Truman zal MacArthur ontmoeten RIS wijst verzoek van UNCI, het vuren te staken, at VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN van DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN DU weekend „ergens" op Stille Oceaan Bijna vermorzeld Man doodde zijn vrouw Groeiend gevaar in Indo-China Opstandelingen hebben een machtig leger Noordkoreanen geven zich niet over ESjSltïïïï „knSTnen Vechten tot de dood Een felle brand in Amsterdam Spuitgast vloog" te water kernenergIe ook voor centrale verwarming N.-Guinea conferentie wordt uitgesteld Indonesische pers gebelgd over het telegram van Dr. Drees Kwestie-Ambon voor de Veiligheidsraad f||g§|p KoJd B-eAleJk Een nieuwe aanval vanuit Makassar Ook kalkoen en za'm verveelt wel eens minder dollars voor de marshall-hulp „Vredesoefeningen" van de Russen in Oost-Duitsland bestaat et» AJcmaria moeten bloei ge- gevierd en had aan de Helder: HLB te Heiloo'» iaat na- tieer B. Tel- Spanning". cadeaux enveloppe winter-wed- 2-0; H. J. de Wijn— 0-2; N. J. Joma 2-0; L. Veen—D. Klinkhamer aard 0-2; H. Mekken— M. 2—0; BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 EEDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Woensdag 11 Oct. 1950 147e Jaargang No. 238 ALKMAABSCH COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus ineassokosten. President Truman zal het komende weekeinde ergens op de Stille Oceaan generaal MacArthur ontmoeten teneinde met hem de „slotface van de actie der Ver. Naties op Korea" te bespreken. Men vermoedt dat de bijeenkomst te Hono- Ioeloe, hoofdstad van de Hawaii-eilanden, of te Manilla wordt gehouden. Truman zal in ieder geval morgen met zijn vliegtuig „Independence" uit St. Louis naar Hawaii vertrekken en ongeveer een week wegblijven. mimmêmêêêwmê Korea" za| onderwerp van het gesprek zijn Dit zal de eerste maal zijn sinds de besprekingen van de Grote Vier te Potsdam in 1945, dat president Truman het Amerikaanse continent verlaat. De president zal o.a. worden vergezeld door generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, en Averell Harriman, zijn speciale medewerker voor buitenlandse zaken. Voorts door Philip Jessup, rei zend ambassadeur der Ver Staten en Dean Rusk, van het ministerie van bui tenlandse zaken voor aangelegenheden betreffende het Verre Oosten. Wijlen president Roosevelt ontmoette generaal MacArthur in de zomer van 1944 op Hawaii. Roosevelt maakte de reis met een kruiser. liiiiimmiBiiiMiimii Nederland steunt het Amerikaanse plan in de V.N. De Nederlandse afgevaardigde in de politieke commissie der V.N., mr. G. J. van Heuven Goedhart heeft het Ame rikaanse plan voor het bijeenbrengen van de strijdkrachten der verschillende landen in principe gesteund. Hij be hield zich het recht voor later het Ne derlandse standpunt ten aanzien van details uiteen te zetten en betwijfelde of de taal van de resolutie juist is. „De gewone man, aldus mr. Van Heuven Goedhart, stelt geen belang in de orga nisatie der V.N., „welke verheven reso luties over de aarde uitstrooit. Het grootste belang van de V.N. was, dat zij een effectief instrument voor het bewaren van de vrede kon zijn". Australië, Joegoslavië, Peru, Brazi lië en Cuba spraken zich in grote lij nen eveneens voor het plan uit. Wy- sjinski daarentegen had vele bemerkin gen. De Rus was van mening, dat het de bevoegdheden van de Veiligheids raad zou verzwakken en een Ameri kaanse poging was om het veto-recht te omzeilen. „De Amerikaanse „hege- monisten" willen hun meerderheid ge bruiken om de wereld hun wil op te leggen", aldus de minister der Sowjet- unie. De aandacht van een tweetal fiet sende dames op het fietspad langs de Rijksweg bij Well (L.) ging zozeer uit naar een juist passerende stoomwals, dat er voor de heer S., die uit tegen overgestelde richting kwam rijden zo weinig belangstelling en ruimte over bleef. dat hij onverhoeds moest uitwij ken. tengevolge waarvan zijn fiets on der de stoomwals schoot en letterlijk werd plat gerold. De heer S. kon zich op het nippertje van vermorseling redden. De bestuurder van de wals trachtte tevergeefs de botsing te ver mijden en reed bij deze manoeuvre ook nog een lantaarnpaal omver.... Amerikaanse landleger op 210.000 man Het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft de dienst voor militaire aanwerving verzocht in De cember 40.000 nieuwe recruten op te roepen, waardoor het aantal manschap pen voor het landleger op 210 000 wordt gebracht. In bijzijn van dochierije De Officier van Justitie bij de recht bank te Den Haag eiste wegens moord met voorbedachte rade levenslange ge vangenisstraf tegen de 28-jarige tuin dersknecht J. W. van der A., die in de nacht van 21 Februari van dit jaar blijkens eigen erkentenis zijn vrouw te Loosduinen met vijftien bijlslagen en dolksteken doodde De 26-jarige vrouw, die uitstekend bekend stond, werd stervende, haar 3'/!-jarig' dochtertje in de armen klemmend, door haar moe der in bed gevonden. Van der A. had 's nachts een keu kenraam uitgesneden en zich sluip- voets naar de kamer van zijn vrouw, met wie hij in onmin leefde, begeven. Naar zijn beweringen heeft hij eerst nog met zijn vrouw gesproken en haar vervolgens in drift in het bijzijn van zijn dochtertje met bijlslagen en mes steken vermoord. De officier van justi tie betwijfelde dit en achtte moord met voorbedachte rade bewezen. „Deze man heeft niet alleen zijn vrouw ver moord, maar ook de ziel van zijn doch tertje gedood. Zij zal dit haar gehele leven moeten dragen". De verdediger concludeerde tot doodslag. Zoals wij gisteren reeds in het kort meldden, hebben de Franse troepen, die in Indo-China voortdurend in hevige strijd zjjn gewikkeld met de opstande lingen van de (communistische) Viet- minh-beweging, tijdens een vijfdaagse slag gevoelige verliezen geleden. Onge veer tweeduizend man van de Franse strijdmacht, die tegenover een grote overmacht een georganiseerd leger staat, werden in het Noorden van Indo-China overweldigd. De Vietminh heeft per radio de Fransen verzocht „om zekere humanitaire redenen" te on derhandelen over een z.g. Rode Kruis- wapenstilstand. De Fransen hebben daarin toegestemd. Woordvoerders van de Franse rege ring te Parijs verklaarden Dinsdag, dat hoewel de militaire tegenslag ernstig is, de omvang ervan niettemin van plaatselijke aard is en geen invloed heeft op de algemene militaire positie in Indo-China op het ogenblik. Toch vreest men, dat gevechten van een om vang als op Korea zich in de komende maanden in Indo-China zullen kunnen ontwikkelen. Moch de Franse minister van Defensie, die Dinsdag naar New Vork vertrok voor de bijeenkomst van de Atlantische Raad, zal de Ameri- Neutrale zóne langs Russische en Chinese grens? tminiSter"President dr' Kim Soeng heeft generaal Mac- Kim hpeff 6 ove'gav® van de ha"d gewezen, aldus radio Pjonjang. EldJTl Z Vr°T1 °Pdracht gegeven „tot de dood toe te vechten". De fet d^r Slécht Centra,Vr0nt SCh,J,len dil h"«'! op te volgen, gezien het feit, Te Washington gelooft men, dat de strijdkrachten van de Verenigde Naties opdracht gekregen hebben een deel van Noord-Korea als neutraal gebied te beschouwen om het risico van schen dingen van Russisch of Chinees grond gebied te verminderen. De eerste Amerikaanse cavalerie divisie, die Zondag over de 38ste breedtegraad is getrokken, is Dinsdag meer dan zes kiometer gevorderd op de weg naar de Noordkoreaanse hoofd stad Pjongjang. Meer naar het westen stiet een Brits-Amerikaanse strijdmacht door tot voorbij Paektsjon op weg naar de haven Haedjoe aan de westkust. De op één na de grootste stad van Noord- Korea Wonsan werd practisch zonder tegenstand door de Zuidelijken bezet. De opmars van de VN-troepen wordt krachtig gesteund door de luchtmacht. Elk half uur komt een golf duikbom menwerpers van het vliegveld Kimpo bij Seoel en bestookt de verschanste Noordkoreanen met bommen en raket ten. kaanse autoriteiten wijzen op de nood zaak van het zenden van het beloofde oorlogsmateriaal naar Indo-China. De minister van de verbonden staten in de Franse Unie, Letourneau, en ge neraal Juin, zullen Zondag naar Indo- China^vertrekken teneinde de situatie onder ogen te zien en zekere maatrege len te treffen. Gisterenavond om kwart voor zeven brak brand uit op een étage van een perceel aan de Oude Zijds Voorburg wal te Amsterdam. De brandweer heeft 'het vuur met tien stralen be streden en was het eerst tegen half negen meester. Men stond bij deze brand voor een moeilijk karwei, daar het vuur woedde op een dertig meter verdieping en er een grote rookontwik keling ontstond. Twee verdiepingen en een daarboven gelegen vliering zijn geheel uitgebrand. Een hoeveelheid meel en koloniale waren alsmede een aantal inpakmaehines (van de Haust- en Verkadefabrieken) ging verloren of werd beschadigd. Tijdens het blussen deed zich nog een ongeval voor, dat goed afliep. Door het losspringen van een brand slang werd een brandweerman in de gracht gespoten. Er waren gelukkig voldoende handen om hem weer op de kant te krijgen. In het atoomkracht-laboratorium te Harwell in het Engelse graafschap Berkshire gaat men proeven nemen met aanwending van door kernenergie ver oorzaakte warmte voor centrale verwar ming van het gehele gebouw. Wanneer de proef gelukt zal men misschien ;en dergelijk systeem toepassen voor gehele steden, die in de nabijheid van atoom kracht-laboratoria gelegen zijn. AMERIKAANSE LENING VAN 25 MILLIOEN AAN PERZIE De Amerikaanse import-exportbank heeft Perzie een lening verstrekt van 25 millioen dollar ten behoeve van ver betering van wegen en voor de land bouw. De conferentie over Nieuw-Guinea tussen Nederland en Indonesië zal in ieder geval met midden-October kun nen aanvangen, zoals dit volgens de richtdatum in de bedoeling lag, aldus werd in gezaghebbende kringen te Djakarta medegedeeld. Hoeveel dagen na 15 October de conferentie zou kunnen beginnen kon nog niet worden meegedeeld, al ver trouwt men er op, dat het „uitstel" niet langdurig zijn zal. Waarnemers wezen er op, dat de leden der Indo nesische delegatie nog niet zijn aan- Spaak gelooft niet in een spoedige oorlog De Belgische socialist Paul Henri Spaak zeide in een toespraak te Menen niet in een spoedige oorlog te gelo ven. Telkens als de Ver. Naties kracht dadig hebben gereageerd op de po gingen van de Sowjetunie om wanor de te stichten, zijn de vrede en de or de hersteld. Rusland zou wellicht West-Europa kunnen veroveren, maar zal zich dan geplaatst zien voor Ame rika en dit wenst zij niet, zolang zij niet de zekerheid heeft, de Ver. Staten eveneens te kunnen veroveren. En daarvan zijn zij nog een heel eind verwijderd, aldus Spaak. Hij geloofde in een mogelijkheid van een naast el kaar bestaan van kapitalisme en com munisme, althans indien men er in slaagt een gepaste wereldpolitiek in gang te doen vinden. gewezen en dat ook over de toevoe ging van adviseurs nog geen beslis sing is genomen. Naar men meende, zijn de debatten in het Indonesische parlement over de regeringsverkla ring van het kabinet-Natsir en de ge beurtenissen in verband met de kwes- tie-Ambon de oorzaken van enige ver traging. De UNCI heeft gistermiddag medegedeeld, dat zjj antwoord heeft ontvange»» op haar schrijven aan Moh. Roem, minister van Buitenlandse Zaken van Indo nesië in verband met haar verzoek om de actie van de RIS tegen Ambon te staken. In dit antwoord, aldus een communiqué van de UNCI, verklaarde minister Roem, dat de Indonesische regering tot haar spijt niet in staat is in te gaan op het beroep van de UNCI. De UNCI overweegt thans welke stappen zij verder zal kunnen ondernemen. In welingelichte kringen te Djakarta werd medegedeeld, dat de Commissie deze aangelegenheid naar de Veiligheidsraad zou kunnen verwijzen. Intussen maakt de actie op Ambon volgens de Indonesi sche kringen „goede voortgang" en zou zij „in de nabije toekomst met goed resultaat voltooid worden". In de pers van Indonesië zijn stem men opgegaan tegen het telegram, dat dr. Drees aan Moh. Roem heeft ge stuurd in verhand met de kwestie- Ambon. Indonesische zowel als Neder landse en Chinese bladen zijn van me ning, dat dr. Drees met het zenden van dit telegram niet verstandig heeft ge handeld. „De Nieuwsgier" zegt: Het gaat hier niet om de vernietiging van de vijand, maar om het gezondmaken van de patiënt. Verder heeft dit blad het over een gezwel, dat moet worden uitgesneden. Het blad „Sumber" zegt, dat Nederland een oplossing inzake de republiek Zuid-Molukk wil uitstellen, opdat ook de oplossing van de zaak Nieuw-Guinea uitgesteld kan worden. Protestvergadering'. „Door de Agemene Vergadering dei- Ver. Naties is nog niet lang geleden het uitroeien van bepaalde bevolkingsgroe pen als een misdaad tegen de mens heid gebrandmerkt. Wat er op het ogen blik op Ambon gebeurd, is een poging daartoe ca dat nog wel door een land, dat lid is van de Ver. Naties", aldus drs. W. Veenhoven, voorzitter van „Na tionaal Reveil" op een bijeenkomst, die gisteravond in de Haagse Dierentuin werd belegd. Hij was voorts van e- ning, dat Nederland ook met militaire middelen tussenbeide moet komen. Hij sprak ook de hoop uit, dat de kerk in Nederland er niet het zwijgen toe zal doen. Weerbericht Verwachting, geldig tot Donder dagavond: Koude nacht met wei nig bewolking en op enkele plaat sen lichte nachtvorst. Morger overdag toenemende bewolking maar overwegend droog weer mei dezelfde of iets hogere tempera tuur als vandaag. Meest matige wind krimpend van West naar Zuid-West of Zuid. Qndanks het vele stof, dat de affaire Van Meegeren heeft doen opwaaien blijven er nog steeds ondernemende leden, die op soortgelijke wijze aan de ost proberen te komen: De Parijse re- cierche arresteerde tenminste dezer da- ge" ?en Duitser, Walter Klein, die ver se 11 lende Europese musea valse schil- enjen van Picasso, Matisse, Broque an, ,re moderne meesters aange meerd heeft. Van de opbrengst van z«n „handel" leidde Klein in de Licht- llrJVUXUeus lev™tje. Q Praag steekt ditmaal Parijs echter de loef af: ar verscheen over de volle breedte t Voorpagma van het Tsjecho- S?s,k* regeringsweekblad „Diko- Drent 2? age 200-0°0) een „valse" spot- Was weli®waar heel hatelijk Vr»!L«' 6tn knots van een slagschip, rika g® en> dat kennelijk in Ame- ™L J f?Iabbers °P de schter- denkt Theodoor zo maar) te on „Lt70rd gelaten, doch de figuren néra! en kade waren zeer ken nelijk cancaturen van president Gott- tvZ1Jn ec'ntgenote, minister-presi- z«P°t°cky, viee-premier Fierlin- autoritva" ho§e le§er- en regerings eiten- De tekenaar is na zijn ge- agae vlootmanoeuvre gevlucht. U 1 sjechosloWakije heeft overigens niet net monopolie van zotte propaganda. In O.-Duitsland kunnen ze zelfs de doden met met rust laten: Daar moeten op as van hogerhand de inscripties op gedenktekens voor gevallenen uit de eer- s e wereldoorlog in die zin gewijzigd wo!dj®> d«t de doden niet voor „het vadeïtervn' doch voor „het toe tisc„e monster" gevallen zijn. Q En op dat de kapitalistische slang de vrede in 't Volksdemocratische paradijs niet meer met listige inblazingen verstore, mogen Oost-Duitsers in den vervolge slechts tegen overlegging van een door de Volkspolitie verstrekt bewijs van geen bezwaar met het buitenland telefoneren. Q Het monster, dat ons aller vrede be dreigt, de atoombom blijft echter on danks alle ge- en verboden hardnek kig aan zijn ketenen rukken. Het be stuur van het Amerikaanse Legioen, een vereniging van oudstrijders, heeft nu verklaard, dat ze het arme beest bij een eventuele toekomstige aggressip maar op Rusland moeten loslaten. Heb je ni«t vergeten, dr. atoomkachel af te Kttnt AStia? QMDAT er, al is de eerste klap dan een daalder waard, ook daarna nog wel een en ander te verhapstukken valt, krijgen alle inwoners (51.000) van de Amerikaanse stad Jackson een identi teitsplaatje, waarop hun bloedgroep vermeld staat. Zulks in het kader van de burgervaardigheid tegen atoombom aanvallen. De filmster John Wayne wil het, al heeft hij z'n roem dan voor namelijk aan cowboy-rollen te danken, voorlopig met minder krasse maatre gelen proberen Hij heeft een „Theater vbor Vrijheid" ongericht, dat zich in December in Carnegie Hall met het drama „Trek het IJzeren Gordijn op!" zal presenteren „De uitgaande wereld moet de hoofdrol spelen in de strijd tegen het ideologisch gif van het com munisme", aldus de heer Wayne. Over uitgaan gesproken: De Rotterdam se politie was de laatste weken steeds op zoek naar auto's, die er zonder baas vandoor gingen. De oorzaak is thans gebleken tweeledig te zijn. Een acht tienjarige scholier en een even oude verkoper hadden telkens als ze zin in en ritje hadden een willekeurige ge parkeerde wagen „geleend", die ze dan ergens anders weer lieten staan. Zélf zitten ze momenteel. O Hoeveel ritjes 'en dertienjarige Haagse scholier met 'n vriendje samen op de kermis op iet Malieveld wel met de diverse at- racties aldaar gemaakt heeft, weet Theodoor op geen stukken na. maar het moeten er wel bar veel geweest zijn Zijn ouders misten n.l na enkele weken hun gezamenlijke spaarpenningen tot een bedrag van f 2700. Doorgedraaid! Pijlsnel schoot de F-80, een straal- gevechtsvliegtuig, met een vaart van 720 km door de lucht, waar door de T-6 Trainer, die met een snelheid van 240 km boven Wil liams luchtmacht-basis, bij Chand ler in Arizona, vloog, stil scheen te staan. Dr. W. H. K. Feuilletau de Bruyn maakte gewag van een kentering in het inzicht van de Partij van de Arbeid en zeide, dat de heer Vorrink bij de sou- vereiniteitsoverdracht over een vrij Indonesië sprak als van een eeuwig monument. Spreker vindt het wel een monument, maar dan 'n grafmonument. Overigens zag hij met genoegen, dat de heer Vorrink naar het standpunt van Rijkseenheid neigt. De regering van Ambon meldt, dat Zaterdag schepen van ex-KNIL-mili- tairen uit Makassar zijn vertrokken. Bij deze versterkingen bevindt zich o.a. een volledige batterij artillerie. De re gering van Ambon is bezig zich voor te bereiden op de nieuwe aanval, die vanuit Makassar onderweg is en heeft de Nederlandse regering gevraagd een oorlogsschip te willen zenden om deze schepen tegen te houden. Ook op Am- bon zelf, ten noorden van Hitoe, vinden hergroeperingen van de Indonesische troepen plaats. Militairen keerden terug Dinsdag had te Amsterdam de de- barkatie plaats van de 1301 militairen, vrouwen en kinderen, die met het troepentransportschip „General S. D. Sturgiss" uit Indonesië naar het va derland zijn teruggekeerd. De manschappen hebben weinig recre atie gehad aan boord, omdat het schip, volgens Amerikaanse methoden geheel als troepenschip ingericht was. Vóór dat de „Sturgiss" naar Djakarta kwam, heeft het 2400 Amerikaanse soldaten naar Korea gebracht, een heel wat groter aantal dan met Nederlandse troepentransportschepen vervoerd kan worden en in de laatste wereld oorlog vervoerde het schip zelfs eens ruim 4000 man op een reis. Over het eten klaagden de soldaten in het algemeen niet. Het was natuur- !ijk typisch Amerikaans voedsel, uit stekend bereid met veel kip, kalkoen, zalm of vlees, maar niet stevig genoeg voor een Hollandse jongen. „Het be gon ons op de duur te vervelen en we verlangden erg naar een degelijke Hol landse stamppot". De Amerikaanse begrotingscommis sie heeft Dinsdag een vermindering met 50 millioen dollar gelast van de gelden, die dit jaar voor het plan- Marshall werden toegewezen en die 2.25 milliard dollar beliepen. Een woordvoerder der commissie zeide. dat de vermindering van de Marshailgelden gebaseerd was op de grote verbetering, die dit jaar over het algemeen is ingetreden voor de pond en dollar-reserves van de Marshall- landen. Volkspolitie vergiste zich Maandag zijn in Oost-Duitsland de herfstmanoeuvres van bet Sowjetrus- sische leger begonnen. Zij dragen de titel „Vrcdesoetëningen" Tanks en infanterie van het Russische leger hebben Dinsdag het verkeer over de grote autoweg naar Berlijn gedurende vier en een half uur opgehouden. De Oostduitse politie had de weg afgezet. De geallieerde en Duitse functionaris- sen waren van dc tijdelijke afsluiting van de toevoerweg naar West-Berlqr niet op de hoogte gesteld. De Amerikaanse persfotograaf, Al- lyn S. Baum, werd door de Oostduit se volkspolitie gearresteerd, toen hij van de Amerikaanse sector van Ber lijn uit pas gegraven eenmansgaten fotografeerde. De Volkspolitie, die de gaten in de nacht gegraven had, bemerkte bij het licht worden, dat zij per ongeluk ook gaten aan de Amerikaanse zijde van de sectorgrens had gemaakt. Zij trok zich snel terug en groef andere een mansgaten op Oostduits gebied Sprinkhanen hielden trein tegen In Zuid.-Australië zijn treinen tegengehouden door zwermen sprinkhanen; de rails werden door een zo dikke laag sprinkhanen bedekt, dat de locomotiefwieler 'pten, zo deelt radio-Australië zede. Een machinist verklaarde en zwerm van ongeveer tien vierkante kilometer gezien te hebben.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1