Gustaaf VI Adolf legt de eed af In Djakarta werd geschoten Yamin eist overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië VEREMODE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Zweedse volk juicht nieuwe vorst toe Voorwaardelijke steun aan de herbewapening van Duitsland Chinezen nog 300 Km. van Lhasa Duitsland zegt geen geld meer te hebben voor Nederlandse kool Devies: Plicht boven alles r Poncet sprak met Adenauer Geen slachtoffers Rusland erkent Trygve Lie niet Politieke commissie wijst Russische vredesplan af Djakarta bereid tot concessies KcPlt ïi^zJLeJtc Zeventien personen gedood op Porto Rico De export van groente in gevaar Paus Pius XII kondigt nieuw diigma af Frankrijk was vorig jaar onze beste klant BUREAU: ADMINISTRATIE VoorcLni 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN Dinsdag 3 J Oct. 1950 147e Jaargang No. 255 ALKMAABSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. mj» Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. De koning is dood, leve de koning! De nieuwe Zweedse koning, Gustaaf de Zesde Adolf, is Maandag voor zijn ■iblisters en de volksvertegenwoordiging verschenen en heeft de eed op de grondwet afgelegd. De plechtigheid vond plaats in het Koninklijk paleis te Stockholm. Zij werd bijgewoond door de broer van de koning, Prins Wilhelm «n door zijn zoon, Prins Bertil. De premier, Tage Erlander, las, na jaartoe toestemming van de koning te hebben ontvangen, de acte van over lijden van koning Gustaaf de Vijfde Voor. waarna hij koning Gustaaf de Zesd" Adolf, verzocht, de eed af te feggen. Nadat de koning de eed had fBtgesproken, die hem zin voor zin dooi minister-president Erlander werd ^borgezeed. zette hij zijn handtekening onder de acte. die de beëdiging vast legt. Daarna legden de prinsen Wil helm en Bertil de eed af; zij zworen de koning „met hun leven en bloed ge trouw te zullen zijn". Na de eedsaflegging verschenen ko ning Gustaaf de Zesde Adoif en ko ningin Louisè op het balkon van het koninklijk paleis: zij werden door dui zenden toegejuicht. Drie maal poogde de koninklijke familie terug te treden van het balkon, doch de menigte bleef Riepen en juichen. Ten slotte begaf de gehele Zweedse koninklijke familie Zich op het balkon. Later begonnen kinderen onder het publiek te zingen: „Wij willen de klei ne piins zien". Daarop verscheen de kleine kroonprins Karei Gustaaf, op de «rmen van zijn grootvader. De nieuwe koning heeft volksverte- [enwoordigers in het paleis ontvangen, lijn devies is: „Plicht boven alles". Na de plechtige eed op de Zweedse grondwet wuift Koning Gustaaf VI Adolf de menigte, die hem hulde bracht, toe. Naast hem op het balcon zijn gemalin, Koningin Louise. Het plan - Pleven K André Francois-Poncet, de Franse .jhoge commissaris in Duitsland, heeft gisteren met bondskanselier Adenauer ten bespreking gevoerd en deze op "Zijn bezwaren tegen het Franse plan jjroor een Europees leger geantwoord. De bespreking vond plaats „in een at- ■feosfeer van wederzijds begrip". LIEFDESDRAMA TE WEERT hl Weert heeft de 21-jarige Van D. Uit Eindhoven een 24-jarig meisje, dat kort te voren haar verloving met hem had verbroken, met een dolkmes tal Van steken in het lichaam toegebracht. Hij had haar naar Weert ontboden en heeft haar toen in een stille straat met het mes aangevallen. Zij werd levens- Tpevaarliik gewond. gevallen In Djakarta zijn gedurende het weekend op verschillende punten schietpartijen voorgevallen. die voorzover valt na te gaan geen slacht- ofers hebben geëist. Zondagavond om negen uur loste een wielrijder in het voorbijgaan een pistoolschot op de Niemoeller en Schumacher Conferentie van kerkelijke en socialistische leiders Speculatie op verwerping door het volk? De Wcwtduitse wicialistiscne leider dr. Kurt Schumacher, en het hoofd van de Evangelische Kerk in Hessen, dr. Martin Niemoeiler, hebben Maandag na een bespreking van zeven uur he kend gemaakt, dat zij bereid zullen zijn, zich niet tegen herbewapening van Duitsland te verzetten, indien de bewoners van de Westelijke zones hieraan in nieuwe verkiezingen hun goedkeuring geven. Dr. Niemoeller wordt allerwege als «en heftig voorvechter van de vrede beschouwd. Men is van oordeel, dat hij rekent op een verwerping van de her bewapening van West-Duitsland door het Duitse volk. Zijn bespreking met Schumacher was de tweede in een teeks conferenties tussen socialistische yToormannen en kerkelijke leiders in West-Duitsland over het vraagstuk der herbewapening. De eerste werd enige „Weken geleden te Bonn gehouden. Die Van gisteren werd mede bijgewoond door de socialistische vice-voorzitter Van de Bondsdag, dr. Carlo Schmidt, «n door een tiental andere leiders van de soc. partij en de protestantse ker ken. Men is het daarbij wel eens gewor den over de noodzaak van nieuwe verkiezingen, doch niet over het tijd stip, waarop deze zouden moeten wor den gehouden, en evenmin over de wij ze waarop. Echter heeft prof. Schmidt aan de verslagever van Reuter mede gedeeld. dat er stellig binnenkort nieuwe verkiezingen zullen worden ge houden. Weerbericht Verwachting, geldig tot Woensdag avond: Overwegend droog weer met nu en dan opklaringen en wei nig wind. Gedurende de nacht en ochtend plaatselijk mist en in het binnenland temperaturen om het vriespunt. In de middag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Woensdag: Zon op 7.34, onder 17.13 Maan op 21.21, onder 14.13. wacht van het geniekamp aan de weg naar Meester Cornells. Vervolgens wierp hij een handgranaat in dezelfde richting. De wacht antwoordde met vuur uit geweren en mitrailleurs. Ne derlandse en Indonesische militairen herstelden gezamenlijk de rust. De be schuldiging, dat Ambonnese militairen aan dit incident hadden deelgenomen, is door majoor Scheffelaar nadrukke lijk tegengesproken. Maandagmorgen even na twee uur begon een tweede schietpartij in de be nedenstad van Djakarta. Ook hier werd een schot gelost op de wacht van een Indonesisch detachement, dat in een gebouw is gelegerd. De wachtpos ten schoten terug en kregen steun van de troepen der ringbewaking. Indone sische militaire politie slaagde er, het vuren tot zwijgen te brengen, maar toen viel er plotseling weer een schot en begon het vuren opnieuw. Na afloop hiervan werden dertig Nederlandse mi litairen weggevoerd,, naar later is me degedeeld om der wille van hun eigen veiligheid. Ten derden male brak er een vuurgevecht los, dat echter slechts .twintig minuten duurde. Tegen half tien kon het normale leven zijn aan vang nemen. De Nederlandse soldaten zijn later vrijgelaten. Voor het eerst sinds de bevrijding zullen de Belgische regeringsgebou wen Vrijdag a.s. op de verjaardag van koning Leopold de vlag uitsteken. De Sowjetunie heeft in een beslo ten zitting van de Veiligheidsraad me- degedeel dat zij, Trygve Lie, in geval hij als secretaris-generaai der Verenig de Naties wordt herkozen, niet zal er kennen. Amerika verklaarde, zijn veto te zullen uitbrengen tegen elke ande re candidaat. Overigens heeft geen an der het vereiste aantal stemmen kun nen halen. Ruslands grieven tegen Lie zijn: Lie steunde de vorming van de „Kleine As semblee", de commissies voor de Bal kan en voor Kcu;ea; het Noordatlan- tisch pact, dat „den van de grootste bedreigingen van de V.N." is en de „Amerikaanse militaire aggressie in Korea". Voorts was Lie's zogenaamde vredesplan, dat hij mee naar Moskou nam. niets anders gebleken dan een „uiting van de geest van de Ameri kaanse militaire politiek". De politieke commissie heeft hetuit vier punten bestaande Sowjetrussi- sche vrédesprogram, dat o.m. verbod van de atoombom en vermindering van de strijdkrachten met een derde en een vredesverdrag tussen de vijf grote mo gendheden inhield, verworpen. Of Nederlandse belangen worden niet gewaarborgd Wanneer Nederland vóór 27 December a.s. Nieuw Guinea nog niet aan Indo nesië zou hebben overgedragen, zou het wel eens moeilijk kunnen worden, de veiligheid der Nederlandse belangen in Indonesië te waarborgen. Het is de wil van het Indonesische volk, dat Irian aan de Republiek wordt toegevoegd. Wan neer hieraan geen gevolg wordt gegeven, is er een uitlaat nodig. Aldus sprak Moh. Yamin, een der leden van de Indonesiche parlementaire delegatie, die gisteren op Schiphol arriveerde. Yamin meende, dat het volk van Nieuw-Guinea met de status van auto nome provincie tot Indonesië wil toe treden. Een trusteeship van de V.N. waarbij Nederland wordt aangewezen ais beheerder over dit gebied achtte hij onaanvaardbaar. Irian is een onderdeel van Indonesië, zo stelde hij; voorts verwierp hij de gedachte dat een derde partij zich zou bemoeien met de onder handelingen tussen Nederland en In donesië over deze kwestie. Hij liet voorts doorschemeren, dat Indonesië bereid zou kunnen zijn tot concessies op cultureel en economisch terrein, wanneer Nederland de Indone sische wensen zou inwilligen. Het is, zo zei Yamin ten slotte, zeer wel mogelijk dat Nederland en Indone- Tibetanen Organiseren hun tegenstand? De Chinese strijdkrachten, die Tibet zijn binnengetrokken, bevinden zich volgens de laatste berichten op onge veer driehonderd kilometer van Lhasa, de hoofdstad van het land. Naar ver luidt zijn de Tibetaanse troepen bezig met een hergroepering, met de bedoe ling zich krachtiger tegen de invallers te verzetten. Volgens een bericht uit Hongkong hebben de Chinese communistische, troepen zich in twee colonnes gesplitst. De ene Is op weg naar Lhasa, de ande re naar Sjigatse, op één na de grootste stad van Tibet en de zetel van de Pantsjen-Lama. Ongeveer een week ge leden zouden vijftigduizend manschap pen van het communistische leger on der commando van de één-ogige gene raal Lioe Po-Tsjeng Tibet van de pro vincie Sikiang uit zijn binnengetrok ken. Men verwacht, dat de Tibetanen de strijd spoedig zullen moeten staken, in dien geen hulp van buiten af komt op dagen. Pandit Nehroe, de premier van India, heeft verklaard, dat Peking zijn be leid vooral baseert op inlichtingen uit Russische bron. Men is er b.v. zeer be- Geen Butlinkamp in Zandvoort In 1946 heeft de hotelexploitant N. W. Bouves het initiatief genomen tot de stichting van een Butlinkamp in Zandvoort. De plannen maakten aan vankelijk een goede kans op verwe zenlijking, aangezien van allerlei zij den steun werd verleend. Toen echter de Britse regering het toerisme naar het buitenland sterk ging beperken en tal van bedrijven in Nederland zelf recreatieoorden voor hun personeel gingen inrichten, verminderden de kansen op verwezenlijking dér plan nen zodanig, dat de heer Bouwes er thans geheel van heeft afgezien. mmmmmmsmmmmmtmrnm gelgie heeft Zondag Zijn eerste portie sneeuw gehad, 't Was meteen raak ook; Het verkeer in het Oosten van het land raakte geheel in de war en verblinde chauffeurs maakten vele brokken. Q Nog meer brokken: De Bel- Mussolini's mars naar Rome op het gische postdienst per heliocopter, die plein voor de Sint Pieter een grote enkele maanden geleden werd inge- met een zwarte vlag en fascistische em- steld, ligt stil daar nu ook het tweede blemen versierde ballon op. Een proef- en laatste toestel (het andere stortte in ballonnetje? October bij Luik in de Maas) tijdens een noodlanding bij Antwerpen aan diggelen is gegaan. D De post in New 0Vf ProPaSanda gesproken: Twee van i LJ1 fiA vif*r T.nnnAnco rlnKho1rlolrl.-0v.c1 York heeft daarentegen een malheur weel' goedgemaakt door een aantal op de vier L-ondense dubbeldekkers, die voor het „Festival of Britain" een pro- 8 Januari 1914 geposte brieven, die de- Pagandatocht door Europa hebben ge- =er dagen op het spoorwegstation van ™aakt' zl->n Zaterdag teruggekeerd. De Long Island gevonden werden, alsnog bussen bezochten acht landen IeS" te bezorgen In New York zullen die avond wel veel herinneringen opgehaald zijn. Overigens gevaarlijk werk: De hertog vau Windsor, die o.a. in „Life" zV.n mem°ires publiceerde, heeft daar bij blijkbaar heel wat weggelaten. Het New Yorkse tijdschrift „Park East" heeft tenminste aangekondigd, dat het in het Novembernummer eens een wer kelijk „ongeretoucheerde" en verba zingwekkend openhartige serie zal be ginnen over de affaire met mrs. Simp son en andere daaraan voorafgaande hartsverwikkelingen van Edward VIII Dan hebben de Italiaanse fascisten een beter geheugen: Die lieten Zaterdag De Duitsers willen de tuinders om de ter gelegenheid van de verjaardag van tuin leiden. Geen geld meerf Apekool1 den 6400 km. af. De tentoonstelling werd door 122.000 personen bezocht. O De Londense autotentoonstelling heeft ook niet over gebrek aan belangstelling te klagen gehad: bijna een half mil- lioen bezoekers. En wat nog mooier is: er werden voor 25 millioen pond ster ling orders ontvangen. Frankrijk mag trouwens ook niet mopperen. De ruim honderdduizend Algerijnen, die dit jaar in Frankrijk hun vacantie door brachten hebben 5 millioen francs in het laatje gebracht. En omdat we nu toch met grote getallen aan het gooche len zijn vertellen we u meteen even, dat Turkije thans bijna 21 millioen in woners telt. Dat is 2 millioen meer dan in 1945. Zuid-Afrika's zielental is ook snel stijgende: van 12.112.000 in 1949 tot 12.320.000 in dit jaar. Het Euro pese gedeelte wordt op 2.620.000 (iets meer dan een vijfde) geraamd. „Alles vir die witmense", vindt u ook niet? De naturellen zijn overigens ook niet allemaal engelen: In Pietersburg zullen 126 inheemsen, allen aanhangers van een vrouwelijk opperhoofd, dat niet door de regering is erkend, te recht staan omdat ze een mannelijke concurrent van deze dame gestenigd hebben. Q Neen geef Theodoor dan liever de eenenvijftigjarige Franeaise Marthe Pineau. Die heeft in haar werk- zame verpleegstersbestaan nu reeds 355 patiënten van nieuw bloed voorzien. vreesd, dat Amerika het communisti sche China wil vernietigen en Tibet in een anti-communistisch blok wil bren gen. Deze vrees is gebaseerd op de voortdurende Amerikaanse steun aan Tsjang Kai-Sjek. sie in Unieverband samenwerken, maar dan moet Nederland zich uit Zuidoost- Azie terugtrekken. Overigens was hij niet pessimistisch over de resultaten van de komende Unieconferentie over Nieuw-Guinea. De Indonesische parlementsmissie zal tot taak hebben het Nederlandse volk voor te lichten over het Indonesische standpunt inzake Nieuw-Guinea. In de eerste plaats zal men zich richten tot de partijen, maar ook via deze tot het Nederlandse volk. Beslissingen zullen echter slechts kunnen worden genomen door de officiële delegatie der Indone sische regering. De missie bestaat uit leden van alle in het parlement der R.I. vertegenwoordigde partijen. Gouverneur onder vuur Bij onlusten op Porto Rico zijn elf nationalisten en zes politiemannen ge dood. Ongeveer 1000 nationalisten be gonnen te San Juan, Penuelas en andere plaatsen een opstand. Tegen de middag stopte een auto met opstandelingen voor het paleis van gouverneur Monoz Marin, die onder vuur genomen werd. De gouverneur bleef ongedeerd, doch vier nationalisten werden gedood. In de bergplaatsen Utuado en Jayuya ge bruikten de opstandelingen brand bommen tegen openbare gebouwen. Es? werden vele arrestaties verricht. Gouverneur Marin verklaarde, dat de regering de toestand meester is en dat de strijd hoofdzakelijk gevoerd wordt tussen nationalisten, „een fana tieke organisatie van ten hoogste 1.000 personen", en de politie. METAALSTAKING IN FINLAND WOENSDAG TEN EINDE. Woensdag zal het werk in de Finse metaalindustrie worden hervat. De ar beiders. die sedert twee maanden sta ken hebben zich uitgesproken voor het door de vakverenigingsleïders aan vaarde compromis. Slechts 780.000 dollar van contingent van 2 Y2 millioen verbruikt J^EEDS VORIGE WEEK HADDEN de exporteurs van groenten in de gaten, dat er iets gaande was met de export naar Duitsland. Er werd him mee gedeeld; dat uitvoer alleen nog maar mogelijk was voor eigen risico. Het Centraal Bureau voor de Veilingen, eerder een grote mate van bereidheid tonend, om het risico te dragen, aanvaardde geen verantwoordelijkheid meer. Het kende het probleem precies, waarvoor de regering geplaatst was. De Duitse autoriteiten zeggen, dat ze geen geld meer hebben, in feite voor een faillissement staan. De moeilijkheden betreffen dan ook niet alleen de groen ten, maar het gehele gecontingenteerde handelsverkeer. Het geliberaliseerde handelsverkeer vindt normaal voortgang. Vrij zijn o.a. peren en druiven. In Bonn werden laatstelijk besprekingen gevoerd over vernieuwing van het handelsverdrag. Ze zijn tot nog toe zonder resultaat gebleven. eigen schade ook bespeurd aan z'n ex port naar Frankrijk. Nederland heeft deze klant vorig jaar de grootste zelfs van het gehele jaar nog ge heel niet op de markt gezien. 1949 was een bar droog jaar. Toen was dit land als het ware onverzadigbaar. Nederland is dus op het ogenblik wel bijzonder afhankelijk van zijn natuur lijk achterland: Duitsland. Zie vervolg pagho-s 3. Paus Pius XII heeft gisteren het dogma van Maria-ten-Hemelopneming plechtig afgekondigd. Hiertoe was een consistorie belegd, waaraan niet alleen vijf en dertig kardinalen hebben deel genomen, maar waarbij, tegen de ge woonte in, ook vijfhonderd aartsbis schoppen en bisschoppen tegenwoordig waren. Na het consistorie boden leden van de Italiaanse beweging voor Kath Ac tie de Paus een, gouden inktstel aan. Dit zal morgen worden gebruikt bij de ondertekening van de bul, waarin het dogma wordt vastgelegd. In feite pleegt Duitsland contract breuk. In September 1949 werd een handelsverdrag afgesloten, waarbij de mogelijkheid open kwam voor 15 mil lioen dollar aan groenten te exporte ren. In September van dit jaar liep het contract af, maar na onderhande lingen werd het met twee maanden tot 1 November dus verlengd met een contingent van 2% millioen dollar. Van deze 2% millioen is tot nogtoe slechts 780.000 dollar ver bruikt. Niettemin verbreken de Duit sers de overeenkomst. Hun motto is blijkbaar: Waar niet is, verliest zelfs de keizer zijn recht. In vakkringen aanvaardt men dit verhaal echter niet helemaal. Daar weet men namelijk, dat het, in tegen stelling met vorig jaar, een zeer vruchtbaar jaar geweest is. Niet alleen een vruchtbaar bouwjaar voor Neder landse tuinders, maar voor alle tuin ders in West- en Centraal-Europa Men heeft de koopman Nederland dus niet direct nodig. Misschien straks weer-, wanneer de eigen voorraden uit geput zijn. Maar nu nog niet. Wel licht krijgt Duitsland hierdoor enige gelegenheid de grote schuld, die het reeds aan Nederland heeft op de be talingsbalans, iets in te korten Dat het een goed oogstjaar geweest is voor de tuinders van West- en Cen traal-Europa, heeft Nederland tot ONDERSTEUNINGSCOMPAGNIE COMMANDO NIEUW-GUINEA. De minister van oorlog heeft met ingang van 1 November opgericht de ondersteuningscompagnie van het com mando Nieuw-Guinea. Deze wordt ter beschikking gesteld van de commandant legerstrijdkrachten Nederlands Nieuw- Guinea.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1