- Stad en Omgeving jaar voor winkeljuffrouw en FRANKENBERG ov. De vrijheidsstrijder Jan Masaryk Klanken uit Salzkammergut Drie tunnels onder het IJ Voorarrest wordt afgetrokken Vulpenhouders Vulpotloden Onteigening grond met woning en schuur Een bouwplan voor 59 woningen van» Rochdale" AGENDA Bouwplan 48 woningen R.K. Woning bouwvereniging „Goed Wonen" Een avond van de Volksuniversiteit Een kostelijke avond van Ned. Reisvereniging Aanstaande schoonvader trok een mes!' Medewerking stichting R K. school HEILOO romantisch hu LAATSTE NIEUWS Kosten 104 millioen Chinezen moeten terug Egmond a.d. H DINSDAG 1 NOVEMBER 1050 Hedenmorgen deed de Arrondisse mentsrechtbank uitspraak in de zaak tegen de 57-jarige Alkmaarse winkel bediende Jantje W„ die zich de laatste jaren regelmatig aan verduistering en diefstal van gelden ten nadele van haar ■werkgever K. schuldig maakte. W„ die reeds 31 jaar bij deze firma in dienst was, zou zeven- tot achttienduizend gulden te eigen bate hebben aange wend. De Officier van Justitie, mr. A. W. Holsteyn, eiste veertien dagen ge leden één jaar en zes maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. dr. C. Berkhouwer, voor wie deze zaak geen Juridische facetten bood, bepleit te clementie op grond van gevoelsar gumenten. W. werd hedenmorgen veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de duur van één jaar met aftrek van voorarrest. Voorts werd de teruggave van de in beslag genomen goederen gelast met uitzondering evenwel van een spaar bankboekje met f 2000 en een hypothe caire vordering groot f 4009. Diverse merken eenvoudige en betere soorten. Langestraat 28 Telefoon 2394 Om uitvoering te kunnen geven aan het uitbreidingsplan „West" heeft de gemeente de beschikking nodig over de gebouwde en ongebouwde eigen dommen van het daarin begrepen per ceel groot 1 ha. 17 a. en 90 c.a. van Klaas Brasser en Matthijs Cornelis Brasser ten N.O. van de Bergerweg. Het gebied waarvan dit perceel deel uitmaakt, is nagenoeg tot aan de grens van Bergen volgebouwd. Zowei de Bergerweg als de Van der Lijn- straat kunnen niet op de vastgestelde breedte worden gebracht, omdat de gemeente niet beschikt over de daar voor benodigde grond. Het ontbreken van een trottoirgedeelte aan de N.O.- zijde van de Bergerweg is een'groot ongerief voor de voetgangers. Even min als vroeger zijn de eigenaren be reid het perceel tegen een redelijke prijs aan de gemeente te verkopen, zodat de gemeente tot onteigening moet overgaan. Het plan en de desbetreffende kaar ten moeten op de secretarie ter in zage worden gelegd. Belanghebbenden kunnen uiterlijk na binnen 14 dagen na de ter inzagelegging termijn van 30 dagen schriftelijke bezwaren indie nen. Als de Raad tot voorlopige goed keuring van het onteigeningsplan be sluit, zullen B. en W. zo tijdig moge lijk een ontwerp-besluit tot onteige ning aanbieden, dat dit besluit binnen zes maanden aan Ged. Staten kan worden voorgedragen ter goedkeuring door de kroon. B. en W. leggen de Raad voorlopig geheimhouding op t.a.v. de ter inzage gelegde stukken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiuniiiiiiiiiuiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De arbeiderswoningbouwvereniging „Rochdale" verzocht steun voor de bouw van 59 woningen op twee ter reinen in de polder Overdie en Ach- termeer aan de Coornhertkade en de Huygensstraat. De woningen zullen gebouwd worden volgens het montage systeem „Montal". De enige afwijking met de traditionele bouwwijze vindt men in de indelingswanden. Volgens het ingediende plan zullen gebouwd worden 10 beneden en 20 bovenwoningen aan de Coornhertkade en 29 eensgezinswoningen, waarvan 4 duplexwoningen aan de Huygens straat. Oorspronkelijk waren op deze terreinen niet 59 doch slechts 52 wo ningen geprojecteerd. De grondprijs bedraagt nu 52 X 1650. 85.800.Het door adressanten ge vraagd grondvoorschot is te hoog. De transportkosten en renteverlies tij dens de bouw bedragen 3900.het bouwen wordt op ƒ563.804 berekend, totaal ƒ653.504. B. en W. menen, dat hierdoor op goede wijze in het tekort aan wonin gen wordt voorzien en stellen voor ƒ89.700 voorschot te verlenen en een bouwvoorschot van 563.804. De grond is eigendom der gemeente en kan met ƒ85.800 voldaan worden. Daar het Rijk geen voorschotten meer verleent voor de bouw van woningwetwonin gen moet de gemeente deze bedragen nu uit eigen middelen fourneren. De woningen worden gebouwd met toe passing van de beschikking „Bijdra gen woningwetwoningen 1950". De hu ren mogen niet hoger zijn dan 30% boven die van 1940 van soortgelijke woningen. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 u. Saboteur (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Kennis making gezocht (18 jaar)Cinema Ame- ricain, 8 uur: Snelheidsduivels (18 j.) Gulden Vlies, 8 uur: Opera Italiana. Kennemersingel 34: Diepvriesdemon stratie. WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Sabo teur (14 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Kennismaking gezocht (18 jaar); Cinema Americain, 2.30 uur: De avon turen van Peter Joe (jeugdfilm); 3 uur: Snelheidsduivels (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Kleinkunst- avond met „De zonnekloppers". Hotel Central, 8 uur: Openbare psy chometrische avond. Kennemersingel 34: Diepvriesdemon stratie. Gulden Vlies, 1022 uur: Tentoon stelling etalagematerialen. WARMENHUIZEN, 7 Nov. 1950 3100 kg aardappelen: alpha f 7.10; 23.800 kg rode kool f 4—f 8.60; 35.000 kg witte kool f 4f 4.50. Lijfrente tegen afstand van rechten Mevrouw G. van der Oord, alhier, ge boren in' 1870, verzocht haar recht van gebruik en bewoning van het perceel Kenmemerstraatweg 89, welk perceel eigendom is der gemeente, over te dra gen tegen een lijfrente van f 200 per jaar waardoor de gemeente de volle beschikknig over het pand kan krijgen en bij verkoop daar het pand vrij van huur te leveren is daarvoor een goe de prijs kunnen bedingen. Daarbij moet bedacht worden, dat de gemeente dan dezelfde tijd, dat de lijf rente betaald zal moeten worden, ren te trekt van de koopsom welke anders eerst na de dood van de bewoonster ontvangen zou kunnen worden, zodat er dus door de gemeente geen verlies zou worden geleden. Mocht onderhand se verkoop voordeliger zijn dan volg een voorstel aan de raad daartoe over te gaan. In het ontwerp-besluit is re kening gehouden met openbare ver koping. B- en W. stellen voor tot het toeken nen van de lijfrente op de gestelde voorwaarde te besluiten. De RK Woningbouwvereniging ,Goed Wonen" verzocht financiële steun voor de bouw van 48 woningen op het ter rein in de polder Overdie en Achter- meer, aan de Spieghelstraat en de Coornhertkade. Elke woning bevat een plan zullen gebouwd worden 16 bene den- en 32fc bovenwoningen. V.w. één blok van 6 woningen en 2 blokken van 12 woningen aan de Spieghelstraat en één blok van 18 woningen aan de Coornhertakde. Elke woning bevat een huiskamer, een keuken, drie slaapka mers en een douche met W.C. De kosten voor het bouwplan bedra gen f 61.462 voor de grond (met trans port en renteverlies) en f341.135 voor de bouw, totaal f 402.597. Waar door deze bouw op goede wijze in het tekort aan woningen wordt voorzien, behoort de gemeente hieraan mede te werken. De gemeente moet Verkeersslachtoffer bij de Noordervaart De weg Alkmaar—Hoorn, beter bekend onder de naam „Noordervaart" bezit een zeer glad wegdek. Vooral tussen de Rus tenburgervaart en de Schermerdijk bij Schermerhorn is er bij vochtig weer veel slipgevaar. In één week tijds zijn hier al twee slachtoffers gevallen. Tegenover de boerderij van de heer Fransen geraakte vorige week een auto door slippen in de wegsloot. Op dezelfde plaats kwam Maan dagmorgen een luxe auto midden in het water van de Noordervaart terecht. De auto kwam uit de richting Alkmaar. De bestuurder, een vertegenwoordiger ui* Amsterdam, voelde plotseling dat de wa gen van het wegdek gleed en verloor de macht over het stuur. In volle vaart reed hij de Noordervaart in en kwam juist an dersom te staan. Gelukkig is de vaart daar niet diep, zodat het portier zich slechts voor de helft onder water bevond. Omwonenden wisten de bestuurder met behulp van een plank op het droge «e brengen en voorzagen hem van droge kleren. Oppassen op de Noordervaart is de boodschap. Ruilsysteem Door de politie wordt er de aandacht op gevestigd, dat de laatste tijd te Am sterdam en ook daarbuiten een man ge signaleerd is die een zeer persoonlijke wijze van auto's huren heeft. Hij huur de ergens een auto, waarvoor hij een cautie stortte, reed ermee tot de ben zine op was en bracht het voertuig dan naar een andere garage, waar hij het in revisie gaf. Op vertoon van de pa pieren van de eerste auto-verhuurder huurde hij dan meteen een andere wa gen. Dit ging zo eindeloos door. Inmid dels verkocht hij verschillende onder delen van de diverse auto's, waarvoor hij benzine aanschafte. Aan verhuur ders van auto's, bromfietsen e.d. wordt daarom aangeraden aan gegadigden ook vertoon van een rijbewijs en een legi timatiebewijs of een paspoort te vragen. MUTATIES De heer J. M. A. Beerepoot, adspi- rant-schrijver ter belastinginspectie te Alkmaar is benoemd tot schrijver. De adspirant-schrijver bij de belas tingen, de heer D. Houtkoper alhier, is benoemd tot schrijver. In het Landbouwhuis sprak gister avond voor de Volksuniversiteit drs A. van Biemen van de arbeidersge meenschap „De Woodbrookers" te Bent veld voor een talrijk publiek over de grote vrijheidsheld van Tsjechoslo- wakije, Jan Masaryk. De avond was ge organiseerd door de Alkmaarse volks universiteit en de eerste van een drie tal, waarop gesproken zal worden over „Grote geestelijke leiders van onze tijd". Na eeii woord van welkom door de voorzitter op deze avond, de heer W. van de Pol, ving spreker zijn betoog aan met een beschrijving van Masaryks jeugdjaren. Als een van de velen uit het voor bijna 90 procent uit lijfeigenen bestaan de Tsjechische volk, leerde Masaryk al vroeg de Oostenrijks-Hongaarse dubbel monarchie, onder welks regiem het land in de vorige eeuw gebukt ging, haten. Vanaf zijn jeugd waren reeds zijn ge dachten en daden doordrenkt van een diepe menselijkheid. „Geen mens heeft het recht een medemens te onderdruk ken of te knechten". Vooral toen hij kennis maakte met het Christelijk So cialisme zag hij zijn levensdoel duide lijk voor ogen: De bevrijding en een wording van Tsjechie.en Slowakije; en de plaatsneming van beide landen als zelfstandige provincie in een nieuwe monarchie van Oost-Europa. Opvoeding en ontwikkeling in alle lagen van he+ volk achtte hij de eis voor de bereiking van een democratische staat. Voor een regering moet de eerste wens zijn Wijziging ambtenaren reglement Het op 3 Augustus aangehouden voor stel inzake de vaststelling van een ver ordening tot wijziging van de verorde ning regelende de rechtspositie van het onderwijzend personeel aan het Gym nasium, de handelsschool en de han delsavondschool. De verordening, die daardoor zou worden ingetrokken regelt o.m. de in houding van een z.g. spaarpremie op de bezoldiging van het tijdelijk onder wijzend personeel aan beide eerst genoemde scholen. B. en W. stelden wijziging voor om dat bij Kon. Besluit met betrekking tot deze materie in het Alg. Rijksambte narenreglement een wijziging was aan gebracht, welke later overeenkomstig tot stand kwam t.a.v. de Rijkskweek scholen, de Rijksleerscholen en de Rijks lagere scholen en ook zal worden aan gebracht aan de Rijks H.B.S.-en. Op grond van de subsidie-voorwaar den gelden zij dan ook voor het Gym nasium en de Handelsschool. Met het oog op de fatale termijn van 1 Decem ber als de oude verordening auto matisch vervalt stellen B. en W. een nieuwe verordening voor, zoveel mo gelijk aansluitende bij die van de Rijkskweekscholen en de komende voor de Rijks H.B.S.-en. Inplaats van uitkering van de spaarpremie met rente wordt nu het bedrag nog vermeerderd met een bijslag. Er is mee rekening gehouden, dat het in deze verordening bedoelde personeel niet op arbeids overeenkomst in dienst wordt genomen B. en W. stellen nu de gewijzigde verordening voor. iedereen de gelegenheid te geven zich te ontwikkelen en te ontplooien. „Het ambtenarenkorps moet bestaan uit on kreukbare, deskundige en menselijke figuren. Het zal dan kunnen werken als rem op te grote spanningen, mede door zijn controlerend karakter". Masa ryk haatte de oorlog met geheel zijn wezen, maar hij achtte het onverant woord als een voor onderdrukking van het onrecht gevoerde strijd, niet aan gedurfd werd. Veel heeft Masaryk be reikt. Meer dan beseft wordt heeft West Europa aan zijn stem en zijn da den te danken. Veel is er intussen ver loren gegaan. Het Tsjechoslowakije van thans, opgesloten achter het stalen scherm van een dictatuur, lijdt armoe de en ontbering. Maar Masaryks taak is niet afgelopen. Zijn gedachten wor den gedragen door millioenen mensen, die uit zijn woorden de kracht van het hervinden van het ideaal putten. Met Masaryks lijfspreuk „Jezus en niet Caesar" besloot drs. Van Biemen de leerzame lezing over een groot man die zijn volk de vrijheid schonk. deze bouw uit eigen middelen four neren, maar zal volgens de woning- wetbouw per woning vermoedelijk een bijdrage van f 120 per jaar per woning ontvangen. De huren bedragen f6.78 per week. Het voor deze woningen toegewezen bouwvolume verplicht de gemeente in deze woningen gerepatrieerde gezinnen te huisvesten. De huisvestigingsplicht van 48 gezinnen moet door de gemeen te als geheel worden gedragen en deze gezinnen zullen dus over de gehele gemeente worden verdeeld. Een bedrag van 750 voor de t.b.c.bestrijding bij elkaar Zaterdagavond gaf de Alkmaarse Concourscommis§ie, het postduiven- domein voor Alkmaar en omstreken een feestavond in de Rustende Jager te Heiloo. Op deze avonden is het ge woonte, tevens het bedrag te overhan digen, dat op de wedvlucht vanaf Eind hoven bij elkaar is gebracht, ten bate van de t. b. c.-bestrijding. Dit bedrag was dit jaar, aldus de voorzitter van de Alkmaarse Concourscommissie, niet zo groot als het vorig jaar, maar be droeg nog altijd f 750. Dr. Degenaar Jr nam dit bedrag in ontvangst en zegde daarvoor hartelijk dank namens het bestuur van „De Lighallen" te Alk maar. Na de overdracht voerde de to neelvereniging „Falkland", ,',Er was een steenhouwer" op. Het stuk werd op vlotte wijze ten tonele gebracht, en de talrijke aanwezigen hebben volop genoten. Tijdens de pauze's werd be gaafde zang van mevr. TriestBoots ten beste gegeven. Hierna had de uitrei king plaats van de prijzen die door de duiven op de wedvlucht van Eindho ven op 16 Juli j.I. waren gewonnen ..The Ragtime Boys" zorgden voor de muzikale noot in het programma. Toen de voorzitter, het officiële gedeelte sloot, bleven nog velen tot diep in de nacht bijeen om zich met dansen te verpozen. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrik G. J., z. van J. Teunis en D. Veneman. Carla A., d. van C. Cam- meraat en G. Ameling. Jan, z. van H. Ott en E. E. Jes. Hendrik, z. van H. A. A. Schenau en K. Norder. „Wo man singt, da lasz dich ruhig nieder, böse Menschen haben keine Bieder". Indien deze dichtregels waar heid bevatten, wat zouden wij dan een aards geluk kunnen vinden in Salz kammergut, de prachtige landstreek in Opper-Oostenrijk. De Nederlandse Reisvereniging bood gisteravond in het Gulden Vlies haar leden een kos telijke avond vol muziek, zang en ge- jodel uit deze contreien, een avond die verzorgd werd door de Musik- und Jodler Kapelle Baier uit Kematen b/Wels, in Salzkammergut. Deze ka pel, die bestaat uit vijf personen, va der en zoon Baier en een drietal be koorlijke Fraulein in nationale kle derdracht, bracht een uitermate opge wekt en bont programma van „Volks- und Heimatlieder" ten gehore. Het vijftal musici, dat tezamen 24 instru menten kan bespelen, legde een grote virtuositeit aan de dag. Sepp Baier, de jolige „ster" van het gezelschap, toon de zich een meester op de viool, de klarinet, de saxofoon, de accordeon, de xylofoon, de zingende zaag en een soort carillon, een serie bellen in ver schillende toonaarden. Ongetwijfeld beheerst hij nog meer instrumenten. Zijn vader, die de eigenaar is van een Gasthaus in Kematen, was even eens van vele markten thuis; hij speelde: klarinet, saxofoon, trombone en cither, op welk laatste instrument natuurlijk onder meer het Harry Lime-theme gepleegd werd. Ook het gejodel was niet van de lucht. In Salz kammergut da kann man gut lustig sein! WJZIGING GEMEENTEREKENING DIENSTJAAR 1945. Gedeputeerde Staten hebben de ge- menterekening over het dienstjaar 1945 teruggezonden, met het verzoek daarin enkele wijzigingen aan te brengen. B. en W. stellen voor deze wijzigingen en aanvullingen aan te brengen. Na de pauze toonde de heer C. H. Groen van het Centraal Bureau van de Nederlandse Reisvereniging, die de kapel als reisleider vergezelde en ook steeds hun optreden op geestige wijze aankondigde, een aantal zeer mooi gekleurde lichtbeelden uit deze prach tige landstreek, voorzien van een in teressant en onderhoudend commen taar. De Reisvereniging heeft met het organiseren van deze avond een zeer gelukkige greep gedaan en het is slechts te betreuren dat de belangstel ling niet zo groot was als men wel verdiend had. Muizenstad Uitsluitend met het doel de kinde ren tegen Sint Nicolaas-tijd een aar dige attractie te bezorgen heeft de fir ma Spruyt (Kofa-magazijn) in een ha- rer etalages een muizenstad gebouwd. Het is een kunstig en door de verlich ting sprookjesachtig geheel geworden met een groot kasteel in de bergen met een riviertje en een waterval en tal van gebouwen langs de berghellingen, wel ke allemaal de woningen der muizen voorstellen. De stad is bevolkt door een groot aantal witte muizen, welke uiter aard nogal uithuizig zijn. De fraaie etalage trekt de belangstelling van al len die zich door de Langestraat be geven. Bestelwagen gestolen Gisteravond omstreeks acht uur werd op de Harddraverslaan bij het Centraal Ziekenhuis een auto gestolen, die daar geparkeerd stond. Het is een rode be stelwagen, waarvan de laadbak met een nieuw wit zeil overspannen is. Het provinciale kenteken is G 86424. Rustoord onder Alkmaarse leiding Te Beverwijk is door de dames A. M. Joosten-Leenders van Paviljoen „Kinheim" te Alkmaar en V. van der Pluym-Goes een rustoord, ge naamd „Kinheim" geopend. Op een te dezer gelegenheid gehou den receptie werden talrijke blijken van belangstelling gegeven. „Geef me even een tientje" had de Alkmaarder Pieter O. op 18 Augustus tot zijn dochter gezegd en deze simpele woorden vormde de aanleiding tot de ruzie en een daaruit voortvloeiende steekpartij, waarvoor Pieter gisteren voor de Alkmaarse Politierechter mr. R. W. J. C. van den Wall Bake terecht stond. De dochter, die van mening was dat haar vader het geld in drank zou om zetten, weigerde haar portemonnaie te openen. Zij ging naar het huis van haar man C. K., waar korte tijd later ook vader Pieter arriveerde, die het tien tje nog niet uit zijn hoofd had kunnen zetten. De moeilijkheden begonnen ech ter pas goed, toen ook C. van der K., die een andere dochter van Pieter be mint, ten tonele verscheen. De ver standhouding tussen deze Van der K. en zijn aanstaande schoonvader laat wel iets te wensen over en spoedig ontstond er ruzie. Toen woorden niet scherp ge noeg bleken, trok Pieter een mes en stak daarmee in de richting van Van der K. (het aanstaande familielid) die hij in de rug en aan de hand raakte. Ook de schoonzoon werd gewond. Ter rechtszitting ontkende Pieter ge stoken te hebben. Toen de Politierech ter hem er op attent maakte dat er an ders bewijzen voldoende waren, ver klaarde de man „Ik heb niet gestoken. Ik heb gesnejen". Gevraagd waarom hij zo'n hekel aan Van der K. had, ant woordde hij dat hij het moeilijk kon verkroppen dat de man iedere avond zijn dochter kwam bezoeken; eenmaal in de veertien dagen was volgens hem genoeg. Uit de getuigenverklaringen bleek dat Pieter niet zijn schoonzoon met het Kunstmatige inseminatie De K.I.-Vereniging Alkmaar en O, vergaderde Maandagmorgen in het Landbouwhuis te Alkmaar. Besloten werd aan de Noordervaart te Stompe- toren een nieuwe stierenstal te bou wen, waarin 8 K.I.-stieren een plaats zullen kunnen vinden. Verder zal een en ander zodanig worden ingericht, dat de stal zo nodig gemakkelijk zal kun nen worden vergroot. De omslag per geïnsemineerde koe werd bepaald op f 7.f 10.en f 15. De vereniging beschikt over verschil lende stieren en de omslag is hoger naarmate door de betreffende veehou der een betere stier wordt gekozen. De gemiddelde omslag bedraagt f 12.—. Het aantal leden bedraagt op het ogenblik 340. Deze leden bezitten te- samen 5200 koeien. Zowel op de stieren als op de inventaris is gedurende het afgelopen boekjaar ruimschoots afge schreven. Wedstrijden biljart competitie H. Hiemstra kampioen 5e klasse. De wedstrijden om het kamp. vijfde kl. van het district Alkmaar zijn in ca fé Venneker beëindigd en door zijn laat ste partij tegen G. Wester te winnen is H. Hiemstra van de B. V. De Linden- hoek kampioen van deze klasse gewor den. Na afloop' feliciteerde de voorzit ter van het District de eerste kam pioen van dit seizoen en overhandigde hem een bloemstuk. Daarna reikte de voorzitter van de Drie Ruiten, de heer Mors de vele prijzen uit, waarvoor hij de gulle gevers dank bracht. Het eer ste kampioenstournooi is uitstekend geslaagd. De uitslagen van de twee slotpartijen waren: F. Melis 50 61 6 0.82 J. Huting 45 61 6 0.73 H. Hiemstra 50 34 5 1.47 G. Wester 31 34 5 0.91 De eindstand was: H. Hiemstra G. Wester F. Melis A. Meiering J. Huting J. Teeuwen H. Masseling 289 202 15 1.43 10 p. 276 222 10 1.24 8 p. 296 264 10 1.12 8 p. 272 239 12 1.13 7 p. 266 239 9 1.11 6 p. 218 241 10 0.94 3 p 220 267 8 0.82 0 p. Pleger van verduistering meldde zich Gisteren berichtten wij, dat door de rijkspolitie te Akersloot de heer S. uit Castricum gearresteerd was onder be schuldiging ten nadele van de firma Groot te Akersloot een bedrag van on geveer f 30.000 verduisterd te hebben. Het blijkt nu, dat S., die loonadminis- trateur was bij de firma, zich Zater dagmorgen op het politiebureau te Alkmaar gemeld heeft en daar zelf heeft verklaard gedurende de afgelo pen vier jaar een bedrag van deze grootte te hebben verduisterd. Hij is hierop door de Alkmaarse politie aan gehouden en overgedragen aan de groepscommandant van de rijkspolitie te Uitgeest. Bureau van gevonden voorwerpen Jacobus G., een Alkmaarder, zag zich een portemonnaie met 1 gulden inhoud in de handen gedrukt, toen hij tegen het piepjonge vindstertje ervan loog: „Die is van Japie". Nu behoort een ge vonden voorwerp ontegenzeggelijk aan de verliezer en dus waren Jacobus, c.i eveneens zijn vrouw, die de gulden van hem had gekregen, strafbaar. Petronel- la, Jaap's echtgenote had o, bittere ironie zakdoeken voor het geld ge kocht. Ze was gisteren niet bij de zit ting van de Politierechter aanwezig om ze in te wijden, maar dat komt nog, als Jaap haar vertellen gaat, dat ze al lebei 15 gulden boete of 9 dagen hech tenis gekregen hebben. De rechter zei erbij, dat ze maar vast moesten gaan sparen, dan kunnen ze uit één potje de dertig gulden putten. mes had aangevallen, zoals hem I laste gelegd was, doch dat deze ijS gewond werd toen hij de vechterij!' probeerde te scheiden. De officier justitie, mr. J. C. V. Meischke daarom vrijspraak. Mr. Van den Bake sloot zich hierbij aan. vm Vr0t(| Het bestuur der vereniging „st. j. seph" voor de R.K. jongensscholen, hier, verzocht gelden uit de gemeéi kas voor de stichting van een R.K. fol gensschool voor gewoon Lager Oncfc wijs in het Oostelijke deel dezer gj! meente. De aanvrage voldoet aan j,; wettelijke vereisten. Ook overigens J de stichting van een nieuwe R.K. j0J gensschool in de plaats van de St. Bav» school aan de Nieuwstraat wenselijk. Het verlenen van medewerking hout nog geen beslissing in van de plaJtj waar de school zal worden gebouwd. Cesprek om de Ronde Tafel De plaatselijke afdelingen van Pan; van de Arbeid en Instituut voor As. beidersontwikkeling hadden giste,, avond in het ABB-gebouw aan de Ka, ningsweg een Ronde-'tafelconferentii' uitgeschreven. Niet dat er geschille, op te lossen vielen. Integendeel: het was de bedoeling, in alle vriendschap, pelijkheid, naar het voorbeeld van Aetherforum, te discussiëren over tuele politieke problemen en aldus eet bijdrage te everen tot de scholing vat de leden. Het debat was af en tot uitermate geanimeerd en heeft in dj opzicht stellig zijn doel bereikt. Ondc leiding van de heer G. W. de Jong ven mevrouw A. Koster-Schouw qi de heren R. Bakker, K. Piepenbroek, E. Prins, G. Couwenhoven, M. Kuipt,, H. Koot, S. Tump en D. P. van Wij! cheren hun zienswijze op uit de ver. gadering gestelde vragen over kwes. ties als Ambon, de belastingpolititk e.d., welke meningen ten slotte dok de voorzitter werden samengevat, na dat ook de leden desgewenst aan ïtl| woord waren geweest. Tevoren had mej. E de Vries, cretaresse van de plaatselijke afdelj van de Nederlandse Reisvereniging] een praatje bij een plaatje een bet) gegeven van het leven in Engelat vandaag-de-dag. Achtereenvolgens b»l sprak zij de Engelse keuken, de id richting van de woning, het gezellig.' heidsleven in en buitenshuis, het on. derwijs en het leven in het mjjndit trict van Wales. Voor de vrij talrijk opgekomen lt- den van beide organisaties was heteei even aangename als leerzame avond. De slachtveemarkt van Maandag Er was gisteren een flinke aanvo» van vette koeien. De prijzen waret echter niet lager, als gevolg waarvar. de handel stug geweest is. Voor d(j beste kwaliteit werd van f 2.50—f 2.60 per kg. besteed; de overige dieren de. den van f 2.30—f 2.40 per kg. De nuch tere kalveren werden tegen hoge prij zen maar stug verhandeld. Ook de schapen gingen trekkend weg, waarbij de kg.-prijs geslacht ligt van f 2,20— f 2.30 per kg. Er was een goede aan voer van varkens. Een groot gedeelte bestond uit lichte dieren. De spekvar- kens gingen vlug weg; met de overigen duurde het wel even voor koop tot stand kwam. De genoemde prijzen zijt met korting op 't levende gewicht. De 28-jarige dr. J. A. van cier van gezondheid le klasse I ttere K.N.IX*.» maakte, toen dagen geleden uit de tropen tennis met de blonde steward tie Gerssen, die ongeveer t\ dienst van de KLM is en d haar moeder ln Heiloo woond I naar ls inmiddels getrouwd, n kelHke inzegening moest nog li worden uitgesteld, daar dr. A zich heeft laten inschrijven vc in Korea en zo spoedig moge plaats van bestemming moet Katholieke Arbei beweging vierde li I De Katholieke Arbeidt heeft Zondagavond in de van de St. Willibrordusstu leden met hun dames een p 'zorgde avond aangeboden, t heid van het 30-jarig best: afdeling. De zaal was geh. toen de voorzitter, de heer de aanwezigen de ingekom ties voorlas, waaronder die G. van Slingerland, oud gtuurder, een daverend ap lokte. Hierna voerde de tc ging „Het Masker", onder Jean Robert Jr., het beken in vijf bedrijven „De Vrek liére op. Het stuk heeft vt apelers en speelsters geëist, Robert Jr. is erin geslaagd spel in onze plaats te verhe hoogte, die nog grotere vei van hen doet koesteren. Ri die de rol van de vrek vei voor velen om rolkennis en openbaring. De avond wer met dans. waaraan door „T boys" op muzikale wijze v gewerkt. Donderdagavond Vrek" nogmaals worden voor het publiek. Film- en muziekavt het Instituu Het Instituut voor Arbeii keling gaf gisteravond een f „De Rustende Jager", waar- belangstelling bestond. De de 'heer N. Majolee, verht daarover en constateerde, stituut blijkbaar goed aanvc r voor de leden moet organ United States Information geheel belangeloos medewe •ijx beschikbaarstelling van film geen in de Verenigde Stat' schillend gebied is bereikt, over natuur, techniek en ki van de laatste handelde ov ®Toscanini, werden met aa: bewondering aanschouwd. O over hetgeen men in Ameri jongensclubs heeft verricht, te belangstelling. De hee. deelde aan het slot van de de, dat het bezoek aan het Alkmaar voorlopig niet doo; het bezoek aan de opera To (t sterdam 'bestaat zo'r. grote ling, dat verdere deelname lijk is. (Ongecorrigeerd) De dienst der publieke werken w Amsterdam heeft vandaag zjjn rappe: over de IJ-oeververbinding het lit) doen zien. Dit plan-1950 bestaat «i een autotunnel; twee personentunnt elk bestemd, zowel voor fietsers l voetgangers; een z.g, gereduceet pontverbinding bestemd voor haul karren, bakfietsen, bespannen wag® en auto's die niet van de autotunii: gebruik kunnen of mogen maken. De kosten worden geraamd 't f 56.000.000 voor de autotunr: f 26.000.000 voor de grotere J f 22.000.000 voor de kleinere personen' tunnels. Totaal dus f 104.000.000. Per tunnel wordt gerekend op bouwtijd van 3 jaar, met de voorberei dingen in ruime zin moet die tijd op 5 jaar worden geschat. B. en W. van Amsterdam zjjn voor nemens zo spoedig mogelijk voorstel len ter zake van de tunnelbouw bij gemeenteraad in te dienen. Indien vóór Woensdag de omvfS van het Chinese ingrijpen niet is si- genomen, zullen de Verenigde Staten de. Veiligheidsraad verzoeken coma®- nistisch China als aanvaller te veroor delen. Tevens zullen de Verenigde Sto ten voorstellen generaal MacArthur vrjje hand te laten, opdat hij niet alle80 de strijd tegen deze aanvaller zou Kun nen aanbinden, doch tevens deze vijand slagen op eigen terrein te kunnen toe brengen, zo verklaarde Maandagavond een vooraanstaand persoon te Washing ton. Hij sprak evenwel de hoop uit, do' de inmiddels ontvangen berichten ovej het Chinese ingrijpen „minder slecht zouden zijn. Volgens deze woordvoerder zal i" antwoord van Peking op de waarschu wing van MacArthur „over oorlog vrede" beslissen. Propaganda-kunst; Ned. Biindenbt i', Men verzoekt ons te willen dat ook het Ned. Herv. Kerkk diens'eli.jke wijze op de propa; van de Ned. Blindenbond hee Ten gehore werden gebrachi morgen" en „Landschap". ZESTIG JAAR KOST In het verslag over het 6( terschap van Wouter Kaand het wegvallen van enkele pijnlijke fout geslopen. Nai v.Meeuwén had gesproken, 1 laan Tettero een geestige to< mens de kapelaan en ou Namens de parochianen bot Jean Robert Jr., als voorzit! Huldigingscomité, de jubila: diotoestel aan. Fancy-fair „Lamora Egmond" De fancy-fair van Lamoraa mond is een groot succes ge\ moet gezegd worden, dat de o: t d nog moeite hebben gespa; te bereiken. Het was een coi mis. Een vrolijke keuken, fc schiet-stands en zelfs een waai ren aanwezig. De verkoop va; het „rad van avontuur" was ei jes, een fleurige rode slinger i bedienden het publiek bij de de attracties. Het electrische avontuur", door de heer C. vaardigd, was zó leuk, dat hei wondering baart, dat het door die elders een dergelijk feest ganiseren, graag werd aangek minder aardig waren de aan - beschildering der stands, waar toekomt aan de heer B. Denn< de kinderen hebben volop kur tGn- Goed gezien was, dat z stand altijd een prijs konde Zondagmiddag en -avond was E i stelpend druk, dat tegen sluitir. E schoon verkocht was. Het is t ten dat het financiële resultaat tig zal zijn. Oprichting R.K. Mi standsbond Onder leiding van de het is dezer dagen alhier een B denstandsbond opgericht. Er middenstanders aanwezig, vier uit Egmond aan Zee. N tot oprichting had besloten bestuursleden gekozen de hc Brouwers. C. Groot. S. Hopn H. Ranzijn en A. de Waard aan Zee), van wie tot voorz: gekozen de heer P. H. Ranz laan Helmrich van Egmond zal als geestelijk adviseur fu nieuwe bond zal toetreden t( Middenstandsbond.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2