Stad en Omgeving AGENDA PAROXYD Be Verfpot Alkmaarse verpleegster met de Zuiderkruis naar Korea Klaverjastournooi ten bate van de kankerbestrijding „Prachtig, maar erg vermoeien Alkmaars Gevangenis ontving een nieuwe kerkzaal Nieuwe c Lezing ove de P' Boxem zwom in Leiden tegen de minuut Ten baie van het bedreigde kind Pro Juventute geeft weer kalenders uit FRIS INITIATIEF VAN .DE DOORMARS' Vele gelukwensen en prijzende woorden Statuten ge DONDERDAG 26 OCTOBER 1950 Zuster Koopman, thans 2e luitenante V. H. K. Reeds tweemaal ging zij vrijwillig naar Indonesië (Van onze speciale verslaggever) Wanneer vandaag de Zuiderkruis de Rotterdamse haven verlaat met be stemming Foesan in Zuid-Korea, bevin den zich aan boord behalve 700 man nen ook twee vrouwen. Twee ver pleegsters, die terwijl ze in Indonesië werkzaam waren, zich vrijwillig heb ben gemeld voor uitzending naar Korea. Het zijn de 2e luitenants van het VHK, de dames K. M. Koopman en F. v.d. Plas. Voor talloos vele Alkmaar- ders zal „zuster" Koopman zeker geen onbekende zijn, want ze heeft hier vele jaren gewoond en gewerkt. Terwijl Woensdagmiddag de dalende zon de Westlandse duinen in vuur en vlam zette, werden zij in het VHK- kamp te Kijkduin, aan de rand van Den Haag, beëdigd. Te harer ere waren daar opgesteld de Kon. Militaire Ka pel. een compagnie van het Korea- detachement en een afdeling VHK, die stram in de_ houding stonden toen de beide officieren in handen van de commandante, mevrouw C. E. Smit Dyserinck, de eed aflegden. Na afloop van de plechtigheid maak- ten wij in de officiers-mess van het kamp met zuster Koopman een praatje. Hoewel zij in Bovenkarspel geboren is, voelt zij zich met hart en ziel Alk maarse, want hier ging zij op school, en. hier kreeg zij in het St. Elisabeth ziekenhuis haar opleiding als verpleeg ster. Daarna werkte zij in het St. Franciscus gasthuis te Rotterdam en het St. Antonius Ziekenhuis te Utrecht. Enkele jaren onderbrak zij haar ver- pleegstersarbeid en werd leerling aan de R.K. School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam. Toen zij hier haar diploma had verworven, keerde z;j te- rue naar Alkmaar, waar zij verschei dene jaren voor het Wit-Gele Kruis als wijkverpleegster werkte. „Een prettige tijd gehad in Alk maar?" Zuster Koopman knikt: „Daar denk ik altijd nog met plezier aan terug" „U bent ook in Indonesië geweest?" „Ja. twee jaar, in gouvernements dienst. Eerst in de polikliniek gewerkt, daarna met een mobiel Rode Kruis team door een groot deel van Java ge reisd, o.a. Linggadjati en omgeving. Ook zat ik twee maanden in Djokja..." Dat zal een onrustige tijd geweest ziin". Zuster Koopman haalt de schou ders op: „Elke nacht schietpartijen en soms overdag ook. Maar daar wen je aan". Opnieuw uitgezonden Na haar repatriëring kon zuster Koonman Indonesië niet vergeten. Bliikbaar had ze er te veel ellende op medisch gebied gezien, vooral bij de eenvoudige kampongbevolking. Begin van dit jaar meldde zij zich bij het VHK en vroeg uitzending naar Indo nesië als verpleegster. In Maart ver trok zij al en vond in Tjimahi bij Ban doeng een nieuwe werkkring, thans alt VHK-verpIeegster 2e klasse (sergeant- Gisteravond vonden in Leiden zgn. internationale zwemwedstrijden plaats. Deze wedstrijden verkregen het prae- dicaat „internationaal" omdat 'n Spaan se zwemvereniging op enkele nummers met haar leden uitkwam. Er was ech ter geen enkele Spanjaard die tot een werkelijk internationale prestatie in staat was. Meer dan eens worden der gelijke zwemevenementen ten onrechte als internationale wedstrijden betiteld. De organisatoren doen éulks natuur lijk uit het oogpunt van reclame, maar een dergelijke verkeerde voorlichting heeft uiteindelijk een averechtse uit werking. Niettemin waren de wedstrij den als nationale krachtmeting niet van belang ontbloot. De 100 m borst- crawl zwom de Nederlandse recordhou der Joris Tjebbes bijna tegen zijn snel ste tijd aan waardoor hij uiteraard met ruim verschil op onze stadgenoot Ad Boxem de eerste plaats bezette. Dat Boxem slechts een fractie van een se conde boven de „één-minuut-grens" bleef was een uitstekende prestatie, welke echter door de goede tijd van Tjebbes in het niet dreigt te verdwij nen. Wij zijn er echter van overtuigd dat ook de DA W-er binnen afzienbare tijd binnen de minuut zal zwemmen en dat Tjebbes zich voor hem in acht zal moeten nemen. De gezonde rivaliteit tussen deze zwemmers zal hun presta ties slechts op een hoger plan kunnen brengen en dat is, met Helsinki in het vooruitzicht, een verheugende conclu sie. Dat André Slikker de 200 m school slag in 2 min, 57.2 sec. aflegde is geen slechte tijd, hoewel de tijden welke een Bonte en een Kelder de laatste tijd ple gen te maken aanmerkelijk beter zijn. Slikker bezette dan ook de derde plaats op dit nummer, achter Bonte en de Spanjaard Cimiani. Burgerlijke Stand Geboren: Maria C., d. van F. W. Mar- garoii en C. A. I. van Piel. Gerardus A., z. van G. A. Pauw en R. G. ten Haaf. Getronwd: Johannes Duineveld en Adria ns J. Molenaar. Hillebrand D. Limburg en Alida Blokker. Theodorus J. de Munnik en Rein?. J. Vos. Gerardus van Elten en Ever- dina van der Wissel. Overleden: Dieuwertje van der Stok, 75 jaar, wed, van M. Eecen. majoor). Toen kwam het telegram uit Nederland: „Wie wil naar Korea?" Zuster Koopman vertelt: „Ik wias bang dat ik met mijn 44 jaren te oud zou zijn, maar toch gaf ik me dadelijk op. En tot mijn vreugde werden mijn collega Van der Plas en ik aangewe zen. Per vliegtuig maakten we de te rugreis naar Nederland, waar we de vorige week Dinsdag aankwamen. Ge lukkig had ons toestel te Cairo oponl» houd, zodat we de pyramiden nog even hebben kunnen bekijken". „Nog één vraag, zuster Koopman. Waarom gaf U zich op voor Korea?" Even staart zij voor zich uit. Dan zegt ze zonder enige pose: „Onze jon gens hebben recht op een goede ver pleging èn op een verpleging door Hol landse vrouwen. Daarom gaven wij ons op". Er worden bloemen binnengebracht, prachtige chrysanthen, en een grote doos bonbons. Voor de 2e luit. Koop man. Familieleden en kennissen staan te wachten om geluk te wensen en af scheid te nemen. De journalist trekt zich bescheiden terug. Goede reis, zuster Koopman! De beste wensen uit Alkmaar zullen U ongetwijfeld vergezellen. DONDERDAG Cinema Americain, 8 uur: De mooiste tijd van je leven (alle leeftijden); Har monie Theater, 8 uur: Gung Ho! (18 jaar), Victoria Theater, 8 uur: Tulsa (14 jaar). Stedelijk Museum, 1012, 25 en 79 uur: Schilderijententoonstelling. Gulden Vlies, 8 uur: HOV-concert. Soliste, de Australische pianiste Eileen Ralf. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Feestavond Centrale Bond van Trans portarbeiders. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: De dui vel in de vrouw (18 jr); Victoria Thea ter, 8 uur: Uit het dagboek van een verpleegster (18 jr); Cinema Ameri cain, 8 uur: Borgia schaakmat (18 jr). Stedelijk Museum, 1012, 25 en 79 uur: Schilderijententoonstelling. Gulden Vlies, 8 uur: Het Amsterdams Toneelgezelschap met „De dood van een handelsreiziger". DE UITKOMST VOOR IEDERE HUISVROUW DE VLOEIBARE PLASTIEK UW KOPERWERK NOOIT MEER POETSEN Verkrijgbaar in LAAT 107, ALKMAAR Evenals reeds vele jaren gebeurt, wordt ook dit jaar weer door de ver eniging „Pro Juventute" een kalender uitgegeven, waarvan de opbrengst het mooie werk van deze vereniging teh goede zal komen. Een prachtige taak is het, die „Pro Juventute" („Voor de jeugd") op zich heeft genomen. Kinde ren, die moeilijkheden bij de opvoeding geven, steekt zij de helpende hand toe, de criminaliteit onder hen probeert zij te bestrijden en wat nog belang rijker is zij stelt alles in het werk om deze criminaliteit en andere ont sporingen van de jeugd te voorkómen. Er zijn verschillende manieren, waar op de vereniging dit doel tracht te be reiken. In „Pro Juventute"-verband zijn overal Ambtenaren voor de Kin derwetten werkzaam, die onder meer een voorlichtingsrapport opmaken voor de officier van justitie, indien een kind een strafbaar feit heeft gepleegd. Dit vergt meestal een moeilijk en uit voerig onderzoek. Het is zeer te betreuren, dat het jaarlijks aantal rapporten van deze ambtenaren nog steeds toeneemt en in Dë meester van Alkmaar „Juffrouw Guldener kent alles, wat op het paneel is gezet, zowel in binnen- als in het buitenland", aldus zeide de heer Ringers gisteravond in zijn ope ningswoord ten stadhuize, alwaar juf frouw Guldener een lezing hield met lichtbeelden over „De meester van Alkmaar". Hij bleek hierin echter iets te veel hebben gezegd, want later uitte de spreekster zich hierover in een „Ik wou dat het waar was" in de verdere loop van de avond. Maar juffrouw Gul dener toonde zich toch een ware kunst kenner, Vóór de aanvang der lezing moest de heer Ringers, voorzitter van de vereniging „Oud Alkmaar" echter mededelen, dat de aangekondigde rond leiding over de tentoonstelling, van wege de grote opkomst niet kon door gaan, maar dat deze expositie na af loop van de lezing door de aanwezigen gratis bezocht kon worden. Mejuffrouw Guldener wilde niet zo zeer wetenschappelijk op de te behan delen stukken ingaan, maar meer his torisch. In het Noorden kwam de cul turele ontwikkeling veel later dan in het Zuiden. Deze hing ten nauwste sa men met het economische leven en pas aan het einde van de 15e begin 16e eeuw begon de ontwikkeling op cultu reel gebied hie: te groeien. Door mid del van lichtbeelden volgden wij deze ontwikkeling bij vier schilders uit deze omgeving, te weten Cornelis Buis, die vermoedelijk de meester van Alkmaar is. Jan van Scorel, Maarten van Heemskerk en Jacob van Oostzanen. Achtereenvolgens behandelde zij uit voerig de meest bekende stukken van deze schilders. Zij wees op de onjuiste verhoudingen in de lichaamsbouw der te schilderen personen. Dit als gevolg van de slechte anatomische kennis der schilders in die tijd. Later verbeterde dit tot ten slotte deze meesters spe ciaal schilderstukken maakten om er de anatomie in te botvieren, waar v-e dan te maken krijgen met naaktschil- deringen. Ook de moeite van de schil ders om ruimte in hun stukken te ver werken wees zij in vele stukken aan. De opdrachten bestonden destijds hoofdzakelijk uit het schilderen van religieuse onderwerpen. Pas in de 16e eeuw begon men voorstellingen te schilderen uit het gewone leven. We bekeken verschillende zelfportretten en détails van childerstukken en wer den gewezen op de historische waarde der stukken. Het was een avord vol kunstgenot, waarvan de aanwezigen ongetwijfeld veel geleerd zullen heb ben en nu vele werken beter kunnen begrijpen. De heer Ringers sprak dan ook namens alle aanwezigen, toen hij mejuffrouw Van Guldener hartelijk dank zegde voor deze boeiende avond, verhouding sneller stijgt dan het be volkingscijfer, hetgeen er op wijst, dat do jeugdcriminaliteit nog steeds toe neemt .„Pro Juventute" acht het voor kómen van misstappen haar belang rijkste taak. Hiervoor is het „Vrij Pa tronaat" ingesteld. Tot deze instelling kunnen zich alle ouders wenden, die moeilijkheden met hun kinderen neb ben. Hoe eerder men er in dergelijke gevallen bij is, hoe beter het is. Meestal wordt er dan, buiten de justitie om en op basis van vrijwilligheid, een toe zichthouder aangesteld. „Pro Juven tute" is een neutrale instelling en er wordt steeds zoveel mogelijk getracht een „Vrij Patroon" beschikbaar te stellen die van dezelfde confessie is als het betrokken gezin. In Alkmaar be staat deze instelling nog geen jaar, maar het is al wel gebleken, dat hier door in een grote behoefte voorzien wordt. Ouders kunnen zich, indien zij dit wensen, om raad wenden tot het Secretariaat van „Pro Juventute", Rit sevoort 2, waar iedere Woensdagavond van half acht tot half negen spreek uur gehouden wordt. De vereniging streeft ernaar nog veel meer te gaan ondernemen. Zo zijn er reeds een aan tal Jeugdclubhuizen opgericht, die los bandige kinderen alleen maar góed kunnen doen. Daarom zijn nieuwe medewerkers van harte welkom. Mensen, die voor dit mooie werk voe len, wordt verzocht zich met het secretariaat in verbinding te stellen. Indien men dit streven met succes be kroond wil zien, is het noodzakelijk dat de organisatie over het uitgebreide arrondissement Alkmaar groots opge zet wordt. Hier is echter veel geld voor nodig en daarom is de verkoop van de „Prinsessen-kalender" zo be langrijk. Wist u dat de foto's van de Prinsessen op deze mooie kalender ex clusief en verder nergens verkrijgbaar zijn? De kalenders zijn binnen enkele dagen verkrijgbaar bij de boekhandel, bij vele sigarenzaken en bij de Alk maarse Courant op de Voordam. Geopend in Het Bergerwapen" Het kaartspel mag dan wel eens smalend des duivels prentenboek ge noemd worden, de duivel moet nu een maal vaak het boze willende, het goe de scheppen. Gisteravond heeft uw verslaggever in café „Het Bergen Wa pen" de onomstotelijke waarheid van dit diepzinnige gezegde uit Goethes „Faust" eens te meer aa, de werke lijkheid kunnen toetsen. Daar werd getroefd, geroemd en „doorgemar cheerd", kortom geklaverjast, dat 't een lieve lust was. De termen „Pas" en „Kom" waren niet van de lucht, de ijverige secretaris van „De Door- mars" liep bedrijvig van tafel naar tafel, alles ten bate van de kankerbe strijding. Een klaverjastournooi ten bate van de kankerbestrijding, dat was het idee waarmede secretaris Hartog eerst uij het bestuur van „De Doormars" en vervolgens bij de heer Keysper, voor zitter van de afdeling Alkmaar van het „Koningin Wilhelminafonds" was aangekomen. Het plan viel natuurlijk in goede aarde en nadat de bergen werk, die nu eenmaal bij dergelijke gelegenheden des secretaris zijn, ver zet waren, kon het tournooi dan gis teren met een strijd tussen de ploe gen (elk vijf koppels sterk) van „Du Passage", „Ons Genoegen", „De Lchtbedrijven", de „Alkmaarse Boys", „Randers" en last but not least „De Doormars" zelve beginnen. De voorzitter van de organiserende Jubileum op het Hooge Huys Hedenmorgen is met het voltallige personeel van de Noordhollandse Le vensverzekeringmaatschappij en haar zustermaatschappijen het zilveren ju bileum gevierd van de heer E. Jas pers, chef van de afdeling controle. In 1925 kwam de jubilaris, pas van de schoolbanken, in dienst van de NHLM onder de leiding van de heer M. N. Burkund, die hem in alle knepen van het vak inwijdde. Na aanvanke lijk belast te zijn geweest piet het uit schrijven van de agentenrekeningen heeft de heer Jaspers al spoedig tot taak gekregen, controle op de afdracht van de geïncasseerde posten uit te oefenen, een taak, die voora! in de be- zettings- en na-oorlogsjaren veel van zijn geduld en zijn tact eiste. Het ont brak de jubilaris, die met zijn gehele gezin temidden van het personeel ge zeten was, niet aan belangstelling De eerste spreker, de directeur van het concern, Dr. H. J. M. Hofstee prees hem om zijn ijver en nauwgezetheid en bood hem, mede namens de commis sarissen, een encyclopaedic aan. De chef-de-bureau, de heer H. Nijdam, offreerde de jubilaris uit naam van het personeel een naardstoel aan. Uit naam van de controle-afdeling bood de heer L. Tros Jr. zijn chef een „uurwerk schemerlamp-wekkercombinatie" aan. De heer N. Piket schonk namens het personeel van de buitendienst een asbak. De heer N. Buur, secretaris van de directie, sloot zich bij de vriende lijke woorden van de voorgaande spre kers aan, waarna de heer Jaspers een dankwoord sprak. Men bleef hierna nog enige tijd gezellig bijeen. vereniging, de heer Zalm prees in zijn openingswoord de goede, in de klaverjaswereld steeds meer veld win nende, gewoonte tournooien te orga niseren ten bate van een goed doel Hoewel hij, zoals hij ons naderhand toefluisterde, gezien de dikke wolken tabaksdamp tegen het einde van de avond wel enige gelijkenis met een „gerookte zalm" zou vertonen, was het hem aan te zien, dat hij dit er graag voor over had. Ook de heer Keysper, die met de waarnemende secretaris van het Ko ningin Wilhelminafonds, mr. Driessen, aanwezig was, bleek dankbaar ge stemd. Het verheugde hem, dat de kan kerbestrijding steeds meer in de be langstelling komt te staan en hij wenste de vereniging veel succes en pleizierige avonden toe. En al mag de opzet van dit tournooi dan vergeleken met de strijd, die on langs ten bate van het Reddingwezen in de Amsterdamse Beurs tussen liefst 1320 klaverjassers werd georganiseerd nog bescheiden aandoen, het begin is er en stemt tot grote voldoening. Woensdag 1 November zullen vvjl andere ploegen elkaar trachten te overtroefen, ook in „Het Berger Wa pen". Op 8 November zullen daar eveneens spelers buiten clubverband hun klaverjascapaciteiten met elkaar kunnen meten, terwijl als slotstuk op Zondag 12 November alle verenigin gen in de Muziektuin de strijd zullen aanbinden om de door de Amstelbrou- werij aangeboden beker. De eerste prijs in deze wedstrijd is op fraaie wijze gewonnen door de club „Du Passage" met 23269 pt. en 17 marsen (ook marsenprijs). 2e prijs de spelers van „De Doormars" met 22130 pt. en 9 marsen. 3e prijs „De Licht bedrijven" met 21446 pt. en 14 mar sen. Verder behaalden „De Randers" 2141,7 pt. (7 marsen). „Alkm. Boys" 20152 pt. (8 marsen) en „Ons Genoe gen" 19487 pt. (3 marsen). Alcmariaspeler Untied onder doktersbehandeling De Alcmaria-midvoor Jan Untied, die de vorige week in de wedstrijd tegen Watergraafsmeer opnieuw hin der van zijn knie ondervond, heeft zich vandaag onder behandeling van Dr. Hans Tetzner te Amsterdam gesteld. GESLAAGD De heer A. J. Brakenhoff, alhier, slaagde in Den Haag voor wiskunde M.O., akte K I. JAARVERGADERING PARTIJ VAN DE ARBEii Onder voorzitterschap van de he.M W. de Jong heeft de afdeling Al van de Partij van de Arbeid gisteri' in het ABB-gebouw haar jaarver: ring gehouden. In zijn openings», herdacht de voorzitter de korte overleden veteraan Jan Oudegeest De secretaris, de heer K. pj, broek, deelde mede, dat de Arbei avondschool is gestart met een klas van veertien en een tweedi van tien leerlingen. Op I en 2 ber zal te Utrecht een congres w< gewijd aan de buitenlandse p0. Het bestuur zal hierheen een afgeVi digde zenden. Het jaarverslag, lopende over j riode van 1 Januari tot 1 October Partijleiding heeft besloten, het jaar voortaan te laten lopen van i| tober tot 30 September, aangezj' scheiding anders net komt te lig( de periode van de grootste activit maakte melding van een verlies leden. Het ledental bedroeg op i tober 636, thans 644. Er werd met omstreeks de Statenverkiezingen behoorlijke activiteit ontwikkeld. De rekening en verantwoording de penningmeester, de heer K. eveneens lopende over negen ma: vermeldde bij een ontvangstcijier f 5990.36 een overschot van f 53.1|| rekening van het Kindermeifeest toonde een eindcijfer van f 661 st overschot van f 50. De ontvangstej uitgaven van het verkiezingsfond! liepen f 760.06. De begroting voor 't komende jaati aan beide zijden met een totaal f 5853,12. Al deze stukken werden g gekeurd, nadat de kascommissie, staande uit de heren Derksen en gers, dechargering van de pennini ter had voorgesteld. Eveneens keurde de vergadering beleid van het bestuur goed, nadat aangedrongen op een onderzoek de mogelijkheid van een ruimer tact tussen de leden en van meer lichting van de partijgenoten betm lijk actuele vraagstukken. De voorzitter, de heer G. W. de,'| de secretaris, de heer K. Piepen! en de penningmeester, de hei Rempt, werden herkozen, evenal bestuursleden M. Coerts, C. Coi hoven, mevrouw Th. A. G. Schui -van Eijndhoven, mevrouw T. Veen-Keuss, G. O. Neef, M. Radsm E. Prins. In de vacature-J. H. werd gekozen mevrouw Marwitz, Bij het punt „Vragen die ons k houden" is uitvoerig gesproken t; het onbevredigende verloop van colportage en de mogelijkheden hierin verbetering te brengen. Er is commissie samengesteld, bestaande de heren J. Deinum, H. Meijering, Prins en G. O. Neef, die zich met kwestie nader zal bezighouden. Burgemeester van Bath over haar bezoek in Alkmaar Toen een verslaggever van de „Bath Wilts Chronicle Hferald" na de terugkeer van de burgemeester van Bath, Miss Kathleen Harper, haar vroeg een en ander te willen vertellen over haar reis naar Alkmaar, vatte zij haar indrukken samen in de woorden: „Het waren prachtige dagen, maar erg vermoeiend". Daarna vertelde zij ent housiast over haar belevenissen in Ne derland. „Wij waren gewoon stil van de buitengewoon grote gastvrijheid die wij overal ondervonden," zeide zij. „In het bijzonder werden wij getroffen door de prettige houding van de Pratisch stuk vernieuwingswerk kreeg zijn beslag In het verleden was het zo, dat iedere gedetineerde, die in de kerkzaal van de strafgevangenis alhier een dienst of een H. Mis wilde bijwonen, plaats moest ne men in een afzonderlijk, met kippengaas afgesloten celletje. Hl) zag en kende zijn buren niet. In het kader van de vernieuwing in het gevangeniswezen is ook hierin verandering gebracht. De celletjes zijn opgeruimd en vervangen door banken, waarin de gevangenen vrij naast elkaar kunnen plaatsnemen. Sommigen zullen aan het oude stelsel de voorkeur geven. Over het algemeen echter meent men, dat ook een gevangene een menswaardige behandeling dient te ondergaan. Het onderscheid met de vrije gemeenschap dient zo klein mogelijk te worden. Vandaar ook de nieuwe inrichting van de kerkzaal. Deze is gistérmiddag in haar nieuwe staat met enige plechtigheid in gebruik genomen. de heer J. Bestebreurtje. Hij herinner de er aan, hoe uit een gesprek met de geestelijke verzorgers de mogelijkheid was voortgekomen, in deze zaal een nieuw orgel te plaatsen. Kerkelijk Alk maar werd dank gebracht voor de ont vangen steun. Het orgel werd hierna ingewijd door de stadsbeiaardier, de heer B. van Veen, die een Praeludium en Fuga en een Orgelkoraal van Bach speelde Vervolgens sprak de directeur van het gesticht, de heer F. Lassche, zijn vreug de uit over de voortschrijdende ver nieuwing in het gevangeniswezen, die o.m. in de gewijzigde inrichting van deze zaal tot uiting komt. Spr. dankte de Rijksgebouwendienst voor zijn werk en het Departement van Justitie voor zijn medewerking in deze. Mr. A. E M. Lamers, directeur-generaal van het gevangeniswezen, heeft zich hierbij aangesloten. De zeereerw. heer P. C. Kroon hoofdaalmoezenier van het gevange niswezen, en ds. J. van der Linde, lei der Van de geestelijke verzorging na mens de Protestantse Kerkgenootschap pen, hebben vervolgens ieder op hun wijze de betekenis van de wijzigingen Er was voor deze feestelijke gebeur tenis een grote belangstelling. Ver tegenwoordigers van de rechterlijke macht, van de RK geestelijkheid, van de Protestantse kerkgenootschappen, van de reclasseringsinstellingen, van het Departement van Justitie, van de Rijksgebouwendienst en van de Ge meente Alkmaar hadden aan de uit nodiging gevolg gegeven. Velen hun ner hebben vriendelijke woorden van gelukwens gesproken en daarbij doen uitkomen, van hoeveel betekenis zij deze wijziging in het interieur dezer kerkzaal voor de heropvoeding der gedetineerden achtten. Ingeleid door de gevangenisonderwijzer, de heer G. H. de Vroome, droeg de onder-direc teur van de afdeling onderhouds- en uitbreidingswerken van de Rijksge bouwendienst, de heer W. van Rijn, uit Den Haag, de nieuwe zaal aan de di rectie van de gevangenis over, de hoop uitsprekende, dat hier veel gemeen schap met God mocht worden beleefd. Uit naam van de orgelcommissie sprak voor de godsdienstige heropvoeding neerden. der gevangenen uiteengezet, en hun grote vreugde over de bereikte resul tanten geuit. Vervolgens zong het koor uit het personeel van de Rijkswerkinrichting Ampsen bij Lochem een drietal liede ren, n.l. Ps. 150, Vesperkoor, van Bortniansky, en Blijf bij mij, Heer, waarna de heer Van Veen nog op het orgel speelde Ave Maria, van Gounod, en Nun danket allen Gott, van Karg Elert. Laatste spreker was de heer F. H. Ringers, voorzitter van het College van Regenten, die woorden van lof sprak voor hetgeen tot stand is gekomen en voor het enthousiasme van de direc teur. De heer De Vroome heeft hierna allen beantwoord. Nadien was er gelegenheid tot het nuttigen van een kopje thee en tot het bezichtigen van de nieuwe kerkzaal. De zaal is uiterst eenvoudig doch smaakvol ingericht. Zij Is voorzien van twee rijen banken, die ook als kniel banken kunnen worden gebruikt. Dit met het oog op het feit, dat deze kerk een simultaankerk is: zowel te gebrui ken voor de Protestantse als voor de RK eredienst. In een brede nis, op een verhoging, is een spreekgestoelte ge plaatst. Door achter in de nis een gor dijn weg te schuiven, wordt een altaar zichtbaar. Aan het anderê eind van de zaal, dus achter de gedetineerden is het orgel opgesteld, een groot harmo nium met electrische windvoorziening. een klavier en aangehangen pedaal. In de achterwand is voorts op enige hoog te een galerij gemaakt, waar de bewa kers een plaats kunnen vinden. Ter weerszijden van de altaarnis zijn voor de geestelijken der respectieve gezind ten vertrekjes aangebracht. De ge witte zaal ontvangt haar licht door een kap in de bovenzijde van het dak. De verbouwing is verricht door de Rijks gebouwendienst met medewerking van een aantal vaklieden onder de gedeti- s I ee;i Duitse gevallenen wordei overgebracht Gisteren is men begonnen de lijke overschotten van de ruim w| honderd Duitse militairen, die ti|4r de bezetting op de Algemene 1 plaats ter aarde besteld zijn, op te f ven. Zij zullen allen naar een militaire begraafplaats in De Peel W| den overgebracht. Inhaaldagop 12 Novembe' Op de dag dat het kruim van onlj Nederlandse voetbalnatie naar Antwt] pen trekt om de strijd tégen de 1 Duivels aan te binden, heeft de een inhaalprogramma vastgesteld. A-: maria speelt 'n uitwedstrijd tegen Hel cules en Alkmaarse Boys gaat bij op bezoek. De benjamin in 4B, dijk, ontvangt Wieringerwaard. MUSICI GESLAAGD Op de gehouden examens van J Unie van Muziekverenigingen slaa?' voor het examen A de heren W. vSl Weert en D. Oppendijk. Voor cxar' B slaagde de heer L, Huigen. AH zijn leden van de Muziekvereni# ,-j „Excelsior", alhier. douane-beambten. Toen zij hoj wie wij waren, lieten zij ons doe alsof wij van vorstelijken bloedel ren". Hierna vertelde zij van de aankd in Alkmaar en van de hartelijke' waarop het gezelschap ontvangen Haar persoonlijk waren die eerstel „het schitterende gemeentehuis en I bijzonder mooie verzameling porcelsi het meest opgevallen. Des avonds zij de aanblik van het oude met zijn duizenden lichtjes zeer drukwekkend gevonden. „Na weekend waarin wij Edam bezoeïj en ook enkele aan de zee ontworstel: gebieden, werden wij Maandagmor; toegezongen door zevenhonderd kinderen, en nog wel in zeer goed I gels. Later op de dag brachten wij bezoek aan verschillende gebouwen I de stad. Er zijn daar buitenge*:, mooie tehuizen voor de ouden van gen", vertelde zij bewonderend, had zij het op prijs gesteld tea® met de „Mayoress", haar zuster Dorothy Harper, de enige en dames te mogen zijn, die deelna aan de „victory lunch" op 8 Octr: zoals zij het noemde en waarbij I heren allen hoge hoeden gedragen den. De volgende dagen had de ene: él belangstelling van de bevolking ovi' waar zij kwamen haar het meest l troffen. „Ten slotte was ik zo doet dat ik het de hoogste tijd vond t 3 naar Engeland terug te keren", tt zij en ze besloot met de woorden:j zee was erg ruw, toen wij teruggltöl maar gelukkig zijn noch mijn zus] noch ik zeeziek geweest". Nil Belanghebbenden De Vereniging ter bet Woensdagavond in de van de heer J. H. Rog! stuur had n.l. besloten ring van een rechtvaard pen van leden, een gehe contributieregeling voor Wil Bergen In de rij niet achterblijven, dan rijke versterking en de activiteit van de V hiervoor is geld nodig Daarnaast zat bij het doeling voor, om het bi tributie zo veel mogelijk bij het belang, dat de leden bij het vreemc hebben, zodat er een de situatie, dat een de vrijwillige bijdrage ja: zienlijk bedrag stort, die gelijk belangen hebb van het vreemdelingenv volstaan met de lage f 3.—. Grot, De ongeveer honderd zlgen konden zich verei beginsel van een gediffei trlbutieheffing en gingei het bestuursvoorstel tot -statuten, luidende: de «-etalen een jaarlijkse bepalen door de algen ring! deze contributie zijn voor verschillende leden, al naar gelang dezen uitgeoefende bero: Eén der leden verzochi te hebben tegengestemd Nadat de vergadering had gemachtigd om op de Koninklijke goedkei vragen, werd de eerste sloten en de tweede bui denvergadering geopend tributieschaal vast te Het Het bestuur stelde 1 gang van 1 Januari 1 contributie vast te ste a. en vast bedrag v contributie) voor alle b. daarboven een tie Voor die leden, die hun bedrijf belang he vreemdelingenverkeer, hotels en pensions f 0 bed; voor gemeubileerde van de geschatte Augustus: voor de caf: rants al dan niet annex f 0,05 per zaal- en voor de overige bedrijve van f 2.50 tot f 25, al van het bedrijf en het bij het,vreemdelingenverk Bijdrage Als jaarlijkse bijdrage middeling stelde het van de hotels en pen vragen bij plaatsing dan één regel, en f 1 vakje van 1/6 pagina bileerde huizen 1 pet schatte huurwaarde tn Nadat voorzitter en ningmeester de voors hadden toegelicht en vragen hadden beantwoor heer C. W. Ellis meteen Muziek en zang De nog jonge en zeer ling van de Bond va: vrouwen, had gisteravoi dere bijeenkomst georga Nieuwland. De voorzitster, me\ Voerman, kon tot aller haar openingswoord de. BeidtDe Jong wei zij bereid had gevonden over de persoon en het Anke Servaes te houden de dames Eriks en Elte die het geheel met zan zouden omlijsten. Mcrouw Visser gaf de feestvergadering van het 20-jarig bestaan Bond van Plattelandsvrc werd te Utrecnt gehoudc mevrouw Visser bezocht digde van de Volkshoges: Van enige belangrijke die daar werden besproi mevrouw Visser een strijd waarvoor men richtlijnen tegen zeer kan aanvragen. Ook verkrijgbaar met bijzon: deren en recepten van zodat de afdelingen in el! raar kunnen zetten geringer kosten gepaard geregeld uitnodigen van ster. Mevrouw ElteDe daarna het Largetto gehore en haar vioolspel stekende wijze geaccomp! mevrouw EriksBuys, stilte onder het spel en applaus aan het slot de dames het gebodene De voorzitster gaf muzikale inleiding het vrouw Van de Beidt v Met genegenheid spreekster de persoon vaes, de kleine vitale sprankelende geest, h; medeleven en haar be elke mens, die zij in h kennen Zelf had spreekster

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2