veRtA&m&J AGENDA Stad en Omgeving Meervoudige Kamer: Wat recht is, is recht Twee radio amateurs bouwden „tape recorder Het zoontje viste mee Dr. A. Verwaal is overleden Boeken-expositie in de Openbare Leeszaal Alkmaarders voor het Gerechtshof As Macaroni p. 250 gram los rtü 21 ct. ÏK3 *ïl Vermicelli p. 250 gram los nü 19ct. Tomatenpurée per blikje 29Ct. Naar een beter geluid beterj Ds Vallotton geeft een orgelconcert WOENSDAG 11 OCTOBER 1950 Het is al weer enkele maanden ge leden, dat Clemens van V. met zijn vierjarig zoontje en twee complete hengeluitrustingen naar het Noordhol lands Kanaal was getogen. Clemens ging achter de snoekbaars aan en had daarom aan het einde van zijn simme tje een stukje vis. Zoonlief, die met een kleine hengel en een snoer van circa twee meter, aan de waterkant zat, rustte niet voordat hij ook een stukje vis aan zijn haakje kreeg in de hoop vader met een aantal snoekbaar zen te kunnen overtreffen. Dat zou allemaal niet erg zijn geweest als dit eerzuchtig zoontje niet even zijn hen gel in de steek had gelaten om, schrikt tl niet, iets te doen, dat hfl op vroe gere leeftijd in zijn luier pleegde te doen. Juist op het moment, dat hij zijn broekje dichtknoopte kwam er 'n politie-agent aan, die vader Clemens 'n proces-verbaal gaf omdat er twee hen gels in het water lagen en Clemens slechts in het bezit was van een acte, welke hem toestond met één hengel uit te ruken. Clemens stond nu gister morgen voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar terecht en trachtte de Edelachtbare heren duidelijk te ma ken, dat hij slechts met één hengel had gevist, dat de andere van zijn In de ouderdom van 78 jaar is in Huize Rustoord te Voorburg overleden Ds. Andries Verwaal, vroeger predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente te Alkmaar. Ds. Verwaal begon zijn predikants loopbaan in 't Brabantse dorpje Vlij men nabij Den Bosch. Reeds na en kele jaren kwam hij naarAlkmaar waar hij het grootste ge deelte van zijn vijftig jarige ambtsperiode heeft doorgebracht. Hij kwam met vele mensen, ook bui ten de kring van de Hervormde ge meente, in contact. Ds. Verwaal was o.m. een aantal jaren voorzitter van het bestuur van de Christelijke school. Op catechetisch gebied maakte hij zich bekend door zijn „vragenboekjes". In 1932 heeft Ds. Verwaal Alkmaar verlaten om enige jaren in de rustige Brabantse gemeente Etten te werken. Daarna heeft hij tot zijn emeritaat van 1934 tot 1938 in de Kaag gestaan. Ds. en Mevrouw Verwaal vestigden zich toen in Den Haag, waar de thans over ledene vóór en in de oorlogsjaren preekte en ander gemeentewerk deed Bijna anderhalf jaar woonde Ds. en Mevrouw Verwaal in het Rusthuis „Rustoord" van de Ned. Herv. Kerk in Voorburg. De thans overledene her dacht in April van dit jaar zijn gouden ambtsjubileum en zijn gouden bruiloft Daar hij toen pas van een ernstige bronchitus hersteld was. werden deze dagen in stilte gevierd. Ds. Verwaal had in Alkmaar nog vele trouwe vrienden, die door dit plotse ling heengaan diep zijn getroffen. Zij zullen de overledene herdenken als een vroom en vriendelijk man, die steeds bereid was te helpen waar hij kon. Volgens de wens van de overledene heeft de begrafenis heden in alle stilte plaats. In de Openbare Leeszaal aan de Lan- gestraat is thans een expositie samen gesteld van de werken, welke in het afgelopen jaar zijn aangeschaft. De ten toonstelling heeft ten doel de bezoekers een indruk te geven van het streven van het bestuur en de directie om door aanvulling uit de schat van nieuwe werken te voldoen aan de eisen, welke aan een leeszaal en uitleenbibliotheek mogen worden gesteld. In dit opzicht is de tentoonstelling ten volle geslaagd. Enige honderden boeken, welke over zichtelijk en smaakvol zijn geëxposeerd, bewijzen ten volle, dat de bibliotheek aan de vraag van de meest verwende lezer kan voldoen. Romans, weten schappelijke werken, boeken op het ge bied van kunst en cultuur, jeugdlectuur, technische verhandelingen en buiten landse litteratuur zijn op enige tafels ten toon gesteld en geven een uitste kende indruk van de uitbreiding, welke het boekenbezit in de voorbije twaalf maanden heeft ondergaan. Om tot het houden van deze tentoon stelling te kunnen geraken, heeft men in de afgelopen weken successievelijk de nieuwe werken uit de circulatie ge nomen. De moeite en het. werk welke mej. Kaan en haar staf daarvoor heb ben verricht, verdient beloning in een druk bezoek. Velen zullen dan hun lijstje van gewenste boeken kunnen aanvullen, terwijl degenen, die tot nu toe verzuimden lid te worden van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek in het bewijs, dat men „bij" blijft, een aansporing vinden, dit verzuim goed te maken. De expositie blijft geopend tot 20 October. zoontje was en dat hij het toch ook niet kon helpen, dat zijn zoontje „ef- fies weg moest". Ik loop ook wel eens bij mijn hengel vandaan en voor zover ik weet staat nergens dat dat niet mag," meende verdachte. Hierna wil de mr. Krabbe weten waarom Cle mens, die reeds voor de kantonrech ter was veroordeeld, in hoger beroep was gegaan. Was de boete van ƒ6. de reden? „Daar gaat het niet om Edelachtbare, maar wat recht is, is recht en ik heb niet met twee hengels gevist." Nu verklaarde de verbalisant, dat de vierjarige knaap de hengel nooit zou kunnen ophalen, zodat het niel veel uitmaakte of Clemens verklaar de, dat het slechts een klein hengeltje van 75 cent was. De officier trok zich in ieder geval niets van de verklaring van verdachte aan en eiste een boete van zes gul den. Clemens vroeg uitstel om zijn zoontje en de hengel van 75 cent als getuige te mogen meebrengen. „Dat had u vandaag kunnen doen," zei mr. Krabbe. „Ik wist niet, da', dat mocht," ant woordde Clemens, waarop de presi dent de conversatie besloot met de op merking. „Dan had u maar goed uw dagvaarding moeten lezen." Schoolverzuim. Gustaaf van W. had ook een zoontje en dat zoontje spijbelde weieens. Door de president werd Gustaaf op zijn va derlijke plichten gewezen, omdat hij deze had verwaarloosd. „Ik ga 's mor gens vroeg naar mijn werk en ik heb daarom geen gelegenheid mijn zoon naar school te brengen. Het is toch niet mijn schuld, dat, als ik naar mijn werk ben, hij „pinkies draait". Dit ex cuus was niet voldoende om de offi cier milder te stemmen. Mr. Holsteyn meende wel degelijk, dat verdachte hiervoor verantwoordelijk was en eiste een boete van ƒ6. Jagen zonder vergunning. De zaak van Petrus Egbertus K. was iets ingewikkelder. K., die des tijds in Akersloot woonde, had daar van de burgemeester vergunning ge kregen om te jagen met een dubbel loops jachtgeweer. Toen hij naar Ber gen verhuisde had verdachte verzuimd een vergunning van de burgemeester te Bergen aan te vragen met het ge volg, dat hij een proces-verbaal kreeg in verband met het feit, dat hij zon der de daartoe benodigde papieren een jachtgeweer en patronen in bezit had. De officier eiste 20.en verbeurd verklaring van het Jachtgeweer. De verdediger wees op het feit, dat zijn cliënt inmiddels weer naar Akersloot was teruggekeerd en dat de vergun ning van de burgemeester van Aker sloot nog steeds geldig was. Met an dere woorden: het jachtgeweer was thans weer wel door een vergunning gedekt. „Walg" kuur. Tweemaal achter elkaar was de Bergenaar Petrus L. dronken achter het stuur van zijn auto aangetroffen en de maat was dus vol, toen hij op 11 Mei een te groot deel van het weg dek nodig had om zijn fiets door het nachtelijk duister huiswaarts te wrin gen. Honderd gulden eiste de officier en een voorwaardelijke straf van een maand en drie proefjaren. De verdediger wees op het feit, dat zijn cliënt van plan was een kuur te gaan volgen waardoor hij van sterke drank zou gaan walgen. Het zou daar om volgens pleiter niet nodig zijn een voorwaardelijke straf op te leggen. De officier repliceerde hierop, dat de voorwaardelijke straf dan juist een prikkel voor Petrus zou zijn mot nauwgezetheid de „walg"kuur te vol gen. De Friese brug Het komt meerdere malen voor, dat de Friese brug verkeersproblemen veroorzaakt. Zo ook op de 11e Mei van dit jaar. De Alkmaarder Johan H. was met zijn vrachtwagen de brug opgereden uit de richting Alkmaar en had dus voorrang. Op de brug ont moette hij een Volkswagen, remde te De najaarsrit van de R.A.C.- West Voor de najaarsrit, welke het district Noord-Holland-Noord van de R.A.C.- West op Zondag 22 October organi seert, bestaat een flinke belangstelling De rit verdient dit terecht, daar zij. naar de heer P. Krom ons mededeel de, door een zeer., fraai gedeelte van ons gewest voert en de opgaven, waar voor de automobilisten zich gestelo zien, een interessante wedstrijd be loven. Ook het bezit van een nieuwe wagen behoeft thans geen beletsel te zijn om deel te nemen. Het districts comité is er zich ten volle van be wust, dat de huidige prijzen der auto's onnoaig risico uit de boze maken. De rit is voor iedere automobilist, zonder gevaar voor schade, te rijden. Velen hebben reeds deelname toegezegd doch verzuimden tot heden het in schrijfformulier in te leveren. Deze „tragen" wordt verzocht dit alsnog zo spoedig mogelijk te doen, opdat de organisatie een vlot verloop heeft. GIFTEN VOOR DIERENDAG. Voor Dierendag is nog ontvangen f 2 van mevrouw B en f 2.50 „van twe- katers uit Bergen". Adres inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. ONDERWIJZER BENOEMD De heer L. Boeters, afkomstig van Enkhuizen is benoemd tot onderwijzer aan de r.k. u.l.o.-school te Alkmaar. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Madame Bo- vary (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Paul Vlaanderen en 't Z-mysterie (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: De Jazz-opera (alle leeftijden). Alle theaters 2.30 uur matinée. Gulden Vlies, 8 uur: Chopin-recital door Stefan Askenase. DONDERDAG Bioscopen als Woensdag, geen matinée. Gulden Vlies, 8 uur: Toneelspel „Stormeiland". Burgerlijke Stand Geboren: Gezina, d. v. J. N. Schuurman en G. Nijmeijer; Adriana A. C„ d.v. C. M. Duinmayer en C. Com mandeur; Franciscus, z. v. H. B. Weh- nes en A. E. Swart ;Anna, d. v. A. A. van Dijk en M. P. Suiker; Christina J. M., d. v. G. Sijm en A. Groen, Martin C„ z. v. A. P. J. van Nlmwegen en R. de Ruiter. Overleden: Anna M. Kaan dorp, oud 1 jaar; Stefanus Smit, oud 82 jaar, weduwnr. van M. Prins; Trijntje Smit, oud 83 jaar, wed. van L. Nijman. laat en kwam met de tegenligger in botsing. Tijdens de behandeling van de zaak werd haarfijn uitgeplozen, welke wagen nu het eerst bij de brug was. De bestuurder van de Volkswa gen beweerde pertinent, dat hij het was, Johan verklaarde het tegendeel en werd daarbij gesteund door de ver klaring van de brugwachter. De offi cier vond dat allemaal minder belang rijk en zei tegen Johan, dat hij in ieder geval had moeten stoppen om de bestuurder van de Volkswagen ge legenheid te geven achteruit te rij den. De eis was ƒ5.of 3 dagen. Tegen Bernard I. uit Alkmaar eiste de officier 20.of 14 dagen omdat deze zijn fiets onbeheerd had laten staan. Van al deze zaken zal over veertien dagen uitspraak volgen. UITSPRAAK IN HOGER BEROEP Het Amsterdamse Gerechtshof ver oordeelde de Alkmaarse caféhouder A. D. wegens het in voorraad hebben van sigaretten en koffie buiten de distributiebepalingen om, tot een geld boete van f 200 of 40 dagen en ver beurdverklaring van het in beslagge- nomene. In eerste instantie had de Bijz. Po litierechter te Alkmaar A. D. tot een boete van f 500 of 120 dagen veroor deeld. Voor het Gerechtshof stond Dinsdag de Alkmaarder P. G. Z. in hoger be roep terecht. Verdachte had zich be dronken en werd door een politie agent in het Fnidsen aangehouden. De makkers van de drinkebroer wa ren minder vriendelijke opmerkingen gaan maken en daarop was Z. begon nen zich tegen de politieagent te ver zetten. De Alkmaarse rechtbank ver oordeelde verdachte in Mei van dit jaar tot twee maanden gevangenis straf. „Jullie zijn allemaal zo verschrik kelijk lastig", zei de president van het Hof tot verdachte, „wij kunnen niet met boetes blijven volstaan". Als getuige gehoord, vertelde de agent van zijn wedervaren. Nadat hij verdachte had aangehouden, waren de moeilijkheden eerst recht begonnen. Hij werd bij de keel gegrepen en zijn uniformpet werd afgeslagen. Verdach te, die op de zwarte lijst staat, het geen impliceert dat hij geen café's mag bezoeken, zeide het voorgevalle ne te betreuren. Het reclasseringsrap- port over Z. was niet ongunstig. „U wordt wel aan de ketting gelegd, als de voorwaarden van de reclassering in werking treden", merkte de presi dent op. De procureur-generaal meende toch niet met een voorwaardelijke straf te kunnen volstaan en eiste een maand gevangenisstraf tegen de verdachte. Uitspraak over veertien dagen. HAKA-Thee nog steeds voor oude prijs: Roodmerk 86 ct: per 1 00 gram I In een tijd van S" prijsverhogingen Groenmerk 78 ct. Bruinmerk 72 ct. prijsverhogingen g betekenen deze - prijsverlagingen voor iedere 5 huisvrouw: I 9 dubbel voordeel V I Niet om het gewin maar voor het gezin F# Twee radio-amateurs uit Alkmaar, de gebroeders Van Engelen hebben een mooi staaltje van hun kunnen gedemon streerd door een z.g. tape-recorder te bouwen. De tape-recorder is een ver betering van de gramofoon met dat verschil, dat deze voor onmiddelijke op name en weergave geschikt is en pas na de oorlog in ons land in de handel werd gebracht. Het eerste toestel, dat te koop werd aangeboden, kostte toen 3000.—. De recorder werd uitgevonden door de Deen Poulsen, omstreeks het jaar 1860. Hij werd toen in Amerika .geper- fectionneerd en na de oorlog vonden de Amerikanen in Duitsland een systeem, dat nog ver boven het hunne uitging. Het toestel, dat op het ogenblik in de handel is, kost toch altijd nog ruim duizend gulden, maar de Duitse firma Stolz heeft het gepresteerd nu 'n toestel in de handel te brengen, dat slechts f 195 kost. De heer Kamper op de Laat heeft het alleen-verkoop-recht voor Alkmaar en omgeving van deze toestellen kunnen krijgen. Het geval wil nu, dat twee enthousiaste radio-ama teurs het toestel volgens het Amerikaan se systeem hebben gebouwd, hetwelk het eerste door amateurs gebouwde toe stel is in Alkmaar en omgeving. Dat dit experiment zonder tegenslagen niet tot stand is gekomen is begrijpelijk De heer van Engelen vertelde ons. dat het huilen hem nader stond dan het lachen toen bij het proef draaien de resultaten abominabel bleken. Zij wendden zich echter tot de heer Kamper, die hun raadde eens met bet toestel bij hem te komen, aan welke raad zij gaarne ge volg gaven. Samen zijn de heren toen gaan experimenteren en het gevolg was. dat Maandag een succesvolle opname kon worden gemaakt van de kinder spelen en 's middags van de optocht De heren draaiden deze opname voor ons af en het resultaat is inderdaad zeer bevredigend. De totale prijs van dit zelf gemaakte toestel is op ongeveer f 175— f 200 gekomen. De plasticrollen welke vror de opnamen gebruikt worden heb ben een breedte van m.m. en een dikte van een 400ste mm. Deze band kan meer dan 20.000 keer gebruikt wor den en eenzelfde aantal malen is het mogelijk de opnamen uit te vlakken Het toestel bevindt zich op het ogenblik nog in een experimenteel stadium en is zeker voor uitbreiding vatbaar. Een goed geluid. Het geluid van de toestellen is veel mooier, dan dat van een gramofoon en men kan er veel meer mee doen. Wilt U een leuk programma samen stellen? U neemt een stukje van de Bonte Dinsdagavondtrein op. een stukje amusementsmuziek, U vertélt zelf een paar leuke moppen en U kunt zich een half uur kostelijk amuseren. Verveelt het U, dan vlakt u de band uit en u neemt een concert op. Zo is het moge lijk twintigduizend maal op één band opnamen te doen. Wat openen zich dan een mogelijkheden. De heer Van Kam per is dan ook van mening, dat het toestel het in de handel uitstekend zou doen, maar dit is niet de bedoeling van de Gebr. Van Engelen, die dit experi ment uit zuiver amateuristisch oogpunt bezien. De heer Van Kamper vertelde ons nog, dat er al vele radio-amateurs in Alkmaar en omgeving met het bouwen van een „tape-recorder" bezig zijn. maar dat nog geen er in was ge slaagd dit tot een goed einde te bren gen. Hij hoopt dat het geslaagde experi ment van de Gebr. van Engelen een stimulans voor hen mag zijn en voeg de er aan toe. dat hij en de beide bou wers van het toestel bereid zijn elke gewenste inlichting te verstrekken. Voor insiders is het misschien nog in teressant te weten, dat het frequentie spectrum 307000 Herz bedraagt en dat 't opname-kopje 'n luchtspleet heeft van 1 '100 mm. en het uitwiskopje een van 4/10 mm. AUTO SLIPTE Gistermiddig omstreeks kwart voor twee is een materiaalwagen van de PTT. die over de Noordervaart reed. bij het nemen van een bocht naar rechts in de richting Alkmaar, geslipt en tegen een lichtmast terecht geko men. Zowel de auto als de lichtmast werden ernstig beschadigd, doch er de den zich geen persoonlijke ongelukken voor. Eerste H.O.V.-concert Het eerste concert, dat de H.O.V. in het winterseizoen 1950/51 te Alkmaar zal geven, vindt plaats op Donderdag 20 October. Dirigent is Toon Verhey, de soliste is de Australische pianiste Eileen Rail Deze pianiste won op 15-jarige leef tijd een studiebeurs, die haar in staat stelde naar Engeland te reien, om al daar aan de Royal Academy of Music te Londen te studeren. Gedurende haar studiejaren in Engeland won zij de Macfarren Gold Medal, de meest be geerde prijs voor pianisten, de Bach- Beethoven studiebeurs en de Lionel Monckton studiebeurs voor composi tieleer. Eileen Ralf debuteerde in 1934 in Londen met een serie recitals in de Wigmore Hall. Voorts maakte zij tour nees door Zwitserland, Nieuw-Zeeland, Australië, Zuid-Afrika, het Midden- Oosten, Finland, Italië en Tsjecho- slowakije en trad ook reeds in Neder land op. Op het eerste H.O.V.-concert zal de pianiste Beethoven's Vierde Pianoconcert vertolken. Het program ma vermeldt tevens de Ouverture „Eg- mont" van Beethoven, alsmede de Symphonie in g-moll van Mozart. Zaterdag 14 October zal des avonds om 8 uur in de Grotfe Kerk een zeer bijzonder orgelconcert worden gege ven, waarbij iedereen vrije toegang heeft. Ds. Vallotton, leerling van Al- bert Schweitzer, is de organist en hij zal, behalve Bach, de door hem her ontdekte Franse hofcomponist Raison introduceren in zijn orgelmis en werk ten gehore brengen van Buxtehude, tijdgenoot van Bach. Ds. Dikboom heeft zich bereid ver klaard de uit te voeren werken in te leiden en van kort commentaar te voorzien. Het gehele programma zal vijf kwar tier duren. Wie is Ds. Vallotton? Hij is lector aan de Universiteit van Montpellier, waar hij theologie doceert, maar tevens is hij, als zijn leermeester Schweitzer een eminent organist. Een maand lang reist hij door onze lage landen om er concerten te geven: hij was reeds in Groningen en Friesland. In Amers foort werd zijn spel door de N.C.R.V uitgezonden, in Amsterdam concerteer de hij in de Waalse Kerk. Ds. Vallotton heeft een speciaal doel met deze concerten. In het beroemde Financiële hulpverlening aan bijzondere scholen De vereniging tot bevordering van christelijk schoolonderwijs alhier ver zocht gelden uit de gemeentekas voor de aanschaffing van schoolboeken leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de Julianaschool. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te verlenen. Tevens stellen B. en W. voor mede werking te verlenen ten opzichte van het bestuur der R.K. meisjesscholen voor aanschaffing van schoolmeubelen ten behoeve van de St. Annaschooi. Het bestuur der vereniging St. Jo seph had gelden gevraagd voor de aanleg van een radio-apparatuur met. drie luidsprekers en antenne voor de Sint Bavoschool, de St. Laurentius- school en de Sint Aloysiusschool. B. en W. achtten dit verzoek aanvankelijk voor inwilliging vatbaar en een nader overleg leidde er toe, dat de aanvrage werd veranderd in een aansluiting aan het radiodistributienet en aanschaffing van luidsprekers. Bij nadere overwe ging en kennismaking van de op dit punt bestaande jurisprudentie menen zij, dat de aanvrage niet voor vergoe ding in aanmerking komt en de nor male eisen voor het onderwijs niet overschreden moeten worden, waarom zij voorstellen de gevraagde medewer king te weigeren. Metselaar in Bondselftal Geri Metselaar van Alkmaarsche Boys, die reeds meerdere malen in vertegenwoordigende elftallen uit kwam, is thans gekozen in het Bonds elftal, dat op Zondag 15 October te A«en tegen het Drents K.N.V.B.-elfta' in het veld komt. Metselaar is opge steld als rechtsback, naast Meines van Frisia en met als keeper de Sparta- doelman Landman. De midden-linie wordt gevormd door Van den Was- senbergh (Longa), Masssuger (Longa) en Schenk (Sparta). In de voorhoede spelen Hendriks (Vitesse), Mangelmanr (ADO), Willems (ADO), Van der Weerd (Wageningen) en Groeneveld (Haarlem). Politie-voetbal Dinsdagmiddag speelde Alkmaar R.P. te Heiloo een thuiswedstrijd voor de bekercompetitie tegen de gemeen tepolitie Amsterdam. Door een technisch overwicht van de Amsterdammers wisten deze de overwinning ondanks regen en wind te behalen. De Alkmaarders moesten met 51 de meerderheid van Amsterdam er kennen en zullen alle zeilen bij moe ten zetten om de volgende ronde in de bekercompetitie te kunnen halen. TE GROTE SNELHEID Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf reed met grote snelheid een per sonenauto over de Emmastraat in de richting van de Kennemerstraatweg. Bij Huize Augustinus kwam uit de te genover gestelde richting een vracht auto, geladen met zand. De chauffeur van de personenwagen zag geen kans tijdig te stoppen, waardoor de wagens tegen elkaar botsten. Beide werden be schadigd. Tegen de chauffeur van de personenauto is proces-verbaal opge maakt. Rheims n.l. kent iedereen de grote kathedraal, maar er is ook een voor name protestantse gemeente met haar Eglise Réformée. Het orgel van deze kerk is tijdens Rheims' evacuatie periode dook de Duitsers vrijwel ge heel vernield. Ds. Vallottons streven is het voor een nieuw orgel te zorgen en iaarom trok hij naar het protestantse Nederland, dat bekend staat om zijn voortreffelijke orgelbouwers. Hij dient nu een tweeledig doel: een Nederlands orgelbouwer heeft de opdracht de nieuwe pijpen te leveren, terwijl tevens het publiek de gelegenheid heeft een bijdrage te schenken door aan de uitgang der kerk een gift te deponeren in de collecteschalen. Deze bijdrage is geheel vrijwillig. Het voorstel aan Ds. Vallotton om toegangsbiljetten te vervaardigen en te verkopen, opdat de opbrengst i .r- van ten goede zou komen aan het orgel te Rheims, wees hij resoluut van de hand. Hij wenst alleen voor ieder een te spelen: niemand mag, om welke reden dan ook, weerhouden worden om te komen luisteren. Ds. Vallotton zou zeker niet naar ons land gekomen zijn om geld in te zamelen, wanneer zijn eigen gemeente krachtig genoeg was geweest het benodigde bedrag bijeen te krijgen. Maar zoals men weet, is Frankrijk een katholiek land en de protestantse gemeenten zijn niet groot. Indien men het streven van deze Ds. VALLOTTON Zwitserse theoloog en organist, lector aan een Franse universiteit, wil steu nen, is daarvoor de collecte. Rheims heeft ongeveer 113.000 in woners, waarvan 2000 protestanten, van wie dan 300 regelmatig ter kerke gaan, per hoofd moet deze gemeente 30 a 35 gulden per jaar opbrengen voor de generale kas van de Eglise Kéformée in Frankrijk. Daarbij komen dan de gewone lasten der kerkelijke gebouwen. Het is dus gemakkelijk te begrijpen, dat enige steun van buiten voor de restauratie van het orgel noodzakelijk is. Prijsuitreiking voor het clubkamjiioenschap Bij de prijsuitreiking voor het clubkampioen schap sprint en lange afstand van W.V. Alc- maria-Victrix opende de voorzitter de gezel lige bijeenkomst met een aardig woord en herinnerde er aan, hoe zwaar het is geweest om deze wedstrijd uit te rijden in storm en regen. Daarvoor zullen allen die deze prach- tigen kampioenslinten in ontvangst mog'en nemen ze op grote waarde schatten. Bij de sprinters memoreerde de speker de moeilijkheid om altijd weer 'voor nieuwe serie's aan de start te komen. Hij had dan ook grote bewondering voor allen, die als kampioenen en prijswinnaars te voorschijn zijn gekomen. De uitslag was: Lang'e afstand kampioenen: J. Ottenbros A- klasse, J. Rol B-klasse en W. Jongjans C- klasse; 2e prijs: H. Sluis, A; N. Rozelaar, B; J. Keuken, C Derde prijs: J. Langendijk, A; J. de Beuro, Bi W. Ossen, C. Sprint kampioenen: P. Korenman, A; B. v. d. Kamer, B; W. Jongejans, C. Tweede prijst J. v. d. Gracht, A; N. Rozelaar, B; J. Bloedjes C. Derde prijs: H. Sluis, A; J. Scholten, B; N. de Boer, C. ALKMAARSE SCHAAKCLUB V.V.V. Op de gisteravond gehouden club avond is niet alleen geschaakt, maar zijn ook de besprekingen gehouden voor de wintercompetitie, die volgende week Maandag zal beginnen. De club mag zich in grote bloei verheugen. Zij heèft momenteel niet minder dan 05 leden. Ook zal het eerste tiental moeten worden samengesteld, dat 21 October voor de hoofdklasse-competitie thui*

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2