De Kamer wil Europese eenheid VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Verwarde gevechten in Pjongjang Engels diplomaat werd slachtoffer van handige Duitse spion Zuid-Molukken dagvaarden KPM Zeven-landen resolutie aanvaard Fransen ontruimen hun vijfde fort apen/even chaigravers INE GRAPJES >n op Uw maag ;en in enkele minuien Donderdag 19 Oct. 1950 147e Jaargang No. 245 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Minister Stikker: „Ik ben federalist" Nederland wil zijn marine behouden Honderdduizend V. N.- soldaien in opmars Bevin verhaalt „de beste stunt uit de oorlog'' Aria's wekten misplaatst vertrouwen Weerbericht Medici wijzen het doden uit medelijden af Troepenvervoer voor R.l. is onrechtmatige daad Wat Truman en MacArthur bespraken Ookgoedkope sigaretten duurder? Sowjet-amendementen werden verworpen Twintig jaar voor daders Westduitse regering zal voor ontheemden zorgen f Nieuwe zaal m voor Lagerhuis gereed Kakt R&tJteJk Mr. dr. C. Berkhouwer raadsman Britse regering overwon ALGEMEEN BELGISCH VAKVERBOND DREIGT Geen stakingen in Finland De toegang tot de Tonkin-delta geopend i Ommen van school af vak moest kiezen, zei t liefst dierenverzorger n wilde worden. Dat is sleden en nu werkt hij n Artis en is bevriend Soms gaat hij wande- dat is de grote orang- die je net aankijkt als /an Ommen vertelt Bim- le dingen, die in Artis ok van de vele soorten Artis zijn. Die zijn eigen- >en beetje familie van Bimba kijkt niet naar ndige klimmers, ze heb- ier handen, waarmee ze nen vastgrijpen. Boven- eel apen nog een grijp- om de takken kunnen 'aarmee ze zich zo kun- :ven geen apen in vrij- tot voor kort tenminste, op de rots van Gibral- geel-grijze aap met een 'ezicht en een korte ossen van Neder-Guinee de gorilla, die wel 1.90 jrdt en zeer woest van lat de inboorlingen er ié leeft aan de kust van a) en dat is een zwarte oetan leeft op Borneo en nesie), tot die familie be en je kunt zien, dat hij rr is. honderd soorten van an- apen, gibbons, meerkat- en mandrils, die laatsten el „bosduivels" genoemd, erika vind je ook ver- rten apen, waarvan de Brazilië en Guyana de e zijn. Die kunnen ont- n, zodat zelfs grote die- an worden, je nog slingerapen en Die laatsten hebben de tenen, die ze net als aij het klimmen gebrui- vond het sneu, dat jij gis- t hebt. Vanmiddag hebben wedstrijd, maar nu, wie n graven. En., wie wint, jie fluit winnen!" Triom- It Pim een prachtige fluit „Hé, dat is mijn fluit", Oie ben ik al een hele tijd ik heb hem nu gevonden", der verder acht op zijn lan. „Deze fluit is voor de GING TOCH NIET sen was op jacht geweest ijn vriend Pietersen tegen deze nieuwsgierig: „En, ;eschoten?" antwoordde Jansen, lig", merkte meneer Pie- Je weitas is toch leeg?" vel", zei de jager daarop'. soms kans daar een hele i te stoppen?" DE TWEEDE itte Loetje, die helemaal 3 hield en ze toch eten e het meest tegen de eer- i met de tweede", lachte JAMMER im, wiens hengel gestolen jok een net bij?" Pim, die tingen te krijgen: .,Ja mmer, want nu ben je dat DAT KLOPTE r: Jan, noem eens een i er in. ïelet! SSING RAADSELS ppelen (dapperen, aal). :rlee (eigeel, héil, leger. iiif (fuif. oud, huid). twee Rennies. Laat ze ge i op de tong, zonder wato' - en die brandende P'JD r gestild dan ze gekomen ennie is apart verpakt e e bij U steken om dadel') blussen, bij iedere voor degenheid overal e lies bij Uw Apotheker ot BUREAU: ADMINISTRATIE Voordum 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: A.chterdam 20. Tel 2274 Directie: J. BÏJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 et. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Voor een met gespannen aandacht luisterende Tweede Kamer heeft Woensdag middag de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, gesproken over de Raad van Europa en, evenals hij zulks reeds in het Comité van Ministers gedaan had, verklaard, een overtuigd federalist te zijn. Hij zal straks in Rome de enige minister zijn van de aangesloten landen, die kennis heeft kunnen nemen van de inzichten der volksvertegenwoordigers van zijn land. De regering, aldus mr. Stikker, had geen enkel bezwaar tegen de door dr. J. A. H. T. S. Bruins Slot (AR) c.s. ingediende motie, waarin uitgesproken wordt, dat het Nederlandse parlement krachtig wil medewerken aan de eenwording van Europa. weldige Sowjetlegers een ernstig ge vaar voor de vrede noemde. Hij was er van overtuigd, dat Rusland geen alge mene oorlog wenst, maar het gevaar blijft bestaan voor een incidentele oor log. Het Westen wil vrede en zich on derwerpen aan de internationale rechts orde der Verenigde Naties. Het ziet zich genoopt collectief zijn verdediging te organiseren, waardoor een bittere Wanneer wij de Westerse beschaving I willen redden, dan is een federatief f Europees orgaan nodig zonder veto recht en met een brug naar een Atlan tische gemeenschap. Voorkomen moet worden, dat Engeland wordt afgesto ten, want de minister achtte een be perkte federatie bepaald ongewenst. Met nadruk kwam hij op tegen de a.i. ongerechtvaardigde critiek op de Raad van Ministers en hij vroeg zich af. of men wel in ons land bereid zou gijn afstand te 'oen van een deel on zer souvereiniteit b.v. ten aanzien van de afschaffing onzer Marine, waarom trent allerlei geruchten de ronde doen. Onze Marine is vitaal voor de struc tuur onzer maatschappij en de regering zou niet bereid zijn deze af te schaf fen. Een Kabinet, dat dit wel zou we zen, zou door onze volksvertegenwoor diging naar huis gezonden worden. Af stand van souvereiniteit dient, aldus mr. Stikkers conclusie, in tempi te ge schieden. Het Europese leger Belangwekkend waren de passages in de rede van de minister gewijd a-m het Europese leger. Op het gebied van economische en financiële eenheid kan voor Europa op het ogenblik meer be reikt worden dan op defensieterrein. De samenwerking met de Atlantische landen mag niet door een Europees le ger in gevaar gebracht worden. Hoe zou de Raad van Europa, waarin ook Zweden en Ierland zitting hebben, con trole kunnen uitoefenen op defensie gebied? De heer Stikker hoopte, dat men in Washington een goed stuk op de weg der Atlantische verdediging zal afleggen, doordat men komt tot een gecoördineerde strijdmacht met een gezamenlijke stafchef en opperbevel hebber der Atlantische landen. Maai de controle op allerlei gebieden der I' defensie betreffende blijft bij de na- i tionale parlementen. Ook het onze. dat daarover straks met de nieuwe minis- f ter van Oorlog en Marine mr. H. L. s'Jacob kan discussiëren. Indrukwekkend was het slot zijner rede, waarin de heer Stikker het Rus- sisch imperialisme aggressief en de ge- periode, ook voor ons land, is aange broken van integratie onzer economie en van ons leger. Eerst daarna zal een federatie, gelijk Straatsburg als ideaal stelt, mogelijk zijn! Na replieken verenigde zich de Ka mer met alleen de stemmen der com munisten tegen met de motie-Bruins Slot, waarna minister mr. P. Lieftinck, vergezeld van een twee zware akte-- tassen torsende bode. binnentrad ter bijwoning der discussies over zijn be- lastingontwerpen. Deze omvatten: aeen verlaging van loon- en inkomstenbelasting; b. verho ging en technische wijziging van de omzetbelasting; c. verhoging der re gistratierechten; d. verhoging van de zegeltarieven en e. aanpassing van de personele belasting aan de nieuwe huurwaarden. Nadat enkele sprekers hierover hun critiek hadden doen ho ren, werd de vergadering verdaagd. Gisteravond hadden verwarde gevechten in en om de Noordkoreaanse hoofdstad, Pjongjang, plaats. De Noordkoreanen, die in de minderheid zijn, bieden op som mige plaatsen hevige tegenstand doch wijken op andere, zo melden frontberich- ten. Volgens een bericht van radio-Poesan, hebben Zuidkoreaanse voorhoeden na de verovering van het vliegveld de rivier de Taedong ten Noorden van de stad overgestoken. Deze voorhoeden richten zich volgens het bericht naar het hoofd gedeelte van de stad (80 procentis aan de Noordzijde van de rivier gelegen). Britse en Amerikaanse troepen ruk ken snel naar de stad op. Het Ameri kaanse zevende cavalerieregiment vormt de voorhoede. Het laatst werd het 16 km van de stad gemeld. De Noordkorea nen gebruiken tanks en kanonnen voor de verdediging der buitenwijken. Kort na het vallen van de duisternis werden versterkingen naar de voorhoe den der V.N. gezonden. Thans rukken 75.000 a 100.000 manschappen der V.N. Minister Bevin heeft gisteren in het Lagerhuis enige mededelingen gedaan over de best geslaagde Duitse spion- nagestunt uit de Tweede Wereldoorlog Hiervan is indertijd de Britse ambas sadeur in Turkije, de sindsdien gepen- sionneerde Sir Hugh KnatchbuII-Hu- gessen het slachtoffer geworden. De Duitsers kregen er uitermate belang rijke gegevens door in handen: onder meer gegevens over de voorgenomen invasie in Noordwest Europa en ver slagen van de conferentie van Teheran tussen Stalin. Roosevelt en Churchill. Uit het verhaal van Bevin blijkt, dat Sir Hugh een Albanees als kamerdie naar had. Deze wist het volstrekte ver- i. trouwen van de ambassadeur te ver- i werven, o.m doordat hij uitstekend kon zingen en zijn patroon meermalen aria's uit opera's voorzong. Knatchbull-Hu- gessen is n.l. een grote liefhebber van opera-muziek. De Albanees, die bij de Duitsers onder de naam Cicero bekend stond zijn ware naam hebben zij nooit geweten heeft het vertrouwen schromelijk misbruikt. Hii benutte o.m. het feit, dat zijn meester zich niet aan de voorschriften van zijn regering hield inzake het opbergen en bewaren van geheime documenten en geregeld met een sleutel van de brandkast in zijn zak rondliep. Verwachting, geldig tot Vrijdag avond: Matige tot zwakke wind aanvankelijk Westelijk, later hoofdzakelijk tussen West en Zuid In de nacht en ochtend plaatselijk mist, overigens zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen en droog weer. Weinig verandering in tem peratuur. Vrijdag: Zon op 7.12. onder 17.37 Maan op 16.08, onder 0.35. Cicero wist n.l. op zekere dag deze sleutel in handen te krijgen en maakte er ijlings een wasafdruk van. De aldus verkregen valse sleutel van de brand kast verschafte hem toegang tot een groot aantal belangrijke stukken. Hij maakte er foto-copieën van en speelde deze de Duitse ambassadeur Von Pa pen in handen. Zo kreeg deze rapporten van de conferenties van Cairo en Te heran in handen. Hitier zelf heeft deze stukken gelezen. (Zie vervolg pag. 3) tegen het laatste belangrijke Noord koreaanse bolwerk op. Naar men meent is president Kim Il-Soeng met de meeste Noordkoreaanse hoge func tionarissen enige dagen geleden naar het Noorden uitgeweken. De woord voerder van het achtste leger gaf geen communiqué uit „omdat de bewegingen zo snel zijn. dat de feiten steeds ach terhaald worden". Een woordvoerder te Tokio zeide, dat geen bekendmakin gen gedaan zouden worden, voordat Pjongjang hecht in handen der V.N. is. Het Internationale Medische Genoot schap heeft het doden uit medelijden (euthanasie) veroordeeld. In de des betreffende resolutie wordt gezegd, dat euthanasie in strijd is met het open baar belang, met de medische princi pes en met de natuurlijke en burger lijke rechten. Aanbevolen wordt, dat de medische genootschappen in de af zonderlijke landen onder alle omstan digheden euthanasie afwijzen. De Fran se afgevaardigde, zei, dat euthanasie alle mogelijke misdaden en misdadige praktijken mogelijk zou maken. De Koninklijke Paketvaartmaatschappij heeft voor de Republiek Indonesië troepen naar Ambon vervoerd, die daar worden gebruikt in de strijd tegen de Republiek Zuid-Molukken. Dit is voor deze republiek aanleiding geweest, om door bemiddeling van haar bureau in Den Haag en haar vertegenwoordiger aldaar, dr. J. P. Nikijuluw, de KPM te laten dagvaarden. Deze zaak zal nu op Donderdag 26 October a.s. des morgens om half elf in kort geding worden behandeld door de presient van de rechtbank te Amsterdam. Als raadsman voor de Republiek Zuid-Molukken treedt op mr. dr. C. Berkhouwer, te Alkmaar. De eis wordt gesteld, dat de KPM zal worden veroordeeld tot staking van haar medewerking bij het vervoer van troepen en materiaal voor de R.l. naar Ambon. Generaal MacArthur heeft president Truman op Wake medegedeeld, dat naar zijn oordeel noch communistisch China noch de Sowjetunie in Korea tussenbeide zouden komen, aldus een bericht uit Washington. De president en de generaal werden het eens over alle belangrijke vraagstukken met be trekking tot het Verre Oosten. Ook be reikten zij overeenstemming over de afstand, die de verbonden troepen ver wijderd zouden blijven van de grenzen van de Sowjetunie en Mansjoerije en over de kwestie-Formosa. Dan werden zij het eens over het aantal Ameri- Naar alle waarschijnlijkheid zullen alle importcigaretten, dus ook die van 90 cent of lager, enigszins in prijs moe ten worden verhoogd. Deze verhoging zal het gevolg zijn van het feit, dat de importcigaretten in alle prijsklassen, dus ook die van 90 cent en lager, door de verhoogde omzetbelasting worden getroffen. De politieke commissie van de V.N. heeft met 53 tegen vijf stemmen bij een onthouding besloten, dat de alge mene vergadering in 24 uur bijeenge roepen moet worden, indien de Veilig heidsraad geen maatregelen tegen ag- gressie kan nemen. Deze spoedzitting kan worden bijeengeroepen indien ze ven willekeurige leden van de raad dit verzoeken het besluit kan dus niet door een veto worden getroffen of door een meerderheid van leden der V.N. Met 55 tegen vijf stemmen werd de instelling goedgekeurd van een com missie van veertien leden, die waarne mingen moeten verrichten over elk gebied, waar internationale spanning de vrede in gevaar kan brengen. Voorts werd met 48 tegen vijf stemmen bij zes onthoudingen een aanbeveling goedgekeurd, dat de leden-staten een deel van hun nationale strijdkrachten zouden bestemmen voor dienst als een heden der V.N. Ingesteld zal worden een commissie van militaire deskundi gen, alsmede een commissie van tien tot veertien man, welke een onderzoek moet instellen naar methoden van collectieve veiligheid. De commissie keurde ten slotte met 58 tegen nul stemmen bij twee onthoudingen de ver klaring goed, dat een blijvende vrede behalve van collectieve veiligheids- kaanse soldaten, dat na het sluiten van een vredesverdrag in Jr n zou blij ven. Voorts was uitgem„ ,tt, dat snel wapenen naar Indo-China moesten worden gezonden. Voorts is gezegd, dat de troepen der V.N. waarschijnlijk in 1952 Korea ontruimd konden hebben. De moord op A. M de Jong De bijzondere Raad van Cassatie heeft de beroepen, ingesteld door de twee voormalige SS ers, de 34-jarige Lambertus T. van Gog en de 36-jarige Daniel Bernhard beiden uit Amster dam, die door het Amsterdamse Bij zondere Gerechtshof ieder tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek waren ver oordeeld, verworpen. Zij hebben o.a. de schrijver A. M, de Jong te Blaricum vermoord. maatregelen afhangt van de nakoming van alle principes van het handvest, vooral met betrekking tot het eerbie digen van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. Drie Russische amendementen op deties verantwoordelijk voor de ontheem- resolutie van de zeven mogendheden I den in West-Duitsland. De termijn hier- werden met grote meerderheid verwor- voor is in Juni afgelopen maar werd pen. I verlengd. Dr. Hans Lukaschek, de Westduitse minister voor vluchtelingenzaken, heeft bij de Bondsdag een wetsontwerp inge diend, waarin is bepaald dat de West duitse regering de verantwoordelijk heid op zich zal nemen voor de zestig tot tachtigduizend ontheemden, die zich, naar verwachting,, aan het einde van dit jaar in Duitsland zullen bevinden. Tot dusverre waren de Verenigde Na- prank Byers, een Brits liberaal politi cus heeft voorgesteld in het kader van de V.N. een overeenkomst te tref fen voor de verdeling van kranten papier „opdat iedereen ter wereld ten Ull!llltlHIIIHIIIIIIIIHIH!tllllllllllllllll!IIIIIIHIIIIIIIlllllllHlllllllllj|||||||||||||l!l|||||{||||||||||||| op zijn handen om het politiebero heen te lopen Een veertigjarige bus chauffeur uit Alabama kwam er min der goed ^af. Hij kreeg vijfhonderd dollar boete en zes maanden brommen, volle voorgelicht kan worden". En dan langzaam zijn heeft de politie zelf nu omdat hij tijdens een Klu-Klax-Klan- elke dag een volle pagina „Kort Be- uit vier „oververhitte" Fordjes een rel een blanke had afgeranseld stek" natuurlijk. Theodoor begint z'n vliegende „hot rod-brigade" gevormd.D Nog meer rassenstrijd: De gemeente- voorlichterstaak heden met een nieuw De heer Anzelotti uit Punxsutawney, raad van Johannesburg heeft besloten, huismiddeltje tegen atoomknotsen: Een ook van dronkenschap achter het auto- personen die ontspanningsterreinen be- Amerikaanse ijskastenfabrikant heeft stuur beschuldigd, wordt echter niet treden, bestemd voor personen van uitgeknobbeld, dat mocht de koude oor- verder vervolgd, omdat hij bij zijn ar- "eer- andere rassengroep", streng te log onverhoeds in een zeer warme om- restatie de naam van zijn woonplaats straffen Mevrouw Baldur von Schi- slaan, een buitenmodel frigidaire de zonder fouten kon spellen. rach, echtgenote van de man die de beste schuilplaats tegen atoomontplof fingen zal zijn. En dan maar zoute ijs- lollies zuigen, en blijven zitten waar je zit en je niet verroeren, maar dat zal na een tijdje toch wel niet meer gaan. Mensheid, wat doe je in de kou? De lj „ouwi «uuac politiecommissaris van El Paso heeft gearresteerd bewees z'n onschuld door SadigersT htóTWIT"beter" aT"De" Duitse jeugd dergelijke ideeën tracht te bij te brengen en daarom in Neu renberg tot 20 jaar gevangenisstraf Cn de heer Abdulla ben Brahim in de ™er.d. verooTrdeeld, is naar thans eerst L" j blijkt, in Juli van haar man geschei- den Een aantal andere oorlogsmis- overigens het antwoord op die vraag gevonden. De (bittere) ervaring leerde hem, dat de mensen 's winters niet slechts meer eten en meer kleren aan trekken, doch ook meer stelen. Weshal ve hij thans een aantal (winter)hulp- agenten heeft aangesteld. De ter- mandad in Los Angeles daarentegen heeft het met de hitte te kwaad. De (allesbehalve angelachtige) jeugd al daar heeft er n.l. een (duivels) plezier in met z.g. „hot rods" (met allerlei kunstgrepen „opgejutterde" oude auto's), liefst met een behoorlijke bor rel achter de (onverstands) kiezen, 's heren wegen onveilig te maken. Om dat de gewone patrouillewagen# te iSriO-'- Bn nu een Aria uit Rheingold Deense regering heeft vijftien Duit sers, die in Denemarken voor soortge lijke feiten hun straffen uitzaten over de Deens-Duitse grens doen geleiden. De Engelsen moeten nu maar verder beslissen. En tweehonderdvijftig wegens oorlogsmisdaden in Joegosla vië tot vijftien jaar celstraf veroor deelde Duitsers zijn eveneens vrijgela ten; ze kwamen Dinsdag op weg naar de „Heimat" Oostenrijk binnen Ten slotte zal ook Orson (The Third Man) Welles zich naar Duitsland be geven om a raison van 1000 Mark per dag in drie films te spelen. De eerste zal De Tulp" heten, wordt vast een succes mat zo'n bol. Het nieuwe gebouw van het En gelse Lagerhuis, dat in de plaats is gekomen van het in Mei 1941 door Duitse bommen vernielde ge bouw, is thans gereed gekomen en zal op 26 October a.s. door koning George worden geopend. De opper vlakte van de vloer is hetzelfde gebleven, doch de ruimte boven de galerij is uitgebreid ten behoeve van de pers en bezoekers. Er zijn thans 915 zitplaatsen tegen 744 in het oude gebouw. Dr. Berkhouwer heeft medegedeeld, dat de aanval op Ambon wordt be schouwd als een schending van artikel 2 lid 1, van de overgangsovereenkomst, zoals die op de Ronde-Tafelconferentie is afgesloten. Door schepen beschik baar te stellen voor het vervoer van troepen en materiaal, pleegt dus ook de KPM een onrechtmatige daad, aldus de raadsman. Het bureau der Zuid-Molukken heeft op 6 October een telegram aan de KPM in Amsterdam gezonden, waarin werd geprotesteerd tegen het beschikbaar stellen van schepen. De KPM ant woordde hierop dat zij gebonden was aan een contract met de regering van Indonesië, op grond waarvan deze het recht had schepen te huren voor troe penvervoer. Van dit recht is gebruik gemaakt. Het personeel van de KPM neemt echter niet deel aan de oorlogs handelingen, zo werd verder verklaard. Het bureau heeft na ontvangst van dit antwoord opnieuw een brief aan de KPM gezonden, waarin werd verwezen naar het voorlopig verslag der Eerste Kamer bij de begroting voor Overzeese Gebiedsdelen voor 1950. Op grond hier van veroordeelde het bureau het ge bruik van Nederlands materiaal dooi de RIS bij haar oorlogvoering tegen de Republiek der Zuid-Molukken en ver zocht het de KPM, haai' schepen onver wijld aan het troepenvervoer te ont trekken. Op deze brief is nimmer antwoord ontvangen, waarna de Republiek der Zuid-Molukken tot dagvaarding van de KPM in kort geding is overgegaan. Twaalf stemmen-meerderheid in Lagerhuis De Britse regering heeft in het La gerhuis een overwinning met twaalf stemmen meerderheid behaald op de oppositie. De conservatieven hadden een motie ingediend over het beheer van het genationaliseerde transportbe drijf, dat verleden jaar een verlies van twintig millioen pond sterling leed. Deze werd met 296 tegen 284 stemmen verworpen. De regering heeft normaal een meerderheid van zeven stemmen. Het bestuur van het Algemeen Bel gisch Vakverbond heeft in een com muniqué de waarschuwing uitgespro ken, dat de minimumlonen ten spoe digste moeten worden gebracht op het peil van het indexcijfer van de maand September. Zo niet, dan is een actie te verwachten van de zijde der arbei ders zelf, waarvan het ABVV de vorm zou betreuren doch de gegrondheid niet zou kunnen betwisten. In Finland is een algemene staking voorkomen, nadat werkgevers en vak bonden besprekingen hadden gevoerd over een nieuwe loonovereenkomst. De vakbonden hebben hun eisen, die loonsverhogingen tot vijftig procent in hielden, gematigd, na een bijeenkomst met werkgevers en regeringsvertegen woordigers. De stakingsdreiging was de climax in een geschil dat zes weken duurde, en waarin 120.000 arbeiders in de metaal-, bouw- en houtbedrijven het werk hadden neergelegd ter verkrij ging van hogere lonen. De Fransen hebben Dinsdag Dong- dang ontruimd. De plaats ligt in Lonkin aan de Chinese grens. Het is het vijfde fort, dat de Fransen de afgelopen maand hebben verlaten. Het verlies van Dongdang opent de weg voor een directe aanval van de opstandelingen op Langson, dat toegang geeft tot het rijke rijstgebied in de Tonkin-delta. De evacuatie van bur gers uit Langson is thans voltooid. Militaire waarnemers beschouwen Langson als een ideale plaats voor het lanceren van een invasie in Indo-China van China uit. In China wordt volgens de Franse militaire autoriteiten het leeuwendeel van de 30.000 Vietminh- guerilla's geoefend. Ongeveer 80.000 man Franse strijdkrachten zijn thans beschikbaar voor de verdediging van de delta, die nog niet is aangevallen. Het afkondigen van de alarmtoestand in Noord-Indo-China wordt echter be schouwd als een aanwijzing dat het ge vaar voor de delta toeneemt. Het Franse opperbevel staat op het standpunt, dat het handhaven van de 100 km lange keten van voorposten aan de grens met China niet langer verant woord was omdat de posten geisoleerd waren en toch geen grensoverschrijding konden verhinderen. Drie buitenposten bewaken thans de toegang tot de delta, nl. Langson, Laokay (ongeveer 250 km ton n.w. van Hanoi) en Moncay bij de Goif van Tonkin.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1