Geen accoord over West-Duitsland Brits vliegtuig neergestort jCD.U. in West-Duitsland tegen verkiezingen over herbewapening Labour wil economisch leven nog verder regelen Amerikanen rukken nu snel op Honderd Nederlanders uit Russische kampen terug KoJtl BjdleJk Strijd op Ambon vertraagt de thuiskomst der H.-Brigade daal VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 256 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De minisiers-confereniie ie Washington Kwestie komt opnieuw in studie iiiii-iHHiiiii-iiiii- Nog geen Europese opperbevelhebber Slechte indruk in Den Haag Dreigementen hebben geen etfeci op ons Zware brand op Brits schip in aanbouw ,Geen prooi voor politieke agitatie meent men Kerkelijke leiders contra ds. Niemöller Kwestie-Lie niet naar de Veiligheidsraad terug Troonrede van Koning George VI Ter waarborging van volledige werkgelegenheid Botsing met conserva tieven te verwachten? DE STRIJD IN KOREA Noordelijken worden zeer actief rondom Oensan Toch Chinezen in Korea? Zij zaten sinds de oorlog gevangen Weerbericht PRINS BERNHARD GAAT NAAR ZWEDEN Een interne zaak, zegt Peking G. B. SHAWYRNSTIG ZIEK Tante Pos op haar best E LEVEN die indertijd inruilde voor de lly Simpson, heeft voormalige onder hartscheuten be- atie van zijn me- zo hooggeboren hebben op het al- isatiezucht als deze Toegegeven jen hebben er ka- geofferd om deze plaatsen en de al deze konink- balorige excla- en genoten. Ma ar erre toch een iet- vorstelijke waar aan de vroegere heeft gemeend te het ogenblik wel geschrijf zal heb- erang, die hij op eigen vrolijkt ,en. Immers: een dat het gepubli- gepeperd genoeg men met nieuwe et zelf heeft ge- bijeengeraapt zijn atiefagers, die bet kon opleveren, an 's Prinsen rela- en de meest pre ien over andere lingen worden het publiek voorgewor- ',de dieren lappen bevestigd, dat het voortbrengt. Wie maakt een beest ermag te temmen, waardigheid op de ublieke opinie legt te licht bevonden, onzegbaar wreed, velgevallig als het sensatie. Wie met e t zich branden, de naar sensatie nszins verontschul- i bet leedvermaak inderer val en mis- mer is het individu, emt, te verontschul- en in een onzer ovinciesteden een die in een dienst- haar patroon had langstelling van de rij zó groot, dat zij an voor een plaats tune. De sensatie- wsgierigheid en het vierden hoogtij e boete deed voor gezegd bedroevend, uizervd jaren Chris- iet geroddel, de sen- ogmoedige leedver- zucht naar schat- m afnemen. En het lat het juist de dus- de" kringen zijn, kwaad het weligste en sensatiezucht eid van geest en een oed, die even ver ng af staan als de rbeid. de schandaaljager zorgvuldiger de op -<-,t is des te ver hebben het ui ter maar het innerlijk JEREMIA BLOM- pelijl: in zijn woning werd het bedrijf be- ie Irianen zich met erlei technische bij' uitleggen. Tot ba ang werd een kleine rschillende soorten rd. verzorgde lunch in gaf het gezelschap imandementsgebouw, E, kapitein-luitenant eu namens de Com- Nederland als gast- ijl overste Mahieu foto's allerlei bijzon- aan de heer Ariks, been is, klauterden van het gezelschap oven in het gebouw, tig overzicht hadden en de stad. pte lag Hr. Ms. tor* rk Hiddes", die even ek werd vereerd. Na net de commandant, e der le klasse J- de oorlogsbodem be heer Ariks wilde 1 niet laten ontgaan, tails van het schip le middag werd door Maritieme Middelen, D. J. Kommer, aar wachtschip „Neptu- e aangeboden. In de er van de common* :gatie een hartcUm- viel, werden "e inden tussen de ae- inklijke Marine ''de reeds enkele weken iel Kommer ontvan- aangehaald. om half zes _vdl" Ariks en zijn oeie* zeer erkentehj d, die zij op df® Den Helder hadden BUREAU: ADMINISTRATIE Voord uru 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN Woensdag 1 Nov. 1950 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. De ministers van Defensie, die hun driedaagse conferentie te Washington beëindigd hebben, hebben geen overeenstemming kunnen bereiken over West- Duitslands herbewapening. Zij verwezen de kwestie na een heftig debat „met het oog op de gecompliceerdheid" naar de plaatsvervangers en het „militaire «comitéVoorts werd de beslissing over de benoeming van een opperbevelheb ber in West-Europa uitgesteld in afwachting van een nieuwe poging om het vraagstuk der Westduitse herbewapening op te lossen. Het plan-Pleven werd eveneens naar de raad van plaatsvervangers verwezen. Generaal Marshall deelde ten dien aanzien mede, dat het plan vergaande politieke consequenties had en de ministers van defensie niet in politieke zaken konden treden. Het na de conferentie uitgegeven communiqué meldt voorts, dat de mi nisters de voorzieningen van de com missie voor militaire productie en be voorrading, genomen na de laatste ver gadering van de ministers in April, hebben goedgekeurd evenals de aanbe- De verklaring van Yamin In officiële kringen in Den Haag blijkt het een slechte indruk te heb ben gemaakt, dat mr. Yamin als •«woordvoerder van de Indonesische parlementaire delegatie bij zijn aan komst in Nederland heeft verklaard, dat, wanneer de aangelegenheid van Nieuw-Guinea niet vóór 27 December a.s. tot genoegen van Indonesië zou i geregeld zijn, de Nederlandse belan gen in Indonesië in het gedrang zou- jden komen. Een dergelijke realiteit kan echter geen rol spelen bij de ko- nende onderhandelingen, aldus de meni.ig in officiële kringen. Indien hier sprake zou zijn van een realiteit, zou het in de eerste plaats op de weg van de Indonesische regering en het Indonesische parlement liggen, om (daartegen krachtig stelling te nemen. Nu de isezr Yamin dit heeft nagelaten, ktn hij niet verhinderen, dat zijn be- i tcog de indruk wekt, een bedreiging m te hmiden. Dergelijke bedreigingen zullen echter op het Nederlandse volk en de Nederlandse regering een andere uitwerking hebben, dan men daarvan ■Hnnelijk verwacht. velingen van het militaire comité aan gaande de bijdrage aan strijdkrachten van ieder der leden. Het laatste moet door de pactlanden afzonderlijk worden goedgekeurd. Voorts zijn plannen opgesteld en ter goedkeuring aan de leden voorgelegd betreffende de opleidingsmethoden en mobilisatieregelingen teneinde een con stante stroom* aan getrainde manschap pen naar de strijdkrachten te verzeke ren. Ten vierde hebben de ministers het plan goedgekeurd om, indien zulks wenselijk is, een organisatie voor het oppercommando voor het Noordatlan- tische gebied in te stellen. Plaats en tijd van de volgende verga dering zouden door generaal Marshall als voorzitter worden bepaald. Zij zou gehouden worden zodra het onderzoek van de commissie van plaatsvervangers en het militaire comité beëindigd was. De ECA heeft met de Britse rege ring overeenstemming bereikt over de herziening van de Marshallhulp in de toekomst. Deze betekent een verbete ring. De Westduitse Christendemocratische Partij heeft zich uitgesproken tegen de eis van verschillende politieke leiders, zoals ds. Niemoeller en de socialist dr. Schumacher, dat er eerst verkiezingen dienen te worden gehouden, voordat de kwestie van Duitslands herbewapening aan de orde kan worden gesteld, in de Bondsdag. Dit standpunt is ook verdedigd door dr. Heinemann, de onlangs af getreden minister van binnenlandse zaken. De partij heeft het houden van nieuwe verkiezingen ongewenst genoemd, omdat daardoor de politieke agitatie zich van de kwestie der herbewapening zou meester maken. kaanse functionarissen over het plan- Pleven gesproken Poncet. de Fran se hoge commissaris heeft met Ade nauer geconfereerd en getracht, zijn bezwaren tegen het Franse plan uit de weg te ruimen. Dat is ten dele gelukt. Adenauer handhaafde echter zijn be zwaren tegen de koppeling van de her. bewapening aan het plan-Schuman. Wel aanvaardde hij het Franse voor stel inzake een Europese minister van defensie onder Europese parlementaire controle. Het parlementsdeb»t over deze kwes- tie is vastgesteld op 8 Nov. a.s. De Raad der Evangelische Kerk in Duitsland 1 zal nu op 5 en 6 November en mis schien nog iets eerder in Stuttgart bijeenkomen, teneinde deze kwestie te bespreken. Zij zal zich voornamelijk bezighouden met de actie, die Niemoel ler op het ogenblik voert. Verschillende kerkelijke leiders heb ben zich hiervan reeds gedistancleerd. Zij hebben uitgemaakt, dat Niemoeller generlei bevoegdheid heeft, om namens de Kerk te spreken. De Evangelische politici delen meestal het standpunt van Adenauer, maar de kerkelijke leiders penen, dat er noch in Oost- noch in West-Duitsland sprake dient te zijn van herbewapening. Kortelings is dit op een kerkvergadering te Essen nog eens jfastgelegd. Echter is een uitzondering gemaakt voor de inrichting van een af- jdoenae politionele veiligheidsdienst, pisschop Dibelius. uit Berlijn-Branden- iPbui'g. die voorzitter van de Raad is, wil dit standpunt nog nader preciseren. [ÏZiin i-ouding inzake de herbewapening zal echter afhangen van de wijze, waar op deze wordt doorgevoerd, r Intussen duren de besprekingen op f internationaal niveau nog voort. Te Washington hebben Franse en Ameri- Tengevolge van de enorme water massa's, welke in de brandende romp van het 28.200 ton metende Britse passagiersschip „Oronsay" werden gepompt, maakte dit nog in aanbouw zijnde schip zwaar slag zij. Slechts een 150 tons kraan kon voorkomen, dat de „Oronsay" om sloeg. Men redde de situatie door gaten in de zijwand te branden, waardoor het bluswater kon weg lopen. A- Acht-en-twiniig personen kwamen om hei leven Een Brits „Viking-vliegtuig", dat op weg was van Parijs naar Northrop, is Dinsdagavond, toen het op het vliegveld van Londen, waarheen het in verband met de mist was gedirigeerd, veronge lukt. Acht en twintig personen, waar onder 25 Engelse en Franse passagiers verloren het leven. Twee inzittenden, de Engelse stewardess en een manne lijke passagier, eveneens een Engels man, werden min of meer ernstig ge wond. Volgens functionarissen van het vliegveld is het zeer waarschijnlijk, dat het vliegtuig goed is geland, maar door de ergste mist van dit jaar van de lan dingsbaan is geraakt en tegen een hin dernis is opgereden. Het toestel raakte bij de landing een stapel ijzeren pijpen en vloog toen in brand. De hitte was zo groot, dat de brandweerlieden ge dwongen waren toe te zien zonder hulp te kunnen bieden. Russisch voorsiel verworpen De Algemene Vergadering der V.N. heeft met 45 tegen 5 stemmen en 9 ont houdingen een Russische poging, om de behandeling' van de kwestie-Lie te trameren, van de hand gewezen. De ge delegeerde Jacob Malik stelde n.l. voor de zaak opnieuw naar de Veiligheids raad te verwijzen. De Raad was er n.l. niet in geslaagd, een voordracht in te dienen voor de verkiezing van een secretaris-generaal. Koning George de Zesde van Engeland heeft bij de opening van de nieuwe zitting van 't Britse Parlement in zijn troonrede medegedeeld, dat de Labour- regering er naar zal streven permanente bevoegdheden te verkrjjgen voor het regelen van de productie, de distributie en de consumptie en voor prijscon trole. Waarnemers verwachten hiervan een regelrechte botsing met de con servatieven, welke op nieuwe verkiezingen zou kunnen uitlopen. De Britse premier, Clement Attlee, heeft tijdens het debat over de troon rede in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland gelooft, dat „Duitsland in staat moet worden gesteld een passende bijdrage te leveren tot het opbouwen van de defensie van Westeuropa". Het voornaamste doel van de Britse rege ring is, de vorming te verzekeren van een effectieve gemeenschappelijke de fensiemacht in Europa in het kader van het Noordatlantisch Pact op een zo vroeg mogelijke datum. De goudreserves van het sterlingge- bied waren verdubbeld. Strenge bezui nigingen op de dollaruitgaven bleven echter nog nodig. De productie was boven alle verwachtingen toegenomen, maar het defensieprogram zou enige vertraging brengen in het herstel. De koning zeide, dat de nieuwe be voegdheden verlangd werden om volle dige tewerkstelling en een juist ge bruik van de hulpbronnen van de ge meenschap te kunnen waarborgen. Ook werd in de troonrede aankondiging ge daan van voorgenomen nationalisering van de bietsuikerindustrie. Verder werden wetsvoorstellen in het vooruitzicht gesteld voor de ontwikke ling van de burgerlijke verdediging via de plaatselijke autoriteiten en de in dustrie. „Ofschoon het herbewapeningspro gram zware eisen aan de natie zal stel len," aldus de koning, „zal mijn re gering voorrang blijven geven aan de behuizing en de essentiële lijn van haar sociale politiek handhaven". Op de conferentie van de conserva tieve partij is onlangs besloten te stre ven naar de bouw van driehonderd duizend huizen per jaar, namelijk hon derdduizend meer dan het huidige streefgetal van de regering. De koning zeide verder nog met groot genoegen uit te zien naar het aanstaande bezoek van Koningin Julia na en Prins Bernhard aan Groot-Brit- tannie. Een snel oprukkende Amerikaanse stoottroep heef* Dinsdag een punt be reikt, dat op 05 kilometer van Sinoetdjoe, de tjjdelyke hoofdstad van Noord- Korea, ligt. Deze eenheid, de operatiegroep Stevens, brak in de Vooraf gaande nacht in, een verrassende aanval door de Noordelijke linies heen. Manschappen van de Amerikaanse 24ste divisie hebben de steden Sontsjon en Koeson ingenomen, die beide op 55 km. van de grens van Mandsjoerjje liggen. De Noordelijken ontplooien intussen in Zuidelijker streken een steeds gro tere activiteit. Weer doen geruchten de ronde over de interventie van Chinese communistische strijders in de Ko reaanse oorlog. Dienaangaande staat echter nog niets vast. Het wachten is op een verklaring van MacArthur. De Amerikaanse eerste cavaleriedivi- 0E AMBASSADEUR van de Unie der Socialistische Sowjet-Republieken heeft ten departemente van buitenlandse zaken medegedeeld, dat dezer dagen ongeveer honderd Nederlanders, die sinds de oorlog daar nog in kampen ver toefden, uit de Sowjetunie op transport naar Nederland zijn gesteld. Regelingen zijn in voorbereiding om deze groep Nederlanders aan de grens van de Oost- duitse zone in ontvangst te nemen. Enigerlei nadere bijzonderheden ontbreken. Verwachting, geldig tot Donder dagavond: Zwaar bewolkt met in het Westen van het land plaatse lijk enige lichte regen, waarschijn lijk gedurende de avond of nacht, elders overwegend droog weer met later op de meeste plaatsen enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. J-Jet ziet er naar uit, dat we een strenge winter tegemoet gaan. In la Brevine in de Zwitserse Jura daalde Maandag nacht de temperatuur tot 14 graden on der mil, hetgeen voor deze tijd van het jaar zelfs voor Zwitserland een uitzon derlijk lage temperatuur is. In het warme Californie is het overigens ook zo lekker niet. De politie in Los Ange les speurt nu reeds weken lang naar de afzender van 15000 aan Amerikaanse reisbureaux gestuurde briefkaarten, waarop deze goedé stad voor een „broeinest van diefstal, corruptie en misdadigheid, geregeerd door de onder wereld" wordt uitgekreten. Nee, dan zijn de burgers van Chicago, waarop bovengenoemde beschrijving in vroeger jaren zeer toepasselijk geweest zou zijn, heel wat beter over hun woonplaats te spreken. Voor een prijsvraag naar het beste gedicht over deze stad kwamen honderden oplossingen binnen. Be kroond werd ten slotte het poeem van de 21-jarige secretaresse Anne Jaeger (I) die Chicago met een wilde onge temde hengst vergeleek O De soldaten in Mexico zijn ook nog niet helemaal getemd. Bij een stierengevecht in Me xico werd een sergeant, die van een enthousiaste toeschouwer een lege fles op z'n hoofd gesmeten kreeg, daarover nog woedender dan de stier al van de rode lap was. Hij schoot zijn Mauser leeg op de tribune: Drie doden en acht gewonden, q De cadetten van de mi litaire academie in Pennsylvania zijn Theodoor daarentegen weer te tam. Zij vroegen om politiebescherming tegen grote groepen bakvissen, die hen dopr middel van om stenen gewikkelde briefjes, die ze door de slaapkamerra men mikten, tot een wandeling in het maanlicht trachten te verleiden. Js het een wonder vrienden, dat de da mes, die in Manhattan op de jaarver gadering van de Nationale Vrouwen bond bijeenkwamen, niet te spreken waren over dr. Alfred Kinsley's rapport over het sexuele gedrag van de man? Ze bevonden, dat dit geruchtmakende boek de huiselijke relaties in gevaar bracht in plaats van deze te bevorde- To Lie or not ren. Q Over huiselijke relaties gespro ken; In Atlantic City werd per adver tentie een modern huis van twee ver diepingen voor een zeer lage huur aan geboden. De enige voorwaarde was dat de huurders moesten leven volgens de reglementen van de „Amerikaanse Zonnebaders Vereniging". Vast niks voor die juffrouw Jaeger uit Chicago! En nu we toch in het paradijs zijn aangeland vertellen we onze geachte clientèle meteen maar dat Evita Perón ter gelegenheid van de vijfde verjaar dag van het regiem van haar gemaal van „De Argentijnse arbeiders" een dia manten halsketting cadeau kreeg. De waarde van dit snuisterijtje wordt op een dikke 42.000 dollar geschat. O Ove rigens heeft Eva sinds het begin van de schepping behalve voor sieraden ook een zwak voor beestenvellen gehad. En daarom kreeg mevrouw Kapetansky, wier echtgenoot haar in een edelmoe dige opwelling een bontjas beloofd had doch deze belofte niet was nagekomen van de kadi de echtscheiding waarom zij verzocht had. Q De heer Wreight uit Londen ten slotte voelde zich ook bedrogen. Hoewel zijn vrouw hem nooit met nakomelingen verblijd had trachtte ze eens een „geleende" baby voor een kind van haarzelf te doen doorgaan en bracht ze haar gemaal tweemaal in de waan dat ze tweelingen, eenmaal zelfs dat ze drielingen ter wereld gebracht had. Ook de heer Wreight kreeg zijn eis tot scheiding toegewezen. sie is de Zuidkoreanen te hulp geko men, die sinds Donderdag in het gebied van Oensan een zware strijd voeren te gen grote goedgewapende Noordelijke formaties. Verschillende centra heeft men hiertoe in de steek moeten laten. De Zuidelijke troepen zijn momenteel bezig met een hergroepering. Onder delen van de zesde zuidelijke divisie zijn van de Mandsjoerijse grens af op weg naar Oensan, om zich daar bij de hoofdmacht te voegen. Voorts haast een Amerikaanse ma riniersdivisie zich naar het gebied ten Noorden van de havenstad Wonsan, ter verdediging van de tweelingstad Ham- hoengHoengnam, die door twee Noordkoreaanse divisies worden be dreigd. Volgens onbevestigde berichten uit Seoel betreft het hier Chinese troe pen, die uit Mandsjoerije zijn overgeko men. In vier gebieden van Korea schijnen thans Chinese soldaten van lage rang gevangen te zijn genomen. Men heeft echter nog niet voldoende gegevens, om te kunnen vaststellen, dat hier Chinese eenheden onder eigen commando mee strijden. Z. K. H. de Prins der Nederlanden is voornemens zich naar Stockholm te begeven ten einde aanwezig te zijn bij de bijzetting van het stoffelijk over schot van koning Gustaaf V. Kwestie- T ibei De Chinese regering heeft geantwoord op de door India gezonden nota, waar in dit land er zijn verwondering en zijn spijt over uitsprak, dat China een inval in Tibet had ondernomen. De reger.ng te Peking verklaart, bereid te zijn tot het voeren van vredesbesprekingen met de Tibetanen, doch de kwestie- Tibet zelf te zien als een binnenlandse aangelegenheid waarmee geen vreemde mogendheden van doen kunnen hebben. Gisteravond is medegedeeld, dat de toestand van George Bernard Shaw de 94-jarige Britse toneelschrijver, thans snel minder wordt. Hij is zo ernstig ziek, dat hij zelf geen voedsel meer tot zich kan nemen. Het einde van de grote schrijver lijkt nabij te zijn. WIJZIGING KINDERBIJSLAGWET I JANUARI VAN KRACHT. Bij K. B. is bepaald, dat de wet van 21 Augustus 1950 tot nadere wijziging van de Kinderbijslagwet en Kinderbij slagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers met ingang van 1 Januari 1951 in werking treedt. Op 14 October werd door mon sieur Robert, facteur PTT te Bouaké, Cöte d'lvoire (Franse ivoorkust in Centraal-Afrika) een brief naar Nederland gezonden met het volgende adres: Monsieur le directeur Saadhas, no. 218.5 Avenue Forest M. Haarlein (Hol land). Alleen het woord „Holland" was juist in dit adres. Op 24 October werd de brief echter reeds ter bestemder plaatse afge- leverd. Combinerende en deduce rende wist de post te ontdekken dat „M. Haarlein", Haarlem moest zijn; no. 218,5 Avenue Forest Boschlaan) bleek ten rechte Spruitenboschstraat 6 en „Monsieur le directeur Saadhas" werd vertaald als „Simavi kan toor" (directeur D. Saathof). De inhoud van de brief bleek te kloppen op het vrij vertaalde adres. De bekwaamste detectieve kan bij de PTT (Prompt Ter Tafel) nog in de leer gaan. Wie gemist kan worden, gaat spoedig naar Patria De publicaties over vertraging in de afvoer van de H-brigade vinden hun grond in de navolgende omstandighe den, zo wordt officieel meegedeeld, Enige duizenden Ambonese militairen, die destijds tot het KNIL behoorden, zijn bij de opheffing van het KNIL ge detacheerd bij de Koninklijke Land macht, in afwachting van hun terug keer naar Ambon. Zij verblijven thans op Java. Krachtens het bepaalde bij de RTO-overeenkomst hebben deze Am bonezen het recht op een plaats in In donesië te hunner keuze af te vloeien De Indonesische autoriteiten hebben tegen terugkeer van de betrokkenen naar Ambon bezwaar gemaakt. Dit heeft tengevolge, dat de verantwoordelijkheid van de Nederlandse iegerautoriteiten voor deze groep Ambonezen gehand haafd blijft, in verband waarmede al thans een deel van de H-brigade nog tijdelijk in Indonesië zal moeten ver blijven in afwachting van het resultaat van de thans in gang zijnde besprekin gen over deze kwestie. De Nederlandse regering betreurt uiteraard deze vertraging in het schema der repatriëring, welke echtar door v loop der omstandigheden onvermijdelijk is geworden. Intussen zal met bijzondere studie- belangen en andere zeer dringende re denen om voortijdig te repatriëren, zo veel mogelijk rekening worden gehou den. Zij. die nu in Indonesië kunnen worden gemist, zullen onverwijld wor den afgevoerd, waartoe zo nodig vlieg tuigen van de KLM zullen worden in geschakeld.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1