Conferentie van volksdemocratiën t en Cor VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Sedan Adenauer vóór herbewapening van West-Duitsland Koopvaardij-officieren-in-spe op het slechte pad Franse legerleiding in Hanoi verwacht communistisch offensief Onderhandelingen vorderen goed >//e$ Zaterdag 21 Oct. 1950 M7e J aargang No. 247 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN SBOKSERS Ter bespreking Duitse herbewapening Moskou uitdreigementen Toch herwaardering van het pond Sterling Dinsdag afscheid van het Korea-detachement REGERING~GRIJPT NIET IN OP AMBON Tsjoe En-Lai klaagt over grensschendingeri Brits atoomgeleerde zoek Aardappelmeel uit het brood Parachutisten trekken het net dicht Politieke commissie wil gesprek van Grote Vier iSal KaU B&üJLeJk Zware straffen voor moord op echtpaar Plaatsvervangers werden het niet eens Nog grotere vrijheid voor Duitse scheepsbouw Volledige steun van de Westduitse regering BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 et. p. •m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. MOLOTOF NAAR PRAAG >tig bent, nu je niei hoe komt dat? hun broer heeft zegd, oat u van tandarts een kon ieren over :hte adem i dat zal 0wars zitten» :hüim van colgate dat in groefjes en 0rdringt, helpt de voedseiresten, die oorzaak zun van )em, te verwijderen. oets 's morgens «n ronds met COLGATE na elke maal tijd nifie-tybe 175 ct 12.300; dollars ijk zijn drijf ms 2- en 3- winterjas, onen. 34.50. im in kleer- udegracht. EZOEKT! )te aanvoer acurrerendc voor alle •eel 8 stuks. |]s zien, dat :oop willen gen roker\j. ^oort! BLAD - Radio-Moskou heeft gisteravond me degedeeld. dat Molotof, de Russische vice-premier en oud-minister van bui tenlandse zaken, gisteren in Praag is aangekomen. Hij zal hier een conferen tie bijwonen van de ministers van bui tenlandse zaken der volksdemocratiën. Ook Oost-Duitsland is hier vertegen woordigd. Op de bijeenkomst zou men „het besluit van de drie Westelijke mi- Bisters van buitenlandse zaken, te New lork, om West-Duitsland opnieuw te Kwapenen", bespreken. De conferentie is op initiatief van de jtussischi regering bijeengeroepen, en gisteren geopend. De Tsjechoslowaakse vice-premier Fierlinger, die tot voor zitter voor de eerste bijeenkomst werd gekozen, opende de vergadering. De Jpnistei's dankten de Tsjechoslowaak se regering voor haar gastvrijheid. TpReeds eerder op de dag had de Sow- jetunie medegedeeld, dat zij geen maat regelen zal dulden, welke gericht zijii op een herleving van het Duitse ge- regelde leger in de Westelijke zones. Zij maakte dit bekend m antwoord op een nota van Engeland, Frankrijk en ifcmerika Ook werd ontkend, dat de Volkspol itie in Oost-Duitsland een mi litaire formatie is. Nieuwe Engelse minister van Financiën De nieuwe Engelse minister, die >Str Stafford, Cripps in zijn junctie is opgevolgd. Behalve Molotof en Fierlinger nemen aan de conferentie deel Natanaili, ge zant van Albanië te Moskou en de na volgende ministers van buitenlandse zaken: dr. Moentsjo Neisjef (Bulgarije), Zygmunt Modzielewsky (Polen), Anna Pauker (Roemenie). Gyula Kallai (Hon garije) en Georg Dertinger (Oost-Duits land). Londen verwacht De politieke correspondent van de Londense Evening News is van oordeel dat een der eerste daden van minister Gaitskill de herwaardering van het pond sterling zou kunnen zijn. In vele kringen is men van mening, dat Gaits kill in Amerika en Canada heeft ge sproken over de verhouding dollar sterling. Ten slotte zou de Britse rege ring tot herwaardering kunnen over gaan, om de prijssstijging tegen te gaan. Dinsdag a.s. zal in Den Haag offi cieel afscheid worden genomen van de vrijwilligers, die naar Korea vertrek ken. Het detachement zal 's morgens om elf uur op het Binnenhof doör de premier, dr. W. Drees worden toege sproken. Vervolgens zal het défilé wor den afgenomen. Een korte mars door de stad besluit de plechtigheid. In een Maandagavond te houden bij eenkomst van de Vereniging voor In ternationale Rechtsorde in de Ridder zaal zal aan het detachement een vlag van de Verenigde Naties worden aan geboden. Het Tweede Kamerlid, prof. mr. P. S. Gerbrandy, heeft kortelings schrif telijk aan de regering gevraagd, of zij overwoog, met militaire middelen in het Ambonese conflict in te grijpen. De minister-president heeft thans ge antwoord, dat de regering zich. hoe zeer zij ook dit conflict betreurt, niet gerechtigd acht. in dezen met mili taire middelen in te grijpen. De premier en minister van Buiten landse Zaken van het communistische China, Tsjoe En-Lai. heeft de Verenig de Naties bericht dat de Amerikaanse vliegtuigen op 13 en14 October j.l. Chinees gebied in Mandsjoerije heb ben gesehonden. Tsjoe En-Lai doet in zijn telegram een beroep op de veilig heidsraad om hiertegen op te treden. IIIIIIIIHIflIlllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIHillllllllüllllllllllHIIIHIIIilllllilllllllIHHIIIHIIIIHIIIIIIWI Naar Sowjetunie gevlucht? Prof. Bruno Pontecorvo, een Brits atoomgeleerde van Italiaanse af komst, die met zijn gezin een vacantie in Milaan doorbracht, is volgens pers berichten uit Italië met zijn familie in een vliegtuig naar Rusland uitge weken. Volgens het Romeinse blad Momento Sera stond hij in contact met dr. Klaus Fuchs, die kortelings we gens atoomspionage tot veertien jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Ponte corvo wordt reeds twee weken ver mist. In de loop van December In verband met de gunstige export van aardappelmeel, waardoor de voor raad sterk is, geslonken, en mede met het oog op de te verwachten geringere productie van aardappelmeel van de -nieuwe oogst, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning besloten binnenkort de verplich ting tot het bijmengen van aardappel meel in de broodbloem op te heffen. Dit kan omstreeks December geschie den. Het voor brood bestemde meel zal dus binnenkort weer geheel uit granen (tarwe en rogge) bestaan. Zevende Wereldjamboree - - VSM-PAISM'-,-! -SC005UV.6 Bovenstaand kaartje geeft de plaats aan waar in Augustus 1951 de zevende Wereldjamboree van de padvinders gehouden zal worden. Felle critiek op de ideeën van ds. Niemöller c.s. Dinsdag debal in Franse Nationale Vergadering In Goslar, zes kilometer van de Oost- duitse gr.ens, heeft de YVestduitse pre mier, dr. Adenauer op het congres van de Chr. Dem. Unit verklaard, dat er geen reden is om een oorlog te ver wachten, wanneer er een macht wordt opgesteld, die tegen die van de Sowjet unie is opgewassen. De kanselier ver- Drie jongelui zettenvakkundig kraken Volkswagen leidde tot hun opsporing Drie leerlingen van de Amsterdamse machinistenschool, de 22-jarige H. T. N. uit Alkmaar, de 20-jarige H. P. uit Eind hoven en de even oude L. G. uit Sche- veningen, zijn Donderdag gearresteerd in verhand met een inbraak, die zij in de nacht van 7 op 8 October in Schie dam hebben gepleegd. Hiermee is een eind gekomen aan een reeks misdaden, Fort Langson opgegeven De Franse legerleiding in Indo-China neemt thans uitgebreide maatregelen, om het hoofd te kunnen bieden aan het grootscheepse offensief, dat de Vietminh schijnt voor te bereiden. Er worden te Hanoi troepen samengetrokken, die de opstandelingen moeten verslaan. Met grote spanning verbeidt men het toegezegde Amerikaanse materiaal. Het fort Langson, dat de hoofdweg tussen Hanoi en het communistische China beheerst, is thans verlaten, over eenkomstig het plan, om alle beschik bare mankracht samen te trekken in de Tonkinese laagvlakte. In Parijs zijn thans rapporten ont- Luchtlanding ten Noorden van Pjongjang geslaagd Zevenduizend gevange n Voorafgegaan door een bombarde ment van jachtbommenwerpers zijn gisteren onder de persoonlijke leiding van generaal MacArthur veertig km. ten noorden van Pjongjang luchtlan dingen uitgevoerd. Van ongeveer 235 meter hoogte sprongen valschermtroe pen uit de vliegtuigen, verzamelden zich snel op de grond en zullen daar de uit de Noordkoreaanse hoofdstad vluchtende Noordelijken de pas af snijden. Tlondcrdag werden meer dan zeven duizend krijgsgevangenen gemaakt. Dit meer dan ooit te voren op één dag De wegen van Pjongjang naar het hoorden en het noord-oosten zijn prop vol Noordkoreaanse voertuigen en troepen. Naar aanleiding van delucht- landms heeft generaal MacArthur ver klaard ,Naar wat ik heb gezien, is de landing der valschermtroepen voor- ^HJIêlijk uitgevoerd. Ik heb niets be- wei t van tegenstand door de viiand. Wi.l schijnen de communisten volledig w hebben verrast. Het ziet er naar RB» dat wij het net hebben dicht ge- tookken en dit zou het einde moeten '®tekenen van alle georganiseerde vij andelijke tegenstand''. Na zijn parachutisten te hebben zien dalen, liet MacArthur zijn toestel lan den op het vliegveld van Pjongjang Hier had hij een onderhoud van een half uur met de bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger, generaal Walton Wake. De politieke commissie heeft zich gisteren beziggehouden met een door Irak en Syrië ingediende resolutie, waarin nog tijdens de huidige zitting der V.N. een conferentie van de Grote Vier wordt aanbevolen ter oplossing van de problemen, die een bedreiging van de vrede vormen. De Amerikaanse gedelegeerde Foster Dulles en de Brit Kenneth Younger waren in hun bespreking van het voorstel welwillend-voorzichtig. De Fransman Sehuman liet zich in gun stige zin uit. De Nederlander Von Balluseck meende, dat er geen be zwaren tegen de resolutie ingebracht dienden te worden. De zitting is tot vandaag verdaagd. vangen over de strijd bij Caobang, waar een Franse troepenmacht in een hinderlaag -van de Vietminh viel en werd verpletterd. Hierin wordt met de grootste lof gesproken over het held haftige gedrag van de hierbij betrok ken manschappen van hét Vreemdelin genlegioen, merendeels soldaten van het Afrikacorps van Rommel. Deze Duitsers hebben zich doodgevochten. Prinses Margaret opende Instituut voor Bosbouw die bewees, dat deze jongemannen le lijk van het rechte pad waren afge dwaald. Zij hebben n.I. in September ook ingebroken in een tweetal panden in Zutfen, een in Alkmaar en een in Oegstgeest. De heren hadden het plan, een over val te plegen op een garagehouder. Dat dit niet doorging, is te danken aan het feit, dat de politie te Schiedam na de inbraak aldaar een belangrijke aanwij zing kreeg. Er werd haar namelijk medegedeeld, dat in de buurt van het huis, waarin was ingebroken, een twee kleurige volkswagen met een GZ- nummer was gezien. Dit nummer werd •opgegeven en bleek te behoren bij een auto, die het eigendom was van een Amsterdamse verhuurinrichting. De garagehouder gaf weer een rijbewijs nummer op, dat bij nader onderzoek het nummer was van het rijbewijs van H.T.N. Deze was dat weekend tegen de ge woonte in niet thuis geweest. Hij werd op school verhoord, maar vertelde, dat hij wat met een wagen door de Haar lemmermeer had getoerd. Dat ver klaarde niet voldoende zijn afwezigheid van meer dan zes uur. Een huiszoeking leverde een nieuwe radio op. Toen de politie N. nog eens op zijn kamer ver hoorde, viel hij door de mand. Zijn ka mergenoot L. G. en zijn vriend H. P. bekenden eveneens alle inbraken. De jongens bleken op zeer grote voet te leven. Zij kwamen uit een zeer behoor lijk milieu. m Weerbericht Verwachting tot Zondagavond: Afnemende bewolking, droog weer, weinig wind, tamelijk koude nacht met op enkele plaatsen lichte nachtvorst, morgen over dag ongeveer dezelfde tempera- turen als vandaag. f ^NDAG: Zon op 7.16, onder 17.32. Maan op 16.30, onder 3.14. J^adio-Moskou is boos: Omdat duizen den als onschuldige diplomaten, toe risten, zaken- en sportlui vermomde Amerikaanse spionnen over Zweden zijn uitgezwermd om met behulp van Engels-Zweedse conversatieboekjes de bevolking uit te horen. Vooral de zin- ÜMHHimi meest kostbare bericht uit Italië vindt Theodoor echter, dat men in een kliniek in Rome langs operatieve weg de ogen van een zelfmoordenaar aan een blind meisje gegeven heeft. Een brug tussen hoop en- wanhoop in de Middellandse Zee. zijn aangeko- ™en, Een New Yorks ingenieur heeft Men moet nu enkele weken wachten of netjes „Teken een kaart voor mijen bij de Italiaanse regering een plan in- de operatie met succes bekroond is „Ik ben een Amerikaan, laat mij uw gediend voor een hangbrug van 3200 Over kronen gesproken: De hertog van papieren zien" worden veel gebezigd, meter tussen Sicilië en het vasteland. Edinburgh is per vliegtuig uit Malta in Naar Theodoor nader uit Washington Dat zou ook al weer de langste ter Londen aangekomen om daar heden de verneemt is een in 1943 voor de Ameri- wereld worden. De kosten worden op doop van zijn dochter Prinses Anne bij kaanse troepen overzee vervaardigd 60 millioen dollar geraamd. Staken te wonen. In Frankrijk zal binnen- boekje, dat per abuis in de boekhandel is trouwens ook een kostbare geschie- kort een dubbele doopplechtigheid terecht kwam, de oorzaak van deze denis: De Italiaanse industrie heeft plaats vinden: Na 65 jaar zijn daar weer spionnen-invasie. O Nog meer kouwe gedurende de eerste zes maanden van Bonapartes geboren Prins Louis Na drukte: Het Britse expeditieschip „John 1950 ten gevolge van stakingen 26% mil- poleon werd door zijn echtgenote met Biscoe" is na een kort verblijf in Enge- lioen man-uren verloren. Anderhalf een tweeling verrast, die eigenlijk vier- land weer naar het Zuidpoolgebied ver- jaar niet staken dan is die brug ver- dubbele kroonpretendenten zijn, want trokken. Twee Fransen en een Ame- diend; en misschien komen de werk- ze stammen van vaders zijde direct van rikaan gaan daarentegen in de warmte gevers dan ook wel over de brug. op expeditie. Ze zullen proberen in ka jaks de gehele Nijl van het Victoria- meer tot de Middellandse Zee af te varen. Als het lukt wordt het de lang ste rivierreis (5500 km.) die ooit werd gemahkt. Onderweg zullen ze kleuren films opnemen en insecten vangen voor een Parijs museum. Q Herbert Stusse uit Los Angeles was kennelijk ook op jacht. De politie peuterde tenminste twee levende kuikens, een bijl en twee zoutstrooiers onder zijn jasje van daan. De vissersvloot van Israel, die tijdelijk Ostende tot basis had verko zen, heeft ook een beste vangst gehad. De schepen zijn met 150 ton haring in Haifa aangekomen, Nu we toch weer Als je mij vraagt studeerden jongen» voor aeerovtr die keizer Napoleon af, terwijl mama van haar kant een rasechte Bourbon is. De graaf van Parijs, die dezer dagen na 20 jaar ballingschap weer in Parijs terugkeerde, heeft nu natuurlijk geen schijn van kans meer. Dat de ver banning overigens nog niet uit de tijd is moge blijken uit een uitlating van de president van India, die op een con ferentie van de Bond van Zedelijke en Sociale Hygiëne te New Delhi ver klaarde, dat hij, als hij daartoe bevoegd was, alle films met „sex appael" in In dia zou verbieden. Ten slotte nóg een peadagogisch bericht. Een aantal Benelux-ambtenaren zal samen met Engelse collega's in Parijs een cursus in Franse bestuursmethoden volgen. - ,»•-* mÊÈÈ Tijdens haar tweedaags bezoek aan Oxford, opende Prinses Marga ret het nieuwe gebouw van het Instituut voor Bosbouw. Hier ziet U Prinses Margaret naast dr. J. Lowe van de Oxford Universiteit op weg naar 't Instituut voor Bosbouw. klaarde zich voorstander van de deel neming- van Westduitsland aan een Eu ropees leger. Adenauer kantte zich onder luide bij val tegen de verklaringen van ds. Nie- moeller, dat een Wertduitse herbewa pening het Russische gevaar slechts in de hand zou werken. Hij beschuldigde Niemoeller ervan, op onverantwoorde lijke wijze eer en aanzien van het Duitse volk te hebben geschaad en Duitsland in binnen- en buitenland de grootste schade te hebben toegebracht. Hij vreesde vooral voor de reacties in Frankrijk. Overigens herhaalde Adenauer, dat hij geen enkele verbintenis heeft aan gegaan en dat de kwestie van de her bewapening in volle openbaarheid in de Bondsdag zou worden behandeld, zodra de geallieerden kenbaar maken, wat zij van Duitsland verlangen. De regering zou zich echter met alle kracht verzetten tegen een herleving van de militairistische gedachten uit het ver leden. De Franse socialisten hebben giste ren, een week voordat te Washington de onderhandelingen over de herbewa pening van Westduitsland zullen begin nen, besloten, een speciaal debat over deze kwestie te eisen. Zij willen tevens een stemming over een motie over het Duitse vraagstuk. De regering wil wel een debat toestaan, doch is tegen een stemming. De socialisten zijn tegen de herbewapening van Duitsland. Maandag zal de regering haar standpunt bepalen en de verklaring opstellen, die Pleven Dinsdag zal afleggen. Liquidatie na Je bevrijding In de nacht van 6 op 7 Mei 1945 heb ben twee mannen te Zuilen een echt paar geliquideerd, waarvan de vrouw werd beschuldigd van verraad. De man werd doodgeschoten, omdat hij zich tegen de executie verzette. Voor de Utrechtse rechtbank is veertien dagen geleden tegen de beide man nen, die dit feit hebben gepleegd, acht jaar geëist. Zij zijn gistermorgen ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Tegen de juffrouw, die de beide man nen het wapen voor de liquidatie had verschaft, was vijf jaar gerequireertf- Ook zij kreeg vier jaar gevangenis straf. De mannen hadden zich op amb telijk bevel beroepen, doch dit ver weer werd niet aanvaard. Hef Atlantische Pact De plaatsvervangers van het Atlan tische Pact zijn niet tot een slotsom gekomen met betrekking tot de voor stellen over de vorming van een appa raat, dat de financiële lasten moet verdelen, welke het driejarige bewa peningsprogram de landen oplegt. Deze zaak is nu aangehouden tot na de be sprekingen van de militaire en de defensiecommissie van het Pact. Dan zal ook worden bepaald, hoeveel elke regering moet betalen. De voorzitter van de Bremense se naat. Wilhelm Kaisen, heeft verklaard, dat de Amerikaanse hoge commissaris McCloy hem verdere verzachting van de beperkingen op de Duitse scheeps bouw in het vooruitzicht heeft gesteld. Voorts heeft McCloy medegedeeld, dat de Duitse werven twintig snelle sche pen voor Duitse lijndiensten op andere landen zullen mogen bouwen. HET PLAN-SCHUMAN Kwam er dezer dagen een somber en kennelijk door belanghebbenden ge ïnspireerd bericht, waarin werd medegedeeld, dat het er met de onder handelingen over het plan-Schuman maar slecht voorstond en dat het twij felachtig moest worden genoemd, of het wel tot een overeenkomst zou ko men, prof." dr. W. Hallstcin, de leider van de Westduitse delegatie heeft zich heel wat minder pessimistisch uitgela ten. Men is n.l. thans bezig met de opstel ling van een overeenkomst voor de overgangsperiode, waarna het gehele verdrag nog moet worden voltooid. Industriële kringen in Frankrijk, Duits land én Belgie hebben hun oppositie te gen het plan verscherpt, tm door de gebeurtenissen in Korea een gunstiger markt voor de zware industrie is ge schapen. De Westduitse regering zal echter het plan blijven steunen. Adenauer is het absoluut niet eens met de opvat tingen van dr. Lehr, de minister van binnenlandse zaken, die in zijn kwali teit van bestuurslid der Vereinigte Stahlwojjke scherpe critiek op het plan heeft doen horen. Ook de Westduitse delegatie heeft zich van deze inzichten losgemaakt. MERLE COCHRAN ONDERSCHEIDEN De ambassadeur van de Verenigde Staten bi Indonesië, Merle Cochran, is door de minister van buitenlandse za ken, Dean Acheson, onderscheiden voor zijn „schitterende verdienste" en „on vermoeibare pogingen" tot het bijdra gen in het bereiken van overeenstem ming tussen Indonesië en Nederland.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1