wee Chinese divisies in Korea er...! ;aat esser VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De Jong (A.D.O.) en Mertens (Willem II) als backs Twaalf ministers ondertekenen conventie van mensenrechten RGE uur gesloten gin^ [otterdam liserenl" ier- en rijf Maandag 6 Nov. 1950 147e Jaargang No. 260 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Verbonden iroepen hielden stand Toch een vliegveld in Schieveen? Strijdkrachten der V.N. moeten overwinteren MacArthur: Chinese interventie van grote internationale betekenis Gevaar van verraderlijke val is afgewend Bevestiging van straf voor Wilton-directie „MalabarPrincess" gevonden Trein greep auto met vier personen Honderd Nederlanders uit Russische kampen te Berlijn aangekomen In een kamp te Kiev KoaI Bz&jJt&k India brengt Tibet niet voor Veiligheidsraad Door verstikking om het leven gekomen Nieuwe vredesoproep staan door schoenen veer- voet in het genot. hting. AM !en oie je- )et or- fst :aar sntiebureau Zaandam. SMMi 25-jarig vij ieder ie prjjzen tydljeó 2 'jti? :mber be schikbaar 35 uur .KMAAB. 5 JEMEN! irdam komt a.a. café-restaurant traatweg, ALK- Docent van de rsus VERKOOP- n wy u aan deze afd. Alkmaar, handige zeJr HJSTRIE, LKMAAR nche- listen ver- bur. inland een nd. ar gedurende BUREAU: ADMINISTRATIE Voordaru 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCBE GOÜRANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. man. Familieberichten 20 et. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Amerikaans hoofdkwartier bevestigt: illet Hoofdkwartier van het Amerikaanse achtste leger in Korea heeft in eem •"officiële bekendmaking bevestigd, dat Chinese communistische troepen ter Werkte van twee divisies in Korea vechten. Radio-Peking heeft in een „ge meenschappelijke verklaring van alle democratische partijen in China omge- eoerj dat in het gehele land geestdriftig vrijwilligers opkomen teneinde weerstand te bieden aan de Amerikaanse aggressie, Korea te helpen en land huis te verdedigen." Amerika wenste niet alleen Korea te annexeren, doch ook China hinnen te vallen, te heersen over Azie en de gehele wereld te ver overen aldus de verklaring. Over de toestand aan het front kan gemeld worden, dat de verhonden troepen Tnndae hun inderhaast geformeerde verdedigingslinie in Noord-West Korea Vonden handhaven, ondanks hevige aanvallen van Noordkoreanen en Chinese communisten Dank zij versterkingen uit het zuiden kon de verdediging niet worden gebróken. Een militaire woordvoerder te Tokio zeide, dat de toestand [„gestabiliseerd was", pWlillli* EBurgfcmeester en Wethouders van Kotteraa:.: stellen zich voor terstond met het bedrijfsleven overleg te plegen om een organisatie in het leven te roe pen welke zich ten doel zal stellen plannen voor de aanleg van een vlieg veld in Schieveen binnen zo kort mo- 'gelijke termijn tot uitvoering te bren gen. J Het bedrijfsleven heeft reeds 'n be drag van een millioen gulden voor dit doel ter beschikking gesteld. Een woordvoerder van MacArthur heeft verklaard, dat veel oorlogsma teriaal uit China in Korea wordt aan gevoerd. Het is zeker, zei hij, dat de Noordkoreanen een pantserdivisie in Zuid-Korea van vernietiging hebben weten te redden. Ook hadden zij hun eerste, derde en achtste divisie weer strijdvaardig gemaakt. Campagne vertraagd. Volgens de corespondent van Reuter zijn waarnemers te Tokio van mening, dat de interventie van China de cam- Noordkoreanen waren verslagen, maar M% Generaal Douglas MacArthur heeft in een persoonlijk communiqué verklaard dut de Noord-Koreauen verslagen waren, maar dat de verbonden strijdkrach ten zich thans geplaatst zien tegenover een nieuw leger, dat over grote reserves vit een vreemd land kan beschikken. „Aan de Mandsjoerijse grens hebben de j communisten veel troepen en materiaal samengetrokken, die misschien zullen 'MAtoorden gebruikt ter versterking van de Noord-Koreanen. Of en in welke mate 9 deze reserves zullen worden gebruikt staat nog te bezien en is een zaak van Begrote interna'tonale betekenis", aldus MacArthur, die voorts zeide, dat de communisten zet internationale recht schonden door troepen naar Noord-Koreo. te zenden zonder kennisgeving van belligerentie. en door de bekwame strategie van de bevelhebber der Verenigde Naties in deze sector. MacArthur voegde hier ten slotte aan toe, dat de huidige opdracht van de verbonden troepen in Noord- Korea was beperkt tot vernietiging van de strijdkrachten, waar zij thans tegenover stonden ten einde Korea eenheid en vrede te brengén. MacArthur verklaarde, dat de mi litaire positie van zijn troepen thans voldoende gestabiliseerd was en dat hij over voldoende inlichtingen over de macht van de tegenstander be- gchikte om de huidige toestand in rijn ware verhouding te kunnen uit eenzetten. De meer dan 135.000 krijgsgevange nen en de andere Noordkoreaanse ver liezen, die meer dan 200.000 man be dragen, komen in totaal vrijwel over een met het aantal soldaten, dat het Noordkoreaanse leger naar redelijke schatting telde, aldus de generaal. •iÊ „Thans, nu de Noordkoreaanse mi- Iitaire macht ongeschikt voor actie is 4| geworden, staan wij tegenover een .1 nieuw en vers leger. „Het potentiële gevaar van de val. die ons zo verra- .^'Beriijk is gesteld, hebben wij met mi nimale verliezen kunnen afwenden door de tijdige ontdekking Met uitzondering van de boeten Voor de Bijz. Raad van Cassatie is het cassatie-beroep voortgezet van de directie van de N. V. Wilton Machine fabriek en Scheepswerf en van de N.V Dokkenwerf Mij. „Wilton Feyenoord".' Mr. Baron van Tuyll van SeroosW ken, de procureur-fiscaal, achtte de op gelegde straffen juist, zij het ook zon der de opgelegde boeten, omdat de re- quiranten geen persoonlijk voordeel uit hun collaboratie hebben getrokken. Hij concludeerde tenslotte voor Mul ler tot een gevangenisstraf van 1 jaar en vier maanden, voor Teschmacher een gevangenisstraf van 1 jaar en vijf maanden en voor Wilton tot bevesti ging van de opgelegde boete van 50.000. Het Amsterdamse Bijz. Hof phad T. en M. nog een boete opgelegd resp. van 30.00 en 20.0000. Uitspraak 25 November a.s. Weerbericht Verwachting, geldig tot Dinsdag avond: Zwaar bewolkt met plaat selijke opklaringen en hier en daar, voornamelijk in het Noorden van het land, enkele lichte buien In de nacht en ochtend plaatse lijk mist. voornamelijk in het Zui den van het land. Meest matige wnd tussen Noord en Noordoost Wemig verandering in tempera tuur. BOYCOT VAN FRANCO DOOR V.N. OPGEHEVEN De Algemene Vergadering van de V.N. heeft Zaterdag besloten de aanbe veling aan de leden-staten om geen ambassadeurs bij de regering van Franco te houden, in te trekken en eveneens de beperkingen terzake van toelating van Franco's regering tot de gespecialiseerde bureaux van de V.N op te heffen. pagne in Korea ten zeerste heeft ver traagd. In het gunstigste geval zou de strijd nog wel de gehele winter duren. De Noordkoreanen waren door de hulp van China in staat gesteld hun verdedi ging te organiseren. Aangenomen wordt, dat er twee Chi nese divisies in Noord-Korea vechten van tezamen 50.000 man sterk en vol gens de laatste geruchten zelfs 130.000 man. Te Tokio vraagt men zich af, of China van plan is de verbonden troe pen de zee in te drijven dan wei slechts een bepaalde strook als buffer wil be zetten. O.a. teneinde de belangrijke eiectriciteitscentrale aan de Jaloe, die een belangrijk deel van Mantsjoerije van stroom voorziet, in handen te krij gen. Afdqlingen varl de Amerikaanse tweede divisie hebben een versperring opgericht op de verkeersweg 40 km. ten Z. O. van Koenoeri. Aanvallen op kleine schaal werden afgeslagen. In de sector van de 24ste divisie, een 30-tal km. ten noorden van Andjoe, werden verscheidene aanvallen afgeslagen. Vliegtuigen van de V. N. namen actief aan de strijd deel. Ongeveer 20 super forten meldden „uitste"kende resultaten" na een aanval op Kanggje, 40 km. van de Mandsjoerijse grens. De stad Winnie moest worden prijsgegeven. Mariniers in de aanval. Aan het noordoostelijk front vielen de verbonden troepen aan. Zij ontmoe ten sterke tegenstand. De mariniers waren in hevige gevechten gewikkeld ten zuiden van het strategisch belang rijke reservoir van Tsjosin. De Zuid- koreanen omsingelden een communis tische afdeling nabij Kiltsjoe. Op helling van Mont-Blanc Een door de Indiase luchtvaartmaat schappij gehuurde DC 3 van de „Swiss Air" heeft op de noordwestelijke hel ling van de Mont Blanc het wrak ge vonden van de „Malabar Princess", die veertig Indiase zeelieden en een uit acht koppen bestaande Britse beman ning aan hoord had. Het vliegtuigwrak was in tweeën gebroken. Men vreest, dat er geen overlevenden zijn. Indien de „Malabar Princess" Zondag niet was gevonden, zou het wrak bin nen enkele dagen geheel door sneeuw zijn overdekt en zou het onmogelijk zijn geweest het voor het komende voorjaar terug te vinden. Aan de na sporingen is door vliegtuigen uit ver schillende landen, o.a. door Amerikaan se vliegende reuzenforten deelgeno men. Ook met ski's uitgeruste militai ren, burgers en monniken van St. Bernhard hebben naar het vliegtuig gezocht, Uit Chamonix werd nader gemeld, dat de mogelijkheid nog bestaat, dat men een bergtop voor het vermiste vliegtuig heeft aangezien. Twee wijzigingen in Nederlands Elftal Rijvers is nog niet fit De keuzecommissie van de KNVB heeft het Nederlands elftal, dat Zon dag' 12 November te Antwerpen tegen Belgie speelt, als volgt samengesteld: Kraak (Stormv.)De Jong (ADO) en Mertens (Willem II)Van Schljndel (SVV), Terlouw (Sparta) en Stoffelen (Ajax) aanvoerder; De Graaf (Limbur- gia), Rijvers (NAC), Van Melis (Eind hoven), Lenstra (Heerenveen) en Cla- van (ADO). Als reserves zijn gekozen Van Raalte (Blauw Wit), Krijgh (BW), Biesbrouck (RCH) en Snoek (Eindhoven). Op twee plaatsen is het Nederlands elftal, in vergelijking met de ploeg, welke te Bazel tegen Zwitsersland is uitgekomen, gewijzigd. Mesman en Huy- bregts zijn vervangen door De Jong van ADO en Mertens van Willem II. De Jong, die tegen de 30 loopt is een ïaterdagavond omstreeks negen urn- is op de onbewaakte overweg op de grens van de gemeenten Nootdorp en Zoetermeer een personen-auto gegre pen door de trein, die om die tijd uit Den Haag in de" richting Gouda pas seerde. De auto werd totaal vernield en de vier inzittenden, de echtparen J- Tabben en P. Vroegh uit Naaldwijk, kwamen om het leven. Zij laten resp. acht en twee kinderen achter. De viel- personen hadden met hun wagen deelgenomen aan een betrouw- baarheidsrit, die Zaterdagnacht om vier uur zou eindigen, maar in verband met dit ongeval onmiddellijk werd af gelast. Nog 250 landgenoten in de Sowjetunie J^A ZES JAAR in een kamp te Kiev te hebben vertoefd, zijn de honderd Ne derlandse onderdanen, die tijdens de oorlog in 't Duitse leger hebben gediend en door de Sowjets krijgsgevangen werden gemaakt, te Berlijn gearriveerd. Na te Frankfort aan de Oder, aan de Pools-Duitse grens, voorzien te zijn van nieuw ondergoed en overalls reisden zij door naar Oost-Berlijn, vanwaar zij naar de Rode Kruis-kampen te Wannsee (Amerikaanse sector) en Hermsdorf (Franse sector werden gebracht. De mannen verkeren allen in goede gezondheid en waren opgetogen. In Frankfort werden de repatriërende gevangenen door twee leden van de Nederlandse militaire missie afgehaald. Op het OostBerlijnse Schlesischen Bahnhof was o.a. de consul-generaal A. Millenaar aanwezig. De mannen staan in de kampen on der de zorgen van het Nederlandse Rode Kruis. Na het gebruikelijke on derzoek te hebben ondergaan, zullen zij over enkele dagen de reis naar huis voortzetten. In een gesprek met een correspondent van Reuter vertelden de repatrianten, dat zij tijdens hun verblijf van zes jaar in het kamp te Kiev niet rechtstreeks naar hun familie mochten schrijven. Brieven aan Duitsers, die bereid waren ze naar Nederland door te zenden, kon den echter wel verstuurd worden. Een deel van de Nederlanders heeft meege werkt aan de wederopbouw van Kiev, een ander deel werkte in fabrieken of op het platteland. Gevraagd naai hun behandeling in het kamp gaven zij ten antwoord: „Wij werden de laatste paar weken uitste kend behandeld, maar laat ons zwijgen over dc jaren daarvoor". Over het algemeen waren de mannen, van wie de meesten tussen de 25 en 30 jaar oud zijn, niet genegen in bijzonder heden te treden over hun leven in de Sowjet-Unie, „omdat wij nog 250 land genoten hebben achtergelaten aan wie is beloofd, dat zij binnenkort zul len worden vrijgelaten". Zij verklaarden verder, dat er nog een aanzienlijk aan tal personen 'an andere nationaliteiten zich in kampen in dat gebied van Kiev bevonden, onder wie Hongaren, Joego- slaven, Roemenen, Tsjechen, Fransen, Noren, Denen en zelfs een Braziliaan. O.p w-eq, tiaoA (ïuió Boven: een groep lachende terug gekeerde krijgsgevangenen voor het venster van een derde klasse trein op het Schlesischer Bahnhof te Berlijn. Onder: een andere groep met hun bagage op het perron van het Schlesischer Bahnhof te Berlijn. j-Joewel we de winter nog krijgen moe ten zijn op een modeshow in Lon den de voorjaarstoiletten voor 195! reeds getoond. De kleuren voor vol gend jaar zijn geelgroen, goud en tur quoise. Veel stoffen zijn bedrukt met Chinese en Afrikaanse motieven. Bij de zomermodellen zullen veel zwarte lakceintuurs en lakschoenen gedragen worden. Grandma Moses is ook in de mode: Terwijl de tentoonstelling van haar schilderijen in het Haagse ge meente museum in twee weken tijds reeds 5000 bezoekers trok, werd de in het kader van de Haagse kunstmaand gehouden Bachtentoonstelling door nog geen 100 personen bezocht. O Van Bach naar bak. Een Britse firma heef*, een bijzonder handige gereedschaps bak in de handel gebracht. De bak, die een emmer, een blik verf en los ge reedschap kan bevatten is zodanig ge construeerd, dat hij aan elke ladder met een rechthoekige zijkant op iedere gewenste plaats bevestigt kan worden De sleep van de Hudson die, zoals u in de krant van Zaterdag heeft kun nen lezen, zijn plaats niet wist en er op eigen houtje van door ging is ge lukkig ook weer terecht. De kraan strandde 's nachts bij Duinkerken. De twee runners, die aan boord waren was -.nets overkomen. En opdat de Brit ten niet voor een tweede „Duinkerken' gesteld worden, zijn in de Britse wa penindustrie thans 250.000 extra werk krachten aangenomen. £)at dit ook resultaten afwerpt moge blijken uit hetgeen de opperbevel hebber van de raf bekend maakte: De raf zal de nauwkeurigheid bij het blind bombarderen door middel van radar kunnen verdubbeien. En de bom- Toch geen „verjongde" achterhoede menwerpers zelf zullen twee maal zo hoog, dubbel zo snel en dan ook nog twee maal zover kunnen vliegen als in de vorige oorlog. Dat hele snelle brengt trouwens ook weer problemen mee. De wrijving met de lucht doet de temperatuur in straaljagers dusdanig stijgen, dat er nu in de cabines tot ver hoging van het comfort voor de piloot speciale koelinstallaties aangebracht zullen worden. Tussen Engeland en Zuid Afrika schijnt ook enige verkoe ling opgetreden te zijn: Volgens „The Star" uit Johannesburg zijn er in de Unie reeds hele gebieden, waar nauwe lijks Engels meer wordt gesproken Deze achteruitgang wordt geweten aan een tekort aan leerkrachten in de Engelse taal. O Ook verpleegsters zijn er in Zuid Afrika veel te weinig. Daar om zijn nu in Duitsland 130 meisjes aangeworven. Ons land, dat als eerste door de Unie was aangezocht, kon geen verpleegsters beschikbaar stellen, om dat we er zelf te weinig hebben. En om niet met een tekort te moeten ein digen melden wjj onze geachte clientèle ten slotte, dat de Amerikaanse lucht macht op elke 2.085 man een generaal heeft. In totaal zijn er 233 Air Force- generaals. Lijkt de Melkweg wel, al die sterren. geroutineerde achterspeler, die niet gauw zal falen. Men mag hopen, dat Mertens de vuurdoop van Deurne zal kunnen doorstaan. Indien Van der Sluys fit zou zijn geweest zou hij, dit mogen wij wel aannemen, zeker in da verdediging zijn gekozen. Verder voelt Rijvers zich niet geheel fit en hij speel de in de competitiewedstrijd van zijn club Zondag niet mee. Hij heeft een lichte ontsteking aan de arm. Binnen enkele dagen zal de ontsteking wel over zijn, zodat de NAC-er te Antwerpen geen verstek hoeft te laten gaan. In een ultimatum, dat aan een pijl was gestoken, heeft de vice-president van de „Vrije Tibetaanse regering" Gesje Sjerab Gymtso vóór het binnen trekken van de Chinese troepen aan de Dalai Uma de eis gesteld de 14-jarige Pantsjen Lama die aan bet hoofd van linksgezinde monniken aanspraak maakt op hei geestelijk leiderschap, te erkennen. De Pantsjen Lama trok met de troepen van de eenogige Chinese generaal Lioe Po-Tsjen Tibet binnen. Omtrent de huidige verblijfplaats van de Dalai Lama tast men in het duister. De jongste berichten melden, dat hij nog steeds te Lhasa vertoeft. Eerder werd gezegd, dat de Dalai Lama ge vlucht was en volgelingen van da Pantsjen Lama probeerden hem te onderscheppen en gevangen te nemen. De Chinese troepen bevonden zich Za terdag op 160 km. afstand van Lhasa. India heeft de Tibetaanse regering medegedeeld, dat het de kwestie van de Chinese invasie niet voor de Veilig heidsraad zal brengen. India laat het initiatief in deze geheel aan Tibet zelf. Matroos rookte in bed De 19-jarige Michel Braun, matroos op de „Karei Doorman", is in de ouder lijke woning te Maastricht dood in bed aangetroffen. In de kamer hing een dichte rook. Het slachtoffer is vermoe delijk overleden ten gevolge van ver stikking en had ernstige brandwonden aan het onderlijf. Braun was Zaterdag met verlof thuis gekomen. Hij is des avonds laat naar bed gegaan en waar schijnlijk een sigaret rokende in slaap gevallen. Het beddegoed moet toen zijn gaan smeulen. DE BOMMEN KWAMEN ONGELUKKIG TERECHT Een Brits militair vliegtuig heeft, bij het bombarderen van opstandelingen in Malakka, die door de Britse troepen werden bestreden, per ongeluk twee bommen op een rubberonderneming in de staat Solangor laten vallen, waar door twaalf personen werden gedood en 23 gewond. LABOURAFGEVAARDIGDE EIST ARRESTATIE VAN SYNGMAN RHEE De Labour-afgevaardigde Fenner Brockway heeft Zondag op een verga dering verklaard, dat president Syng- man Rhee van Zuid Korea wegens in Noord-Ko'-ea begane wreedheden als oorlogsmisdadiger dient te worden ge arresteerd. Raad van Europa antwoordt op „Stockholm" De leden van het ministerscomité van de Raad van Europa hebben Zaterdag te Rome hun handtekening gezet onder een conventie over de rechten van de mens. Bij deze gelegenheid ondertekende voor de eerste maal sinds de oorlog een vertegenwoordiger van Duitsland op gelijke .voet met andere regeringen een politiek document. Robert Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, verklaarde, dat de conventie noch zo ruim noch zo nauwkeurig was geworden als hij haar wel had willen hebben. Er zijn echter amendementen ingediend, die nog zullen worden onderzocht. Het comité van ministers heeft aan de raadgevende vergadering voorge steld, in de zitting van 17 November te Straatsburg een verklaring af te leggen, waarin wordt vastgesteld, dat het jaar 1950 een keerpunt in de ge schiedenis uitmaakt door het vastbe raden verzet van de Europese volke ren tegen alle bedreigingen van hun geestelijke vrijheid. Met name wordt met blijdschap vastgesteld, dat de vol keren zich niet om de tuin hebben la ten leiden „door bijzondere oproepen uit naam van een voorgenomen vrede" die uitsluitend de belangen van be paalde regeringen moeten dienen. De raad zal blijven voortwerken aan een waarachtige vrede en verzoekt de Rus sische regering en haar satellieten, die voortdurend gewag maken van haar verknochtheid aan de vrede, om deze te laten blijken door een daadwerke lijke samenwerking met de andere lan den van de wereld, met name door bin nen de eigen grenzen zulk een mate van intellectuele, godsdienstige en po litieke vrijheid te scheppen, dat het deze volkeren mogelijk is, zich bij het vrije Westen te voegen. Deze vredesoproep is bedoeld als een tegenhanger van die van Stockholm. De deskundigen van de Raad zullen zich bezighouden met een aantal voor stellen tot wijziging van de inrichting van het orgaan en tot uitbreiding van zijn bevoegdheden. Engeland is tegen deze laatste. De A.J.C. heeft een telegram ge zonden aan de minister-president, waarin geprotesteerd wordt tegen de opheffing van de diplomatieke boycot tegen Franco door de V.N.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1