Amerikanen over de breedtegraad f VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Achtmogendheden-plan inzake Korea door Assemblee aanvaard Malik: Voor Rusland onaanvaardbaar Dronken jachtopziener in Putten schoot op een buspassagier Dor land wordt tot leven gewekt Maandag 9 Oef. 1950 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Zuidkoreanen bereiken haven Wonsan De laatste rit Laatste oproep van generaal MacArthur A rUs.s.R Grote brand in Frankrijk Ambonese regering meldt successen Kohl B,edteÈ Tijdens communistische vergadering in Frankrijk Omvangrijke textiel- diefstal in Den Haag 13 Amerikaanse mijnen vegers voor Nederland Bookmakers schonken televisietoestellen TIENDUIZEND DAKLOZEN OP DE PHILIPPIJNEN BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A- KAPTEIN 147e Jaargang No. 236 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 et. p. mjn. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 et. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. IN AMERIKAANSE kringen te Tokio is bevestigd, dat patrouilles van de eerste Amerikaanse divisie cavalerie Zondagmorgen ten Noordwesten van Kaesong de 38ste breedtegraad hebben overschreden. Zij ondervonden geen tegenstand. Volgens welingelichte kringen bij het hoofdkwartier van het achtste Ameri kaanse leger gelooft men, dat de patrouilles weldra door de hoofdmacht zullen worden gevolgd. Reeds Zaterdag werd de aanvaarding door de Algemene Ver gadering van de Ver. Naties van het bekende achtmogendhedenvoorstel inzake Korea beschouwd als een machtiging voor MacArthur om zijn strijdkrachten de 38ste breedtegraad te laten overschrijden ter achtervolging van de terugtrek kende Noordkoreaanse troepen. Volgens nog niet bevestigde frontberichten zijn de Zuidkoreanen de belangrijke Noordkoreaanse havenstad Wonsan aan de Oostkust binnengedrongen. De stad gold steeds als een Noordkoreaans bolwerk. Troepenbewegingen der Noordelijken uit Wonsan in Noordelijke en Westelijke richting doen vermoeden, dat zij niet de bedoeling hebben in dit gebied grote tegenstand te bieden. V.N. namen 50.000 Noordkoreanen gevangen De slag om Wonsan begon Zondag middag met een aanval op de verdedi gingslinies langs de rivier de Mandai, 16 km ten Zuiden van de stad. De Noordkoreanen, die hier de opmars ne gen uur hadden tegengehouden vluchtten met achterlating van veld geschut en grote hoeveelheden muni tie. Er bevinden zich thans vier Zuide lijke divisies ten Noorden van de grens. In het Zuiden, tien km ten Noorden van Jongdong, hebben de Amerikanen slag geleverd tegen een Noordkore aanse troepenmacht van ongeveer 2000 man. die trachtte naar het Noorden uit te breken. De vijand verloor 1400 man aan doden en krijgsgevangenen. Onge veer duizend man gaf zich over Het gebied was tevoren „murw" gemaakt met napalbommen, die een benzine gelei bevatten, welke bij de ontplof fing weggeslingerd wordt. De strijdkrachten van de Ver. Naties hebben sinds het begin van de campag ne meer dan 50.000 Noordkoreaanse krijgsgevangenen gemaakt. Tot hun oorlogsbuit behoren onder meer 158 tanks of gemotoriseerde kanonnen meest van Russische makelij 250 stuks veldgeschut, 440 lichte machine geweren en duizenden Russische en Ja panse geweren. De V.N. hebben een Grieks aanbod voor het zenden van een troepenmacht van drie- a vijfduizend man naar Ko rea aanvaard. De Nederlandse vrijwil ligers voor Korea zullen omstreeks 20 October te Rotterdam, waarschijnlijk op de Zuiderkruis, scheep gaan. Dodenlijst van Seoel De Amerikaanse verlieslijst maakt melding van 255 doden, 822 in de strijd gewonden, 73 vermisten, 48 niet in de strijd gewonden en 13 krijgsgevange nen. Dit is de grootste Amerikaanse verlieslijst in de Koreaanse oorlog. De hoge verliezen vinden hun oorzaak in de strijd om Seoel en de daaraan voor afgegane landingen, Een paar maal trok een passagier aan de noodrem, zodat de laatste rit van het treintje op de lijn Zwolle Apeldoorn nog'met een kwartier werd verlengd, maar toen was het 'lan nok gedaan. Met ingang van de winter- dienstregeling is de lijn ZwolleApel doorn, na een trouwe dienst van en kele tientallen jaren, wegens het niet meer rendabel zijn, opgeheven. Overi gens was er niet veel te beleven. Een geïmproviseerde afscheidszang hier, een toespraak van rouwbeklag daar, in Hattum door de burgemeester, in Epe door de VVV-voorzitter, dat was al. Talrijke passagiers maakten deze laatste historische rit mee. Het plaats bewijs mochten zij als een soort docu ment behouden Generaal Douglas MacArthur heeft hedennacht te 2 uur voor de laatste maal tot Noord-Korea de oproep ge richt zich over te geven. Indien de wa pens niet onmiddellijk worden neerge legd, zou hij „de noodzakelijke militai re actie ondernemen om de besluiten van de V.N. uit te voeren". Scoort* a ttootfetta. Oeiawjrijk** fcavenptaaUen Berg im* tnoqte m m. aivi»r CART0-50157I MONGOLIË f VNiKOREA -KOR! CHINA"' jZie bovgfisbende'kiarF De Algemene Vergadering van dc i Ver. Naties heeft Zaterdag het acht mogendhedenvoorstel inzake Korea in zijn geheel aanvaard met 47 tegen 5 stemmen bij 8 onthoudingen. Over de verschillende onderdelen van het plan werd steeds een aparte stemming ge houden. De aanvaarde voorstellen hou den o.a. in: Het doen van alle daartoe geëigende stappen om een toestand van stabiliteit in Korea te verzekeren; het doen houden van verkiezingen in Korea en het instellen van een ver enigde regering; het nemen van de nodige maatregelen voor de economi sche opbouw van Korea en de instel ling van een nieuwe commissie voor Korea bestaande uit vertegenwoordi gers van Australië, Chili, Nederland, Pakistan, de Philippijnen, Turkije en Thailand. India had reeds bij voorbaat mee gedeeld, dat het een mogelijk aan te bieden zetel in deze commissie zou weigeren. Tegen het achtmogendhe denvoorstel werd alleen gestemd dooi de Sowjetunie en haar partijgangers Ten aanzien van het acht-mogend- heden-plan verklaarde Malik, dat het geheel onaanvaardbaar voor de Sow jetunie was, omdat het voorziet in de volledige bezetting van Korea en in geen enkel opzicht in een vrede lievende regeling van het Koreaanse conflict. De Indiase gedelegeerde had verklaard, dat de regering van India vreesde dat het Noordkoreaanse ver zet zou voortduren en dat het gebied van het conflict zelfs zou worden uit- gebreid, indien het acht-mogendheden- plan werd aanvaard. De Assemblee heeft voorts met 42 tegen 7 stemmen bij 8 onthoudingen besloten de kwestie van de toekomst van Formosa op haar agenda te plaat sen, evenals de Sowjetrussische klach ten over „schending van het Chinese luchtruim" door Amerikaanse vlieg tuigen en het beschieten van een Chi nees koopvaardijschip door een Ame rikaans oorlogsschip. Deze punten wer den verwezen naar de speciale politieke commissie. Voorts werd een Philippijns voorstel op de agenda geplaatst, volgens het welk de V.N. een speciale medaille zullen verlenen aan manschappen, die in Korea hebben gevochten. „Ik ben van de politie'' „Ik ben van de politie, rijdt er maar omheen", riep de jachtopziener E. vd B Vrijdagavond tegen de chauffeur van een autobus met aardappelrooiers, die bij de Dorpsstraat van Putten zijn weg versperd zag door een groepje personen. Tenslotte werd er toch ruim te gemaakt, maar daarna ontstond er een woordenwisseling tussen de chauf feur en de jachtopziener. Deze laatste riep weer: „Ik ben van de politie en jullie kunnen er omheen rijden". De chauffeur, de heer J. Dieleman uit Avenhorn, vatte hem bij de schou der en zei: Jij bent van de politie, goed, dan samen naar een andere po litie en wilde naar het politiebureau gaan. Intussen was ook een aantal ar beiders de bus uitgekomen. De jacht opziener sommeerde hen weer in de bus te gaan, daar hij anders zou schie ten. Intussen kwam een der passagiers, de heer G. B„ die de bus even had verlaten om naar zijn wachtende kin deren te gaan, terug. Juist op het mo ment, dat B. met de rug naar de jacht opziener stond, schoot déze en raakte hem in het zitvlak. De man leunde nog even tegen de bus, deed een paar stappen en sloeg tegen de grond, waarop arbeiders de bus uitkwam, naar de jachtopziener toegingen en Tabak voor 300 millioen sigaretten ging verloren Een van de grootste pakhuizen voor tabak in Frankrijk is Zaterdagavond in vlammen opgegaan. Vijfhonderd ton tabak, voldoende voor 300 mil- lien sigaretten verbrandde en vele mo derne machines gingen verloren. Tweehonderd brandweerlieden wer den Zondagochtend vroeg het vuur meester. Volgens de eerste schattingen bedraagt de schade tussen 600 en 1.000 millioen francs. Nu wegvliegende duif... Picasso heeft beloofd, voor het twee de wereldcongres van de communisti sche „strijders voor de vrededat van 13 tot 19 November te Londen zal wor den gehouden, een nieuwe vredesduif te zullen ontwerpen om de vooruit gang van de beweging te symboliseren Het zal nu, inplaats van een zittende, een wegvliegende duif worden Zij wilde haar man te slim af zijn Naar we van de zijde van de Sit- tardse recherche vernemen, heeft me vrouw S. die Donderdagmorgen door een gemaskerde man zou zijn aange vallen en beroofd zou zijn van haar handtas met f 100 dit gehele verhaal gefantaseerd. Mevr. S. kreeg afgelopen week 100 gulden extra van haar man, waarmee beiden op de bewuste Don derdag een uitstapje naar Amsterdam zouden maken. De vrouw had de hon derd gulden in die week echter reeds aangesproken en had Woensdag uiets meer over. Goede raad was duur. Aan haar man opbiechten, dat de reis niet kon door gaan omdat het geld in het huishouden was opgebruikt, durfde ze niet. Ze trachtte bij kennissen f 100 te lenen, ook dit mislukte en toen ver zon ze een „roofoverval" die haar van lastige en wellicht boze vragen van haar echtgenoot maar niet van die van de politie zou afhelpen. Djakarta: beslissing binnen enkele dagen In tegenstelling' tot berichten van In donesische zijde deelt de regering te Ambon mede, dat Zaterdagavond om zeven uur Hitu heroverd werd. De vijand vlucht naar het noorden waar bij op de smalle wegen veel mensen, wapens en voedsel in onze handen val len. Onze troepen staan thans vlak voor Piru aan de kust. Minister Leimena heeft daarentegen medegedeeld, dat het grootste deel van Ambon door de APRI is bezet. Toen hij naar Djakarta vertrok, was de voorhoede vijftien km. ten noorden van de hoofdstad Ambon. Voorts zeide de minister, dat de Zuid- Molukse minister van buitenlandse za ken, dr. Soumokil, naar Ceram was gegaan, waar hij thans in het oerwoud verblijft houdt. Binnen enkele dagen zou de strijd beslist zijn. De Indonesische regering onderzoekt thans de bevoegdheden van de UNCI Weerbericht Verwachting, geldig tot Maandag avond: Geleidelijk toenemende bewolking met morgen enige re gen. Zwakke tot matige, in de kuststreken later krachtige Zuid westelijke wind. Stijging van tem peratuur. DINSDAG: Zon op 6.55, onder 17.58; maan op 5,15, onder 17.28. DE rantsoenering van brood en meel in Ierland, die weliswaar nooit of ficieel is afgeschaft, doch praktisch niet meer meetelde, zal van 25 November af opnieuw streng worden toegepast Ook petroleum, thee en suiker zullen daar waarschijnlijk op de bon komen Een „heer" in Bussum, die een hevige angst koesterde dat soortgelijke maat regelen ook wel eens naar Nederland zouden kunnen overwaaien (je weet nooit, met al die depressies) had daar om maar vast 134 dubbele stukken huishoudzeep, 109 stukken toiletzeep. 98 pakken zeeppoeder, 50 pakken lucifers, 210 rol closetpapier. 90 kilo rijst, 20 kilo suiker, 35 pakken thee, 24 blikken conserven en 10 blikken slaolie in zn provisiekast gestouwd. De Bussumse po litie deed echter plotseling een inval, gf?ele V00rraa(I in beslag en „1 ba eerde de hamsteraar In on mbcL Ze er nog iets beters op bedacht: Daar zullen hamsteraars en zwarte Pieten met borden, waarop ver sc;banddaden met koeien van letters ten^nVIJ" °m hUD nek' d00r de stra' a pa}?derea- Twee rijke doch a-sociale koopheden uit de Indiase pro- Blhf hebben, aan elkander ge- m reeds ee" dergelijke wandeling snvnt ml.hen. D Over a-sociaal ge doken: Hoe denkt onze geachte clien tele over de New-Yorkse firma, die „vooi trotse auto-eigenaars" speciale contactsleuteltjes van goud, versierd met religieuse 911 technische motieven m d« hendel brengt? Bet swirmvam imimeillimHiHlllllllllllllllllHUIIIIIIIIIHIHHItllltjlHlllMHUIUItlHIIRIUlUUIWIIIHHUIIIMHIB een gouuen miniatum-i-dumai mei ue- vveegbare wieltjes, robijnen achterlich ten en koplampen van diamanten ge maakt. Q Enfin, laat ons maar denken, dat de heer die een ingezonden stuk in de „Journal" schreef, het eigenlijk daar eens over wilde hebben. Hij schreef n.l.: „Mijnheer de redacteur: Ik ben zo don derse kwaad, dat ik glad vergeten ben wat ik wilde schrijven. Jim Payne". ^U we het toch over kranten hebben. In Texas werd een zekere Robert Stewart in z'n kraag gevat en naar de gevangenis, waar hij sinds Augustus vo rig jaar op het appèl ontbrak, terugge bracht. Hij verklaarde zijn afwezigheid Bems zien of we nog een paar „bus- km+nen beremekCjgem. door op te merken, dat hij weliswaar slechts even een ochtendblad voor een der bewakers had niogen halen, doch dat deze vergeten had te vermelden wélke krant. En de Berlijnse bla den gaan gezamenlijk een lichtcourant exploiteren. Die zal op de Potzdammer- platz tegenover de grens van de Sow jet-Russische sector geplaatst worden. Binnenkort heel wat stijve nekken in Oost-Berlijn, denkt Theodoor zo maar. Nog meer propaganda: Talrijke Ita liaanse bisschoppen, in het bijzonder Spaanse, hebben de Paus verzocht de 14 feesten van de R.K. kalender met één te vermeerderen, namelijk met „Het feest van Christus de arbeider". Op dit feest zou men Christus als de timmer man van Nazareth willen eren. Ook de mannen die in Italië het zwaard van Vrouwe Justitia hanteren willen moderniseren. Om 'n betere salariëring van de magistratuur, een groter onaf hankelijkheid, een hervorming van do rechtspraak en een grotere mate van efficiency te bereiken heeft een con gres van 500 magistraten in Rome bij een tot een „langzaam-aan-actie" be sloten. We vrezen, dat dit althans de efficiency niet erg zal bevorderen. D Ten slotte nog een tweesnijdend zwaard: Bij Singapore sprong eei» zwaardvis in een vissersboot', gaf een Maleise vis ser een dusdanige jaap in zijn dijbeen dat die in het ziekenhuis behandeld moest worden, en maakte zich weer uit de vinnen. En Theodoor voor *an- tteag ooSe. en zal vermoedelijk heden antwoorden op de laatste nota van de Commissie. De vertegenwoordiger van de Zuid- Molukken in Den Haag heeft zich op nieuw tot de UNCI gewend met het verzoek te willen bemiddelen. Indien de UNCI vrijgeleide wil verstrekken voor afgevaardigden van de republiek Zuid-Molukken willen dezen zich naar Djakarta begeven. In een parlementszitting te Djakarta welke gewijd was aan de kwestie-Am- bon heeft de communistische fractie, gesteund door de linkse partijen, een motie ingediend tot annulering van de RTC-resultaten en waarin een spoedige uitwijzing van het Nederlandse leger uit Indonesië wordt geëist. duidelijk van hun afkeer lieten blij ken. Deze echter nam een dreigende houding aan en liet weten, dat nog meer patronen op zijn revolver waren. Direct trokken de arbeiders zich terug in de bus. Het bleek, dat Van den B. onder invloed was van alcohol. Een voorbijganger waarschuwde de politie en riep medische hulp in. Deze laat ste. dr. Doevendans, onderzocht het slachtoffer en achtte direct vervoer naar een ziekenhuis gewenst. De jacht opziener werd door de politie gear resteerd. Bommen ontploften Zondagnamiddag zijn tijdens een vergadering te Auch (Frankrijk) van de communistische partij, terwijl de voorzitter van de communistische par- lementsfractie Jacques Duclos, het woord voerde, twee bommen gewor pen. Onder de 700 en 800 aanwezigen werden tien personen licht gewond. De toestand van een der gewonden is wel ernstig. Naar de politie verklaard, is niet gebleken, dat een aanslag op het leven van Duclos gepleegd is. De pro jectielen waren twee oefenhandgra naten. De granaten werden door drie jonge mannen geworpen. Zij wisten in een auto zo snel te ontkomen, dat men het nummer niet kon opnemen. Dieven hebben in de nacht een Haagse opslagplaats van textiel open gebroken. De deur van het pakhuis aan de straatzijde werd geforceerd. Voordat iemand in de gaten kreeg, dat dieven him slag sloegen was voor twintigduizend gulden aan textielgoe- deren gestolen. Voor het transport van de goederen is waarschijnlijk van een motorvoertuig gebruik gemaakt. Naar het ANP verneemt hebben de Ver. Staten in het kader van het mi litaire hulpverleningsprogramma der tien mijnenvegers aan de Koninklijke Marine aangeboden. Het is nog niet bekend, wanneer deze schepen zullen worden overgedragen. New-Yorkse polideschandaal Het onderzoek naar het schandaal bij de New-Yorkse politie heeft nieuwe feiten aan het licht gebracht. Bij huis zoeking bij verscheidene vooraan staande politiemannen bleek n.l., dat zij van Harry Gross, de leider van de betrokken bookmakerstroep, televisie- toesteilen ontvangen hadden. Een in specteur en een adjunct-inspecteur van politie zijn ontslagen. Internationale overeenkomst over de Nijl De Egyptische minister van Openbare Werken heeft medegedeeld dat Egypte, Engeland en Ethiopië het eens zijn ge worden over het bouwen van een stuwdam in het Tanameer in Ethiopië waar de Blauwe Nij) ontspringt. Dl*, plan zal tezamen met dergelijke plan nen voor de Nij] in de Soedan en de Witte Nijl in Oeganda worden uitge voerd en mogelijk verandering bren gen in het leven van millioenen men sen, doordat duizenden vierkante kilo meters dor land de komende twintig jaar vruchtbaar zullen worden ge maakt. Aan een halve eeuw politiek gekibbei fc m een einéte gehomen. Verwacht wordt, dat binnen zes maan- den een begin zal worden gemaakt met de uitvoering van het plan. Egypte en de Soedan zullen irrigatie fa-ij gen en Ethiopië en Oeganda door water opgewekte electriciteit. Volgens mededeling van het Philip- pijnse Rode Kruis zijn meer dan tien duizend gezinnen dakloos geworden tengevolge van overstromingen, die in de afgelopen week door een typhoon op het eiland Luzon veroorzaakt zijn. Onder andere zijn enkele van de be. langi-ijkste rijstvevboBweode streken owwetaoomd.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1