MARKEN VIERDE HET FEesJ mHi Aantal met t.b.c. besmette runderen neemt toe Indonesia krijgt een crediet van tweehonderd millioen sres Beste isolatie is eliminatie Deelnemers aan de ster- rit naar Monte Carlo Pronk moet boete betalen Uitnodigingen voor de „Robben" leden ZATERDAG 4 NOVEMBER 195» Or. D. Rempt roept medewerking van alle veehouders in De grote algemene vergadering van de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Holland, welke gisteren in „Het Gulden Vlies" te Alkmaar werd gehouden, was voor een voornaam deel gewijd aan het t.b.e.-vrij maken van de veestapels in deze provincie. De directeur, de heer Rempt, wees in zijn overzicht over het afgelopen boekjaar op de grote belangen die niet alleen de veehouder, doch de gehele gemeenschap bij een t.b.c-vrije veestapel heeft. Ook de voorzitter had betoogd in zijn openingsrede dat vele boeren zich door het verschil in prijs niet realiseren dat ieder reagerend dier een slecht dier is. op de dierenartsen om de veehouders hierop in voorkomende gevallen te wijzen. De balans per 30 April en de exploi tatierekening over het boekjaar 1949- 1950 welke sloot met een nadelig saldo van f 14.063,660, werd goedge keurd. De begroting voor het boek jaar 1950-1951 sloot op f 467.720. In verband met de minder gunstige fi nanciële positie was de bijdrage van de leden veehouders verhoogd van f 0,30 op f 1.20, waardoor deze post op f 240.000 kwam. Er is f 24.750 uit getrokken voor het jaarlijks t.b.c.- onderzoek. Bij de bestuursverkiezing werd m de vacature van de heer K Bos te Opmeer benoemd de heer Berkhout uit Baasdorpermeer. Aantal reageerders steeg. In zijn beschouwing over het afge lopen jaar, wijdde de directeur, dr. D. Rempt, speciaal aandacht aan de tu berculosebestrijding. Er werden, aldus de heer Rempt, 12.598 bedrijven on derzocht met in totaal 194.546 runde ren. Het aantal reageerders bedroeg 48.370; het reactiepercentage steeg van 21.9 tot 25.4. Er zijn in het boekjaar 1949-1950 bijna 9120 reageerders bijge komen. Doordat in enkele delen des lands grondig gesaneerd werd, is er een stroom van reageerders naar het Westen gekomen, waardoor de aan koopprijs weer gedrukt werd. Er waren in het afgelopen jaar in de pro vincie Noord-Holland ongeveer 4000 open lijders. Ook in de fokgebieden ziet men een toeneming. Isoleren of elimineren Men kan er niet voldoende op aan dringen, aldus de heer Rempt, de rea geerders van de vrije dieren te schei den, zowel op stal als in de weide. En de beste isolatie is nog steeds de eli minatie. Dr. Rempt raadde de leden aan, de dieren op stal te scheiden door het aanbrengen van houten afschei dingen tussen de reageerders en de vrije dieren. Er dient een volledige af- zcheiding te zijn, ook over de gang achter de dieren en opgetrokken tot de zolder. Het moet een verplaatsbaar schot zijn, waarvoor men ook loshan gend zeil kan gebruiken. Hertuberculinatie. De hertuberculinatie werd nogal eens verzuimd en spreker deed een beroep r~ Ulat de, Uidio- üdimqi: Onze medewerker Anthony van Kampen heeft in een door ons ge publiceerde artikelenreeks een en ander verteld over het myste- rieuse binnenland van Nieuw- Guinea en daarbij de grote figuur belicht van Dr. Jean Victor de Bruin (Jungle Pimpernel). Op Dinsdag 7 dezer zal laats- genoemde in een regeringsuitzen ding over Hilversum II om 5.45 uur n.m. spreken over: „Nieuw Guinea-contacten met primitie ven". Op dezelfde dag zal over Hil versum I om 12.33 een concert worden gegeven door Simon C. Jansen op het orgel van de Grote Kerk te Alkmaar. Ten slotte memoreren wij een streekuitzending op Zaterdag 11 dezer via Hilversum II, waar om 2.50 n.m. een programma zal wor den uitgezonden „Uit Wieringen en West-Friesland" met als me dewerkenden mevrouw M. Bac ker—Breed uit Schagen, de heer M. Kooij, rnej. T. Kooy en het Symphonieorkes; uit Hippolytus- hoef. Er werden dit jaar voor het eerst 30 lekenhulpkrachten-sputumvangers ingeschakeld, die over het algemeen prima werk hebben gedaan. In totaal werden 354 open vormen afgeslacht. De veehouders ontvingen hiervoor een pre mie ten bedrage van f 40 per rund. Als slachtplaatsen werden aangewezen Alk maar, Hoorn en Haarlem. In beide eer ste plaatsen werken twee taxateurs. Bij de fabriek „De Volharding" te Hem liep het percentage terug van 4,1 op 3,5. Per 1 Mei 1951 moet volgens het t.b.c.-bestrijdingsreglement aldaar de fabriek t.b.c.-vrij zijn. Er wordt in Hem van de reactiebedrijven een halve cent per kg. geleverde melk ingehouden en gereserveerd. Hoogkarspel is weer vrij en bij de vereniging Stompetoren liep het reactiepercentage terug van 19.2 tot 18.2. Op Texel kreeg men enige te rugslagen, waarvan de meeste te wijten waren aan de „invoer" op het eiland. Kunstmatige inseminatie In 1949 werden in Noord-Holland 19.9- pCt. van alle vrouwelijke runde ren ouder dan één jaar kunstmatig ge- insemineerd. Het drachtigheidspercen- tage bedroeg 89 pCt. Met de runder- horzelbestrijding ging het goed. doch men zal zich nog meer moeten inspan nen. In zijn slotbeschouwing zei de di recteur, dat rationalisatie van de be drijven nodig is. Men ziet thans een flinke stijging in de opbrengsten van de melkkoeien en het vetgehalte is ge stegen van 3.80 tot minstens 4 pCt. De maatregelen die door de Gezondheids dienst getroffen worden, zijn niet ieder sympathiek, doch ze zijn steeds be doeld in het belang van de boer. Deze moet echter volledig meewerken. De KNAC deelt mede, dat het aantal inschrijvingen voor de sterrit naar Monte Carlo, dat volgens het regle ment aan haar van de zijde der Neder landse automobilisten moest worden ingestuurd, verre het aantal van 60 deelnemers heeft overschreden. Derhal ve moest, uitgezonderd voor die inschrij vers, die ter verdediging van door hen gewonnen prijzen zonder meer als deelnemers moesten worden toegelaten. door loting worden uitgemaakt wie tot de 60 gelukkigen zouden behoren. Het resultaat daarvan is, dat de volgende rijders officieel aan de Interna tional Sporting Club te Monte Carlo zijn opgegeven: M. Gatsonides (Sun- beam-Talbot), A. A. Kouwenberg, H. Kreisel (Renault), dr. J. B. Hillen (Ford), A. Gravin v. Limburg Stirum (Ford), J. Th. M. Knegtel (Ford), mr. J. J. Sprenger v. Eijk (Ford-Vedette), J. W. v. d. Spek (Ford), K. S. Baren- dregt (Kaiser), P. Nortier (Renault), K. Ton (Citroen), R. J. Smeets, mevr. T v. PuyenbroekVroom (Ford), R- Schouten (Austin), D. v. Dorp (Ford), H C. Heideman (Mercedes-Benz), dr L. van Herk (Peugeot), B. A. J. Witt- kampf (Chrevrolet)H. Engelsma (Austin), A. Blansjaar (Tatraplan), J A Scholte (Citroen), dr. E. N. v. d Berg (Pontiac), P. Bakkum (Buick), S. S Hingst (Hotchkiss), H. Reichmann (Bentley), J. A. Nieuwenhuys (Lagon- da), W. Adams (Citroen), jhr. B. W. F. de Beaufort (Volkswagen), K. J. G. Brandts (Ford), A. G. W. Kluck (Fiat). P Pels (Studebaker), ir. H. D. Prins (Ford), F. W. Graaf v. Limburg Stirum H. W. M. v. d. Meulen (Volkswagen) A P. J. Govers (Kaiser). W. J. L. P Gertenbach (Simca), mr. E. Stutter- heim (Ford), B. D. Proos Hoogendijk (Studebaker Champion), J. Scheffer (Javelin Jupiter), mr. G. J. de Ruyter (Porsche), F. Hulsker (Pontiac), J: B W. M. de Koning (Volkswagen), Fa. Englebert, H. P. Verkammen van Keu len (Mercedes-Benz), W. J. Thieme (Citroen), C. Harlaar (Skoda), Ch. Polis (Bentley), W. de Jong (Ford), A. Engelen (Javelin), W. A. Dwars (Volks wagen), H. R. J. Graaf v. Zuylen v. Nijevelt (Citroen), H. de Rijk (Wolse- ley), Jb. Zwart (Chevrolet), E. Pellens (Salmson), F. J. Eekhout (Kaiser), W. v. Gruythuyzen (Mercedes-Benz), Th. Zaman (Citroen), H. Kattenburg (Che vrolet), dr. D. J. Hissink (Ford-Ve- dette), W. L. Waltman (Jowett Ja velin). Hek kon Fanny—lans niet tegenhouden Fanny BlankersKoen kwam tijdens internationale athletiekwedstrijden te Milaan uit op de 80 meter horden, waarin zij eerste werd in de tijd. van 11.5 sec. Jeugdige sportenthousiasten, die de Nederlandse athlete wilden bestormen om haar handtekening, vonden een hek op hun weg, dat nochtans geen beletsel vormde tot het verkrijgen van het begeerde. De spijlen ston den ver genoeg uiteen en de autogrammen werden gul verstrekt. Jan Pronk, de Nederlandse wielren ner, krijgt van de Franse wielerbond geen vergunning in Frankrijk aan wed strijden deel te nemen, voordat hij een som van 61.000 Franse francs heeft be taald, als schadevergoeding wegens contractbreuk. Pronk zou namelijk op 17 September te Grenoble rijden, maar aangezien hij nog een dag van te vo ren in Bochum (Duitsland) aan wed strijden deelnam, kon hij niet op tijd in Grenoble zijn. Vele Franse deskun digen vinden deze som echter buiten sporig hoog. IVVV wenst internationaal Planbureau De Europese conferentie van het Internationale Verbond van Vrije Vak verenigingen te Brussel heeft een re solutie aangenomen, waarin wordt ge pleit voor oprichting van een planbu reau voor de economische eenmaking van Europa. Dit zal ook moeten wa ken voor de belangen der arbeiders. Dit bureau moet worden bijgestaan door een commissie, die de economi sche en sociale problemen moet bestu deren, samenhangende met de „plan ning" der eenwording van Europa. De Robbenzwemster Geertje Wiele ma heeft wederom een uitnodiging ontvangen van de Australische zwem- bond om in Januari of Februari deel te nemen aan zwemwedstrijden in en kele Australische steden en tevens aan de Australische kampioenschappen. De tocht zou onder leiding van een trai ner of ^trainster kunnen worden ge maakt. Na gepleegd overleg met de ouders en het hoofd der school heeft de zwemvereniging De Robben echter ook voor deze nieuwe uitnodiging be dankt. Op 9 en 10 December zullen Hans Kelder, Nico van Vliet en Geertje Wielema deelnemen aan inter nationale zwemwedstrijden in Luik. Voorts heeft De Robben een uitnodi ging ontvangen om in Augustus van het volgend jaar in verband met het Festival of Britain met een groep zwemmers, zwemsters en een water- poloteam naar Ilford te komen. De trip naar deze Londense voorstad, die op uitnodiging van de Ilford Swim- mingclub geschiedt, zal tien dagen du ren. Regering teleurgesteld over gedrag Unie-partner Minister vraaat desaveu van hadden uitbetaald aan in Nederland Minister vraagt a_ a eu an vertoevende employé.s van Indische Yamin's woorden De Eerste Kamer onderbrak Vrij dagmorgen de bespreking van de be groting voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, teneinde het wetsontwerp inzake de verstrekking van een cre diet van 200 millioen aan Indonesië af te doen. Dit werd aangenomen, nadat de heren Molenaar (VVD) en Kapteyn (PvdA), opvolger van de onlangs afgetreden heer Brongersma, er enkele opmerkingen over hadden gemaakt. Prof. Molenaar meende, dat de rege ring zich aansprakelijk diende te stel len voor de schulden, tijdens de oorlog gemaakt door banken, die delegaties SUTJE BOES Haar pronkkamer is een klein mu- gen die zeven lepeltjes met de Konin- seum. Het is er vol van links en rechts gin erop". verzamelde antiquiteiten, omdat ze van Wat er met haar gebeurt, ze blijft antiquiteiten houdt deze Sijtje, en „het het middelpunt. „De Volendammers ko- een goeie geldbelegging" vindt. men vanavond met versierde schuiten. Een zakenvrouw van de bovenste Laat ik er nou niet aan gedacht heb- XfJlE aan Marken denkt, denkt aan Plank' en heeI wat mans, moet de be- bén, dat die allemaal Katholiek zijn, Sijtje Boes. Die naam is een begrip zoeker al luisterend naar haar vrolijke en natuurlijk op Vrijdag geen vlees geworden, sinds deze Sijtje kind SesnaP vaststellen. Niets ontgaat haar, mogen eten. Nou, zei ik tegen Toren. van het Zuiderzee-eiland 25 jaar geleden tegenover de haven op Mar ken haar winkeltje in snuisterijen opende, omdat ze er geen natuur voor had, fooien aan te nemen en in een florerende vreemdelingenindustrie een eerlijk en goed stuk brood zag. Het vij-en-twintig jubileum van haar in middels met een tweede pand uitge breide zaak, heeft ze gister feestelijk herdacht onder het motto „Doe wat je wilt, gekletst wordt er toch". In hotel De Jong op het eiland richt te ze een feestmaal aan. Er waren on geveer honderdvijftig gasten, onder wie ook al haar tegenwoordige en oud-per soneelsleden, heel wat Volendammers en vrienden van de Verkeersbureaux, met wie deze zakenvrouw van de bo venste plank goede relaties onderhoudt. „En Pierre Monteux heb ik ook uitge nodigd", zegt ze terwijl ze op kousevoe ten bedrijvig heen en weer dribbelt door haar gezellige pronkkamer naast het winkeltje. „Ik heb geen afbericht van hem gehad. Dus komt-ie", stelt ze zonder omwegen vast. en overal heeft ze tijd en S'JTJE B06S....we£EU>;=vW? aandacht de veerman, dan krijgen jullie wel een hors d'oeuvretje. Wat is dat voor een ding, zei-ie. Geef mij maar 'n gebak ken botje hoor", snapt ze verder. „Voor dat microfoonpraatje had ik me echt zenuwachtig gemaakt. Mens, heel Nederland luistert toch naar je. Ik had een flesje Hofman in m'n zak. zoekers onders de passagiers te ont- Maar wat is dat meegevallen. Het was vangen zijn. Het blijkt een heel koppel- al klaar voor ik er erg in had. Geen tje nieuwe gasten te zijn. Eén, een centje last van zenuwen! Als ik onder vrouwelijke passagier ontvangt ze als het praten maar kan „sticuleren" met een goede bekende. Het is de gezichts- WARBfv 6MOR.6ENS Au vRoEfS S'JTJE '-OP DE- KOFFIE, c* DIT IS HET HUI6JE- WAAI?. S'JTJE. BOES 25 JAAS. HAAR zakeiv DH^PT. m'n handen" Een vrouwenleven. jTN DAN vertelt ze haar levensge schiedenis. Hoe ze als vijfjarig meis je al op de vreemdelingen af ging. Ze verkocht zich later de kleren van het lijf. De oorlog van '14'18 kon ze niet meer aarden op het eiland. De dood was in de pot, want er kwamen geen vreemdelingen meer. Toen kwam ze in Haarlem terecht bij een tante. Maar de huishouding was niets voor haar. Als dienstertje bij de Vami in Amster dam beviel het haar beter. Dat hield voor. Tientallen bloemstukken worden ze een Paar Jaar vol, kwam toen in een binnengedragen en wanneer het ka- andere zaak, maar trok op een zeker mertje vol is, in de winkels gezet, moment toch weer terug, naar Mar- Fraaie cadeaux worden thuisbezorgd ken- waar ze kennis kreeg aan Jan door de veerman, die de eerste bezoe- Vlasbloem. Met hem trouwde ze. Maar kers van deze dag al van de vaste wal het was een varensgast en ze voelde naar het eiland gebracht heeft. Post- zich dood-ongelukkig in haar eenzaam- taan Klaas, op zwarte klompen, brengt heid- Ze was het eiland ontgroeid. „En stapels brieven en telegrammen binnen. toen kwam een Amerikaanse dame met Ze leest ze en herleest ze, terwijl haar haar man. en 016 vroegen naar mij. Ik gezicht glundert. Ze laat haar bezoe- verkocht hun m'n Zondagse costuum kers zelfs hartelijk delen in haar bin- ei^ dat van Jan En toen wist ik, waar nenpretjes over de geschenken of brie- m n Seluk lag. Ik begon weer te han- ven .„Hier, dat vind ik 't mooist van delcn' kocht een stukje grond bij de al. Een brief van iemand die ik beslist haven, en bouwde er m'n winkeltje...." niet kan thuisbrengen. Een gedicht. En Ik ben altÜd blÜ geweest, dat ik geld er staat in, dat ik vroeger met hem ge- verdiende. Niet om het geld. Nee, ik vrijd heb. Ik zou het niet weten". aard naar vader en moeder. Die kon den ook alles missen. Maar je kunt Bedrijvigheid. dikwijls iets voor een ander beteke- nen. Vooral voor kinderen. Dat geeft {-{ ls een en al bedrijvigheid in het z0'n warme terugslag in je hart huis van Sijtje. De tekenaar wil een En dan moeten we de nieuwe win- rustige plek hebben, om haar uit te kei nog even zien. ,,'t ls net 'n bijen tekenen: „Ik moet met jou geen apart- korf, als je al die vreemde talen hier jes", stelt ze olijk vast. „En denk erom 's zomers hoort spreken", zegt Sijtje. geen rimpeltje in m'n gezicht". „Zo genoeglijk". Maar dan komt de Onderwijl wordt de koffie binnen- veerboot weer binnen. En Sijtje is weer gebracht. Koffie met Marker gebak. De de zakenvrouw: „Jongens, zet de deur zuster van Sijtje neemt met het win- is even open!" De „jongens" doen het. kelpersoneel de honneurs waar. Maar Sijtje staat al buiten en tuurt naar de Sijtje decreteert: „In de zilverkast lig- waterkant, om te zien, of er nog be- masseuze. Want Sijtje Boes verstaat haar tijd nog als de beste. IN HET BED VAN' ■3'JTJE HANGT DE telefoon ondernemingen, of aan familieleden van deze. Minister Lieftinck voelde hiervoor niet. Wel wilde hij bevorde ren, dat de Indonesische regering eventueel bestaande verplichtingen overneemt. Tevoren had de heer Pollema (CHU) er over geklaagd, dat de Staten- Generaal nog steeds niet zijn ingelicht over de Europese betalingsunie, zulks naar aanleiding van een missive van minister Stikker over deze kwestie. Prof. Lieftinck zei toe, dat het statuut van de Unie aan de beide Kamers ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Minister van Maarseveen spreekt Na dit hors d'oeuvre heeft de Kamer zich weer met frisse moed aan de be groting van minister Van Maarse veen gezet. De minister antwoordde de sprekers in eerste instantie. Hij gaf toe, dat ook de regering teleur gesteld is over de gang van zaken; niettemin blijft zij streven naar een betere verstandhouding met Indone sië. De opstand op Ambon is niet al leen een revolutie van KNIL-militai- ren, meende hij verder. De regering kan hier alleen maar pogen, een vreedzame oplossing te bewerkstel ligen. De minister was van oordeel, dat ter RTC een verzoening was bereikt tussen unitaristen en federalisten in Indonesië. Maatschappelijke krachten hebben nadien de regering in unita- ristische richting gedreven. Over de uitlatingen van de heer Yamin bij diens komst in Nederland was de heer Van Maarseveen zeer ontsticht. Hij zeide een officiële In donesische tegenspraak zeer op prijs te zullen stellen. Staatssecretaris Blom had met enige verbazing kennis genomen van de aarzeling, waarmee de Amerikaan se voorzitter van de Veiligheidsraad, Austin, op de laatste dag van zijn presidium de kwestie-Ambon aan de orde had gesteld. Spr. hoopte, dat do Veiligheidsraad alsnog al het moge lijke zou doen om een eind te maken aan de strijd. Na re- en dupliek werd de begroting z.h.st. vastgesteld. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rauwerd (toezegging): J. H. Bakker, candidaat te Enschede: *e Nijkerk: H. A. van Slooten te Wierden; te Fijnaart: A. Makkenze te Tienhoven; te Heerjansdam: J. A. Visser te Ressen en Doornik; te Noorden en Gouderak: S. Gersen, candidaat te Putten; te Rand wijk: G. Willemsen te Hierden; te Saaxum (toezegging): H. J. Visser, candi daat te Groningen. Gereformeerde Kerken. Beroepen te EmligheimA. M. van der Zanden te Wons. Aangenomen naar Schoondijke: Th. Rienks, candidaat te Amsterdam, die bedankte voor Rilland Bath en Schermerhorn. Christ. Gereformeerde Kerken. Beroepen te BaarnJ. G. van Min nen te Huizen (N.H.); te Zwijndrecht: M. S. Roos, candidaat te Naarden. Evangelisch Lutherse Kerk. Beroepen te ApeldoornJ. J. Duy- vendak te Amsterdam. Raad van Uithuizermeeden schorst wethouder De gemeenteraad van Uithuizermee den heeft met zeven tegen drie stem men de wethouder J. Baar als zodanig en als raadslid geschorst. De heer Baar is mede-firmant in een bouw onderneming, die voor de gemeente verschillende werken had uitgevoerd. De gemeenteraad achtte de functie van wethouder onverenigbaar met het uit voeren van werken voor de gemeente. Pakistan versterkt grenzen Een vooraanstaand lid van de Pa kistaanse wetgevende vergadering. K. Nasroellah, heeft verklaard, dat het Pakistaanse leger „op volledige sterk te zal worden gebracht" en dat alle grenzeu zullen worden bewaakt. J> ■'"«'se opmars in Tibet heeft Pak'-' onder ernstige dreiging van aggressie" geplaatst, zo zeide hij.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 9