Oesters bepaalden het beeld van het dorpje lerseke Mr A. W. Holsteyn: Er bestaat geen Uitgeestermeer Gevonden voorwerpen: A.M.H.C.-nieuws Najaarsveemarkt Mosselvisserij is ter ziele WOENSDAG 8 NOVEMBER 1950 Aanvullend Koninklijk Besluit stichtte verwarring Nog geen uitspraak Voor de tweede maal heeft de rech terlijke macht zich gisteren bezig ge houden met de vraag of het Uitgeester meer beschouwd moet worden als een apart water of dat het een onderdeel is van het watercomplex, genaamd Alk- Imaarder- of Langemeer. Deze vraag is piet alleen voor de gemeente Uitgeest van groot belang, doch ook voor alle jn de omgeving wonende hengelaars die zo het Uitgeestermeer beschouwd E worden ais een stuk van het Alk- Tmaar (termeer, voortaan een schrifte- Hjke vergunning nodig zullen hebben «m er te mogen hengelen. Om een duidelijke rechterlijke uit braak over het al dan niet bestaan van het Uitgeestermeer te krijgen, werd er verleden jaar proces-verbaal opgemaakt tegen een hengelaar, die in dat water Zijn geluk beproefde, zonder eeniver- Binning te hebben van de gebr. DU te ^Bersloct, die het visrecht m bet Alk- MK^ardermeer gepacht hebben. KerslS)C die het visrecht in het Alk- - gepacht hebben. De Kan Achter. mr F. G G. Boerrigter Verooi'it'11de de hengelaai op 30 Jum tot t 6 subs. 3 dagen, doch deze ging tegen het vonnis in appèl. Gisteren diende deze zaak voor de Meervoudige ^Als gemachtigde voor de geverbali seerde hengelaar trad op de voorzitter van de Algemene Hengelaarsbond, die bii het begin van de rechtszitting om uitstel van het onderzoek vroeg, daar hij door foutieve inlichtingen niet in staat was geweest de verdediging be hoorlijk voor te bereiden. De rechtbank besloot alvorens dit verzoek toe te staan, eerst de getuigen te horen. De wachtmeester der Rijkspolitie te Water die proces-verbaal heeft opge- ■- maakt, de heer H. Cornelissen, deelde mede dat alle door hem verzamelde jEégevens over de begrenzing van het ^Klkmaardermeer er op wijzen, dat het KVlkmaarder- of Langemeer, het Uit- Rpjestermt er, de Dodde, de Deilings, het Eimmergat en de Buitenkrommenie be- schouwd moeten worden als één water- Simplex. De technische opziener der Visserijen, de heer K, de Hart uit Zaandam, deelde de mening van de jachtmeester. De bodemstructuur is in het gehele complex gelijk. Het is een water van grillige vorm met allerlei uitlopers, die echter alle tot het Alk- maardermeer behoren, aldus de heer D* Hart. Het requisitoir i De Officier van Justitie, mr. A. W. Holsteyn. haalde in zijn requisitoir ge- jRchriften van dr. A. Beekman en de heer De Vries aan, waarin eveneens i wordt betoogd dat het hier één water complex betreft. Ook de naam Lange meer duidt in deze richting. Ter bevordering van de viscultuur werd oorspronkelijk besloten het Alk- maardermeer uit te sluiten voor het vissen met de hengel. In 1934 werd er een tweede Koninklijk Besluit uit gevaardigd, waarbij het vissen in een uitloper van het water, de Buiten krommenie, werd verboden. De henge- daars meenden dat nu de Buitenkrom menie blijkbaar niet tot het Alkmaar- dermeer gerekend werd, men met het zelfde recht de andere uitlopers, waar van het Uitgeestermeer er een is, als apart staand mocht beschouwen. Mr. Holsteyn betoogde dat de uit vaardiging van het aanvullend K. B., dat in feite overbodig was, verwarring heeft gesticht. Spreker was van me ning dat de Buitenkrommenie, even min als het Uitgeestermeer, een op zichzelf staand water is. Het is één wa tercomplex, genaamd het Alkmaarder- of Langemeer, waarvoor de hengelaars dus een schriftelijke vergunning van de gebroeders Dil te Akersloot nodig hebben. Mr. Holsteyn requireerde één gulden boete subs, één dag hechtenis. Hierna werd het onderzoek voor onbepaalde tijd aangehouden om de verdachte de gelegenheid te geven als- ïog zijn verdediging voor te bereiden. In het tijdvak van 16 October tot en met 31 October 1950 werden aan het Bu reau van Politie te Alkmaar de volgende ■voorwerpen gedeponeerd. Te bevragen op "iMaandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag van half twaalf tof half één. «Penning rijwielstalling, kinder s*eun- zooltje; hondenriem; boodschappenmand- je; I kindermuts; rozenkrans in doosje; jHjpndenpenrung no. 249; emaille bord Holland van 1859"; bruin kinderschoen tje; bruine herenhandschoen; zakje mei ffcinderportemonnaie en rozenkrans; zak- kam in étui; huissleutel; padvmdersriem waaraan portèmonnaie; 1 paar bruine Jiandschoenen; kinder schoudertasje; huis sleutel; want; kinderwantje; motorhand schoen; 1 paar witte sokken; rood-bruine gfoortemonnaie; kinderlaarsje; grijze hand schoen; want met Noors patroon; sleutel; -rozenkrans; regenjas; kinderwantje; sleu tel (z.g. loper); portemonnaie en drie fo to's; boodschappentas; gebreide want; 'schroevendraaier; kinderwagen; ijzeren ketting; witte wollen want; portemonnaie; autoped; wollen wanten; bruine wanten; hoes van parapluie; paar dameshandschoe nen; w; e zakdoek; halsdoek; sleuteltje 1 e-schoentje; portemon naie; halskettinkje; shawl; wollen want; witte strik; dames-horloge. Het adres van de vinder van de volgen de .voorwerpen is te bevragen op Maan dag, Dinsdag. Woensdag en Vrijdag, van half twaalf tot half één op het politiebu- reau. Uitlaat „Solex" of „Berini"; parelket ting; dameshandtas; autoband; trekwa- gentje; rode shawl; kroonwlel; muntbil jet;, pakje inhoudende poppen en speel- goedkikkers; rozenkrans in étui; polshor loge; muntbiljet; tasje voor droogscheer- apparaat; hamer; vulpotlood; vulpen; ta- Daksdoos; herenportemonnaie; steeksleu- Welr portemonnaie met inhoud; schakel armbandje; muntbiljet; rozenkrans; één paar dameshandschoenen; gevlamd zak mes; shawl; snelbinder; bergstok; bruine handschoen: bruine dameshandschoen: Engels boek; ceintuur; ball-point; bruine handschoen: schakelarmband: rijwielsteu- tcltje: zijschot van vrachtauto; enveloppe met brief en twee kwartjes; bel: wollen wanten: muntbiljet; kinderwantjes; por- ioTeTran' "I" lederen Portemonnaie: rozenkrans in etui: gebreide muts: deur- duimstiX handsch°en: palmhouten I Cf,: 'J01** banX"lUet: zilveren point band: blauwe dameswant; ball- Niedoroer hengelaars klopten Alkmaar Veertig hengelaars, de bloem van Alkmaar en Nieuwe Niedorp en om streken hebben drie uur op hun dob bers zitten staren met als resultaat: een snoek, gevangen door Nieuwe Nie- oorps secretaris, de heer Druif. De heer P, Heye ving eveneens een snoek van 63 cm. doch toen hij het dier op het droge haalde had juist het eind signaal geklonken, zodat deze snoek niet meetelde voor de wedstrijd. In „Prins Maurits" was men spoedig klaar met de prijsuitreiking. De heer Druif kreeg de korpsprijs, een taart, en ae medaille voor de grootste snoek aan de haak. De Alkmaarse voorzitter, de heer Schut, dankte voor de harte lijke ontvangst en zeide te hopen dat de returnwedstrijd. die binnenkort in Alkmaar wordt gehouden, 'n even spor tief verloop zal hebben. Het eerste heren-elftal heeft Zondag in haar wedstrijd om de Amsterdam beker bewezen, dat ons optimisme vol ledig gegrond is. HDM 2, een Haagse promotieklasser. kreeg thuis namelijk een gevoelige 51 nederlaag te slik ken. Het was een uitermate prettige wedstrijd, vooral dank zij de uitsteken de leiding. Alkmaar kon zich overtui gen, dat het hockey, zoals het in Den Haag gespeeld wordt, inderdaad anders is dan waar ook in ons land. Hier was lichaamskracht niet beslissend, maar techniek en snelheid; beide wapens, die door Alkmaar ten volle' werden be nut. Reeds in de eerste minuten van de wedstrijd noteerden wij een schot van Dick Kerssemakers, dat de ver keerde kant van de paal op deugelijk- heid toetste. Het spel golfde heen en weer zonder dat er iets opmerkelijks gebeurde, tot P. Maats na een flitsen de aanval een schietkans kreeg. Zijp harde schot, onhoudbaar voor de kee per, resulteerde in een doelpunt. Alk maar kwam echter pas op volle toeren toen haar links- en rechtsbinnen van plaats verwisselden. Een tweede doel punt was van deze wijziging het di recte gevolg. Maar ook HDM toonde dat zij tot daden in staat was. De rechtsbuiten, greep de geboden .kans. nadat een goed opgezette aanval de verdediging van Alkmaar uit positie had gespeeld en bracht met een zuiver schot de stand op 21. Alkmaar, met de ondervinding van de vorige week dat deze stand zeer gevaarlijk was, on dernam ettelijke aanvallen die vóór de rust geen resultaat opleverden. Ook na de rust hield Alkmaar het heft ih handen, nu met meer succes. Een voorzet van rechts uit buitenspel positie. hetgeen de scheidsrechter ont ging, belandde bij Dick Kerssemakers, die de keeper van HDM wederom passeerde. Nog twee doelpunten voeg de Alkmaar aan de score toe. Een uit een strafcorner, die zo hard werd in geslagen dat het been van een verde diger en de paal geen beletsel voor de bal vormden. De andere goal maakte Frits Beek, practisch vanaf de achter lijn met een hoog schot, dat de kee per totaal verraste. Aldus kwam met 51 het einde van een wedstrijd waar in Alkmaar bewees over een prima eerste heren-elftal te beschikken. De dames konden haar bekerwed strijd tegen Groen-Geel 1. eveneens in Den Haag gespeeld, niet winnen. De overwinning van hun mannelijke club genoten was gelukkig een. zij het iet wat schamele, troost. Politiemannen deden examen Voor het onlangs te Amersfoort ge houden examen ter verkrijging van het politiediploma slaagden de volgen de Rijkspolitieambtenaren: wmr. eer ste klas Tj. Sieswerda (met lof), wmr. eerste kl. G. W. Puts en de wmrs. B. J Bannink en P. Pruimboom, allen stands- plaats Bergen. Wmr. B. Welle, stand plaats Bergen aan Zee. Wmr. eerste kl. A. N. Th. Voets (met lof) en de wmr. B. Wafelaar, Egmond aan Zee. De wmrs. R. de Boer (met lof) en G. H. W. K. Woltjer uit Heiloo. Wmr. W. P. Wisse (met lof) uit Oudkarspel. Wmr. H. Bick, Petten. Adsp. P. J- Boogert, Broek op Langendijk. Wmr. J. J. Cor- bee, Koedijk en wmr. J. M. Derlagen, Oude Niedorp. ONTEIGENING TER UITBREIDING VAN UITBREIDINGSPLAN „WEST' B. en W. hebben de raad t.a.v. he voorstel tot voorlopige goedkeuring van het plan tot onteigening van grond met woning en schuur aan Beigerweg van de gebroeders K. en C. Brasser voorlopige geheimhouding opgelegd. Zij stellen thans voor deze voorlopige oplegging van geheimhou ding te bekrachtigen. POLITIE-VOETBAL Dinsdagmidag speelde het elftal van Alk maar Rijkspolitie zijn twèede thuiswedstrijd in de competitie. De tegenstanders waren de politie-mannen van Haarlem. Het spel golfde snel op en neer en van beide zijden werd krachtig om de pun ten gestreden. Tot tien minuten vóór het einde wisten geen van beide elftallen de doelmond te vinden. Toen slaagde echter Haarlem er in één doelpunt te maken. Na enigè felle aanvallen van de Alk' maarders kwam het einde met een 1—0 over winning voor Haarlem I. Alkmaarse schaakclub VVV sterker dan Adelborsten Voor de ompetitie van de KNSB speelde Zaterdagmiddag het vierde tiental van WV een thuiswedstrijd te gen Adelborsten I uit Den Helder. Het is een spannende strijd geworden die ten slotte door WV IV met 6—4 werd gewonnen. In het Alkmaarse-team speelden ook twee damesleden mee, die echter, misschien onder de invloed der Adelborsten-uniformen, niet hun sterk ste spel gaven. Maar zij gaven toch kranig partij. Ook de borden 1 en 2 van de Adelborsten deden goed werk. De gedetalleerde uitslag was: V.V.V. IV—ADELBORSTEN S. C. I J. SchuurmanJ. Rietman yy, F. HolR. Dozy 0—1; P. HolzmannH. Esser 10; C, Meyer Jr.F. Kievits 10; A. SchaapsF. Berlijn 10; J. v. EkerenP. Rochemont yy,F. Wor telF. Brabander 10; F. FaberJ. Brabander 10; mej. BouwmanF. Schouten 01; mevr. VeleA. de Kant i—l. In de Onderlinge Wintercompetitie werden Maandagavond de volgende re sultaten behaald. Hoofdklasse: P. SeewaldC. Meyer Sr. 1—0; J. Veis—E. G. Kayser 0—1; R. PijningD. Appel Sr. 10; P. Vreeken W. Kwak 10; A. HaksteenP. Deugd 01; A. VisA. Beemsterboer 01; P. VreekenN. Termaat 10. Eerste klasse: J. de RuiterA. Tegel y,yJ. de WaardP. Groenenberg 01; M. PrangerH. Dagelet 01; P- v. d. SluysJ. Maats 1—0. Tweede klasse: B. VeltmanP. Holz mann afgebr.; J. BastiaanseN. de Jong 01; J. de Wolf—D. Oudes 0—1; F. v. Vliet—J. Meiboom 01. Derde klasse: J, Bakkermevr, Da- gelet 01; mevr. de JongC. de Jong 01: F. FaberP. Dekker 10; J. v. EkerenG. v. Amstel 10.( DDS 2—Winkel 7—3 Vrijdagavond speelde het tweede tiental tegen Winkel. De uitslagen waren; D. Feerdeman—J. Hel der 1—1; P. Booy—T. Mantel 2—0; C. Bij waard— J. v. d. Welle 0—2; M. J, Langras Sr.— C. Lodder 0—2; J. Miedema—H, Suydendorp 1-1; D. Stam-A. v. d. Welle 0-2; G. Bak- kum—C. Hartog 2—0; P. de Wijn—A. v. Dijk 0—2; C. Balder-A. Hameling 0—2; M. A. Langjas— P. Hameling 1—1. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden zijn; M. Hemels—M. J. Langras Jr, afgebro ken; T. Kom—Th. Hofman 0—2; J. Jorna— D. Klinkhamer 2—0; J. Mekken—J. Schuit 0-2; A. Veen—J. v. Beusekom 2—0; G. Woonijk— H, Bruggeman 2—0. Vrijdagavond: DDD I—Excelsior I; DDD H Zijpe 1. Tafeltennistournooi van DSS Zondag organiseerde de Alkmaarse Tafeltennisvereniging D.S.S. een ster- tournooi voor dames vierde klas. Het tournooi werd verspeeld in het club lokaal van D.S.S. in de Vondelschool en de strijd zou gaan tussen tien da mes van verschillende verenigingen uit Noord-Holland. Vier dames lieten echter verstek gaan, zodat om elf uur zes dames de strijd met elkaar aan bonden. Omstreeks half drie konden de wedstrijden beëindigd worden, waarna de heer C. v. d. Laan, bondsofficial van de N.T.T.B. met een toepasselijk woord de prijzen uitreikte. De uitslag luidde ais volgt: 1. mej. M. Ofman, DSS Alk maar; 2. mej. J. Wesseling, DSS Alk maar; 3. mej. F. Riesebos, DSS Alk maar; 4. mej. S. Stoop, TOS Langedijk; 5. mej. V. Stoop, TOS Langedijk; 6. mej. A. Stoop, TOS Langedijk. Rekening-courant-overeen- komst kasmiddelen De Stichting voor Geestelijke Volks gezondheid verzoekt een rekening-cou rant-overeenkomst tot het opnemen en storten van kasmiddelen bij de ont vanger aan te gaan. Deze stichting wordt hoofdzakelijk in stand gehouden door overheidssubsidies en is ook door andere banden met de overheid verbonden waarom B. en W. de stichting ter wille willen zijn. Het op te nemen crediet moet beperkt blij ven tot f 100.000 omdat Ged. Staten voor een hoger crediet slechts goed keuring verlenen indien een onder pand van minstens de waarde van het uitgekeerde bedrag wordt verstrekt. Het is niet de bedoeling rentewinst te behalen maar er voor te waken, dat de gemeente geenrenteverlies zal lij den. Als rentevergoeding zal aanvan kelijk 1% per jaar kunnen zijn voor tegoed bij de gemeente en 2y'U per jaar voor schuld bij de gemeente. De overeenkomst betreffende de rentegevende belegging van tijdelijk beschikbare kasgelden der gemeente, welke met de Amsterdamsche Bank N.V. is gesloten loopj op 31 Decem ber af. In het laatste jaar is geble ken, dat het aangaan van kasgeld leningen op het door de gemeente ge wenst e tijdstip steeds moeilijker wordt terwijl de leningsvoorwaarden de nei ging hebben zwaarder te worden. Daarom is het wenselijk in een reke ning-courant-overeenkomst met een plaatselijke bank de mogelijkheid te bezitten op elk gewenst tijdstip aan de soms plotseling opkomende behoef te aan kasmiddelen tegemoet te ko men. De plaatselijke bankinstellingen hebben thans een aanbieding kunnen doen. B. en W. geven in overweging in te gaan op die van de Amsterdam sche Bank N.V. kantoor Alkmaar. Het crediet van de bank wordt slechts ge bruikt gedurende korte overbruggings perioden. Voor het overige zal in de kasgeldbehoefte worden voorzien door kasgeldleningen. De gemiddelde rente voor opgenomen gelden zal 2%% niet te boven gaan. Het maximum-crediet bij de bank is op ƒ500.000 gesteld. Uitspraak ambtenaren gerecht bevestigd De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft gisteren uitspraak ge daan in de zaak van de onderwijzeres mej. N. L. te Alkmaar tegen de ge meente Utrecht. De Centrale Raad besliste niet. de bevoegdheid te bezitten om na te gaan of mej. L. inderdaad ongeschikt was voor haar functie. Daarentegen is de Raad van oordeel, dat de gemeente raad van Utrecht geen verkeerd ge bruik heeft gemaakt van het recht om een ongeschikt gebleken ambtenaar te ontslaan en hij heeft mitsdien de uit spraak van het Ambtenarengerecht te Den Haag bevestigd. Mej. L. was hoofd ener school voor buitengewoon lager onderwijs te Utrecht, maar werd door de gemeente raad, op voorstel van B. en W. wegens ongeschiktheid ontslagen. Bij de be handeling door de Centrale Raad was gebleken, dat zij zich niet op de juiste wijze in ambtelijke verhoudingen zou hebben geschikt, dat zij een volkomen verkeerd advies zou hebben gegeven en dat zij ook kinderen zou hebben mishandeld of doen mishandelen. Het Haagse Ambtenarengerecht had haar destijds in het ongelijk gestelden van die uitspraak was zij bij de Cen trale Raad in beroep gegaan. Zomerkost in de winter In een van Alkmaars oudste groen- tenbedrijven, dat van J. Pool en Zoon, aan de Kennemersingel, gaf vandaag en gisteren een employé van „Vita NV" een demonstratie van hetgeen er voor de huisvrouw met diepvries-producten te bereiken is. En, het kan niet anders gezegd wor den: bijna alles, In een receptenboekje, dat gratis aan bezoekers werd ver strekt, worden tientallen mogelijkhe den genoemd. Combinaties van aard beien en frambozen (vroeger een on mogelijkheid); komkommer in de strengste wintermaanden en dan alsof ze „zo van de tuin" kwam; Indische gerechten, als bami en nasi-goreng, 't zijn slechts enkele mogelijkheden uit een lange lijst. De diepvries-artikelen, die in de mo derne koelkastvan de firma Pool on der een temperatuur van 20 graden on der nul worden bewaard zijn naar smaak en kleur niet van vert te onder scheiden. Een zeer belangrijke bijkom stigheid is, dat de diepvriesproducten rijk aan vitamine-C zijn, in tegen stelling tot de wintergroenten. Des kundigen bevestigden dan ook. dat 't gebruik van diepvries artikelen de zgn. „voorjaarsmoeheid", in feite vitamine gebrek, voorkomt. Men haalt letterlijk de zomer naar zich toe. Na een prijs verlaging zijn de diepvries-producten binnen het bereik van iedere beurs gekomen. Het is vanmorgen een bont gewoel op het wijde Waagplein en de Door braak, nu de najaarsveemarkt wordt gehouden. Al heel vroeg het was nog donker zijn van alle kanten de boeren met hun vee en de kooplieden de oude stad komen binnentrekken. Gisteren, op de eerste dag van de markt, die speciaal voor de kalveren was be stemd, was er niets te beleven. Een drietal jonge dieren stond nat en mod derig in alle eenzaamheid op het lege plein. Maar vandaag is het beter. On der de grijze herfsthemel, die tot dus ver gelukkig droog blijft, wemelen de talloze witte en zwarte vlekken van de koeien, met hier en daar een rood bonte nuancering. Dicht opeen staan zij aan hun touwen, zwijgend en onwen nig, met de blauwe kaartjes van de marktmeester aan hun hals. Dertig cent marktgeld is er Betaald. Een dof en triest geloei klinkt nu en dan op. Er tussendoor lopen de kooplieden en de boeren. Kletsend slaan zij hun han den op de brede geduldige schonken der dieren of in de sterke handen van een andere veeboer, om de koop te be zegelen. Met hun nieuwe aanwinsten keren zij dan weer huiswaarts, om over veertien dagen weer hier op de „schei-markt" aanwezig te zijn. „Mensen onderweg" De eerste avond van de C.J.M.V. en C.J.V.P. en haar onderafdeling behoort tot het verleden. Na samenzang, ge bed en schriftlezing kon ds. Wessel- dijk de aanwezigen een hartelijk wel kom toeroepen. In deze goede op komst zag spreker vooral de belang stelling voor het jeugdwerk. Met een opwekkend woord tot de jongeren om zich aan te sluiten en alzo mede te werken in de gemeente en mede te getuigen van Jezus Christus werd dit openingswoord besloten. De Jeugdclub mocht thans het po dium betreden om de aanwezigen te vergasten op een vrolijk stukje „Hel Wonder bij het Tuinvolk". Vele meis jes, voorstellende diverse soorten van insecten, alsmede een kaboutertje, passeerden de revue. O.a. het lente feest en de opsporing en ontdekking van het wonder werden geanimeerd ge speeld. Na de pauze werd het lekenspel „Mensen onderweg", naar aanleiding van de gelijkenis van de Barmhartige Samaritaan gebracht door jongeren van C.J.V.F. en C.J.M.V. De liefde tot de naaste kwam in dit stuk op dui delijke wijze tot haar recht. Wij zul len ons moeten hoeden voor schijn vroomheid en geldzucht. God vraagt niet hoe men zich noemt of wat men is, maar wel „Wat doet Gij met Uw leven Het was een goede gedachte met dit lekenspel, hetwelk gezien moet wor den als een middel van evangeliever kondiging, deze avond te beëindigen Vanavond om 8 uur vindt de tweede opvoering plaats in gebouw „Waakt en Bidt". Vissersplaatsje werd een welvarend groot dorp (Van een onzer redacteuren). REEUWSE OESTERS huitres de Zelande: bekende opschriften In de Zeeuwse steden. In de eetzaaltjes van de café's en hotels Kan men Bel gen zien dikkersakken, die met hun goedkope guldens de grens van Zeeuws- Vlaanderen zijn overgestoken. Een paar dozijnen oesters men betaalt ten minste vier en een halve gulden per dozijn, maar meestal komt men duur der uit een glas bier en wat verder aangenaam smaakt, wordt geconsu meerd en dan razen de bezoekers weer verder door het Zeeuwse land. Mcn| krijgt op het ogenblik wel eens de indruk, dat men hij onze Zuiderburen ta gast is: er zijn dagen, dat het aantal wagens met een Belgisch nummerbord! dat van de Nederlandse overtreft. Die oesters onaanzienlijke din gen in twee platte schelpen heb ben het gezicht van een dorp bepaald, lerseke zou waarschijnlijk een volko men onaanzienlijk vissersplaatsje aan Benoeming van een leraar aardrijkskunde Gymnasium Omdat de minister van Onderwijs de benoeming van de heer C. D. van Dam als tijdelijk leraar in de aardrijkskun de aan het Gymnasium niet goedkeur de hebben B. en W. sollicitanten opge roepen waarbij zich een vietal heeft aangemeld waaronder drie bevoegden. Met de rector zijn B, en W. van me ning dat geen van deze drie voldoende waarborgen biedt, dat de lessen behoor lijk zullen worden gegeven, waarom zij er bezwaar tegen hebben deze solli citanten voor een benoeming aan te be velen, welke opvatting door de inspec teur der Gymnasia wordt gedeeld. B. en W. stellen daarom voor de benoeming van de heer Van Dam als tijdelijk le raar voor het tijdvak van 1 September 1950 tot en met 31 Augustus 1951 te handhaven en de minister te verzoeken daarin te berusten. Nutsspaarbank te Alkmaar In de loop der maand October werd op de spaarbankboekjes ingelegd 332.956,53 (v.j. 308.707,17) en terug betaald 368.167,23 (v. j. 370.492,14) alzo minder ingelegd dan terugbetaald 35,210,70 (v. j, 61.784,97). Het aan inleggers verschuldigd kapitaal, bij de aanvang van het jaar 11.472.870.05 bedraagt thans 11.315.528,18 (vorig jaar 11,228.176,66). Het aantal in de loop van October nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 259 (v. j. 366), waar onder begrepen 110 (v. j. 152) aan op school sparende kinderen. Ingetrokken werden 129 boekjes (v. j. 136). Het aan tal in omloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 27.774, bedraagt thans, na overboeking (in Mei j.l.) naar een verzamelrekening van 597 boekjes met een saldo beneden 1.waarop Sedert meerdere - jaren geen mutatie heeft plaats gehad/27.419 (v.j. 27.350). Van .dit aantal behoren 17.468 (v.j 17.660) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 6589 (v.j. 6519) aan personen of instellingen elders ge vestigd en 3362 (v.j. 3151) aan school- spaarders. Onder de October nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 30 (v.j. 26) voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de spaarbank een eerste inleg van 1.-). In October bedroeg het aantal posten van inleg 3930 (v, j. 3694), dat van te rugbetaling 2054 (v.j. 2095) tezamen 5984 (vj.l. 5789). De lediging in de loop der maand October van 1118 (v.j. 728) spaarbusjes leverde een bedrag van 11.832,48 (v. j. 10.682,93) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 5200, bedraagt thans 5607 (v. j. 5133). Aankoop van grond aan de Oude Gracht De heer G. Schrale te Zwolle zal van de heer mr. J. Belonje een perceel bouwterrein kopen aan de Oudegracht No. 178 ter grootte van 467 M. om daar op een woning te bouwen. De heer Schrale wil dan het, achterste gedeelte van deze grond ter grootte van 236 M2. voor 15.per M2„ of in totaal 3540 aan de gemeente ver kopen. Het bedoelde terreingedeelte wordt reeds een aantal jaren gebruikt als speelplaats van de Tesselschadeschool en het is van belang, dat dit definitief aan die school kan worden toegevoegd. Bij aankoop zal de gemeente de schei dingsmuur moeten maken. B. en W. stellen voor tot aankoop van dit terrein en het aanbrengen van een scheidingsmuur te besluiten. Kustvaarder aangekomen Gistermiddag meerde tegenover het Zeglis de Hollandse kustvaarder „Co rona", welke 100 ton gedroogde appel- pulp uit Caen (Frankrijk) voor de fir ma Timmerman aan boord heeft. Deze 420 bruto registerton metende kust vaarder is van een zeer modern type AANSCHAFFING KOFFER HARMONIUM EN VERDUISTERINGS GORDIJNEN B. en W. stellen voor, gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor de aanschaffing van een kofferharmonium met 3 octaven en transpositeur ten be hoeve van het zangonderwijs aan de leerlingen van de Maria-school aan de Paul Krugerstraat, alsmede verduiste ringsgordijnen in een klasselokaal van deze school ten behoeve van het film onderwijs. HERZIENING GEDEELTE UITBREIDINGSPLAN „WEST" B. en W. bieden het ontwerp aan tot herziening van het uitbreidingsplan „West" met betrekking op een ten W. van de Helderse weg gelegen gedeelte, welk ontwerp ter inzage heeft gelegen en waartegen geen bezwaren zijn in gebracht. de oever van de Oostersehelde zijn, wanneer er geen mosselcultuur werd bedreven. Nu is het een welvarende gemeente van vierduizend inwonèrs. Al wanneer men van de kant van Hansweert de plaats binnenkomt, leest men de voorspoed van de huizen af. Die indruk wordt niet weggenomen, wanneer men de smalle, kronkelig» straatjes doorloopt. Zelfs het klein ste huisje verraadt, dat er in de oes ters goed wordt verdiend. Tot voor kort waren deze weekdie ren niet hun enige bestaansmiddel in lerseke. Men viste er op mosselen en men zond kreeften door naar Frank rijk, die uit Zweden per vliegtuig op het vliegveld Woensdrecht werden aangevoerd. In het kreeftenpark is het echter op het ogenblik rustig. Er scharrelen nog een paar van deze on- atsthetische dieren door de betonnen bak met zeewater, die hun tijdelijk ver blijf uitmaakt. Af en toe worden er nog wel eens enkele met een stok, waaraan een spijker zit, opgevist en in een kist met ijs naar hun bestem ming verzonden. Veel betekent het echter niet meer. En in de mosselen is helemaal niets te beleven, sinds verleden jaar plot seling een onbekende darmparasiet optrad, die thans practisch alle mos selen in de Zeeuwse wateren heeft aangetast en grote verwoestingen aanricht. Dr. Korringa, de bioloog, wiens werk voor de Zeeuwse mollus- kenteelt van zo grote betekenis is, heeft nog geen bestrijdingsmiddel te gen dit euvel kunnen vinden. Voor lopig adviseert hij de mosselenperce len, minder dicht dan gewoonlijk te „bezaaien", teneinde de parasiet zo min mogelijk kans op een goed onder dak te geven. En wat zeggen de on dankbaren, die eens hun hele bestaan aan deze geleerde te danken hebben gehad „Hij kletst maar wat. Hij moet ten slotte ook eten". Zo redeneert men althans in de oesterschuren, waar uit grote mas sa's stinkende derrie de bruikbare oesters en de slippers worden ge zocht en de kleine oestertjes, die nog een paar jaar in het buitenwater moeten verkeren, om de juiste afme tingen te krijgen. Maar de grote oesterboeren en er zijn rijke men sen onder, want de oesterteelt is een grootbedrijf geworden, dat door en kelen wordt beheerst wachten met spanning af en hebben voorlopig het vissen op mosselen maar gestaakt. De vissers hebben nu niets te doen. Men zal hen nu voorlopig op andere wijze te werk stellen. De overheid verleent hierbij financiële steun. Volop werk. In de oesters is echter nog druk werk. Voortdurend varen er schepen op de Oostersehelde rond, boven de „percelen" de zandplaten zijn in vakken verdeeld, die aan de oester kwekers zijn verpacht die de ban ken afvissen en later hun vangst in een grote berg in de oesterschuren storten. De sorteerders weten er daar wel raad mee. De gootste exemplaren, de vierjarigen, worden op gaasroos- ters in de oesterputten, betonnen bak ken met zeewater, gelegd, gereed voor verzending. Er zijn zelfs al putten met centrale verwarming en glazen afdekking. De kleinere oesters gaan naar de percelen terug en zijn een volgend jaar aan de beurt. En de slippers, een grote hoorntjesslak, die op de oesterbanken een parasietenbestaan leidt, hebben dan hun langste tijd ge leefd. Het jonge oesterbroed is enige weken geleden al van de gekalkte dakpannen en mosselschelpen losge- stoken, waarop het zich de broedval van de afgelopen zomer had vastge zet, en uitgezaaid op nieuwe perce len. De pannen zullen nu binenkort worden schoongemaakt en opnieuw dik in de witkalk worden gezet. Zo is er het hele jaar werk aan 't glibberige gedierte, dat voor zovelen een delicatesse is maar dat de Zeeuwen zelf over het algemeen toch maar liever aan de vreemdelingen overlaten, lerseke dankt er zijn grote welvaart aan. En de vreemdeling, die het nijvere plaatsje bezoekt, zal, staan de op de hoge dijk langs de Schelde, het zeldzame schouwspel kunnen ge nieten van die schuurtjes en die vier kante betonnen bakken, zeven meter beneden de kruin van de dijk, waarin de oesters liggen te wachten. Bakken en schuurtjes beslaan samen een af stand van een paar kilometer. Dat zegt wel het beste, hoeveel de oesters voor lerseke betekenen. Wie het eenmaal gezien heeft, zal nog wel eens terugdenken aan dat schrgfvoorbeeld van de lagere school, dat met sierlijke letters op papier ge zet moest worden: lerseke verzendt veel oesters. Maar dat zinnetje heeft voor hem een andere klank gekregen. Hij ziet die oesterputten en dat wel varende, in 1940 geschonden doch iets te pompeus herstelde dorpjes, en weet, hoe een klein dier het beeld van een hele samenleving kan bepalen, land—Frankrijk (dames) 1 Sept.: En schede, marathon.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3