Alkmaar en de aanwas van het leerlingental Stad en Omgeving Weinig winst voor AMHC-teams Jubilerend museum herbergt 14 dagen kostbare schilderstukken Hoeveel leerlingen krijgen onze scholen in de eerstkomende jaren Een interessante voordracht AGENDA De schatten van het Frans Hals-museum De zorg voor de oud- Indonesische militair Toch was het een hoopgevende Zondag Vervolg Stads Van de po i DINSDAG 17 OCTOBER 1950 Het aantal R. K. geboorten ongeveer even groot als dat der niet R.K. Eén van de moeilijkste problemen, waarvoor niet alleen Alkmaar, maar practisch gesproken iedere Nederlan- derse gemeente zich geplaatst ziet, is de behoefte aan schoolruimte voor 't steeds toenemend aantal kinderen, dat de lagere school komt bezoeken. Nu is het gelukkig zo, dat geen ge meente in dit opzicht voor plotselinge verrassingen kan worden geplaatst. Immers, het aantal leerlingen, dat in de eerstkomende jaren voor de laag ste jaren zal worden aangemeld, staat nauwkeurig vast. Men behoeft daar voor slechts het bevolkingsregister te raadplegen en de kinderen van iedere leeftijd beneden de zes jaar bijeen te tellen om precies te weten met hoe veel leerlingen ieder jaar rekening zal moeten worden gehouden. Theoretisch betekent dit, dat alles geheel vlot kan verlopen. De practijk is natuurlijk wel eens anders. In de eerste plaats heeft iedere gemeente te worstelen met een gebrek aan bouw volume, waardoor het soms gebeurt, dat een eventueel noodzakelijke school niet op tijd klaar is. En in de tweede plaats blijft het soms schipperen, om dat nooit met zekerheid kan worden gezegd of de grote toevloed van leer lingen zich ook in de verre toekomst zal blijven voortzetten. Het zou ver keerd zijn in deze tijd van woning- schaarste zoveel scholen te bouwen, dat deze over acht of tien jaar weer gedeeltelijk leeg zouden staan. Al staat dus voor de eerstkomende zes jaar het leerlingenaantal nauw keurig vast, in de practijk blijft het een zoeken en tasten. IS DE TOENAME VAN GEBOORTEN EEN NA-QORLOGS VERSCHIJNSEL? Er wordt wel eens gezegd, dat de vermeerdering van het aantal geboor ten een na-oorlogs verschijnsel is. De cijfers wijzen daar inderdaad wel op en er zijn gemakkelijk allerlei factoren op te sommen, die zo iets zouden kun nen verklaren. Ziehier enkele geboortecijfers van Alkmaar: 1944 817 1945 688 1946 996 1947 1000 1948 862 Over het jaar 1949 staan ons slechts ter beschikking de cijfers over de eer ste 9 maanden Dit waren er 670. Ne men we aan, dat de geboorten gedu rende de laatste drie maanden van 1949 gemiddeld even talrijk zijn ge weest als gedurende de eerste negen maanden dan geeft dit voor 1949: 1949 838 Het lage cijfer voor 1945 zal wei zijn verklaring vinden in de beruchte hongerwinter, die daaraan was voor afgegaan. De stijging daarna mag wel Er bestond grote belangstelling voor de openbare voordracht, die de heef Van der Tak uit Amsterdam gister avond in Valk's Lunchroom gaf voor de Theosofische vereniging. Anders dan vrijwel steeds geschiedt, wilde spreker de problemen van de samenleving niet trachten op te los sen door het uitdenken van maatrege len toegepast op ogenblikkelijke toe standen, doch doordringen tot de oor zaak van de chaotische toestanden in de wereld, die hij ziet als de neerslag van het onbegrepen en daardoor onge controleerde gedachte- en emotieleven van millioenen negatief levende men sen. De nieuwe tijd heeft leiders no dig en ware leiders zijn zij die door een consequent doorgevoerd zelfonder zoek vanuit de wezensbron van hun bestaan leven en. zich daarop concen trerende, in de storm van contraste rende emoties stilte kunnen gebieden „tot zij worden een wachtende scha re". Ware geestelijke leiding respec teert tot het uiterste ieders recht op Vrije keuze in innerlijke zaken en doet uitsluitend een beroep op de drie-een heid van macht, liefde en creatief denken van den innerlijke aard in iedere mens, opdat hij door eigen ex periment op eigen benen leert staan De persoonlijke ervaring leert de mens te vertrouwen op de ontzag-wek- kende wetmatigheid en schoonheid die de werkingen en weerwerkingen van het innerlijk leven blijken te beheer sen. Naarmate trots ook in zijn subtiele vormen die de mens veria ten vanzichzelf doet zijn. wordt over wonnen en ware nederigheid ons deel doet hebben aan het geluk van leven in dienst, voert dit proces noodwen dig tot besef van saamhorigheid en broederschap. De heer Van der Tak die zijn psychologie blijkbaar niet uit een boekje heeft geleerd, verduidelijkt met, simpele voorbeelden en door gre pen uit eigen ervaring, het gesprokene Nadat op talrijke vragen op zeer di recte wijze door spreker werd inge gaan. bracht de voorzitter, de heer Selleger, hem dank voor zijn boeiend en opwekkend betoog. als vanzelfsprekend worden be schouwd, in aanmerking genomen, dat het cijfer voor het op zichzelf ook nog zeer moeilijke jaar 1944, altijd nog 817 bedroeg. Het jaar 1947 vormt dan 'n hoogtepunt, waarna het cijfer weer daalt tot niet zo heel veel boven 1944. DE STROOM NAAR DE LAGERE SCHOOL HET GROOTST IN 1953 Wanneer men over de geboorte cijfers beschikt, is het niet moeilijk na te gaan, hoeveel leerlingen zullen worden aangemeld voor het lager on derwijs. Aangezien het kalenderjaar echter niet samenvalt, dient men de cijfers daarvoor iets anders te groe peren. Doet men dit, dan krijgt men het volgende resultaat: De aanmeldingen zullen bedragen: 1950 782 1951 780 1952 906 1953 1003 1954 890 1955 855 De conclusie ligt voor de hand: in het jaar 1953 bereikt de stroom naar dejagere school zijn hoogtepunt, daar na volgt een terugslag. De stijging, die te verwachten is vooral voor de ja ren 1952 en 1953 zal de overheid nog wel voor moeilijke problemen plaat sen, vooral omdat daarna met een da ling is te rekenen, zodat de uitbrei ding der scholen in geen geval blij vend zal zijn. SPLITSING NAAR NIET R.K. EN R.K. Bij de cijfers, die geregeld worden verzameld, wordt steeds een schei ding gemaakt tussen niet R.K. en R.K. kinderen. De reden daarvan ligt voor de hand; practisch kan worden aan genomen, dat alle R.K. kinderen la ter R.K. scholen zullen bezoeken. Bij de niet R.K. kinderen valt uit de ge boorte-aangifte met veel minder gro ter zekerheid te concluderen of later een openbare dan wel een christelijke bijzondere school zal worden gekozen, vandaar dat hier geen onderscheid wordt gemaakt en alle niet R.K. kin deren onder een hoofd worden gehou den. Deze splitsing tussen niet R.K. en R.K. geeft ons intussen een beeld van de toekomstige verhoudingen in onze gemeente en de cijfers zijn interessant genoeg om er hier melding van te maken. We vinden dan het volgende: Geboorten in het jaar niet R.K. R.K. 1944 423 394 1945 356 332 1946 545 451 1947 523 477 1948 396 466 1949 (1 Jan.—30 Sept.) 337 333 De conclusie ligt voor de hand: het aantal R.K. geboorten is even groot ge worden als dat der niet-R.K. ingeze tenen. Het gebruikelijke verval onder de Rooms-Katholieken in aanmerking genomen, mag op grond van deze cij fers nog niet worden aangenomen, dat er een Rooms-Katholieke meerderheid uit voortvloeit. Dat het die kant uit gaat, kan echter niet worden ontkend (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG - Victoria Theater, 8 uur: Een avon tuur in Napels (14 jaar). Harmonie Theater, 8 uur: Salomé (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Dertien stoelen (elke leeftijd) Gulden Vlies, uur: „De Verrader". Wapen van Heemskerk, 8 uur: Propaganda-Feest- avond. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag, 's Middags om .30 uur matinée. Gulden Vlies, 8 uur: Max van Praag. Paviljoen Kin- heim, 8 uur: Oprichtingsvergadering jongeren organisatie VVD. Toogdag Gezinsbond Leger des Heils In het gebouw „Waakt en Bidt" zal Donderdag de jaarlijkse toogdag ge houden worden van de Gezinsbond van het Leger des Heils, afkomstig uit de korpsen Den Helder, Enkhuizen, Zaan dijk, Zaandam. IJmuiden. Bergen en Alkmaar. De Gezinsbond bestaat alleen uit vrouwen, vanaf 18 jaar. wier plichten verband houden met het huisgezin. Het doel is: Gezinsopheffing. Overal in de wereld waar het Leger des Heils werk zaam is vindt men afdelingen van de Gezinsbond. De samenkomsten welke alhier in „Waakt en Bidt" gehouden worden zullen onder leiding staan van de Divisie-secretaresse, mevr. Brigadier N. Claijs-Van Lith. WIJDINGSAVOND HARMONIA De afdeling Alkmaar der Ned. Herv Ver. van Spiritisten „Harmonia" orga niseert ook dit jaar een Wijdingsavond in de Evangelisch-Lutherse Kerk aan de Oudegracht, hoek Baangracht waarop Ds. Meiners uit Soestdijk zal spreken over „Wat willen wij nu eigenlijk?" De zangeres mej. Heinis uit Am sterdam zal met begeleiding van de heer J. Dik aan het orgel enige lie deren zingen. UIT HET ZAKENLEVEN lil het Handelsregister werden de volgende nieuwe inschrijvingen opgenomen: Evyan Lin gerie, Alkmaar, Tesselschadestraat 1. Fabricagi van- en handel in dames- en meisjes-onder kleding in de meest uitgebreide zin. Eigenaar: H, Eckmann. J. Th. Haasbroek (E.), Schoorl Duinweg 30. Kleinhandel in fotogiafische arti kelen. - Coöpertieve Aardappelbewaarplaats Vereniging G.A. Ons Belang, Schermerhom, Groeneweg A 165. Bewaren en opslaan poot- aardappelen. LEZING PROF. BERKOUWER Men verzoekt ons de aandacht vestigen op de lezing welke profi G. C. Berkouwer. hoogleraar aan Vrije Universiteit, morgenavond 8 uur in Het Wapen van Heemskerk zal hou den over „Geloof en Zelfzucht". Om onze geest te verrijken heeft de Volksuniversiteit voor Alkmaar en Om streken een drietal avonden georgani seerd, waarop de heer H. P. Baard, di recteur van het Frans Halsmuseum te Haarlem zal uitweiden over de schat ten, die dit museum herbergt en deze causerieën zal hij illustreren met licht beelden. Gisteravond werd de eerste van deze drie avonden gehouden in het Land- bouwhuis. Ruim vijftig belangstellen den waren aanwezig om zich onder de deskundige leiding van de heer Baard in de kunst te verdiepen. Na het ope ningswoord door mr. Veendorp, die namens het bestuur van de Volksuni versiteit de hoop uitsprak, dat dit lo kaal het permanente verblijf voor de Volksuniversiteit zou blijven gaf hij het woord aan de spreker. „Men moet zich ervan bewust zijn", aldus spreker, „dat de stukken, die vanavond behandeld zullen worden slechts een greep zijn uit een grote verzameling. Het doel van deze avon den is, dat Uw kunstbegrip in het algemeen iets zal worden ontwikkeld". Vervolgens gaf hij een korte samen vatting van het ontstaan der verzame ling. Aanvankelijk was deze zeer he terogeen, later werd hij meer gecentra liseerd tot in 1913 het museum in het karakteristieke oude tehuis werd on dergebracht. Het museum is misschien het vierde in het land, wat belangrijk heid betreft, maar wat betreft de inti miteit is het ongetwijfeld nummer één. De karakteristieke combinatie van museum met inhoud is zo buitengewoon suggestief, dat men zich volkomen in de zeventiende eeuw waant", aldus de heer Baard. Hij behandelde vervolgens enkele museumstukken en wees op de verandering in de schilderkunst van de Gothiek naar de Renaissance, of van het religieuse naar het meer wereldlijke schilderen. Ook toonde hij het schilde ren met practisch onvermengde kleu ren, wat in die tijd gebruikelijk Was, terwijl men in de tijd der Gotiek de beeltenis tot in alle details schilderde en de natuur vrijwel verwaarloosde. In de tijd der Renaissance legde men zich meer en meer toe op de natuur. Na de pauze gaf de heer Baard een stukje theorie. Wat is kunst eigenlijk? Eén van de vele definities is „Kunst is de uiting van een ontroerde geest". ,De kunstenaar is een hypergevoelig instrument van de tijd", aldus de heer Baard. Daarom mogen wij de z.g. expe rimentelen van vandaag niet voor gek verklaren. Hoe dikwijls deed men dat vroeger ook niet. omdat men het werk van de kunstenaar niet begreep. Zelfs Rembrandt is miskend geweest en pas nu kan men zijn werk waarde ren Daarom moeten wij heel voorzich tig zijn met het veroordelen van kun stenaars. De volgende maal zal de heer Baard het schilderen van personen behandelen. ER ZAL HIER EEN AFDELING WORDEN OPGERICHT Wij hebben gisteren bezoek gehad van de heer P. Vermeulen, sergeant majoor van het Indonesische leger, die ons mededeelde, dat op 10 en 11 No vember door het Bondsbestuur van de Vereniging van oud-leden van de KNIL in het Kurhaus in Scheveningen een algemene vergadering wordt ge houden waar het huisvestingsprobleem en diverse andere sociale belangen zullen worden besproken. De bedoe ling is nu voor die datum een afdeling Alkmaar en omstreken op te richten en aangezien de sergeant-majoor hier nog niemand kent heeft hij ons ver zocht alle oud KNIL-leden te verzoe ken zich zo spoedig mogelijk met hem in verbinding te stellen. Het is de be doeling zodra deze streek-afdeling is opgericht, daarvan één of twee afge vaardigden naar Scheveningen te de puteren om op de «adering aldaar de afdeling te ver' nwoordigen. Het adres van de sergeant-majoor is: P. Vermeulen, Oosterzij 36, Heiloo. De slachtveemarkt vara Maandag Evenals reeds zovele weken het geval is ge weest, bestond er ook gister voor de vette koeien weer veel belangstelling. De vrijwel stationnnair hog'e prijzen blijven echter voor een vlotte handel remmend werken, zodat we ook nu niet anders dan van een stug, zelfs trekkend verloop kunnen spreken. Als hoogste kg-prijs moet f 2,50 genoteerd worden. Weinig nuchtere kalveren, die tegen hoge prijzen maar stug verkocht konden worden. De export van schapen heeft de laatste weken een dergelijke vorm aangenomen, dat de aan voer van deze dieren voor binnenlands ver bruik, op de markten sterk terugloopt. Het ge volg hiervan laat zich duidelijk gevoelen, want dit brengt hoge prijzen en een stugge handel met zich mede. Bij de aanvang der markt ging het met de varkens vlot, zodat toen voor de spekvarkens f 1,99 en voor de vleesvarkens f 1,94 per kg gemaakt kon worden. De toename van de aanvoer bracht echter teweeg, dat het later alles behalve vlug meer ging'. De animo liep zelfs tot zeer stug terug, zodat bij afloop voor spekvarkens f 1,88 en voor de vlees- en lichte varkens f 1,80 per kg betaald werd. De zeu gen deden, eveneens met stugge handel, van f 1,70—f 1,76 per kg. De prijzen zijn met kor ting op het levende gewicht. BEVORDERING BIJ DE WATERSTAAT Ir. J. D. A. M. ten Brink, hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat te Alkmaar is bij Koninklijk Besluit van 27 September 1950 benoemd tot hoofd ingenieur A van de Rijkswaterstaat in vaste dienst. De benoeming wordt ge acht op 1 Januari 1949 te zijn inge gaan. Niettegenstaande het feit dat AMHC Zondag hoegenaamd geen winst boekte gaf het spel reden tot optimisme. Het eerste herenelftal verloor weliswaar in V eisen met 31 van Strawberries, maar het enthousiasme waarmee ge speeld werd, doet betere resultaten verwachten. De voorhoede forceerde diverse doorbraken, waarvan er twee zeker een doelpunt hadden kunnen opleveren. Wij zagen onder andere een vliegend schot juist over de lat, in plaats van in de goal, verdwijnen, waarna een sublieme kans voor open doel gemist werd, omdat de bal door een oneffenheid van het veld plotse ling opsprong op het moment van de slag. De Strawberries wisten vóór de rust twee keer te scoren. Éénmaal uit een keihard schot uit een strafcorner en éénmaal uit een voorzet van de zeer snelle rechtsbuiten. D. Kerssemakers verkleinde vlak vóór de rust, nadat hij in zijn eentje vier spelers gepasseerd was, met een prachtige push de achter stand. Na de rust nam de strijd in hevig heid toe. Wederzijdse aanvallen volg den elkaar in snel tempo op. Beide verdedigingen, waarvan de keepers uitblonken, vochten voor wat ze waard waren. Halfweg de tweede helft bood opnieuw de rechtsbuiten van Straw berries zijn midvoor een kans om te doelpunten, waar deze gretig van pro- titeerde: 3—1. De felle, maar zeer pret tige wedstrijd verflauwde niet, integen deel. Maar Strawberries weerstond de toenemende druk die door Alkmaar op haar doel werd uitgeoefend, zodat het einde kwam met een 31 overwinning voor de gastheren. Heren ii liet het er bij zitten en verloor met 52 van Hermes. Daar dit team met 4 invallers moest uitkomen was deze nederlaag niet verwonderlijk. Dames I beet stevig van zich af en verraste vriend en vijand met een keu rig gelijkspel (2—2) tegen Hurley. De nieuwelingen in dit elftal bleken niet voor een kleintje vervaard. Dames ii verloor met 10 in Amsterdam van, Hurley. De keepster, mej. E. Minder hout, hoewel voor het eerst onder de lat, keerde tal van moeilijke schoten en zwichtte slechts eenmaal. Linksback Lia Steinz deed niet voor haar onder Zodra de voorhoede wat meer ervaring heeft opgedaan, wordt dit team eer. lastige tegenstander. Ten slotte won het veteranenelftal met 42 van Hil versum in een gezellige wedstrijd. Al mefr al een Zondag, die ons toon de, dat Alkmaar ondanks minder goede resultaten bezig is zich te herstellen DS. DEN OUDSTEN BEROEPEN Beroepen is te Maarssen ds. N. den Oudsten te Alkmaar. van het verlies, ontstaan door het ver trek van een aantal speelsters en spe- lc-rs naar elders. Prettig is het in dit verband op te merken, dat een vrü groot aantal nieuwe leden, hoofdzake lijk jongeren, hard aan het oefene* zijn om hun plaatsen te zijner tijd in te nemen. Onverwachte nederlaag van Alkmaar Onder ideale weersomstandigheden en onder uitstekende leiding werd d« wedstrijd St. VictorAlkmaar op verzoek om 1.30 uur aangevangen. De 42 neerlaag zou doen vermoeden dat Alkmaar een minder goede wed strijd gespeeld zou hebben. Uitgezon- derd het eerste half uur is Alkmaar steeds sterker geweest. De Alkmaar-doelman had geen ge lukkige dag. Het tweede St. Victor- doelpunt was een grote fout van hem en hielp St. Victor aan een veilige 20 voorsprong. De veldmeerderheid van Alkmaar werd vóór de rust niet in doelpunten uitgedrukt door het zwakke spel van Alkmaar-vleugelspe lers. St. Victor wist de voorsprong te vergroten tot 30 en met deze stand werd gedraaid. Een omzetting in de Alkmaar-voorhoede, na de rust, bleek een versterking te zijn. P. van Baden, die nu weer op zijn oude linksbuiten plaats speelde, bracht meer vaart in de voorhoede en hij was het die de beide Alkmaar-doelpunten scoorde. Het vierde St. Victor-doelpunt, een vrije schop onnodig veroorzaakt door rechtsback C. Zwart stelde de overwinning voor St. Victor zeker. Ook hierbij trof de Alkmaar-doelman enige schuld door een verkeerd opstel len. Alkmaarse schaakclub VW Gisteren werd op de clubavond van VW niet alleen gespeeld voor de on derlinge wintercompetitie, maar vond ook een competitiewedstrijd plaats voor de KNSB en wel tussen de derde tientallen van VVV en Zaandam. De- ze laatste wedstrijd eindigde in een Vele malen moest Alcmaria's doelman Afink in de enerverende wedstrijd Alcmaria VictrixZFC (01) in actie komen om het gevaar der snelle Zaanse voorwaartsen te wenden. Ditmaal is Afink uit zijn doel gekomen en met een ferme vuistslag brengt hij opluchting voor zijn benarde veste. „Rond de Meester van Alkmaar" Met een unieke tentoonstelling van werken van de Alkmaarse schilders Jan van Scorel, Maarten van Heemskerck en Jacob Cornells van Oostzanen zal het gemeentemuseum gedurende veertien dagen zfón vijf-en-zeventig jarig bestaan herdenken. Onder de schilderijen en prenten, die welwillend zijn afgestaan door verschillende musea in Nederland, bevindt zich o.a. hek bekende werk van Van Heemskerck „Bewening van Christus" (1567). De tentoonstelling zal Zaterdag in het bijzijn van tal van genodigden officieel worden geopend. Driekwart eeuw een band met het verleden Het initiatief tot de stichting van een museum ging uit van de „Vereniging ter viering an de gedenkdag van Alk- maars Ontzet in "*73", die de beschik king had over een aantal historische bezienswaardigheden en deze verzame ling kon uitbreiden met een zeer uit gebreide collectie voorwerpen toebe horende aan de heer C. W. Bruinvis. Echter onder de voorwaarde, dat er een geschikte gelegenheid werd gevonden, waar deze verzameling ter bezichtiging van het publiek kon worden onderge bracht. Tot deze collectie behoorde een zeer bijzondere prenten- en kaartenver zameling waarvan door de vader van de heer Bruinvis »-eeds in 1838 de grond slag was gelegd Voorts bevatte zij veel merkwaardigs over het beleg van Alk maar in 1573. Op 22 Maart 1871 richtte het bestuur van de vereniging een ver zoek tot B. en W. om een lokaal be schikbaar te stellen, waar de histori sche voorwerpen zouden kunnen wor den opgesteld, maar ook toen maalden de ambtelijke molens blijkbaar traag, want eerst op 10 October van datzelfde jaar werd dit verzoekschrift in de ge meenteraad behandeld. B. en W. noem den de vroegere Stadsschouwburg de enige plaats waar een dergelijke ver zameling kon worden ondergebracht, maar dan moest het gebouw, dat te vochtig en te slecht onderhouden was om aan dit doel te beantwoorden, wor den gesloopt en vervangen door een an der. De gemeente-architect kreeg op dracht voor het maken van een viertal ontwerpen Een iaar verstreek en toen hechtte de raad zijn goedkeuring aan het plan, waarvan de uitvoering ge raamd werd op f 10.300. Dat was op "0 October 1872. Twee jaar later. Op 6 Januari 1873 vond de aanbeste ding plaats van het slopen van het schouwburglokaal aan de Breed: aat en het bouwen van een museum, waar behalve de verzameling van de vereni ging ook de schilderijen van de ge meente een plaatsje zouden krijgen Hel werk w d «egund aan de aanne mer P. Brugman te Alkmaar, die het gebouw nog juist vóór de viering van het derde Eeuwfeest van Alkmaars Ontzet opleverde Alkmaar had zijn gemeentemuseum, het gebouw althans. De kwestie van het beheer was echter nog niet geregeld en daarom werd be sloten de Raad een commissie te laten benoemen, die zich met deze taak zou belasten. Weer een jaar later, het was de zestiende December 1874, kwam deze commissie tot stand met als leden de heren C. W. Bruinvis, dr. J. J. de Gel der, A. Klasener en de gemeentesecre taris J. Nuhout van der Veen. De historische datum. Met de ordening van de verzameling was een jaar gemoeid en toen, op 15 October 1875 kon de officiële opening plaats vinden. Dat is inmiddels 75 jaar geleden in welk tijdsbestek het museum zich in een toenemende belangstel'g mocht verheugen. Aanzienlijke schen kingen verrijkten de cultuurschat, die hier tussen de oude muren wordt be waard en die d band tussen het heden en verleden levendig houdt. In 1871 legden enkele stadgenoten de basis voor dit museum; bijna tach tig jaar later worden hun namen weer eens genoemd. Zij schonken door hun initiatief de stad Alkmaar en de verre omtrek een blijvend cultuurbezit, dat zich in de loop der jaren allengs uit breidde tot een kostbare, hoogst be langwekkende verzameling. De com missieleden van 1875 zijn niet meer, maar hun werk werd door de gemeen te-archivarissen de eerste werd in 1908 benoemd met grote liefde voort gezet. Daardoor kon veel uit Alkmaars rijke historie voor het nageslacht be houden blijven: de boeken- en hand schriftcollecties. de prenten en kaar ten, de schuttersstukken, die eens de wanden van De Doelen sierden, en al die andere historische bezienswaardig heden. Met de expositie „Rond de mees ter van Alkmaar" eert de stad in de komende veertien dagen zijn voor ouders En dat is goed, want „wie zijn voorgeslacht niet eert, is zijn eigen naam niet weert" gelijk spel 55. Jammer was het dat de speeltijd wat kort was. De Zaan dammers konden niet later dan de laatste trein (11.11) naar hun woon plaats terug. Daarom werden enkele partijen arbitrair beslist. De gedetail leerde uitslag werd daardoor: VVV III—Zaandam III: 1. A. Hak- steenH. Wardenaar 01; 2 dr. F. Hel derM. de Wit 01; 3 J. de Waal— W .Brinkman 10; 4 J. de Ruiter- D. Bakker 01; 5 J. MaatsD. Dek ker 1—0; P. v. d. Struys—J. Huizinga 10; 7. D. OudesA. Mars y—y,; 8 H. DageletJ. Renes 10; 9 P. Groe- nenbergTh. v. Velzen Kl J. SchuurmanG. Bakker 0—1. To'sil 5—5. Voor de onderlinge competitie wel den in de vier afdelingen diverse in teressante partijen gespeeld. Opmerkt- lijk was dat de drie dames die mee speelden hun partij wonnen. „Het z.g. zwakke geslacht"! De behaalde resultaten in de diverse groepen waren: I. E. G. KayserR. Pijning 1—0, j. Veis—P. Deugd 1—0, G. v. Brenk- A. Beemsterboer 01; A. VisP. Hoek stra (afgebr.), D. Appel Sr.J. Nors- j| man 10, P VreekenC. Meyer 14P. Seewaldir. G. F. Cool 10. 'II. A. Kirkenier—G. Groenewoud 0-1. j III. A. BenardJ. Bastiaanse 0—1, I mej. C. BouwmanC. Oorschot 1—0, F. Hol—A. Schaaps 0—1, J Wortel—F. v, Vliet 1—0, B. VeltmanN. de Jong 01, J. de WolfJ. Meiboom 01. IV. Mevr. Veis—C. de Jong 1-1 mevr. de Jongv. Amstel 10, J. Bak ker—P. Dekker 1—0, F. Faber—M. Wol- ters y„ y„. IVAI was niet opgewassen tegen DSSI (Alkmaar) In het clublokaal van de tafeltennis vereniging IVA aan de Westgracht til Den Helder werden Zondag twee wed strijden gespeeld. In de middaguren ontmoetten IVA I en DSS 1 (Alkmaar) elkaar. De TVA-- spelers trokken met 82 aan het ktf' '1 ste eind Sinjewel en Makelaar worn# elk een partij. In de overige partij# moesten onze stadgenoten de overwin- ning aan de Alkmaarders laten. De uit slagen waren: SinjewelHoutkop:: 21—16, 21—18; Sinjewel—Blank 13-» 2116, 1621; SinjewelPiederiet 16- 21, 16—21;; Van der Vliet—Blank 21-16 14—21, 20—22; Van der Vliet—Houtko per 22—20; 18—21, 20—22; Van der Vliet Pienderiet 1321, 1521; Makelaar- Piederiet 21—18, 14—21, 18—21; Make laarHoutkoper 1621, 211, 20—26 MakelaarBlank 2112, 2113. Het dubbel SinjewelVan der Vliet verloot in drie games van HoutkoperPiederiet (19—21, 21—18, 18—21). Kamer van Koophandel wordt zelfstandig Door de nieuwe wet op de Kamet van Koophandel worden de Kamers, dus ook die in Alkmaar en waar schijnlijk eveneens die in Hoorn, wel ke opgeheven was vanaf 1 Januari weer zelfstandig. De Kamers zullen inplaats van Hei Raad van Bijstand een advies-colle ge weer bestuursleden krijgen. De, voordracht geschiedt door de voorzit ter van de Amsterdamse Kamer. G, P. van Eeghen en is 'n advies aa» de minister. Vroeger waren er 18 lo den, verdeeld in leden voor het groot bedrijf en voor het kleinbedrijf. Dcz! scheiding is vervallen. ZWITSERLAND—NEDERLAND I* THEATER „HARMONIE". Enige dagen geleden Warmenhuizen twee vreemd. Deze fietsen zyi beheerd in Alkmaar aai rijn naar Warmenhuiz neerd. Zondagavond is hier transportrijwiel, dat onbe afgesloten voor een stolen. Een autobestuurder, gistermorgen nabij de keren, kwam hierbij in de brugleuning waardoor Een verpleegde uit de dusstichting, die een wam maar maakte, werd in de straat onwel en was m< rijn tocht voort te zetten politiebureau binnen ge hij later door een broedi richting te Heiloo werd Een vrachtauto met die gistermiddag van de Werfbrug opreed, kv grote lengte op de brug Nadat de aanhangwage maakt, kon men deze krachten terug duwen. Een wielrijder, die gi: kwart vóór twaalf van d Straat rechtdoor naar reed werd hierbij ingeha auto, die vlak voor hem naar het Kerkplein, kwam te vallen, waardoo schaafwonden opliep. Tei bestuurder is proces-ve maakt. Bij de strenge verkeer thans ook in Alkmaar wo: zijn reeds vele stadgeno Er wordt speciaal gelet functionneren van de voo Verlichting van rijwielen aangeven van richtingvei Streekgenoot na* Soldaat A. Tromp uit één van de weinige Noc die zich vrijwillig heeft het Nederlandse Korea dat over enkele dagen sch Hij is op 9 October per Indonesië teruggekeerd, w jaar en een maand als soldaat heeft vertoefd. m van genoeg te hebben van vingen in de vreemde tre tuur deze 25-jarige joi aan. Hij voelt meer voor in zijn gebruinde vuisten d weer aan het werk te gaan ovens te Velsen. „Ik ga oi tegen het communism Tromp, maar hij verhee eigenlijk het avontuurlijke vechten in Korea de groo kingskracht op hun uitoef meer om het spel dan om "al isTiët 'dèh lfi ditgeval wrang spelletje. Zwaar ijzeren hel straat Gistermiddag omstreeks twee viel een 300 kg we; hek van de toegangspoort lenveld, op straat. Enige vlak bij deze plaats speel: ten ternauwernood aan e stig ongeluk. Bij onderzo ken dat het muuranker 1 een verse breuk vertoond stenen pilaster ernstig be Vermoedelijk is het hek door een auto aangereden Heropening levens bedrijf Heden opende de heer zijn gemoderniseerde lev bedrijf aan het Verdronk interieur van de winkel i- nieuwd. De bekende neo is in de zaak aangebrachl plafond heeft een beurt heer Bruin heeft een spe gereserveerd voor Verka Het gevolg van de verboi de winkel nu veel ov voor de klanten is en g voor het bedienend pei hele verbetering. Koninklijke onders verleend Bij K.B. van 30 Septem 32, heeft h.m. de Koning medaille in zilver, verbor Orde van Oranje-Nassau, tc mej. J. m. Ch Smeenk, verzorgster bij mevr. J. van Alderwegen te Alkm De burgemeester heef medaille met een toepass uitgereikt, voor welke on mej. Smeenk dank zegde. Tijdens traiüj^j-t c Een 64-jarige dame uit J gistermorgen op het static gesteld. In afwachting var auto werd zij door persoi N. S. het seinhuis op het ron binnengedragen. Tijdei sport naar het ziekenhuis overleden. Zij was hartpati m Alkmaar gelogeerd en terug reizen naar Arnhem DOOR HET BRUGDEK Gistermorgen om 7 uur zwaar beladen trailer van del der fa. Conijn met de het dek van de brug houtwerf aan de Friese w De takelwagen van de heeft zich over deze wage en hem weer met beide w weg gebracht. Reeds vanaf hedenavond is aan iournaal van Theater „Harmonie' het ee" reportage toegevoegd van de eergiste ren te Bazel gespeelde interland balwedstrijd NederlandZwitserland- WITTE OVERALL GEI Op Zaterdag 14 Augustv motorrijder in de omgevinj maar een pakje met een v verloren. Er was een winl sloten. Deze overall is nog afgehaald van het bureau Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2