Amerika vi de Veilighc Amerika wil grondstoffen „Gods own country" in de Herv. Kerk te Oostzaan Brandweer blijve gemeentezaak De strijd op Ambon geëindigd? De Ned. Herv. Kerk verwerpt de dogmaverklaring van de Paus AGE J Ds. Padt doopt Parijs-Amerikaanse baby Ruim 60-jarige doopjurk deed weer dienst In Rome demonstreerden 2000 jonge fascisten Moeder en kind tussen tramwagens bekneld Sn Korea nog zware strijd voor de boeg Pim, Ram en Pom als schatgravers Moord en roof in de omgeving van Djakarta xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Het Radioprogramma Communistische gevechtscontact „Een nieuwe vijand" Sow jetunie kamj. Samenwerking mogel MAANDAG 6 NOVEMBER 1950 Internationale kerkelijke plechtigheid (Van een onzer redacteuren) „yES I DO.Nauwelijks hoorbaar sprak een jong Amerikaans echtpaar gister morgen in het historische kerkgebouw van de Ned. Hervormde gemeente te Oostzaan twee maal deze woorden, toen de vitale Herder en Leraar van deze kleine Noordhollandse gemeente, ds. N. Padt twee vragen stelde, alvorens hij de ilL Parijs geboren Suzan Carol Cottrol de eerstgeborene van het Ameri kaanse echtpaar Cottrol het teken en zegel van de Doop toediende. De thans 64-jarige predikant, die tijdens de bezettingsjaren als slachtoffer van de Duitsers enige jaren verblijf hield in het concentratie-kamp Dachau en daar, eenmaal bevrijd, brieven en pakketten levensmiddelen van een studente uit Californie ontving, heeft gisteren het kindje van deze Californische studente, die geruime tjjd met haar man aan de Sorbonne Universiteit te Parijs heeft gestudeerd, gedoopt. Ds Padt herinnerde er in zijn toe spraak tot de ouders aan, die deze Woensdag weer naar Amerika vertrek ken, naar „Gods own country", zoals de Amerikanen zeggen. „Maar Gods own country was vanmorgen hier in deze dorpskerk. Gods own country is daar waar mensen Hem aanbidden', aldus ds. Padt, die ten slotte de ouders wees op de grote verantwoordelijkheid. „Gij kwaamt naar Europa met U tweeën, gij keert terug naar Amerika met z'n drieën. Moge God U de wijsheid schen ken, die nodig is, om Suzan op te voeden." In de kerkeraadskamer heeft de heer J. Roels, secretaris van het college van Kerkvoogden namens dit college aan de ouders een zilveren paplepel met inscriptie voor de kleine Suzan aange boden. Een herinnerings-cadeau, dat niet alleen door de ouders, maar ook door ds. Padt werd gewaardeerd. „Ik heb zes kinderen en II kleinkinderen, maar door het echtpaar Cottrol hebben wc er een zoon en dochter en door de kleine Suzan een kleindochter bijgc- kregen", zo uitte ds. Padt zijn gevoe lens, die nooit had kunnen bevroeden, dat zijn gedwongen verblijf in een Duits concentratie-kamp zijn bekro ning zou vinden in een internationaal kerkelijk gebeuren te Oostzaan. Het was een kerkdienst met een in ternationaal karakter en daarom wa ren er misschien meer Oostzaners ge komen, dan andere Zondagen het ge val is. Zoals hij dit iedere Zondagmorgen doet, hield ds. Padt ook gisteren eerst een preek. Hij deed dit naar aanleiding van 2 Kron. 110 en 12, waarin ver haald wordt, dat Salomo van God wijs heid en verstand bidt, opdat hij Gods volk zou kunnen richten. Na de predikatie kwam het plechtige moment van deze dienst. De doop van de kleine Suzan, die tijdens de predi katie haar ochtendslaapje had gedaan in de moderne kinderwagen, welke in de kerkeraadskamer was gereden. Voordat ds. Padt op de betekenis van de doop had gewezen de doopplech tigheid geschiedde in de Engelse taal werd de kleine naar haar ouders ge bracht, die vlak naast mevr. Padt voor het doophek waren gezeten. Staande hoorde het jonge ouderpaar de woor den van deze Nederlandse Herder en Leraar aan, terwijl het kleine Ameri kaanse meiske, onbewust van de plech tigheid, die voor haar werd gehouden, met de kleine knuistjes de muts van de prachtige kanten doopjurk van haar hoofdje wist af te doen. Terwijl de ge lukkige moeder moeite deed haar kind je te sussen, omdat dit gedempte kraai- geluidjes liet horen, stelde de predi kant zijn vragen. Wat is hierop uw antwoord. „Gelooft u in de leer van het Chris telijk geloof, zoals de belijdenis zegt: „Ik geloof in God de Vader, de Almach tige, de Schepper van Hemel en Aarde, en in Jezus Christus zijn enige Zoon, onze Here en in de Heilige Geest. Ik geloof in de heilige algemene Kerk. de gemeenschap der Heiligen, de vergeving der zonden en het eeuwige leven?" „Belooft U, afhankelijk van Gods genade, Uw kind op te voeden in de diensten vermaning van onze Heer?" Na iedere vraag klonk het zachte „Yes I do", waarna ds. Padt, terwijl hij het water op het voorhoofdje van het kind sprenkelde in het Engels sprak: „Suzan, Carol, ik doop u in de naam van de Vader, de Zoon en de Heilige Geest. De Here zegene U en behoede U, Hij doe Zijn aanschijn over U lich ten en zij u genadig. De Here geve U vrede, Amen". Dankend zong de gemeente staande de ouders en hun kind het „Dank, dank, nu allen God" toe. De Amerikaanse moeder en vader gaven even toe aan hun ontroering, want ze begrepen het, alhoewel ze de woorden niet verston den. De kleine Suzan in haar mooie kan ten doopjurk, waar ruim 60 jaar gele den de echtgenote van ds. Padt in ge doopt was en daarna dienst had gedaan tijdens de doopplechtigheid van de kin deren van ds. Padt, werd hierna naar haar wagen gebracht. De Romeinse politie moest Zondag optreden tegen ongeveer 2000 jonge fascisten, die voor het ministerie van Buitenlandse Zaken in het centrum van Rome een demonstratie wilden houden. Zij zongen fascistische liederen en hielden bussen aan. Vier politiemannen en een demon strant werden gewond. Vijftig demon stranten werden aangehouden. De poli tie maakte o.m. van rookbommen en waterstralen gebruik. De minister van Binnenlandse Zaken heeft verklaard, dat het fascisme in Italië snel groeide. Het gevaar van de zijde der communisten was echter nog groter. De democratie was niet popu lair in Italië. „In brede kringen is men van mening", aldus de minister, „dat de democratie laf, kortzichtig en niet in staat is grote nationale problemen op te lossen. Deze eigenschappen ko men echter in ernstiger vorm bij tota litaire regiems voor". Een 42-jarige vrouw en haar circa 3-jarig zoontje zijn Zondagmorgen in de Roelof Hartstraat te Amsterdam tussen de motor- en de bijwagen van een tramstel terecht gekomen. De vrouw is met een schedelbasisfractuur en een verbrijzelde linkerarm, haar zoontje met een verbrijzeld rechter- voetje naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. Veeriienduizend Russische gevechtsvliegtuigen De operatiesterkte van de Sowjetrus- sische luchtmacht bedraagt volgens een matige schatting" 14.000 gevechtsvlieg tuigen, aldus schrijft „Naval Aviation News", het blad van de afdeling lucht vaart van het Amerikaanse ministerie van marine. In dit getal zijn niet begre pen de vrachtvliegtuigen van de Sow- jetvloot en de legertoestellen. Truman sprak in zijn geboortestreek Stassen steli president ver antwoordelijk voor Chinese aggressie President Truman heeft Zaterdag te St. Louis in Missouri, de streek waar uit hij afkomstig is, zijn enige verkie zingsrede voor de Democratsche partij gehouden, die door radio en televisie werd uitgezonden. Hij verklaarde in deze rede, dat er in Korea nog een zware strijd voor de boeg ligt, ondanks de militaire overwimiingen van de strijdkrachten der V. N." Truman deed een scherpe aanval op de republikeinse isolationisten, voor wie te stemmen zou betekenen „te stemmen voor nationale zelfmoord". Volgens de president hadden de repu blikeinen „elke belangrijke progressieve maatregel voor het welzijn van het vok in de afgelopen 17 jaar bestreden". Thans stonden zij voor een onmogelijke taak. „Zij pogen een verkiezing te winnen met een staat van dienst waar voor zij zich schamen en een program, dat zij willen verbergen." De president beloofde, dat de demo cratische partij verder zou gaan met het „fair deal" program voor het tot stand brengen van een billijke arbeids wetgeving, door de republikeinse wet van Taft en Hartley op te heffen en door te werken voor een beter onder wijs, een betere openbare gezondheid Advies tot intrekking van wetsontwerp De in 1948 ingestelde Brandweerwcl- commisie heeft aan de minister gead viseerd het wetsontwerp tot wijziging van de gemeentewet ter regeling van het brandweerwezen in te trekken. De commissie, die onder voorzitter schap staat van Dr. J. E. Baron De Vos van Steenwijk, Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, heeft een nieuw ontwerp opgesteld. Zij is van mening dat de zorg voor de brand weer principieel een onderdeel behoort uit te maken van de zelfwerkzaamheid der gemeenten, zij het ook dat een pro vinciaal orgaan te dezen toezicht be hoort te houden. Voor het rijk is hoofd zakelijk een adviserende taak wegge legd. In tegenstelling tot het oorspronke lijke' ontwerp wenst de commissie de zorg vooi de brandweer niet alleen aan de burgemeester, evenals voor 1940, maar behoudens het opperbe vel aan B. en W. op te dragen met als toezicht houdend orgaan Ged. Sta ten. Ook de opleiding van brandweer personeel en de aanwijzing van kern gemeenten en de vorming van kringen dient aan de gemeentebesturen te wor den overgelaten. De taak van het rijk dient beperkt te blijven tot het adviseren en stimuleren CANADEES BATALJON GAAT IN NOVEMBER NAAR KOREA De Canadese minister van Defensie heeft medegedeeld, dat eind Nóvember een bataljon infanterie met hulptroe pen naar Korea gezonden zal worden. van instanties, die zich bewegen op brandweerge'oied. In dit verband wordt gepleit door de oprichting van een Rijksinstituut voor het Brandweer wezen. Voorts ware de Kroon de be voegdheid te geven ten aanzien van enkele onderwerpen centrale regelin gen te stellen. Van de taak der ge meenten ware in de wet uitdrukkelijk en voor de welvaart van de boeren. President Truman had juist zijn ver kiezingscampagne beëindigd, toen Harold Stassen in een radioboodschap in hef tige bewoordingen het democratisch bestuur aanviel en het ervan beschul digde „steeds de Chinese communisten de hand hoven het hoofd te hebben ge houden", hetgeen leidde tot de huidige toestand, nu duizenden jonge Ameri kanen zich in de woeste bergstreken van Korea in verwoede gevechten te weer moeten stellen tegen honderd duizend Chinese communisten. De re publikeinse candidaat voor het presi dentschap verzekerde dat de Ameri kaanse troepen verleden week hun zwaarste verliezen hebben geleden se dert het begin van de campagne, en hij stelde Truman daarvoor verantwoor delijk. Tweehonderdvijftig millioen kinderen hongeren 'QE WERELD heeft 250 millioen. kinderen, die niet genoeg te eten hebben, zo meldt de Unesco ii een rapport. In Europa alleen hebben 60 millioen kinderen in 12 verschillende landen hulp nodig, in hoofdzaak als gevplg van de oorlog. Het toenemen van het aantal eugdige misdadigers tijdens en na de oorlog schrijft het rapport in hoofdzaak toe aan het afbre ken van gezinsbanden. In Duits land heeft een derde van de kin deren geen vader meer en in Finland is er op 24 kinderen één oorlogswees. Het aantal ontheem de kinderen loopt vermoedelijk in de millioenen. Ambonnezen spreken bericht uit Djakarta te gen New-York Times oefent critiek op Republiek uit Te Djakarta is officieel meegedeeld, dat de vijandelijkheden op Ambon zijn geëindigd en dat de hoofdstad zich in Indonesische handen bevindt. De Indonesische regering heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat zij van kolonel Kawilarang de mededeling heeft ontvangen, dat de rood-witte vlag in de stad Ambon is gehesen om kwart over 12 Javatijd op 3 November. „De regering hoopt, dat het Ambon-probleem hiermede ten einde is en dat betreurenswaar dige incidenten gesloten zijn." Zij prijst Van de kansel der Ned. Hervormde kerken in Nederland is Zondagmorgen de volgende boodschap voorgelezen: „In de afgelopen week, op de eerste November, heeft de Paus als hoofd der R.K. kerk een nieuw leerstuk afgekondigd. Van heden af geldt in deze kerk als onfeilbare waarheid, dat Maria lichamelijk ten hemel is opgenomen en daar reeds nu de volkomen verlossing bezit, die de overige gelovigen eerst in de voleinding der tijden zullen ontvangen. Deze afkondiging bedroeft ons en dit leerstuk verwerpen wjj. God zegt: „Te vergeefs eren zij Mij, lerende leringen, die geboden van mensen zijn" (Mattheus 15:9). slagen weg laat terugroepen. Zij be vestigt hierdoor haar isolement en ver diept de kloof, die haar van ons scheidt. Onze droefheid daarover is de keer zijde van onze dankbaarheid voor de hervorming, waardoor het God behaag de, zijn kerk terug te leiden tot de Heilige Schrift als enige bron en regel des geloofs. Temidden van de verwar ring der geesten zullen wij alleen dan de rechte weg vinden, wanneer wij ons door de 'Heilige Schrift laten on derwijzen in de eenvoud en de klaar heid der kennis Gods. Kloof tussen R.K. Kerk en Protestanten verdiept De Heilige Schrift weet niets van een ten hemelopneming van Maria. De ge dachte daaraan wordt niet alleen ner gens uitgesproken, maar kan ook niet op enigerlei wijze als een gevolgtrek king uit de bijbelse openbaring worden aangemerkt. De steeds toenemende aandacht en verering voor Maria in de R.K. kerk, waarvan wij in de afkondiging van dit leerstuk weer een nieuw bewijs ont vangen, is dan ook niet uit gehoorzaam heid aan de Heilige Schrift, maar uit geheel andere beweegredenen geboren. In Maria vereert de R.K. kerk de mens, die krachtens de genade in staat is, met God mede te werken. In Maria aanschouwt de R.K. kerk, tot welk eén hoogte van heiligheid en heerlijkheid de mens met hulp der genade kan stij gen. Met deze belangstelling voor de mens en zijn medewerking heeft ds R,K, kerk zich op een weg begeven, die haar steeds verder afvoert van de ver ering van Gods genade alleen, waartoe de Heilige Schrift ons leidt Naast de dank voor Christus' werk treedt de dank voor Maria's medewerking. Door deze dubbele aandacht wordt de enig heid en algenoegzaamheid van Chris tus' werk verloochend. De afkondiging van dit nieuwe leer stuk bewijst opnieuw, dat de R.K. kerk zich noch door de Schrift, noch door de andere kerken van deze eenmaal inge- 34. „Wat is er"' „Wat heb je?", roepen Pom '-n Pam tegen hun broer tje. „Waarom gil je zo?" „Au-au-auw!" roept Pim en grijpt naar zijn staart. „Ik geloof, dat ik door een wesp ben gestoken!" „Onzin er zijn hier geen wespen", zegt Pom kordaat. „Je hebt het je natuurlijk verbeeld". „Verbeeld?" Pim is ten zeerste verontwaardigd. „Je moest eens voelen, wat ik voel. Kom melding te maken, aldus de commissie, eens hier met die lantaarn. Licht eens bij. Ik geloof dat het bloedt ook!" En weer grijpt Pim naar zijn staart. De drie hondjes begrijpen er niets van. Hun broertje is gestoken, maar door wie? Tot Pim met de lantaarn op de muur schijnt, waar hij tegenaan heeft geleund. „Kijk daar eens, wat is dat? Daar beweegt iets!" fluistert hij. De anderen zien het ook. ..Dat is een boor", zegt Pom van de schrik ook fluisterend. „Een boor die ronddraait!" Het optreden van de omvangrijke benden in het Tjileungsise in de om geving van Djakarta is de laatste tijd steeds driester geworden en heeft Zon dagavond een hoogtepunt gevonden in een slachtpartij onder de bevolking. Tenminste een vijftal personen werd op gruwelijke wijze om het leven ge bracht en veertig kampengwoningen, n£fc huis voor huis doorzocht te zijn, in brand gestoken. Nog dezelfde avond arriveerden 35 vrachtauto's met mili taire versterkingen, die onmiddellijk contact zochten met de benden. Knaapje bij vuurfje-stoken verbrand Bij het vuurtje stoken op het spoor wegemplacement aan de Hilledijk te Rotterdam is een vijfjarig knaapje om het leven gekomen. Vijf jongens waren aan het spelen in en om een wagon met stro en op het moment, dat de 5-jarige Roeland Reiche zich in de wagen bevond, stak een der knapen bij de ingang de brand in het stro. Het gevolg was, dat het knaapje zich niet meer redden kon. De politie onderzoekt wie van de spelen den deze daad op zijn geweten heeft. Amerikaans vierjarenplan voor militaire productie Gemeld wordt, dat de Amerikaanse minister van Defensie, generaal George Marshall, bezig is een vierjarenplan voor de militaire productie op te stel len. Het plan, dat voor de helft gereed zou zijn, is bedoeld om de productie voor militaire doeleinden zo te regelen, dat de industrie niet ontwricht wordt. Chinees bleek een verrader De Bijz. Raad van Cassatie veroor deelde de Chinees Jong Baw uit Am sterdam tot een gevangenisstraf van 20 jaar met aftrek. Na eerst als goed ille gaal werker aan het verzet te hebben deelgenomen, heeft hij in 1943 min of meer onder dwang een aantal illegale werkers aan de SD verraden. Vier van hen zijn omgekomen. X X x x X X X X. X X DOOR LOULA G. ERDMAN X X X X X X X X X X 37) Zij kneep haar ogen toe. In één wang de lir-ker kwam een kuiltje. Het was geen natuurlijk kuiltje juffrouw Laura had gezien dat zij met haar vinger op die plek drukte, elke keer dat ze er de kans toe kreeg. Zij had dat kuiltje gekweekt, en het was even onnatuur lijk als haar lach. Ze zei dat haar haar van nature was gekruld, maar juffrouw Laura geloofde haar niet. Het had niet meer natuurlijke krul dan een stok. Zij ging iedere week naar een schoonheidssalon, helemaal naar Rockwell. Het was een schandaal een reis van dertig kilometer te maken alleen om je haar te laten krullen. Een vrouw behoorde zelf haar haar te was sen en het zelf te friseren. Het was zonde van de tijd en het geld om er voor op reis te gaan en het te laten doen. Marta Sloan ging naar 'n schoon heidssalon en als ze terugkwam vergat ze zich als een getrouwde vrouw te ge dragen. Zelfs vóór Albert Sloan, Marta's arme, zieke man stierf, was er al iets aan de gang. Juffrouw Laura had het het eerst gemerkt, en daarna begonnen ook anderen er over te praten. Marta moest al te dikwijls naar de bank. Het was niet natuurlijk dat een vrouw, als haar man leefde, zoveel zaken met een bank had te doen. En het was niet natuurlijk dat dat altijd zaken moesten zijn, waar mee George Marshall zelf had te maken en waarbij hij haar meenam naar zijn kantoor en de deur sloot om er over te spreken. Juffrouw Laura was een mor gen in de bank om een cheque te innen, en zij bleef toevallig wat praten met Rich Newton zij wilde hem inderdaad vragen of het een geschikte tijd was om haar huis te laten schilderen en Marta Sloan bleef in het kantoor van George, met de deur dicht, wel een half uur. Zij wist niet hoeveel langer het nog was, want toen was zij weggegaan. Albert Sloan mocht dan wel ziek zijn, maar hij was meer dan goed genoeg om naar de bank te gaan en voor zijn eigen cheques te zorgen, of wat het anders was dat Marta ging doen. En waarom zouden zij zo vaak voor zaken de stad uit moeten naar Belton, of Rockwell, of zelfs naar Kansas City? Iemand had een keer alle drie gezien Marta en George en Albert in Rockwell, toen ze naar een voorstelling gingeq. Later gingen zij naar de Elite Candy Shop, en Marta en George zaten te praten en te lachen, dronken bananensorbets (het was misdadig negentig cent te betalen voor zo'n mengseltje zolang er mensen op de wereld waren die honger leden). Albert dronk ondertussen met kleine teugjes kersenlimonade en zag er ziek en ongelukkig uit als altijd. Dat was de manier waarop zij „voor zaken" naar Rockwell gingen. De-hemel alleen weet wat er gebeurde op hun uitstapjes naar Kansas City. Kort na dat uitstapje naar Rockwell stierf Albert Sloan. Het was afschuwe lijk zoals George Marshall toen han delde. Hij wachtte niet eens tot de man in zijn graf was koud geworden om naar Marta te gaan „om papieren in te zien" en .handtekeningen van Marta te krijgen". Tenminste, zo vertelde hij zelf. Maar juffrouw Laura geloofde hen geen seconde. Op een dag hield ze de klok in het oog en zag dat hij een vol uur bleef. Niemand kon zo lang bezig zijn om papieren te tekenen. Daarna nam zij iedere keer de tijd op wanneer hij kwam. Hot was niet steeds een uur, maar soms wel. Het was niet moeilijk voor haar om hen in het oog te houden, want zij woonde juist tegenover 't huis van Sloan, en niemand kon komen of gaan zonder dat zij het opmerkte. Zij verwaarloosde heus haar werk niet om ze te bespionneren. Zij had een massa naaiwerk te doen, en het meeste licht had ze aan het raam van de voorkamer, Natuurlijk gingen zij dan altijd naar binnen om te praten, zodat juffrouw Laura hen nooit werkelijk tezamen had gezien vóór gisteren. Dat was in de bank. Zij was naar de kruidenierswin kel geweest en omdat het vlugger was, had zij de winkel door de achterdeur verlaten en 'n eind afgesneden om naar huis te gaan. Zo kwam ze door het straatje dat achter de bank liep. De voordeur van de bank was gesloten en de luiken waren neergelaten, want het was na vieren en al het personeel was al naar huis. Maar George Marshall was er nog, want zijn raam stond open zijn kantoor zag uit op het straatje. Toen zij voorbijkwam kon zij er niet? aan doen dat ze naar binnen keek. George zat niet aan zijn bureau. Marta Sloan zat in zijn stoel en George boog zich over haar. Zijn gezicht was verhit, alsof hij had gedronken. Maar dat was niet zo hij was zo beneveld door dat Sloan mens dat hij erger dan dronken was. Haar gezicht was naar het zijne opgeheven, de ogen bijna geslo ten, de lippen even open. Juffrouw Lau ra wist, even zeker als dat ze daar stond, dat hij op het punt 'was haar te kussen. Op beider gezicht lag de uit drukking, die mensen op de film heb ben even voor ze elkaar kussen. (Wordt vervolgd het leger, de vloot en 'de luchtmacht en de civiele dienst en de bevolki:-,,' die bij de oplossing van dit probleem hebben medegewerkt en zegt, dat w zich ervan bewust is, dat het R.i.s, probleem zich heeft ontwikkeld ten- gevolge van de activiteit van „eie! menten, die de werkelijke principci en doelstellingen van de staat Indo. nesie verkeerd hebben uitgelegd." „d, Indonesische regering hoopt thans''op de volle steun van het volk bij het herstel van de Zuid-Molukken, na het afsluiten der oude geschiedenis er, hoopt, dat een nieuwe periode in een atmosfeer van eenheid en vrede voor de Indonesische natie zal worden ge. i opend," aldus het communiqué. Volgens het bureau-Zuid-Molukkea zou nog tachtig procent van het grond, i gebied in handen der Republiek Zuid- Molukken zijn. Het moedereiland Ce- j ram is, met uitzondering van een deel van het schiereilandje Hoamoal geheel in handen der Zuid-Molukken. Op Ata- j bon is in handen van de R.I., de stad Ambon, Hitu en de Tulehu-sector tot Suli. Het gehele noordwestelijk en het zuidelijk deel van het eiland Ambo# zijn dus nog onbezet, waarbij men te vens nog de beschikking heeft over het vliegveld Laha aan de Ambon baai. Op Buru is nog slechts de negorij Namlea met het daarbij liggende vlieg, veld in handen van de R.I. De eilanden f Haruku, Saparua, Nusa Laut staan nog onder gezag der Zuid-Molukken. Amerikaanse critiek De „New York Times" van Zaterdag besluit een beschouwing over de kwes tie der Zuid-Molukken en het rapport van de UNCI als volgt: „Het betreft hier niet een botsing tussen Indonesië en Nederland, of een tussen Oost en West, het is duidelijk een kwestie, waarin Indonesië en de Verenigde Na ties de enige partijen zijn. De UNCI, een orgaan van de Verenigde Naties, wordt thans verloochend en over het hoofd gezien juist door de regering die zij bedoelde te steunen en die de vrede, die door de UNCI moest worden bevorderd, heeft verbroken." SLEPERS BRACHTEN DE KRAAN BEHOUDEN THUIS Nadat de sleepboten „Hudson", Blan kenburg" en het bergingsvaartuig „Meermin" de drijvende kraan, die Vrijdag in het Kanaal was losgeslagen, van de gronden bij Duinkerken hadden getrokken, hebben zij de kraan Zon dagnacht behouden te Vlissingen bin nengebracht. BUREAU: ADMINISTRATIE Voord am 9, Tel- 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN Di VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m, Nieuwsberichten oia 7, 8 en II uur. 6.00 In de Soete Suy- kerbol. 6.15 Sport. 6.30 Met band en plaat voor u paraat. 7.15 Engelse les. 7i30 Onder de NCRV-leeslamp. 7.40 „Vandaag". 8.05 Oratoriumvereniging. 8.30 Vrijheid overal. 9.30 Kamerokest. 10.20 Gram.muziek. 10.30 Op de orgelbank. 10.45 Avondoverdenking'. 11.15 Pro menade-orkest. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Militair commen taar. 6.30 The Skymasters. 7.00 Discograni. 7.30 Inleiding tot muziekbegrip. 7.45 Rege- riugsuitzending. 8.10 Radioscoop-joumaal. 8.25 Troubadour. 8.40 School voor douane. 8.55 Telefoon voor u. 9.15 Ray Ellington. 9.30 „Louis Pasteur", klankbeeld. 10.25 De fluit herwint terrein. 11.15 Bokswedstrijd. 11.30 Discophoon. VOOR DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.35 Licht baken. 10.00 Wie komt er in mijn bokje? 10.15 Symphonieconcert. 10.40 Schoolradio. 11.00 Onder ons. 11.30 Schoolradio. 12.03 Bel Canto. 12.33 Zangrecital. 1.20 Piano-duo. 1.45 Suite. I 2.00 Symphonieconcert. 3.00 Contrasten. 4.00 j De Zonnebloem. 4.30 Ziekenlof. 5.00 Vertel- 1 ling na schooltijd. 5.15 Lang zullen ze leven, i 5.45 KRO Musje-box. 6.30 Sunset Rangers. 6.48 Sport. 7.15 Actualiteiten. 7.23 Hier is j Europa. 7.52 Van het Binnenhof. 8.12 Radio Fhilharmonisch Orkest. 9.35 Actualiteiten. 9.45 Goldberg-variaties. 10.10 Kamer-Muziekconcert. 10.45 Avondgebed. 11.15 Elf componisten schreven een serenade. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7} 8, 1,* 6, 8 en 11 uur. 8.15 Aubade terminus. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Sympho- niet Orkest. 9.30 Arbeidsvitaminen. 10.30 I i Korte gesprekken. 10.35 Het Malachrino Or- leest. Kleutertje luister. 11.00 Coos van Over- beek speelt. 11.30 De Wekker. 12.00 Het Pro menade-orkest. 12.33 Voor ons platteland. 12.40 Het Promenade-orkest. 1.20 Financieel week overzicht. 1.30 Pierre Palla. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Radio-niatinée. 3.30 Onze Ameri kaanse buren. 3.45 Air de Ballet. 4.30 De school bel. 4.50 Kinderkoor. 5.15 Victor Silvester. 5.45 Regering'suitzending. 6.15 Tom Erich. 6.30 Hugo de Groot. 7.00 Paris vous parle. 7.05 Orkest. 7.20 Fanfare. 7.45 Koninklijke Marine. 8.15 Avro's Bonte Dinsdagavondtrein. 9.30 Avro allerlei. 9.35 Bel Canto. 10.00 Goede moed. 10.15 Bach-cyclus. 10.45 Buiten lands overzicht. 11.15 Avondconcert. RADIO-DISTRIBUTIEDIENST LIJN III: 8.05 Concert. 9.05 Casino-pro gramma. 10.10 Verz.progr. 11.00 Orgel. 11.30 Filmay Licht orkest. 12.00 VI. Br.: Grain. 1232 Orkest Larue. 1.15 Liedjes. 1.30 Lichte muziek. 2.00 Fr. Br.: Saint-Saëns. 3.00 Lux.: Ménage et Musique (VI.). 3.30 VI. Br.: Vlaamse liederen. 4.00 Omroeporkest. 5.10 Fr. Br.: Voor de zieken. 6.00 Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Kamermuziek. 8.15 Lux.: Reine d'un Jour. 8.30 Eng. L.P.: Edu cating Archie. 9.00 Taket it from here. 9.30 BBC Opera-koor. 10.30 Lux.: Bonsoir, les Amis! 11.05 Symph.. muziek. LIJN IV: 8.15 Ensemble Mordish. 8.50 Lift up your hearts! 9.00 Fr. Br.: Kookpraatjc. 9 10 Symph.-concert. 10.00 Lux.: Ménage et Musique (VI.). 11.00 VGO: Casino-concert. 11.30 Zangrecital. 12.00 Gram. 12.30 Fr. Br.: Lunchconcert. 1.00 Eng. H.S.: Gram. 1.30 Voor de arbeiders. 2.00 Eng. L.P.: BBC West of Engl. Light Orchestra. 2.45 Voor de kleu ters. 3.00 VGO: Sheherazade, Rimsky-Korsakov. 3.45 Kinderkoren. 4.00 Eng. L.P.: Montmartie Players. 4.30 Voor de soldaten. 4.45 Orkest Ste wart. 5.15 Dagboek. 5.30 BBC Welsh Or chestra. 6.30 Orkest Geraldo. 7.00 Fr. Br.: Symph. Jazzmuziek. 8.00 Omroepkoor en or kest, fragmenten uit „La petite Mariée". 9.15 Gram. 9»30 Zangplaten. 9.45 La Bande Sonore. 10.15 Orkest Frerar. 10.45 Gram. 11.20 Samba orkest. 11.40 Orkest Winnick. nE REGERING VAN DE VERENIG! ■FbUEENKOMST VAN DE VEILK BAG 8 NOVEMBER TER BESPREK JS KOREA. EEN WOORDVOERDER ME LAKE SUCCESS NOEMDE DE BEN TRUMAN EN ACHESON EET E Aan het front in Noord-Korea deed hare verschijnsel voor, dat de comn terug te trekken naar het Noorden plaagden er vannacht niet m contoc «gressieve patrouillegang. .°®tren' ervoor tast men volledig in het dui «nveliik dat deze troepen zich t wachten <>p versterkingen uit Mauds* de Chinezen slechts een „bufferzone ter bescherming van de belangrijke deel van Mandsjoerije van stroop tevoren omgeroepen, dat de Chineze zich hadden aangemeld om de Noo ook een straaljager van Russisch tyj had een Amerikaans vliegtuig met n weer over de Mandsjoerjjse grens ve PR is Maandag een officieel rappi van MacArthur binnengekomen de Verenigde Naties in Lake Succe waarin wordt gemeld dat Chinese co jnunistische troepen aan de strijd de hemen. „In bepaalde gebieden v Korea ontmoeten de verbonden tri pen een nieuwe vijand. Het is o: strijdkrachten en onze geheime dii sten gebleken, dat uit Chinese comn nisten samengestelde militaire een! den tegen de verbonden troepen het veld zijn gebracht". Na een opsc jning van de Chinese eenheden, aan de strijd deelnemen, zegt R Arthur ten slotte dat hij verplicht deze Chinese vijandelijkheden onv „wijld onder de aandacht der Vereni, Naties to brengen. MAARSCHALK NIKOLAI BOELG7 Maandag, aan de vooravond van via radio-Moskou het gebruikelijke de voornaamste doelstellingen van i „Onze mensen van de wetenschap z schap in het buitenland overtreffen, •lnierd te hebben, zijn onze geleerd vraagstukken, waardoor de ontwik! den", aldus Boelganin. De maarschalk bracht de uitspi van Stalin in herinnering, dat het staan van verschillende stelsels f belemmering behoefde te zijn samenwerking tussen landen en in bijzonder met de Verenigde Str „Maar, zo voegde hij er aan toe, e natuurlijk verschil tussen een vei gen naar samenwerking en de m Ujkheid van samenwerking. De la: is er altijd." Boelganin verklaarde, het kamp van de vrede werd aa voerd door de Sowjetunie, het k van de oorlog „door de leiders va: Amerikaanse imperialistische ex sie'. Hij vervolgde, dat „het j Chinese volk, onder het leiders van de communistische partij van na met kameraad Mao Tse Toeng het hoofd, daadwerkelijk strijdt voc zaak van de vrede". De „Amerika imperialisten" volgden een pol van ophitsing tot een nieuwe oi om zich meester te maken van gr 'itofbronnen en markten. Boelganin betoogde, dat „de Ar ,kaanse imperialisten" thans van „politiek van voorbereiding van ag sie" waren overgegaan tot „rechtsti se daden van aggressie, waarvan 't delijkste voorbeeld de gewapende terventie in Korea is. Maar Kori de fakkel geworden van de bevrijd beweging van koloniale en afhanki landen". Weerbericht Verwachting, geldig tot Woensd: avond: Aanvankelijk weinig wii later matige wind uit zuidelij richtingen. Vannacht vooral in Noordelijke kustprovincies v zee binnendrijvende wolkenv den met enkele buien. Tn het b nenland weinig bewolking met vele plaatsen lichte vorst en tef de ochtend nevel of mist. Woensdag: Zon op 7.46, on 17.00. Maan op 5.37, onder 15.59.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6