Nog duisternis in het mysterie-Pontecorvo Geen accc Nieuw-Guinea-delegatie aan den Helder bracht bezoek Geheime Dienst wordt onder druk der omstandigheden gereorganiseerd Slechte indruk i Den Haag jGD.U. in We: verkiezingen o\ Verdwenen atoomgeleerde weef genoeg om voor de Russen uiterst waardevol te zijn Geen communist Bestuursmoeiiijkheden in Finsterwolde Nieuwe secretaris voor Prins Bernhard Ambassadeurs van een land in de branding Bezichtiging van Drukkerij De Boer en kennismaking met de Marine „Jungle Pimpernel" kon niet aanwezig zijn DIT WOELIGE LEVEN Schandaal De Kwestie komt Dreigementen hebbe geen effect op ons „Geen prooi voor pol Kerkelijke leiders cont ds. Niemöller Weerbericht DINSDAG 31 OCTOBER ia.)./ PONTECORVO zoek jyj.I. 5 EN DE SPECIAL BRANCH, die 't leeuwenaandeel hebben in het on lerzoek van de zaak-Pontecorvo, volgen thans de theorie, dat de pro fessor door Russische geheime agen ten gedwongen zou zijn om naar Rus land te gaan. (Hoewel er nog steeds geen bevestiging verkregen is, dat hij zich daar bevindt). De mogelijkheid, dat Pontecorvo zich vrijwillig daar heen heeft begeven, wordt te Londen als steeds minder waarschijnlijk be schouwd. Volgens deze theorie zouden de Sovjetagenten de professor ge dreigd hebben bewijsstukken te leve ren, die het aanvaardbaar zouden kunnen maken, dat hij betrokken is geweest bij de grote Canadese atoom- spionnagezaak, die ontdekt werd om streeks de tijd, dat Pontecorvo werk zaam was in het Canadese atoomcen trum te Chalk River. Deze theorie zou kloppen met een bericht uit Rome, dat Pontecorvo door een geheime agent uit Tsjechoslowakije benaderd werd, toen hij met zijn gezin aan het Como- meer kampeerde. Vreemde reis. ^OALS bekend had de professor, van geboorte een Italiaan, die in 1918 Brits onderdaan werd, in Juli ontslag genomen van het Britse atoomcentrum te Harwell, daar hij vóór Januari a.s. een benoeming aanvaard had als pro fessor in de natuurkunde aan de uni versiteit van Liverpool. Op 25 Juli ging de 37-jarige Pontecorvo met zijn blonde Zweedse vrouw Marianne en hun drie zoontjes, Gils (12 jaar), Tito (6) en Antonio (5) per auto op een vijfweekse vacantie via Frankrijk naar Italië. In Rome bezochten zij de zus ter van de professor, die getrouwd is met een leider van de Italiaanse com munistische partij. Op 1 September, de dag waarop het gezin in Engeland terug verwacht werd, vloog het naar Stockholm. De vliegkaartjes stonden (Van onze correspondent) §IR PERCY SILLITOE, de directeur-generaal van M.I. 5 (Britse Military Intelligence), die binnen enkele dagen uit Amerika in Engeland terug verwacht wordt, zal persoonlijk de leiding op zich nemen van het uitgebreide onderzoek, dat thans gaande is naar de verdwijning van de Britse atoom geleerde, professor Bruno Ponteeprvo. Het gehele systeem van de Britse veiligheidsdiensten zal waarschijnlijk herzien worden. Sillitoe zelf zou er een voorstander van zijn om een centrale veiligheidsdienst voor alle regerings departementen te organiseren, in plaats van de vier afzonderlijke diensten, die soms langs elkaar werken. Onder het huidige systeem zijn er behalve M.I. 5 (dat onder het departement van Oorlog ressorteert, maar alleen aan de Premier verantwoording verschuldigd is), nog de aparte veiligheidsdien sten van de Admiraliteit, van het ministerie van Luchtvaart en dat van Be voorrading. Onder dit laatste valt de aparte beveiligingsdienst van de Britse atoomcentra. Ten slotte is er nog de Special Branch van Scotland Yard, met aan het hoofd commandant Leonard Burt, die met al deze diensten samen werkt. op de naam Nordblom, de meisjesnaam van mevrouw Pontecorvo. Hoewel haar ouders in Stockholm wonen, wisten dezen hier niets van en het gezin vloog op 2 September door naar Hel sinki. Daar werd het paspoort van de professor in beslag genomen door de douane, omdat hij geen visum had. Men deelde hem echter mee, dat hij het de volgende dag kon afhalen, voor zien van een visum. Het laatste, dat van het gezin ge zien werd, was dat het niet in de ge wone passagiersbus stapte, maar van het vliegveld afgehaald werd door een grote gesloten auto, met een num merbord van het corps diplomatique. Hun elf koffers werden in de auto ge laden. Thans is vastgesteld, dat de bestuurder van deze wagen de Russi sche persattaché in Helsinki was. De auto verdween in de richting van Porkkala, de Russische militaire ba sis, tien kilometer van Helsinki, die in 1944 door de Russen op een 50- jarige concessie van Finland verkre gen werd. Sindsdien ontbreekt elk spoor van het gezin. De Russen beweren nog nooit van Pontecorvo gehoord te heb ben en zeggen, dat ze zelf genoeg atoomgeleerden hebben. Zijn paspoort is nog steeds niet* afgehaald. Zijn auto, een nieuwe Standard Vanguard, staat nog in een garage in Rome, met een ingedeukt spatbord, alsof hij er een aanrijding mee heeft gehad. Hij had hem daar neergezet op 31 Augus tus, de dag vóór hij naar Stockholm vloog. Aan de garagehouder had hij gezegd, dat hij de auto de volgende dag zou afhalen. In de wagen bevin den zich een bruine regenjas, een pullover, een speelgoedbal en een aan tal Italiaanse autokaarten. In Engeland vermoedde men nog niets, toen hij op 1 September nog niet terug was, men dacht, dat hij zijn vacantie verlengd had. Toen hij echter niet verscheen op de belang rijkste atoomconferentie in Oxford een week later, begon men zich on gerust te maken. Geen communistische neigingen. "pHANS, nu vrij zeker aangenomen kan worden, dat de professor en zijn gezin zich in Moskou bevinden, wer ken de Britse, Canadese en Ameri kaanse geheime diensten onder hoog spanning. Het vermoeden, dat de pro fessor niet vrijwillig verdwenen is, wordt versterkt door de uitgebreide inlichtingen, die de afgelopen dagen zijn ingewonnen over het leven van Pontecorvo in Canada (van 1943 1946) en Engeland. Er blijkt nergens uit, dat hij communistische neigingen zou hebben. Noch uit het feit, dat hij in Harwell door zijn werk bevriend was met de atoomspion Fuchs, die thans 14 jaar uitzit, noch uit het feit, dat hij in Canada twee jaar toevallig in een laboratorium heeft samenge werkt met de Britse atoomgeleerde dr. Alan Nunn May, die eveneens verraad gepleegd heeft en in 1946 tot tien jaar veroordeeld werd. Vele geleerden wa ren bevriend met Fuchs en Nunn May, geheel te goeder trouw Hoewel de Britse autoriteiten aan Amerika de verzekering hebben gege ven, dat Pontecorvo in Harwell niet bij het meest geheime werk betrokken was en er geen papieren vermist wor den, is de ongerustheid zeer groot. De professor is n.l. juist een expert op het gebied van het ontwerpen der gigantische atoomovens, die nodig zijn voor de fabricage van het explosief voor de A-bom. Hij speelde een zeer belangrijke rol bij het ontwerpen van de Canadese atoomoven te Chalk Ri ver in Canada, die de grootste ter we reld is. Evenzeer is het bekend, dat de Russen, ondanks het feit, dat zjj ln 1947 een atoomontploffing tot stand hebben weten te brengen, dringend ge brek hebben aan de technische kennts omtrent de meest efficiënte construc tie van atoomovens. Slechts deze ken nis zou hen o.a. in staat kunnen stel len met een massaproductie van A- bommen te beginnen. Voorts is Pontecorvo een der zeer weinige hoogstens vijf of zes atoomgeleerden ter wereld, die ex perts zijn op het gebied der veilig heidsmaatregelen in de behandeling van stoffen, benodigd voor het maken van de waterstofbom (de H-bom). Indien de Russen er in zouden sla gen deze gegevens uit de met tech nische atoomkennis volgepropte her senen van de professor te persen, zou den de gevolgen niet te overzien zijn. Dezer dagen is een regeringsvoorstel aan de Tweede Kamer te verwachten, houdende voorzieningen in het bestuur der gemeente Finsterwolde (Gr.) De meerderheid van de raad dier gemeen te is communistisch en ook de beide wethouders zijn communisten, hetgeen tot moeilijkheden heeft aanleiding ge geven. Duits oorlogskerkhof bij Venray bijna gereed In de Peel nabij Venray is men thans bezig met de inrichting van een groot kerkhof voor de tijdens de bezetting in ons land omgekomen Duitsers. Reeds zijn hier bijna 23000 doden bijeenge bracht. In Februari van het volgend jaar hoopt men het kerkhof geheel ge reed te hebben. Er zullen dan 24000 man rusten. Op elk graf zal een kruis van beton worden geplaatst. Voorts wordt op het kerkhof een beplanting aangebracht. Midden op het kerkhof staat yeeds een groot wit kruis. David Ben Goerion, de leider van de arbeiderspartij in Israel, heeft een coalitieregering van 13 leden samen gesteld. Hieraan neemt ook het reli gieuze blok deel. In Engeland is men bovendien ver ontrust door het besef, dat hoewel Pontecorvo in Harwell dan niet bij de nieuwste geheime atoomontwik kelingen betrokken was, hij geheel op de hoogte is van de bquw van de nieu we grote Britse atoomoven, die thans te Sellafield, in West Cumberland, zijn voltooiing nadert. Niet alleen heeft hrj die constructie in zijn hoofd, maar ook de datum, waarop men daar voor het eerst atoomenergie zal kunnen ontwikkelen. Geheimzinnig etiket. j-JET mysterie-Pontecorvo is er niet eenvoudiger op geworden sinds de Britse geheime dienst het huis van de professor aan een onderzoek heeft onderworpen. De professor en zijn ge zin woonden in het „atoomstadje" Abingdon, vlak bij het atoomcentrum Harwell. Evenals alle andere atoom geleerden en werkers van Harwell, 2000 in totaal, woonde Pontcorvo in een huis, dat verstrekt werd door het ministerie van Bevoorrading. De Spe cial Branch van de Yard is er thans binnengebroken. Er lagen 130 brie ven, briefkaarten en pakjes op de mat opgestapeld. Deze worden alle onder zocht en de afzenders der buitenlandse brieven worden nagegaan. Het is ge bleken, dat de professor met enige personen in het buitenland gecorres pondeerd heeft over onderwerpen, die op de atoomindustrie betrekking heb ben. Het meest waardevolle ding, dat men gevonden heeft, is echter een koffer, wsarop een nieuw etiket zit van een hotel in de Spaanse stad Irun, nabij de Franse grens. Navraag bij de Britse consul in Irun heeft uitge wezen, dat de professor er niet ge weest is. De reis, die Pontcorvo met zijn ge zin door Frankrijk naar Italië maakte, wordt thans door de Special Branche van stad tot stad nagespeurd, om te ontdekken of het gezin onderweg bij elkaar is gebleven. Men houdt rekening met de verkla ring, die een winkelier nu in Abingdon heeft afgelegd aan de politie. Namelijk, dat hij mevrouw Pontecorvo op straat gezien heeft in Abingdon, enige we ken nadat het gezin op vacantie was gegaan. Mevr. Pontecorvo, met haar hoogblonde haar, was een opvallende verschijning en hij meende zeker, dat zij het geweest was. De eigenaar van een hotel in Abingdon heeft voorts verklaard, dat hij omstreeks diezelfde tijd, toen de Pontecorvo's op vacantie waren, iemand uit hun huis had zien komen. Vlak voor de familie Pontecorvo op vacantie ging, had de professor mot het hoofd van de Abingdon Grammar schóól, waar zijn oudste zoontje een dagleerling was, afgesproken, dat deze na Kerstmis een interne leer ling zou worden, wegens de benoeming van de professor in Liverpool. De familie Pontecorvo stond als uiterst opgewekt en vriendelijk bekena in Abingdon en zij was zeer gastvrij. Parjjse romance. £)E PROFESSOR had zijn vrouw Ie ren kennen in Parijs in 1938, waar zij enige tijd met haar vader vertoef de. Zij hadden elkaar ontmoet op een bal in Montparnasse en na een roman ce van enkele weken waren zij ge trouwd. Verleden jaar hadden zij voor het eerst met hun drie kinderen een bezoek aan haar ouders in Stockholm gebracht. Dezen zijn thans met stom heid geslagen over het feit, dat het gezin een dag in Stockholm geweest is en hen zelfs niet heeft opgebeld. In middels wordt de in Londen wonende zuster van de professor, Anna Ponte corvo, een 26-jarige onderwijzeres, door de politie beschermd. Zij krijgt dagelijks twee detectives mee, wan neer zij van haar lagere school naar huis gaat en wordt ook 's avonds be geleid, wanneer zij extra lessen geeft aau een avondschool. Anna was na melijk met de professor en zijn gezin samen op vacantie in Italië, maar was veel eerder uit Rome vertrokken. Zij heeft een aantal inlichtingen ver strekt aan M.I. 5 en heeft o.a. mee gedeeld, dat haar broer niet de min ste aanduiding had gegeven over een eventuele reis naar Rusland. Hij was volkomen gelukkig in Engeland, zei ze en verheugde zich al op zijn aan stelling in Liverpool. Dc particuliere secretaris van Prins Bernhard, mr. J. Thomassen, heeft dc wens te kennen gegeven, binnenkort zijn functie neer te leggen. Bij IC. B. is met ingang van 1 Novem ber a.s. benoemd tot particulier secre taris dr. F. A. de Graaff te Heemstede. Mr. Thomassen zal enige tijd als zo danig werkzaam blijven, teneinde dr. De Graaff in te werken. Dr. F. A. DE GRAAFF Mr. J. Thomassen, die thans 42 jaar is, werd te Amsterdam geboren en stu deerde aan de Gemeente Universiteit in de rechten. Hij doorliep verschillen de rangen aan de Rotterdamse Gemeen tesecretarie. Tijdens de bezetting redi geerde hij twee illegale bladen. Op de dag der bevrijding werd hij benoemd tot gemeentesecretaris van Amersfoort. Sinds 15 Januari 1946 was hij particu lier secretaris van Prins Bernhard. Dr. F. A. de Graaff, die 44 jaar oud is, studeerde aan de Economische Hqge- school te Rotterdam in de economie en het staatsrecht en promoveerde in 1930. Hij bekleedde leidende functies bij twee grote bierbrouwerijen en was van 1936 tot 1940 tevens voorzitter van de com missie van hoofdredactie van De Ne derlander. Thans is hij secretaris van Curatoren en Raad van Beheer der Econ. Hogeschool. De Iriaanse delegatie heeft met grote interesse de drukkerij De Boer bezichtigd. Hieronder het ge zelschap vol aandacht bij een snel pers. Van links naar rechts de heren Kasiepo, Arfan, Jouwe en Ariks. Achter de heer Kasiepo de direc teur van de drukkerij, de heer S. Koning. „Ik heb het boek Jungle Pimpernel driemaal gelezen", verzekerde ons met on miskenbaar enthousiasme de heer Nicolaas Jouwe, secretaris van de Nieuw- Guinea-delegatie, die gisteren een bezoek aan Den Helder bracht. Het boek: kwam ter sprake tijdens een gezellig samenzijn voor de lunch in hotel Bellevue, waar de vier Iriaanse afgezanten in ongedwongen sfeer met hun Hollandse gastheren van gedachten wisselden over allerlei onderwerpen die beide partijen interesseerden. Natuurlijk is er veel over Nieuw-Guinea gesproken, het vader land van de heren Ariks, Arfan en Kassiepo, die zo graag willen dat de Nederlandse vlag er blijft waaien. Ook eerstgenoemde, die voorzitter is van de delegatie, bleek er prijs op te stellen dat pers en radio meer aandacht aan Nieuw-Guinea gaan besteden. De verschijning van het boek „Jung le Pimpernel" van Anthony van Kam pen is min of meer. de aanleiding ge weest tot het bezoek aan Den Helder, waar het boek op de persen van de N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. is gedrukt. Dank zij het contact tussen „Jungle Pimpernel", dr. Jean Victor de Bruijn, en de auteur van het boek, kon een bezoek aan het bedrijf gemakkelijk worden gearrangeerd. Op het laatste ogenblik moest dr. De Bruijn verstek laten gaan, aangezien hij werd ver wacht ten Paleize Soestdijk, om door H.M. de Koningin in audiëntie te wor den ontvangen. De delegatie werd nu begeleid door de heer E. P. Hoorns van Heijningen, hoofdambtenaar van 't Mi nisterie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Onderweg van Den Haag naar Den Helder werd de koffie gebruikt ten huize vap de heer Anthony van Kam pen te Bergen. Daar ontdekte de heer Jouwe spoedig, dat de voorhistorische bijlen uit het Europese neolithicum precies gelijk zijn aan de werktuigen uit het Nieuw-Güinese stenen tijdperk, dat in verschillende streken in het bin nenland nog niet eens verleden tijd is. De leden van de delegatie, die het grootste deel van hun leven hebben gewoond en gewerkt in bevolkingscen tra als Hollandia, hebben zich uitste kend aan de West-Europese beschaving leren aanpassen. De heren Ariks en Jouwe, twee zeer intelligente en sym pathieke figuren, spreken uitstekend Nederlands en weten op de lastigste vragen snedig en gevat te antwoorden. Zij zijn terdege op de hoogte van het geen zich op het wereldtoneel afspeelt en weten van onze vaderlandse geschie denis meer dan menige Nederlander. Met welk een grote belangstelling zij van alle mogelijke zaken kennis ne men, teneinde hun verblijf in ons land tot het uiterste productief te maken, werden wij gisteren gewaar, zowel tij dens hun bezoek aan Drukkerij De Boer als daarna, toen zij de gasten wa ren van de Koninklijke Marine. Gastvrije ontvangst. Het gezelschap, waarbij zich te Ber gen ook de heer Van Kampen had ge voegd, werd in Den Helder ontvangen door de beer S. Koning, directeur van Drukkerij De Boer, die hen zeer harte- I")E Prins van Wales, die indertijd kroon en troon inruilde voor de slanke mevrouw Wally Simpson, heeft zijn familie en zijn voormalige onder. danen galstenen en hartscheuten be zorgd door de publicatie van zijn me moires. Zelden zal een zo hooggeboren heer zózeer geofferd hebben op het al taar der vulgaire sensatiezucht als deze Prins van den bloede. Toegegeven de Amerikaanse bladen hebben er ka- pitale sommen voor geofferd om deze „hot stuff" te mogen plaatsen en de Yankees moeten van al deze konink lijke verzuchtingen en balorige excla maties terdege hebben genoten. Maar wij hadden tot dusverre toch een iet- wat hoger dunk van vorstelijke waar digheid, dan waarvan de vroegere Prins van Wales heeft gemeend te moeten blijk geven. Ik denk, dat hij op het ogenblik wel enige spijt van zijn geschrijf zal heb ben. Want de boemerang, die hij op wierp, schijnt op zijn eigen vrolijke hoofd terecht te komen. Immers: een Amerikaans tijdschrift, dat het gepubli- ceerde nog lang niet gepeperd genoeg vond, is thans begonnen met nieuwe memoires, die hij niet zelf heeft ge schreven, maar die bijeengeraapt zijn door de beste sensatiejagers, die het land van Uncle Sam kon opleveren. Het meest intieme van 's Prinsen rela tie tot miss Simpson en de meest pre caire bijzonderheden over anders amoureuze verwikkelingen worden het op sensatie beluste publiek voorgewor pen, zoals men wilde dieren lappen vlees toewerpt. Ziedaar de stelling bevestigd, dat het kwaad altijd kwaad voortbrengt. Wie schandaal ontketent maakt een beest los, dat hij niet vermag te temmen. Wie Om geld zijn waardigheid op de weegschaal der publieke opinie legt wordt gewogen en te licht bevonden. Want de massa is onzegbaar wreed. Niets is haar zo welgevallig als het schandaal, de rel, de sensatie. Wie met döt vuur speelt moet zich branden. Hetgeen intussen de naar sensatie hijgende schare geenszins verontschul digt. Hoe algemeen het leedvermaak ook moge zijn om anderer val en mis stap nooit en nimmer is het individu, j dat daaraan deel neemt, te verontschul digen. Toen dezer dagen in een onzer Noordhollandse provinciesteden een vrouw terecht rtond, die in een dienst tijd van vele jaren haar patroon had bestolen, was de belangstelling van de rechtvaardige burgerij zó groot, dat zij in de rij moest staan voor een plaats op de publieke tribune. De sensatie zucht, de botte nieuwsgierigheid en het j; wrede leedvermaak vierden hoogtij I rond een vrouw, die boete deed voor E haar fouten. Het is ronduit gezegd bedroeuend I dat. ondanks tweeduizend jaren Chri- I te.lijke beschaving het geroddel, de set I satiepraat, het hoogmoedige leedven I maak en de massale zucht naar schan- j daal eerder toe- dan afnemen. En liet I ergst van alles is, dat het juist de dus- I genaamd „beschaafde" kringen zijnI waarin dit giftige kwaad het weligst' I tiert. Schandaaljagerij en sensatiezucht H verraden een platheid van geest en een ruwheid van gemoed, die even ver van ware beschaving af staan als dl i leugen van de waarheid. Hoe voornamer de schandaaljager gekleed is en hoe zorgvuldiger de op sensatie beluste gelekt is des te ver- L; achtelijker zijn ze. 7 hebben het uiter- lijk van de cultuur, maar het innerlijk je van het oerwoud. JEREMIA BLOM BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN De ministers van Defensie, die beëindigd hebben, hebben geen ovi Duitslands herbewapening. Zij verv het oog op de gecompliceerdheid" comité". Voorts werd de beslissing ber in West-Europa uitgesteld in (Vraagstuk der Westduitse herbewa] eveneens naar de raad van plaat deelde ten dien aanzien mede, dat had en de ministers van defensie ni De verklaring van Yamin ln officiële kringen in Den H blijkt het een slechte indruk te h ben gemaakt, dat mr. Yamin woordvoerder van de Indonesia parlementaire delegatie bij zijn a komst in Nederland heeft verklat dat, wanneer de aangelegenheid Nieuw-Guinea niet vóór 27 Decern a.s. tot genoegen van Indonesië geregeld zijn, de Nederlandse bel gen in Indonesië in het gedrang zi Iden komen. Een dergelijke reali kan echter geen rol spelen bij de 1 mende onderhandelingen, aldus (mening in officiële kringen. Ind: hier sprake zou zijn van een realiti zou het in de eerste plaats op de w van de Indonesische regering en 1 Indonesische parlement liggen, i [daartegen krachtig stelling te nem lijk en vriendschappelijk in zijn woning begroette. Daarna werd het bedrijf be zichtigd, waarbij de Irianen zich mei H groté interesse allerlei technische bjji zonderheden lieten uitleggen. Tot b» sluit van de rondgang werd een kleine a expositie van verschillende soorten 1 drukwerk bewonderd. Na de uitstekend verzorgde lunch in I hotel Bellevue begaf het gezelschap 1 zich naar het Commandementsgebowv- fl waar de chef-staf, kapitein-luitenant ter zee B. C. Mahieu namens de Com mandant Zeemacht Nederland als gast heer optrad. Terwijl overste Mahiec aan de hand van foto's allerlei bijzon derheden vertelde aan de heer Ariks die vrij slecht ter been is, klauterden de andere heren van het gezelschap naar de seinpost boven in het gebouw waar zij een prachtig overzicht hadden over heel de haven en de stad. Ergens in de diepte lag Hr. Ms. tor- pedobootjager „Tjerk Hiddes", die even j later met een bezoek werd vereerd. Ns de kennismaking met de commandant de luitenant ter zee der le klasse J. F G. Haentjes, werd de oorlogsbodem be- zichtigd. Zelfs de heer Ariks wilde j zich de gelegenheid niet laten ontgaan de voornaamste détails van het schip I te leren kennen. Tot besluit van de middag werd door I de Commandant Maritieme Middel®- kapitein ter zee D. J. Kommer, aai I boord van Hr. Ms. wachtschip „Neptu- I nus" een kopje thee aangeboden. In de I gezellige werkkamer van de comma"' r dant, waar de delegatie een harteli®-6 ontvangst ten deel viel, werden de reeds bestaande banden tussen de de legatie en de Koninklijke Marine (de heer Jouwe werd reeds enkele wekec geleden door kolonel Kommer ontva»- '1 gen) nog nauwer aangehaald. Bij hun vertrek om half zes ver- klaarden de heren Ariks en zijn dek' gatie-genoten zich zeer erkenteli» A voor de gastvrijheid, die zij op de:> welbestede dag in Den Helder hadder a genoten. Nu de beer Yamin dit heeft nagelat h*B hij niet verhinderen, dat zijn B-teog de indruk wekt, een bedreig E ie te houden. Dergelijke bedreiginj g, zullen center op het Nederlandse v< en de Nederlandse regering een and- uitwerking hebben, dan men daart kennelijk verwacht. De Westduitse Christendemocratis< eis van verschillende politieke leide I Schumacher, dat er eerst verkiezing j kwestie van Duitslands herbewapend Bondsdag. Dit standpunt is ook ver getreden minister van binnenlandse nieuwe verkiezingen ongewenst gen j zich van de kwestie der herbewapei Het parlementsdebat over deze kw tie is vastgesteld op 8 Nov. a.s. De R; |r der Evangelische Kerk in Duitsl: zal nu op 5 en 6 November en rr schien nog iets eerder in Stuttg bijeenkomen, teneinde déze kwestie bespreken. Zij zal zich voornameJ bezighouden met de actie, die Niemc Ier on het ogenblik voert. Verschillende kerkelijke leiders h. ben zich hiervan reeds gedistanciee Zij hebben uitgemaakt, dat Niemoel generlei bevoegdheid heeft, om nam. dc Kerk te spreken. De Evangelise politici delen meestal het standpunt Adenauer, maar de kerkelijke leid menen, dat er noch in Oost- noch West-Duitsland sprake dient te zijn i herbewapening. Kortelings is dit een kerkvergadering te Essen nog et vastgelegd. Echter is een uitzonder gemaakt voor de inrichting van een doende politionele veiligheidsdier Bisschop Dibelius. uit Berlijn-Brandt burg. die voorzitter van de Raad is, dit standpunt nog nader precisér Zijn houding inzake de herbewapeni zal echter afhangen van de wijze, wai op deze wordt doorgevoerd. F_ Intussen duren de besprekingen internationaal niveau nog voort. Washington hebben Franse en Ame Verwachting, geldig tot Donder dagavond: Zwaar bewolkt met in het Westen van het land plaatse lijk enige lichte regen, waarschijn lijk gedurende de avond of nacht, elders overwegend droog weer met later op de meeste plaatsen enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, weinig verandering in tempera-

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6