Aan Kon. Marine wordt niet getornd DIS India keurt inval in Tibet af dit blad J VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Volgende week Zondag Hembrug- ponten weer in de vaart Vrijegoederenwisseling op 75 pCt. I West-Duitsland is niet enthousiast over het plan Pleven De bevolking legen herbewapening 701*> tO x 70 490 30Ó 5750 M •UDT DE RIJZEL r LAAG veedjassen, regenjassen imgaren lS >RSTRAAT) DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN STAFCHEFS TE WASHINGTON STELLEN VOOR Grole kansen voor onze scheepsbouw Geleidelijk meer geld voor landmacht Koning Gustaaf van Zweden ernstig ziek ONBEWAAKTE OVERWEG EIST VIER DODEN Wanneer alles meewerkt: Van 's morgens 4 tot 's nachts 12 uur in touw Nederland krijgt uitstel tot 30 April Weerbericht Levenslang geëist wegens moord Spanje ter sprake in de Politieke Commissie „Turk" wil geen nachtclub Lagerhuis weer terug in eigen home MANSHOLT NAAR PARIJS Pessimisme in regerings kringen fóo-ït B&üJLeJU Rook niet en begin bij de artsen Protest tegen uitstel van repatriëring DE BRANDWEER MOET VOORRANG HEBBEN Het Tibetaanse leger heeft geen kans Zaterdag 28 Oct. 1950 cm. breed 150 3WO,-QA75 ussen «J'J isens 6350 met >50 irtrek 7 9' ens 12950 divanhad, heidsmatfaS, 2450 n pracht collectie m en per meter, sciale étalage 11 tersfournituren J47e Jaargang No. 2"Jt> BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAFTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Rn het vaststellen van het aandeel dat ieder land in de collectieve Atlantische door de kleine landen en met name door gtrifdkraciiten zal inbrengen, is Nederland opgegeven sterkte zonder enige critiek van de z«de der Grote Mogendheden aanvaard, zo bericht de Telegraaf hedenmorgen. Dit leidt tot de belangwekkende conclusie, dat aan de Nederlandse marinesterkte niet wordt getornd De Koninklijke Marine blijft dus gehandhaafd op de huidige sterkte. Nieuwe aanbouw ter vervanging van oudere oorlogsbodems, zal louter een interne Nederlandse'aangelegenheid zijn. De betekenis hiervan voor onze be groting is, dat de verhouding van twee gulden voor de landmacht tegen één voor de marine gehandhaafd blijft. Zij zal zich echter in de komende jaren ontwikkelen in de richting van één gulden voor de marine tegen drie voor de landmacht, daar immers het accent iigt op uitbreiding van de legersterkte boven de drie divisies, welke in 1951 paraat m-oeten zijn. Maar ook zal de Nederlandse marine jpiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii Koning Gustaaf van Zweden is gis teren zeer ernstig ziek geworden. Na dat de 92-jarige vorst 's morgens een kabinets/itting had bijgewoond, is hij ineengezakt en bewusteloos opgeno men. Zijn toestand vertoonde in de loop van de dag geen verbetering, zo dat de hofartsen zich zeer ongerust toonden. 's Avonds om zeven uur werd be kend gemaakt, dat de gezondheidstoe stand van de vorst langzaam minder werd en dat de koning zich zeer zwak voelde. Hij hoestte zwaar, hetgeen schade deed aan de werking van het hart. Ook de bloedsomloop function- neerde niet naar wens. Men heeft de monarch in de loop van de avond aure- omicine toegediend. Dit is een Ame rikaanse variant van penicilline. Het is ook in Januari gebruikt, toen de koning een ernstige aanval van bron chitis en keelontsteking had en bewees toen uitstekende diensten. De lijfarts, dr. Casserman, is in de slot Drottningholm nabij Stockholm afgelopen nacht op het koninklijke bleven. dat is de tweede conclusie van de Washingtonse correspondent van de Telegraaf een volledige taak gaan vervullen in het kader van het Atlan tisch Pact. Wij zullen aldus ten nauw ste worden betrokken bij het werk van het overkoepelende standaardisatie orgaan. Aangezien behalve van het militaire ook van het arbeids- en industriële po tentieel van de landen gebruik moet worden gemaakt, ligt hier een kans voor de Nederlandse scheepsbouw ten behoeve van de andere pactlanden. Deze heeft grote kundigheid aan de dag gelegd bij de bouw van torpedo boot jagers en onderzeeboten en zal voor zodanige bouworders voor de bondgenoten stellig in aanmerking kunnen komen. Vrijdagavond is een personenauto op een onbewaakte overweg nabij Deurne (N. Br) op een trein gereden. Alle vier inzittenden kwamen om het leven. (Van onze speciale verslaggever). pR V\ ORDT DAG EN NACHT poot-an gewerkt daar aan de Henibrug, want Zondag over een week moeten de ponten weer in de vaart zijn. Dat staat tenminste in het contract, dat de Sliedreehtse firma J. van der Vlies met de Rijkswaterstaat heeft afgesloten en iedere dag later betekent voor de Slie- drechtenaren een boete van 750.Zodra de twee middenremmingen klaar zijn kunnen de ponten weer in dienst worden genomen, de rest van het werk de vier zijremmingen moet vóór 30 December zijn opgeleverd. Deze zijremmingen zullen stuk voor stuk worden vernieuwd, zodat het veer steeds drie ponthavens kan gebruiken. 22 jaar onderhoudswerken in het Noordzee-kanaal JJE uitvoerders van de firma Van der Vlies, de zoon en de schoonzoon, zijn practisch dag en nacht in de kleren om de vorderingen gade te slaan. Zij zijn met dit werk vertrouwd. Hun ganse leven zitten ze aan de waterkant .zoals het goede Sliedrechtenaren betaamt. De handen diep in de zak van de stevige jekkers gestoken, een mop sigaar in het rood-verweerde hoofd, zo staan ze daar hun aanwijzingen te geven aan de kleine honderd werklieden, die in twee ploegen, van 's morgens vier uur Verdere liberalisatie van Europese handel De Raad van ministers van de OEES heeft besloten met ingang van 1 Februari 1951 het percentage van de vrije goederenuitwisseling' tussen de achttien bij de organisatie aangesloten landen te brengen van zestig op vijf en zeventig procent. Nederland, Turkije en Denemarken behoeven het liberalisatiepercentage van vjjf en zeventig procent eerst op 30 April te hebben bereikt in verband met de uitgebreide handel van deze landen met West-Duitsland. West-Duitsland heeft In minder dan vier maanden een nadelig saldo bereikt bij zijn Europese betalin gen van honderd vijf en zeventig millioen dollar. De Franse delegatie behoudt haar beslissing over deze nieuwe maatregel voor tot aan het einde van dit jaar. De landen, die in de onmogelijkheid ver keren om deze verdere liberalisatie toe te passen, moeten vóór 28 Februari daarvan mededeling doen aan de OEES. Op 1 December zal een nieuwe bijeenkomst van de ministers worden gehouden. De Raad maakte na afloop van zijn bijeenkomst bekend, dat weliswaar bin nen elk der drie categorieën, voed sel, grondstoffen en industrieproduc ten minstens 60 procent van de par ticuliere invoer vrij moet zijn, doch dat de jdeelnemende landen niet verplicht zijn de laatste 15 °/o vrij te maken, al wordt er wel bij de landen op aange drongen dat te doen. In verband met de huidige grondstoffenschaarste heeft de raad bepaald, dat een aangesloten land. zonder op het percentage der li beralisatie terug te komen, bepaalde producten van de liberalisatielijst kan schrappen en deze door andere vervan gen, wanneer de toestand op de grond- stoffenmarkt dat rechtvaardigt. Verwachting, geldig tot Zondag avond: Vannacht op enkele plaat sen in het binnenland nevel of mist. ^Overigens half tot zwaar bewolkt met vooral in de kustprovincies en kele buien. Zwakke tot matige W'hd hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. In het Zuidoosten van het land iets minder koud, ove rigens weinig verandering in tem peratuur. Zondag: Zon op 7.28. onder 17.18 ■•Maan op 1825, onder 1149 Maan dag: Zon op 7.30, onder 17.17 Maan op 19.il, onder 12.50. tot 's nachts twaalf uur in touw zijn. Deze mensen voor zover ze uit Slie- drecht en Rotterdam komen, overnach ten in woonarken, een deel van de kleine gemeenschap, die zich aan de voet van de machtige Henibrug heeft genesteld. Stoere kerels, harde werkers, wie de gure Octoberwind, die venijnig over het vlakke land komt aanwaaien en die de grauwe golven van 't Noord zeekanaal nijdig tegen de pijlers en de wallen slaat, weinig meer kan deren. 156 palen. MET zware klappen vallen de tonnen- zware heiblokken op de zestien meter lange palen van tropisch hard hout, waarvan er honderd en zes en vijftig in de bodem van het kanaal worden geslagen. De stoomketels bla zen witte pluimen in de blauwe lucht en het driftige lied van de arbeid, dat hier opklinkt wordt nauwelijks over stemd als een trein over de Hembrug dendert. Voor f 199.800 is het werk aanbesteed, met dien verstande, dat een groot deel van het materiaal is ge leverd door de Rijkswaterstaat, zodat de werkelijke kosten belangrijk hoger zullen liggen. (Zie vervolg pag. 7) Voor de Amsterdamse arrondisse mentsrechtbank is tegen de 35-jarige voormalige SS'er L. T. uit Amsterdam, die, na op 8 Februari j.l. een jonge vrouw in Tuindorp Oostzaan met bijl slagen in de woning van haar ouders van het leven te hebben beroofd, zich zelf bij de politie heeft aangegeven, levenslange gevangenisstraf geëist. Het slachtoffer was gehuwd geweest en had een kind van anderhalf jaar oud. Zij had negen maanden bij ver wachte ingewoond, doch wenste in Februari j.l. de verhouding te verbre ken. «Daartoe was zij met haar kind teruggekeerd naar haar ouders. De politieke commissie der Verenig de Naties, waarin zestig landen ver tegenwoordigd zijn, is Vrijdag begon nen met de behandeling van het vraag stuk, of de V. N.-leden moet worden aanbevolen wederom diplomatieke be trekkingen met Spanje tot stand te brengen. Basis der besprekingen vorm de een desbetreffende, door een aantal landen gezamenlijk ingediende reso lutie, die thans door vertegenwoordi gers van zeven der ondertekende sta ten werd verdedigd. Het voorstel van Polen om het debat tot Maandag te verdagen „daar wij de tijd moeten hebben om de argumen ten der indieners van de resolutie te bestuderen", werd met 34 tegen zes stemmen, bij zes onthoudingen, ver worpen. Westerling heeft met de meeste na druk het bericht tegengesproken dat hij het plan zou hebben in Brussel een nachtclub te openen. Donderdag heeft de Engelse Koning de nieuwe zittingszaal van het Lager huis geopend Deze plechtigheid vond plaats in de vernieuwde Westminster Hall in Londen, daar de traditie verbiedt, dat de Koning het Lagerhuis betreedt. Een onderdeel van de kleurrijke plechtigheid, de voorzitter van het Hogerhuis Lord Jowitt, biedt de Koning en de Koningin knielend de hulde van het Hogerhuis aan. Op de achtergrond leden van de lijfwacht in Tudoruniform. De Duitse reacties op het plan-Pleven zijn in het algemeen in afwijzende toon gesteld. De regering heeft weliswaar nog geen officiële mening doen publiceren over de Franse opvatting van een Duitse militaire rol, doch twee liberale ministers. Dehler en Schaeffer, hebben reeds gemeend scherpe critiek op de Franse zienswijze te moeten oefenen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt is voor een kortstondig ver blijf naar Parijs vertroken om met zijn Franse collega van landbouw, de heer Pfimlin, een oriënteringsgesprek te voe ren nopens West Europese samenwer king in de landbouw. Dr. Dehler heeft o.a. gezegd, dat het plan-Pleven, van een geest van angst, getuigt. De vrees voor Duitsland en alle daaruit voortvloeiende controle maatregelen zijn uit de tijd. Men moet thans aan de toekomst denken. Thans komt het gevaar van de Sowjetunie. Het is absurd te veronderstellen dat Duitsland ooit weer een oorlog tegen wie dan ook zal beginnen. In regeringskringen bestaat de vrees, dat het Franse plan de bereidheid van het Duitse volk om zijn aandeel in de bewapening te nemen niet heeft ver hoogd. De stemming bij het volk is nog steeds zodanig, dat bij een volks stemming de herbewapening met grote meerderheid zou worden afgewezen. Socialistisch standpunt De socialisten hebben in het Franse standpunt een bewijs gezien van de juistheid van hun stelling, dat West- gij Graz is het blad van een bijl ge vonden, waarvan de ouderdom, ge zien de aardlaag waarin het werd ge vonden, op 130.000 jaar geschat wordt. RlHtHiniliDlIlHIHIIl Is deze schatting juist, dan is dit ver- rhoedelijk het oudste stuk gereedschap gevoerd. En als U nu weet, dat daar- ter wereld en afkomstig uit het tijd- onder 25.317 ton courantenpapier was perk tussen de op één na laatste en de dan begrijpt U zeker wel waarom Theo- laatste ijstijd. Over ijs gesproken: door vandaag zoveel berichten uit dit liiiimHiiiiiiii ons aller walvisvaarder „Willem Ba- rendsz" is, na in Curacao brandstof te hebben ingenomen, naar Kaapstad ver trokken. Voor diegenen, die hun wintervermaak dichter bij huis zoeken meldt Theodoor. dat voor onze geachte kleine maar dappere restje van de Oostenrijks monarchie in zijn babbel tje verwerkte. j^u we het toch over kranten heb ben: Karei Leitner. de 72-jarige hoofdredacteur van een New-Yorks cliëntele een mogelijkheid geschapen blad is in Praag aangekomen. Hij ver is een gratis vacantie in Oostenrijk klaarde, dat hij daar wilde blijven en van z'n Amerikaanse staatsburger door te brengen. Een ieder, die de af beeldingen van Oostenrijkse beziens waardigheden in het door de Oosten rijkse Verkeerscentrale verspreide prospectus voor het a.s. winterseizoen van de juiste onderschriften voorziet, dingt mede naar deze begerenswaar dige prijs. En opdat de wintersport toeristen niet met een lege maag op de latten komen te staan heeft de Oosten rijkse industrie een enorme hoeveel heid onechte bijjouterieën vervaardigd en die met het buitenland geruild. Ne derland zal cacaobonen, thee en mos- terzaad, Triëst rijst en Portugal koffie er zuidvruchten leveren. Het land exporteert trouwens nog meer: In de eerste zeven maanden van dit jaar schap af wilde zien omdat hij altijd LIJFLIED VOOR H-BRIGADE heeft Oostenrijk 61.475 ton papier uit- ....En we gaan nog niet naar huis.. voor democratie en vrede was opge komen. Hoe het met de democra tie in Tsjeeho-Slówakije gesteld is, moge blijken uit de mededeling, dat de Tsjechen voortaan geen portretten, busten of andere afbeeldingen van bitïnen- of buitenlandse staatslieden, geleerden, of kunstenaars mogen ver vaardigen, eopiëren of tentoonstellen zonder voorafgaande toestemming van het Departement van Voorlichting Natuurlijk vanwege die spotprent affaire van enkele weken geleden. Van borstbeelden naar buiken is niet ver: Het blad News Review geeft de mannen, die zich zorgen over hun omvang beginnen te maken de goede raad 'iretels te dragen i.p.v. riemen. Omdat riemdragers naar gebleken is onbewust hun buik opzetten om hun pantalon op de plaats te houden. U Nog een goede raad: Van Emily Post, deAmerikaanse Amy („Hoe hoort het eigenlijk") Groskamp ten Have. Aan jongelieden die bij het dansen op de tonen van hun partner trappen Als het zelden voorkomt: „niets zeg gen"; als het vakei gebeurt: „dansles nemen". Q En aan dansen moest Theo door tenslotte meteen denken, toen hij vernam, dat de Cubaanse legatie in Nederland tot een ambassade werd bevorderd. Daar zal vanwege deze promotie vast een ambassamba-fuif worden gegeven die klinkt als een nou ja samba natuurlijk. Duitsland zijn bijdrage tot de verdedi ging pas kan geven wanneer eenmaal voldoende westelijke geallieerde troe pen aanwezig zijn om te voorkomen dat de strijd tot verwoesting van Duits land zou leiden. Carlo Schmid heeft dit samengevat in de opmerking, dat „een halve verdediging" een tienvoudige verwoesting van Europa zou betekenen. Wanneer men de Russen niet kan be letten Europa militair te bolsjewiseren dan is het mij liever dat gezonde men sen in hele woningen worden gebolsje- wiseerd dan verminkten in aardholen", zo verklaarde de socialistische leider. Het bestuur van de Nederlandse anti-tabakstichting heeft een open brief gezonden aan het Genootschap voor Natuurgenees- en Heelkunde te Amsterdam naar aanleiding van de uitspraak van dr. R. Korteweg in. zake het toe nemende aantal patiënten, lij dende aan longkanker als gevolg van het overmatige roken. In deze brief wordt o.a. verklaarddat de arts, die zelf rookt, mede ver antwoordelijk is voor deze el lende. Deze van medische zijde komende waarschuwingen zullen alleen dan effect sorteren, indien de arts als niet-roker het voor beeld geeft", aldus de brief. H-Brigade verbitterd De hoofdbesturen van de samenwer kende organisaties Band Nederland— Indonesië, Voor onze Militairen Overzee en Bond Militairen uit Indie, spreken jn een telegram aan de minister-president hun diepe teleurstelling uit over het feit, dat ondanks herhaalde uitdrukke lijke beloften van de regering de re patriëring van de H-brigade niet op het beloofde tijdstip van ultimo September 1950 is voltooid en na uitstel tot ultimo October 1950 thans opnieuw en zelfs voor onbepaalde tijd uitgesteld dreigt te zullen worden. „Wij menen de regering niet onkundig te mogen laten van het feit, dat brieven van ouders, vrouwen ea verloofden van de leden van de H« brigade en van de betrokken militairen zelf van grote verontwaardiging, ver bittering en intense moedeloosheid ge tuigen. Met de meeste klem dringen wij er bij de regering op aan, dusdanige maatregelen en voorzieningen te treffen, dat de repatriëring van de H-brigade onmiddellijk voortgang heeft en op zeer korte termijn wordt voltooid zon der dat de veiligheid van de ex-KNIL- militairen in Indonesië hierdoor in ge vaar wordt gebracht", aldus genoemd telegram. De chauffeur van de brandweerauto, die op 25 Juni terugkerende van een brand op het kruispunt Nassaukade De Clercqstraat te Amsterdam een oranje stoplicht negeerde, tengevolge waarvan zijn wagen in botsing kwam met de Sloterdijker tram, is door de kantonrechter te Amsterdam van alle rechtsvervolging ontslagen. De kanton rechter is van oordeel dat brandweer kazernes zo kort mogelijk zonder brandweerwagens mogen zijn, zodat deze ook na de blussing voorrang heb ben boven elk ander verkeer. De regering van India heeft de Chi nese communistische regering gewaar schuwd dat elke militaire inval in Ti bet het voor India moeilijk zal maken de zaak van Peking in de Verenigde Naties te blijven steunen. De Indiase regering heeft de autori teiten te Peking voorts haar belofte in herinnering gebracht dat het Tibetaanse vraagstuk slechts door middel van on derhandelingen en op vreedzame wijze tot oplossing zou worden gebracht en niet door toepassing van geweld. Naar de correspondent van de „Sta tesman" uit Kalimpong meldt, zouden de Chinese communistische strijdkrach ten in de provincie Kham. in het noor delijke door Tibet gecontroleerde ge bied zijn doorgedrongen. De Tibetaan se troepen, die de Dongmapas op een hoogte van 5000 meter verdedigden, zouden verslagen zijn en de Chinezen zouden op mars zijn naar Riwotsje. Men rekent met de mogelijkheid, dat de Dalai Lama en andere Tibetaanse persoonlijkheden Lhassa zullen verla ten, indien de communistische politiek al te streng zou zijn. Een aspect van een bezetting van Ti bet door China heeft betrekking op de massale verzending van Tibetaanse wol naar Amerika, welke uitvoer de voor naamste inkomstenbron van dollars voor Tibet uitmaakt.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1