Frankrijk komt met nieuwe wapens Stafchefs zijn het eens over noodzakelijke maatregelen Zuidelijken bereiken Jaloe VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vleesprijzen 10 a 20 pCt. omhoog W.-Duitsland verhoogt disconto Lagerhuis bleef taboe voor Koning LVr#feg 27 Oef. [1950 jl47e Jaargang No. 252 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Hei Franse leger ie li eind 1951 Hen goed gewapende divisies Amerikaanse steun in Indo China Generaal Juin: Luchtmacht moet de zege behalen in Indo-China Ook Banphiet Ontruimd I 'ngenomen aan de samenvloeiing van Weerbericht Opbouw van de Benelux langzaam, maar degelijk Botsing te Djakartatussen Ambonezen Toch Chinese communisten in Noord-Korea Zuiveringsacties aan de gang Geen voer, dan ook geen varkens Ter bestrijding van economische moeilijkheden Truman verwachi deze winier geen moeilijkheden in Wesi-Europa KoaI B&bteJk Drie geleerden delen de Nobelprijs- physiologie Vader van tien kinderen door paard doodgedrukt JUNGLE PIMPERNEL OP PALEIS SOESTDIJK Dr. Hirschfefd iets beter Het eerste lid, dat het nieuwe gebouw betrad was zes uur voor de opening aanwezig Drie politieke leiders spraken BUREAU: ADMINISTRATIE Voordani 9. Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAAESCBE CODBANT TARIEVEN: Advèrtenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. TUdens het debat in de Franse Nationale Vergadering over het wetsont werp om de dienstplicht in Frankrjjk van een jaar op achttien maaden te brengen, heeft de Franse minister van landsverdediging, Jules Moch, onder meer medegedeeld dat Frankrijk met de massa-productie van vijftig ton wegende gevechtswagens zal beginnen, „zodra de credieten daarvoor zjjn toe gewezen". Hij voegde hieraan toe, dat deze, in Frankrijk ontworpen tank, „zeer manoeuvreerbaar is". Tevens stelde hij de productie van ander nieuw wapentuig in het vooruitzicht. Eind 1931 zal het Franse leger uit tien divisies bestaan; hiervan zullen er negen met nieuwe Amerikaanse wapens worden uitgerust, terwijl de tiende de beschikking zal krijgen over nieuwe Franse wapens. In 1952 zal de sterkte tot vijftien en in 1953 tot twintig divisies wor den uitgebreid, Moch zeide verder dat Frankrijk thans 650.000 man onder de wapenen heeft; dit aantal zal, ten gevolge van de verlenging van de dienst plicht tot achttien maanden, eind 1951 op 717.000 worden gebracht, terwijl het eind 1953 900.000 zal zjjn. „De Sowjetunie", aldus Moch, „heeft «en leger van 4.100.000 man onder de wapenen, waarvan er 700.000 in de luchtmacht dienst doen, 500.000 in de vloot en de rest in het leger. De Rus sische dienstplichtigen zijn drie, vier of vijf jaar onder de wapenen. Hoe kan men, wanneer men rekening houdt met deze cijfers, zeggen dat Frankrijk aanvalszuchtige plannen koestert?" Nieuwe wapens Het nieuwe Franse wapentuig zal in 1951 ter beschikking van de strijd krachten komen. Hiertoe behoren: een nieuw gepantserd voertuig voor ver kenningsdoeleinden, dat met een „krachtig kanon" zal worden uitge rust; een dertien ton wegende ge vechtswagen, waarvan wordt gezegd dat hij even krachtig is als tanks van het dubbele gewicht; een Franse uit gave van de jeep; een nieuw draag baar anti-tank-wapen, een model hier van is reeds naar de Verenigde Staten gezonden; een nieuw stuk anti-tank- geschut; een nieuwe anti-tank-mijn; houwitsers met kalibers van 105 en 155 millimeter en een mortier kaliber 120 millimeter. De minister deelde verder mede dat de Verenigde Staten Frankrijk in Indo- China meer en ook snellere hulp zul len verlenen. Er zullen enige lichte bommenwerpers uit Korea naar Indo- China worden gezonden. JULES MOCH ..nieuwe wapens.. HET ATLANTISCH PACT De militaire chefs van de mogendheden, aangesloten bij het Atlantisch Pact, hebben volledige overeenstemming bereikt over de essentiële maatregelen, welke moeten worden genomen voor de verdediging van het Noordatlantische gebied in geval van nood. De voorstellen van het comité zullen worden voor gelegd aan de conferentie van ministers van defensie, die Zaterdag te Wash ington bjjeenkomt. Deze zullen hun voorstellen doorzenden aan de ministers van buitenlandse zaken der betrokken landen. Verwacht wordt, dat tegen Januari de kern van een Atlantisch hoofdkwartier kan zjjn gevormd. De ministers van defensie moeien morgen beslissen Er is overeenstemming bereikt over: 1. De algemene voorzieningen voor de benoeming van een opperbevelheb ber voor het Europees gebied en zijn taak; 2. de oprichting van een bureau voor militaire standaardisatie ter coör dinatie van de opleiding, de operatio nele opleiding en operaties en voor de standaardisering van materieel, 3. de omvang van de door elk land voor de collectieve verdediging van het Noordatlantisch gebied bij te dra gen strijdkrachten. De Verenigde Staten hebben mede gedeeld, dat zij desnoods bereid zijn, r de Rode Rivier en haar zijrivier, de Namsi. Volgens Donderdagavond te Saigon circulerende berichten trekt de Vietminh troepen samen voor gelijk tijdige aanvallen op beide uiteinden der Franse verdedigingslinie te Tonkin. GENERAAL JUIN afwachten Voor zjjn vertrek uit Saigon heeft generaal Juin verklaard, dat „de uit eindelijke overwinning op de Vietminh evenals in Korea door de luchtmacht behaald zal worden". „Wij bevinden ons thans op een linie, aldus de gene raal, waar wjj de vjjand afwachten die op zjjn beurt op moeilijk terrein zal moeten opereren". Ondertussen hebben de Franse strijd krachten Banphiet, een vijf kilometer ten noord-oosten van Laokay gelegen post, ontruimd en nieuwe stellingen Verwachting, geldig tot Zaterdag avond: Voor de Noordelijke pro vincies: Overwegend zwaar- be wolkt met enkele regen- of sneeuwbuien. Meest matige wind tussen Oost en Noord. Tempera tuur enkele graden boven het vriespunt. Voor het overige deel van het land: Half tot zwaar be wolkt met plaatselijk enige sneeuw. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Noordelijke rich tingen. Vannacht bijna overal lichte vorst. Overdag temperatuur om het vriespunt. een opperbevelhebber aan te wijzen. De ministers van defensie moeten nJ. uitmaken, welk land een opperbevel hebber zal aanwijzen. De nog te benoemen militaire leider zal uitmaken, in hoeverre de drie groe peringen, die zich binnen het Atlanti sche Pact aftekenen, tot een eenheid zullen worden gemaakt. De chefs van staven, die het militaire comité vor men, hebben echter blijk gegeven van hun wens, dat de militaire integratie van het gebied zo groot mogelijk zal worden. Als onze dijken „Nederland, Belgie en Luxemburg 'bouwen aan de Benelux zoals zjj bouwden aan hun djjken en kathedra len, langzaam doch degeljjk en met overleg", aldus sprak professor dr. G. Eyskens, oud-eerste minister en oud minister van Financiën van Belgie tijdens een zakenlunch te Schevenin- gen. Voor het bereiken van de Benelux zijn er twee wegen, aldus spreker. De ene is de langzame, maar zekere en veilige methode, welke de zekerheid biedt, dat men geen stap terug op de af te leggen weg behoeft te zetten. De andere weg is die der spectaculaire methode, welke echter niet meer zal betekenen, dan het houden van con ferenties, waarop daverende verkla ringen worden afgelegd, doch waarbij resultaten uitblijven. Donderdagavond deed zich in de om geving van Pasar Senen te Djakarta een incident voor tussen Ambonnese le den van de Koninklijke Landmacht en Ambonnese leden van de APRI, waarbij één Ambonnees werd gewond. De mo biele brigade van de Polisi Militer zet te de omgeving af. Senen, dat anders één van de drukste gedeelten van de stad is, was de verdere avond practisch uitgestorven. DE STRIJD IN KOREA Volgens een bericht van radio-Seoel hebben Zuidkoreaanse patrouilles gis termiddag de Zuidelijke oever van de Jaloe bereikt, in het midden van de grens tussen Noord-Korea en Mandsjoerjje. De troepen zijn daarbjj op geen enkele tegenstand meer gestuit. Er blijven geruchten de ronde doen, volgens welke Chinese communistische troepen in Noord-Korea opereren. Werd Don derdagmiddag gemeld, dat de Zuidelijken waren gestuit op een Chinese strijd macht van ongeveer vijfduizend man, volgens hedennacht gepubliceerde be richten die overigens in geen enkel opzicht bevestigd z|jn zou een Zuld- koreaans regiment door een groep Chinezen ter sterkte van vier bataljons omsingeld z|jn. Dit feit zon zich hebben voorgedaan op 48 km ten Zuiden van de Mandsjoerijse grens voorgesteld, in Korea een bureau voor de wederopbouw van het land te stich ten, als economische tegenhanger van de politieke commissie voor de weder opbouw van een democratische staat. Er valt overigens weinig nieuws te melden. De verbonden troepen voeren thans acties op het gehele Koreaanse schiereiland uit, teneinde de laatste verzetshaarden op te ruimen. Er zijn nog een aantal steden in Noordelijke handen, doch deze worden met pam fletten bestookt, om de bevolking te bewegen tot het staken van de nutte loos geworden strijd. Bombardements- vluchten worden door de luchtmacht der verbondenen alleen nog op uit drukkelijk verzoek van de grondtroe pen ondernomen en dan nog tegen speciale doelen. Intussen hebben Australië en de V.S. in de economische en sociale raad (Van onze Haagse redacteur) Binnen afzienbare tijd is te verwachten dat de vleesprjjzen met 10 a 20 omhoog zullen gaan. Dit deelde de voorzitter van het bedrijfschap voor vee en vlees de heer Joh. de Veer, in een vergadering van dit bedrijfschap, die Donderdagmiddag in Den Haag gehouden is, mede. In een overzicht, dat de heer De Veer over de fluctaties van de vlees- prijzen gaf, vestigde hij er de aandacht op, dat de vleesprijzen in de afgelopen tijd reeds aanmerkelijk gestegen zijn. Als oorzaak daarvan noemde hij o.a. Wordt crediet van Europese Betalingsunie vergroot? Westduitsland heeft gisteravond laat het wisseldisconto verhoogd van vier tot zes procent, teneinde de inflatie tot staan te brengen. Deze beslissing Vloeit voort uit het feit, dat het Duitse crediet in de Europes. betalingsunie, dat voor een jaar voldoende zou moeten zijn, reeds is uitgeput. Dit beloopt 320 mil- lioen dollar. De verhoging van het disconto is een In antwoord op een vraag van een Nederlandse journalist verklaarde pre sident Truman op zijn wekelijkse persconferentie dat de Verenigde Staten, deze winter in West-Europa geen moeilijkheden venvachten. De Nederlandse correspondent had gezegd dat het Nederlandse volk „bevreesd is voor moei lijkheden van de zijde der Sowjetunie". In antwoord op een andere vraag zeide Truman dat Zuidkoreaanse troepen Noord-Korea tot aan de Mandsjoerijse grens zouden bezetten. De Amerikaanse troepen zouden evenwel niet tot deze grens oprukken. tijdelijke maatregel, die bedoeld is om tijd te winnen. Er werd gisteren toe be sloten in een vergadering van de cen trale raad van de Bank der Duitse Lan den, waaraan ook door Bondskanselier Adenauer en de ministers Schaeffer en Erhard werd deelgenomen. Het Bonds- kabinet zou vandaag eveneens spreken over de noodzakelijke maatregelen. In financiële en economische kringen te Bonn ziet men de oplossing in een verhoging van het aan Duitsland toege stane crediet. Men ziet de huidige moei lijkheden als een gevolg van de libera lisering van de Europese handel, in deze kringen heerst ook de overtuiging, dat zij een gevolg zijn van speculaties in handelskringen en van een als im port gecamoufleerde kapitaalvlucht. Verwacht wordt, dat de verhoging van het disconto zal worden gevolgd door controle op de invoer. In Amerikaanse kringen wordt er ech ter op gewezen, dat Duitsland nog exportorders tot een bedrag van vier honderd millioen dollar heeft lopen, zo dat de schuld binnen afzienbare tijd kan zijn ingelopen. £)e Britse parlementaire commissie voor een wereldregering heeft voorgesteld een wereldconferentie te houden. De commissie, waarin alle politieke par tijen zijn vertegenwoordigd en onder presidentschap staaF van Lord Boyd Orr wil in de eerste plaats onderzoeken in hoeverre het verouderde Charter van 1945 verbeterd kan worden. O Ook in Brugge wordt hard aan de wereldvrede gewerkt, daar is een studiecentrum voor een wereldregering opgericht, dat ten doel heeft de verschillende proble men, die met een wereld-unie en de internationale economie en veiligheid samenhangen te onderzoeken. Dr. Ralph Bunche d-oor zijn bemiddeling in Palestina met al deze problemen ver trouwd, is benoemd tot professor aan de Harvard-universiteit. Een ander groot man van de V.N., secretaris-gene raal Trygve Lie, heeft in een schrijven aan alle 60 leden-staten voorgesteld 10 December te beschouwen als de „dag van de rechten van de mens", in de ge hele wereld. Twee jaar geleden werd op die datum de verklaring, waarin deze rechten werden vastgelegd, getekend. O Voorlopig is het met die rechten echter, gezien de volgende bloemlezing, nog erg slapjes gesteld: Alle Europese employe's van de uraniummijnen in de Congo worden aan een uitgebreid onderzoek onderworpen, omdat er in de mijnen pamfletten gevonden werden, waarin de inheemsen tot sabotage werden aange- IBIIllllilffllllHllllllililllllllfflllHHflIIIII zet „daar de gehele wereld het er over eens is, dat de atoombom verboden moet worden". Hetgeen dus blijkbaar niet waar is. De autoriteiten in de Sowjetzone van Duitsland zijn op hun beurt helemaal niet gesteld op de voor lichting van Tito. Daarom is de ver spreiding van nieuwsberichten en pers mededelingen uit Joegoslavië van nu af aan verboden. £Je Westberlijnse politie moet daaren- berichtgeving hebben, weshalve zij de redacteur van de (O.-Berlijnse) nieuws dienst van Radio-Berlijn prompt arres teerde toen deze betrapt werd bij 't ver nielen van aanplakbiljetten, waarop de bewoners van 't Westen der stad werd afgeraden inkopen te doen in de Sow- jet-zone. Ook de Polen zonnen op te genmaatregelen toen bekend werd dat de Poolse vice-consul in Toulouse ver dacht van spionnage door de Franse politie in hechtenis was genomen. Daarom arresteerden zij de Franse vice-consul in Szczecin, omdat die óók spionneerde. De Westduitse Bonds regering en de Bondsdag ten slotte heb ben de vrijlating geëist van alle nog in het buitenland vastgehouden Duitse tegen weer niets van de Oostelijke krijgsgevangenen. Is het een wonder vrienden, dat de mens voorlopig meer op macht dan op recht vertrouwt? Ca nada en de Verenigde Staten hebben daarom gisteren een overeenkomst ge tekend, die de economie en de defen sie-productie van beide landen aaneen zal schakelen. En tezamen met Brit se troepen zullen Amerikaanse soldaten in Triest jfrote amphibie-tnanoeuvres houden. Ook het laatste bericht moet vandaag helaas triest zijn: In Spanje zal, wegens de grote droogte, voortaan gedurende drie dagen per week slechts drie uur electrische stroom worden ge leverd. Na middernacht wordt alle straatverlichting gedoofd. Gelukkig maar. geachte clientèle, dat we in een verlichte tijd leven. Hoe zal de (Cele)bessen genever in de nachtclub van Westerling smaken? de betrekkelijk geringe aanvoer van slachtrunderen. doordat de boeren vanwege de overvloedige grasgroei het vee zo lang mogelijk in de weide hielden. Hierdoor werd ook het lagere aanbod van varkensvlees niet gecom penseerd. Het conflict in Korea stimu leerde voorts de prijsstijging op de vleesmarkt. In Belgie bijvoorbeeld lie pen de varkensprijzen met 60 a 70 pet. op en in Duitsland met 50 pet. En ten slotte bevindt het vleesverbruik zich op een vrij hoog niveau. Aan de hand van de gegevens, die het bedrijfschap ter beschikking staan, heeft het be rekend, dat de consumptie in de eer ste acht maanden van 1950 neerkomt op een verbruik per hoofd van cir ca 420 gram vlees zonder been per week. of circa 32,5 kg. vlees met been per jaar. Voor de oorlog was dit on geveer 37 kg. Bij een tijdelijke ver mindering van het aanbod zal nor maal een tegenwicht ontstaan door hogere prijzen, die echter niet passen in de tegenwoordig gevoerde loon- en prijspolitiek, waarbij een stabiel prijs peil over het gehele jaar wordt ver ondersteld. De sterk gestegen prijzen van voe- dergranen wettigen geenszins de ver wachting, dat de varkensprijzen nog veel kunnen dalen om de varkens houderij een bestaansmogelijkheid te geven. De nieuwe voederregeling heeft grote verontrusting gewekt. Het is al gemeen bekend, dat de binnenlandse oogst niet voldoende is om in de be staande behoefte te voorzien. Wil de varkenshouderij niet in moeilijkheden komen, dan zal 200.000 a 250.000 ton veevoeder meer ingevoerd moeten worden dan in het voornemen van de regering ligt. Uit de vergadering kwam de wens naar voren, om geen vlees in te voe ren, maar wel veevoeder. „Als de re gering zegt: geen voer, dan zeggen wij: geen varkens!" De Nobelprijs voor physiologie van dit jaar is verdeeld onder drie geleer den. Het zijn dr. Edward C. Kendall en Philip C. Hench van de Mayo-kliniek te Rochester (Amerika) en professor Tadeus Rechstein uit Bazel (Zwitser land). De prijs werd uitgereikt voor „hun ontdekkingen betreffende de hormonen uit de schors van de bijnier en de biologische effecten". De prijs van dit jaar bedraagt onge veer 113.300 gulden. De drie geleerden zullen ieder hun aandeel in de valuta van hun land kunnen opnemen. Te Oeffeit (N.-Br.) heeft zich een noodlottig ongeluk voorgedaan door dat een paard van de landbouwer M. M. F. op hol sloeg. Daar niemand het ongeval gezien heeft, kent men niet de juiste toedracht. Toen men de bestuur der vond, zat hij tussen paard en wa gen bekneld. Een dokter kon slechts de dood constateren. De ongelukkige laat een vrouw met tien nog jeugdige kinderen achter. De Koningin heeft gisteren ten paleize Soestdijk de in verband met de te hou den besprekingen over de status van Nieuw-Guinea hier vertoevende dele gatie, bestaande uit de heren Ariks, Jouwe, Kasiepo en Arfan, in audiëntie ontvangen. De heren waren vergezeld van de assistent-resident bij het bin nenlands bestuur in Nieuw Guinea, dr. J. V. de Bruyn. De toestand van Dr. Hirschfeld, die in Parijs plotseling ziek is geworden, was gistermiddag iets beter, doch nog steeds ernstig. Hij mag voorlopig niet vervoerd worden. Westerling eigenaar van een nachtclub Oud-kapitein Westerling is volgens Reuter van plan een nachtclub in Brussel te openen, welke gefinancierd zou worden door een vooraanstaande Bel gische industrieel. Westerling zou onderhandelen over de aankoop van de club „Porte Royale",' een der centra van hét Brusselse nachtleven. Koning George VI van Engeland reed Donderdag, met zijn gevolg, in grootse pracht en praal door Londen, om het nieuwe gebouw van het Lagerhui» te openen. Daar de Britse traditie het de vorst verbiedt de vergaderzaal van het Lagerhuis te betreden, verrichtte Koning George de openingsplechtigheid in het 900 jaar oude, aangrenzende gebouw van de „Westminsterhall", waar z|jn koninklijke voorganger Karei de Eerste 300 jaar geleden tot de dood door de b|jl werd veroordeeld. Attlee, die gewag maakte van een door alle partijen ingediende motie, ter ver welkoming van de vertegenwoordigers der Gemenebeststaten. Vervolgens werd nog gesproken door de leiders der con servatieve en liberale oppositie-partijen Winston Churchill en Clement Davies. Churchill sprak onder meer de hoop uit dat de soepele banden van ver draagzaamheid, welke toch zo sterk zijn en die de verbindingen vormen, tussen de staten-leden van het Britse Gemene best, op den duur eveneens de bind middelen zullen zijn voor alle rassen en volken der wereld. Clement Davies zeide dat de „familie van het Britse Gemenebest" sterker werd, naarmate de leden-staten grotere onafhankelijkheid genoten. De koning sprak tot slot van de hui dige zitting van het Lagerhuis een rede uit, waarin een overzicht werd gegeven van de gebeurtenissen in het afgelopen zittingsjaar. De nieuwe zitting begint Dinsdag. Dan zal de koning de troon rede uitspreken. Het eerste Lagerhuislid (een conser vatief), dat het nieuwe gebouw betrad, was zes uur vóór de opening aanwezig. Hij werd gevolgd door honderdvijftig andere leden. Nadat de voorzitter van het Lagerhuis, kolonel Douglas Clifton Brown, de zitting met gebed geopend had, sprak minister-president Clement

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1