Stad en Omgeving Vogt sprak op tweede AVRO-avond H.B.S.-feestavond bereikte climax tijdens opvoering van sketch „Onze verhouding tot Rome" FRANKENBERG nv AGENDA Eregast WAT DE THE/ TERS BRENGEN De heer Massink nam afscheid van V.OK.Z.OS Een-ader was glanspunt van programma LUXE POST FOTO-ALBUMS Nieuwe cursus Jan Noortman aan het begin van toneelcarrière? Kwart eeuw in dienst van de brandweer VICTORIA THEATER: Kennismaking gezocht Wat onze voorouders schreven Verkoopactie Postzegels en prentkaarten „Voor het kind" HARMONIE THEATER: Saboteur CINEMA AMERICAIN: Snelheidsduivels ZATERDAG 4 NOVEMBER 1950 De heer W. Vogt, directeur van de AVRO zal zich gisteravond vergenoegd in de handen gewreven hebben, toen hij kon constateren, dat ook de tweede propaganda-avond binnen veertien da gen zeer velen naar ,,'t Gulden Vlies" had gebracht. Als reden voor dit her nieuwde bezoek, gaf AVRO's directeur in zijn openingswoord de warme ont vangst, wélke Toon Hermans in Alk maar bereid is en de gedachte, dat ook het nieuwe programma zou kunnen boeien. Donderdag vond de officiële première te Bussum plaats. Bussum was gekozen, omdat in radio-kringen de mening heerst, dat hoe dichter men bij Hilversum komt, des te critischer het publiek is. De ontvangst van Willy Vervoort, The Swinging Nightingales, Gerard van Krevelen, de AVRO-film en ten slotte de één-acter „De som van alles is nul" was uitstekend. De nieuwe tournee van de AVRO heeft ten doel, aldus de heer Vogt de ledenwerfactie te stimuleren en de prachtige vaart in de aanmelding van nieuwe leden in gang te houden. Wat dit betreft, zijn bij de AVRO de remmen los en is er in onze harten het heldere licht der blijheid. De heer Vogt hoopte, dat de actie voor 250.000 AVRO-leden in Alk maar een n:euwe impuls zou krijgen. Het programma, dat de AVRO deze avond bood, had een tweeledig karak ter. Vóór de pauze maakte het publiek De belangstelling voor de rede, door ds. Moulijn uit Leeuwarden voor de Evangelische Unie in het gebouw Heul 3, was wel niet bijzonder groot, maar toch was de grote zaal behoor lijk bezet, toen de heer J. Gootjes als waarnemend voorzitter een kort ope ningswoord sprak. Ds. Moulijn begon met te zeggen, dat het, sprekende over Rome, wel eens moeilijk valt de Roomse Christe- en recht te doen en nuchter te zien waar het om gaat in hun activiteit en wat zij zich als doel stellen. En toch is dit zeer noodzakelijk. Hoe staat het eigenlijk met het aan tal Roomsen in ons land? Velen me nen, dat zo ongeveer 50 pet. der Ne derlanders Rooms is, maar het is niet meer dan 38,5, d.i. slechts 0,2 pet. méér dan honderd jaar geleden. Er is de laatste 20 jaren een toeneming na een daling, die het aantal op ongeveer 35 pet. had gebracht. Deze stijging wordt veroorzaakt door een geboorteover schot en niet door overgang van an dersdenkenden naar de r.k. kerk, zo als velen menen. Deze overgangen zijn niet zo heel erg talrijk en daar staat dan ook tegenover dat in de loop der jaren ook heel wat Roomsen naar Protestantse zijde zijn overgegaan. In de specifiek R.K. streken van ons land. Spr. noemde hierbij o.a. Tilburg, waar zelfs de prior van een klooster pro testant werd. In N.-Holland was heit percentage R.K. honderd jaar geleden 27.75 en in 1930 bedroeg het 27.19. In West-Fries land was een vrij grote stijging, n.l. van 43 op 48 pet. In dat deel der pro vincie is de activiteit van Rome dan ook zeer groot. Daar bevinden zich b.v. 20 kloosters van de 37, die er bo ven het Y zijn. Ondanks het betrekkelijk geringe aantal Roomsen bemerkt men in de laat ste tientallen jaren vee! meer van die activiteit dan vóór dien. Het is er ver bazingwekkend hoeveel ziekenhuizen en allerlei inrichtingen er van die zijde zijn gesticht en hoeveel werkers in kerkelijke dienst zij méér hebben dan de Protestanten naar verhouding van de parochianen die zij moeten die nen. Is dit alles een aanklacht tegen Rome? Neen, eerder tegen het Protes tantisme, dat heel vaak veel te laks is. Men moet pogen te begrijpen wat Rome bedoelt, als betoogd wordt, dat men aan die zijde wordt gedreven door liefde tot de kerk en de mensen en hun kinderen. Als een kind verloren gaat voor de r.k. kerk, is het ook verloren naar de geest, volgens Rome. De be weegredenen voor het werk van Rome zijn dus te zoeken in de wil tot uit breiding van Gods koninkrijk en als wij dit goed zien, zei spr., mogen wij hun de activiteit niet kwalijk nemen. Ten slotte sprak ds. Moulijn nog over de Maria-verering. Het dezer dagen af gekondigde dogpaa vgnd hij een nood zakelijke stap in de reeds jaren geleden afgelegde richting. Spreker geloofde dat Maria een gewone moeder was en daar door komt Jezus dichter bij ons te staan dan door de Roomse verering. Lees in de Bijbel wat over haar gezegd wordt. Het lezen in de Bijbel is het beste verweer tegen Rome, want daar mee kan men de kinderen opvoeden tot goede, overtuigde protestanten en daar ontbreekt nog wel wat aan. Onze gezinnen zijn niet voldoende gevormd ook het tekort aan predikanten wijst daar op. Wij zullen dieper en gezonder moeten leven uit het evangelie. Als wij ons niet organiseren en niet samen wil len werken, verdienen wij niet anders dan overheerst te worden. Intussen make men zich daarover nog niet be zorgd, want wij zijn iets dichter bij de waarheid dan de r.k. Éénmaal zal het v/orden: één kudde, één herder, door dat zij en wij omgebogen worden naar de volle waarheid. Na een korte pauze werd gelegenheid gegeven vragen te stellen, waarvan door een viertal aanwezigen gebruik ge maakt werd, die allen uitvoerig wer den beantwoord. kennis met de persoon van de Vlaamse bard Willy Vervoort, die met 'n gees tige conférence en enige liedjes zijn radio-populariteit bevestigde. The Swinging Nightingales met aan de vleugel Gerard van Krevelen bewezen da zij niet slechts „swingend kunnen nachtegalen". De drie meiskes zongen o.a. in fraai costuum „Het spiegeltje in het boudoir". In de bedrijfsfilm „Hier is Hilversum de AVRO" naar een scenario van Ger Lugtenburg en Ton Schroders kwam men oog in oog met vele bekende personen uit de radio wereld en kreeg men een goede indruk van de veelomvattende arbeid, welke aan de uitzending vooraf gaat. Reeds vóór de aanvang had de heer Vogt er op gewezen, dat hét nodig was zich tijdens de pauze om te schakelen en zich voor te bereiden op de één- acter. Inderdaad was dit nodig. Men di-nde zich los te maken van de cheerio-sfeer om naar waarde te kun nen genieten van een uur uitstekende toneelspeelkunst. „De som van alles is nul" van Arthur Bax in een vertaling van W. Vogt werd gedragen door Vera Bondam en de hoorspel-leider Kommer Kleijn. Laatstgenoemde was de koop man op een eenzame post in het stroomgebied van de Zambesi, die uit angst voor de eenzaamheid aan de drank verslaafd is en ten einde raad een blanke vrouw (Vera Bondam), wier geweten door een moord is be zwaard, naar zijn bungalow in de jungle heeft gebracht. Zij heeft daar te vechten tegen de jaloezie van een vrouwelijke halfbloed (Miep v. d. Berg). Als het grillige noodlot wil, dat Goldie Brandt een blanke uit het moe ras redt en deze (Robert Sobels) een politieambtenaar blijkt te zijn, die haar wil arresteren, komt het tot conflicten, die èn Vera Bondam èn Kommer Kleijn gelegenheid geven de een-acter tot een climax te brengen. Jammer was het, dat Robert Sobels zich niet tot het ni veau van zijn twee tegenspelers kon verheffen. Van beslissende invloed was dit echter niet. Vera Bondam, Miep v. d. Berg en Kommer Kleijn, geholpen door een keurig verzorgd decor en Dick van Putten als de man der ge luiden, brachten een beklemmende sfeer. Groot was Vera Bondam in haar wanhoop, Kommer keyn in zijn strijd om de vrouw te behouden en Miep v. d. Berg in de sluwe geslepenheid van een jaloers vrouwenhart. Een uitste kend slot van een geslaagde avond. MUZIKALE ATTRACTIE IN WAPEN VAN HEEMSKERK Morgenavond en de drie volgende Zondagen krijgt het dansminnend pu bliek in 't Wapen van Heemskerk een meer uitgebreide muzikale schotel op gediend. In een zespersoons bezetting presenteert zich het orkest „De Dolo- nans", als maandorkest. Een nouveauté is echter het optreden van de Alk- maarse Jazz"-"Só"ciéty"pianist"Ger Vis ser, die voor het eerst, bij wijze van attractie, de dansliefhebbers zal laten kennismaken met de „Clavio- line". welk instrument hij reeds op 'n jazz-avond in „Cinema Americain" in troduceerde en waarmee hij toen veel succes boekte. RONDOM DE MEESTER VAN ALKMAAR Hedenavond van 7—9 uur en morgen-(Zon- dag-)middag van 2—5 uur zal de. Jubileum tentoonstelling in het Stedelijk Mnseum onher roepelijk voor het laatst zijn geopend. Van ver buiten Alkmaar trok deze expositie bezoekers en zij mag zich verheugen in een zeer gunstige beoordeling. Moge een druk be zoek op heden en morgen het succes volledig makenl in dozen en mappen in groie verscheidenheid Langestraat 28 Teletoon 2394 (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Saboteur (14 jaar). Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Kennismaking gezocht (18 jaar). Cinema Americain, 2.30 uur: Speciaal jeugdprogramma. 7 en 9.30 uur: Snelheidsduivels (18 jaar). Wapen van Heemskerk, 4 uur: Kin dervoorstelling „Sjors". Stedelijk Museum, 1012, 25 en 79 uur: Schilderijententoonstelling. Hoek Geest-Kanisstraat, 35 uur: Expositie schildersvereniging „Door werken". ZONDAG Harmonie Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Saboteur (14 jaar). Victoria Thea ter, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Kennisma king gezocht (18 jaar). Cinema Ameri cain, 2 uur: Jeugdfilm „Peter Joe"; 4.30, 7 en 9.30 uur: Snelheidsduivels (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Kilima Ha- waiians. Valks Lunchroom, 10 uur v.m.: de heer A. Langhemmer spreekt voor de Dageraad. Kapelkerk, 7 uur: ds. Wesseldijk spreekt over „Maria ten hemel opne ming". Cinema Americain, 10 uur vm.: Film vertoning voor „Nederland—USSR". Stedelijk Museum, 25 uur: Laatste dag schilderijententoonstelling. Hoek GeestKanisstraat, 105 uur: Expositie schildersvereniging „Door werken". MAANDAG Harmonie Theater, 8 u. Saboteur (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Kennis making gezocht (18 jaar); Cinema Ame ricain, 8 uur: Snelheidsduivels (18 j.) Landbouwhuis, 8 uur: Cursusavond Volksuniversiteit. Hoek GeestKanisstraat, 25 uur: Expositie schildersvereniging „Door werken". ZONDAGSDIENST HUISARTSEN. Zondag 5 November zijn beschikbaar de huisartsen J. Lourens, Oudegracht 293 (telef. 2892) en A. L. Gransbergen Geesterweg 11 (telef. 2294). ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN Zondag 5 November is de apotheek van de heer B. H. J. Schouten, Em- mastraat 47, voor het publiek geopend. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waargenomen. A.s. ZONDAG 5 NOV. BEGINT voor beginnelingen. Nog plaats voor enige Dames en Heren. DA NSINSTITUUT LANGESTRAAT 48. TEL. 3759 AVA-nieuws Zondag krijgen de AVA-ers de kans zich te rehabiliteren. De dames van D.T.S. uit Oudkarspel komen naar het Sportpark om tegen de Alkmaarse da mes te handballen. Het is een gelijk waardige tegenpartij. Wat de AVA-heren in Haarlem tegen BATO I gaan doen, is moeilijk te voor spellen. Zeker is, dat de Alkmaarders gebrand zijn op een overwinning en hun uiterste best zullen doen om twee puntjes uit Haarlem mee te nemen. De vereniging AVA wil een apart junioren-elftal voor meisjes oprichten. De meisjes van twaalf tot en met zes tien jaar doen er dus goed aan Zondag ochtend om 10 uur te gaan kijken naar dit spel. ,,De Zonnekloppers" Op 8 en 9 November belegt de „VA RA" afd. Alkmaar in „Het Gulden Vlies" twee kleinkunstavonden, waar aan wordt meegewerkt door „De Zon nekloppers". Verder werken mede de populaire conferencier C. de Lange; Charles Aerts en Elly Rexon zang, de komiek Sil /ain Poons, de accordeon- nisten The Hodlars en Pietro Nakaro. „Partir c'est mourir un peu", zegt een Frans spreekwoord en de directeur van de R. H. B. S. in Alkmaar, de heet J. H. Massink haalde gisteravond in zijn afscheidswoord van de A. H. B. S. V. deze vele gebezigde zinsnede aan. Gisteravond vertoefde de heer Massink voor de laatste maal in zijn lange schoolloopbaan temidden van zijn leerlingen en oud-leerlingen, wel ke laatste eveneens in groten getale naar dit afscheidsfeest waren getogen Met een kort woord had de voorzitter der vereniging, de heer H. Sachumsky. de avond geopend en namens de Vok- zos-leden had hij de aftredende direc teur het ere-lidmaatschap van de ver eniging aangeboden. „Ik ben misschien als directeur wat te strehg geweest", aldus de heer Mas sink in zijn afscheidswoord, „maar de jeugd is het meest gebaat bij strenge regels, die dan ook gehandhaafd moe ten blijven. Ik ben verheugd, dat ik deze avond nog mag beleven, doch ook enigszins vervuld met weemoed door het afscheid. Afscheid nemen is iets loslaten wat je lief was, maar geluk kig heb ik vele blijde herinneringen, die nog menig keer zullen worden op gehaald en die zullen herinneren aan de tijd. die ik met jullie heb doorge bracht". Tot slot sprak hij de hoop uit. dat Vpkzos mag bloeien en haar leden tal steeds zal toenemen. De uitvoering Het feestprogramma werd geopend door het schoolkoor, dat onder leiding van Nico Akkerman en de heer C. Jon ker enige liederen ten gehore bracht, en waaraan wij niets behoeven toe te voegen. Het enthousiaste applaus sprak voor zichzelf. Ook het pianorecital van Marijke Schmalz viel zeer in de smaak. De eerste van de twee schetsen, die deze avond werden opgevoerd was ge heten ..Klokslag tien". De rollen wer den goed vertolkt door J. Stokreef en Brandmeester De Wit jubileert Morgen zal het een kwart eeuw ge leden zijn, dat de Alkmaarse Vrijwilli ge Brandweer werd verrijkt met een nieuwe brandweerman, waarvan naar de toekomst bevestigde, het korps zeer veel plezier zou beleven. Het was de heer G. de Wit, die in 1925 in de kring van het korps „Kracht en Vlugheid" werd opgenomen om zich in dienst te stellen van de brandbestrijding in onze goede stad. Na lange jaren in het korps w«rzaam te zijn geweest, werd de zil veren jubilaris op 1 Januari 1941 be vorderd tot brandmeester van het „Ladderkorps". Dit korps, wiens zorgen zich uitstrekken over de magyrus-lad- der, heeft in de heer De Wit een uit stekende brandmeester gevonden. Hij wist zich in korte tijd bemind te ma ken bij zijn mannen en kweekte door zijn vriendelijke persoonlijkheid de goede geest welke onmisbaar is om de vriend schap in de brandweer te bewaren. In de vergaderingen van hoofdlieden is brandmeester De Wit een gewaardeer de kracht, wiens mening steeds een open oor vindt. In dit opzicht heeft hij een belangrijk aandeel in de leiding van het brandweerkorps en is het mede aan hem te danken, dat de Alk maarse Vrijwillige Brandweer een uit stekende reputatie kreeg en zich in de volledige sympathie van de bevolking mag verheugen. Morgen zullen ongetwijfeld velen de Magdalenenstraat opzoeken om brand meester De Wit van harte te compli menteren met zijn zilveren jubileum. Hij heeft het ten volle verdiend. ZEDENMISDRIJF Gisteren werd een 27-jarige pak huisknecht aangehouden wegens een zedenmisdrijf. Hij is ter beschikking van de officier van justitiegesteld. In Londen met zijn millioenenbevol- king groeit de misdaad welig op de schaduwrijke plekjes van de grote sa menleving en het bureau van Scotland Yard is met zijn bekwame speurders te allen tijde paraat om in te grijpen als een mensenleven door ongure ele menten bedreigd wordt. Er verdwijnen op geheimzinnige wij ze acht jonge meisjes, die op adver tenties hebben geschreven, waarin on der een of ander motief om kennis making verzocht wordt. De dader is onvindbaar en het enige, dat de politie van hem weet is, dat hij na elke moord een gedicht naar Scotland Yard stuurt waarin de schoonheid van het slacht offer wordt bezongen. Van twee jonge danseresjes uit een nachtcafé verdwijnt er één en als de andere haar vriendin moet beschrijven maakt zij een zo intelligente indruk., dat de inspecteur voor moordzaken haar aan zijn bureau verbindt. Zij moet voortaan op alle verdachte adverten ties schrijven en alle uitnodigingen voor samenkomsten accepteren. Zij doet dat en in welke gevaarlijke si tuaties zij dan komt wordt in deze merkwaardige film uitvoerig weerge geven. Zij maakt ten slotte kennis met een charmante jongeman maar op de dag van haar huwelijk wordt haar bruidegom gearresteerd omdat allerlei feiten hem als de moordenaar aanwij zen. Hij is het niet en wie het wel is zullen we niet verklappen. A. Rens en het succes, dat zij behaal den was hun spel dan ook alleszins waard. In het laatste nummer vóór de pauze traden op „The Five Fireflies" een aardig vocaal ensemble onder lei ding van Henry Gillhaus, waarin mej L. Hommes en de heer A. Bijpost gui taar speelden. Bijgestaan door drie an dere scholieren brachten zij een pot pourri van bekende liedjes ten gehore, die zeer in de smaak van de talrijke aanwezigen viel. Na de pauze voerden een aantal H.B. S. leerlingen een rhytmisch dans je op, dat op uitstekende wijze was in gestudeerd door mej. H. P. Cornelissen Na een pianoduo door N. Visser en G. Schermerhorn was het laatste nummer van het programma al weer aangebro ken in de vorm van de' schets „Wraak" waarin wij zonder tekort te doen aan het spel der anderen even willen ver melden de heer J. Noortman in de rol van Lord York en J. van Dijk als Sing Li. De grime was uitstekend verzorgd door J. Groothuizen. Na afloop van dit smaakvolle pro gramma werd mej. Cornelissen en de heer R. J. Hut, regisseur van beide sketches, de heer Roggeveen, souffleur en Nico Akkerman als blijk van waar dering voor het aandeel, dat zij in het welslagen van deze avond hadden een kleine surprise aangeboden. Een geanimeerd bal onder leiding van T. Willemse besloot deze succes volle avond. In de Alkmaarsche Courant van 4 November 1850 vinden wij de volgende aankondiging van een schouwburg-voorstelling. Schouwburg Nationaal Locaal Harmonica bij P. A. Walraven. De Nederduitsche Tooneelisten zul len de eer hebben ten Tooneele te voeren: Op Maandag den 11 den November 1850 (tot opening van het Tooneel en no. 1 in het Abonnement (Edward in Schot land of de Nacht eens vluchte- lings, Historisch Tooneelspefl in 3 Bedrijven van A. van Kotzebue, in vele jaren alhier niet ver toond. Na hetzelve: De Minne handel op de Stoomboot, of Een uitstapje van Alkmaar naar Zaandam. Vrolijk Blijspel met zang, in 4 Taferelen, door Kamp huizen. Nooit alhier vertoond. Versierd met nieuwe Decoraties, vervaardigd door G. P. de Beste, voorstellend het afvaren der Stoomboot op de Bierkade en het Bovendek der Stoomboot met de Stoompijp, Voorkajuit, Tuig- aasje enz. enz. Aanvang ten 6% uure precies. Dezer dagen kwam het Comité voor de verkoop der Kinderpostzegels voor Alkmaar e.o. op het Stadhuis bijeen. De voorzitter, de heer Figee, sprak een woord van nagedachtenis aan wij len mevr. Eecenvan der Stok, die zo vele jaren met belangeloze toewijding zich had gegeven voor het werk van het Comité. Vervolgens werd hulde gebracht aan mevr. Wittop Koningvan der Sleen. die van de aanvang af het secretariaat van het Comité had gevoerd en het vo rig jaar haar taak heeft moeten over dragen aan mevr. Haverkamp—Leb bink. Inzake de verkoopactie -door de schooljeugd kon worden medegedeeld dat deze was ingezet met de vertoning van de film „Die anderenwelke met welwillende medewerking van Cinema Americain in een vijftal voor stellingen voor meer dan 2000 leer lingen van middelbare en lagere scho len met hun leerkrachten werd ver toond. Met grote spontaneïteit hebben allen zich voor de actie aangemeld, zodat hiervan zeker een gunstig resultaat mag worden verwacht. Met het oog op de actie van het Co mité had een groot aantal medewerk sters zich opgegeven voor de zituren in de stand op het Postkantoor, die op Woensdag. 13 November door de ere presidente. mevr. Wytema, zal worden geopend. De stand zal dagelijks zijn geopend v.m. van 9—12 uur en n.m. van 2—4 u Er wordt opnieuw een beroep ge daan op het publiek zich tijdig van kinderzegels en -kaarten te voorzien en in deze het voorbeeld te volgen van Zwitserland en Noorwegen, waar de inwoners aan zegels en kaarten vijf maal zoveel besteden als wij in Ne derland. Anderhalve eeuw bij Ringers Zes personeelsleden van de Ringers chocolade-fabrieken zijn samen ander halve eeuw, elk 25 jaar, aan het bedrijf verbonden. Het zijn: mej. P. Torenvliet en de heren C. Bek. A. J. van Borkel. W. Hees, A. G. de Ley en H. Toren vliet. Om 't vijfdubbele jubileum te vieren zijn er op de Zaterdagen 4 en 11 No vember twee opvoeringen van de re vue „Zoek op z'n tijd wat vrolijkheid" in het Gulden Vlies. Hieraan werkt mee de toneelgroep van Ringers ballet o.l.v. mevr. Majolee. De auteur van de revue is de heer J. v. d. Heuvel. Twee jubilarissen, de heren Bek en De Ley zullen als clowns de avond opvrolijken. WAT ZOU een Briieghel naar palet en penselen hebben gegrepen, ware hij slechts aanwezig geweest op de knappe West-Friese bruiloft van Aagie DekVet en Cor Vet, beiden in 't zil ver. Hij zou de kleine Gert en Corne, die gevangen in de lekkende blikken van de feestgenoten hun voordracht deden op de voorgrond hebben ge schilderd, uitgeroepen: „Merck toch cicbse lieflyckheyt". Maar dan zou hij Com Ariezaat oLtwaard hebben breed uit, en feestelijk glimlachend op de erezetel. En we horen de antieke Pie- ter uitroepen: „Ay ay, welck eene cos- telycke potsenmaecker!" En de kin dertjes zouden op de achtergrond ko men, al zegden ze tienmaal zo luid het door meester Nagel gewrochte veers: „En deerom ben wai bedden hier: want gai, lief bruispaar, zait ons dier". En toch was Ariezaat een derzulken die men in bijbelse tijden in de duis ternis placht te werpen, wegens de ontstentenis van hun bruiloftskleed. Want ziet, Ariezaat was niet door ban den des bloeds aan het bruidspaar ge kluisterd. Neen, hij is slechts Ariezaat J W. en „oom" om zijn hoge leeftijd, Immers, zij, die meer dan tachtig jaren het juk van dit aards bestaan met zich rcndslepen, zijn ons aller Oome. Maar dit geeft hen niet het recht om als waren zij een volledig erkende oom bruiloften te bezoeken. Zulks heette in vroeger tijden „sluick"; gij moogt „illegaal" zeggen. Nimmer was de naam Vet op eniger lei wijze te verbinden aan die van Ariezaat. Maar hij was zo glunder- lachend binnengekomen en had Aagie zo hartelijk gefeliciteerd met de woor den „Wat benne ik blaid, me kind, dat je 'm zo lang gehouwe hewwe", dat verdere discussie over de relatie tot Aagie en Cor onwellevend zou zijn ge weest. En nu zou Ariezaat tot ver na middernacht van alles hebben meege noten, ware hij niet ae spraékzame Ariezaat; om zijn beweeglijkheid al jaren angstvallig uit het huis van zes sen geweerd. Maar Ariezaat verhief zich van zijn zetel en piepte luid: „Ken ik effies de attensie van 't pebliek kraige". Zonder commentaar af te wachten schreed hij naar de alkoof, die tot toneel gepromoveerd was, en ge bood waardig om stilte. MOU motte je allegaar effies oplette" zo begon hij, „en persies nadoen wat ik je voordoene". De feestgangers, ijverig doende het aan geschenken bestede bedrag door overmatig drank gebruik terug te winnen, keken ver stoord op. „Allegaar je glas in je handc neme", gebood Ariezaat. „En nou doen wat ik doene". Hij bracht het glas naar zjjn mond en kondigde aan: „Glas voor je snavel!", en ziende dat gulzig aards reeds wilden drinken „je magge nag niet zuipe, griedorie!" Men keek elkaar vreemd-ernstig aan. „Glas voor-je navel!" piepte Ariezaat weer. Vijftig glazen voor vijftig navels. „Glas op tafel". Node werden de roemers op het zeiltje gezet. Verwachtende, dat dit hét slot was, klapten sommigen en Trijn Balder zei zelfs: ,,'t Is aigenlijk bar koddig". Maar Ariezaat ging niet ter zijde, (waar een vat bier stond) af doch commandeerde de glazen weder om voor snavels, navels en tafels. En toen nog eens en nog eens. En toen ging het te ver. Toen sprak gebelgd tante Da, die met kap en dek op bij tafel zat: „Leit-ie d'ruit skaie met zien gesaimel. Hai ken et niet." En Trijn Balder, die twee slokkies Ani sette was misgelopen vergat 't „bar koddige" van 't geval en kermde: „Hai is gieniese van de fermilie. Hai ister zo maar bai'kommen. de stinkerd". Kneel, mede door teederder gevoe lens voor Trijn gedreven, maakte het kort. Hij greep oom Ariezaat bij het kale kraagje en deponeerde hem met een korte zw,aai op de dars. Ieder ander zou na deze ervaring gaan kluizen. Maar Ariezaat keerde terug aan de feestdis, teneinde zijn hoed te halen, die gevuld met koek en sigaren achter zijn stoel stond. Moedig man, die Ariezaat, vinden wij. Het was zijn honderd en zoveelste clandestiene bruiloft THOMAS Muziekuitvoering Leger des Heils In het gebouw „Waakt en Bidt", wordt hedenavond 8 uur door een mu ziekkorps van het Leger des Heils uit Amsterdam, het korps Haarlemmer plein. een muziekuitvoering gegeven. Ieder die graag het bekende „Leger- kwartiertje" Donderdags door de ra dio beluistert, wordt nu in de gele genheid gesteld de muziek ook te zien spelen. Een mooi programma zal wor den uitgevoerd, o.a. cornet-duetten en trombone soli terwijl het gehele corps meerdere marsen en selectiesten gehore zal brengen. Padvindersvoorman overleden Naar het N.H.D. meldt is hier ter stede in het St. Elizabeth-Ziekenhuis overleden de heer Ch. H. Kallman, oud- districtscomnissaris der Katholieke Verkenners en penningmester van het afdelingsbestuur. De heer Kallman was boekhouder bij de gemeente-lichtbe- drijven. HET PROBLEFM DUITSLAND IN DE LOOP DER TIJDEN Over dit onderwerp spreekt Zondag morgen in Valks lunchroom de Heer Langkamper voor de plaatselijke afde ling van De Dageraad. De geschiedenis van het Duitse rijk van de laatste eeuw zal behandeld worden, waarbij fraaie lichtbeelden het gesprokene zullen ver duidelijken. EEN FILM VAN HITCHCOCK. De beroemde regisseur Alfred Hitch' cock, die in 1923 zijn werk aan de film in Engeland begon, in 1939 naar de Ver. Staten ging en een wereldreputatie ver- Wierf met „Het Complot der 39 stap pen", de film die velen boeide, heeft daarna nog vele proeven van zijn grote bekwaamheid afgelegd. Men den- ke slechts aan: „Een vrouw wist te veel". „Obsessie", „Rebecca" en de „Paradine Case". In „Saboteur" het nieuwe hoofdnumn er in het Harmonie- Theater, een „thriller' van de eerste rang, toont hij zich opnieuw een bij zondere kracht. In deze film gaat het om een dubbele achtervolging. Barry Kante, een arbeider aan een vliegtuig fabriek, wordt wegens sabotage door de politie gezocht, maar Barry is onschuldig en trekt er op zijn beurt op uit om de werkelijke sabo teurs te vinden en zijn eigen naam te zuiveren. Een zeldzame achtervolging ortwikkelt zich. waarbij Hitchcock ge legenheid krijgt felle spanningen te brengen met als slot de strijd in de ha ven van New Yoik op de ton van het beroemde Vrijheidsbeeld. Dat de toe schouwers het gehepl in stüecnde span ning volgen laat zich begrijpen en is een compliment voov de spelers en de fpvisseur Robert Cummirgs speelt als Barry Kane één van zijn beste rollen. Maai hij wordt ook door een aantal uitste kende krachten ter zijde gestaan. Wij noemen slechts Priscilla Lane als Pa tricia, Norman Lloyd als Fry, Otto Kruger als Tobin en Alan Baxter als Freeman. Zij allen weten de spanning tot het einde te doen stijgen. Het hoofdnummer vyordt ingeleid met een tweetal boeiende journaals, waar van vooral het Holl. Nieuws de bijzon dere belangstelling waard is. Als er ooit een film is uitgebracht waarvan spanning en sensatie de pij lers vormen, dan is dat het Amerikaan se filmproduct „Snelheidsduivels", waarin Mickey Rooney de hoofrol ver tolkt. Edward Ludwig heeft deze film geregisseerd en het is een grote ver dienste van hem, dat hij niet louter naar sensatie heeft gezocht. Hij laat ons ook een kijkje nemen achter de schermen van het harde leven van de Amerikaanse autocoureur. Mickey Rooney met zijn eeuwige jongensach tige lach is de favoriet bij tal van sen sationele autoraces. Verschillende ma ten bereikt de film een climax. Ei wordt uitstekend gespeeld en vele tafe reien zijn op suggestieve wijze opgeno men. Dit is een film die uitstekend pas' in deze tijd van snelheidsrecords en de liefhebbers Van auto- en speedway races zullen niet verzuimen een gang naar Cinema Americain te maken.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2