Langedijker Brandweer bestaat 225 jaar diensten „Contract wegens de Brandspuit Foeke Kamstra, Bergens oudste schilder, ging heen Egmond aan Zee had een seizoen vol variatie cenis van -lichten Grote discipline bij de eerste blussers Sporthengelaarsvereniging vierde lustrum Weekoverzicht Langedijker veiling Hensbroek Beemster |g r Marktberichten Warmenhui'zen Stompetoren Bemiddelaar in conflicten Limmen Burgerlijke Stand Oudorp Predikbeurten VRIJDAG 6 OCTOBER 1950 i wachtgeld hetgeen tot gevolg aatstbedoelde maat- :maar Packet een ntie ontstond, waar voor acht centen Amsterdam kon- leze strijd op leven had geduurd, werd lappijen een belan- isticht. Enige jaren Zaandamse Stoom- opgeheven, doch Packet alleen over- meer tot een slui- >men. en vacantiegangerg idatie van de Alk- lat dit jaar voor de le boten op Vrijdag lar Alkmaar hebben ie, die bij de bezoe- arse kaasmarkt nog weer blijkt, dat niet op de hoogte inis van de zoge- iten, zoals die nu te jn, verzoeken de n nadere toelichting e Andreaskruis is seinen aangebracht, geen trein wordt idt het witte licht an per minuut. Een ïondigd op een be- ir de overweg (af- >or het baanvak toe snelheid der treinen) iigd, totdat de ge- weg gepasseerd is. dan gedoofd en in brandt het rode aipperingen per mi- sgint bij het naderen yekker aan de paal het aantal kriippe- en rode lichtsein blinden. hebben een klein van dezelfde kleur, •van is, een wegge- de overweg het de trein afwacht en of naast het rode (waardoor dit niet ordt waargenomen) en van de andere veg af, dat, al is de ;n, bij' dubbel spoor in tegenovergestelde )ok het blijven lui- rekkers waarschuwt n". lichten bevindt zich chtsein, oranje ge in leesbaar, indien Duiten, dienst". Wan- onderdeel der in- ing optreedt waar- li niet door het rode aankondigen, dan storingssein in wer- Opletten, de treinen meer aan". Dit sein ng van de beide an- en heeft een klein de richting van de zodat de machinist, :ende, deze kan rap- van „Turnlust" gekeerd ag 5 October gehou- ring van Turnlust, iden die onlangs ge ien uitermate bevre- gekomen. Het afge- staande uit de herent tter; Jac. Narold, se- ma, penningmeester; tweede voorzitter; J. Habicht, J. Smit SchotvangerBieman, in zijn geheel terug- rband met het 50-ja- ereniging uitgebreid M. van Zoonen Jz., mevr. Schatsden igmeesteresse; L. van ïej. Nini Madderom heer J. van Zoonen. G. van Hilten. ii optie grond ■rein „Noord" tie-industrie P. Bak- :rdam is een perceel akelpad verkocht ter 578 m2 voor f 14 per 8092 en aan koopster op een aangrenzend vlakte van plm. 1122 dat het eerst be- ior het beoogde doel onfectie-industrie wil Den van de gemeente t een perceel ter op- n. 720 m2, waardoor f 10080 wordt ge l-terrein wordt dan plm. 1080 m2. B. en daartoe te besluiten. IN FABRIEKEN over Weense meisjes, mdse fabriek te werk ij uit het Hbld. over- dat een aanvraag de Oostenrijkse con fer zijn; Nederlandse lijk (Wenen). Even- ïvragen moeten bu diend. JANKT Lingen te Alkmaar r het beroep der. GtT- idrecht. PEN MODERN uitgeruste brandweer staat heden gereed om bij het eerste alarm ten strijde te trekken tegen de eeuwige vijand: bet vuur. Een simpel telefoontje, en gehelmde mannen, ge wapend met de modernste hulpmidde len, zijn in een minimum van tijd aan wezig bij de brand. Schiet de eigen brandweer te kort, dan snellen brand spuiten uit andere gemeenten te hulp. Maar vroeger? In 1725 werd bijv. aan De Langedijk een verenigde brandweer opgericht en maakte men 'n reglement, dat zou moeten dienen om de blussing te bespoedigen. Het gebeurde bij nasporingen in het Rijksarchief te Haarlem, dat ik aan trof het „Contract wegens de brand- spuijt'', opgemaakt op 11 Juni 1725 tussen de dorpen Oudkarspel en Noord- Scharwoude. Vóór die tijd trachtte men blijkbaar de branden te blussen zonder enige bijstand van spuiten uit andere dorpen. Hoewel vertaald in min of meer modern Nederlands, laat ik hieronder letterlijk volgen, wat in het contract staat opgetekend. „De Regenten van Oudkarspel en Noord-Scharwoude, dagelijks horende en ziende de menigvuldige en droevige ongelukken van brand op verschillen de plaatsen, zowel in deze als in an dere streken, alsmede dat ieder van hen dit in zijn eigen plaats meermalen zelf ondervonden heeft, veroorzaakt zowel door onachtzaamheid als door Cods weer en wind, zijn overeengeko men om ten dienste van haar dorpen en de ingezetenen hiervan, ieder voor haar dorp een goede en „bequame' brandspuit te kopen en te verzorgen, zoals reeds bij ieder van hen is ge daan; en voorts overeen te komen, om elkaar in tijden van nood bij te staan, en daaromtrent een „vaste voet, ordre ende reglement" te maken, waarnaar een ieder zich in de toekomst zal heb ben te gedragen; voor welk doel zijn samengekomen ten huize van Jacob Jansz Kuijper te Noord-Scharwoude, de Edelachtbare Dirk Cornelis Tel en Jan Jansz Schagen de Jonge, als bur gemeesters van Oudkarspel 1), bene vens hun secretaris Gerrit Warmen- huijsen, allen gecommiteerden van de regenten van Oudkarspel, en Adriaan Buijs, Jan Geritse Backer en Jacob Jans Kuijper, allen gecommitteerden van de regenten van Noord-Scharwou de; welke overeen zijn gekomen 't na volgende reglement te maken. le. De brandmeesters van ieder dorp zullen gehouden zijn op het eerste alarm ^?f geroep van brand zo spoedig mogelijk de in nood verkerende met bunnen brandspuit en daartoe beho rende manschappen te hulp te komen en al het mogelijke aan te wenden tot het blussen van de brand, en het ver der voordringen ervan te verhinderen; 2e. De regenten of directeuren van de plaats, waar de brand is, zullen het volle commando over beide spuiten hebben en mogen ordonneren, waar een ieder zijn brandspuit zal plaatsen, er. hoe de slang gelegd moet worden Deze order moet door de manschap pen uit de andere plaats worden opge volgd. De manschappen van iedere plaats blijven echter bij hun eigen spuit tenzij van de ene enkele gemist zouden kunnen worden, die de andere nodig heeft. Niemand zal met zijn brandspuiten mogen vertrekken vóór de brand geheel is geblust en de re genten van de plaats waar de brand is geweest hiertoe volkomen toestemming hebben gegeven. 3e. Alle schade aan beide spuiten, ontstaan tijdens het blussen van de brand of tijdens het gaan en komen, zal door beide dorpen gezamenlijk worden gedragen. Het dagelijks onder houd ervan komt ten laste van ieder dorp afzonderlijk. 4e. De bestuurders van Zuid-Schar- woude en Broek op Langendijk zullen ervan in kennis worden gesteld, dat, indien het ongeluk van brand haar mocht overkomen, en zij door onze brandspuiten zouden willen worden geholpen, wjj haar zo snel mogelijk ter hulp zullen komen, mits zij voor het gebruik van iedere spuit de somma van zestig gulden betalen en boven dien alle schade vergoeden, die aan de spuit of spuiten zou zijn aangebracht. Wij beloven al deze punten, regle menten en orders ieder in zijn eigen gebied eerlijk en getrouw na te zul len komen". jJ^IE MOCHT menen dat het in die dagen met de discipline van de brandweerlieden wel slecht zou zijn gesteld, vergist zich deerlijk. In een reglement, dat is opgemaakt door schout, schepenen en waarschappen van de heer lijkheid Oudkarspel en Koedijk, wordt vastgelegd hoe ieder zich bij het ge bruik van de brandspuit zou hebben te gedragen en welke boeten zouden wor den opgelegd, indien aan dit reglement niet de hand werd gehouden. Wie, zonder een wettige reden Van verhin dering aan te kunnen tonen, te laat op de aangewezen plaats verscheen, zou een boete van tien stuivers moeten be talen. Onwilligheid in het opvolgen der bevelen van de commandant werd gestraft met een boete van 42 schel lingen (twaalf gulden zestig), evenals het niet behoorlijk waarnemen van zijn post. Iedere burger en inwoner van Oudkarspel moest in geval van brand direct zijn emmers, ladders en een lantaarn ter plaatse brengen, en, hoewel niet aan de brandspuit ver bonden zijnde, mee helpen blussen en de bevelen van de brandmeesters op volgen, dit op een boete van 20 stui vers. Wie aan de brandspuit verbon den was en zonder wettige reden ab sent bleef na een voorafgaande om roeping om de spuit te helpen probe- ïen, zou worden beboet met zes stui vers. Dergelijke dreigende straffen, voor de meeste inwoners zeer gevoelig, n.oeten er wel toe hebben bijgedragen naast de hulpbereidheid, die men in noodgevallen als brand zeker aan de dag legt, een zo doeltreffend mogelijke bestrijding van de brand te waarbor gen. Allerlei verbeteringen, niet alleen in het materiaal van de brandweer, maar ook op het terrein van de wo ningbouw, voorkomen heden ten dage catastrophes zoals in vroeger tijden veelvuldig plaats vonden. Overeen komsten als in dit artikel genoemd, hebben, hoe gebrekkig zij ook waren, de basis gelegd voor al deze verbete ringen. A. MEKKEN 1) In bijna alle gemeenten waren omstreeks die tijd twee burgemeesters, o.a. ook te Warmenhuizen. Napoleon maakte aan dit tweehoofdig bestuur een einde. Heel St. Pancras leefde mee De sporthengelaarsvereniging „St. Pan cras" herdacht Woensdag haar 10-jarig bestaan in het Wapen van Vrone. Om dit feit op een zo luisterrijk mogelijke wijze te herdenken was door het bestuur het overbekende gezelschap „Kees Stet uit Ierswoud" uitgenodigd. De zaal was dan ook totaal uitverkocht, terwijl er nog vele liefhebbers teleurgesteld moesten worden. Om precies half acht opende de voor zitter van de hengelaarsvereniging, de heer Welcker, deze bijeenkomst, met een hartelijk welkomstwoord aan alle aanwe zigen, w.o. de burgemeester en enkele ereleden. Tijdens de moeilijke bezettings jaren is deze vereniging in het leven ge roepen. Hoewel is begonnen met een 10- tal leden, is zij in de loop der jaren uit gegroeid en wel zó, dat nu 100 leden wor den geteld, die ovfer het gehele land ver spreid zijn. Op 25 Mei 1944 werd door de oorspronkelijk in Alkmaar opgerichte vereniging contact gelegd met enkele per sonen uit het dorp, waaruit de hengelaars vereniging St. Pancras ontstond. Bij al deze onderhandelingen had de heer De Vries een grote rol gespeeld door zijn huivaardigheid, waarvoor het bestuur en alle leden hem dan ook zeer dankbaar waren. Ook het erelid, oud_ burgemeester Kroonenburg, werd toegesproken. Na dit openingswoord werd het woord gegeven aan burgemeester Kroonenburg. die de vereniging hartelijk feliciteerde met haar tweede lustrum en een médaille uitloofde voor de eerstvolgende viswed strijd. In korte trekken schetste de bur gemeester het doel der vereniging. Deze is niet om gratis vis te verkrijgen of om veel weg te zijn van moeder de vrouw, nee, het is om de mens die rust te geven, die in het tegenwoordige maatschappelij ke leven niet wordt gevonden. Ook de heer De Pee, voorzitter van de Middenstandsvereniging zag zich genoopt enkele woorden te spreken tot de jubile rende vereniging. Nadat door de voorzit ter de sprekers waren bedankt, werd een minuut stilte in acht genomen voor de gevallen verzetsstrijders. „Kees Stet" Na deze officiële opening werden de aanwezigen overgegeven aan het klein- kunstensemble van Kees Stet. We hebben op deze avond meesters op de planken gezien, meesters in de muziek en een meester in de goochelkunst. Bekende per sonen, als Annie de Moor-Kostelijk, Ger Consumptieaardappelen bleven goed ge vraagd. De prijzen lagen ongeveer op het zelfde peil als de vorige week, n.l. 8 9 een. Voor goede ziektevrije partijen wordt buiten de veiling nog wel 1 a 2 cent meer betaald. De uienprijs van 5 k 7% cent was eveneens ongeveer gelijk aan de vorige week. De vraag naar export nam iets toe, doch de kwaliteit is over het algemeen nauwelijks voldoende voor de exporteurs. Bieten waren gevraagd. De meest-gewilde maten brengen 7 k 8 cent op. Door het slechte weer en de achter' stand van de werkzaamheden zijn de aan voeren nog klein. De slabonentijd loopt ten einde. De prijs trok nog iets aan met ruim 42 cent als hoogste markt. Ook naar andijvie bestaat wat vraag. Goede andijvie kon tussen 6 en 7 cent opbrengen. Van enige partijtjes winterpeen werd alleen de grote maat boven 2 ons opgenomen, waarvoor 5 a 6 cent betaald werd. Ook de handel in de koolsoorten was iets beter. De rode kool kon vooral de laatste da gen bijna geheel verkocht worden, waar bij de mooie kleine kool meest boven de 10 cent bleef. De gele kool is de zwakke plek. De grote soorten draaien nog steecs door, de kleinere worden voor 5 7 ceni verkocht. De nog steeds zeer grote aanvoeren van witte kool worden thans voor het grootste öeel door de fabrieken1 opgenomen. De fabrieken werken op volle kracht. Er schijnt grote vraag naar zuurkool te zijn, waarbij te weinig gereed product voor radig is, zodat zelfs onrijp product wordt verladen. De gewone witte kool maakte f 4 4,20 en de deze week voor het eerst aangeboden Succes-soort maakte 4,50 5. Bloemkool blijft het nog goed doen. Goede kool werd steeds tussen de 30 en 40 «ent verkoeht. WINTERPROGRAMMA VAN ONTWIKKELING EN ONTSPANNING Voor de plaatselijke vereniging „Ontwikkeling en Ontspanning" zul len dit seizoen optreden: 25 October de heer Jac. Broersenuit Hoorn met Westfriesche schetsen en voordrachten; begin December, de be kende declamatrice Aafje Top uit Amsterdam met Mexicaanse vertel lingen; begin Januari ds. Appel, Nieu we Niedorp, met een lezing over Al- bert Schweitzer, toegelicht door licht beelden; begin Februari, de heer Span, hoofd der Ulo-school te Winkel, met een boekbespreking. De slotavond, be gin Maart, brengt Kees Kruit uit Schagen met film en toelichting over reizen naar Zwitserland. ANTIEKE SCHOORSTEENMANTEL NAAST GEMEENTEHUIS. De antieke schoorsteenmantel in de voormalige boerderij, thans eigendom van de Ned. Herv. Diaconie aldaar, wordt onder deskundige leiding van de heer J. Groot te Wieringerwaard overgebracht naar het gemeentehuis) aldaar. LANDGEBRUIKERS OPGELET! De jaarlijkse kroosschouw in de pol der HeVisbroek zal plaats hebben op 27 October. Bij niet nakomen der ver plichtingen volgt een boete van f 2,50 per perceel. Visser en Co Sieuwerts en niet te verge ten Kees Stet, personen die wij zonder tussenkomst van de sporthengelaarsver eniging nooit in St. Pancras zouden zien, hebben hier een voorstelling gegeven die men niet licht zal vergeten. Op keurige wijze werden de diverse stukjes aangekondigd door de conferen cier Nico Akkerman. Het trio Annie de Moor wist aller harten te winnen door haar muziek. Het is dan ook niet te ver wonderen dat zij een allerhartelijkst ap plaus in ontvangst hadden te nemen. Over Kees Stet zullen wij het verder niet hebben. Ieder begrijpt, dat zijn op^ treden ook in St. Pancras heel wat van de lachspieren der aanwezigen heeft ge- eist. Als solisten traden op Ger Visser, piano en Co Siewerts, saxofoon en viool, terwijl ook mej. Riek Dekker de aanwe zigen goed wist te vermaken. Het is een avond geweest zoals die tot heden slechts weinig in Sint Pancras voorgekomen. De hengelaarsvereniging zal er naar streven om hier jaarlijks op 4 October eerste klas artisten op het to neel te brengen. Als bewijs van erkente lijkheid werd het grootste deel der aan wezigen donateur van deze zo sympathie ke vereniging. HANDLICHTING VERLEEND. Bij beschikking van de kantonrech ter te Alkmaar zijn aan de heer J. P. A. Koning te Noord-Beemster de rech ten van meerderjarigheid verleend tot het sluiten van verzekeringen op elk gebied e.d. Reuzen-richtingroer Er was een installatie van 17 meter hoogte nodig, om het rich tingroer van de C-124A Douglas" Globemaster, die zich op de Walker luchtmachtbasis te Roswell be vond, te plaatsen. Het enorme roer troont, van de top af gemeten, liefst 14'A meter van de begane grond. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE 5 Oct. 1950. 4000 kg uien 68,30. nep 7,108,40, drielingen 8,409,20; 4000 kg bieten 46; 1000 kg slabonen 20,90—44,70; 1000 kg andijvie 66,50; 10.000 kg groene kool 6,407.90; 15.000 kg rode kool 49,40; 180.000 kg witte kool 44,20; Succes witte kool 4,70; 4000 stuks bloemkool B 3544. NOORDER MARKTBOND, 5 Oct. 1950 3500 kg aardappelen, Eigenheimers 8,90 —9,20; Blauwe Eigenheimers 8,508,1 4000 kg uien 66,80. grove 7, drielingen 8,408,80, nep 8,20; 4400 kg slabonen 16 47; 1300 kg andijvie 6,10—6,20; 8000 kg gele kool 3,50; 2500 kg groene kool 7,50 7,90; 250.000 kg witte kool 44,20; Succes witte kool 45. NOORDERMARKTBOND, 6 October '50. 5700 kg ardappelen, Eigenheimers 9,40 9,80, Bintje 8,90. Koopmans Blauwe 9,60 10,10; 3300 kg gele kool 4, 49.500 kg wit te kool 4—4,30, 700 kg slabonen 27,30— 44,80, 450 kg uien, nep 7,507,80. SCHAGEN, 4 Oct. Tarwe 20 21.20;; gerst 24.75—27.75; haver 20— 25.50; rogge 2226; duivenbonen 30— 41 ;capucijners 5070, groene erwten 3639.50; schokkererwten 3539; kool zaad 5560; karwijzaad 90108, blauw- maanzaad 115130. Vlas oogst disp gerepeld per kilo 25 tot 30 ct., ongerepeld 13 tot 20 c. Voor verkoop nieuwe oogst verhuurd per ha 900 gulden (iets oplopend). WERK IN UITVOERING De voorbereidende werkzaamheden aan de bouw van een nieuwe school te Bur- gérbrug zijn begonnen. ..Hèt '.werk wordt uitgevoerd door de firma Dekker uit "Warmenhuizem """777.7 GESLAAGD Aan de Landbouwhogeschool te Wagenin- g'en is voor het ingenieursexamen Nederlandse landbouw geslaagd de heer H. Davelaar te Stompetoren. Merkwaardige figuur, die buiten de stromingen stond In het Centraal Ziekenhuis te Alk maar is overleden de nestor der Ber gense schilders Foeke Kamstra. Hij be reikte de leeftijd van tachtig jaar. Nog deze zomer heeft hij in volle gezond heid een eretentoonMelling gehad in de kunstzaal van de Rustende Jager te Bergen en zijn heengaan komt voor de Bergense kunstwereld als een schok. Foeke Kamstra werd 7 April 1870 te Sneek geboren, waar hij, na de lagere school te hebben doorlopen, in de ta baksindustrie werkzaam was. In zijn vrije uren tekende hij reeds onder lei ding van de zilversmid De Haas en de tekenleraar Bauer. Zijn belangstel ling richtte zich op sociale problemen en hij werd (en bleef) voorvechter der socialistische beweging. Zijn carrière kende eigenlijk drie richtingen: die van de handel, van de politiek en van de kunst. In 1893 stichtte hij een bed den- en meubelfabriek, waarbij hij alle functies bezat van directeur tot ont werper. Later zag men hem in de be tonbouw. Als politicus was hij jaren lang raadslid van Blaricum, waar heen hij ten slotte verhuisd was en dat hem aantrekkelijk voorkwam als kunstcentrum, en lid van de Prov. Staten van Noord-Holland. Pas in 1927 trok hij zich uit het openbare leven terug om zich geheel aan de schilder kunst te wijden. Bergen heeft hem niet anders gekend dan als schilder. Zijn Shaw-figuur trok algemeen de aandacht en Kamstra was een geliefd object voor fotograferende vreemdelingen. Hij liet zich dat alle maal goedmoedig gevallen. Want goedmoedigheid was een zijner meest opvallende karaktereigenschapen. Geboren: Simon J. C., z. van J. Pep- ping' en C. Glorie. Clasina M., d. van J. Valkering en J. M. van der Peet. Laurentius N., z. van N. P. Snel en J. Verver. Catha- rina C. A. M., d. van J. Min en C. J. Diepen. Petrus H. N., z. van P. J. van Kessel en H. A. van Wanrooij. Elisabeth M. J., d. van Th. G. Hageman en M. A. Roekens. Alida G. M., d. van J. Kaandorp en J. G. Zeist. Antonius A., z. van P. W. Admiraal en C. Hoogeland. Nicolaas J. B., z. van B. Wulp en C. Vergouw. Jouke J., z. van J. Haanstra en M, J. Kabel. O n d e r tr ou wd-ï Fredik A. Boon (won. te Alkmaar) en Maria Brakenhoff. Getrouwd: Jacobus C. Castricum (won. te Egmond-Binnen) en Anna van Dijk. Fran- ciscus H. M. de Munk (won. te Alkmaar) en Elisabeth Vergouw. Lambertus de Vries en Alida Hollander. Overleden: Arie de Weerd, 53 jaar, won. te Heemskerk. Johanna G. Jansen, 79 jaar. Een geanimeerde vergadering van de V.V.V. BURGERLIJKE STAND Geboren; Theodorus C. M„ z. van D. Zuurbier en A. Swinkels. Johan nes, z. van J. Lover en A. Peereboom. Catharina A., d. van N. Pronk en M. H. van der Stoop. Johannes J. M., z. van P. H. Vis en C. van der Meer. Theodora A., d. van S. Hollenherg en C Bijl. Margaretha M., d. van S. Poels- ma en A. M. Brink. Gehuwd: S C. Wortel en G. Com mandeur, te Koedijk. Overleden: Grietje de Jong, 55 jaar, gehuwd met S. van Stralen. De vereniging voor vreemdelingen verkeer hield Woensdagavond in de zaal van de heer Kager aan het Pomp- plein een algemene ledenvergadering, onder voorzitterschap van burgemees ter Niele. De uitgaven voor de begro ting van 1951 bedragen f 2700 en wor den slechts voor f 1900 gedekt door contributies ad f 1000., gemeente-subsi die ad f 500 en opbrengst van adver tenties ad f 400. Het ontbrekende be drag zal gedekt moeten worden uit het zg.n. reclamefonds. De vergadering kon zich met deze begroting verenigen, maar besloot, op voorstel van de heer Kockx, de gemeenteraad te verzoeken de subsidie tot f 1000 te verhogen. De heer Jonker Jr. bracht verslag uit van het informatiebureau. Er kwamen deze zomer 3236 aanvragen binnen, wj o. dan niet gerekend zijn de talloze ver zoeken om inlichtingen, tegen het vo rig jaar 2801. De bezetting bedroeg in Juni 55% (vorig jaar 68%), Juli 100 (90%) en Aug. 100% (100%). De vacantiespreiding heeft hier dus nog weinig succes. In Augustus is het aan bod te klein. Voor hotelruimte is het aanbod het hele seizoen veel te klein, waardoor vooral veel buitenlanders, die pas laat aanvragen, teleurgesteld moe ten worden. Het ledental verminderde met 16, w.t.o. 59 nieuwe leden toetra den, zodat de V.V.V. thans 445 leden telt. De heer v. Steen bracht verslag uit van de diverse wedstrijden. De mo tor-races vielen per slot nog mee. Het weer was zo slecht, dat toen men be gon, pas f 28 entrée ontvangen was, zo dat een strop van f 3000 verwacht werd. Gelukkig knapte het weer spoedig op, zodat het tekort per slot f 400 was, het geen de gemeente aan vermak, bel. ont ving en als subsidie restitueerde, waar door de zaak sloot. De beide wieler wedstrijden en vooral de zeepkistenrace, waren een succes, ook financieel. In de kascommissie werden gekozen de heren A. B. van Thiel en J. v. d. Schinkel. De voorzitter hield een vurig pleidooi voor versterking van de kas. Het a.s. seizoen zullen de heren Lambrechts en Richart in Juni. Juli en Augustus tel kens 2 maal strandfeesten organiseren, maar dat kost allemaal geld. De heer v. d. Steen voegde hieraan nog tóe, dat ook de uitvoeringen in het winterseizoen en de tentoonstel ling in Alkmaar tamelijk veel gekost hadden. Besloten werd, dat degenen, die verhuren, tot f 200 vrij zijn en verder zullen betalen, boven hun contributie, tot f 400 f 2.50, tot f 600, f 4.— en daar boven f 6.Als allen zich hieraan onderwerpen zijn de financiën gezond. Busdiensten. De heer v. d. Steen deed verschillen de mededelingen over verbetering der busdiensten. Voortaan zulen degenen, die van Egmond aan Zee of Egmond aan den Hoef naar Alkmaar reizen, al gaat de bus over Heiloo, geen kwartje extra meer betalen. Dit heeft men te danken aan burgemeester Niele (ap plaus). Omdat de bus van 1.40 uur te druk is, zullen er nu 2 rijden een om 1.20 uur rechtstreeks naar Alkmaar en egn om 1.50 uur over Heiloo. Voorts zal o.a. ook tijdens de winter de bus van 11.30 uur des avonds uit Alkmaar, blijven rijden. Voorts bracht hij een verzoek over van de heer Corn. Wijker, die met de heer Spit e.a. tracht te komen tot stichting van een gemeentemi -eum. Daarvoor is al een en ander bijeen gebracht, waarvan binnenkort een re portage met foto's in De Spiegel zal verschijnen. Gaarne had men echter meerdere medewerkers. Staande de vergadering gaven zich hiervoor op de heren Kokx, van Elsland en G. Belle man. A Rondvraag. De heer Jonker Sr. zag in de motor races, die ieder jaar nog geld kosten, geen voordeel. Hij had bezwaar tegen het parkeren op de Boulevard, even als tegen de kermesse d'été. Voorts vroeg hij de mening van het bestuur over het stukje, dat dezer dagen in de Alkmaarsche Courant stond. De voorzitter vertrouwde, dat de motorraces op den duur een succes zul len worden. De gemeenten rondom. Assen hebben nu spijt, dat zij niets voelden voor de T. T.-races. Tot nu toe werkte het weer tegen. Het parkeren is een moeilijkheid. Het nieuwe grote parkeerterrein bleek al direct te klein. Het parkeren op de Boulevard is voor de zakenmensen daar ook wel een voordeel. Wat de kermis betreft, iedere bad plaats heeft 's zomers dergelijke at tracties. Misschien ls een betere plaats te vinden. Op het Pompplein zal in ieder geval toch geen ruimte meer zijn, daar alles vóór de zomer volgebouwd zal zijn. Ten slotte las de voorzitter het stuk je uit de Alkm. Crt. voor, dat overge nomen was uit een publicatie van de V. V. V. Amsterdam. De vergadering vond geen aanleidng hiertegen in te gaan en voorzover er juiste opmer kingen in stonden, besloot men er zijn voordeel mee te doen. De heer P. Zwart hield nog eens een pleidooi om de kermis af te schaffen. Zijn badgasten kwamen er niet meer om terug. De heer Wijn zag ook met lede ogen de kermiswagens komen. Toch was het gezellig op het Pompplein en ging er een zekere bekoring van uit. De heer P. de Graaff wees erop, dat 75 pet. van de kermisbezoekers bad gasten waren. Alle badplaatsen heb- hen zo'n attractie. De gasten van de heer Zwart komen toch niet terug, al zou er geen kermis-attractie zijn. De heer Jonker kreeg in zijn infor matiebureau de indruk, dat de meeste gasten er tegen waren. De voorzitter wees er tot slot op, dat de beslissing bij het gemeentebestuur ligt. Dit zal echter zeker rekening hou den met hetgeen in een V. V. V. ver gadering te berde wordt gebracht. De heer Hettema bracht o.a. met een geestige vergelijking naar voren, dat men ook de niet-leden die verhuren en dus parasiteren, moest aanspreken. Volgens de heer Jonker is dit slechts 2 a 3 pet. Voorts zag hij graag de foto- reclame voor Egmond in de spoorcou- pé's verbeterd. De heer de Vries zag graag het vuur werk niet meer op Zaterdagavond. De heer vd Steen meende, dat dan combinatie met de wielerwedstrijden, die moeilijk op een andere dag kun nen, niet mogelijk zou zijn. De heer Jonker zeide dat het be stuur gelukkig van de gasten weinig klachten ontving. Het bemiddelde al tijd met succes. De voorzitter constateerde met ge noegen, dat men deze avond vergaderd had, als Egmonders, die Egmond be- grypen. Als allen hun schouders onder het werk zetten, kan er iets goeds tot stand komen. SCHAKEN De uitslagen van de club-competitie wedstrijden van Woensdag j.l. luiden: Groep I: J. ZijpJ. Koopman 1—0: J. StikvoortJ. de Waal 01: J. van Dam A. Roozing afgebr.; A. Holtes—A. Hee- r« 1—0; H. FranseP. Zijp 01; C. Wes ter—M. Blaeuboer 0—1. Waar hij van conflicten hoorde in de kunstwereld (en elders), kwam hij op eigen initiatief bemiddelen en eens, op een vrij verhitte K.C.B.-vergadering, bleek de oude schilder de enige die niet alleen over gezond verstand be schikte, maar het ook toonde. Hoewel principieel in zijn ideëen, om niet te zeggen hardnekkig, was hij breed zo dra het louter menselijke element in het geding kwam. Eigenlijk was hij een man wiens gezag niemand erken de, maar ieder aanvaardde. Het was de beminnelijkheid die van hem uit straalde, waardoor hij zulk een bij zondere plaats in zijn woonplaats kon innemen. Eigen weg gegaan. Als kunstschilder kan men Kamstra niet classificeren: hij hing geen enkele richting aan en zijn werk kan tot geen school gerekend worden. Men moet het als een zeldzaam verschijnsel beschou wen dat deze schilder, onberoerd door de opvattingen, van voorgangers en tijdgenoten, ook in de louter vakmati ge techniek, zijn weg is gegaan, precies schilderend zoals zijn hart dat ingaf. Hij heeft veel van anderen gezien, maar niets van hen geleerd en al ken de hij kunsttheorieën, hij zag ze nooit als ook voor hem geschreven. En als mens staande temidden der menselijke problemen, stond hij als kunstenaar bezijden de weg. Hij schilderde van al les: kerkinterieurs, bloemstukken, landschappen, stillevens, portretten. En alles op een bepaalde stugge, ge drongen wijze, als iemand die eigenlijk niet kan schilderen. Hoewel velen slechts zijn eerlijkheid en liefde voor zijn kunst waarderen en het werk zelf niet hoog aanslaan, moet toch gezegd worden dat juist Kamstra's instelling hem maakte tot een bijzondere figuur. En dit bijzondere, dat men soms aan duidt met de naam Zondagsschilder (waarvan Rousseau le douanier als het prototype geldt) geeft waarde aan zijn arbeid. Menig kerkinterieur en menig land schap hebben een primitieve frisheid, aan welker bekoring zijn kunstbroe ders en de critici zich nooit hebben kunnen onttrekken. VOOR ZONDAG 8 OCTOBER ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur, ds, Dikboom, 5 uur ds. Wesseldijk, 7'uur jeugddienst; Woensdagavond half 8 oecumenische avondwijding. Kapel- kerk, 10 uur, ds. C. Wiegers van Mid- denmeer. Rem. geref. gem., 10.30 uur ds. Rappolcl, Luth.' kerk (Oudegr.), 6.30 uur dSrHaan. Doops'gëz. kerk, 10.15 uur ds. A. J. v. d. Sluis. Geref. kerk, 10 uur ds. v. d. Sijs van A'dam; 5. uur ds. von Meijenfeldt. Geref. kerk, (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, 10 uur preeklezen, half 6 ds. Van der Lingen. Oud-kath. kerk, in de Luth. kerk, Oudegracht, geen dienst. Herst. Ap. Gem., Toussaintstraat, half 10 en 4 uur en Donderdagav. 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., in W. en B., mor gen Zat. kwart voor acht jeugdclub, Kr. v. Eltenweg 22; Di. half acht, Bijbel kring, Kr. v. Eltenweg 22; Do. half acht Evangelisatiesamenkomst in „Waakt en Bidt", spr. de hr J. Dammuller. - Leger des Heils (William Booth), Limmer- hoek 40, 10 uur Heiligingsdienst; 7 uur Openluchtprediking (bij gunstig weer); 8 uur Verlossingsbijeenkomst. Ned. Leger des Heils, Sliksteeg, 10 uur Hei ligingsdienst; 3 uur Zondagsschool; 8 uur Verlossingssamenkomst. Wo. 8 uur n.m. Wijdingsdienst. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (in Valk's lunchroom), half elf Zondagsschool; 5 uur godsdienstbijeen komst. Ver. v. spiritisten Harmonia. AKERSLOOT, 10 uur ds. Kaptein. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur, ds. D. J. Mackaay van Haarlem. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. v. d. Beek van Arnhem. Rehoboth, 10.30 uur, ds. Klein Was- sink. BROEK OP LANGENDIJK. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Donner (H.Av.) Doopsgez. kerk, 10 uur, da. Schep- man. DIRKSHORN, herv. kerk, 7 uur n.m. ds. Post. Geref. kerk, 9.30 en 2.15 uur cand. Slofstra van Asen. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur ds. Roobol. Geerf. kerk, 10 uur ds. von Meijenfeldt; 5.30 uur ds. v. d. Sijs van A'dam. Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 u. en av. 7 uur, dienst. GROET, 10 uur ds. Post. HEILOO, herv gêm., 10 uur ds. van Wijk uit Alkmaar. Evangelisatie Kerklaan, 10.15 uur ds. Meeter van Amsterdam. Geref. kerk (in evang.- gebouw aan de Kerklaan), 8.30 uur ds. von Meijenfeldt; 4 uur ds. v. d. Sijs van Amsterdam. HEER-HUGOWAARD, herv. gem„ 10 uur ds. G. Wiltink. Geref. kerk, 9.30 uur Leesdienst; 2.30 uur (geen op gave ontvangen). KOEDIJK, 10 uur de heer A. Slager. LIMMEN, 10 uur ds. Teriet. NOORD-SCHARWOUDE, Ger. kerk, 10 en 4 uur ds. Vegter OUDORP, 10 uur, ds. Wesseldijk van Alkmaar. SCHERMERHORN, herv. gem., 10 uur, ds. van Dijk. Geref. kerk, geen opgave ontvangen. SINT-PANCRAS, Geref. kerk, 9 en 4 uur ds. Wiersinga van Schagen. STOMPETOREN, 10 uur, ds. F. Keja. Installatie v. de gezinsverzorgster mej. Munninksma. Evangelisatie, 10 uur de heer Dammuller van Alkmaar. URSEM, 10.30 uur, ds. Meyboom. WARMENHUIZEN, geen dienst. ZUID-SCHERMER, av. half 8, ds. F. Keja.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3