De Veiligheidsraad nodigt Chinese communistische delegatie uit Brug over de JaSoe vernield Amerika zwenkte naar rechts VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Engels voorstel vond genade Donderdag 9 Nov. 1950 147e Jaargang No. 263 pas nieuw" chatgravers DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN MacArthurs beschuldiging ter tafel Zullen Chinezen Korea spoedig verlaten? Reuzenlorten verwoestten hoofdstad Sinoeidjoe KOMT EISENHOWER NAAR EUROPA? Trumans meerderheid aanzienlijk geslonken Acheson "blijft Een kleuter op de troon van Nepal? Driejarig Prinsje zou Rust op Koreaans landfront Gevangenen uit de Sowjetunie komen Zaterdagmorgen in ons land De nieuwe kinderbijslag Weerbericht Parijs wil alle geschillen besproken zien ontvoerd zijn Nog geen Westduitse luchtmacht KoJit BeAJt&fc Prins Bernhard landde in een sneeuwstorm De stand 'r\ CHINESE „VOORSTELLEN" AAN TIBET Alle belastingontwerpen zijn binnen Amendement van de heer Ritmeester verworpen Autonomie voor de Molukken nmer, dat jullie Truitje niet st is een klein meisje van eel parmantig en bijdehand iet een kleine paraplu op ;en en stapt met haar lóor de plassen. Ze doet als- niets ter wereld bang is niet waar. Ze is bang voor ook een beetje voor katten at het niet blijken. Laatst trtis in de Kinderboerderij en, geiten, een kalfje en rel rondlopen. Ook kippen, 'enden worden daar gehou. hield zich dapper, ze gal .e dieren, maar je kon zien, behalve gerust was. Later r de kamelen, de olifanten, en vooral naar de apen. Als oe vind je het? Dan ant- alsof het allemaal maar i was: het is hier wel pret- s moe waren en al zo out- hadden gezien, gingen we nja drinken met een rietje, niet zo nieuwsgierig, maar jraag alles weten. Maar ze meer, dan men met moge. i kunnen beantwoorden. marmotjes ook Zondag? ie aapjes groter zijn, moe- ook naar school? Waarom 'anten zo te schudden? En ben ze twee staarten, een l een van achteren? ik dat allemaal niet wist, uitje vreemd, want ze ge. ote meisjes eigenlijk alles roeg me ook hoe oud ik ar!" zei ik. Toen keek ze e onderzoekend aan en na ii ze, terwijl ze met haar te: een beetje oud, hè? Maar ieuw!" t hoe ik me houden zou en. Het is zo'n grappig jullie haar ook wel wi nen? nu wordt er een ijzer- t gestoken en langzaam- gat groter. Pom weet wat hij er van denken wel, die konijnen zijn slimmer dan we gedacht oben natuurlijk van het epen, waarom wij hun ten graven". Pom denkt ta. „Of zou het misschien die zijn schat terug DONDERDAG 402 m. Nieuwsberichten en 11 uur. 8.15 Pluk de i wil is wet. 9.3 jolradio. 10.00 t. 10.45 Adriaan em. 11.45 Schoolradio. 12.03 1.20 Liederen van Ga- )rkest van André Kostelaneto 2.45 Tussen de bedrij- 4.00 Bijbellezing- h Orkest. 5.00 Het Radio- 0 Vocaal Ensemble. 5.50 6.00 The red Shoes. 8Jf en tuinbouw. 6.45 Lef* Levensvragen van de L.S.K. 7.40 Vandal; 10.00 Gram.muziek. 10$ :en. 10.35 Kerkkoor. 10$ 11.15 Variaties en Fuga- 298 m. - Nieuwsbericht® en 11 uur. 8.15 9.00 Morgenwijding volksdansen. 9.30 Arbeid* Korte gesprekken. 1^ Kleutertje luister. H-jJ® 11.20 Beelden uit de El- op de tak. 12.00 •am.muziek. 1.20 Dolf van kunt het geloven of nic- zingt. 2.00 Met naald e0 Becker en Herman Kn>y1, ran vier tot vijf. 5.00 Avio Practische wenken voor 6.30 Eng® 7.00 Het Atlantisch t en zijn Avro-orkest. 8.20 Radio EW 9.15 Ronde-tafelgesprekke»- 15 Teddy en Henk Schoi- raliteiten. 11.30 The Sky- TRIBUTIEDIENST Concert. 9.05 Sympi-'fJj 5gr. 11.00 Orgel. 1L* Gram. 12.15 Dansork"'' Dansmuziek, 1.15 Grafl1, mis. 3.00 Fr. Br.: SjO" 5 Voordracht. 4.30 10 5.10 Dansmuziek- 3ram. 8.50 Lift up W* Kookpraatje. 91-0 Ménage et Musiqu° 10.45 Verz.progr. 1L 40 Gram. 12.00 Graffl' 12.30 Fr. Br.: Omroep Gram. 1.20 Eng. y Ellington-kwartet. lestrn. 2.45 Voor de ite muziek. 3.30 Kaluad :st. 4.00 Eng. L.P- .30 Voor de soldaten- BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20. Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAAESCHE CODBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Bi VEILIGHEIDSRAAD, die gisteren in een speciale vergadering bijeen Ifkwam om het rapport van generaal MacArthur te bespreken, waarin staat, WLt Chinese communisten aan de oorlog in Korea deelnemen, heeft op voorstel van Engeland met acht tegen twee stemmen (Cuba en Nationalistisch China) en één onthouding (Egypte) besloten de Chinese communisten uit te nodigen voor een bespreking van MacArthurs beschuldigingen. Eerder was een voorstel van 4e Russische gedelegeerde, Jacob Malik, om de Chinese communistische regering git te nodigen aan de discussies deel te nemen met twee tegen drie stemmen bij zes onthoudingen verworpen. Nadat zowel Engeland als Frankrijk de nadruk hadden gelegd op het belang van een zo spoedig mogelijke aanwezigheid van eed vertegenwoordiger van communistisch China ging de Raad uiteen zonder eea datum te hebben vastgesteld voor de volgende vergadering ter bespreking va» MacArthurs rapport. schacht vasthielden in Mandsjoerije. Deze punt diende teruggetrokken te worden. Dr. Tsjiang tegen. Dr. Tsjiang, de afgevaardigde van nationalistisch China, kantte zich be slist tegen een uitnodiging van de Chinese communisten om deel te ne men aan de bespreking van Mac- Arthurs rapport. De Britse gedelegeerde Sir. Gladwyn Jebb steunde het Russische voorstel, ^Hïnmiddellijk na de opening van de «rgadering drong Jacob Malik er te vergeefs op aan het „eenzijdige en ten dentieuze" rapport van MacArthur niet In behandeling te nemen. Hij diende daarna zijn hierboven genoemde voor stel in. De Amerikaanse afgevaardigde War ren Austin was van mening, dat aan de Chinese communisten de verzekering gegeven diende te worden, dat de Ko- reaans-Mansjoerijse grens door de rtrfldkraehten van de V.N. zou worden fiëefbiedigd. Ook zon de Chinese com munisten moeten worden gezegd, dat de V.N. zich bereid zouden stellen om aan de regeling van grenskwesties me de te werken. SjBaartegenover stelde Austin, dat de ■Bigheidsraad er tevens op diende toe te zien, dat de autoriteiten in Pe king niet moesten denken, „dat hun gedrag door de V.N. door de vingers wordt gezien of dat de georganiseer de (wereldgemeenschap deze nauw ver- holen invasie van Korea kan accep teren". 'Austin verklaarde, dat de Veilig- Bèidsraad als bewaker van de inter nationale vrede en veiligheid het Cht nese communistische regiem moest verzoeken haar strijdkrachten uit Korea terug te trekken en zich te ont houden van „verdere onrechtmatige directe of indirecte, steun aan de Hgbrdkoreaanse aggressor". Volgens Austin was de punt van de speer in Korea, maar waren de handen die de er aan toevoegend, dat een dergelijke uitnodiging verzonden moest worden uit een oogpunt van billijkheid. Naar de Engelsman voorstelde, zouden ech ter geen vertegenwoordigers uitgeno digd moeten worden voor een bespre king van de gehele Koreaanse kwestie doch alleen voor dit geval. Warren Austin stelde, nadat de raad enige tijd gepauzeerd had, voor, vei tegenwoordigers van communistisch China uit te nodigen om „verantwoor ding af teleggen van de actie in Noord-Korea". Uiteindelijk werd het voorstel van Sir Gladwyn aanvaard. Men schijnt in Amerikaanse militai re kringen te Seoel goede redenen te hebben om aan te nemen, dat de Chi nese communistische troepen uit Korea zullen worden teruggetrokken „zodra de demontage van de electrische cen trales aan de Jaloe en het overbrengen ervan naar Mandsjoerije voltooid is". Tachtig Amerikaanse Superforten hebben gisteren negen tiende van de tijdeiyke Noordkoreaanse hoofdstad Sinoeidjoe in een rokende puinhoop ver anderd. Op deze wjjze wilde het hoofdkwartier der verbonden troepen de stad uitschakelen als verzamelpunt voor de Noordelijke troepen. Ook is een aanval gedaan op de grote spoorbrug over de Jaloe. Het gedeelte aan de Koreaanse zijde van de rivier werd vernield. Een der piloten plaatste zijn bommen precies op de Zuidelijke oprit. Generaal Eisenhower heeft te Fort Worth in Texas verklaard, dat „het mij toeschijnt, alsof ik naar Europa zal moeten gaan om daar een militaire plicht te vervullen" Eisenhower heeft weliswaar niet uit drukkelijk ver klaard, dat hij tot bevelhebber der Westeuropese ver dedigingsstrijd- krachten is be noemd, doch zijn opmerking laat er geen twijfel over bestaan, dat dit het geval is. Dat blijkt trouwens ook uit de verbaasde reactie van Noordatlan- tische diplomaten, aldus Reuter. Zij zeiden n.l., dat, hoewel de ge neraal als opperbevelhebber door alle Noordatlantische staten verwel komd zou worden, er nog verscheidene stappen moeten worden gedaan, alvo rens de functie van opperbevelhebber kan worden ingesteld en alvorens hij zou kunnen worden benoemd. (Telegrafisch van onze correspondent te New York) TENZIJ TRUMAN geneigd is een minder progressieve houding aan te nemen inzake de binnenlandse politiek en de niet-militaire overheidsuitgaven dras tisch besnoeit, alsmede de steun van de Verenigde Staten aan het buitenland afhankelijk stelt van concrete tegenprestaties, zal de Amerikaanse regering de meerderheid van de Senaat in de oppositie vinden. Ziedaar de conclusie welke te trekken is op grond van de verkiezingsuitslagen die na de onverwachte lente nacht in November de dikke winterdauw legde over het regeringsprogramma. De Republikeinse oppositie toch wist de Democratische meerderheid van twaalf zetels tot slechts twee zetels te reduceren. De Democratische partij bezet thans 49 van de 96 zetels in de Senaat tegen de Republikeinen 47 zetels. In de oude Senaat zaten 54 Democraten en 42 Republikeinen. democraten. Van de overige Democra ten zou de meerderheid in de praetijk geneigd zijn mee te stemmen met de gematigde vleugel der Republikeinen, waarmede zij gezamenlijk een meer derheid vormen. £)E slag voor Trumans regering is zwaarder dan de naakte cijfers aan wijzen. De onverwachte nederlaag van de Democratische senatoren Lucas (Illinois) en Tydings (Maryland) ver wijderde twee der betrouwbaarste re- geringssteunpunten uit de Senaat, waartegenover de uiterst rechtse vleu gel der Republikeinen versterkt uit de strijd komt. Truman kan slechts rekenen op de onvoorwaardelijke steun van vijf en twintig regerings- Dit was de eerste keer, dat de Ame rikaanse luchtmacht de internationale bruggen over de Jaloe heeft aangeval len. Gewoonlijk bevriest de rivier be gin December. Het ijs is dan dik ge noeg voor militaire transporten. De actie, die door de vliegers volko men geslaagd werd genoemd, werd be gunstigd door ideaal vliegweer. De bommenwerpers hadden aanvankelijk geen last van vijandelijke luchtstrijd krachten. Wel werden zij door lucht doelgeschut, dat op de Mandsjoerijse oever was opgesteld, heftig beschoten. Amerikaanse jachtvliegtuigen zijn echter in de afgelopen dagen in gevecht' Een Nederlandse commissie is in het kamp Friedland begonnen met het Vaststellen van de identiteit van de uit Rusland repatriërende Nederlan ders. Het onderzoek zal vermoedelijk nog enkele dagen in beslag nemen. _Men verwacht, dat de groep aan het einde van de week zal kunnen worden overgebracht naar Nederland, alwaar ze Zaterdagochtend om 10 uur te Ol- denzaal wordt verwacht. Het contin gent zal van Oldenzaal naar Amers foort worden vervoerd en daar in het doorgangskamp voor gedemobiliseer- den worden ondergebracht. De nerveuze stemming, die Dinsdag avond onder de teruggekeerden in het kamp was gewekt in verband met ver ontrusting over het lot dat hen bij te rugkomst in het vaderland te wachten zou staan, heeft inmiddels plaats ge maakt voor een veel rustiger inzicht. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp tot wijziging van de Kinder bijslagwet ingediend, krachtens welke de kinderbijslag als uitvloeisel van de 5 loonsverhoging zou worden vast gesteld op f 0.44 per dag voor het eer- ste ktnd, f0.49 voor het tweede en derde kind en f0.60 per kind per dag voor het vierde en volgende kind. Ook het gemiddelde dagloon, dat minstens moet worden verdiend om over alle werkdagen van een kwartaal voor kinderbijslag in aanmerking te komen U met 5 verhoogd en zal f4.20 oe- dragen. De verhogingen zullen wor den toegepast met ingang van 1 Octo ber j.l. Verwachting, geldig tot Vrijdag avond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Overwegend matige Zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. VRIJDAG: Zon op 7.50, onder 16,57. Maan op 8.50, onder 16.40. Grote Vier bijeen? Be Franse regering is van mening, dat een bespreking van de „grote vier" niet tot de Duitse kwestie moet wor den beperkt, maar alle geschillen moet omvatten die de landen op het ogen-, blik gescheiden houden, zo is te Pa rijs verklaard na een officieel com mentaar op het Russische voorstel om de conferentie van de Grote Vier over Duitsland te beleggen. Met Amerika en Engeland wordt thans overlegd. geweest met vijandelijke straalvlieg tuigen, die geen enkel kenteken droe gen en landden op bases in Mandsjoe rije. Intussen gaan de Amerikanen en hun bondgenoten voort met de versterking van de MacArthurlinie en voeren de Noordelijken nieuwe troepen uit China aan. Alles wijst er op, dat er een be slissende slag wordt voorbereid. Het verluidt, dat de ontwikkelingen in Tibet een stimulans zijn geweest voor „bepaalde niet-communistische elementen" in Nepal om meer kracht bij te zetten aan hun reeds lang gestel de eis, dat aan de Nepalezen meer in vloed op 's lands bestuur zal worden gegeven. Dit is de oorzaak geweest, dat de Koning van Nepal na een vergeefse poging om de machtige minister-pre sident Rana over te halen hieraan ge volg te geven met zijn familie in de Indiase ambassade in ballingschap is gegaan. De nationalisten zijn thans voorne mens een democratische regering in te stellen met de koning als constitutie neel vorst. Zij deelden tevens mede, dat premier Rana de driejarige tweede zoon van de kroonprins, Prins Gianen- dra uit het paleis heeft laten ontvoe ren 'en hem tot koning gekroond heeft. De Britse minister van Landsverdediging, Emanuel Shinwell, heeft Woensdag in het Lagerhuis medegedeeld, dat op de te Washington gehouden bijeenkomst van de ministers van landsverdediging der staten-leden van het Noordatlantisch verdrag ook is gesproken over de vraag of West-Duitsland zal worden toe gestaan een luchtmacht voor tactische doeleinden te bezitten. De ministers heb ben terzake geen definitieve conclusie bereikt. 0E MACHINEZETTER trouwe en gewaardeerde medewerker in ons bedrijf keek even ongemerkt onder zijn stoel toen hij het bericht tikte, dat jn de drukkerij van de „Figaro" te Parijs een plastic-bom ontploft is, waar door drie zetters gewond werden. Of de bom geparfumeerd was, is niet be kend. q Een kinderballonnetje, dat te heeft thans het record van negentien millioen bereikt. Er zijn anderhalf maal zoveel fietsen als personenauto's. O Sherlock Holmes, de wereldberoemde detective uit de verhalen van Conan raad dodelijk vermoeid uiteen. Het Doyle, wij hebben ze indertijd met Mauritshuis in Den Haag is op slot, huid en haar verslonden zal de totdat de aanleg van de centrale ver- hoofdfiguur vormen van een expositie, R - warming vertooid is. Tot zolang geen die volgend jaar in Londen gehouden Werd opgelaten, is in Turkije stier van Potter en maar zingen „Wie wordt. D De World Ship Society gaat heeft zoveel ping, ping ping"met een lijst samenstellen van alle schepen een aanslagbiljet in uw hand. die sinds 1800 werden gebouwd en <1575 km) neergekomen. De ballon van de tweede prijswinnaar legde 1525 km af en kwam in Finland terecht. Over Duitsland"" U Niet iedere Amerikaan rijdt een wa- f>r°ter dan 100 ton meten- Zal een was' ^mteiand. gesproken, van Januari tot N gentje. Het aantal fietsen in de V.S. llJSt worden' n Drie Zuidafrikaanse October vluchtten 115.000 Oost-Diiitsers naar de westelijke zone. Marshall- magnetisme. Te Bielefeld is de "?U',!se broederschap van officieren - ehte" opgericht. Doel: vrij Europa, zui ver Duits leger en Duitse vertegenwoor diging i Europese generale staf. Ge heim doel: herstel van Duitse souverei- niteit met volledige militaire eer. De Tsjechoslowaakse regering heeft de ge meentebesturen gelast de koeien op stal te zetten naar het voorbeeld van de ideale Sowjetunie „om aan het mis bruik van melkkoeien als trekdieren een einde te maken". De eerste daad van de pas gekozen gemeenteraad van Boedapest was het hernoemen van een boulevard naar Letiin. Daarna ging de voel me net de koning v<m Nepal m z'n staatsiekaroa. archivarissen stellen een historisch om derzoek in naar de Boerenoorlog. Het enige commentaar, dat Walter E. Rogers gaf toen zijn vrouw het leven schonk aan de negentiende baby, luid de: „Het zal een beetje vol worden in de kamer". Albert Storey had 17 jaar lang de wijnkelder van een hotel in het Engelse 3. stbourne beheerd zon der een druppel „sterke drank" te drin ken. Toen kruiste een drankzuchtig vriendinnetje zijn kurkdroge pad. On der haar invloed en met haar medewer king stal en consumeerde het tweetal in vijf jaar tijds: 4337 flessen bier, 75 flessen whiskey, 49 flessen jenever en 11 flessen sherry. Wie had deze story van Storey gedacht? De nationalisten achten deze kroning in strijd met de grondwet, daar de ko ning geen afstand van de troon heeft gedaan. In officiële kringen te Londen is men van oordeel, dat de kwestie voort komt uit een binnenlandse dynastieke en politieke vete en niet beïnvloed wordt door de communisten of de hui dige verwarring in midden-Azie. Prins Bernhard der Nederlanden is Woensdag in zijn Dakota in een hevi ge sneeuwstorm op het Stockholmse vliegveld Bromma, aangekomen. Hij werd o.a. begroet door prins Bertil van Zweden en de Nederlandse gezant, jhr. mr. P. de Teixeira de Mattos. Zoals gemeld zal de prins vandaag de teraardebestelling van wijlen ko ning Gustaaf bijwonen. De prins ver richtte zijn landing onder moeilijke weersomstandigheden op bekwame wijze. Prins Bernhard deelde de Zweedse prins Bertil mede: „Mijn reis was niet al te best Er begon zich ijs op de vleugels van mijn toestel af te zetten. Ik had last met de antenne en een of twee platen van de romp zaten los." Ook in het Huis van Afgevaardigden boekten de Republikeinen winst, zij het minder spectaculair en zonder daar eenzelfde invloed te kunnen uitoefe nen als in de Senaat. Deze gang van zaken handhaafde de vrijwel honderd jaar oude traditie, dat de oppositie partij in het verkiezingsjaar, waarbij het Witte Huis niet op het spel staat, zetelwinst boekt ten koste der heer sende partij. (Zie vervolg pag. 5) Hedenmorgen hadden wij de eind uitslagen van de Amerikaanse ver kiezingen nog niet in ons bezit. De cijfers, die toen echter waren doorgekomen, gaven de volgende stand van de aantallen zetels van elke partij in het Huis van Afge vaardigden: Democraten 232 (winst 2, verlies 28); Republikeinen 199 (winst 27, ver lies X). Onafhankelijken 1. Nog onbeslist 3. Verwacht wordt, dat de Chinese troepen wel spoedig de Tibetaanse hoofdstad Lhasa zullen bereiken. Reeds schijnen er door de Chinezen voorstel len naar de Nationale Vergadering van Tibet te zijn gezonden, die neerkomen op de vestiging van een symbolische bezetting in Lhasa, de oprichting van onderwijsinrichtingen en autonomie voor zover het binnenlandse zaken be treft. Verdediging, internationale ver bindingen en buitenlandse zaken zou den echter door China worden behar tigd. MINISTER LIEFTINCK KON LACHEN (Van onze parlementaire redacteur a.i.) MINISTER MR. P. LIEFTINCK was een stralend lachend man, die vele handen te drukken kreeg, toen de Tweede Kamer Woensdagmiddag tegen 4 uur ten langen leste zich door de rijstebrei van amendementen, artike len en paragrafen der verschillende belastingwetten heengeworsteld en de- ze, althans in haar grote meerderheid aanvaard had. De eindstemmingen leverden de vol gende resultaten op: zonder hoofde lijke stemming werd het wetsontwerp tot verlaging der inkomsten- en loon belasting aangenomen. Het wetsontwerp tot wijziging dei- omzetbelasting werd door de Kamer met 59 tegen 26 stemmen aanvaard Voorstanders waren de P.v.d.A., K.V.P en C.H., tegenstanders de A.R., V.V.D., S.P.G., C.P.N, en K.N.P. Met name mo tiveerde de heer J. Schouten (AR) het standpunt zijner fractie met de mede deling, dat zij geen vrede kon hebben met het brengen van tal van artikelen onder het begrip „weelde" en evenmin met de verhoogde omzetbelasting op de diensten. Alleen de communisten stemden tegen het wetsontwerp op de personele belasting, waarin nieuwe tabellen der belastingvrije bedragen om technische redenen 20 hoger zijn gesteld en de overige daarmede samenhangende tabellen aan dit hogere niveau aange past. Daar de huurverhoging 15 bedraagt, wordt door het verschil in percentages de druk der personele be lasting enigszins gematigd. Als gezegd met 80 tegen 5 stemmen aanvaardde de Kamer deze gewijzig de Personele Belasting. Dezelfde stem menverhouding kreeg de wijziging en aanvulling der zegelwet. Maar niet dan nadat in een zeer gemengde stem ming aan amendement van de heer G Ritmeester (WD) verworpen was Dit amendement had ten doel de on derhandse en notariële schuldbekente nissen, opgemaakt ter zake van door de lagere publiekrechtelijke lichamen mi daarmee gelijk te stellen rechtsper sonen ter voorziening in hun kapitaals behoeften opgenomen gelden, niet met effecten gelijk te stellen. Aangezien het voorkomt, dat woningbouwvereni gingen gelden lenen zonder tussen komst van een publiekrechtelijk li chaam, zijn deze verenigingen uitdruk kelijk vermeld. De minister had het amendement ten sterkste ontraden en de Kamer volgde hem met 46 tegen 35 stemmen, waar bij een deel der K.V.P. en P.v.d.A. zicü voegde bij de V.V.D., A.R., de C.H en de C.P.N., terwijl een ander deel der K.V.P. en P.v.d.A. tegen stemden. Het v/as merkwaardig, dat alle burgemees ters en leden van provinciale en Ge meentebesturen ongeacht de partij- groepering Den Helders oud-burge meester volgden. De Tweede Kamer is laat in de mid dag nog begonnen met het wetsont werp inzake huisvesting van gerepa- trieerden, waarvoor buiten en ook in de Kamer blijkens het sprekerslijstje grote belangstelling bestaat. Roem belooft Bij zijn vertrek naar New York heeft de Indonesische minister van Buiten- landse^ Zaken, mr. Moh. Roem, ver klaard, dat, nu de militaire acties in Ambon practisch als beëindigd kun nen worden beschouwd, door de rege ring van Indonesia alles in het werk zal worden gesteld, om rust en orde in Ambon terug te brengen, opdat de bevolking zich ten volle ontplooien kan binnen het kader van de autono mie, die de regering voor de Moluk ken heeft uitgestippeld. Alles zal dan ook in het werk worden gesteld om gevoelens van haat en bitterheid die mochten ^ijn gerezen tengevolge van de gebeurtenissen, te doen verdwij nen. Franse berggidsen hebben de plek bereikt, waar Vrijdag de Constellation van de Indiase Luchtvaartmaatschappij is neergestort.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1