Bronchitis STOP DIE JEUK Een historisch-critisch overzicht van de Nederl. kinder-litteratuur Schoonheid in Gent en Brugge 1 DAGE DÊBRALSIME I waard is. Uit honderde jongens- en if meisjesboeken heeft de heer Daalder Het Radioprogramma Ursem Beemster Soldaten varen thuis Egmond aan Zee Achilles Ahoy een groot succes Pleegde accountant verduistering? Sleperscoöperatie benadeeld Pim, Pam en Pom als schatgravers DINSDAG NOVEMBER 1950 „Wormcruyi met suycker" door D. L. Daaider Men moet wel optimist zijn, en over een enorme werkkracht en werklust beschikken om een boek als dit tot een goed einde te brengen. Hier staat de litteraire criticus als oionier in een nog maar door weinigen l-betreden gebied, het terrein van de jeugdlectuur waar schone bloemen tus sen onkruid en distels groeien. De heer Daalder wijst er in zijn ïn- leiding op dat in het verleden - en ook nog in het heden - vele litterato- I ren dit gebied opzettelijk hebben ge- meden Eensdeels omdat men het niet I de moeite waard, en zelfs een beetje meerwaardig, vond uit zijn ivoren I toren er in af te dalen, anderszijds om- I dit men wat voor kinderen werd ge- f Khre"en met een geheel andere maat 1 verkende dan wat voor volwassenen ■bestemd was. Voor kinderen, die zelf tropn eisen stelden en voor wie de ouders vaak alleen datgene kochten dat. goedkoop was en er toch netjes uit- dat goedkoop zag, was X wat er verscheen goed I oennee om de leeshonger te stillen. Van selectie was vrijwel geen sprake en zo werd de boekhandel overstroomd met waardeloze producten, vaak .met in paedagogisch opzicht verderfelijk lectuur, omdat zowel de schrijver als fip uitgever allereerst naar het maken van een zo groot mogelijke winst in zo kort mogelijke tijd keken. 91 Daarin begint gelukkig een kente ring toornen. Er worden hogere eisen I gesteld aan het kinderboek omdat men 'beseft, dat hier een groot 3evaapsc^ en dat vooral de jeugd - die vaak zelf niet kan kiezen recht heeft op het beste dat goede schrijvers het kind kZnnmgoeeT bewondering hebben voor de auteur van dit standaardwerk die met de sikkel in de hand door dit ge bied is gegaan en datgene heeft verza- I meld wat een nadere beschouwing bet opmerkenswaardige naar voren ge bracht en de rest buiten beschouwing gelaten omdat ze - behalve voor de II uitgever en de door deze vaak geex- ploiteerde auteur door gebrek aan B vorm en inhoud van geen enkele be- Htekenis geweest is. f De schrijver geeft een critisch over- zicht van de Nederlandse jeugdlectuur tj uit de middeleeuwen, de 16e. 17e en 18e eeuw. de kinderboeken van 1800 tot 1940 welk tijdperk hij in perioden verdeelt en van de boeken, die na dat jaar zijn verschenen. Hij selec- teert scherp en geeft van menige hauteur een uitvoerige beschouwing. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m, - Nieuwsberichten I* om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Sunset Rangers. 6.48 Sport. 7.15 Actualiteiten. 7.23 Hier is |_Europa. 7,52 Van het Binnenhof. 8.12 Radio Jjilharmonisch Orkest. 9.35 Actualiteiten. 9.45 fpldbeig-variaties. 10.10 Kamer-Muziekconcert. UlO. 45 Avondgebed. 11.15 Elf componisten tchreven een serenade. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Tom Erich. 6.30 Hugo de Groot. 7.00 Paris vous parle. 7.05 Orkest. 7.20 Fanfare. 7.45 Koninklijke Marine. 8.15 Avro's Bonte Dinsdagavondtrein. 9.30 Avro allerlei. 9.35 Bel Canto. 10 00 Goede moed. 10.15 Bach-cyclus. 10.45 Buitenlands overzicht. 11.15 Avondconcert. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I? 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Muziek bij het werk. 9.00 Ochtendbezoek. 9.35 Con cert. 10.30 Morgenwijding. 11.00 Gram.-muzick 11.05 Vrijheid overal. 12.05 Fragmenten. 12.33 Orgelconcert. 1.15 Militaire reportage. I.20 Selecta. 1.45 Gabriel Fauré. 2.30 Kamer muziek. 3.00 Sans Souci. 3.50 Viool en piano. 3.45 Zangrecital. 4.15 Voor onze meisjes en jongens. 5.30 Piano-duo. 5.45 Regeringsuitzen ding. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Radio Volksuniversiteit. 7.15 De Discussie club. 7.30 Urendans. 7.40 „Vandaag". 8.05 Dankdienst. 9.30 Wij hebben een woord voor do wereld. 10.00 Omroeporkest. 10.45 Avond- overdenking. 11.15 Populair avondconcert. II.50 Impromptu in ges. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Will Glahe en zijn Mu- sette-orkest, 8.50 Voor de huisvrouw. 9 00 ■paganini-kwartet. 10.00 Schoolradio. 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Rijpere jeugd. 11.30 Populair Nonstop. 12.00 The Ramblers. 12.38 Kwartet Jan Cor- dnwener. 1.15 Promenade-orkest. 1.50 George Ulmer zingt. 2.00 Gesproken portret. 2.15 Jeugdconcert. 3.00 Kinderkoor. 3.20 Koksmaat Jan van Leeuwen. 3.50 Speel jij dit ook. 4.00 Vragen staat vrij. 4.30 Hans van der Werff. S.00 Het stond in de krant. 5.30 Malando en zijn Tango-Rumba-orkest. 6.20 Dingen van de dag. 6.35 Johan Jong en zijn Banjoliers. 7.00 Kerk en politiek. 7.15 Trio X.IJ.Z. 7.30 Voor de jeugd. 7.55 Weekkroniek. 8.15 Langs de Donau. 9.50 Ik gehoorzaam meester. 10.25 Muziek voor twee vleugels. 10.45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 Orgelspel. 11.35 Songs. RADIO-DISTRIBUTIEDIENST 8 05 Concert- 9.05 Lichte mu- MënaSe et Musique (V.). 00 VGO: Radio-varia. 12.00 VI. Br.: Tan- «ensche Suite van Künneke. 12.32 Orkest Zon- nenberg. 1.15 Kamermuziek. 2.00 Piano. 2.15 est Scott. 2.30 Fr. Br.: Fragmenten uit f' Dalila" 4'1S V1' Br" Kamermuziek. tnaS,V™ Mozart- 510 Kilima Hawaiians. nif; ^drachl' 540 Gram- 5.50 Boekbespre king. 6.00 Cello-klanken. 6.30 Voor de sol- daten. 7.30 Gram. 7.50 Feuilleton. 8.00 Die inïfvWitWe* 950 0uv«ture Rosamunde. 10.15 Kwintet van Franck. 10.50 Clavecimbel. 11.05 Verz.progr. LIJN IV: 8.15 Apache Band. 8.50 Lift un your hearts. 9.00 Fr. Br.: Kookpraatje, 9.10 Kamermuziek. 10.10 Verz.progr. 11.00 Orgel Ensemble Ward. 12.00 VGO: Gram i n ,100 En*' HS" Gram- MS Eng. BBC Var.-orkest. 2.00 BBC Welsh Or chestra. 2.45 Voor de kleuters. 3.00 Lux Ménage et Musique (VI.). 3.30 Kalundborg' Jeugdconcert. 4.20 VGO: Gram. 4.45 Eng, L.PMil.-orkest. 5.15 Fr. Br., Gevar. muziek. .30 Eng. L.P.: Ballroom Orchestra. 6.00 BBC Zanz's nnhastla'J 0r*oL 7-!5 Kalundborg: 10 05 BaeV, 8™phJorkest- 9 °5 Gevar. muziek. 10.05 Bach-herdenkmg. 11.30 Lux.: Bonsoir les Ama. 11.20 Orkest Geraldo. De protestants-christelijk-, de ka tholieke-, de Friese- en de Vlaamse kinderlectuur worden niet vergeten, de bekende buitenlandse klassieken krij gen een royale beurt en ook aan de boekverzorging en de illustratie wordt aandacht gewijd. Het is niet mogelijk in kort bestek alles waaraan de schrijver zijn aan dacht wijdde de revue te laten passe ren. Van de auteurs, die in de kop van Noord-Holland woonden of wonen en in dit werk naar voren komen noemen wij de dames Brinkgreve—Wicherink en Anke Servaes (beiden overleden), Selleger—Elout, Cramer—Schaap, en Toos Blom. en de heren Anthony van Kampen, G. Holle (overleden), Leo nard Roggeveen Gabriël Smit, Tjeerd Adema, Rein Valkhoff en K. Norel. De heer Daalder heeft in een boek als dit zijn naam niet op de voor grond willen brengen. Wij noemen hem gaarne als een auteur, die vele jonge ren op uitstekende lectuur vergastte. In dit omvangrijke oeuvre zijn de portretten van 29 auteurs opgenomen, benevens vele afbeeldingen van il lustraties uit de besproken boeken. De N.V. Arbeiderspers heeft als ge woonlijk voor een keurige uitgave ge zorgd. Propaganda-avond Landarbeiderskond Zaterdagavond gaf de Landarbeiders- bond Ursem-Hensbroek en omstreken een propaganda-avond in de zaal van de heer De Geus te. Rustenburg, welke geheel in het teken van het NVV stond. Als spreker voor deze avond trad op de heer Roelofsz uit Amsterdam. Deze hield een korte pro- paganda-rede, waarin hij duidelijk het doel en streven van de vakbond uiteen zette. Hierbij merkte hij op, dat er nog *e veel arbeiders zijn, die niet bij de bond zijn aangesloten en nog steeds parasiteren op de voordelen, verworven door hun georganiseerde mede-arbeiders. Daarom zal het nodig zijn dat iedere arbeider, aangesloten bij het NVV, zal moeten trachten deze mensen te bewegen zich aan te sluiten. Vervolgens sprak mevrouw Simonsz uit Amsterdam, hoofdbestuurslid van de Vrouwenafdeling in het NVV, uitsluitend voor de dames. Zij zette in het kort het streven van deze vrouwenafdeling uiteen, vooral het organiseren van liefdadigheids instellingen, het houden van bazars enz. ten behoeve van het t.b.c.-fonds van he1 NVV. De dames werden aahgezocht om, indien mogelijk, ook hier een soortgelijke afdeling op te richten om mede te wer ken aan de bestrijding van deze vreselij ke ziekte. Hiermede was de bespreking van het bondswerk ten einde. Daarna volgde een optreden van enkele leden van de Jeugdcentrale te Alkmaar „De Jonge Strijd". Het mondharmonica orkestje gaf enkele nummers, welke zeer in de smaak vielen, alsook enkele korte lekenspelen. „De Zingende Zwervers" vormden wel de clou van dit gedeelte van deze avond. Deze beide jonge amateurs beloven heel wat voor de toekomst. Na hun optreden viel hun dan ook een gui eri hartelijk applaus ten deel. Ten slotte was er nog een goochelaar, die enkele kunststukjes ten beste gaf, zeer tot ge noegen van het publiek. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Marjan, dochter van J. Joosten en G. N. Rob. Jan Hessel, zoon van C. Langereis en G. Wiersma. Ondertrouwd:' Simon Petrus Johan nes de Hoon en Antje Vink. Getrouwd: Olivier Pierre Bosch en Maria Antoinette Thonus. Overleden: Elisabeth Bakker, oud 66 j. wed. van J. Pols. ASTURIAS, van Djakarta naar Amsterdam, passeerde Zondag Gi braltar; ATLANTIS, van Djakarta naar Amsterdam, passeerde Zondag Gi braltar; EMPIRE BRENT, van Djakarta naar Rotterdam, vertrok Zondag van Colombo naar Aden; JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT, van Djakarta naar Amster dam, vertrok Maandag van Co lombo naar Suez; WATERMAN, van Djakarta naar Rotterdam, vertrok Zondag van Colombo naar Port Said. De jubileum-revue, die de gym nastiekvereniging „Aehilles" Zaterdag en Zondagavond gaf ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, is een groot succes geworden. Tal van sprekers voerden Zaterdag avond het woord, nadat voorzitter Dekker de openingsrede had uitge sproken. Op het met tal van bloemstukken versierde toneel verscheen daarna al lereerst de beschermheer, burgemees ter Niele. Hij uitte de dank van de ge meente voor het goede werk, dat Aehilles doet, door lichamelijke en geestelijke opvoeding. Het gemeente bestuur waardeert zulks en uitte die waardering door verlening van een flinke subsidie. Voorts blijft het pogin gen in het werk stellen voor een mooi gymnastieklokaal. De heer Reurslag sprak namens be stuur en technische commissie van de Turnkring Alkmaar e.o. van het KNGV en namens de gymnastiekvereniging „De Halter" uifr Alkmaar. Hij meende, dat alle gymnastiekverenigingen in de buurt jalours kunnen zijn op Aehilles, daar Egmond aan Zee in deze kring de enige gemeente is, die subsidie verleent. Tot slot spelde hij namens het KNGV de bestuurleden Dekker, van Pel en P. Hopman het spelje van verdienste op de borst (luid applaus). De oud-directeur, de heer Budding, haalde oude herinneringen op uit de groei-periode van Aehilles. Mr. Spit sprak als voorzitter van de zustervereniging, de voetbalvereniging Egmondia, over de goede verstandhou ding en de steun, die van Aehilles on dervonden wordt, die de jeugd reeds veel eerder opvangt dan de voetbal vereniging en waarvan deze laatste het profijt trekt. Nadat nog de voorzitters van de gym nastiekverenigingen „Turnlust" (Alk maar), „Be Quick" (Bergen) en Koedijk gelukwensen hadden aangeboden, dankte voorzitter Dekker alle sprekers uitvoerig. Het was inmiddels 9 uur geworden, toen eindelijk begonnen kon worden met de opvoering van de door de heer D. Slinger uit Alkmaar geregiseerde sportrevue. In vlot tempo opgevoerd, boeide de revue de toeschouwers van begin tot eind, zonder dat men zich ook maar een ogenblik verveelde. Tus sen de nummers zorgden de heren P. Hopman en C. Jonker vpor een vlotte conférence of werd ter afwisseling af en toe een kleine sketch ten beste ge geven. Met genoegen kon men constateren, dat Aehilles na 25 jaar werken een grote hoogte bereikt heeft en dat elk nummer, gedisciplineerd en beheerst werd uitgevoerd. Mej. Freddy Groot oogstte groot suc ces met Hollandse en Westfriese voor drachten. Na zijn slotwoord deelde de voorzit ter, de heer Dekker, met kwistige hand bloemstukken en geschenken rond Bazar St. Agnes Zaterdagavond opende mevr. Gul de eerste bazar van de Oud-Katholieke Vrou wenvereniging "St. Agnes" in het O.K.- Verenigmgsgebouw. Bij de rondgang langs de verschillende tafels met handwerken, viel er veel te bewonderen. Er waren on geveer 140 inzendingen. Het aantal wer kende leden is plm. 22. Het blijkt dus dat er door de dames hard gewerkt is. Al die 140 stuks zijn op Maandagavonden ge maakt, waarmede men ongeveer een half jaar geleden begonnen is. Voor de aan wezigen bestond de gelegenheid door het kopen van loten één van de mooie stuk jes handwerk te winnen. Uitslag Bridge-drive „De Égmonden" A-klasse: 1. KareisKoper 52,5; 2. De GoedeDekker 52; 3. HuibertsBaltus 4. Nieuwenhuizen—Cremer 43; 5. Gebr. v. d. Molen 41,5; 6. Pepping—Groot 38; 7. Heddse—Van Pel 35,5; 8. KareisKlaij 28,5. B-klasse: 1. RozingDe Raadt 30; 2. HopmanRuiter 27,5; 3. ScholtenLeljen 26,5; 4. HopmanVerver 24,5; 5. Apeldoorn Lief ting 22,5; 6. JonkerGroen 19. C-klasse: 1. HartgrinkHopman 42,5; 2. dames Dekker 41,5; 3. AdmiraalModder 41; 4. Gebr. Dekker 37,5; 5. Tervoort Groot 34; 6. mej. NieuwenhuizenBos man 34; 7. mevr. HoningDekker 33; 8. dames Butter—Van Twigt 32,5; 9. Ter- voort—Walta 28. Enkele weken geleden kwamen er bij de recherche te Rotterdam ver schillende klachten binnen van sleep bootkapiteins, die waren aangesloten bij de coöperatieve vereniging „Rena- ta". Zij waren ontevreden over het te lange uitblijven van het sleeploon, dat hun door de coöperatie wordt betaald. Wanneer zij om hun geld vroegen, werd de ene maal verteld, dat de ac countant er niet was; de andere keer was de boekhouder afwezig. Toen dit enige tijd zo gegaan was wendden de kapiteins zich tot de politie, die een onderzoek begon. Het is nu gebleken, dat er gelden zijn verduisterd, doch de grootte van het bedrag is nog onbe kend, hoewel vast staat, dat het om een groot bedrag gaat. Verdacht van deze verduistering is de 49-jarige accountant W. G. H. uit Voorburg, aangehouden. Bunche Jr hangt de vuile was te kijk Ralph Bunche, de beroemde Negerdiplomaat, die voor zijn werk als bemiddelaar in Palestina de Nobelprijs heeft ontvangen, zou onlangs door journalisten ge ïnterviewd worden. Dezen von den echter, toen zij in de woning van Bunche aankwamen, niet de Nobelprijswinnaar, maar zijn tienjarige zoon. Deze was erg blij, zijn eerste interview te kunnen doorstaan en zo vertelde de jonge Bunche aan de ijverig noterende persmen sen: „Mijnvader heeft vanzelf sprekend alle redenen, om blij te zijn met zijn Nobelprijs. Persoon lijk ben ik echter van mening, dat hij, voor en aleer vrede te stich ten in de wereld, eerst in eigen huis maar eens een eind moet maken aan alle ruzie. Hier zijn de toestanden verre van prettig. Ik lig met mijn achttienjarige zuster Joan overhoop, die een onmoge lijk karakter heeft; zij op haar beurt heeft steeds ruzie met mijn moeder. Mijn vader kan het weer niet met mij vinden en mijn moe der leeft op voet van vijand schap met mijn vader. Ik hoop, dat de Nobelprijs er eindelijk toe zal bijdragen, dat ook in ons huis nu de vrede tot stand komt." (W eltwoche) Wrijf deze aangename zalf op keel, borst en rug. Zij werkt als pappleister en door de geneeskrachtige dampen, die U vele uren inademt. Maakt slijm los, verwijdert congestie en de ademhaling wordt rustig. Siilie en inkeer voor een oud schilderij (Van één onzer redacteuren). J-JET WAS welhaast vanzelfsprekend, dat wie Zeelaiyl in de afgelopen we ken bezocht, er een trip naar Gent aan verbond. Zeeland te zien zonder kennis te nemen van de tentoonstelling Zie Zeeland was eenvoudig ondenk baar. Inderdaad vulden deze bezoeken we zeiden het al elkaar goed aan. Maar Gent op zichzelf was de moeite waard. En het verlichte Brugge trok eveneensVoor een trip van een dag was dit programma rijkelijk veel. En toch hebben we er onvergetelijke indrukken opgedaan. Huizen onder schijnwerpers WIE op een door-de-weekse middag door Gent loopt, waant zich in Amsterdam. Het verkeer is er stellig niet veel minder druk, maar het moet zich vaak door betrekkelijk nauwe straten wringen. Dat maakt een wan deling door het centrum bepaald niet tot een plezier, althans, wanneer men er opuit is om te winkelen. Dit is trou wens een teleurstellende bezigheid. Nu de tijd van de goedkope franken voorbij is en de levensstandaard in Belgie zelf ook veel hoger ligt, wordt alles naar onze maatstaven bezien schreeuwend duur. Oud stadsschoon is er echter nog al tijd gratis te bezichtigen. We hebben ons dan ook beperkt tot een bezoek aan de St. Bavo .en een wandeling naar het Steen, die oude grafelijke gevan genis met zijn grimmig uiterlijk. Gothiek en Barok. Het bezoek aan de St. Bavo werd een merkwaardige sensatie. In vergelij king tot deze kerk is de Grote Kerk te Alkmaar evenwichtiger van verhoudin gen en inniger van sfeer. De Gentse kathedraal draagt er alle sporen van, dat zij sinds eeuwen de hoofdkerk van een bisdom is geweest, i De verfijnde vormgeving van de late Gothiek is er bijna geheel overspoeld door de uitbun dige weelde van het Barok. De kapel len terzijde van het middenschip en rondom het hoogkoor zijn alle afgeslo ten door zware hekken in wit en zwart marmer. In deze ruimten vindt men bo ven de altaren, die er ter intentie van de vele overleden bisschoppen zijn op gericht, de prachtigste werken van oude Vlaamse meesters, zoals Rubens en Wauters. Met elkaar vormen deze doe ken een uitermate kostbare verzame ling. Grote gedenkplaten en prachtig gebeeldhouwde graftomben vaak met zeer realistisch uitgebeelde figu ren houden de herinnering aan meer dan een geestelijke herder levendig. Er is een kansel, die behoort tot de schoon ste voortbrengselen van beeldhouw- en houtsnijkunst. Het hoogaltaar is van een overweldigende pracht, de koor gestoelten aan weerskanten ervan zijn meesterwerken. En toch kregen we bij al deze praal eerder het gevoel, dat we werden gescheiden van Hem, tot Wiens verheerlijking dit alles was be doeld. Al deze weelde drukte ter neer zij maakte niet stil zij deed de mens niet tot zichzelf inkeren. Zo ging het al thans ons, nuchtere Noorderlingen. De volksvrouwtjes, die voor een zij-altaar hun rozenhoedje baden, schenen er al lerminst door gehinderd te worden. Hun overgave was zo echt mogelijk. Ze hadden hoegenaamd geen aandacht voor de rondwandelende vreemdelin- 35. Pim heeft de lantaarn op de muur gericht, waarin de ijzeren plaat zit. „Dat is een boor", zegt Pom weer. „Ja en die boor heeft mij in m'n staart geprikt", antwoordt Pim. „Ik voel net r-mrri" Tn T_ i j. ii i xist is U1331T tosvsl ust ik juist tessn nog! „Ja maar hoe komt die boor daar M. 4 van de deur en die is aan het boren roept Pim fluisterend. „Maar waarom prikt hij je dan in je staart?" „Ach, niemand weet toch, dat wij hier zijn? en waarom prikt hij jou in je staart?' Het is Pam die deze vraag opwerpt en zijn gezicht laat duidelijk zien, dat hij er niets van begrijpt. „Domoor, er zit natuurlijk iemand aan de andere kant die plaats leunde". „Misschien zijn het Zwartjas en Langoor wel", zegt Pom. „Nu, wie het ook zijn, ze moeten ons niet zien. Vooruit laten we in deze kist kruipen". XXX50OCXXXX xxxxxxxxxx Door loula g. erdman x*xxxxxxxxxxxxxxxx'xxxxxxx 38) Vreselijke dingen, films. Door ze te Zlen kregen de mensen allerlei slechte opvattingen over de liefde. Vroeger wis- ten 'n jongen en een meisje niets anders van de liefde dan het vasthouden van eikaars hand. En hier waren nu Marta en George, die zich voor iedereen ge droegen als filmsterren, op het punt om elkaar te kussen. Een getrouwde man en een vrouw, zo kort geleden weduwe geworden, dai zij nog als getrouwd kon worden beschouwd. Juffrouw Lauia schraapte haar keel van ergernis. Ze probeerde er mee op te houden, maar het ging door zonder dat ze het wilde. De man en de vrouw schenen het te horen, zij keken op en zagen haar zoals ze hen stond gade te slaan. George sprong achteruit als door een schot ge troffen. Maar Marta sprong niet op. Zij draaide zich om, langzaam en rus tig, en keek jufrouw Laura aan. De manier, waarop ze keek, was zo dat ieder zou hebben gedacht, dat ze een fatsoenlijke vrouw was, die verwijtend omzag dat iemand haar bespionneerde. Inderdaad als een fatsoenlijke vrouw. Rose Marshall behoorde het te wetep. Zij, Laura Meeks, ging het haar ver tellen. Ze zou geen ogenblik rust kun nen hebben, voor zij had gedaan wat goed was. Zodra zij haar ontbijtbord jes had afgewassen en het huis aan kant had gebracht, zou ze gaan. Ze moest ook opbellen en horen hoe het met Dade Kenzie was. Hij was nu al een week ziek. Natuurlijk was Dade nog sterk en in staat om ziektes te bo ven te komen, maar desniettemin was het als met al de anderen geweest een knap gezicht, brutaal optreden en toch was hij gevangen. Mannen wilden geen aardige, bescheiden meisjes. Het gaf niet of een meisje lief en goed was. Dat was altijd het verdrietige een meisje kon zo goed als wat ook zijn, en toch wilde een man haar niet. Ze zou nooit de avond vergeten, dat Dade Ellie voor het eerst ontmoette. Hij had haar, Laura Meeks, meegeno men naar dat partijtje bij de Fullers. Hij was met haar vrij geregeld omge gaan gedurende bijna een jaar. Papa hield niet van hem. Hij had praatjes over hem gehoord, beneden in het dorp bij de stalhouderij en op straat. Natuurlijk wil'de hij zijn dochter niet vertellen wat hij hoorde, maar hij zei dat Dade Kenzie een zwierbol was en dat hij liever had, dat Dade niet te veel om zijn kind heen draaide. Laura wist wel, dat wat de mannen zeiden, over dreven was, mannen fantaseerden zo. Ze waren even slecht als vrouwen op dat punt, misschien erger. Ze was er Zeker van dat Dade zich correct zou gedragen, ook na nu ja, na ver der dacht ze niet. Ze wilde niet verder denken. Toen Dade haar die avond haalde voor de partij, kwam hij met een nieuw rijtuigje met een vlug lopend paardje. Het wagentje was zo hoog, dat ze er niet in kon komen zonder haar enkels te laten zien. Dade steunde haar, ze bloosde steeds dieper en raakte hoe langer hoe meer in de war. Het paardje was zo ongedurig, dat ze werkelijk een paar moeilijke ogenblikken hadden voor ze er eindelijk in waren. Ze kon zich alles herineren van de rit met Dade naast haar op de hoge bok. Hij was knap en zag er stoutmoe dig en onverschrokken uit. Zijn haar had een bijzondere rode kleur, meer donker kastanjebruin dan rood eigenlijk. Het was niet veel ver anderd met de jaren. Zelfs nu, als hij tegenover haar in de kerk zat, kon ze een of twee lokken zien, die bijna de zelfde kleur hadden, als op die avond, zo lang geleden. Rood haar veranderde lang niet zo sterk als een andere kleur. Hij was ook dezelfde forse man, en schrompelde niet in met de jaren. Zijn hals had geen net van rimpels en was evenmin pezig. Je zou hem zeker vijf tien jaar jonger schatten. Je kon haar niet wijsmaken, al zou ze honderd jaar worden, dat Ellen Sparks het niet had geweten dat Dade haar zou kussen, toen ze die deur opendeed. Geen meisje kon zo'n sufferd zijn of ze kende die truc, die was zo oud als de weg. Ellie wist het en stond klaar voor de kus. Ze gedroeg zich als een als een deern. Haar lippen bracht ze naar voren En toen Dade haar zoende, trok ze zich zelfs niet terug, noch gilde ze of sloeg hem in zijn gezicht. Dade had eens geprobeerd juffrouw Laura te kussen en toen had ze hem ge zegd flink en zonder omwegen dat wanneer hij het deed, ze zou gillen. Papa en Mama waren in de kamer er naast en de hemel alleen weet wat Papa zou hebben gedaan. Ze vroeg zich af of ze werkelijk zou hebben gegild. Dade was zo dicht bij, zocht haar hand en boog zich over haar. (Wordt vervolgd gen, die critisch en nieuwsgierig al de ze voortbrengselen van menselijk kun nen bezagen. Het bezoek dreigde ons onbevredigd te zullen laten. Maar, toen stonden we plotseling voor een zijkapel, die welis waar de gebruikelijke afsluiting had, maar welker inhoud door zware gordij nen aan het oog was onttrokken. Een kaartje berichtte, dat men tegen drie franken inkom de Aanbidding van het Lam kon bezichtigen. Verstilling. We traden binnen en onmiddellijk beving ons dat gevoel van stille schroom, dat men heeft, wanneer men wordt ge confronteerd met een uiting van het Heilige. Hier niets van de overdadige pronk en praal van de rest van de kerk. Eenvoudige grauwe gordijnen onttrok- ke zoveel mogelijk van de omgeving aan het gezicht en deden alle aandacht vallen op het beroemde drieluik van de gebroeders Van Eyck. Door het hoge boogvenster viel een zacht gezeefd licht en dat droeg bij tot de verstilde sfeer in de kapel. Men moet deze schildering zelf heb ben gezien, om te weten van welk een ontroerende kracht de Primitieven kun nen zijn. Het oog dronk zich hier zat aan de kleuren en het hart onderging de innige vroomheid, die uit elk paneel sprak: tezamen legden zij ht! nuchtere verstand het zwijgen op, dat critisch wilde zoeken naar fouten tegen de wet- ten der perspectief en der anatomie. Hier troonde God de Vader in al zijn liefderijke heerlijkheid, omhuld door een gewaad van het prachtigste purper. Aan Zijn rechterhand Maria in diep blauw, t,er andere zijde Johannes de Dcper in bruin kleed. Links en rechts engelen in hun verstilde jubel, dan Adam en Eva, schroomvallig naderend in hun naaktheid. Er onder de aanbidding zelf: op een altaar het Lam Gods met de kruis vaan, midden in een sappige groene grasvlakte, waar een fontein van levend water opsprong en waar van alle kan ten de gelovigen nader kwamen ter aanbidding: de rechters en de ridders, de priesters en de pelgrims en al wie zich verder tot lofprijzing gedrongen wist. En over dit hele tafereel zweefde de witte duif van de H. Geest. Er kwamen die middag velen het stuk zien. Niemand zei een woord, tenzij fluisterend, om een detail van bijzon dere schoonheid aan te duiden. Het was een goed uur, dat wij daar in die stille kapel beleefden. Brugge. En toen, enkele uren later: Brugge, welhaast de beroemdste onder de Vlaam se steden. Met recht, want het is een juwelenkistje gelijk. Wat er aan ge bouwen in het oudste gedeelte van de stad te vinden is, heeft zijn weerga in de Lage Landen niet. Het Minnewater is wereldberoemd maar wat er langs de Dijver, de Rozenhoedkaai, en aan allerlei andere straten en wateren te vinden is, is nauwelijks minder mooi. De opening van het Europese College was een dankbaar benutte gelegenheid, om al deze juwelen van bouwkunst nog eens onder een andere belichting dan gewoonlijk te laten zien. Zo had men de schijnwerpers gericht op de oude griffie en de basiliek van het H. Bloed, twee prachtige staaltjes van Gothiek. Ne waanden ons terugverplaatst in de Middeleeuwen, toen twee baardige mon niken in hun donkere pijen langzaam voorbij helverlichte gebouwen schreden. Elders, langs de Dijver en de Rozen hoedkaai, wierpen de felle lichten hun stralen op de achterkanten van enkele oude huizen, die er uit de grachten op rezen en er in hun vreemde schoonheid in weerspiegelden. Hetlover van een treurwilg werd onder een zachtgroene belichting tot een fijne kanten sluier, die van hoog neerwaasde tot op het water. En hoog boven dit alles torende don ker het Belfort. Maar in het allerhoog ste gedeelte van deze machtige toren waren verstolen enkele lichtpunten ge plaatst, zodat ze het als het ware van binnen uit bestraalden en er zo het massale en toch sierlijke van deden uitkomen. Maar drie kwartier kon het bezoek aan Brugge duren. Toen raasde de bus weer door het donkere Vlaamse land naar de Nederlandse grens waar het gedoe met deviezenboekjes en bewijzen van Nederlanderschap ons rauw in de realiteit van economische problemen en internationale scheidingslijnen terug bracht. LOPER VERLOOR 25 MILLE Een kantoorloper van de N.V. W. M. H. Müller en Co uit de Zeemanstraat te Rotterdam haalde Zaterdagmorgen een bedrag van f 25.000.bij een bank aan de Blaak. De tas bond hij aan de zij kant van de bagagedrager van zijn bromfiets. Aan de Boompjes gekomen controleerde hij of de tas er nog hing. Deze was nog aanwezig, maar bij de zaak gekomen bleek de tas met inhoud te zijn verdwenen. Men vermoedt dat het handvat is gebroken. De tas is nog niet terecht. die soms erger is dan pijn en die Uw leven vergalt! Niet krabben, dat veroorzaakt infecties, maar betten met een paar druppels i HET HUIDGENEESMIDDEL MET „DIEPTEWERKING"

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5