Nederlandse suikerplanters midden in de campagne Shirley is nu hef gelukkigste bakvisje Op de grens van rusi en wanorde tl Optreden tegen guerrilla's op Celebes aangekondigd Politie-patrouilles langs de wegen Majoor had toch geen meubelwinkel? Ex-officier voor het Hoog Militair Gerechtshof Sultan van Marokko zal Frankrijk bezoeken Twintig jaar wettelijke eierencontrêle Haar werk het beste van dertigduizend rijtje „Lezende meisjes". Shirley is WOENSDAG 11 OCTOBER 1950 (Van onze correspondent te Surabaja) j^EN ZWARTE MODDERIGE MASSA, die kionterig op de aarde iigt ge plakt, hier en daar een enkel groen plekje, dat echter verloren gaat in deze platgebrande omgeving. Dit is de aanblik van een neergebrande riettuin. De zielige resten van een machtige rietaanplant. De lange krachtige sten gels, die in voll^ wasdom tot een hoogte van twee meter reiken, yn een prooi geworden van de vlammen. De verkoolde resten zijn tot een smerige stinkende hoop geworden en liggen verspreid over 't areaal. Waarom ging hier een riettuin in vlammen op? Deze vraag willen we niet beantwoorden, omdat de daad even zinloos is als de reden. De administrateur van de suiker fabriek houdt slechts rekening met het feit. H\j hoopt, dat bjj het voort schrijden van de tijd ook dit verschijnsel zal verdwijnen. De snijders zijn er niet toe te bewe gen dit weer te doen. Dit is ouderwets, zeggen ze. En de fabriek zit er maar mee. Daar moet al die viezigheid weer uit het sap gehaald worden. Wij gaan verder en de heer Van Roon laat ons een verbrande en een leeggestolen riettuin zien, De dieven hebben in het wilde weg gekapt en daarbij de tuin zo achtergelaten, dat zelfs nasnijden niet meer mogelijk is. Het riet dat nog in kleine bosjes bij een is blijven staan, is vertrapt en beurs gehakt. De heer Van Roon stapt op zijn motorfiets. Achterop zit een politie agent met het geweer in de aanslag. De chef van de aanplant is reeds één maal door het oog van een naald ge kropen, toen overmoedige kerels met alle geweld zijn vervoermiddel wilden lenen, om het niet terug te geven. Hij is nu weer uit het ziekenhuis en trekt met dezelfde motor opnieuw van de ene aanplant naar de andere. Op de fabriek maken wij kennis met de fabricage-chef, de heer Conrad. On geschoren, omdat hij al meer dan 17 uur in de fabriek staat. Zijn vrouw is er aan gewend, zowel aan de 17 uur als aan de baard. De heer Conrad laat ons met een verlegen lachje de vele hekken en met prikkeldraad omwon den pijpleidingen zien. Dat is allemaal tegen diefstal. „Voordat u aan de centrifuge-hal komt, waar het eind-product uit de rijden langs een kilometerslange smalspoorbaan. Dat is het teken, dat wij in de buurt van een suiker fabriek zijn. Plotseling komen we uit de wanordelijke omgeving van een dessa op een glad geasfalteerde weg, zien de smalspoorbaan zich vertakken in een uitgebreid rangeerterrein en hebben nu aan onze rechterhand een fris wit geschilderd fabriekscomplex en aan onze rechterhand een keurig onderhouden erf. Achter het erf een ruime woning met een voorgalerij over de gehele breedte van het huis. Hier woont de administrateur van de suikerfabriek Tulangan, de heer A. H. de Groot. „Wij zitten midden in de campag ne," zo vertelt ons de heer De Groot. Een drukke tijd vol moeilijkheden. Niet alleen, dat de fabriek zo zijn kuren heeft, want het materiaal is er vanzelfsprekend niet zonder kleer scheuren afgekomen, maar de voort durende kans op stakingen maakt 't werken erg moeilijk. En met die sta kingen komen we tot het keerpunt van de zaak. De bevolking rond Toelangan is buitengewoon gewillig, vriendelijk en ideaal, om mee samen te werken Onze verstandhouding met de diverse autoriteiten is dan ook zeer goed. Na de cease fire, eind 1949, is de Sura- baja-delta als overstroomd met guer rilla-strijders; mensen uit andere land streken, die gedurende de revolutie en meestal ook tijdens de Japanse be zetting geen vaste woonplaats meer kenden. Zij hebben zich in diverse kampongs en dessa's gevestigd en handhaafden zich daar, door voorai stoer te doen. Het volk van het land is gemakkelijk te intimideren en keek dan ook vol ontzag naar deze gewel denaren op. Diefstallen en plunderingen. W/IJ zitten met onze suikerfabriek juist op de grens van twee infil- tratiegebieden. Naar het Zuid-Oosten ligt een gebied van betrekkelijke rust, daar zijn de stoere mannen reeds der mate met het dessa-leven vergroeid, dat zij niet teveel van zich laten mer ken. Naar het Noord-Westen echter zijn diefstal en plundering schering en inslag. Het resultaat van deze activi teit is zo per keer 350 tot 400 ha. verbrande of leeggestolen tuinen. In Malang is het zelfs zo erg, dat de campagne 10% van de normale pro ductie opleverde. In Krembung werd 60% van de aanplant verwoest. Wij maken met 40% afschrijvingen een zeer gunstige uitzondering. Wij moeten ons voorts verzoenen met het feit, dat Indonesië niet langer het land is van de goedkope arbeids kracht. De arbeidersbeweging is er en men moet er rekening mee houden De abnormale wijze, waarop dit alles verloopt is een resultaat van een zoe ken naar voordelige veranderingen in het oude systeem. Dat op een bepaald moment de gekste en onredelijkste eisen worden gesteld, is iets, dat wij niet te somber moeten opnemen. Ik had bijv. een ploeg van 37 man, die plotseling door ziekte tot 30 man ge reduceerd werd. Deze zieke arbeiders kregen vol loon uitbetaald. Maar toch vonden de overgebleven 30 man. dat, nu zij het werk deden van 37 man, ook voor 37 man betaald moesten worden. Dat zij lang niet zoveel ver zetten als de voltallige ploeg, zagen zij niet in. Het kost veel tijd en moeite, om hen uit te leggen, dat zulke eisen onrao gelijk zijn in te willigen. Vooral het „waarom" eist veel tact en beheei- sing. Ik heb me er een speciaal hu meur voor „aangemeten", zo besluit de heer De Groot. De tuinen. pVEN later rijden we met de jeep van de onderneming door de vel den en de nauwe dessagangen. Af en toe komen we een Indonesiër tegen, die aan de kant van de weg' blijft wachten, tot we voorbij zijn en daar bij vriendelijk groet of met een niets zeggende blik voor zich uitkijkt. De genen, die groeten zijn meestal oude re mensen. Bij eèn ogenschijnlijke ravage van wortels, stengels, modder en bladeren wordt een rietaanplant gesneden. De chef van de aanplant, de heer Van Roon, bruingebrand en doornat van het transpireren, verontschuldigt zich voor de slordige wijze, waarop de tuin wordt gesneden. Hij moet met bloe dend hart toe zien, hoe stengels met wortel, bladeren, kluiten aarde en al op de lorries worden gesmeten. Vroe ger ging het snijden met de „golot" De stengels werden netjes uitgesto ken, van kluiten aarde en overtollige bladeren ontdaan en saamgebonden, kokers komt, moet u door twee hek ken. Een soort diefstalsluis." Bij elk» hek zien we een gewa pende politie-agent. „Wat wil je," vervolgt de heer Conrad. „Een kilo suiker brengt twee gulden op bij de Chinees. Hoe gemakkelijk kun je niet een kilo suiker verbergen." De heer De Groot vertelt ons een aardig voorval. Toen hij een arbeider, na een gesprek, een vaderlijk tikje gaf op het onderste gedeelte van zijn rug, sloeg hij op suiker. Iedereen doet mee aan deze kruimeldiefstal. Men schaamt er zich ook niet voor. Het zijn net rijstvogels op een sawah. Ze strijken op het land neer en zodra je maar wat geluid maakt, vliegen ze verschrikt op. Een ogenblik daarna komen ze weer rustig terug, om de korreltjes te pikken." Trein met bewaking. yOOR de laatste maal snuiven wij de melasse-lucht op en wij kijken nog even naar de witte schoorsteen, die heilig is. Volgens de bevolking werd de schoorsteen getroffen door een Rogel (vermoedelijk een granaat scherf) maar viel niet om. Dus moet er „een heilige macht" in dit bouwsel verborgen zijn. Wij nemen afscheid van de admi nistrateur en zijn vrouw. Zij blijven achter op een eilandje midden in deze uitgesproken Indonesische gemeen schap. Samen met hun kinderen le ven zij hier in de schaduw van de suikerfabriek. „Ach, zegt de heer De Groot, „ik heb iets van een boer in me. Ik voel me het prettigste, wanneer ik de riettuinen, de velden met meloe nen of katang pandjang en de sawahs kan overzien. En als het bruine drab bige sap uit de rietmolens stroomt." Maar mevrouw De Groot zegt: „Ik ben maar blij, dat de kinderen elke dag met de schoolbus naar Surabaja kunnen, want dan hebben we ze ten minste bij ons." We rijden weer langs de kilometers lange smalspoorbaan. Deze keer puft er een kleine locomotief en sjort hij gend en proestend enkele lorries met zakken vol suiker naar het station. Naast deze lorries fietst een pa trouille gewapende agenten. Die pa trouille is tekenend voor de verhou dingen in dit nieuwe Indonesië. Die majoor had toch geen meubel winkeltje? vroeg de president van het Hoog Militair Gerechtshof Dinsdag morgen aan de voormalige luitenant kolonel Van II. uit Den Haag, toen deze in hoger beroep terecht stond om dat hem het wederrechtelijk toeëige- nen destijds in Bandung van een aan tal meubelen van majoor S. werd ten laste gelegd. Van H. verweerde zich tegen deze beschuldiging. Hij had de hem be vriende officier gevraagd hem te hel pen daar hij behoefte had aan enig meubilair. Later deed hij de meube len van de hand voor i 400. Hij dacht ze ten geschenke te hebben ontvan gen. De krijgsraad, die Van H. voor dit feit had veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden en ontzetting uit het recht om bij de ge wapende macht te dienen, vond dat hij geweten moesthebben, dat hij de meubelen niet mocht verkopen. Ook de advocaat-fiscaal van het gerechts hof was deze mening toegedaan en vroeg bevestiging van het vonnis. De beschuldiging, dat hij drie revolvers aan burgers had gegeven, werd door Van H. wel erkend. De raadsman van Van H. vond het vonnis veel te zwaar voor iemand, die men hoogstens eni ge nonchalance zou kunnen verwijten. Op 24 October volgt de uitspraak. De Franse president, Vincent Auriol, eerste minister René Pleven en leden van de regering hebben Dmsdag de Sultan van Marokko, Sidi Mohammed Ben Joessef, en zijn zoon verwelkomd bij hun aankomst per trein te Parijs voor een staatsbezoek van vier dagen. Onder toejuichingen van de menigte en geëscorteerd door de republikeinse garde te paard in gala-uniform, begaf 't gezelschap zich in drie auto's naar het Elysee. Von Falkenhausen verhoord over koning Leopold Tijdens het thans te Brussel aan de gang zijnde proces tegen de Duitse ge neraal Von Falkenhausen vroeg het Ge rechtshof hem nadere inlichtingen te verstrekken over het protest van koning Leopold tegen de gedwongen tewerk stelling van Belgen in Duitsland. Het protest werd hem door de Koning op het slot te Laeken overhandigd. De ex- militaire bevelhebber zeide, sommige gedeelten ervan te moeten wijzigen, al vorens het aan Hitler over te maken. Voor deze stap werd hij door de hoge re instanties van het „Reich" gelaakt. Dezer dagen zal dr. Schacht te Brus sel voor Von Falkenhausen getuigen. De voorlopige commissie voor Korea samengesteld Generaal Carlos Romulo (Philippij- nen) is tot voorzitter gekozen van de voorlopige commissie voor Korea, die zeven leden telt uit Australië, Chili, Nederland. Pakistan, de Philippijnen, Thailand en Turkije. Tot vice-voorzit- ter wqrd gekozen Hernan Santa Cruz (Chili). Deze commissie werd door de alge mene vergadering der V. N. ingesteld in afwachting van de aankomst in Ko rea van de commissie der V. N. voor de eenmaking en het herstel van Korea. Ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de wettelijke controle op eieren zal de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, 14 October te Utrecht een rede houden over actuele proble men in de landbouw. De rede wordt uit gesproken in de buitengewone alge mene vergadering van 't Nederlands Eiercontróle Bureau, die in het Jaar beursrestaurant wordt gehouden. De voorzitter van het Nederlands Eiercon tróle Bureau, ir. J. S. Keijser, zal een herdenkingsrede uitspreken. Miami heeft een vliegende motorbrigade Eerste Kamer niet tevreden over wetsontwerp De Eerste Kamer nam gistermiddag het wetsontwerp met betrekking tot, de aansprakelijkheid van d<p overheid voor handelingen verricht tijdens of tengevolge van de bezetting, in behan deling. De voornaamste bepalingen van dit ontwerp hebben betrekking op overeenkomsten in bezet gebied geslo ten, op onrechtmatige daden en o.a. op schadeloosstelling wegens v.ordering of onteigening. De heer Molenaar (VVDl achtte het ontwerp onaanvaardbaar. De heer Reijers (CHU) vond het ook verstandiger als de regering dit ont werp zou terugnemen. De heer Witte- man (KVP) was van mening, dat de Kamer, zij het zonder enthousiasme, het ontwerp zal moeten aanvaarden. Ook de CPN bij monde van de heer Van Santen stond afwijzend tegenover het ontwerp, dat vandaag door de mi nister van Justitie zal worden verde digd. Mobilisatie op grote schaal van hulpbronnen der V.S. Onze nationale verdediging geraakt thans in het militaire stadium, zo zei- de de Amerikaanse minister van De fensie, generaal Marshall, Dinsdag op een arbeidersbijeenkomst te Washing ton, waarin hij voorts verklaarde er op te vertrouwen, dat het herbewapenings program der Ver. Staten zal worden voltooid. Wij bereiden ons voor op een mobi lisatie van onze hulpbronnen op een ontzaglijke schaal om ons oorlogspo tentieel en dat van onze bondgenoten te versterken, zo zeide de minister. Er moet nog veel gedaan worden en ik ben er zeker van, dat het gedaan zal worden. WEGENS BELEDIGING VAN HET CORPS MARINIERS GESTRAFT De 53-jarige W. de J. uit Haarlem is wegens belediging van het corps ma- viniers door het Amsterdamse Gerechts hof veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van f 150. De politierechter te Haarlem had hem eerder tot een week gevangenisstraf veroordeeld. Amsterdam heeft zijn vliegende burgemeester, maar Miami in Florida heeft een vliegehde motorbrigade. Hier ziet U de leden van de Miamische motor politie, die zich met motor en al aan boord van een Pan American Clipper begeven. Dit is het begin van de reis naar Los Angeles, waar de politie mannen de jaarlijkse nationale vergadering van de Amerikaanse politie bond zullen bijwonen. d'J'Pvindt glBBII steeds de fijnste smaken WÈÊÊ De correspondent van Aneta te Ma kassar seint, dat het militaire com mando van Zuid-Celebes een optreden tegen gewapende groepen in Zuid- Celebes (guerrilla's) heeft aangekon digd, nu de pogingen om een vreed zame oplossing te bereiken faalden. Het militaire commando heeft het volgende bekendgemaakt: 1. Gebleken is, dat gewapende groe pen de laatste tijd wegen en bruggen in Zuid-Celebes vernielen, bom'en om kappen om wegversperringen aan te leggen, telefoondraden doorsnijden, moorden plegen enz., hetgeen tezamen het karakter van georganiseerd stich ten van onrust draagt; 2. Zij, die ver antwoordelijk zijn voor de veiligheid in Zuid-Celebes, kunnen deze toestand niet langer laten voortbestaan. Tegen de onruststokers zullen militaire maat regelen worden genomen. De bekendmaking, die Dinsdagoch- De Amerikaanse regering heeft Dinsdag de katoenexport naar alle landen, behalve naar Canada, beperkt. >um (s a Even later troffen wij het donker- I» san °gig meisje een .beetje bedremmeld h! l" SÏ Cl§ IS tl (3 li £_J over de plotselinge roem aan bij haar v tvë tl 1 8 "atjj fe a n '-w® inzendingeneen knappe, gekleurde tekening „Oogstarbeiders", die be ii II «f i I I J J kroond werd en een gevoelig schilde een pupil van de Eothen-school in Ca- IsinriorQt~hilriril<=>n terham, een plaatsje in Surrey. Niet rxlfiwiwf eJdJ «alleen zij, maar ook haar school en /TT xx haar lerares tekenen zijn befaamd ge- (Van eén onzer ïedacteuren) worden door de „Sunday Pictorial"- j^ET stralende ogen en vuurrode wangen stond Shirley Blomfield zestien tentoonstellingen. Was de winnares van jaar en onmetelijk gelukkig, ontzettend zenuwachtig in een hoekje vorjg jaar, Claude Williams, niet even van de enorme tentoonstellingszaal en leerde haar toespraak uit het hoofd: eens afkomstig van Eothen en zijn Jean „Lieve allemaal, ik dank u uit het diepst van mijn hart". Geen «onder, dat Easter, Ruth Lewis en andere meisjes, je dankbaar bent en je geluk gewoon niet óp kunt, wanneer je ais bakvisje wier werk ditmaal werd onderschei- ervaart, dat je werk uit dertigduizend kinderschilderijen als het beste is den, ook niet als leerlingen op deze gekozen en je als beloning aan een kunstacademie mag studeren, zonder school ingeschreven? dat daddv er een penny voor uit zijn portemonnaie behoeft op te diepen! Shirley zelf beseft wel, dat zij nog maar aan het begin staat en nog veel, /- ij- jaren inspanning om te leren teke- héél veel moet ieren, maar ge kunt het Gratis Stuaie aan een nen, zoals deze kinderen het kunnen!" haar niet kwalijk nemen, dat zij zich- Met deze uitspraak karakteriseerde zeb jn haar toekomstdromen al ziet kunstacademie Picasso het verschil tussen de koele als een beroemde schilderes, gevierd perfectie van het meesterwerk en de en bewonderd over de gehele aard- CTORMENDERHAND heeft de Engelse bruisende vitaliteit en verkwikkende b.olEn al die andere kinderen, die schooljeugd van 5 tot 16 jaar een spontaniteit van het kind, in wiens met zoveej enthousiasme thuis of op van Londens deftigste musea en het Zjei zoais de opvoedkundigen het scbooi paiet en penseel hanteren, voe- verwende Londense publiek veroverd zeggen iets van de dichter leeft. ]en zjj dezelfde roeping? Wij hebben met de kostelijke expositie „Kunst van bet aan een tweetal gevraagd: de 13- kinderen". Voor de derde maal werd EOTHEN-SCHOOL HERD jarjge joan Firth uit Batley, die een deze georganiseerd door het Zondags- BEROEMD. bloemenvaas op het doek had overge- blad „Sunday Pictorial" en het aan- rjE dag vóór de opening bood de „Sun- bracht en de 12-jarige Robbie Wyborn tal inzendingen overtrof ditmaal nog day Pictorial" alle inzendertjes en uit Stratford, die op verbluffend rake dat van voorgaande jaren. Een zeer hun ouders in het museum een par- wijze een groep vissers had getekend, deskundige jury moest niet minder dan tijtje aan. Daarna hewonderden de „Ik later schilderen? Niks hoor, ik 30.000 schilderijen en tekeningen van kinderen eikaars scheppingen en be- wordt lekker huisvrouw!" was het be- meisjes en jongens uit alle delen van stormden Shirley Blomfield de win- scheid van Joan.- En Robbie zei ver- het land keuren. Zij selecteerde ten- nares van de hoofdprijs, een som van achtelijk: „Mij ook niet gezien. Ik wil slotte uit deze overvloed driehonderd 250 voor een studie aan een kunst- ingenieur worden, ik wil veel geld werken, die in de zalen van de „Royal academie om handtekeningen. verdienen!" Institute Galleries" in Piccadilly wer- den opgehangen en die jiu al dagen lang duizenden kijkers trekken: kunst critici, leerkrachten, lords en ladies, maar óók taxichauffeurs, soldaten en welgedane Cockney-huismoeders. Nie mand, die zich kan onttrekken aan de charme, de fantasie, de originaliteit, die peuters en pubers van stad en land hier op frisse, kleurige wijze aan de dag leggen. PICASSO SLOEG DE SPIJKER OP DE KOP r\E voorzitter van de Maatschappij voor Opvoeding in Kunst, de heer Herbert Read, die de tentoonstelling opende, vertelde bij die gelegenheid een historische anecdote. Vier jaar ge leden organiseerde de British Council in Parijs een kleine tentoonstelling van kinderkunst. Tot de bezoekers be hoorde niemand minder dan de schil der Picasso, die na zijn Rondwandeling door de zaal aan de heer Read toever trouwde: „Op hun leeftijd kon ik schilderen als Raphael, maar het kostte me vele Shirley Blomfields bekroonde tekening „Oogstarbeiders" tend gepubliceerd werd, geeft de „on ruststokers" alsnog gelegenheid, zich met hun wapens over te geven aan de bataljonscommandanten van de Indo nesische strijdkrachten. KERKELIJK NIEUWS Necl. jLieiv. ivtiueroeptii te ouder kerk a. d. Amstel H. A. Herwaaruen te Heilenaoorn; te Vtnkeveen: J. J. Moll te Waddmxveen. Aangenomen naar Hoeve laken W. A. S. Laurense te Driesum; naar Puttershoek A. H. C. Jakobs, leger- pred., woonachtig te Bodegraven. Beroepbaarstclluig. De heer J. A. Hebli, cand. te Zeist, Walkantweg 16, stelt zich beroepbaar. Geref. Kerken. Beroepen te Drachten, vac. P. J. O. de Bruyne: G. van Andel te Dieren. Geref. Kerken Onderh. Art. 31 K.O. Beroepen te Noordbergum C. Trimp, can- didaat te Amstelveen: te /Roodeschooi H. Venema te Maastricht. Chr. Geret. Kerken. 2-tal te Middel burg. A. C. Noort te Nieuwe Pekela en P. de Smit te Zeist. Beroepen te Naarden M. S. Hoos, thans ierend ouderling al daar. Aangenomen naar Aalsmeer S. v. d. Molen te Leeuwarden. Bedankt voor Zwijndrecht J. G. van Minnen te Huizen (N.-H.- De classis Amsterdam der Chr. Ger. Kerken heelt geëxamineerd naar art. K.O. en beroepbaar gesteld de heer M. S. Roos. thans lerend ouderling te Naar den. Evang. Luth. Kerk. 3-tal te Wilder- vank-Veendam. L. c. C. Grebbant pron. te Rotterdam, G. J. Duyvendak te Am sterdam en A. Johannes te Delft. Gerei. Gemeenten. 2-tal le Venendaal. Fr. Mallan te Bruinisse en W. de Wit te Middelburg. Ds. J. Drost. Ds. J. Drost. Geref. pre dikant te Ede zal zich een jaar beschik baar stellen als res. leger pred. Ds. Drost zal dienst doen op het vliegveld Leeu warden en ontving reeds van zijn Ker- keraad verlof. Twee Nederlanders door rampoköende vermoord In de nacht van Vrijdag op Zater- dag zijn de heer B. Keeslag en me vrouw Schraa, die in een bungalow van de familie Ripellius nabij Tjipanas logeerden, vermoord door een rampok- bende. De familie Ripellius wist de bende te ontkomen en sloeg alarm. Waarschijnlijk bevreesd voor latere getuigenissen van de zijde van de heer Keeslag en mevrouw Schraa hebben de bendeleden deze twee door middel van vuurwapens om het leven ge bracht. Den Bosch krijgt* een nieuw spoorwegstation 's Hertogenbosch zal een nieuw spoorwegstation krijgen. Men hoopt dit jaar of begin volgend jaar met de bouw te beginnen. Het monumentale oude station, gebouwd door E. Kuy- per, werd in 1944 tijdens de gevechten volkomen verwoest. CHURCHILL EREDOCTOR AAN DE UNIVERSITEIT VAN KOPENHAGEN De universiteit van Kopenhagen heeft Winston Churchill, die met zijn echt genote op het ogenblik een bezoek brengt aan Denemarken, het eredocto raat in de philosophie verleend. Het Deens koninklijk paar en Ieden van de koninklijke familie, het Deense ka binet en leden van het parlement, als mede professoren, diplomaten, journa listen en andere genodigden woonden de plechtigheid bij. POOLSE SCHEEPVAARTDIRECTEUR MOET AMERIKA VERLATEN De Amerikaanse immigratiedienst heeft Dinsdag bekendgemaakt, dat de vice-president van de Poolse Gdynia- America lijn, Grzelak, Dinsdag de Ver. Staten aan boord van het Poolse schip „Batory" voorgoed heeft verlaten. Grzelak wordt ervan beschuldigd lid te zijn van een organisatie, die „de ge welddadige omverwerping van de Amerikaanse regering bepleit".

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6