ir'. Integratie der Europese legers dringend geboden LONDENSE rtenl Snelle verbetering echter uitgesloten De promotie-degradatie regeling van de K.N V.B. Japan gaat weer schepen uitzenden CREDIETVERLENING VOOR DE TUINBOUW KERKELIJK NIEUWS Echtelijk drama werd berecht TRIBUNE Bijeenroepen der V. N, het eerst aan bod Prins Boudewijn naar Italië Vrouwen zijn (in Amerika) moeilijker te vangen dan mannen Belgie zendt geen volledig bataljon naar Korea DIT WOELIGE LEVEN Ridder Dourlein DINSDAG 17 OCTOBER 1950 zoals, ik I t nog ingc- lecht- om in beter •nden, :open, erken hinder !e zaal er met en op •v. de inge- lieuwe i staat, hulp- Jilaats proken waar aange- heater, Den ningen 'arden.j eschiedt ing, gra- )-Maat- dhoven. ng arde voor U dus, dat U rhoudt. Poets net Erdal, de :ncrême met oogglans, die bovendien dank zij de ie wassoorten edt", zodat dit tij....als nieuw! kleuren oxblood. Minister s'Jacob over zijn iaak Marine moet niet worden ingekrompen meent Z.Exc. De nieuwbenoemde minister van Oorlog en van Marine, mr. H. L. 's Ja cob, heeft er in een onderhoud met 'n redacteur van het ANP op gewezen, dat alleen al uit een oogpunt van be zuiniging dient te worden gestreefd naar een zo groot mogelijke eenmaking van de Westeuropese strijdkrachten. Het materieel is ongelooflijk duur ge worden en vormt een ondraaglijke last, wanneer men alles tot in de perfectie wil organiseren. De modernste zware tank b.v. kost meer dan alle geweten van een hele divisie. Op industrieel gebied zal dit van ons land aanpassing eisen. Bovendien is voor ons de marinekwestie actueel. De KNVB heeft voor het voetbal seizoen 1950—1951 de volgende defini tieve promotie-degradatieregeling vast gesteld: Eerste klasse: De nummers laatst en voorlaatst van de le klas A, B, C, D en E degraderen automatisch naar de 2g klas District West I. 2e klas: De kampi oenen van de 2e klas A en B spelen een gehele competitie om één plaats in de le klas. De nummers laatst van de 2e klas A en B degraderen automatisch naar de 3e klas. 3e Klas: De kampioenen van de 3e klas A, B en C promoveren zonder meer naar de 2e klas. De nummers laatst van de 3e klas A, B, C en D de graderen automatisch naar de 4e klas. 4e Klas: De kampioenen van de 4e klas A t/m J spelen in twee groepen van drie en een groep van vier elftal len een gehele competitie ieder om twee plaatsen in de 3e klas. De num mers laatst en voorlaatst van de 4e klas A t/m J degraderen automatisch naar de Afdelingen. Reserve le klas: Nummer laatst van de reserve le klas degradeert automa tisch naar de reserve 2e klas. Reserve tweede klas: De kampioenen van de reserve 2e klas A. B en C spe len een gehele competitie om één plaats in de reserve le klas. De num mers laatst van de reserve 2e klas A, B en C degraderen automatisch naar de reserve 3e klas. Reserve 3e klas: De kampioenen van de reserve 3e klas A, B en C, spelen een gehele competitie om één plaats in de res. 2e klas. De kampioenen van de res. 3e klas D. E en F idem. De kam pioenen van de res 3e klas G. H en 1 ideri. De nummers laatst van de res. 3e klas A t/m X. alsmede nummer voorlaatst van de res. 3e klas I degra deren automatisch naar de Afdelingen. Twee kleuters gestikt Vader vond de kinderen dood in bed Gisternacht zijn in de Van Limburg Stirumstraat te Den Haag twee kleine kinderen, de 2V2-jarige J. B. M. van R en de 1-jarige D. J. M. van R. door gasverstikking om het leven gekomen. De kinderen sliepen in een kamer tje, waar een gaskacheltje was ge plaatst. Bij het doven van deze kachel had hun vader de gewoonte om wel de kraan van de kachel, maar niet die van de gasleiding aan de muur dicht te draaien. Daar de slang, die van de gaskachel naar de kraan in de muur liep, een scheurtje had, heeft zich door de gasdruk zoveel gas in de kamer op gehoopt, dat dit de dood van beide kinderen ten gevolge heeft gehad. Zondagavond is de vader nog naar zijn kinderen gaan kijken; alles was toen in orde. Gistermorgen bespeurde hij een sterke gaslucht, die uit de kamer van zijn kinderen kwam. Toen hij binnentrad, zag hij tot zijn grote ont steltenis, dat de kleinen overleden waren. Japanse koopvaardijschepen met een totale inhoud van meer dan 500.000 ton zullen waarschijnlijk binnenkort weer gaan deelnemen aan de internationale scheepvaart. Twaalf reders hebben toestemming gevraagd om in totaal 79 schepen in gebruik te mogen nemen voor lijndiensten op havens in het ge hele gebied van het Verre Oosten De vaart op deze lijnen zal waarschijnlijk in November reeds beginnen. Naar onze Haagse redacteur ver neemt zijn besprekingen gaande tus sen de Stichting voor de Landbouw en het departement van Landbouw over credietverlening aan tuinbouwbedrij ven uit de tegenwaarde van de Marshall-hulp. Zonder de marine te willen inkrim pen achtte minister 's Jacob het* on denkbaar, dat men haar in hetzelfde tempo als dat voor de land- en lucht macht nodig is, zal kunnen verbeteren. De nieuwe bewindsman zette voorts uiteen, dat men bij de organisatie van de landmacht voor de moeilijkheid staat, dat ettelijke divisies zijn getraind voor een politietaak in Indonesië. De manschappen en ook het kader zijn voor die taak uitstekend berekend, maar niet geoefend in grote verbanden. Door het optreden in Indonesië is ook een achterstand ontstaan in de bewa pening. Op deze twee punten is er dus een achterstand, naar het inhalen waarvan met alle krachten dient te worden gestreefd. Op een andere vraag antwoordde de minister, dat de deskundigen thans te Londen bezig zijn te berekenen, hoe zwaar de lasten zullen zijn van een geïntegreerd «Westeuropees leger en op welke wijze deze lasten het billijkst zullen kunnen worden verdeeld over de verschillende landen. In geen enkel land mag de verhouding tussen burgerlijke en militaire uitgaven zodanig worden verstoord, dat doordoor een te grote terugslag moet worden geducht in de sociaal-economische sector. Ten slotte zette de minister uiteen, dat hij voorstander is van het zo ge leidelijk mogelijk samenvoegen van de beide militaire departementen. Men moet daarbij beginnen met het van onderen af in elkaar passen van de verschillende diensten, om dan gaande weg te komen tot samensmelting, waar die zonder een tijdelijke grote ont wrichting te veroorzaken in de dage lijkse gang van zaken in zijn geheel mogelijk is. Minister 's Jacob heeft gisteren af scheid genomen van het personeel van het departement van Financien. Bij die gelegenheid heeft hij medegedeeld, dat de plaatsvervangende secretaris-gene raal van dit departement, de heer mr. H. A. M. van der Dries, vermoedelijk zijn opvolger als secretaris-generaal van financien zal zijn. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te KielwindeweerV. E. G. Schaefer, voorheen predikant bij de Prot. Kerk in Indonesië, thans hulppredi ker te Amersfoort; te Meerkerk: J. Wil- lemse te Hierden. Aangenomen naar Mensingeweer: W. Vos, candidaat te Groningen. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Rotterdam-Zuid (vac. J. C Gilhuis)J. Plomp te Leiden en vac. zesde predikantsplaats: dr. W. H. v. Zuy- len te Wetsingesauwerd. Beroepen te Tweede Exloërmond: H. J. Bouwhuis, candidaat te Den Ham; te Roosendaal: A. R. J. Brussaard te Burgterveld; te Schoon- dijke: T. Rienks, candidaat te Amsterdam. Aangenomen naar Grijpskerk (Gron.)ï A. A. v. d. Hoorn te Gramsber- gei\ Bedankt voor Oude en Nieuwe Wetering: H. Hazenberg te Siddeburen; voor Kommezijl: T. J. Potsma te Suawou- de. Christ. Gereform. Kerken. Beroepen te Oosterbeek: D. Dries- sen te Vlaardingen. Met emeritaat. Naar wij vernemen heeft de classis Zwolle der Chr. Gereform. Kerken op medisch advies aan ds W. A. Zijlema te Nieuweroord. met ingani? van 1 Januari a.s. eervol emeritaat verleend. Giften en lega'en. Wijlen mevr. de Wed. P. Keizer te Wei- dum heeft aan de Ger. Kerk van Garrels- weer 2000 gelegateerd, zulks onder ver plichting van onderhoud van twee graven wat de kerkeraad accepteerde. Twee jaar gevangenisstraf is voor de Amsterdamse rechtbank geëist tegen 'n betonwerker uit Roosendaal, die zijn vrouw, van wie hij gescheiden leefde, op het Haarlemmerplein in de hoofd stad in de rug had gestoken. De echte lieden waren een jaar geleden uit el kaar gegaan. De man wenste de rela tie te hernieuwen, maar de vrouw voel de er niet voor. Zij riep zelfs meer dan eens politiehulp in, omdat de man haar bedreigde. (Van onze correspondent te Londen) QENE AUTRY, de zingende cowboy. zal met zijn beroemde witte paard Champion, tweehonderd cowboys, twin tig cowgirls, drie dozijn authentieke Roodhuiden en driehonderd paarden het 1951-Festival of Britain komen op warmen met een grootscheepse „Wild- West"-rodeo. Deze troep zal op een speciaal charterschip naar Engeland vervoerd worden, 'waar de paarden hoofdstellen op het Festival om popu lariteit zullen wedijveren met instel lingen als het Londens Philharmo- msch Orkest Het zal de eerste keer zijn dat Lon den de legendarische cowboy-million- nair Autry te zien krijgt. Zijn rodeo show heeft hem in Amerika de afgelo pen tien jaar 'n fortuin van 25 millioen gulden opgeleverd. Behalve zijn paar den en rodeo-show bezit hij nog een aantal „nevenbedrijven". Hij heeft n.l. de laatste jaren een aantal uitgeverij en opgericht, een eigen filmmaatschap pij, een half dozijn commerciële radio stations waar het mes voor hem aan twee kanten snijdt daar de hoogbetaal de advertentieprogramma's uitsluitend door zijn eigen cowboysshow verzorgd worden en ten slotte is hij de eigenaar van een aantal luchttaxibedrijven, alles in Amerika. Alsof de fortuin hem nog niet gunstig genoegd bedeeld had, heeft men kortgeleden nog olie ontdekt op zijn uitgestrekte landgoederen in Texas! In afwachting van het Wilde Westen is het Londense West End inmiddels opgeluisterd door de aankomst van 's werelds „most glamoreus grandmo ther", Mariene Dietrich. Zij zal de hoofdrol spelen in de nieuwe Engelse film „No Highway", die binnenkort ju Denham gemaakt wordt. Gewoonlijk houden de vele filmsterren die uit Hollywood of Parijs in Londen arrive ren onmiddellijk na aankomst een „persconferentie" in het Savoy Hotel, hun traditionele ankerplaats. Er is niets drogers denkbaar dan dergelijke persconferenties. Dat wil zeggen tot het moment waarop de filmster einde- lijk, elegant gapende, verklaart dat het tijd is om de cocktails te laten serve ren. Grootmoeder Dietrich houdt echter niet van de tijdverspilling om eerst ettelijke dozijnen vragen te beant woorden. Zij heeft een geheel nieuwe techniek! ■min 300 pxtahdebcwftd- itdleti, em Dieihich communiqué en. een jacAt oJjp tPicemde adu-eAtentleA, Op het moment dat de wachtende schare pers- en radioreporters naar lucht hapte om de aanval te beginnen, haalde La Dietrich uit een (onder zil vervossen bedolven) heupzak een sta pel pamfletten te voorschijn, die zij prompt begon rond te delen. „Dat spaart tenminste tijd", zei zij glim lachend en liet meteen de cocktails aanrukken. Het Dietrich-communiqué bestond uit vier pagina's Buitenop een „heupwie gende foto, binnenin een levensbe schrijving. De titel van dit meester werk was groots in zijn eenvoud en luidde: „Ik", door Mariene „Ik" begint: Ik ben in Berlijn gebo ren, heet eigenlijk Mary Magdalene von Losch en ben de dochter van een gardeofficier. Mary Magdalene is sa mengetrokken tot Mariene"Dan gaat het over haar vroegere ambities ■om violiste te worden en hoe ze met Rudolph Sieber trouwde, een assistent- filmdirecteur. De climax komt op pagina vier. On der de kop „Belangrijke Statistiek" kan men lezen dat La Dietrich een lengte heeft van 1 meter 65. Dat zij 54 kilo weegt, blauwe ogen en roodgoud haar heeft. Maar er stond niet bij over een ander belangrijk statistisch punt Namelijk haar leeftijd! Ook stond er niets in over dat tweejarige klein dochtertje. Een der verslaggevers zuchtte en vroeg met heldenmoed of zij volgens de statistieken niet 47 jaar zou zijn? „Welnee", antwoordde groot moeder Dietrich, die er als nauwelijks 30 uitzag, „hoe komt u erbij, dat ben ik nog lang niet hoor. Ik ben nog steeds 44 en geen dag ouder!" De Britse douane heeft drie maan den lang „persoonlijke boodschappen' geknipt uit de kolommen van alle Engelse provinciale bladen. Onschul dig uitziende regeltjes waren het, zo als „Piet kom terug, alles vergeven en vergeten" en „Wil dame met groene hoed in trein van 8.15 schrijven aan heer enz." Deze hele verzameling nood kreten is nu voor onderzoek opgezon den aan Commandant Len Burt hoofd van de Special Branch van Scotland Yard en aan M. I. 5 (Militaiy Intelli gence. Men gelooft nl. dat een groot aantal van de recent ingezonden „per soonlijke mededelingen" een politieke betekenis hebben. De argwaan van de douane werd het eerst gewekt toen zii een onderzoek instelde naar een code. die gebruikt zou zijn bij het smokke len van horloges. Hun oog viel op de opvallend vele „persoonlijke boodschap pen" in de provinciale pers. Men ging ze vergelijken met die in een aantal buitenlandse dagbladen van verschil lende Europese landen en vond veel punten van overeenkomst en zelfs ge heel identieke boodschappen. De Engel se decoderings-experts konden echter niets vinden dat op smokkelhandel be trekking had. Maar men heeft wel aan leiding gevonden om te veronderstel len dat ze een politieke betekenis kunnen hebben, en de Yard speur* thans op volle toeren naar de even tuele sinistere bedoeling van „Piet kom terug". De politieke commissie der V.N. heeft Maandag besloten eerst het voorstel te bespreken tot bijeenroeping van de algemene vergadering binnen 24 uur, wanneer de Veiligheidsraad in geval van een agressie door een veto „ver lamd" wordt, en hierover te stemmen, alvorens andere onderwerpen aan te snijden. Dit voorstel is een onderdeel van het zevenmogendhedenplan ter ver sterking van de bevoegdheden der V.N. Prins Boudewijn van Belgie is Maan dagavond incognito naar Italië ver trokken. Te Padua zal de Prins zich bij zijn vader voegen, met wie hij een vacantie in Italië zal doorbrengen. Nederland en Nieuw-Zeeland hebben een migratie-overeenkomst ge sloten. Gedurende het eerste jaar zal Nieuw-Zeeland 1200 ongehuwde man nen en 800 ongehuwde vrouwen van 18 tot 35 jaar toelaten. Slimmer, brutaler en wreder (Bijzondere correspondentie uit New York). QEDURENDE de laatste tien jaren is in de Verenigde Staten de misda digheid onder vrouwen gestegen met tachtig procent; die onder mannen met slechts 35 procent. Deze van officiële zijde verstrekte cijfers hebben in Ame lia sterk de aandacht getrokken. De oorzaken van de criminaliteit onder vrouwen liggen niet, zoals men licht geneigd is te denken, in de sfeer van de oorlogsgevolgen; de sterkste stij ging in het aantal door vrouwen be dreven misdaden valt namelijk waar te nemen in de jaren vóór de .Verenig de Staten door Japan in de oorlog Het Belgische contingent vrijwilli gers voor Korea zal or»*eveer 700 man schappen tellen. Door verschillende oorzaken kon geen volledig bataljon van 883 man gevormd worden. De le den van het vrijwilligerscorps voor Korea zullen eind November of begin December naar Korea vertrekken. MR. FOCKEMA ANDREAE NAAR WASHINGTON De staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae, is gisteravond van Schiphol naar Washington ver trokken, waar hij zal deelnemen aan de voorbesprekingen voor de bijeen komst der ministers van Defensie van de landen van het Atlantisch Pact. De tijd van zwemmen en zonnebaden en het zalig nietsdoen in gemakke lijke rieten stoeltjes is nu definitief voorbij. Een half jaar zijn wij van deze genoegens verstoken: een half jaar waarin wij op z'n hoogst met dikke jassen aan tegen de wind in tornend langs de woelige zee zullen stappen. Erger dan voor ons is het afscheid van het seizoen voor de strandpachters. Zij slepen hun'stoelen weer de boulevards op, waar karren af en aan rijden om de rieten zitjes naar de winteropslagplaatsen te brengen. Somber denken de pachters hierbij aan het afgelopen seizoen, dat een maximum aan regendagen en een minimum aan verdiensten heeft opgebracht. En allemaal denken wij: misschien volgend jaar beter! en de bardrijders beginnen hun iraining Op de terreinen van het Centraal Instituut voor de Opleiding van Sport leiders (C.I.O.S.), te Overveen, komen iedere Zaterdag een aantal promi nente figuren uit de hardrijderswereld en enige veelbelovende jongere krachten bijeen, om zich op het komend seizoen voor te bereiden. Op de linker foto tijdens het droogschaatsen, v.l.n.r. W. L. Mooymans, L. P. Olts- hoorn, L. de Goede en C. P. J. v. d. Eist. Op de rechter foto v.l.n.r A. A. J. Huiskes, J. P. de Koning, ir. Dolf v. d. Scheer, die één der trainers van de ploeg is, en v. d. Voort. werden betrokken. Thans heeft het kwaad geleidelijk aan zo ernstig zich heen gegrepen dat men, naar de mening van autoriteiten, van een ern stig sociaal gevaar moet spreken. Onder de oorzaken, die tot het schrikbarende verschijnsel bijdragen, worden genoemd: drankzucht, geld verspilling, verlating van de echtelij ke woning en ten slotte ook de vrouwelijke natuur zelf, die in het boze even ver kan voeren als in het goede. De chef van de F.B.I., de criminele politie, Edgar J. Hoover die het probleem bekijkt met het oog van de polijjeman geeft daarenboven nog de volgende toelichting op het rap port, waaraan het bovenstaande is ontleend: „Vrouwen zijn bijna altijd moeilijker te vangen dan mannen. Zij handelen meer instinctief en ze kun nen beter huichelen. Er zijn volleerde toneelspeelsters onder; zij trekken een onschuldig kindergezicht en ze liegen dermate geraffineerd dat ze, ook wan neer ze op heterdaad betrapt zijn, nog wel een smoesje weten te verzinnen om er zich uit te draaien. De vrouw, die eenmaal de weg van de misdaad is opgegaan, is slimmer, brutaler en wre der dan een man ook maar ooit zou kunnen zijn". De bende van „Ma" ^LS voorbeeld ter illustratie van zijn weinig vleiend oordeel over de vrouwen, haalt Hoover de loopbaan aan van „Ma'', een vrouwelijke gang ster die het de politie lange tijd nog al moeilijk maakte. „Ma" was in haar jonge jaren getrouwd met een kan toorbediende uit Ozorks (Missouri); ze had echter weinig vrede met haar kleinburgerlijk bestaan, verliet haar man en werd de vriendin van de re clame-agent Arthur Dunlop, die zich onder haar energieke leiding al spoe dig ontwikkelde tot een der grootste bendeleiders van Missouri. Hun huis in Tulsa was binnen een paar jaar een soort hogeschool in de misdaad. De manier, waarop „Ma" een moord voorbereidde, was naar Hoover verzekert onovertrefbaar. De mis daden die zij beging, of die onder haar supervisie ten uitvoer werden gelegd, verrieden een afschuwelijke nauwkeu righeid in aanpak en afwerking. Haar „specialiteit" waren bankovervallen, maar ook in ontvoeringen was de bende van „Ma" bijzonder goed. Hon derdduizenden dollars aan losgelden wist zij van wanhopige ouders los te krijgen. Tien jaren hield zij haar practijken vol, tien jaren wist zij de politie om de tuin te leiden. Maar eindelijk lie pen zij en haar bende in de val. De politie omsingelde het landhuis in Florida, dat „Ma" zich van haar bloed gelden had aangeschaft. Het rovers nest moest stormenderhand, met mi- QOMS duikt er, temidden van veel vervelend krantennieuws, plotse' ling een bericht op, dat een mens weer vertrouwen geeft in de mensen. Soms heeft het er de schijn van, dat er nog zoiets als recht en gerechtigheid be staat en dat Gods molens zij het vaak tergend langzaam toch nog al tijd malen. Piet Dourlein is benoemd tot Ridder Militaire Willemsorde! en dat be richt maakt de hele week goed. Want als er één Nederlander is geweest, die onrecht en verguizing heeft verdragen na niets anders te hebben gedaan dan een heleboel goeds voor een heleboel snelsuffers, dan is het de tegenwoor dige sergeant-vliegtuigschutter bij de Koninklijke Nederlandse Marine Pieter Dourlein. Een zwijgzaam, bijna verlegen man. Een markante kop boven een stevige body. Er is, na de bevrijding, een pein zende trek in dat gezicht gekomen. Een soort vraagteken: waarvoor dit alles en waartoe dit alles? En dat is geen wonder, lang geen wonder! Piet Dourlein, waarde lezers, is wat we bedoelen als we praten over een jongen van Jan de Witt. Picobello-met- d.e-duimen, als ik even refereren mag aan Leo Pagano. Hij ging in het begin van de bezetting naar Engeland in een schuitje, waarmee een ander niet graag het Noordhollands Kanaal zou bevaren. Meldde zich daar aan voor het gevaarlijkste karwei: geheim agent. Ging in opleiding, werd in de nacht van 9 op 10 Mei 1943 bij Ermelo ge dropt en liep regelrecht de bende van Schreieder in de armen. Ontvluchtte uit de gevangenis in Haren (en dat was een heldendaad van ongewone grootte!) ging via de Pyreneën op een vals pas poort naar Engeland terug en werd daar prompt in de gevangenis gegooid, omdat Schreieder intussen een tele grammetje had gestuurd: pas op voor Dourlein, want die werkt nu voor de Duitsers. En nou kon Dourlein, samen met zijn lotgenoot Ubbink, kletsen wat 'ie wou: in Londen geloofden ze het telegram metje van Schreieder en niet de woor den van een dapper Nederlands agent. Vier maanden in de gevangenis van Brixton en pas toen het England- Spiel over was, mocht 'ie er uit. Ge zoudt zeggen: toen had Pieter Dourlein er z'n buik van vol. Maar neen. Het tekent de grootheid van dit karakter, dat Dourlein zich direct weer beschikbaar stelde: hij was wel iswaar (om „administratieve redenen"!) prompt na zijn vrijlating ontheven van de rang, die hij als geheim agent had gehad en die hij tot heden niet terug kreeg maar hij ging als boord schutter vliegen bij de RAF. En dat betekende, dat hij zijn leven opnieuw, keer na keer, op het spel zette. Want het is geen vraag wat de Duitsers met hem gedaan zouden hebben, als hij bij een noodlanding, in hun handen geval len was. Na de oorlog werd Pieter Dourlein een vergeten man. De heren hadden het hier te druk met hun onderlinge ruzies, met hun Militair Gezag, hun Beheersinstituut en aanverwante zaak- jbs. De Moor had zijn werk gedaan, de Moor kon gaan. Er was er één, die Pieter Dourlein niet vergat. Dat 'was zijn Koningin uit de oorlogsdagen, Prinses Wilhelmina. Toen een journalist, die in de gehei men van het England-Spiel was door gedrongen, de lotgevallen van Pieter Dourlein publiceerde, gaf Hare Ma jesteit haar secretaris de opdracht, Pieter Dourlein op te sporen en hem uit te nodigen voor een bezoek aan het Paleis. Daar zijn toen heel wat drin gende telefoongesprekken over ge voerd, want als Prinses Wilhelmina tot zoiets besloten had, dan moest en zou het gebeuren, al hadden alle kranten mensen in Nederland gezamenlijk naar Dourlein moeten zoeken Vijf jaren na de bevrijding, acht ja ren na zijn dropping, is aan Dourlein recht geschied. Deze ridderlijke man deze kerel zonder vrees of blaam, ts ingeschreven in het boek der Ridders van de Militaire Willemsorde: en als er één is, die dat verdiend heeft, dan is hij het. Dourlein, het is een bezopen tijd ge weest en ze hebben je niet netjes be handeld. Lang niet netjes. Ze hebben je nog altijd niet de promotie gegeven, viaarop je zedelijk recht hebt. Maar dat je eindelijk en ten leste toch ge- eerd bent, gelijk men de dappersten der soldaten pleegt te eren, dat is netjes van de heren. Vedraaid netjes. En voor de rest: Zet 'm op, witte muizen! JEREM1A BLOM. EEN BEROEMD SCHILDERIJ ZAL HERSTELD WORDEN Het beroemde schilderij De Aanbid ding van het Lam Gods, dat zich sind 1432 in de St. Bavo-kathedraal te Gent 1 bevinds, is naar Brussel overgebracht I om daar te worden gerestaureerd. Het i is tijdens de oorlog door de Duitsers in n zoutmijn opgeborgen, en heeft daar van zeer geleden. Het drieluik is ver vaarciu.'d door Hubert en Jan van Eyck. trailleurvuur en gasbommen, genomen worden. Toen de strijd over was von den wij in de eetkamer een dikke, vervuilde vrouw in een gescheurde ochtendjas van goedkope stof. Zij bloedde uit vele wonden en ze stierf in het ziekenhuis zonder ook maar één woord gesproken te hebben. Zo was het einde van „Ma". Een uit velen Zij is een van de vele duistere figu ren uit de Amerikaanse onderwereld die tot het zogenaamd zwakke ge slacht behoren. Hoover vertelt in zijn opzienbarend rapport nog van tal van andere moordenaressen en inbreek- sters, kidnappers en overvalpleegsters, van wie enkelen het zelfs klaarspeel den om striktfatsoenlijke mannen in korte tijd op het pad van de misdaad te voeren. Eén ding hebben al deze vrouwen gemeen: een eerlijk gezicht, dat ver trouwen inboezemt. Dat is hun sterk ste troef.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5