Stad en Omgeving FRANKENBERG VERKEERS-PERIKELEN De tuinderij di minimumpi Bijna drie millioen munten werden te Alkmaar ingeleverd SCHRIJFMACHINES TELMACHINES DUPLICATORS Kind knippen Biljart competitie AGENDA Het proces HEILOO Beemster Heer-Hugowaard De eerste Nufrsavond Noord-Scharwoude In Schoorls Raad werd begroting van 1951 aangeboden Egmond a.d. Hoef Koedijk Het marktvraagstuk Damrubriek WOENSDAG 1 NOVEMBER 1950 Het is op het ogenblik op het post kantoor een drukte van belang met de inlevering van al die zilveren, zinken en nikkelen munten. Niet dat de men sen in lange rijen voor het loket staan, maar degenen, die al dat geliefde slijk der aarde moeten tellen, hebben letter lijk en figuurlijk hun handen vol. Van af 1 Augustus werden reeds meer dan 700.000 stuivers naar de Rijksmunt op gezonden en bijna 1.400.000 kwartjes Bovendien liggen er nog 800.000 van deze munten op hun verzending naar de smeltkroes te wachten. De strenge controle bij het tellen blijkt wel nodig te zijn, want er zijn talrijke buiten landse munten tussen uit gehaald. Tot 15 November heeft men gelegen heid het oude geld om te wisselen tegen gangbare munten, maar het zou ons niet verwonderen, indien deze in leveringstermijn verlengd werd. Dit is vorige keer ook geschied bij de in levering van de halve guldens, halve V. LANGESTRAAT 28 TELEFOON 2394 JN de haarsnijdersssalon op het hoekje zaten een vader en zoon, die Ouborgs afgunst zouden hebben opgewekt, ogenschijnlijk in alle gemoedsrust hun knipbeurt af te wachten. Vader was met de wijze glimlach van de „humor desondanks" verdiept in het amusante weekblad „Tom Poes". Naast hem zat het knaapje ruw geschat drie jaar jong op een grote stoel de New Yorkse beursberichten te verslinden voornamelijk met handen en voeten De sfeer in het vertrek was waardig en van hoog gehalte Voor de enorme spiegel trachtte de kappersbediende de reeds door het gebit des tijds aange vreten lokken van een middelbare heer alsnog van de ondergang te redden Zijn meester verwijderde met het sier lijke gebaar van de gediplomeerde vak man het laken van een voltooide Zazu- jongeling, en weldra verliet deze het pand met een achterhoofd, dat wonder- toeï een vergelijking met de achter steven van een ons dierbaar stuk pluimvee doorstond. En toen brak het ogenblik aan, dat de dreumes een hoofdrol ging vervul len, de gastrol van de heldentenor zo gezegd. Vader lichtte hem liefderijk uit zijn beursberichten en plantte hem zorgvuldig in de knipzetel. De coiffeur meende, hem op dat ogenblik zonder meer in het witte morslaken te kunne1 hullen. Dit was het misverstand van de coiffeur, want het doek lag in een mum van tijd in een hoek en een on verwacht doch hels pandemonium barstte los. De aanblik van het witte laken scheen bij het kind een wild complex van opgepotte angstdromen aan het oppervlak te brengen. De vader sprak troostende woorden die in het lawaai verloren gingen, scha kelde vervolgens over op vermanende, om te eindigen met enkele luide en ongekuiste slagzinnen. Niets hielp. „Het joch moet effe wennen", zeide hij verontschuldigend tot de kapper, die zojuist een trap van het kind in zijn vrij omvangrijke maag gekregen had. De man staarde desniettemin ver langend naar de lokkende witte kuit „Nog maar es proberen", zei hij en wreef zijn maag. De gezel snelde nu cok ter assistentie, doch werd door de dreumes tenaastenbij tegen de grond geslagen. Des kappers eega kwam op hel angstgeschrei toe-ijlen met een specu laasje, maar dit Werd in haar halsje ge frommeld, zodat zij moest retireren Voorbijgangers, waaronder een actief ambitieus politieman, wierpen nieuws gierige blikken door het spiegelven ster. Maar ten slotte gelukte het de drie beulen het wicht in het laken te wikkelen als in een dwangbuis. „Luister eens naar de knip-knip' grapte de barbier met nieuwe moed en zwaaide zijn schaar als de boor van een tandarts voor de bolle ogen van het knaapje, dat even verlamde van afgrijzen, doch toen opnieuw in onaards gekrijs losbarstte. Als een wit en weerzinwekkend fantoom zat het in de grote stoel. Onversaagd zette de kap per echter door. Lokken steil wit haar bedekten geleidelijk aan de vloer en na een ruw geschat kwartier deed de baas een pas achteruit en bezag met vermoeide blik zijn jongste wrochtsel Daarop werd met een schichtig gebaar het laken verwijderd. Onmiddellijk heerste er een doodse stilte in het ver trek. Toen zoon aan de hand van vader even later de salon verliet, was hij het zonnetje in huis en gilde van levens pret, zodat moeders vertederd naar hem (en vader) omkeken. De haarsnij der zat sidderend in een stoel. „Ik had het loeder wel een oor kun nen afknippen, zo zat ie te draaien" zei hij, op een toon alsof hij het vol- ztrekt niet betreurd zou hebben. De bediende keek naar het karton nen bordje: „Kinderen knippen 40 cent". „Goedkoper dan voor volwassenen", mompelde hij, „asjemenou...." stuivers en halve centen. Toen kwamen er na de oorspronkelijke sluitingsda tum nog heel wat halfjes voor de dag. En als we nu de stuivers en kwartjes achter de rug hebben, zullen ook wel spoedig als laatste slachtoffers de dub beltjes en centen aan bod komen. In café Venneker werd begonnen met de persoonlijke biljartkampioenschap pen in de afd. gemiddelden 0.1 tot 1.25. Er werden reeds enige aardige partij en gespeeld en G. Wester Jr. deed het niet slecht, door reeds in een partij een gem. te maken van 1.85. De uitslagen van de zeven gespeelde partijen (over 50 car.) waren: (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: De duivel in de vrouw (18 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Uit het dagboek van een verpleegster (18 jaar); Cinema Americain, 2.30 uur: Jeugdfilm „Jopie Slim"; 8 uur: Borgia schaakmat (18 jr). Stedelijk Museum, 10—12, 2—5 en 79 uur: Schilderijententoonstelling. Doopsgezinde kerk, 2 uur: Bazar. DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: De dui vel in de vrouw (18 jr); Victoria Thea ter, 8 uur: Uit het dagboek van een verpleegster (18 jr); Cinema Ameri cain, 8 uur: Borgia schaakmat (18 jr). Stedelijk Museum, 1012, 25 en 79 uur: Schilderijententoonstelling. Doopsgezinde kerk: Bazar. G. Wester 50 41 10 1.21 H. Masseling 32 41 5 0.78 A. Meyering 50 48 12 1.04 F. Melis 49 48 4 1.02 H. Hiemstra 50 34 8 1.47 J. van Teeuwen 28 34 3 0.82 J. Huting 50 37 7 1.35 J. Teeuwen 25 37 6 0.67 A. Meyering 50 32 7 1.56 J. Teeuwen 50 32 10 1.56 H. Hiemstra 50 33 15 1.51 H. Masseling 18 33 5 0.54 G. Wester 50 27 7 1.85 F. Melis 47 29 10 1.74 Markiezenophanger werd vrijgesproken De Alkmaarse rechtbank heeft gister vrijgesproken Casper H. uit Castricum, tegen wie veertien dagen geleden zes tig gulden boete of dertig dagen hech tenis was geëist. Hij had een markies bevestigd aan een perceel in de Lange- straat te Alkmaar en dat hoge geval was tijdens een storm in April losge raakt en had een dame getroffen. Het ging er nu om, of er sprake was van schuld en daarover debatteerden des kundigen voor de groene tafel onder het toeziend oog van de verdediger, mr. Leesberg Jr. Het geheel was een storm in een glas water; de zaak liep beter af, dan het verslag van de zit ting zou doen vermoeden. Vrijspraak. W/EET U meskien of we Dingsdag de zaak tegen M. kraige, meheer?" vroeg het mannetje, beleefd aan zijn mistroostige gleufhoed tikkend. Op onze ontkenning haalde hij moedeloos de schouders op. „Dat is nou altaid weer-an", constateerde hij en keek als of wij de rol mogen schrijven. Helaas vragen zij, die dagelijks als richteren de blauwe stoep aan de Kennemersin- gel beklimmen, ons geen advies. Tot ons komen mannen met gleufhoeden Maar we wilden helpen. „Wanneer vond het misdrijf plaats?" Hij schrok blijkbaar van onze ietwat juridisch ge formuleerde vraag en zei bedeesd: ,,'t Is nagal effies 'leeden te wezen „Augustus 1949' h de bezonderhedens bespare, want 't was ofskuwlijk". Aldus zichzelf in het licht van man-van-bloed-en-modder plaatsend, vervolgde hij: „Om kort te gaan, men jonge en ik ben destaids als getuigen an'wezen". Zijn gezicht werd ernstig bij de her innering en hij sloeg een paar regen druppels van zijn gabardine-jas. „Z'n „En hebt u toen nog getuiga: gen we. ®ro»J „Ja, dat hew 'k netuurlijk", zei verwijtend kijkend bij zoveel ondei, I kundigheid omtrent het gerecht, Jutl de zaak is 'skorst". Hij schudde te' droefd het hoofd en maakte met e,1 bit/c van „ons-kent-ons" de rijwiel, waarder deelgenoot van zijn 'I omtrent „Justitia et omnia". „Nou", zei hij. „Maar 't. skeelt niks, want ik trek van Dreesie. Ontevredenheic nommer hew ik nag. Ze ware d'r hai de polisie verlegen blaid mee, want wai zitte warm. Maar ik wil maar zegge'. ware vanzellef de enigste ooggetuigenburokraten ben 't". Weer keek hij Hij toverde een beduimeld boekje te rijwielbewaarder aan. „Nou mot u 'rei,! Om persies voorschijn en las Hij bestu- voor. „Ze hewwen deerde een moment lang het kruit- nou veranderd*'zei hij, „je hewwe wail tie voor z'ngenoegen uit is, huisje aan de overzijde van het water kans, dat 't niet geldig is Dan wordt voorbeeld. Komt ie den voor de sïceepj en sprak toen krachtig: „Kaik, 't betrof 't perses vanzelf op'skort". raad of voor meneertje?" En moest nJ 'n anraiding. M'r. jongen en ik ben d'r In de hoop iets te kunnen doen in dit meer komen, maar juist ging de dew bai 'weest en hewwe de hille toedracht tragi-trage geval vroegen we of de van de publieke tribune open. We 20, van de zaak 'zien. Ik zie 't nag voor me zaak al eerder v^as behandeld. „Wel- gen hem later zitten, knikkend tegen I meheer. Die beul, met z'n gepoeste jaat", zei de gleufhoed, „maar je motte de deurwaarder en de zaalwachter. j)(' slee. Hai skoof 't hoekie om bai de vanzellef altaid twee keer komme. De rechtefs, statig binnentredend keke\] breg u wette wel, bai de Bergerhout iene keer voor de ais en de aare keenaar zijn hoek en hij antwoordde J vanzellef en ramde gelaik 'n fietser voor de uitspraak. Maar hai is hille- een blik alsof zij-het-wel-wisten-so,} En niet stoppen! Homaar. Afain, ik zei gaar niet verskenen". men. Politievoetbal Dinsdagmiddag speelde het elftal van de gemeentepolitie Alkmaar een compe- tietiewedstrijd tegen het elftal van de Alkmaarse R.P. Deze wedstrijd, welke een spannend verloop had, kenmerkte zich door goede spelmomenten van beide elf tallen, waardoor het geheel een aantrek kelijk karakter had. De uitslag 22 gai de verhoudingen juist weer en de toe schouwers hebben een pittige wedstrijd zien spelen op het Boysterrein te Alk maar. Beide partijen zaten flink op de bal en gaven elkaar niets toe. Bij de return match in Heiloo zal moeten blijken, wel ke van de politie-elftallen de sterkste is. Gewichtheffen jiu-jitsu De worstelwedstrijd die Zaterdag 11 November in Krommenie plaats vindt tussen „Achilles", Krommenie en „S.S. S." Alkmaar, belooft een zeer interes sante te worden, want naast worstelen, zal een demonstratie gewichtheffen wor den gegeven en leerlingen van de Sport school Jan Kuilman, uit Alkmaar zul len Jiu-Jitsu en Judo demonstreren. Een avond dus waarop kennis kan wor den genomen van enige takken van sport, die nog te weinig bekend zijn. BOOMPJE GESNEUVELD Gistermorgen raakte in de Emma- straat een vrachtauto bij het uitwijken voor een andere auto door een defect aan de stuurinrichting uit de koers De wagen reed het trottoir op en kwam tot stilstand na een boompje omver ge reden te hebben. Persoonlijke ongeval len kwamen niet voor. BENOEMD TE AMSTERDAM Onze plaatsgenoot de heer N. J Blokker is met ingang van 1 November benoemd als electrotechnisch ingenieur bij de gem. energiebedrijven te Amster dam. Kilima Hawaiians Zondagavond komen in het „Gulden Vlies" de „Kilima Hawaiians" met een prachtig programma. Een nieuw reper toire met een keur van successen en verzoeknummers zal ten gehore ge bracht worden. Aan deze voorstelling werken nog mede o.a. Bill Kilima and his singing en swinging Cowboy's, Ted Valerio, accordeon virtuoos, Tedsano's adembenemende balansacten De Oste- ny's Rijwielsensatie. Coos Speenhof bijgenaamd de Koning van de Lach neemt de conference's voor zijn reke ning. Een veelbelovend Zondagavond programma. Burgerlijke Stand Getrouwd: Johannes de Groot en Pe- tronella J. Schouten; Comelis Hoogenhout en Jacoba Vijselaar. Overleden: Catharina J. van der Lee, 84 jaar. KUSTVAARDER VERTREKT VANDAAG. De Groningse kustvaarder „Rottum" die 85 standaard hout vanuit Zweden heeft aangevoerd voor de fa. Conijn, vertrekt vandaag naar Antwerpen. Het hout is aan de Kanaalkade overgeladen op dekschuiten. JONG GELEERD. Twee meisjes van 7 en 12 jaar, die allerlei kleine diefstallen gepleegd had den bij V. D. en Kofa, werden hier over door de kinderpolitie streng on derhouden. De goederen werden aan de rechtmatige eigenaars terugbezorgd. Burgerlijke Stand Geboren: Margaretha E. G., d. van J. E. W. Lammere en A. M. Zoon. Anthonius J. M., z. van S. Kops en M. Zonneveld. Ondertrouwd: Nicolaas Stam, Zanderslootweg 2 en Margaretha Hendrica Wilhelmina Verver, Hogeweg 35. De Meervoudige Kamer te Alkmaar hield zich gistermiddag bezig met de behandeling van een viertal „aanrij dingszaken" van min of meer ernstige aard, waarvan er drie in Alkmaar en omgeving plaats vonden De landbouwleraar Albertus v. d. B. uit Egmond-Binnen had op 30 Maart op de weg van Bergen naar Egmond-Binnen een aanrijding gehad. Verdachte bestuurde een kleine wa gen en moest uitwijken voor een wiel rijder die plotseling het rijwielpad verliet. De wagen slipte en via een omweg moet v. d. B weer op het rijwielpad zijn gekomen waar hij een andere wielrijder heeft aangereden. De officier meende echter, dat ver- dachte niet, zoals was ten laste ge legd, roekeloos had .gereden maar dat hij,„door zijn snele reactie om de wielrijder te ontwijken, met de andere wielrijder in botsing was gekomen. De officier meende daarom dat verdachte diende te worden vrijgesproken. Een akelig vehikel. Veertien dagen geleden was de zaak tegen verdachte B. uit Medemblik reeds behandeld. B. had in de nabij heid van Schoori een oude man aan gereden, die kort na dit ongeval aan zijn verwondingen was overleden. Mr Meischke was van mening dat ver dachte hoogst roekeloos en lichtvaar dig had gereden. De officier noemde de auto een akelig vehikel. De eis tegen B. luidde: Een boete van f 300.—, subsidiair 50 dagen hechtenis. Op de hoek van de Spoorstraat had de Alkmaarder Van L. een motorrijder aangereden die van de Geester&ingei de Gashouderstraat wilde inrijden. Daar de motorrijder van rechts kwam, had verdachte voorrang moeten ver lenen en dies werd hij tot een boete van f 60.— subsidiair 30 dagen ver oordeeld. Moeilijkheden opgelost Pieter de B„ een Alkmaarder hoorde veertien dagen geleden acht maanden hechtenis tegen zich eisen. De zaak was op verzoek van de verdediger aan gehouden in verband met het uitbren gen van een reclasserings-rapport. Dit was zo gunstig, dat Pieters straf voorwaardelijk werd, met een proef tijd van drie jaar en onder toezicht- stelling door de reclassering. Pieter de B„ die om huiselijke moeilijkheden te ontwijken een huurfiets had verkocht, beloofde beterschap. Thuis was alles bij gelegd en hij zal de fiets vergoeden zoals zijn verdediger bij de vorige zitting al had toegezegd. WIELRIJDERS IN HET NAUW Gistermiddag hebben in de drukte van vijf tot zes uur verschillende kleine ongevalletjes plaatsgevonden. Op het kruispunt KoningswegDoelenstraat hadden twee wielrijders een botsing waarbij een der rijwielen vrij ernstig werd beschadigd. Op het kruispunt To renburgSliksteeg kwamen liefst drie wielrijders met elkaar in aanrijding. Een der fietsen liep schade op. Op hei kruispunt KoningswegPaternoster straat werd een stoppende vrachtaut: van achteren door een andere vracht auto aangereden. Beide wagens liepen avery op. WOONHUIS TOT DE GROND TOE AFGEBRAND Gisteravond laat is het woonhuis van de heer A. Boersma aan de Volgerweg tot de grond toe afgebrand. De brand brak uit toen de familie Boersma bij buren aan de overzijde van de weg op visite was. Eerst toen het vuur naar buiten sloeg, ontdekte men de brand. Vermoedelijk is de oor zaak het te heet stoken van de kachel Zaterdagavond hield de afdeling Heerhugo- waard van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen haar eerste Nuts-avond in het seizoen 1950-1951. De voorzitter, de heer J. Biersteker, verwel komde het flink opgekomen publiek. Het woord was daarna aan de spreker, de heer Jhr. Mol- lerus, die zou spreken over IJsland. Wij zijn er van overtuigd, dat hij, te oordelen naar de aapdacht waarmede geluisterd werd, er ten volle in geslaagd is om de aanwezigen te boeien. Op duidelijke soms humoristische wijze vertelde hij van zijn reis naar en door IJsland, er de nadruk op leggend, dat het verblijf daar voor een schrale beurs nu niet is aan te bevelen, want alles is- er schromelijk duur. Na de pauze werden een serie lantaarn plaatjes getoond, waarbij de heer Mollerus op de hem eigen manier van voorlichting diende. Na afloop dankte de voorzitter de heer Mol lerus en het publiek voor de g'rote aandacht waarmede geluisterd was en wekte op tot het volgen van een cursus „De menselijke Levens loop", welke zal gegeven worden door drs. W. A. Nell in een serie van vijf lezingen. Toneelnieuws De drie plaatselijke toneelverenigingen Heerhug'owaard bereiden zich weer voor op de komende Kerstuitvoeringen. Door de verenigin gen zijn mooie stukken in studie genomen. „De Vriendschap" van het Kruis hoopt voor het voet licht te brengen: „Kermisvolk op Kerstmis" van Henri Ghëon. Dit stuk is uit het Frans in ver schillende talen vertaald en door het Europese beroepstoneel vaak met succes opgevoerd. De keuze van de „Huijgenoten" uit het Cen trum viel op het nog altijd actuele spel: „Ver schroeide aarde" van A. v. d. Luyt. Een spel van trouw en verraad, dat zich afspeelt op Java. Beter dan iets anders leert dit stuk £pns de -toestanden kennen waarin de Nedex-landse soldaten in Indie zich zo vaak bevonden. Een cpel, de moeite van een bezoek ten volle waard. „Pius XI" in 't Noordeinde zal met Kerst mis voor het voetlicht brengen het zigeuner stuk Verdeeld Kamp" van A. v. d. Luyt. Een prachtig spel dat zijn weg wel zal vinden. Tof kantoorhouder benoemd Onze plaatsgenoot, de heer J. Krijgsman, besteller bij de PTT, gaat deze gemeente ver laten, daar hij benoemd is tot kantoorhouder te Dirkshorn. LAATSTE DIENSTPLICHTIGE REPATRIëERT Met het troepentransportschip „Nelly" zal vermoedelijk op 11 November in Rotterdam aankomen soldaat J. A. "Doodeman, Veenhui- zerweg 34. Dit is de laatste uit Heerhugowaard, die nog als dienstplichtige in Indonesië ver bleef. DIPLOMA BEHAALD Op het examen uitgaande van de Unie van muziekverenigingen behaalden onze plaatsgeno ten de heren K. Modder en A. Volkers het di ploma A. Beide heren zijn lid van de muziek vereniging „H.U.G.O.". „Damlust" Bij de gisteren te Anna Paulowna gespeelde competitie-wedstrijden moest „Damlust" het tegen „Excelsior" te Anna Paulowna afleggen en wel het eerste tiental met 11—9 en het tweede tiental met 12—8. De uitslagen. De uitslagen der vierde ronde van onderlinge wedstrijd van Damlust waren: Eerste klasse: C. Schuffelen—A. v. d. Welle 2—0; Th. de Haas—A. Goudsblom 2—0; P. Beers—J. Zijp 2—0. Tweede klasse: G. Vroling—C. J. Cools 1—1; II. Engeringh—Jb. Berkhout 1—1; N. Jol—Jb. Grootjes 1—1; P. Balder—Bak 0—2. Derde klasse: A. Broersen—F. Berkhout 0—2; H. Rutsen—W. Visser 2—0; P. Bekker—W. Mars man 2—0; K. v. d. Hoven—C. v. d. Hoven 2—0. Er waren weer spannende partijen te bewon deren, waarbij vooral opviel de taaiheid waar mede de partijen werden gespeeld. Geen enkele partij of de winst werd eerst na lange strijd behaald. De winnaars kregen het vooral niet cadeau en is het als geheel voor de club ver heugend, dat er zó gespeeld wordt. Op deze wijze voortgaande zien we het spelpeil steeds hoger worden en voor de a.s. tegenstanders in de competitie staat het wel alreeds vast dat onze club een geduchte tegenstander zal zijn die niet gemakkelijk is te verslaan. TAFELTENNIS Zondagmiddag speelde de Hoever tafel- ennisclub „2119" haar derde competitie wedstrijd, en wel tegen „Tempo" uit Westerblokker. Het werd een royale 82 overwinning. De derde in successie De spelers doen het beter dan de naam van hun club zou doen vermoeden. In elk geval keurig werk! De Raad van Schoori kwam Dins dagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter mr. C. A. J. Jochems. Wethouder Silhout was door ziekte afwezig. Bij Koninklijk Besluit d.d. 9 Oct. 1950 was bet maximum van de drank vergunningen met ingang van 1 Ja nuari 1951 voor de gemeente Schoori bepaald op negen (dus met één ver hoogd). Naar aanleiding van het schrijven van de heer A. H. Koomen te Cam perduin, waarin verzocht wordt een onderzoek in te stellen inzake ver meend hem door gezagsorganen aan gedaan onrecht, o.m. verband hou dende met bouw en bewoning van een loods, merkte de voorzitter op, dat het z.i. niet op de weg ligt van het gemeentebestuur in deze een onder zoek in te stellen. Het is een civiele zaak. Het verzoekschrift van de heer K. Krul, waafin deze vraagt in aanmer king te mogen komen voor een ge meentelijke bijdrage in de kosten van vervoer per autobus naar de Chr. school te Bergen werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Het verzoek van het Kon. Nederl. Gymnastiek Verbond te Amsterdam om kosteloze beschikbaarstelling van gymnastieklokalen voor de plaatse lijke gymnastiekvereniging Olympia, om toekenning van een jaarlijkse sub sidie voor de afd. jeugdleden van Olympia beneden 16 jaar en een sub sidie ten bedrage van ƒ25.tot 50.aan het Verbond, zal bij de be groting worden behandeld. Het voorstel van B. en W. tót vast stelling van een verordening tot wij ziging van de bestaande verordening op de Keuringsdienst van vee en vlees, verband houdende met de aan sluiting van de Keuringsdienst bij die van Alkmaar, werd, nadat enkele vra gen waren beantwoord, aangenomen. Noodslachtingen en andere slachtin gen blijven in Schoori. Alleen de keu ringen worden gedaan door Alkmaar. Met het voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing en in vordering van haven- en kadesgélden, kon de Raad zich verenigen. Naar schatting zullen ze pl.m. 225.op brengen, wat intussen niet moet wor den beschouwd als zuiver inkomen. Een gedeelte zal moeten dienen voor uitdieping en betere aanlegplaatsen. De bestaande verordening was boven dien slechts goedgekeurd tot 1 Ja nuari 1951. Ook de verordening op de heffing en invordering van reinigingsrechten liep af, waarom de Raad een nieuwe vaststelde. Nog een verordening kwam te ver vallen en wel met ingang van 1 Dec. a.s., n.l. die, regelende de sluiting van kappers- en barbiersondernemingen. Besloten werd voortaan de zaken te sluiten op Dinsdag na 1 uur. Naar aanleiding van de door het Ministerie van Binnenlandse Zaken aanhangig gemaakte kwestie inzake een bijslag op ziekenfondspremies vooi minvermogenden stelden B. en W. vooi een verordening vast te stellen. 32 personen in deze gemeente zullen daarvoor in aanmerking komen, wat voor de gemeente een driemaandelijkse uitgave vraagt van pl.m. 225. Zonder discussie ging de Raad hier mee accoord. Inzake het verlenen van tegemoet komingen in de -vervoerskosten van leerplichtige kinderen, stelde de Raad een regeling vast, die rekening houdt met de inkomsten van de aanvragers. Met het voorstel om, nu de plaat selijke vleeskeuringsdienst is opgehe ven, de aanwijzing van de accountant, de heer S. J. A. Keesom als boek houdkundige voor de controle over t beheer van de kring Schoori met In gang van 1 Januari a.s. in te trekken, was de Raad het eens. Vervolgens werd goedkeuring ge hecht aan het voorstel tot het aan gaan van een rekening-courant-over eenkomst tot een maximum van 20.000.—. Tot lid van de Adviescommissie in huisvestingszaken werden herbenoemd de heren J. J. Korver, C. Duin Wz., N. Kaag, W. H. P. Pastoor en C. J. Schouten. Voor de bouw van het Bureau Open bare Werken met dienstwoning en bergschuur aan de Laanweg verleen de de Raad een extra crediet van 4000, benodigd voor het opvangen van de stijgingen van lonen en mats riaalprijzen. Het voorstel van B. en W. om gemeentewerkman R. E. Koning tij. delijk aan te stellen als stoker va; de centrale verwarmingen van de ge- meentegebouwen op een jaarwedde van 100.deed de heer Van Liene;, vragen, of het wel kon voor zo'n lut tel bedrag. Ook de heer Pastoor vondi de beloning niet „hoog". Beslote: werd te kijken hoe het loopt. Ten slotte kwam de voorzitter noj met een verrassing: de aanbieding va: I de gemeentebegroting voor 1951. Dtl inkomsten van de gewone dienst bi l dragen ƒ293.335.92 en de uitgave; 1 308.637.22. Het nadelige saldo vat# 15.301.30 zal worden gedekt met ee;| bijzondere uitkering van het Rijk. De Raadsleden met uitzondering var de beide wethouders, werden aange wezen als commissie van onderzoel Rondvraag Mag een huis gebouwd worden aa:S een onverharde weg? aldus de heer- Duin, daarbij doelende op het huil bij het Broederschapshuis. Uit het antwoord van de voorzitter bleek, dat het hier betrof grond vai het Broederschapshuis. Mag een particulier dit nu ook!| wilde de heer Duin weten. De voorzitter meende, dat hiermeil geen precedent werd geschapen. De heer Kaag wees er op, dat vaker werd gebouwd aan onverham I wegen. Men bouwt eerst en vraa* f dan om verharding van de weg. De heer Van Lienen vond de btl trouwbaarheidsrit funest voor de bit-1 nenwegen. De heer Kaag deelde mede, dat ti| door landbouworganisaties ook al i was gewezen en gevraagd om de pi derwegen te ontzien. „Het komt in de mode," meende dtl voorzitter, „men kan er zich moeilijk aan onttrekken." Nadat nog enkele malen het wegen-1 net ter sprake kwam, ging de Raad ui comité. STEENLEGGING VERZORGINGSHUIS Vrijdag 3 November, des middags om vier uur, zal de eerste steenlegging plaati vinden voor het Verzorgirtgshuis vooi Ouden van Dagen. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Gaarne een plaatsje in uw blad over bovenstaand onderwerp. Nu er veewagens zijn van meer dan normale lengte, schijnt de toegang tot onze markten plotseling niet voldoen de. Inplaats dat men die paar vee wagens gaat verkorten, wil men nu een paar grote gebouwen laten verdwijnen, of desnoods een gracht dempen. Een ander wil nog verder gaan en de mark: n.b. maar geheel buiten de stad ver bannen. waar ze dan een zekere dooi tegemoet zou gaan. Het kan m.i. eenvoudiger. Wanneer de koeien die thans in de Marktstraat verhandeld worden een plaatsje op het Hofplein krijgen (dat ook vlak bij het Waaggebouw ligt) zou de Marktstraat als aanvoerweg kunnen dienen en dit zou de oplossing brengen. Mocht dit niet voldoende zijn dan zou men de Voordam van de Schapenbrug af i» schuine richting naar de Dijkbrug kunnen verbreden. Bij de Schapen- brug zou de Voordam zeker drie vier meter breder kunnen worden, zodat die lange veewagen daar rustig zijn „draai" kan krijgen. (Hoe moet het I dan met de scheepvaart? Red.) Het profiel van de Voordam zou bij de Dijk wat verhoogd moeten worden, z»' dat de diepe zak die zich daar bevindt t zou verdwijnen. Het water van de Voordam zou nie' gedempt behoeven te worden, de sche pen konden evengoed vanuit het Ka- naai aan het Waagplein aanleggen, de gebouwen behoefden niet geofferd 18 worden en de markt kon blijven waar zij al zoveel jaren is geweest, n.l. onl of nabij onze aloude Waagtoren. C. v. (Van inkorting der veewagens ha» natuurlijk geen sprake zijn. Wij moge» de wijzers van de klok niet terugze'" ten. De oude toestand moet aangepas' i- worden bij het moderne verkeer e» niet omgekeerd. Red. Alkm. Crt.) Met ingang van 1 Januari zal 1 andering worden aangebracht, die nis is. Tot dusverre werd alleen r Teilen. Daarnaast ontstond de gewc «r ook „administratief" geveild. De maar werd, omdat er nu eenmaal t werd dan beschouwd als over de v tegen de overeengekomen PrUs- regeling vastgelegd, zodat ze offici Veilplicht voor breekpee opgeheven Van meer belang is misschien de o heffing van de veilplicht voor bree peen (winterpeen, peen zonder lo f»eze veilplicht is losgelaten op aa drang uit andere provinciën, waarl is te bedenken, dat breekpeen vooi jr, de provincie Noord-Holland e- tuinderijproduct is, elders veelal e- landbouwproduct. Het gevolg hiervan is, dat het han haven van een minimumprijs nauw Jijks meer mogelijk is. De ervarn heeft geleerd, dat, wanneer toch wor geprobeerd een minimumprijs te han haven, bij slechte markten buiten i veiling om wordt verkocht beneden i minimumprijs, terwijl alles, wat a; de veiling komt, doordraait. De enige oplossing in zulk een gey bestaat voor de Noordhollandse tui: derij daaruit, dat een statuaire vei plicht wordt opgelegd aan de tuinder veilingsleden en verder, dat ook hand wordt gehouden aan zulk e« veilplicht! Wat vaak niet gemakkeh; is Want het betreurenswaardige fe doet zich voor, dat, wanneer de wett: liike veilplicht is verdwenen, de sti tuaire dikwijls niet sterk genoeg blij! te zijn om een bevredigende gang va zaken te waarborgen. Intussen wil de Provinciale Commi: sie uit de Veilingen in Noord-Hollan toch trachten ten aanzien van de bree! peen iets te doen. Daarvoor zal echte éérst de inventarisatie moeten worde afgewacht, die in December plaats heei Een slechte zomer, waarin d organisatie veel heeft gered. De afgelopen zomer is voor de tuin lerij zeer slecht geweest, het resu] taat daarvan is natuurlijk, dat de on -vredenheid onder de tuinders toe eemt en dat hier en daar protestver gaderingen hebben plaats gehad. Protesten maar tegen wat of wie Er valt niet aan te twijfelen of onz tuinders zitten in de meest kwetsbar oek van ons agrarisch leven, maar he is voor alles de natuur, die hun di jaar parten heeft gespeeld. De ontevredenheid daarover word graag gelucht in de vergaderingen vai de organisatie, waarbij men mis schien ten onrechte vaak de ge dachte krijgt, dat veel tuinders ver geten. dat deze organisatie hun enigi beveiliging is. Zonder de minimum irijs-regelingen, die toch het werk zijl an de organisatie, zou de toestand di jaar volkomen hopeloos zijn gewees en we zouden durven zeggen, dat dez- inimumprijsregelingen in 1950 d: inder hebben gered. De minimumprijzen moeten lig gen beneden de kostprijs. Bekend is het argument van di tuinders, dat de minimumprijzen on geveer moeten liggen op het niveai yan de kostprijs. Afgezien van di vraag, wat onder „kostprijs" is te ver gtaan de opvattingen daaromtren zouden wel eens zeer ver uit elkaa: 7 kunnen liggen zou een soortgelijk: regeling tot catastrophale resultatei voeren. De tuinders zouden gaan telei op basis van de vastgestelde minimum prijzen en de ellende zou niet te over zien zijn. De kans is groot, dat er toe- Standen zouden ontstaan, zoals we di: dit jaar door geheel andere oor zaken bij de bonen hebben gekend Bij bonen is de kostprijs misschien t< stellen op 35 cent. De minimumprij: echter moest, om het doordraaien te beperken, in de loop van het jaar wor den verlaagd van 20 op 15 cent. Bij eer minimumprijs van 35 cent zou de door- Probleem 94 van wijlen C. Buisman (op lossing:. Stand: Zwart 9 schijven op 2, 6, 7, 8, 20, 25, 27, 28 en 38; zwart 10 schij ven op 15, 19, 24, 29, 37. 39, '40. 44, 45 en 48. Oplossing: 1. 19—14 (20X9), 2. 24—20 (25X14), 3. 29—23 (28X19), 4. 39—33 (38X 29), 5. 37—32 (27 X38), 6. 48—43 (38 X 49), 7. 15—10 (14X5), 8. 40—35 (49 x 40), 9. 45 XI!! En nu nog even het volgende standje: Zwart 10 schijven op: 2, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 23, 24 en 25; wit 10 schijven op: 26, 27 28. 32. 34, 35, 38, 39, 40 eri 45. Zwart aan zet speelde 28 waarna wit de volgende combinatie verzuimde ,-26—21 (17 X 26), 27—22 (18X27), 32X 21 (23X43), 39 X 48 26X17), 34—30 (25 X 34) 40x7!!! Om te onthouden! F Ter oplossing voor ditmaal: i Probleem 95 van S. Gerritsen. Zwart 8 schijven op 9, 10, 20, 24, 25, 26. J. e" 3„°' wit 8 schijven op: 28, 29. 33 54. 57, 38, 36 en 49. - wit speelt en wint.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2