Eensgezindheid tussen Truman en MacArthur Muziek en sirenes wekten Zondag de Oost-Duitsers VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Amerikanen 64 Km. van Pjongjang Mr.'s Jacob volgt Mr. Schokking op als Minister van Oorlog en Marine Vier inbrekers in het Vredespaleis Maandag 16 Oct. 1950 147e Jaargang No. 242 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Korea en Japan onderwerpen van iwee-urige conferentie op Wake Kans op vergelijk is vergroot Noordelijke tegenstand wordt steeds geringer Azie zal vrij zijn en geen slaaf Geen vrede met knuppels en stenen Zuid-Koreaanse regering verwerpt beperking van haar gezag tot de 38ste breedtegraad Grote wapenindustrie in ons land Prins Bernhard deze week weer naar huis Communisten maanden de bevolking ter stembus te gaan ERNST TILLICH: Politieke zwendel'' Staatssecretaris van Oorlog naar Washington Geen onenigheid in het kabinet Weerbericht Ko-hi BMtek Stuurman zwaar gewond bij aanvaring op het Usselmeer RIS BEREIDT NIEUWE LANDINGEN VOOR Verkeer bij de Hembrug van 23 October tot 5 November Brandkast was doel van nachtelijk bezoek BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 9, Tef. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. P Ik HARRY TRUMAN wij zijn het eens.... WINSTON CHURCHILL Churchill heeft Zaterdag op de slot zitting van het congres van de Britse conservatieve partij opnieuw gepleit voor de vorming van een Europees le ger, zolang daarvoor misschien nog tijd was. Hij zeide niet te geloven, dat oorlog onvermijdelijk was. Do gebeurte nissen in Korea hadden volgens hem de kans op een vreedzame regeling van de geschillen met de Sowjetunie vermeerderd. Churchill keerde zich fel tegen de Labourpartij, die volgens nem in vijf jaar 200 milliard gulden had „verkwist", wat neerkwam op 110 miilioen per dag. De Tory-leider was vol vertrouwen in een conservatieven verkiezingszege. Het Amerikaanse slagschip „Missouri" vaart al schietend langs de Noord- koreaanse kust. Met zijn 40 centimeter- kanons werden ditmaal 150 ton grana ten op het gebied rond Tandjon, onge veer 250 km van de Russiscjie grens geschoten. Ongeveer 170 km verder noordwaarts werd de plaats Tsjondjon door de Amerikaanse kruiser „Helena" gebombardeerd EEN KANTOORGEBOUW op de zuidoostelijke uitloper van bet eiland Wake hebben president Truman en generaal Douglas MacArthur bijna twee uur geconfereerd over vraagstukken betreffende het Verre Oosten. Vijf uur nadat de president op het eiland was geland, vertrok hij weer naar Washington. Vóór zijn vertrek zei Truman, dat de bespreking „hoogst bevredigend" was. Zij be trof in hoofdzaak Korea, maar ook de gedachtenwisseling over het vredesver drag met Japan en de wijze waarop de Verenigde Staten konden helpen bij het handhaven van de vrede en veiligheid in het gebied van de Stille Oceaan was „zeer nuttig" gebleken. Het onverwacht snelle einde van de conferentie moet volgens de verklaring van Truman worden toegeschreven aan de „eensgezind heid". „De uitstekende coördinatie tussen Washington en het leger heeft de bespreking zeer vergemakkelijkt", aldus de president. Hij had van MacArthur een duidelijk beeld gekregen van de prestaties der V.N.-troepen onder zijn bevel. „De Verenigde Staten willen de grootst mogelijke bijdrage leveren aan de wederopbouw van Korea, terwijl de toekomst van een nieuw Japan, dat vreedzaam en welvarend zou zijn", volgens Truman, „met vertrouwen tegemoet kan worden gezien". De president maakte geen melding van de kwestie For mosa, de Amerikaanse betrekkingen met China en de oorlog in Indo-China. Misschien zal meer licht op de conferentie worden geworpen bij de rede over de buitenlandse politiek die Truman Dinsdag te San Francisco zal houden. DIJ zijn terugkeer in Tokio verklaarde MacArthur, dat het hem een groot genoegen had gedaan de president te ontmoeten en met hem en zijn advi seurs te spreken. „Het bezoek van de president in de Stille Oceaan zal niet nalaten groot enthousiasme te verwekken in het gehele Verre Oosten, waar het zal worden uitgelegd als het symbool van een vaste overtuiging, dat de vrede in het gebied van de Stille Oceaan zal worden verzekerd en dat Azie vrij zal zïjn en geen slaaf. Geen commandant te velde is ooit vollediger door zijn regering gesteund, dan ik bij de operaties in Korea", aldus de generaal. vloot, Trumans speciale adviseur van buitenlandse aangelegenheden Averéll Harriman en de staatssecretaris van het leger Frank Pace in de enige aan wezige auto op het eiland, een oude Chevrolet, die het gezelschap naar het kantoorgebouw bracht. De conferentie duurde minder dan twee uur. President Truman vertoefde vijf uur op Wake en vertrok te middernacht naar Hono- loeloe, vanwaar hij hedenmorgen de reis naar San Francisco voortzette. Oorlog niet onvermijdelijk. „Zo zeker als ik hier ben, geloof ik dat de volken achter het ijzeren gor dijn evenzeer als wij verlangend zijn om tot een wereldvrede te geraken en een nieuwe oorlog te vermijden", zo verklaarde president Truman o.m. na afloop van een maaltijd in Honoloeloe- „Ik behoor niet tot hen die menen dat een nieuwe oorlog onvermijdelijk is", zo vervolgde hij. De president zei- de, dat hij een klare uiteenzetting zal geven van het Amerikaans buitenlands beleid bij zijn eerstkomende toespra ken, welke hij te San Francisco en te New York zal houden, daar hij vrees de, „dat de oppositie de aanvullende credieten voor de landsverdediging met het herstel van de vrede in Korea zou weigeren. ,De vrede kan niet ge handhaafd worden met knuppels en stenen", zo betoogde Truman. „Ik hoop die boodschap te doen horen aan het congres en aan het Amerikaanse volk" TWAALF uur nadat MacArthur op Wake was geland rolde het privé- vliegtuig van de president Truman, de „Independence" over het vliegveld. Truipan was gekleed in een grijs costuum en vilthoed, MacArthur in tropenuniform. Na een hartelijke be groeting stapten de president, Mac Arthur, generaal B"adley, schout bil nacht Arthur W. Radford, opperbevel hebber van de Amerikaanse Pacific- i Snel vorderende Amerikaanse speerpunten hebben Zondagnacht de buiten wijken van Soean, een knooppunt van wegen, 64 km in een rechte lijn ten zuid oosten van de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang bereikt. De Zuidkoreanen die van Wonsan optrekken, bevonden zich Zondag op 32 kilometer afstand van Hansoeng. De tegenstand in en rond Kocmtsjon, dat Zaterdag door de Ameri kanen veroverd werd, is volledig gebroken. Op de andere fronten wordt het verweer der Noordelijken steeds minder. In totaal is thans een vijfde deel van Nood-Korea door de troepen van de V.N. bezet. Zwaargewapende Britse commando's hebben de laatste dagen aanvallen ge daan op verschillende plaatsen van de Noordkoreaanse kust. Op 150 km van de Russische grens bliezen zij een spoorwegtunnel op, terwijl de volgende dag ten zuiden van Songdjin een spoor brug en een tunnel werden aangevallen. De regering van dr. Syngman Rhee heeft een beperking van haar gezag tot het gebied ten zuiden van de 38ste breedtegraad verworpen. De daartoe strekkende resolutie van de V.N. werd „hoogst ongelukkig" genoemd. De Zuidkoreaanse regering zegt, dat „het volk het niet zal aanvaarden omdat het met recht van mening is, dat dit een in breuk is op zijn onbetwistbaar recht om zijn eigen verkiezingen, middels zijn eigen regering te houden". Wel zou de regering toezicht van de V.N. op de verkiezingen toejuichen. Snelvuurkanonnen voor straalvliegtuigen (Van onze Haagse redacteur) Naar wij van welingelichte zijde ver nemen, zal de ministerraad binnen eni ge dagen een beslissing nemen over de vraag, waar in Nederland een nieuwe belangrijke bewapeningsindustrie, wel ke aanvankelijk zevenhonderd arbei ders werk zal bieden, gevestigd zal worden. In het kader der industrialisatie en de opvoering van Nederlands bewape- '1' óing, gevolg van onze verplichting 'B overeenkomstig het Atlantisch P ct. zal 3 de Zwitserse Hispano Suiza-fabriek hier te lande een nieuwe industrie vestigen voor de vervaardiging van 20 mm ka nonnen met een zeer hoge vuursnelheid bestemd voor de Gloster Meteor Straal jagers, waarvan de Fokkerfabrieken er driehonderd (honderd en vijftig voor ons land en evenveel voor Belgie) bou wen. Zowel een stad in West-Brabant als een der grote steden komt in aanm king voor de vestiging dezer nieuwe Nederlandse bewapt—ingsindustrie. Denk om de intrekking van oude munten Het ministerie van financiën herinnert eraandat op 15 No vember de termijn voor inwisse ling van de zilveren en zinken kwartjes en de nikkelen en zin ken stuivers eindigt. Om stagna tie bij de postkantoren geduren de de laatste dagen van de in wisseling stermijn te voorkomen wordt het publiek verzocht de be doelde munten zoveel mogelijk reeds thans in te wisselen. DOUGLAS MACARTHUR Azie vrij De toestand van Z.K.H. prins Bern hard, die enige tijd geledé'n in het Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht 'n lichte operatie onderging, is goed. Dit week end verbleef de prins nog in het zie kenhuis. Zijn terugkeer naar paleis Soestdijk kan tegen het midden van deze week tegemoet worden gezien. De Duitse bevolking in de Russische zóne is Zondagmorgen ter stembus ge togen. Zij marcheerde in lange rijen achter de muziekcorpsen van de „Vrije Duitse Jeugd" naar de stembureaux, waar de stembiljetten met alleen de na men van de aangewezen candidaten en zonder de vakjes voor „ja" of „neen" werden overhandigd. Het was voldoende de briefjes in de stembus te depone ren, wat als „ja"-stem gold, zo verklaarde een ooggetuige. Duizenden jonge communisten in blauwe hemden bevolkten 's morgens de straten van de steden in de Russi sche zóne. Toen de stemlokalen oper, gingen, begonnen fabriekssirenes te gillen en verspreiden luidsprekers in de straten verkiezingsleuzen. Degenen, die door dit lawaai en cjnor het voor bijtrekken .van de muziekcorpsen niet wakker waren geworden, werden door de „verantwoordelijken des huizes" en door de aanhangers van het „Natio naal Front" aangemaand de kleren aan te schieten en ter stemming te gaan. Er werd de bevolking voortdurend verzocht haar stemplicht voor de mid dag te vervullen. Nog geen drie uur na het begin van de verkiezingen hadden in 1-1 gemeenten in de staat Branden burg 100 procent van de kiezers hun stem uitgebracht. Zaterdagavond heeft Ernst Tillich, waarnemend voorzitter van de „Strijd groep tegen de onmenselijkheid" de LIEDENMORGEN zal H.M. de Koningin in het paleis Noordeinde te 's-Graven- hage mr. H. L. S. 's Jacob, secretaris-generaal van het departement van Financiën, beëdigen als minister van Oorlog en Marine, nadat de aftredende minister, mr. W. F. Schokking in afseheidsaudiëntie zal zijn ontvangen. Dins dag zal de portefeuille-overdracht plaats hebben. De staatssecretaris van Oor log, mr. W. Fockema Andreae zal zich heden naar Washington begeven om deel te nemen aan de voorbesprekingen voor de bijeenkomst der defensie ministers. De heer Fockema Andreae heeft zich bereid verklaard gedurende de periode van dit overleg, welke zich uitstrekt over eind October en begin November, zijn militaire functie te blijven waarnemen. Omtrent de toekom stige positie van de staatssecretaris van Marine, schout-bij-nacht Moorman, bestaat nog geen zekerheid. geboren als tweede zoon van de oud- Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht. Na werkzaam te zijn geweest ter secretarie van Vreeswijk en op de provinciale griffie te Arnhem, werd hij in 1939 burgemeester van Val burg (Gelderland). In 1942 werd hij door de Duitsers gearresteerd en ach tereenvolgens in verschillende kampen gevangen gehouden. In 1945 keerde hij terug naar Valburg, maar werd in het zelfde jaar secretaris-generaal van het departement van Financiën. In 1949 be kleedde hij de functie van gedelegeerde van de Kroon in Indonesië. fkNZE parlementaire redacteur in Den Haag verneemt, dat de berichten omtrent onenigheid in het kabinet, welke aanleiding gegeven zouden heb ben tot het heengaan van minister Schokking als verzonnen beschouwd ktinnen worden. Uitsluitend het feit, dat de afgetreden minister zelf niet vol doende vertrouwen gevonden heeft in het parlement, heeft tot zijn ontslag aanvrage geleid. Naar aanleiding van het bericht, waarin „van welingelichte zijde" nadere mededelingen werden gedaan over de motieven, lie mr. Schokking tot zijn aftreden hebben bewogen, stelt de mi nister het op prijs te verklaren, dat deze mededelingen niet van hem per soonlijk afkomstig zijn en dat hij het betreurt, dal daarin zijn verhouding tot zijn ambtgenoten in het gfeding is ge bracht geworden. £)E nieuwe minister, mr. H. L. 's Jacob werd op 5 April 1906 te Driebergen Verwachting, geldig tot Dinsdag avond: Vannacht en morgenochtend weinig wind, plaatselijk mist en tamelijk koud. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met later voornamelijk in het Westen van het land enige lichte regen of motregen, ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag en tot matig toenemende Zuidwestelijke wind. J^Iu het koude jaargetijde weer begint te naderen, verheugt het Theodoor IT te kunnen melden; dat de Oeitrijdmr, van gewrichtsrheumatiek goede vorde ringen maakt. Vijf Britse vrouwen, door deze gevreesde ziekte aan hun bed gekluisterd, konden zich na een tiendaagse behandeling met het nieu- de Amerikaanse geneesmiddel „cor tisone" weer veel vrijer bewegen. L! Nog een geneesmiddel: Mocht onze ge achte clientele toevallig in een atoom ontploffing verzeild raken, geen nood. Een glas zout water helpt in zo'n ge val uitstekend, want dit heeft bijna evenveel uitwerking als plasma bij een shockbehandeling. Theodoor hoopt er te zijner tijd aan te denken, maar ver moedt, dat hij laarna, èn vanwege de zenuwbibbers èn om de vieze smaak weg te spoelen, nog wel wat oud-va derlands vocht zal nuttigen. De Tur ken houden het trouwens bij zoet wa ter: Teneinde wat meer licht te bren gen in deze duistere wereld gaan ze n.l. (met Marshall-steun) in de Saka- rya-rivier een grote dam annex water krachtcentrale bouwen. Deze centrale - die 80.000 kilowatt per uur moet leve- ren, zal de hoofdstad Ankara en ver- scheidene andere grote steden van Jft»" electriciteit voorzien. Terneuzen heeft ook bouwplannen. De vroede va deren van deze stad besloten 650.000 gulden voor te c-ohieten voor de bouw van een interkerkelijk protestants zie kenhuis. Van samenwerking naar scheuring; De Joham>isburg«r klei»- lingpredikant ds Morkel heeft zich van de N.G.-kerk van de Kaapafge scheiden en zelf een nieuwe Calvinis tische kerk gesticht. Omdat volgens hem de „politiek van trusteeschap van de N.G.-kerk over de kleurlingen voor hen niet langer aanvaardbaar is. U Amerika is ook nog lang niet van zijn rassenprobleem verlost: Bij een hout- fabriek in Savannah hebben in hinder laag opgestelde mannen een auto met 35 negerarbeiders beschoten, zeventien van de inzittenden werden gewond. Liet New Yorkse politieschandaal wordt gelukkig wèl krachtig aange- lk ben de (Wilhelm) Tel(l) kwijtgeraakt. bijna pakt. De -nieuwe commissaris heeft ze- corrupte inspecteurs in rang terugge zet. Vier van hen vroegen onmiddellijK ontslag. Zullen ze wel gekregen heb ben ook. Toch zijn er ook nog men sen, die blij zijn als ze ontslagen wor den. De Griekse journalist Manolis Glazos, in 1947 wegens hoogverraad ter dood, doch daarna tot tien jaar brom men veroordeeld zal zijn ontslag uit de gevangenis, ter gelegenheid van de zesde verjaardag van Athenes bevrij ding, tenminste wel met vreugde heb ben begroet. John Brooks uit Co iumbus in Ohio daarentegen, draaide voor dertig dagen de nor in, omdat hij met een steen een etalageruit in diggel- ien had gegooid. Hij deed dat. omdat hij zich twee dagen later in Florida als dienstplichtig soldaat moest mei den, geen geld voor een kaartje had en hoopte, dat de politie hem na zijn ar restatie naar N'ami zou sturen. Nu we toch aan het gooien zijn: Engeland heeft de V.S. vergunning verleend om op enkele Bahama eilanden observatie posten in te stellen voor proeven mei geleide projectielen. De Fransen vinden het al lang goed. Die zijn blij kens een enquête van het avondblao „Paris Presse" zelfs voor 54 reeds verzoend met --en Duitse herbewape ning. Motieven: „Het Russische gevaar is groter dan het Duitse" en ..Er kan beter aan de Elbe dan aan de Rijn ge vochten worden". Mr. H. L. 's JACOB minister verzetsgroepen in de Russische zóne gewaarschuwd, dat de stemhokjes „vallen" waren. Tillich noemde de ver kiezingen „de grootste politieke zwen del, die ooit bedreven is". Ook de West- duitse radiostations waarschuwden de Oostduitsers herhaaldelijk voor de stemhokjes! De uitslag van de stemming zal waarschijnlijk niet vóór 21 October worden bekend gemaakt. Botsingen in vooravond. Aan de vooravond van de verkiezin gen is het bij het invallen van de duis ternis op de Potsdamerplatz te Berlijn, waarover de grens met de Sowjetrus- sische sector loopt, tot botsingen geko men tussen anti-communisten en leden van de „Vrije Duitse Jeugd", die aan de sector-grens pamfletten trachtten uit te delen. Van de Britse sector uit werden ook Zaterdag weer .pamflet raketten" in de Sowjetrussische sector geschoten. Bij goed zicht en mooi weer zijn ten oosten van Marken het motorschip „Stad Zwolle" en-.het motorschip „Olie- vos 5" met elkaar in botsing gekomen. De botsing was zo hevig, dat het stuur huis van de „Stad Zwolle" in elkaar gedrukt werd. De stuurman S. de Jong uit Amsterdam zat zwaar gewond vast geklemd tussen de brokstukken. Met veel moeite kon kapitein H. J. Havers uit Zwolle, die zelf licht gewond werd, hem bevrijden. Hij is naar het Binnen gasthuis overgebracht. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Hoe de botsing heeft kunnen plaats hebben, is een raadsel. Het zicht was prima, de ver lichting brandde goed en toch zeiden de mannen van de „Olievos 5" de „Stad Zwolle" niet gezien te hebben. De Republiek Indonesia bereidt nieuwe landingen op Ambon voor. Met de schepen Van Swoll, Wainerang, Kai- mana en Waingapoe zijn o.a. een pant ser-eskadron en een batterij artillerie onderweg. De schade door aardbeving en vloedgolven wordt voor Saparoea op vijf miilioen gulden geschat. De Molukse studenten in Djakarta hebben een beroep gedaan op de Amerikaanse studenten inzake het verlenen van de noodzakelijke hulp aan de slachtof fers van bombardementen, de aardbe ving en de vloedgolven op Ambon. Zoals gemeld, zal van 23 Octqber tot en met 5 November wegens noodza kelijke vernieuwing van de remming- werken voor de aanleginrichting van het veer over het Noordzeekanaal, nabij de Hembrug, het verkeer over dit veer, met uitzondering van het verkeer met rijwielen en het voetgangersver keer, gestremd zijn. Gedurende dit tijdvak zal in het veer te Buitenhuizen, een uitgebreide dienst, waarschijnlijk met drie ponten, worden uitgevoerd, terwijl zo nodig ook te Velsen de veerdienst zal worden uit gebreid. Nabij de Hembrug zal gedu rende het genoemde tijdvak ten be hoeve van het verkeer met rijwielen en het voetgangersverkeer een motorboot- veer worden onderhouden. Rechercheurs slopen op sokken naar boven Het Haagse hoofdbureau van politie werd Zaterdagnacht om kwart na mid dernacht door de portier van het Vre despaleis gewaarschuwd, dat er onraad in het paleis was. Onmiddellijk werd het gebouw met behulp van radio jeeps omsingeld en begaven vier re chercheurs zich op sokken naar de tweede verdieping waar zich in een kamer de brandkast van het Interna tionaal Gerechtshof bevindt. Het vermoeden, dat deze brandkast het doel van de inbrekers zou zijn, werd bewaarheid. Toen de recher cheurs de kamer binnenslopen, zagen zij vier inbrekers bezig gaten in de kast te boren. De ongenode gasten, zich betrapt ziende, namen naar alle kanten de vlucht, waarop de politie drie schoten loste. Twee inbrekers wer den aangehouden toen zij de trap af renden en zij in de val liepen, een be vond zich nog in de kamer en de vier de werd gevonden in een kast in een ander vertrek, waar hij getracht had zich te verstoppen. De gearresteerden zijn allen Hage naars, namelijk de 28-jarige H. de B„ die pas was vrijgekomen na zijn straf voor een inbraak in het ministère van Marine, enige jaren geleden gepleegd, de 33-jarige S. S. en de 35-jarige A. C. H. B., beiden bekende inbrekers en ten slotte de 32-jarige G. E. H., gewe zen hulpbode in het Vredespaleis, die zijn kameraden blijkbaar de weg had gewezen. Alle vier waren ongewapend. Zij waren binnengekomen door het in slaan van een ruit.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1