LAATSTE NIEUWS Gemeentebestuur kan wonderen doen NEDERLAND INDUSTRIALISEERT Den Bosch: industrieterreinen groter dan de ganse stad ln 1945 werd het roer omgegooid Denk om de bocht NIEUWS UIT BERGEN Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het Platteland Een feestelijke afscheidsbijeenkomst Een drieling te Delft Parachutisten landen ten Noorden van Pjongjang Zuidelijken stoten door naar Songtsjong MARKTBERICHTEN Nieuws uit De Langedijk De heer Voskuil sprak te Zuid-Scharwoude Overzicht van wereldgeschiedenis 1945—1950 Noord-Scharwoude Te Hensbroek was veel belangstelling voor blindenavond Oude grenspaal weer op zijn post terug Kippen kakelden niet meer VAN MARSDIEP TOT IJ Weekoverzicht Langedijker veiling Kermis te Driehuizen De Rijp VRIJDAG 30 OCTOBER 1950 (Van onze speciale verslaggever). CA niet met mr. H. J. M. Loeft uit 's Hertogenbosch praten over industria- lisatie! Voor ge het weet heeft h(j zijn rotsvaste overtuiging, dat zjjn stad een grote toekomst heeft op u overgeplant en u bewogen om een nieuwe in dustrie te vestigen in de Brabantse hoofdstad. H\j is een man, waar de energie aan alle kanten uitspat. Hij kan praten als Brugmans en rekenen als Bart- jes. Het woord „onmogelijk" heeft hij volkomen uit zijn woordenboek ge schrapt, „moeilijkheden" staat er nog in, maar verdwijnt zodra hjj aan de slag gaat. Het woord „mogelijkheden" echter prijkt met zware gouden let ters op de voorpagina. drijf van de N.V. de Gruyter, die met haar 1500 werkkrachten de belangrijk ste industrie van Den Bosch is, liggen klaar. Na 1945 zijn verder in de Brabantse hoofdstad op elders in de gemeenten gelegen terreinen nog de volgende in dustrieën gevestigd: de Michelinbanden- fabriek (vóór de oorlog gebouwd, maar in 1945 in gebruik genomen), een lam penfabriek van Philips, een schoenfa briek van Van Haren, een veevoeder fabriek, een jachtpatronenfabriek, een houthandel en houtindustrie, een con fectiefabriek en een loodmeniefabriek. Bovendien breidde de Gruyter zo sterk uit, dat het aantal werkkrachten ver dubbelde, Grassos Machinefabrieken zagen door uitbreiding hun arbeiders tal stijgen met 70 procent, andere be- 7IT er ergens ter wereld een man, die in Nederland een bedrijf van enige importantie wil vestigen? De burge meester van Den Bosch is bereid om naar Schotland, naar Londen, naar Ko penhagen te vliegen en hij heeft op die manier een paar prachtige successen geboekt. Als het nodig was, zou hij per kameel naar het hart van de Sahara trekken of per muilezel naar de bin nenlanden van Tibet Wilt ge een confectiefabriek voor een paar honderd meisjes niet op het in dustrieterrein, maar midden in een nieuwe, ten dele reeds bestaande woon wijk, zodat de meisjes niet ver van huis behoeven te gaan? De burgemees ter praat met zijn gemeentebestuur en zijn gemeentelijke diensten. Reeds ge projecteerde straten en huizenblok ken verdwijnen van het uitbreidings plan en in 's Hertogenbosch verrijst inderdaad deze confectiefabriek, die op het punt stond naar het buitenland te verhuizen! Wonderen. HE burgemeester van Den Bosch en zijn naaste medewerkers zijn wan delende bewijzen voor de stelling, dat een actief gemeentebestuur wonderen kan doen voor de industrialisatie. Wie dacht er de laatste tientallen jaren aan deze stad als industriecentrum? In Eindhoven en Tilburg, daar klopte het hart van industrieel Brabant. De vroe de vaderen gooiden echter na de tweede wereldoorlog het roer energiek om. Zij zagen in, dat als Den Bosch in de voor ste rij der Brabantse steden mee wilde blijven tellen en aan zijn groeiende be volking arbeid wilde verschaffen, de industriële achterstand zo snel moge lijk moest worden ingelopen. Reeds in 1946 begon men met de uit voering van twee enorme uitbreidings plannen, een Plan West, groot 170 ha. bestaande uit terreinen voor zware in dustrie en een Plan Zuid voor een mo derne woonwijk van 200 ha. Samen beslaan zij een oppervlakte, groter dan de ganse in 1945 bestaande stad! Terwijl volgend jaar met de bebou wing van Zuid een begin wordt ge maakt, zijn in West veertien enorme industriehallen verrezen, of door de ge meente zelf, of door de gemeente in samenwerking met Herstelbank en par ticulieren gebouwd. Nieuwe hallen zijn al weer in voorbereiding. Maar in de voltooide hallen hebben zich intussen gevestigd: een pantoffel- fabriek, een papierindustrie, een gra fisch bedrijf, een verwarmingsindustrie en machinefabriek, een ritssluitingfa- briek, een knopenfabriek, een naai machinereparatiebedrijf, een confectie fabriek .een schoenfabriek en een ny- lonfabriek! Dat is dan alleen nog maar in de hal len. Maar tal van ondernemingen heb ben zelf gebouwd. Cooymans bouwde een distilleerderij tienmaal zo groot als de in de oorlog verwoeste, Lamers en Indeman bouwden een grote pharma- ceutische fabriek, de plannen voor een apparatenfabriek, een machinewerk plaats, een confectiefabriek, een trico- tagefabriek, en al weer een nieuw be- Mede straatstenenverslijters, Snelwegkilometerbijters, Hakkepuf idealisten, Doodgewone fietstrappisten, 'k Wijd mijn lied thans met veel pret Aan de nieuwe 'wegenwet. Eerstens dan wordt in de lande 't Bromvliegwiel contrabande Voor hem, die geen zestien jaar is. (Wat gerust nog niet zo raar is), Maarof 't leger oude dames Daartoe nu juist wèl bekwaam is, Dat betwijfel ik wel zeer. Maar ik leg mij er bij neer. Bij die wèt dan, dat is logisch, Maar ik kijk met loense oogies Naar punt drie van 't regalement, Dat geen maximum meer kent. Nu, waar dat op uit moet lopen Weet ik niet, het is te hopen, Dat er dan maar vele heren ln 't verkeer mogen verkeren, Want als dat wordt genegeerd, Gaat het met 't verkeer verkeerd... Dat een „Hij-tje" nu zijn „Zij-tje" Mee mag nemendat verblijd je. Want alleen zo op de fiets, Och, dat is ten slotte niets. Verder valt het te waarderen Dat men van de weg wil weren Alle Bachus-offeraars, Al of niet met neuzen paars. En ten slotte, dames, heren, Wil 'k er u op attenderen, (Wat voor u van veel gewicht is) Dat de Hermandad verplicht is U meteen een bon te geven Wanneer gij iets hebt misdreven Doet er dus uw voordeel mee, Anders wordt het „Ach en Wee"! JABSON. drijven breidden naar verhouding uit. Drieduizend arbeiders meer dan in 1945 werken thans in de Bosse industrie, een toeneming met 30 procent. En nog altjjd zijn er rond 1500 werk lozen en het gemeentebestuur is een en al activiteit om nog meer bedrijven aan te trekken om ook die werklozen werk te geven. De vroede vaderen sliepen niet. [yjEN kan natuurlijk zeggen, dat 's Her togenbosch gunstig gelegen is en dat het een stevig geboorteoverschot heeft en dat deze factoren industrieves tiging in de hand werken. Het spreekt vanzelf. Maar industrieterreinen, waar men tegen lage tarieven terrecht kan en in dustriehallen komen er niet vanzelf en als dat Bosse gemeentebestuur nu eens gezellig had zitten dommelen, of geen service had geboden, of te duur was geweest met zijn industriegrond, dan was een belangrijk deel van de boven genoemde bedrijven niet naar Den Bosch gekomen, maar naar elders ge trokken. De vroede vaderen sliepen niet en 's Hertogenbosch is een groeiende stad, die bouwt aan een nieuwe toekomst en daarmede niet alleen de eigen welvaart, maar ook die van Brabant en van Ne derland dient. Waarlijk: een gemeentebestuur kan wonderen doen! Op de stralende herfstmorgen be klommen gisteren velen de steile weg, die voert naar de hoog op een duintop gelegen „Zandhoeve", de bekende Volkshogeschool, om daar de gast te zijn van de „Stichting uitwisseling stu diereizen voor het platteland". Met een eenvoudige feestelijke bijeenkomst zou het drukke zomerhalfjaar op het gebied der uitwisseling worden afgesloten. Een tachtigtal nog in ons land aanwezige volontairs uit Denemarken, Zwedeh, En geland en Zwitserland en medewerkers uit verschillende hoeken van ons land, hadden aan de uitnodiging gevolg ge geven en schaarden zich als kinderen van één huisgezin, rond de tafel. Geza menlijk werd het werk van het afge lopen seizoen nog eens bekeken, en met de opgedane ervaringen plannen voor de toekomst voorbereid. De voorzitter, Mr. Guermonprez, heet te allen hartelijk welkom en bracht dank aan hen, op wie nooit een beroep ver geefs was gedaan. Spr. gaf 'n kort overzicht van 't werk van de Stichting, die tot stand is geko men door de samenwerking van 't Ko ninklijk Nederl. Landbouw Comité, de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, de Plattelands Jongeren Ge meenschap en de Vereniging tot Stich ting van Volkshogescholen, nadat was gebleken, dat er behoefte bestond aan uitwisseling. De overtuiging, dat het zeer nuttig en waardevol is. dat jonge mensen uit de land- en tuinbouw eens een tijd in het buitenland gaan wer ken om aldaar de werkwijze en ge woonten goed te leren kennen, om zo doende instaat te zijn een vergelijking te maken met de in ons land gebruike lijke methoden, won meer en meer veld. Men zou zich op die manier le ren aanpassen en zelfstandig leren wer ken, terwijl de uitwisseling tevens een goede invloed zou uitoefenen op de onderlinge samenwerking en verstand houding tussen verschillende landen Zelfs uitwisseling binnen eigen land kan van grote waarde zijn. men leert zich aanpassen, leert vergelijken en krijgt objectieve kijk. Intussen kan uitwisseling ook ge vaar opleveren voor persoonlijk leven en kan door verkeerde elementen de goede naam van een land worden aan getast. Selectie is daarom nuttig en nodig. De voorzitter wees er,nog op. dat hier de „behandeling" de voorkeur heeft boven het „loon" wat elders niet steeds het geval is. Een honderdtal buitenlanders was er dit jaar in ons land geplaatst als volontair en ongeveer een evengroot uit ons land in het buitenland. Geleidelijke uitbreiding achtte spre ker nodig en mogelijk. Voor Belgie be stond praktisch geen belangstelling voor uitwisseling. Wat de studiereizen betreft, deze waren te beschouwen als een waarde volle aanvulling voor hen, die niet van uitwisseling konden profiteren. Over de resultaten kon spreker ver zekeren, dat dat de ingekomen berich ten de indruk geven, dat men het doel heeft bereikt. De heer Govers zou het wenselijk vinden, dat de beste leerlingen 3 tot 6 maanden naar het buitenland gingen en dat de regering financiële steun gaf Mevrouw Waiboer, lid van het hoofd bestuur van de Ned. Ver. van Platte landsvrouwen' wees er op, dat de Plat telandsvrouwen niet konden roemen over veel succes met de binnenlandse uitwisseling. Zuster Leegwater, zuster in algemene dienst van het Noordholl Witte Kruis, bracht het Kruiswerk ter sprake dat steeds grote bewondering wekt van vreemden. Met het uitwisselen van gedachten en ervaringen was het intussen mid dag geworden en verenigden allen zich voor de gemeenschappelijke maaltijd. Hierbij mocht natuurlijk geen orato risch vuurwerk ontbreken. Alle Berthe let, bestuurlid van de Conf. Nat. de families rurales was enthousiast over de samenwerking met de Stichting en bood de heer Guermonprez een boek werk aan. De heer Haessaert ant woordde met even vriendelijke woor den. Met muziek en zang werd het samen zijn besloten. Mevr. M. J. GeraedtsMeuleman, Den Haag bracht verschillende liede ren ten gehore, Franse, Engelse Duitse en Nederlandse en werd daarbij bege leid door mej. Frouke Giltag piano en viool en Jaap Geraedts, piano en fluit. Voor fluit en viool werden nog uitge voerd een Sonate van Bach en een Sonate van Teleman. geschreven in canonvorm. Met een hartelijk applaus gaven de aanwezigen uiting aan hun grote waardering voor het gebodene. In het gezin an de heer J. de Bruin te Delft is een drieling geboren. Twee meisjes en een longen. Maria Jacoba weegt 1790 gram. Helena 1540 gram en Anton 2120- gram. Moeder en kinderen maken het goed. NASLEEP VAN EEN OMWENTELING De Belgische procureur-generaal heeft de Kamer verzocht, de parlementaire onschendbaarheid van het socialistische kamerlid mevrouw Blume op te hef fen. Hij wil haar vervolgen wegens ordeverstoringen en diefstallen, onder haar verantwoordelijkheid gepleegd tijdens de roerige Julidagen. (Ongecorrigeerd) Amerikaanse vliegtuigen hebben 40 km. ten noorden van Pjongjang 'n re giment Amerikaanse parachutisten neergelaten. De operatie werd van een vliegtuig uit door generaal MacArthur zelf geleid. De generaal is later naar Tokio teruggekeerd. Een colonne van de Zuidkoreaanse eerste divisie is door Pjongjang naar het Noordoosten verder gerukt en bevindt zich volgens de laatste berich ten ongeveer 11 km ten noord-oosten van de stad, in een gunstige positie om de vluchtende Noord-Koreanen de pas af te snijden. Naar verluidt .zou de Zuidkoreaanse divisie Soctsjong, onge veer 32 km ten zuidoosten van Soents- jon, hebben bereikt. Volgens mededelingen van burgers uit Pjongjang hebben leden van de Noordkoreaanse regering zich naar Hoetsjon, ongeveer 160 km ten noord oosten van Pjongjang begeven en de Noordkoreaanse militaire autoriteiten naar Soentjon, 64 km ten noorden van Pjongjang. PURMEREND, 20 Oct. 1950. Alhier werd gisteren de najaarspaardenmarkt ge houden, waarbij de aanvoer bestond uit 50 stuks (vorig jaar 42). Was de aanvoer iets groter, de belangstelling was heel gering, daar er maar weinig vraag was, vandaar een heel stugge gang. De prijzen waren: werkpaarden 525—/ 750; slacht- paarden 1,401,60 per kg. Vorig jaar waren de noteringen: werkpaarden 375 600, slachtpaarden 0,851,20 per kilogram. SCHAGEN, 19 Oct. 1950. 7 paarden 4001000 40 tijdkoeien 600750 64 geide- koeien mager 450—700 86 geldekoeien, vette 700—970 3 kalfkoeien 600—750; 20 pinken 450525 7 graskalveren 175295; 22 nuchtere kalveren 40—72 60 schapen, mager 85115; 45 schapen, vette 80125: 139 overhouders 50—90; 13 varkens 45—52; 66 biggen 3542; veulens 275. LANGED1JKER GROENTENCENTRALE, 20 Oct. - 6000 kg uien 5,70-6,80, grove 6, drielingen 6,70-8,50 en nep 10,60-11,80; 1000 kg aardappelen 6,10—7,30; 2500 kg bieten 4,30-6,80; 3000 kg andijvie 5-5,70; 300 kg slabonen 33-42; 3000 kg groene kool 5-7,80; 10.000 kg gele kool 4,50-5,10; 35.000 kg rode kool 4,10-11,50; 140.000 kg witte kool 4-4,20; 35.000 kg Succes witte kool 4—4,30; 1000 kg bloemkool: B 15—22. NOORDERMARKTBOND, 20 Oct. 1350 6500 kg aardappelen. Rode Eerstelingen 6.90—7,50, Blauwe Eigenheimers 8—8,50, Bevelanders 8.50; 700 kg uien 6,506,90 drielingen 8,10, nep 10; 1500 kg slabonen 2443; 5000. kg andijvie 5,10—6,50; 8500 kg rode kool 4.11,10; 1500 kg groene kool 5,508,10; 4000 kg gele kool 3,50; 40.000 kg witte kool 4; Succes witte kool 45. W ARMENHUIZEN, 20 Oct. - 8800 kg aardappelen: Eigenheimers 8,10-8,70 en Schotse muizen 7,60; 8800 kg rode kooi 4,10 —5,20; 1600 kg gele kool 3.50; 48.300 kg witte kool 4—4,60; 400 kg' andijvie 6,10; 100 kg slabonen 34; 2800 kg uien 5,20, drielin gen 7,70-8,20 en nep 8,40-9,10. In een uiterst belangwekkend be toog heeft gisteravond de heer K. Voskuil, hoofdredacteur van „Het Vrije Volk" in de zaal van de heer P. Kra mer te Zuid-Scharwoude een over zicht gegeven van het wereldgebeuren der laatste vijf jaren. De heer Voskuil sprak op uitnodiging van de culturele commissie der moderne arbeidersbe weging aan de Langedijk onder de be kende titel „Socialistisch commentaar". Spreker begon met de opmerking dat het onderling verband in het we reldgebeuren door ons vaak moeilijk te onderkennen valt. Hij zou trachten een schets te geven die enige samen hang vertoont en ving aan met 'n uit eenzetting van de betekenis der in Februari door de drie oorlogsleiders te Jalta gehouden conferentie. De sfeer dezer conferentie werd beheerst door de gedachte dat Rusland veranderd uit de oorlog zou komen, sterk natio nalistisch weliswaar, maar minder communistisch en door de aanraking met het Westen met toenadering tot de democratie. Hoewel spreker zijn be wondering uitte ten opzicht^ van Roo sevelt en hetgeen deze o.a. in Tennes see bewonderenswaardig en het socia listisch ideaal nabijkomend noemde, was hij van oordeel dat deze staats man te veel van Ruslands vermeende omkering onder de indruk was ge weest. Zijn kijk op Duitsland werd meer beheerst door individuele gevoe lens dan doordacht staatsmanschap Rusland gaf hij gelegenheid zijn pro gram uit te werken: le onder verraad aan de Poolse patriotten verlegging van z'n grens naar het Westen en te gelijkertijd W.-Duitsland plaatsen voor het vluchtelingenprobleem; 2e alsnog deelname aan de oorlog tegen Japan met Mantsjoerije als zoete prijs. Rus lands invloed naar oost en west lag hiermee vast. Toen ging het de V. N. als stookplaats gebruiken en kwam voor het westén de ontgoocheling. Van de beide stromingen in Rusland, waar van de ene naar het westen en de an dere naar het oosten wilde, won de laatste het onder aanvoering van Mo- lotov. Rusland ging naar het oosten en kwam als niet koloniserende mogend heid China in het gevlei. Vervolgens stond spreker stil bij het debacle van Rusland in het Kore aanse conflict en het daarmee gepaard gaande verlies van prestige onder de oosterse volken. Dit is, zo zeide de heer Voskuil voor het eerst in de geschiedenis dat de collectieve veiligheid effect heeft ge- sorteërd. Spreker noemde dit een hoog tepunt in de geschiedenis dat destijds de volkenbond nimmer wist te berei ken. Over de wereld bracht het ver ademing. China noemde spreker nog een onberekenbare factor zowel voor Ruslandals het westen. Spreker bepleitte ten slotte een ver enigd en sterk Westeuropa. Daartoe achtte hij meerdere militaire verster king noodzaak; ook al vraagt ons dit offers. Er op wijzend wat sinds de laat- ZEDENMISDRIJF. Door de politeie is zekere W. ge arresteerd. Hjj wordt verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen. Uitgaande van de Nederlandse Blindenbond werd in café Kossen een propaganda-kunstavond gegeven, waar aan verbonden een filmvertoning. Burgemeester Kooiman, deel uitma kende van het comité van voorberei ding, heette de talrijke aanwezigen van harte welkom. Hij had de uitnodiging om deze avond te leiden, gaarne aan vaard. omdat het ergste in het leven is als men niet kan zien. Spreker verze kerde de Bond zijn volle steun te zul len geven. Het deed hem echter leed. dat deze propaganda-avonden gegeven moeten worden om de blinden te kun nen steunen. De burgemeester was ver heugd dat zovele gemeentenaren aan wezig waren, geïnteresseerd voot het doel en streven van de Bond, en voor het leven van de blinde. Hierna zong het Kerkkoor twee lie deren, die goed werden uitgevoerd. De blinde accordeonnist, de heer Theo Ver heul uit Anna Paulowna, vergastte ons op enkele vrolijke, keurig uitgevoerde nummers. Hierna was het woord aan de bondspropagandist, de heer Joh. van den Berg. In een gloedvol betoog be lichtte hij het leven van de blinde. Spreker betreurde het dat om steun moet worden gevraagd. De blinde is, in tegenstelling met veler meningen, 'n volwaardige. In de rijen der blinden zijn doktoren, rechtsgeleerden, leraren, in ons land ook een predikant,, kan toorbedienden, enz. In de Bond wordt gestreden voor een behoorlijk bestaan der blinden, waartoe ook bij de rege ring pogingen worden aangewend. De film „Wakende Ogen" liet een beeld zien van de geleide-honden met als bijzondere attractie een opname uit onze omgeving, n.l. Sint Pancras. Het was een zeer mooie film. Verder werd de avond gevuld met zang door het Kerkkoor; accordeonmu- ziek van de heer Verheul en declamatie van de heer Van den Berg, o.m. Rot terdam van Prins, van Adema van Scheltema en Heyermans. Een en an der viel bijzonder in de smaak. De heer Van den Berg heeft een hartelijk dankwoord gesproken en ten omvaren. burgemeester Kooiman zijn grote vol doening te kennen gegeven over het gebodene op deze avond. De bekende z.g. stenen paal, de merk waardige grenspaal tussen de gemeen ten Hensbroek en Obdam. werd vorig jaar slachtoffer van een aanrijding. Deze aanrijding, die niet zacht moet zijn aangekomen, deed de stenen ko los in zijn volle omvang scheuren. De dader, laten we ons beter uitdrukken, de veroorzaker, was en bleef spoor loos, wellicht onder invloed van de verwachting, dat hem weieens de re kening van de herstelkosten zou wor den gepresenteerd. Ten slotte bleef er niets anders over dan de onbekende eigenaar van het monument aan te spreken. Maar ook deze pogingen leidden niet tot resul taat. Toen hebben in laatste instantie de gemeentebesturen van Hensbroek en Obdam maar een wijs besluit geno men en de trouwe wachter, die zo on verstoorbaar jaar in jaar uit het druk ke leven van alle dag aan zich laat voorbijgaan, geadopteerd. Zo is thans de grenspaal gerestau reerd en kan ongetwijfeld nog menig jaartje mee. De „baas" is er na de be handeling wat corpulenter op gewor den, wat hem een nog eerbiedwaardi ger aanzien geeft. ZELF DE HANDEN UIT DE MOUWEN GESTOKEN Ongeveer een maand geleden stortte de walmuur nabij het gemeentehuis in, waardoor de vrij drukke doorvaart ge heel versperd geraakte. Het opruimen van deze versperring, een taak van het Hoogheemraadschap, bleef tot nu toe achterwege. De tuinbouwers begon dit te verdrieten en zij hebben thans zelf de ergste hindernissen uit de weg geruimd, opdat zij althans met een lege schuit van deze doorvaart gebruik kunnen maken en niet een eind moe- De tuinbouwer P. d. V. had een restant ontsmettingsmiddelen voor za den, dat hij kwijt wilde, zonder na te denken over de grond gestrooid. Toen kwamen de wormen, d.w.z. boven de grond, omdat ze het er onder benauwd begonnen te krijgen. Zij hadden echter ook geen belangstelling voor het goed je. Wel waren de kippen van onize tuinbouwer, en die van de buurman er als de kippen bij. Ze leken een broe derlijk verbond gesloten te hebben, zo gulzig verorberden zij het rijke feest maal. Helaas voor de kippen en helaas voor de eigenaar, hebben de dieren als gevolg van het vergiftige ontsmettings middel hun smulpartij met de dood moeten bekopen. Bij de Geref. Kerk te Zaandam heeft ds. P. J. O. de Bruyne, overgeko men van Drachten, zijn intrede gedaan De heer A. Bos te Wormerveer, penningmeester van het hoofdbestuur van Het Witte Kruis, zal binnenkort deze functie neerleggen Op 65-jari- ge leeftijd is te Zaandam overleden de heer P. Lak, oud-hoofdopzichter van gemeentewerken aldaar. Voor de Zaterdag te Hoorn te hou den wedstrijden om de Westfriese gymnastiekkampioenschappen hebben 54 deelnemers/sters ingeschreven In Hoorn zullen drie straten naar be langrijke illegale werkers worden ver noemd: Johannes Post, Pater Bleijs en Jan Campert Hoogkarspel had een tegenvaller; de bouw van acht duplex woningen bleek niet mogelijk, wél echter van vier normale huizen. De raad heeft tot de bouw van deze vier noodgedwongen maar besloten. Aan de heer J. P. Neijt te Bever wijk is, wegens zijn jarenlange ver diensten voor het spaarbankwezen, de zilveren legpenning van de Nederl Spaarbank toegekend o Te IJmuiden zal binnenkort een fileermachine wor den in bedrijf gesteld, welke zo grote vissen in enkele minuten verandert tot panklaar filet. Er zijn slechts zes van deze machines in de wereld. ste 80 jaar, niet in het minst onder in vloed van het socialisme, voor grote bevolkingsgroepen mocht worden be reikt, het verdwijnen van het prole tariaat van weleer, riep spr. de aanwe zigen op goed en vrijheid tegen het communisme te verdedigen en door militaire en innerlijke versterking de toekomst der democratie te waarbor gen. Hierop volgde een buitengewoon be langwekkende discussie. De bijeen komst stond onder leiding van de heer K. Koeman. Blauwe Eigenheimers gingen van de hand voor 7 a 8,5 cent. De aanvoeren waren niet groot. Naar uien was wat vraag voor Duitsland. Voor mooie ex portuien werd ruim 7 cent betaald. Bin nenlandse uien brachten meestal niet meer dan 4 a 6 cent op. Drielingen worden voor Engeland gekocht voor 8 a 9 cent. Grove uien konden niet meer dan 5 a 6 et maken. Naar andijvie was weinig vraag. Slechts een enkele par tij werd voor de fabriek gekocht. De aanvoeren waren niet groot, waardoor weinig werd doorgedraaid. De prijs varieerde van 5 tot 7 cent. Bieten zijn nogal goed gevraagd. Kleine bieten konden tot boven de 7 cent opbrengen, terwijl de laatste dagen ook de B-sorte ring werd afgenomen. Slabonen waren wat lager dan de vorige week. De laatste( dagen kon de notering niet meer boven de 40 komen en werd 15 tot 39 cent betaald. De kwa liteit loopt echter vrij snel terug. Groe ne kool werd heel wat aangevoerd. De handel was echter zeer matig. De Groe- fex neemt per week nog een 20 ton op, waardoor de prijs niet geheel ineen zakte. Betaald werd 5 tot 8 cent. Gele kool ging slecht. Zeer kleine aanvoeren konden nog niet geheel geplaatst wor den .Voor mooi kleingoed werd max. 7 cent betaald. Rode kool was niet zo goed als de vorige week. Enkele dagen met grote aanvoer deden de prijs weer belangrijk dalen. Grote kool werd nog wel voor Engeland gekocht voor 5 a 6 cent. Mooi klein goed kon meestal nog wel boven de 10 cent blijven. Ook de witte kool ging slechter. Een flink deel van de aanvoer per as draaide door. De schuiten werden vrijwel geheel af genomen. Betaald werd 4 a 4.20 voor ge wone witte en 4 a 4.5 voor Succeswitte. Bloemkool ging nog vrij aardig, of schoon de prijzen een neiging tot dalen hadden. Gelukkig steunt de export de grote aanvoeren in de Streek flink. Bo- venkarspel laadde 18 October 25 wa gons voor Duitsland De kermis te Driehuizen is voorbij en heeft zich gekenmerkt door rust. Het was hier al net als in de meeste plattelands dorpen: weinig animo van de zijde der exploitanten. Dit jaar was het wel erg stil, doordat er geen zweef molen was en een draaiorgel brengt toch altijd nog enigszins een kermis- idee met zich mee. Zondagmiddag was er hier „katknuppelen", waarbij de „ploeg" uit Limmen wel met de beste prijzen naar huis ging. Maandagavond v/erd door het Toneelgezelschap „De Flierefluiters" uit Landsmeer opge voerd „De Koekoek", een toneelspel in drie bedrijven van Jan Fabricius. Spel en rolkennis waren tot in de puntjes verzorgd. De inhoud van het stuk was mooi, maar voor kermisstuk was het te tragisch. De E.B.O.-bond in café Slooten wist er echter weer vlug de juiste stemming in te brengen. Dinsdagavond vond een massale hul diging plaats van de koekhakbaas Jan Mol. Deze krasse 80-jarige was hier dit jaar voor de 50ste achtereenvol gentje maal en voordien is zijn vader hier al 35 jaar geweest. Zondagmor gen reeds hadden dorpsgenoten zijn tent op keurige wijze versierd met vlaggen, borden en een foto, die hier 't vorig jaar al was genomen en nu sterk vergroot was opgehangen. Door de heer K. Ouweltjes werd de jubilaris toegesproken, waarna deze een door hemzelf gemaakt vers van respectabele lengte voorlas, waarin in het kort de herinneringen aan de afgelopen 50 jaar zijn weergegeven. Hierna werd Jan Mol een étui, inhoudende vork, lepel en mes, aangeboden, benevens een kist sigaren. Voorts werd hem de mededeling gedaan, dat het zojuist voorgelezen vers hem in Krommenie zal worden thuisbezorgd, alsmede een taart. Hierna sprak burgemeester Driessen nog een woordje namens het gemeentebestuur. Hij zeide, dat het de bestemming van een mol is om te wroeten en dat de jubilaris, wat Drie huizen betreft, nog niet uitgewroet zal zijn. Jan Mol dankte bewogen voor de tot hem gesproken woorden, waarna een driewerf hoera op hem werd uit gebracht. burgerlijke stand Geboren: Antonius J. N., z. van J. C. Deckwitz en H. A. Bleeker. Ondertrouwd: Johannes H. E. Wen- tink (won. te Haarlem) en Alida C. Th. Luijckx Nicolaas Bakker (won. te Obdam) en Jo hanna Konijn. VISSERIJBERICHT URK, 19 October 1950. Door veertig vaartuigen werd aangevoerd: 764 kg pa ling 2,182,28; 140 kg snoekbaars 1,76— 1,80; 94 kg rode baars 0,55—0,66; 782 kg voorn 0,120,14. Prijzen per kg.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5