Den Helder nam afscheid heer Feringa Inspectie van de Stad en Omgeving Alkmaar eerlang 700 jaar stad Tweede Haarlemse schatkamer: het Frans Hals-museum De heer J. Hink veertig jaar i dienst van Alkmaarsche Coura Het feest moet goed voorbereid worden AGENDA Ook de dieren in de Hout de winter tegemoet Op bezoek bij de pluimgraaf gaan Franse onderscheiding Gezagvoerder voor Van Ulsen Alkmaars „Ontzet'' Laatste lezing van de heer H. P. Baard Nederland was van de Fran; Een jubilaris in ons bedrijf „Groot vakmanschap was ons een steun" Twintig nieuwe scholen vóór September Rode Kruis verzar lectuur voor de z'n DINSDAG 84 OCTOBER 1950 Het nijvere, pittoreske en roemruch tige Alkmaar behoort afgemeten naar het begrip „stad" nochtans niet tot de alleroudste steden van ons land. Plaatsen als Maastricht, Nijmegen en Leiden waren in de Romeinse tijd reeds onder de namen Trajectum Mosum, Norriomagum en Lugdunum Batavo rem bekend. Dit betekent evenwel niet, dat in die jaren deze streken onbewoond zou den zijn geweest, want de westelijk ge legen geestgronden staken vrij hoog boven de vele meren uit en trokken daarom bewoners aan. Uit latere eeuwen weten we, dat de evangelieprediker Willebrord ook in deze omstreken de leer van het Chris tendom heeft verkondigd. Op de nog vrij jeugdige leeftijd van 38 jaar, werd hij in 695 de eerste bis schop van Utrecht. Het is wel zeer merkwaardig, dat het één der opvol gers van Willebrord was, die in het jaar 866 het recht om cijns te heffen in ruil voor geestelijke zielszorg over droeg aan het eerste Christenkerkje te Alkmaar. In dit document „blaffert" genaamd, wordt de naam van onze stad „Almeere" dus voor het eerst genoemd. Zulks neemt niet weg, dat op deze plaats reeds omstreeks het jaar 550 een ne derzetting moet hebben gestaan, ge bouwd door boeren en vissers en enige Israëlieten. De laatsten werden echter weer verdreven en eerst in 1604 keer den latere stamgenoten hier ter stede terug. Als bewoond oord behoort Alkmaar derhalve tot één der oudste plaatsen van Nederland, juist gelegen op de grens tussen Kennemerland en West Friesland. Deze ligging was in vroege re eeuwen oorzaak, dat de Friezen herhaaldelijk rooftochten organiseerden en alles meenamen, wat van hun ga ding was, hetgeen hen zeer gemakkelijk viel, omdat Alkmaar in die tijden een onversterkte plaats was en dus geen stadsrechten bezat. Toornenburg werd gebouwd. Eerst in het midden der 13e eeuw gin' ie toenmalige Graaf van Holland. W II, de vader van Floris V er tc r om ter beteugeling van de ac.. - i en van de Friezen aan de Noorü-Oostzijde een sterkte te bouwen, die waarschijnlijk om haar vele to rens, de Toornenburg werd genaamd en ongeveer ter hoogte van de huidige, gelijknamige straat moet hebben ge staan. Als dank voor de door de burgerij bij de bouw van de Toornenburg ver leende hulp. schonk Graaf Willem II op 11 Juni 1254 een voorrechtbrief, waarin o.a. vermeld stond, dat de Alk- maarders in het graafschap Holland hun vee en goederen tolvrij mochten vervoeren en 10 jaar geen belasting behoefden te betalen. Zij waren vrij van het leveren van manschappen (be- hrlve in expedities tegen de Friezen) en mochten bovendien de rechtspraak door eigen schout en schepenen laten uitoefenen. Daarmede was Alkmaar tot stad ver heven! Zeven eeuwen vervlogen. Sedertdien zijn bijna 7 eeuwen ver vlogen, want onze stad zal op 11 Juni BEKENDMAKING. DF DANSSCHOOL van P. KEMPEN is VERPLAATST van Café-Restaurant „Central" en „Het Wapen van Heemskerk" naar de zaal van Mevr. J. VAN SLUISLEGUIT, Spoorstraat 34, Alkmaar. Telefoon 3478. Voor alle clubs- en privé-danslessen. Pc KEMPEN GEDIPL. DANSLERAAR N.B.7. NEDERLAND I.S.T.D. ENGELAND 1954 haar 7e eeuwfeest herdenken. Van dat tijdstip scheiden ons nog 3% jaar. Maar juist, omdat het huidig geslacht deze in de voorzomer vallende gebeur tenis zal mogen herdenken, zal dit een groots feest moeten worden. Het veel kleinere Naarden vierde onlangs bij het 600-jarig bestaan der stad een week feest. Hoewel deze tijden onzeker en vol dynamiek zijn, doen wij goed ons op een normaal leven te bezinnen. Daarom is het gewenst, dat reeds thans geleidelijk tot vorming van plan nen en bestudering van de financiering daarvan zal worden overgegaan. De jongste geschiedenis leert ons, dat om tot verwezenlijking van grootse plan nen te komen, vorming van „meer ja ren plannen" gewenst is. In dit verband is het jammer te moeten constateren, dat het overgrote deel der na de bevrijding opgerichte buurtverenigingen inmiddels is opgehe ven. Zou men in 1954 gedurende één week van Alkmaar een sprookje wil len maken, dan is hun wederoprichting dringend noodzakelijk. Vele kleintjes maken een grote en tot Juni 1954 kan men, desgewenst wekelijks per gezin, straatsgewijs luttele centen offeren. Over ruim 3 jaar beschikt men dan over een vrij behoorlijk saldo. Natuurlijk ligt in een grootse viering van het 7e eeuwfeest onzer stad niet alleen een taak voor de bestaande en nog op te richten of .weder op te rich ten buurtverenigingen, doch deze her denking omvat practisch alle het open bare leven betreffende organisaties, die onze stad stelt. Wij zijn er ons van bewust, dat wij de dag van 11 Juni 1954 zeer vroeg tijdig signaleren, doch juist omdat wij beseffen welk een ontzaglijke arbeid de organisatie van een grootse feestvie ring vereist en omdat vele verenigingen tot een coördinerend optreden moeten komen hebben wij gemeend reeds thans tot publicatie te moeten overgaan. Het spreekt vanzelf, dat deze coördi natie in zeer nauwe samenwerking met het stadsbestuur zal moeten geschie den. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: De dui vel in de vrouw (18 jr); Victoria Thea ter, 8 uur: Uit het dagboek van een verpleegster (18 jr); Cinema Ameri- cain, 8 uur: Borgia schaakmat (18 jr). Stedelijk Museum, 10—12, 2—5 en 79 uur: Schilderijententoonstelling. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Harmonie- en Victoria theater 's middags om 2.30 uur matinée. Cinema Americain om 2.30 uur speciaal jeugdprogramma. Stedelijk Museum, 1012, 25 en 79 uur: Schilderijententoonstelling. Doopsgezinde kerk, 2 uur: Bazar. De President van de Franse Repu bliek heeft de heer A. van Ulsen, ge zagvoerder van de K.L.M. en chef- vliegdienst Europa begiftigd met een hoge onderscheiding. De heer van Ulsen ontving heden morgen het bericlR, dat president Vincent Auriol hem Dij decreet van 6 September benoemd heeft tot Ridder in het Legioen van Eer (Chevalier de la Légion d'Honneur). Zoals bekend, was de heer Van Ulsen gezagvoerder van het vliegtuig, waarmede Koningin Juliana en Prins Bernhard voor hun officiële bezoek aan de President naar Parijs vlogen. Uit dien hoofde is hem deze onderscheiding verleend. Tafeltennis-tournooi Voor Zondag 5 November heeft de Alkmaarse tafeltennisvereniging DSS in de Vondelschool een ster-tournooi voor dames vierde klas georganiseerd onder auspiciën van de afdeling NHNK van de NTTB. Voor dit tournooi heeft zij de volgende dames uitgenodigd: F. Riesebosch en J. Wesseling van DSS, M. Bakker, M. Wisman en E. Remmers van „Ready" van Texel, V. Stoop en S. Stoop van TOS uit Noord-Scharwoude en I. Tulp, T. Coppens en H. Sisterman van Dito uit Grootebroek. Dit tournooi zal voor velen ongetwijfeld een stimu- lance zijn om de populaire tafeltennis sport, de in-door sport bij uitstek te gaan beoefenen. Waren de beide vorige ontmoetingen voor de voetbalvereniging Alkmaar pech-wedstrijden, in deze voor de Alk maarders zo zware strijd hadden zij over geluk niet te klagen. In het laat ste half uur van de strijd, waarin Schoorl 'n groot veldoverwicht, waarin voortdurend het Alkmaar-doel be laagde, speelde de Alkmaar-defensie onder hoogspanning en kon men maar ternauwernood stand houden. Vóór de rust wogen beide partijen goed tegen elkaar op en ontsnapten beide doelen aan een doorboring. Het veldspel van Alkmaar was in de eerste helft technisch iets beter dan dat der gastheren en het combineren geschied de vlotter. Schoorl daarentegen speel de resoluter en hun aanvallen warer dan ook zeer gevaarlijk. Uit één zo'n aanval schoot de Schoorl-midvoor hard tegen de lat en de terugstuitende bal werd weggewerkt. Het was de Alk- maar-linksbuiten P. v. Baden, die, na zich van twee Schoorl-verdedigers te hebben ontdaan, zijn club de leiding bezorgde. Weinige minuten later dach ten we Alkmaar zijn voorsprong te zien vergroten, maar de midvoor schoot rakelings naast. In de rust had Schoorl blijkbaar een nieuwe dosis energie opgedaan er de gastheren waren niet voor het Alk maar-doel weg te spelen. Met de regel maat van een klok volgden de aan vallen elkaar op. Alkmaar was er vol komen uit en kon niet anders doen dan met man en macht verdedigen. Alkmaars ontzet geschiedde door hr-t verlossende fluitsignaal van de goed leidende scheidsrechter Biskanter. Gisteravond besloot de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Hals museum te Haarlem, zijn serie lezingen over de schatten van dit karakteristieke museum. De voorzitter der Volksuni versiteit, mr. R. Veendorp, kon mede delen, dat zich voldoende personen hadden opgegeven voor een tocht naar het museumi dat zij onder leiding van de heer Baard zullen bezichtigen op Zaterdag 11 November. Voor de pauze behandelde de spreker voornamelijk kerkinterieurs, en beland de hierdoor bij de schilder van Saenre- dam. die zich specialiseerde in het schilderen van kerken, hoofdzakelijk interieurs. Evenals bij andere schilder stukken ziet men ook hier de moeite van de schilder om ruimte in zijn stuk ken te krijgen. Door middel van licht beelden werd gewezen op de details in deze vorm van schilderen. Het prach tig binnenvallende licht, dat weerkaatst wordt op de monumentele zuilen, biedt zeer schone perspectieven. Er werden ook enige schilderstukken geprojec teerd van Klaas Hals, een zoon van de grote Frans Hals en van Van Berck- heyde. Spreker stond uitvoerig stil bij het portret van burgemeester Van der Meer en wees op het „waardigheidsge- voel" van deze gezagsdrager, dat op zijn gelaat zo prachtig tot uitdrukking komt. Ook werd nog gewezen op de in vloed van de Franse kunst in het begin van de 17e eeuw. Tot slot van het eer ste gedeelte van de avond werd een regentenstuk getoond. Het regentenstuk. Na de pauze werd het groepsportret behandeld, inzonderheid het regenten stuk. Ook hier kampten de meesters weer met het begrip ruimte en Frans Hals wist dit zeer geniaal op te lossen Hij speelde de karaktertrekken van de regenten rondom de tafel als het ware tegen elkaar uit. om te voorkomen, dat het zou lijken alsof de personen poseer den. Met dit euvel wisten de andere meesters geen uitweg en daardoor kre gen hun schilderingen dikwijls een doods aanzien. Aafi de hand van enkele zelfportretten wees de spreker nog maals op het verschil tussen Frans Hals en Rembrandt en memoreerde, dat laatstgenoemde in zijn schilderingen poogde door te dringen tot het inner lijke van de te schilderen persoon, in welk opzicht Frans Hals betrekke lijk oppervlakkig bleef. Tot slot zeide de heer Baard, dat Frans Hals reeds impressionist was en daardoor zijn tijd twee eeuwen vooruit, waaruit de genia liteit en buitengewone gevoeligheid van deze meester eens te meer blijkt. De de heer Baard, dat Frans Hals reeds nabeschouwing over zijn lezing en hoopte, dat de aanwezigen de belang rijkheid van museumbezoek zouden hebben ingezien waardoor schilders en schilderstukken hen duidelijke zullen worden. Mr. Veendorp dankte ten slotte de heer Baard voor zijn interessante en leerzame lezinger en de heer Swanen burg-de Veye voor het beschikbaai stellen van zijn projectie- apparaat. lllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIlllllllllll Dr Adrians eervol ontslagen Bij beschikking van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen is met ingang van 1 Januari 1951 aan dr. M. J, Adriani op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leraar aan de R. H. B. S. te Alkmaar. Zoals bekend gaat de heer Adriani naar Rotterdam, waar hij aan het ge meente gymnasium biologie zal onder wijzen. zuchtig toezien, als de hinden hun te»| jonge babies zogen. Bü de Als de pluimgraaf met zijn biett I klaar is, fietst hij naar het apenhuis 0 daar de inwendige aap te gaan Vy,| sterken. Andijvie krijgen zij, gekooktil IN DE MORGENUREN is het heel stil in de Hout. Men ontmoet er dan bijna eieren, walnoten en nog veel meer. niemand en hoort slechts het ruisen van de wind in de bijna ontbladerde laat de groentenboer hun maar gee) toppen der bomen, het verre geroep van spelende kinderen en het geritsel der krop andijvie van gisteren in de eigen voeten door de dikke blarenlaag op het pad. De laagstaande zon, die niet handjes duwen, want die believen J veel warmte meer geeft, maakt de roestige herfsttinten van het geboomte tot niet. De Java-apen komen nu glanzend goud. Als men voortwandelt en bij de behuizingen der dieren komt, meer buiten, zij hebben een hekel ontmoet men daar nog een onverwachte sfeer van leven en warmte. Achter het de koude en vooral de kleintjes z,, gaas van hun ruime kooi zitten tientallen kwetterende parkietjes dicht op zeer vatbaar voor longontsteking. elkander te minnekozen en te trekkebekken. Daarnaast hoort men nu en dan leen een paar schuwe „groene meet, het zachte geroep der prachtige Aziatische goud- en diamantfazanten, die ruste- katten" uit Afrika wagen zich nog loos door hun hok drentelen. de buitenlucht. Zij zijn reeds geacclj.; matiseerd en kunnen wel tegen en JAE pluimgraaf van de Hout heeft het mud (vooroorlogse prijs). Zij hebben gtootje_ Q.ok de kouweiijke Gui druk in deze dagen, nu hij vele echter dit jaar niet zo hard gezocht als biggetjes hebben al kamerarrest in hi voorbereidingen voor de komende win- andere jaren, hoewel het toch een huisje vlak naast het hertenkamp i.' tsr moet treffen. Dit woord pluim- best Giksljaar is. Er is maar een mud vogels, zelfs de tropische, overwint»)] graaf" komt niet veel meer voor en als' of tien binnengekomen, zodat er nog ren ec'hter in de open lucht, men een woordenboek opslaat, vindt zeker veertig of vijftig mud bij moe- We, WOrden de zwanen uit de buit» men: „oudtijds adellijk opzichter van 's ten, want de herten kunnen heel wat wateren opgehaald en binnen de or konings gevogelte". Later werd de wegwerken. rastering van het hertenkamp gebracr naam ook toegepast op niet-adellijke Het ig een prachtige ssnblik, zoals W33r nog veel meer gevogelte lee opzichters van niet-koninklijke vogel- die fjjngebouwde dieren daar statig pauwen, parelhoenders, sabelpoten i parken en fazanterieën. Hier in de staan tussen het licht en donker van wat al niet. Deze kunnen evenals Hout heeft deze functionaris, de heer de bomen. Misschien duurt het nog fazanten uit Z.O.-Azie heel wat kouj S. C. Erkamp, naast het pluimvee ook maar een paar dagen voor de bronsttijd verdragen, mits zij maar goed voer t de herten, de apen en de Guinese big- begint en dan kan men in het grote voldoende drinkwater krijgen. Allij getjes onder zijn vakkundige hoede, hertenpark de geweldige strijd tussen krijgen zij hetzelfde siervogelzaad, Hij houdt veel van zijn werk en van de de twee oudste bokke„ gadeslaan, de uitstekend voldoet, dieren. strijd om het koningschap over de hin- Zo leven de dieren in De Hout. J Deze morgen is hij met een krui- den. De graszoden zullen in het rond valt veel te zien en te bewonder!; wagen bezig suikerbieten het herten- vliegen, wanneer de witte en de bruine voor wie zijn ogen de kost geeft. He kamp binnen te rijden. De bieten be- bok, die aan elkander gewaagd zijn, de is alleen zo jammer, dat onze dierbati horen samen met iepentakken, hooi en tweekamp aangaan. De verliezer wordt jeugd het zo weinig weet te waarii eikels tot het voornaamste wintervoer verstoten en laat hij het dit jaar niet ren. Er wordt hier namelijk onnoen*. van de herten. Kinderen zoeken altijd wagen in de nabijheid van de lieftalli- lijk veel door de kinderen vernielt eikels in het bos en verkopen die aan ge hinden met hun zachte ogen te ko- Maar ach, daartegen vochten vermoe, de pluimgraaf, die twee cent voor een men! De koning daarentegen zal vol- delijk Adam en Eva reeds, toen zij hu: liter betaalt en twee gulden voor een gend jaar Mei of Juni trots en heers- zonen grootbrachten. Gisteravond hield de Fram leerde Paul Dibon voor een a tic publiek in de Alkmaarse set bovengenoemde vereniging zijr gekondigde lezing over „Desca ses Amities hollandaises korte maar brillante inleiding, de spreker een uiteenzetting: l wat men onder Cartesiamsme l verstaan, ging hij na wat de edelman uit Touraine er toe •m naar Holand te gaan. Na zijn zorgvuldige opleidir het Jezuïetencollege van La had de jonge René genoeg v boekenwijsheid. Hij trok er op te studeren; niet uit de boekei „uit het grote boek van de J zich niet bekommerend om ee rière tot ergernis van de vat bij de zoon geen andere eerzuel „zich in kalfsleer - dsn om te Propaganda-feestavond van CSV „Jong Holland" Op Woensdag 1 en Donderdag 2 No vember, 's avonds 8 uur, organiseert de CSV Jong Holland een propaganda- feestavond in het Gulden Vlies. Vóór de pauze wordt een kleine revue: „Uit Eigen Keuken" gebracht. Na de pauze zal een toneelstuk worden opge voerd. Burgerlijke Stand Geboren: Maria M„ dochter van J. W. Koolwijk en G. Zonneveld. Mar- garetha, dochter van R. R. Fraaij en G. R. Huisman. Elisabeth M. Th., dochter van R. Haazelager en A. M. Bruin. Gehuwd: Adrianus Bos en Margare- tha M. Heijnis. NIEUWE ONTHULLINGEN. Zoals bekend, werd de vorige week te Haarlem een rijwieldief gegrepen, die zich ook schuldig had gemaakt aan een diefstal in Alkmaar. Het blijkt nu. dat hij op Ritsevoort eveneens een rij wiel had ontvreemd en hiervoor zijn eigen oude karretje in de plaats had gezet. WIE MIST HERDERSHOND? Gisteren is in Rochdale-West een zwervende, bruine herdershond aange troffen. Het dier, een reu, lijdt waar schijnlijk aan hondenziekte. De eige naar kan de hond binnen 'drie dagen afhalen bij de heer Wiegman op de Steenenbrug. Het is verheugend, dat ons bedrijf rijk is aan jubilarissen, aan mensen, die meer dan een kwart eeuw geleden hun intrede in de zaak deden en sinds dien nimmer de behoefte hebben ge. voeld van werkkring te veranderen. Vandaag is het aantal personen, dat kan terugzien op een 40-jarig dienst verband by de Alkmaarsche Courant met één vermeerderd. De heer J. Hink, chef-rotatiedrukker, zal heden de zor gen over de grote rotatiepersen over laten aan een jongere generatie om In de huiselijke kring terug te zien op de dag, waarop hij vóór veertig jaar als jonge drukker het gebouw aan de Voordam binnenstapte om een belang rijk aandeel te nemen in de verschjj ning van ons blad. De jubilaris van vandaag heeft toen niet kunnen vermoeden, dat hij zolang aan het bedrijf verbonden zou blijven In de veertig jaar is hij getuige ge weest van de groei van ons blad, wel ke met zich meebracht, dat de ver antwoordelijkheid van de drukker steeds toenam. In 1906 was de Alk maarsche Courant voor de eerste maal als dagblad verschenen. Met de jaren Het bericht dat de heer J. J. Feringa, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Den Helder, met ingang van Woensdag 1 November in gelijke functie was benoemd in de inspectie Hilversum, moet wel heel wat te doen hebben ge geven. Tot deze conclusie kwamen wij na gistermiddag, toen in het gemeentehuis te Den Helder op officiële wijze van de heer Feringa afscheid werd genomen Deze afscheidsbijeenkomst had namelijk veel weg van een grootse huldiging var een zeer gewaardeerd mens, waarvoor de burgemeesters en welhaast alle school hoofden uit de inspectie naar Den Helder waren gekomen. de inspectie Hilversum voor het kina zou doorgaan. Namens alle bewoners De burgemeester van Den Helder, mr. G. D. -Rehorst, was in de geheel met genodigden gevulde raadzaal de eerste die de scheidende inspecteur toesprak. Nadat de heer Rehorst enkele persoon lijke herinneringen had opgehaald, van de zeven en twintig gemeenten die De heer Vernooy prees drie goede de heer Feringa's inspectie vormden, eigenschappen van zijn collega: diens bood de heer Van Loo de inspecteur scherpe blik, zijn volkomen integriteit een prachtig tuinameublement aan. en zijn gevoel voor humor. Verder ga ven van hun waardering in een toe- Rij van sprekers, spraak blijk de heren J. van Drunen Voor het ULO in de inspectie voerde (consult voor de Lichamelijke Opvoe- de heer B. Span het woord. Deze ging ding), «1- H. Wolters (Nederlandse On- bleef hij lange tij d Sm staanbij de' de betekenis van het woord inspecteur derwijzersvereniging afdeling Schagen ruim zestien jsren die de heer Fe rings in bijns dertig gemeenten en in bijna honderddertig scholen heeft ge na, en verzekerde de aanwezigen dst en Omstreken) en C. Prinsen (namens hij noch zijn colega's ooit de ongunstige Comeniusschool te Den Helder). betekenis daarvan met de heer Ferin- Afscheidswoord. arbeid. De spreker had bijzonder veel £a in verband hadden gebracht. De waardering voor hetgeen de heer Fe- heer G- J- Eijlders sprak namens het Na^de pauze, waarin een ambtenaren- ringa in die jaren in de eerste plaats bestuur van de Christelijke schoolver- T°nderT Van de ,h®er L- voor het schoolgaande kind heeft ge- ™iging te Den Helder. Deze spreker .van LooJr. gezellige muziek ten daan. Daarbij verzuimde de heer Re- zeide- dat h« de heer Feringa niet had ®ehor®^eht en enkele dames en heren horst niet te gewagen van de aangena- Ieren kennen als een dictator maar als verversiiigen rond;gingen, dankte me verhouding tussen de scheidende een autoriteit van de goede soort, de dïheer Feringa voor de bijzonder gro- inspecteur en de gemeentebesturen. „U lmmer Êrote onpartijdige. Namens het k^mgstelling bij zijn afscheid. „Hoe- hebt altijd klaar gestaan om te advise- Personeel van de Protestants Christe- ^eI miJ" vertrek volledig op eigen ver- de gemeentebesturen iljke scholen trad de heer A. Lever naar zoek ,zal geschieden, valt het afscheid voren. Deze schetste de inspecteur als mij niet gemakkelijk", zo begon hij zijn een man die de kleine dingen klein dankwoord. Zeer erkentelijk was hij het gemeentebestuur ervoor, dat het af scheid in het gemeenschapshuis van de Bijzonder waarderende woorden hoofdplaats in zijn inspectie mocht ,we.e: 'er' bracht ook de Bisschoppelijke inspec- plaats hebben. „Mijn werk", aldus de da* jrw bezoeken noch bij de kinderen, teur, de eerwaarde heer A. J. van heer Feringa, „zou niet tot stand zijn noch bij het onderwijzend personee Leeuwen naar voren. Zeer collegiaal en gekomen zonder uw hulp. Daarom zou ZL°L'. vriendschappelijk waren de toespraken ik de bal die mij werd tegengekaatst van de heren J. van der Worp (inspec- met forse hand in uw doel willen te- teur van de inspectie Hoorn) en G. G. rugwerpen. En dan zou de eindstand C. Vernooy (inspecteur van de inspec- niet meer dan 11 worden en die uit- tie Alkmaar). Eerstgenoemde prees het slag was dan voor Feringa nog geflat- De heer L. F. van Loo, wethouder van optreden van de heer Feringa in de af- teerd". Wat de toekomst betreft deelde onderwijs, greep terug naar het jaar gelopen jaren als een prachtig stuk de heer Feringa mede, dat wanneer het en de werk, waarin hij het onderwijzend per- begonnen tempo wordt volgehouden maatregelen op het gebied van de on derwijsvernieuwing wilden nemen", al dus de heer Rehorst, „en u heeft ons za§ en de grote dingen groot, daarbij met uw groot vankmanschap voortdurend gesteund. Ik steltents hebben verwekt". De heer Re horst besloot zijn toespraak met de heer Feringa in zijn nieuwe inspectie veel succes te wensen. 1939 toen hij wethouder werd heer Feringa leerde kennen. nam de krant in omvang toe en vi trok zich tevens een evolutie in drukkunst. De vlakdrukrotatie motj plaats maken voor de rotatiepers, heer Hink was erbij toen in 1924 een grote dag in de historie van krant de rotatiepers in bedrijf wej gesteld. Hij was er bij, toen het ten van de rondstypes met de hai tot het verleden behoorde en de auttl matische prage haar plaats in de druil kerij innam. Het getuigt van zijn jor.; geest, dat „Jaap" al deze vernieuw!]] gen met vreugde begroette. Hij blei op zijn post, ook toen het drukken vd meerdere kranten aan zijn vakmail schap werd toevertrouwd en een tw«l de rotatiepers de oudere machine ftel keerde. Met onvermoeibare energie t| een ijver, welke menige jongeman ti| voorbeeld strekt, zwaait de jubilejL zijn scepter over drukkerij en sty I inrichting. Zijn liefde voor het sck I drukkersvak wordt slechts gei I door die voor de hengelsport. Detei I Hink is 'n hartstochtelijk visser, iil ieder vrij uurtje aangrijpt om de walt: I kant op te zoeken. Zijn verhalen «I snoeken, baarzen, karpers en andtiil vissoorten zijn zo niet geheel, dan tod I grotendeels gespeend van vissers! latijn. Menig exemplaar heeft hij oil getoond om te bewijzen, dat hij deviil kunst machtig is. Vandaag zullen pers en hengel nil I door de handen van de jubilaris btl roerd worden. Hedenmorgen brachial onze beide directeuren, de heren (I Krak en J. Bijlsma, de hoofdredactc» I de heer A. Kaptein, alsmede de heul T. Bus en J. Brouwer van de N.V I v.h. Herm. Coster en de bedrijfsleiae I van de N.V. Dagblad voor Noord-Hél land, de heer H. Pel, hem een bezoeï De heer C. Krak huldigde hem narnei de directie, dankte hem voor hetgei hij in deze 40 jaar voor het bedril gedaan heeft, haalde vele oude hel inneringen op en sprak de wens «ij dat Jaap de jaren, welke hem nog vi zijn welverdiende pensioen scheidef met vreugde bij de krant werkzal zal zijn. De directeur liet zijn spet: vergezeld gaan van de gebruikeli;- enveloppe met inhoud. De heer H. i overhandigde de' jubilaris het schenk van het technisch, administc tief en redactiepersoneel en dan)' hem voor de prettige collegil samenwerking. Schaakclub DOS De zomercompetitie is ten einde. Na 1 schillende beslissingspnrtijen is het de heren Ij Burgert en J. Boekei gelukt om voor één i1 een prachtige beker en de heer F. Jongkind een zilveren koning mee naar huis 'te rit» Wil men eigenaar worden van één deznrjr zen, dan moet men ze drie seizoenen achtn' of vijf maal in het geheel gewonnen hebbn De wintercompetitie is ingezet. De uitslagen van de eerste twee ronden den: R. Pranger-P. Obdam 1-0; Jonerf R. de Rooi 1—0; A. Nijman—S. de Boer Nijman-P. van Hoven 0-1; J. Boel W. Speets 0-1; T. Appel-J. Kooij 'Ir R. van Wezop—A. Burgert 0-1; W. Speel A. Ligthart 1-0; T. Appel-R. van Wei 0-1; Willems—J. Slikker 0-1; J. Kwn-IW N'Óman 1-0; P. van Hoven-F. Obdam 0-1:^^ J Boekei— J. Bos 1—0; C. Mazereeuw-A 'I Boer 1-0; A. Burgert-A. Nijman uitgesteld' B memoreerde hij de moeilijke oorlogsja ren en de even moeilijke periode na de bevrijding Het leerplichtige kind werd niettemin ondergebracht. De heer Var Loo sprak de wens uit dat de inspec teur, die altijd zonder aanzien des per- Voorts soneel volkomen verantwoordelijk stel- vóór volgend jaar September in Den soons tewerk ging, op dezefde wijze in de juiste wijze weet te vervullen. de voor zijn taak en de dames en he- Helder twee en twintig nieuwe scholen ren leerkrachten de kans gaf hun ga- zullen verrijzen. /en tot ontplooiing te brengen. De bij- Ten slotte delen wij mede, dat de eenkomst noemde de heer Van der nieuwe inspecteur voor de inspectie Worp een manifestatie van de betekenis Den Helder, de heer H. Bos uit Den van de inspecteur, mits hij zijn ambt op Haag, de afscheidsbijeenkomst bijwoon de. WETSOVERTREDERS. Door de politie is tegen de volge^'l personen proces-verbaal opgemaaK,1 tegen een bakker, wegens het tien uur verkopen van vers brood, "I gen een sigarenwinkelier, wegens ovej treding van de Winkelsluitingswet. gen een huiseigenaar, wegens het dingen en ontvangen van een te Ml huurnrjjs en tegen een melkboer gens overtreding van het melkbeslijj u' "heppen van melk uit een bis -fien werd een drietal ouders W 'reurd wegens overtreding van de le^ plichtwet. Zo vinden we de jonge Desci het voorjaar van 1618 te Breda i williger in het leger van Prin 'firits. Daar ontmoet hij bij een O] prijsvraag over een wiskundi; bleem. Isaac Beeckman, een jo dicus uit Dordrecht, die ges had in Caen en die Frans spral deze niet van ijdelheid ges maar oorspronkelijke geleerde, Descartes weldra zijn dankbi hem gered te hebben uit de lee van het militaire kamp. Bewust van De betekenis van deze ontmo van zeer groot belang gewee; ■Descartes' verdere loopbaan, man prikkelde hem tot dieper ken over de algebra, waarin tes weldra de universele wet zal zien, in staat om alle vraag op te lossen. Dank zij Beeckma Descartes zich zijn roeping Dan volgen enige jaren van door Duitsland, Italië en Fr maar in de zomer van 1629 i I cartes in Holland terug en vin hem als student ingeschreven 1 universiteit te Franeker. In he ging spreker Descartes' pere door ons land na om ten slotte R zen op twee figuren met wie D. I in nauwe vriendschap was verb De eerste is Constantijn l JT een van de meest universele I uit onze Gouden Eeuw. In J vond Descartes een verwante z tuige de prachtige brieven wa E Katholiek Descartes de C I Huygens troostte bij het verli< 1 zijn vrouw en zijn broer, maar j Heilooërbrug en op de Laat de R.K. kerk) zijn van uiterlijk derd. Zij hebben nu een alu kleur, en forse rode letters ge' doel aan, namelijk het verzame boeken en tijdschriften voor het landse Rode Kruis. Deze zomer heeft de N.I.W. zijn lectuurhuisjes aan het landse Rode Kruis overgedrager f Nu er minder lectuur nodig de militairen in Indonesië, ie Rode Kruis zich naar zijn aan toe op het verstrekken van aan zieken. Zowel patiënten in huizen en sanatoria in Nederla Nederlandse zieken, die in het land worden verpleegd, wordei hel Lectuurdepót van het Ned« Rode Kruis voorzien. Ook lan thuisliggende patiënten die, hel gens besmettingsgevaar hetzij financiële moeilijkheden, gee bruik kunnen maken van norm leenbibliotheken of leesporte kunnen van deze lectuurvooi profiteren. Ook naar de Nederlanders op Guinea zendt het Nederlandse Kruis boeken en tijdschriften, dc oorlogsvrijwilligers voor Ko juist een uitgebreide boordbib] en een grote partij tijdschriftei bén ontvangen. Voor al die zieken en voor s nen, die onder moeilijke om; heden ver van huis en haard f veel lectuur nodig. Zij missen zoveel, dat wij met elkaar moei gen, dat zij niet vergeefs wacl een pakje tijdschriften of boeli 2 kunnen maken dat ver van b band met het Moederland weei gevoeld en dat voor een ogenb gen vergeten kunnen worden. In de lectuurhuisjes aan de brug. Heilooërbrug en op d (tegen de R.K. kerk) kunnen v tijdschriften na lezing deppnei ook de boeken, die wij voor de actie van het Rode Kruis wil] staan. De plaatselijke afdelin; dat de inhoud van deze huisjes matig wordt verzonden naar h( trale punt: het Lectuurdepót Nederlandse Rode Kruis te ningen. Maar behalve Uw boeken ei schriften heeft het Rode Krui: medewerking nodig om de huis nu juist in orde zijn gemaakt, baldadigheid te beschermen. Z den in het bijzonder in de bel: ling van het onderwijzend pt aanbevolen. Laat niemand men deze baldadigheid niets te mal hebben. Ieder kan straks behor de categorie, die verlangend uitz lectuur. Het mag niet gebeure diegenen die hulp nodig hebbei van verstoken blijven door bi heid van enkelen. Laat de zieken niet vergeefs i op lectuur. Het Nederlandse Rod zorgt, dat vejen profijt hebbe wat men geeft! Stukken, die te groot zijn or, huisjes te worden geworpen, v/orden afgegeven aan de heer «ter Sohilden, Koorstraat 35, al

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2