Na ondertekening Plan-Schuman vorming van een Europees leger Minister Lieftinck verdedigt zijn belastingontwerpen Ko-kt foeAJheJtc 'en tegen -Guinea Nieuwe oorlog is te voorkomen Zes communisten in bewaring Chinezen rukken Tibet binnen Woensdag 25 Oct. 1950 in varen thuis VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 250 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Regelmatig contact tussen Grote Drie Vorming van Europese politieke organen Drie voorwaarden voor ontwapeningsplan Zigeunerdrama werd berecht Kardinaal Mindszenty in levensgevaar? Terlouw als back Dr. Drees nam afscheid van Korea- detachement Achttien jaar wegens moord Kinderen kregen kokend water over zich heen Nieuwe regeling voor wisselende inkomens Attlee riep kabinet bijeen Dr niet gediend sie deelt allerminst de in. de souvereiniteit over) igen, die Nederland in ln« ist te houden aan de sou-, iet, nu Indonesië zelfstan- het verafgelegen Neder- d de oostelijke buur van :t moet twijfelachtig wor- iat ons land in staat zal achtige kapitalen op te nodig zijn voor de goede van Nieuw-Guinea. et dan ook wenselijk, dat Ise regering zijn houding nen het juiste klimaat r het behoud van de Ne- angen in Indonesië. Ech- ook Indonesië het juiste brengen, en de elemen- oplossing zouden willen in de hand te houden, n dit opzicht gevaarlijke eluisteren, vooral, wan- verband wordt gepleit illes tegen het Neder- Esleven in Indonesië, dat tingen der regering aan- v Guinea part nog deel mif in brand voor igelse kust van de South West Swia weer 24 kilometer uit de ussen Southend en Clac- iteravond een klein vis- brandend aangetroffen. Holba LO 350. Het Duit- D Fasan heeft een over name Donald Archer, nomen. De andere op- onbekende Canadees, irmist. De brand is ge- het scheepje was gister- zinkende toestand. ng van Stromboli uurt voort ig van de Stromboli, die leden is begonnen, duurt drie lava-stromen, die bewegen, zijn thans in n-omen. In het dorp For door het vallen van vul- nte brand ontstaan. De het eiland houden zich vacuatie, voor het geval ernstiger mocht worden, chten de lavastromen en hemel, Dikke rookwol- zee op. o o r a, roet soldaten naar Rotterdam, was 900 mijl O.Z.O. Guar- met militairen op r Amsterdam, vertrok ■an Colombo, a n c o, met militairen laar Amsterdam, was Aden. op weg naar Rot- passeerde Zondag N EN DE A.R. ren van het centraal co- tirevolutionaire kiesver- le buitengewone deputa- van de Anti-Revolutio- ie op 26 October wordt ■stellen „als haar gevoe- iken dat het regerings- tmbon veroordeeld moet de regering alsnog maat- fectieve strekking heeft «hoeve van recht en le- nbonnese bevolking"; en ze uitspraak ter kennis ig te brengen." ale hulpverlening Rode Kruis van het Nederlandse eft op een Rode Kruis- Monte Carlo een motie met grote meerderheid is aangenomen. De mo- indien de omstandig- epaald land dit noodza- maken, het Internatio- is zich tot de Veren ig- kunnen richten om te dat de regering van land het verlenen van ten behoeve van de laat. )N TUSSEN TIBET EN CHINA regering heeft haar de- i op het ogenblik te ndt, opdracht gegeven ir Peking te reizen voor onderhandelingen over i Tibet met de regering 'eng. van 1 November 1950 Kaijadoe benoemd als er van de Republiek ken in Nederland. hatkist getast moeten t te begrijpen, dat een inde (liberaal) de mo- lerzoekt, hoe Frank- al te veel verlies aan wespennest kan terug- ient namelijk niet te nederlagen van de )k in andere delen van een zeer slechte in- ebben. BUREAU; ADMINISTRATIE Voordum 9 Tel 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: \chterdam 20. Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. PLEVEN STELT VOOR: De Franse premier René Pléven heeft gisteren in de Franse Nationale Ver- I gadering verklaard, dat zijn regering zal voorstellen, na de ondertekening van het plan-Schuman een Europees leger te vormen. Voorts heeft hij zich uit- gesproken voor een rechtstreeks contact tussen Amerika, Engeland en Rusland, dat op gezette tijden zou moeten plaatsvinden. Ten slotte bepleitte hij de be- - noeming van een Europese minister van verdediging, verantwoordelijk jegens de regeringen die hem hebben benoemd en jegens een Europese Algemene Vergadering. Tegelijk hiermee moeten de politieke organen van een Verenigd 'i Europa worden geschapen. Ten aanzien van het voorstel tot vorming van een Europees leger zei i Pléven, dat Engeland en de onderteke- f, naars van het plan-Schuman zouden J(' -worden uitgenodigd tot een gezamen- lijke Krachtsinspanning om het plan 'f tot vorming van een gemeenschappe- ttke legermacht te verwezenlijken. Pléven verklaarde zich voorstander van een regelmatig rechtstreeks con- f' tact tussen Amerika, Engeland en Rus land. Wil dit echter resultaten afwer- pen, dan mag er geen twijfel bestaan -tan de onwankelbare beslissing dei- Westerse democratieën, om haar grond gebied en haar bestuursvormen tegen elke aanval te verdedigen. Daarom moeten de Atlantische landen ruste- loos blijven werken aan de verwezen lijking van hun militaire plannen. Het vormen van Duitse divisies en het stichten van een Duits ministerie van landsverdediging zou onvermijde- ip lijk leiden tot heroprichting van een nationaal Duits leger en tot de ople- m ving van het Duitse militarisme. Ech- M ter profiteert Duitsland wel van het s Atlantische veiligheidsstelsel, hoewel het niet bij het Atlantisch Pact is aan gesloten. Daarom moet het ook zijn bijdrage in de Europese verdediging leveren. Pléven zette uiteen, hoe hij zich de taak van een Europese minister van verdediging dacht en voegde hieraan toe, dat in een Europees leger de con tingenten der deelnemende staten op basis van de kleinst mogelijke eenhe den dienden te worden ingelijfd. De kosten zullen in een gemeenschappe lijke begroting moeten worden ver werkt. Tijdens het debat verklaarde de Franse oud-premier Reynaud. dat het er nog slechts om gaat, of Duitsland met of zonder de toestemming van Frankrijk zal worden herbewapend. Hij verklaarde het voorstel der rege ring te zullen steunen De onafhanke lijke afgevaardigde Serre sprak zich uit tegen de herbewapening van Duits land. uit vrees voor de herleving van het Duitse imperialisme Nadat ook anderen zich ertegen hadden ver klaard, werd de discussie tot heden morgen geschorst. De Franse voorstellen inzake de herbewapening van Duitsland zijn aan de landen van het Atlantisch Pact toegezonden. komde, heeft daarbij een korte toe spraak gehouden, waarin hij betoogde, dat de VN sterk moeten kunnen op treden voor de collectieve verdediging tegen een gewapende aanval, doch met evenveel beslistheid de weg moe ten durven opgaan, die leidt naar een vreedzame oplossing van de gevaarlij ke conflicten, die de wereld thans ver deeld houden. De organisatie kan zon der wijziging van het Handvest doel treffend voor de vrede werken, als de leden in woord en daad een buiten landse politiek voeren, welke tot het slagen der organisatie bijdraagt. President Truman tot Verenigde Naties: Optreden tegen aggressie in Korea was nodig pRESIDENT Truman heeft gisteren in een rede tot de Algemene Vergadering der Verenigde Naties verklaard, dat de vrees voor een nieuwe grote wereld- oorlog op het ogenblik alle verwachtingen der mensheid overschaduwt. Deze vrees, aldus Truman, is voortgekomen uit de spanningen tussen de landen en uit de jongste openlijke aggressie in, Korea. De president gaf overigens uiting aan het geloof van zijn volk, dat zulk een oorlog kan worden voorkomen. De B V.N". verschaffen immers een weg tot onderhandelingen en oplossing van ge- schillen. De Verenigde Staten zijn bereid tot onderhandelen, mits de bespre- kingen worden aangevangen in goede trouw en het verloop wordt beheerst B door de bereidheid om te komen tot bruikbare oplossingen. yRUMAN wees er op, dat men niet alleen op onderhandelingen kon H vertrouwen. Sommige naties immers hadden ontwapend, andere een de- fensie-apparaat in stand gehouden, dat door zijn omvang een voortdurende dreiging van aggressie inhoudt. De in- vasie van Korea heeft getoond, wie eventueel zijn toevlucht tot een on- I verbloemde aanval zal nemen. Daar- om moesten de V.N. wel overgaan tot het gebruik van de collectieve kracht f van hun leden. Truman pleitte voor het plan tot een verenigde actie voor de vrede en f. drong er voorts op aan, via de V.N. te komen tot internationale controle op de atoomenergie en beperking van be wapening en strijdkrachten. ">r De president stelde drie voorwaar den voor een ontwapeningsplan: het zou alle soorten wapenen moeten om vatten, met algemene stemmen moe ten zijn goedgekeurd en waarborgen moeten bevatten, die nakoming door alle landen garandeerden. Onder de gegeven omstandigheden resteerde de verbonden landen nog slechts ver sterking hunner strijdkrachten. Door zich te verenigen om de ag I gressie in Korea te vernietigen, heb- ben de ledenstaten slechts gedaan wat I het Handvest der V.N vraagt. Het be- langrijkste echter is, dat het is ge- beurd De bekwaamheid en de erva- I ring van de V.N. zullen echter op de B proef worden gesteld nu de strijd op I Korea bijna ten einde is. Het herstel van Korea als een vrije en zelfstan I dige natie zal kunnen aantonen, hoe I internationale samenwerking kan lei- i den tot vergroting van de vrijheid en I de welvaart van het mensdom. Trygve Lie. die de president in de F zitting der Verenigde Naties verwel- Weerbericht Weersverwachting, geldig tot Don derdagavond: Droog en koud weer met slechts enkele overdrijvende wolkenvelden. Matige, overdag tij delijk krachtige Oostelijke wind. Op vele plaatsen lichte nacht vorst. DONDERDAG- Zon op 7.23, onder 17.24. Maan op 17.12, onder 8.10. Voor de Maastrichtse rechtbank werd onder grote belangstelling het zigeunerdrama behandeld, dat zich op 11 Mei van dit jaar te Sittard in het café „Smeets" heeft afgespeeld, en waarbij twee doden en twee zwaar gewonden vielen. Het openbaar ministerie heeft te gen de 31-jarige zigeuner-artist Wil helm G bijgenaamd „Bi$bi" ter zake mishandeling met zwaar lichamelijk letsel van Frans M, 2% jaar ge vangenisstraf geëist. Deze marks was door een dolksteek zwaar in het onderlijf gewond. Tegen de 64-jarige St. A. R. werd 7 jaar geëist wegens doodslag op Peter B., die door een revolverschot in het onderlijf zwaar wérd gewond en kort daarop stierf. De eveneens tenlastegelegde dood slag door R. op de broer van het eer ste slachtoffer A. B. werd niet bewe zen geacht wegens de mogelijkheid, dat iemand anders het dodelijke schot zou hebben gelost. pag. 4) Volgens berichten van het Vaticaan hebben de communistische autoriteiten in Hongarije de hulp van zeven spe cialisten ingeroepen, teneinde kardi naal Mindszenty, wiens gezondheids toestand voortdurend slechter wordt, te redden. Men schijnt zelfs zijn vrij lating te overwegen. In verband hier mee is de kardinaal in het begin van dit jaar reeds uit de gevangenis naar een villa te Svabheghy overgebracht. In ieder geval schijnt men te willen voorkomen, dat de Hongaarse primaat in gevangenschap sterft. Bijzonder bruiloftfeest Eeuwen reeds staat in het stille dorpje Beekbergen de Ned. Her vormde kerkmaar nog wel nim mer zal zij binnen haar muren een gebeurtenis hebben beleefd, als haar Donderdag staat te wachten. Twee zoons Marinus en Johannes en een dochter Heintje uit het gezin De Groot zullen dan het huwelijk sluiten met Jannetje, öerardina en Hendrik Boers, eveneens tot eenzelfde gezin behorend. Voorlopig Nederlands elftal Krijgh (BW) op spilplaats Het voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag 1 November in het Olym pisch Stadion te Amsterdam tegen een ploegvan de Athenian League uit komt, is als volgt samengesteld: Kraak (Stormvogels); Van der Klink (Hermes DVS) en Terlouw (Sparta) Van Schjjndel (SW), Krijgh (BW) en Klaassens (VW)De Graaf (Lim- burgia). Rijvers (NAC), Van Melis (Eindhoven), Lenstra (Heerenveen) en Clavan (ADO). Reserves zijn Van Raalte (Blauw Wit), Mertens (Wil lem II), Stoffelen (Ajax) en Van der Tuyn (Hermes DVS). Toch verlichting van druk voor middelbare inkomens? (Van onze parlementaire redacteur) Enige uren is de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, Dinsdagmid dag in de Tweede Kamer aan het woord geweest nadat hij ook verleden week Donderdag al geruime tijd gesproken had om zijn vijf belasting-wetsontwerpen te verdedigen. Achter de met vele paperassen overdekte regeringstafel nam kjj rustig de tijd om alle tegen z\jn voorstellen aangevoerde argumenten onder de loupe te nemen. Zo was door de anti-revolutionnaire heer C. v. d. Heuvel de klacht geuit, dat de loon- en inkomstenbelasting, ondanks de verlaging nog altijd te hoog is. Het nodige geld moet er komen, antwoordde de minister hierop. Zou men het tarief veriagen, dan moet de druk verschoven worden naar de indirecte en dus kostenverhogende belastingen. Daaraan zijn nog grotere bezwaren verbonden. Onze öesie wensen verge zellen hen bij hun iaak Op het Binnenhof in Den Haag heeft minister-president, dr. W. Drees officieel afscheid genomen van het Nederlandse detachement Verenigde Naties, dat zich morgen gaat in schepen voor Korea. Na de in carré opgestelde vier com pagnieën van het detachement te heb. ben geïnspecteerd richtte de minister president zich in een toespraak tot de vrijwilligers. Wel is het getij in Korea reeds gekeerd en schijnt de georgani seerde tegenstand gebroken, zo zei dr Drees, „maar toch wacht u daarginds nog een grote taak: als bezettingstroe pen zult ge meewerken aan het herstel van orde en veiligheid. Wij leveren onze bescheiden bijdrage, niet omdat wij strijd wensen maar omdat wij in plaats van geweld recht willen stellen" De minister-president bracht de vrij willigers de dank ever van de Neder landse regering en van het overgrote deel van het Nederlandse volk „onze De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 28-jarige tuindersknecht J. W van der A. uit 's-Gravenhage tot 18 jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld terzake van het plegen van moord op zijn 26-jarige echtgenote gepleegd in hun woning te Loosduinen. Tweede Kamerlid onder de gearresteerden Naar thans eerst bekend is gewor den, zijn verleden week in drie Zuid- Limburgse plaatsen n.l. Vaals, Brun sum en Kerkrade, door de rijkspolitie zes communisten gearresteerd. Zij worden er van verdacht desertie te hebben teweeggebracht en bevorderd van militairen in dienst van land- en luchtmacht. Onder de zes communis ten bevindt zich het Tweede Kamer lid J. H. Hermans uit Vaals, die te vens lid is van de Provinciale Staten van Limburg. Hij werd verleden week in de nacht van Donderdag op Vrijdag van zijn bed gelicht, nadat hij uit Den Haag was teruggekeerd De vijf an dere gearresteerden zijn H. Leenders uit Vaals, P. J. Bertrand uit Vaals, P L. F. van Buren Lensinck, die ook het pseudoniem Giseken gebruikt, uit Vaals, J. Droomers uit Brunssum en N F. J. Bitter uit Kerkrade. P. Ber trand en Van Buren Lensinck zijn ge meenteraadslid van Vaals. H .Leen ders zat vroeger in de gemeenteraad van Vaals. De zes verdachten zijn overgebracht naar het Huis van Be waring te Maastricht en zijn daar voor geleid aan de officier van Justitie en de rechter-commissaris. ^olang in deze verdwaalde wereld ka nonnen belangrijker zijn dan boter zal iedere nieuwe vondst in de wapen industrie helaas met interesse gevolgd worden. In Stockholm werden Dinsdag IlililltiiltlHiillllilii ganden kunnen knellen, vrienden. Van de waarheid dezer woorden zult u met mij overtuigd raken als u weet, dat Carol Williams in San Diego we gens dronkenschap terecht stond en - nota bene op de dag der Ver. Naties geveer twintig jaar geleden verloor een verklaarde., dat haar ringen zo knelden, twee kanonnen gedemonstreerd Drentse arbeider bij Markelo een gou- dat zij een paar borrels nodig had om voorzien van een installatie waardoor den trouwring. Dezer dagen ploegde de pijn te vergeten. Nog een mop zij automatisch richten en afvuren. Een een boer zijn aardappelveld en raapte voor het borreluur. Jack Caldwell ver- ti oost, hebben we daarvoor tenminste daarbij traditiegetrouw de achter- telde de rechter van Memphis, dat hij geen soldaten meer nodig. Denemar- gebleven aardappels en de gouden 26 dagen nodig zou hebben om van de ken zal een bronzen standbeeld „Eva en ring op. In Belfast legden vijftig drank te geraken. De uitgekookte kadi de appel" aanbieden voor het bureau meisjes het werk neer, omdat hun baas veroordeelde hem prompt tot 26 dagen van de Marshallhulp te Parijs. Denk ik niet toestond, dat zij tijdens het werk hechtenis. Mariene (mooie benen) ™nde tDene11. denken daardoor dollar- zongen Zij keerden terug toen hij ermee Dietrich heeft met de hand op het hart donors te paaien. De Volendammers, accoord ging, dat zij neurieden... gezworen, dat zij 44 en niet 47 lentes telt, waarvan acte. Mevrouw Mc- die Rome bezoeken, hebben de Paus een Volendammer costuum en een mi- niatuurbotter van 80 cm aangeboden. Jaap Hoogland, broer van Blonde Antje van Volendam, werkte meer dan 300 uur aan de botter. De Russen slepen de televisiekabels, die sinds 1937 Berlijn met Leipzig, Keulen en Munchen ver bonden naar de Sowjetunie. De Oost- duitsers behoeven niet zo ver te zien. Tweeduizend telefoontoestellen zijn bij een brand in het postkantoor Tem pelhof in West-Berlijn vernield. Een Duitse PTT-er had een electrisch kook- toestel aangezet om zijn pijp aan te steken en vergat het weer uit te doen. Hij zal nu een 2ware pijp roken. On- Van de Kamer naar de cel, het is maar een stap Intosh kent haar sexe-genoten. Zij wenst meer vrouwen in de senaat, maar op de vraag, of zij ook een vrouw als president van de Ver. Staten zou ambië ren, zei ze beslist: „Komt niets van. De andere vrouwen zouden nooit op een vrouwelijke eandidaat stemmen", Ten slotte een wijsheid-pil. De hoogste berg in Zuid-Afrika is niet, zoals tot nu toe veelal is aangenomen, Mont aux Sources of Cathkin Peak, doch Mount Makheke in Basoetoland, die 11355 voet hoog is. Laten aardrijkskunde-leraren daarmee hun voordeel doen. Niet te danken. Sigaretten kunnen aan de re dactie bezorgd worden. De Minister-President Dr. W Drees inspecteert, vergezeld van de Mi nister van Oorlog en Marine Mr. H. L. s' Jacob het detachement. beste wensen vergezellen u bij de ver vulling van uw taak voor vrede, recht en veiligheid". In aansluiting op deze plechtigheid defileerden dfr vrijwilligers voor do minister-president en andere hoge autoriteiten, w.o. de minister van Oor log en Marine. Afstand bleek geen hinderpaal Ben Rotterdammer ontving de zer dagen bericht, dat zijn doch ter in Israël ernstig ziek was Een verwonding aan haar knie deed medici vrezen voor een al gehele verstijving van de patiënt. Slechts bepaalde medicijnen, die in het Midden-Oosten niet ver krijgbaar waren, zouden het ge vaar kunnen afwenden. Het recept werd naar Rotterdam ge stuurd, maar ook de Nederlandse apotheker moest de man teleur stellen, want de gevraagde medi cijn was ook in Europa niet aan wezig. Ten einde raad wendde hij zich tot de K.L.M. in Rotterdam. Zij zond het recept naar haar ver tegenwoordiger in New York. Deze slaagde erin het redmiddel te krijgen. Direct werd een pakje aan een vliegtuig meegegeven en Dinsdagmorgen om vijf uur kon het op het vliegveld Lydifa in Israël worden afgegeven. Een driejarig kind van de familie B. te Apeldoorn trok tijdens het spel aan een poot van de kachel. Het gevolg was, dat een pan kokend water van de kachel viel. Het kind kreeg de inhoud over zich heen en werd zwaar gewond naai' een ziekenhuis gebracht. Een zus je werd eveneens getroffen doch was er minder ernstig aan toe. De belasting is inderdaad zeer hoog. Zo zal bij het nieuwe tarief een gezin met twee kinderen en een inkomen van f 60.000,per jaar een respec tabel sommetje overigens! 50% van dit bedrag aan belasting te betalen hebben. Naar gelang het inkomen min der is, daalt ook dit percentage. Tegen het voorstel van de heer H. J. Hofstra van de P. v.d. A. om het belastingvrije minimum voor de Icon- en inkomsten belasting te verhogen, ontwikkelde prof. Lieftinck sociaal-economische be zwaren. De heren dr. A. M. Lucas (KVP) en G. Ritmeester (VVD) hadden gepleit voor verlichting van de belastingdruk op de middelbare inkomens. De minis ter vestigde er echter de aandacht op, dat deze inkomens al min of meer ont zien zijn en dat de zware druk vooral ligt op de hoge inkomens. Wel was hij van oordeel, dat de stijging van de in komens in de groep van f 9.000.tot f 24.000 achter gebleven is bij de stij ging van de belasting, doch aan deze categorie is de regering tegemoet ge komen door een gunstiger regeling voor de schoolgelden. De bewindsman voelde, dat er rede lijkheid ligt in de wens van de heren C. v.d. Heuvel (A.R.) en ii\ C. N. van Dis (St. Ger.) om een speciale regeling te treffen voor de ondernemers met wisselende inkomsten, door bijvoor beeld een verrekening na drie jaar. Hij verklaarde zich bereid een peging te doen om een aanvaardbare regeling te ontwerpen. Wat de verwervings- (of beroeps-) kosten der loontrekkenden aangaat er is een algemene aftrek van f 100, toegestaan en in bijzondere gevallen kan meer worden afgetrokken -vil de hij eveneens nagaan, of een betere regeling mogelijk is. (Zie pag. 4) Zaak-P oniecorvo De Engelse premier Attlee heeft gistermiddag plotseling een kabinets zitting bijeengeroepen. Men gelooft, dat de kwestie-Pontecorvo niet-offici- eel is besproken. De gevluchte geleer de schijnt niet over belangrijke ge heimen te hebben beschikt die de Rus sen niet al wisten. In de kringen der Britse regering maakt men zich daar om niet zo bezorgd over de geruchten, dat hij zich misschien in Moskou be vindt. Daarentegen verluidt te Ottawa, dat Pontecorvo van de tijdens de oorlog in Canada gedane vindingen alles weet wat er te weten valt. AMERIKANEN BOUWEN ZENDERS IN EUROPA De Vrijheidsklok, door Amerika aan Berlijn geschonken, is gisteren inge wijd. De vroegere militaire gouverneur der V, S. in West-Duitsland, generaal Lucius D. Clay, heeft bij deze gele genheid medegedeeld, dat de Ameri kanen in Europa drie grote radiozen ders zullen bouwen, die zullen worden gebruik in de door hun geleide kruis tocht voor de vrijheid. Een ervan zal in Duitsland worden geplaatst. De zenders worden door particulieren ge financierd; zij leiden ook de uitzen dingen. Burgers uit Oosteuropese lan den zullen als sprekers optreden. Communistische regering beveelt opmars Eenheden van het Chinese communistische leger hebben bevel gekregen Tibet binnen te rukken, aldus heeft het persbureau „Nieuw China" Dinsdagavond te Peking gemeld. In het bericht werd gezegd, dat de troepen de 3.700.000 Tibetanen „van de imperialistische verdrukking zullen bevrijden en de nationale defensie van China's Westhoek verstevigen". teert een „politieke mobilisatiericht lijn", uitgegeven door het bureau van de communistische partij in Zuid-West- China en het hoofdkwartier van het tweede veldleger. Hierin wordt gezegd, dat de taak van de Chinese strijdkrach ten zou zijn .de vereniging van geheel China te voltooien, te verhinderen, dat het imperialisme zelfs 't geringste deel van het grondgebied van het vaderland binnenvalt en de grensstreken van het land te beveiligen en te versterken". Doel: „de vereniging van geheel China" Gedurende enige maanden reeds werden er berichten gepubliceerd, vol gens welke de Chinese communistische leiders op het punt stonden China's aanspraken op souvereiniteit over Tibet, welke dateren van 1720 te verwerkelij ken. Het persbureau „Nieuw China" ei-

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1