijtrekkende auto's en fietsen, we graven ons een gang naar de paal „Nee, we kunnen hier onmogelijk gaan graven. Binnen tien minuten zou je een volksoploop hebben en misschien toe". „Reuze", roept Pom enthousiast „Dan kunnen we meteen de kist met geld eruit dragen!" „Kist? Hoe weet komt de veldwachter er dan ook nog jij dat?" vraagt Pam verbaasd. „Nou aan. Dan moeten we natuurlijk meteen ophouden!" zegt Pim. „Maar, wacht eens, ik heb een beter plannetje", ver- kom, laten we beginnen!" volgt hij dan. „Laten we daar beginnen ja, het kan ook een zak met zilver stukken zijn", antwoordt Pom. „Maar DIT WOELIGE LEVEN £jEZE WEEK is een Amerikaanse senator op het idee gekomen, dat Nederland uit een oogpunt van inter nationale samenwerking zijn vloot moet afschaffen. Voor de opbrengst en van de bespaarde gelden moeten we dan volgens mijnheer Conally vliegtuigen kopen. Ik hoor, dat deze vrijmoedige Amerikaan mede de woordvoerder was van onze Engelse vrienden, die voor dit karweitje toe vallig geen spreker voorhanden had den. Het Amerikaans klinkt trouwens 'n tikkeltje harder dan het Oxfords en aangezien de Nederlanders op het gebied van de vloot nog 'n schijntje van een eigen mening hebben, vonden de heren zulks misschien wel tactisch. Intussen: het hoge woord is er uit. In hard Amerikaans: De Nederlandse vloot moet weg. En nu heeft Tjarda van Starkenborgh (een van de weinige kerels die we over hebben) wel duide lijk „nee" gezegd in Washington, maar in ben er almetal toch niet gerust op. Als onze regering de zaak in handen krijgt kan er van alles gebeuren. Dan wordt Beel nog admiraal-van-de-over dracht en Schermerhorn gemachtigde voor de liquidatie. We hebben ten slotte een heel im perium op bevel van Amerika en on der het aanmoedigend geblaas van wijlen-Brittannie afgeschreven. We laten op dit ogenblik, onder de staren de ogen van UNCI en Veiligheidsraad, het volk van Ambon bombarderen. We hebben gerondetafeld en we unie-ën langzaam maar zeker naar de positie van bietenveldje. Ik zie niet in waar de heren, die voor dit alles verant woordelijk zijn, plotseling een rugge- graat vandaan zouden halen. Ten slotte kan vader Drees, als het straks te laat is, nog altijd telegrafisch mede delen dat het Nederlandse volk een weinig verontrust begint te worden. So what? Daar rolt in New York geen wolkenkrabber van omver. Het Amerikaanse woord is nogal bar vrijmoedig als ge het houdt bij de feiten uit de tweede wereldoorlog. De diensten, die onze koopvaardij en onze vloot aan de geallieerde zaak bewezen werden hemelhoog geroemd en lang niet ten onrechte. Wij hebben voor waar nog zeelui, wij hebben voorwaar nog marinemannen, die voor niemand ter wereld onderdoen. Moeten die straks, op bevel van Tom Conally en onder het instemmend gewauwel van bad new England, soms peen en uien gc.an poten? Dat sal waeradhtig niet gaan. Nederland zal, als het onverhoopt nodig mocht worden, opnieuw zijn deel van de defensielasten voor de Westerse wereld dragen. Nederland zal zijn vliegtuigen de lucht insturen om de aanvallers te onderscheppen, die op weg zijn naar Londen. Nederland zal zijn vloot doen uitzwerven voor het openhouden der vaarwegen en voor het veilig begeleiden der levenbren gende convooien. Nederland offert voor zijn vrijheid en voor de veilig heid van Europa reeds véél meer dan het ooit geofferd heeft voor de be scherming van zijn overzeese gebieds delen. Nederland doet volop zijn plicht. Maar Nederland zal hoe verne derd en veronachtzaamd, hoe gekort wiekt en geschonden ook een zee varende natie blijven. Men heeft ons veel ontroofd en we hebben het on machtig moeten aanzien. Maar de vloot afstaan? De heer Conally en zijn Britse vrienden dienen het goed te be seffen: dat gebeurt nooit. Tenzij het Binnenhof op de officiële lijst der gek kenhuizen komt. Tenzij ons volk dan letterlijk om zijn ondergang blijft vragen. Men heeft ons bloedarmoede en zelfverminking opgelegd. Thans nog onze zelfmoord te eisen, dat is een beetje onbescheiden. We zijn wel goed maar we zijn niet helemaal zot. Yóu see? JEREM1A BLOM HEDEN EEN RADIOLEZING OVER BEDRIJFSTELLING. rubriek „Verklaring en toe- (Hilversum I 19.15—19.35 vandaag de directeur-generaal statistiek, dr. Ph. J. Idenburg over de algemene bedrijfstel- In de lichting" uur) zal voor de spreken ling 1950. gXXXXXXXXX X X' X DOOR LOULA G. ERDMAN X X X X x 11) Barry was achttien. Op die leeftijd was Oude Dade, zoals hij graag vertel de, een opschepper geweest. Het was daarom niet te verwonderen, dat hij de jongen, die nog altijd mager en slank en een boekenwurm was, geheel als een kind beschouwde. Het was een zo mer, die langzaam overging in een vroege herfst. De koperwieken vlogen naar het Zuiden zoals zij die dag had den gedaan, toen Adelaide en Elaine voor het eerst op het Kenziegoed waren gekomen. Het was Zaterdag en Ellie en het kleine negermeisje, dat haar deze zomer hielp, waren in de keuken bezig het diner voor Zondag voor te bereiden. De'Kenziejongens en hun familie kwa men allemaal thuis Tom en Julia en hun kinderen, Allison en Mark; Ben en Opal met hun dochters, Ellen en Kay en Frances, zo weinig in leeftijd ver schillend dat ze alle drie bijna even groot waren. Anderen waren ook nog gevraagd, misschien een dozijn vrien den en buren, zodat er meer dan twin tig mensen voor het diner zouden zijn. De keuken geurde verrukkelijk naar gebakken ham, gekruide cake, warm brood, en tientallen andere heerlijkhe den. Dade zond Elaine en Barry naar de meloenenkweekplaats, misschien een kwart mijl weg, om watermeloenen te halen. Die wilden zij 's middags in de ijskelder leggen onder het stro vlak bij de grote blokken ijs, die daar in Ja nuari waren gebracht. Morgen zouden de meloenen te voorschijn worden ge haald, ijskoud, om te worden gegeien gedurende de lange middag als ze alle maal zaten te praten. Zij waren zo koud dat zij Elaine's tanden scheutjes pijn zouden bezorgen, alleen al door er even in te bijten, maar de ijzige zoetheid ervan had ook iets heerlijks. Barry spande de oude Kate voor het tweewielig karretje, zodat ze de vruch ten mee konden nemen als ze waren geplukt. Hij en Elaine stegen beiden in het karretjeom er mee naar de meloenenkweekplaats te rijden. Het w- een hete dag, en de lichte blauwe jurk van het meisje kleefde aan haar lichaam. Ze duwde haar zonnehoed naar achteren en liet hem op haar schouders vallen. Barry zei dat ze er uitzag als een voortrekkersvrouw, die door de prairie trok, en zij dacht dat het leuk zou zijn als zij en Barry naar het Westen zouden rijden, naar purpe ren zonsondergangen en blauwe berg toppen. De meloenenkweekplaats was juist aan de rand van een maisveld. Het was een goed jaar geweest met veel regen, zodat de maisplanten hoog en dicht waren en hun lange schaduwen op de kweekplaats wierpen. Barry ging de meloenen plukken, ze bekloppend en diegenen er uit kiezend, die het beste klonken. Elaine zat aan de rand van de kweekplaats in de schaduw van de mais. Ze keek naar hem, totdat de kar vol was en hij bij haar kwam zit ten. Het plukken had hem warm ge maakt en hij nam zijn bril af om zijn gezicht af te vegen. Zonder de bril hadden zijn ogen een vage en nietszien- de blik. Zij was blij toen hij hem weer opzette, wat hem terugbracht in haar wereld. Toen ging hij recht zitten, nam een boek uit zijn zak en begon hardop te lezen. Het gaf haar een schok toen zij zich realiseerde, dat hij haar naam noemde: „Elaine gij schone, Elaine gij lieflijke", begon hij. „Elaine, blanke maagd van Astolat-" Een troep koperwieken was neerge streken in een boom op het veld, ver genoeg weg dat hun kreten niet hin derlijk waren, maar eerder een zachte harmonie vormden met de klank van Barry's stem: „Hoog in haar toren gericht naar het Oosten", ging hij verder, „Bewaakte zij het heilige schild van Lancelot". Zijn stem rees en daalde en de schoon heid van zijn stem en die van het vers smolten samen. Elaine werd vervuld van een diepe schrijnende ontroering. Plotseling snikte zij, ze wist niet waar om. Barry liet zijn boek vallen en keerde zich naar haar toe. „Elaine", zei hij. „Elaine" Hij legde zijn arm om haar schouders, klopte haar op de rug zoals hij deed toen ze haar voet in de maaimachine had bezeerd en haar huiswerk te moei lijk vond. Zij liet haar hoofd naar ach teren op zijn schouder vallen, met tra nen aan haar lange wimpers, wijl haar mond zacht trilde. En plotseling omklemde haar Barry's arm. „Elaine fluisterde hij. Haar lippen, onder de zijne, waren koud en angstig: het was maar een zeer vluchtige kus die hij haar gaf. Hij hief zich weer op en keek naar haar. Zij kon haar ogen niet opslaan tot de zijne, kon haar hoofd niet van zijn schouders los maken. Haar oogleden hingen zwaar neer en zij lag, als een dood gewicht, teg hem aan. Zonder hem kon zij zich niet rechtop houden. (Wordt vervolgd). Onmachtige ondeugd wordt deugd genoemd. SENECA

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 11